MBIIW8- EK llHIKTEITlEIlLill VOOR SMEk Ei 0I81MB1 r. n. tl „HEKSENGOÜD.” rWr FÏÜI11STOS. Woensdag 31 Januari 1900. ITo. 9. I Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieele Advertentiën. AFKONDIGING. R- en Uit de Raadszaal. 55e Jaargang- KENNISGEVING. AFKONDIGING. 4 f 12.— o p E. o. 0 COURANT. 1 Mrr per 3 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 27 Januari 1900, des namiddags ten 6'/2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Mr. D. Alma. Waarn. Secretaris de heer Joh. van Akkeren. Wegens ziekte van den secretaris worden de notulen van de vorige vergadering niet gelezen, aangezien deze nog in bewerking zijn. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. i 4* T L 3 Roman van E. WERNER, Schrijfster van »Aan het Altaar«, «Fata Morgana«, »De Alpenfee» enz. - 20.— - 24.— het volle schoolgeld. 4 >Maar, Ernst’ ik bid je Max was blijkbaar een beetje kleiner geworden door de strenge terechtwij zing, die hij van zijn altijd toegeeflijken broeder volstrekt niet gewoon was en wilde terugkrabbelen, maar Ernst sneed hem ’t woord af. «Gij schijnt maar totaal te hebben vergeten, wat mij in Heilsberg heeft vastgeketend! Ik wou jou en onze moeder voor gebrek bewarenik wou jou een mooie loopbaan openen, die voor mij gesloten was, en thans, nu je voor den ingang staat, maak je slechts jacht op eene rijke vrouw, voor wie je blijkbaar geen ge negenheid koestert. Thans wilt ge uw talent, de kunst, je geheele toekomst overboord smijten, om je met het geld dier vrouw te koopen, wat je levensgenot noemt. Een leven zonder inspanning, zonder doel; een lui brassen in den schoot van den rijkdom, die anderen verworven hebben. Ik zeg je vlak in je ge zicht, dat ik je slimme berekeningen allererbarmelijkst vind, door en door erbarmelijk en jou er bij «Amen! Schaam je, Max!« voegde majoor Hartmut er bij, en toen volgde hij zijn vriend, die zijn broeder den rug had toegekeerd en in huis gegaan was. Max stond geheel verbluft beiden na te kijken. hebben eene complete folterkamer samengesteld, die moet gij zien! «Dank u, ik houd niet van folterkamers,* zei de majoor droog. «Als gij een historische burcht- of kloosterkelder hadt natuurlijk met zijn inhoud dan zou dat eerder iets voor mij zijn.* »’t Spijt mij wel, maar die hebben wij hier niet,< be kende de oude heer, «maar in de >gouaen leeuw* vindt gij ook een goed glaasje. Daar hebben we van avond vergadering. Vergadering van de historische vereeni- ging. Gij brengt uw vriend natuurlijk mee, Ernst.* «Gij zult ons wel moeten verontschuldigen, oom,« zei Ernst. «Arnold is pas sedert eergisteren hier, en daarom dienen wij dus «Wat, gij wilt al weer niet komen?* viel zijn oom hem verontwaardigd in de rede. »Gij hebt nu al twee vergaderingen verzuimd en wij zullen dus heden toch wel eens weer op de eer van uwe tegenwoordigheid mogen rekenen, ’t Is waar, gij intersseert u al even weinig voor onze historische vergaderingen als voor Heilsberg in ’t algemeen. Dan heeft Max meer hart voor zijn geboorteplaats. Stel u maar eens voor!* wendde hij zich triomfantelijk tot den majoor. «Hij heeft zijn studiën van Heilsberg te Berlijn in de kunst- vereeniging tentoongesteldiedereen heeft ze gezien en de dagbladen hebben ze besproken. Ja, onze Max is een talent! Die zal de familie nog eer aandoen en Heilsberg beroemd maken met zijn genie. Maar waar zit hij dan toch?* «Het familie-genie zit in den tuin,* zei de majoor, «Wij hebben ’t reeds naar behooren bewonderd.* Wordt vervolgd. ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. de bengel er zoo verduiveld knap uitziet! Een bezit ster van een millioen onderscheidt zich gewoonlijk niet door groote geestesgaven en daarom heeft hij daar met zijn uiterlijk en zijn genie-comedie mogelijk nog wel kans en wordt zijn verdere domheid op den koop toe genomen. Gij waart overigens nog veel te zoet in je boetpredikatieik zou hem heel anders onder de schaar genomen hebben. Als hij eenmaal bij mij komt met zijn «eigenlijk reeds afgesloten toekomst,* dan zij God hem genadig!* Raimar wilde antwoorden, maar daar werd de huis deur open gedaan en een oude heer trad zoo haastig binnen, dat hij zich nauwelijks den tijd gunde, te groeten. «Maar, Ernst, wat moet dat nu beteekenen?* riep hij op verwijtenden toon. «Max is hier, de halve stad weet het, en ik verneem ’tzoo pas eerst van den burgemeester, die ’t van den vrouw van den dokter heeft, en deze weet ’t van den apotheker, die Max zag voorbij rijden. Waarom hebt gij hem dan niet naar mij toegestuurd?* «Max kwam gisteravond heel laat en onverwachts,* zei Ernst. «Hij zou vandaag in elk geval bij u ge komen zijn, oom Treumann.* Heer notaris Treumann, reeds een dikke zestiger, was een klein, beweeglijk mannetje, met grijs haar en scherpe grijze oogen, nog zeer krachtig en leven dig voor zijn jaren. Hij wendde zich nu pas tot den vriend van zijn neef, dien hij reeds had leeren kennen. «Uw dienaar, heer majoor! Nu, hoe bevalt ons Heilsberg u? Interessant, niet waar, hoogst interes sant! En de hoofdzaken hebt gij nog niet eens gezien. Gij moet eens naar ’t stadhuis gaan, daar vindt gij eene historische verzameling: oirkonden, wapens, fol- terwerktuigen uit den tijd der heksenprocessen; wij Hoogere Burgerschool te Sneek, zijn bij vooruitbeta- I ling verschuldigd. Art. 2. Het schoolgeld voor volledig onderwijs is per halfjaar (1 Maart en 1 September), dat voor vak onderwijs voor het volle jaar invorderbaar. Art. 3. Bij den aan vang van den curcus en voorts elk halfjaar, zal de Directeur aan Burgemeester en Wethouders eene lijst doen toekomen, aanduidende het aantal leerlingen voor volledig onderwijs, alsmede dat voor enkele vakken. Voor leerlingen, die gedurende den cursus voor een of meer vakken worden toegelaten, zal het school geld naar tijdsgelang verschuldigd zijn. Gedeelten van halfjaarlijksche termijnen worden voor alle leerlingen voor geheele gerekend. Art. 4. Teruggaaf van schoolgeld heeft niet plaats. Art. 5. Bij weigering of nalatigheid om het school geld te betalen, zal de invordening geschieden over eenkomstig de bepalingen der artt. 258262 der Gemeentewet. Art. 6. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Met die in werking treding zijn alle vroeger vast gestelde vervallen. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Sneek, bij zijn besluit van den 5 September 1899 no. 27. ALMA, Voorzitter. JAC. van deb LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 30 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 4 der Personeele Belasting dezer gemeente, dienstjaar 1899, door den Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Groningen gearresteerd den 24 Januari 1900, aan den Ontvanger der Rijksbelasting te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 27 Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. a. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeente-rek. en der schutterij-rek., dienst 1900. h. Bericht van den heer L. J. Krook, dat hij zijne benoeming tot Weesvoogd aanneemt, en van den heer mr. T. K. Dorama, dat hij zich de benoeming als Cu rator vault Gymnasium laat welgevallen. c. Idem van den heer L. Dokkum, dat hij zijne herbenoeming tot lid der C. v, T. op ’t Middel’b. On- derw. aanneemt. d. Idem van dr. J. L. Chaillet, dat hij zijne herben, als lid. der PI. Schoolcommissie accepteert. e. Schrijven van Gedeputeerden, houdende goed keuring van onderhandsche verpachting van ’t tolhuis onder Loënga, van de verpachting der walgelden en van de brug bij De Laatste Stuiver. f. Idem, houdende goedkeuring inzake beschikking op reclames hoofd, omsl. dienst 1899. g. Idem houdende goedkeuring 2e suppl. kohier Hoofd. Omslag, dienst ’99. h. Idem, houdende goedkeuring van de besluiten in zake ’t heffen van leges, markt gelden, wik- en weegloonen en begrafenisrechten. Rapport van Burg, en Weth. inzake bezoek van dat College aan de instellingen van weldadigheid in deze gemeente. k. Procesverbaal van kasopneming van den ge- meente-ontvauger. l. Schrijven van J. Huiskens te Roermond, waarin deze f 800 biedt voor ’t plaatsen van een stoomcarous- sel op de a. s. kermis. m. Schrijven van Gedeput. waarbij goedkeuring wordt gehecht aan de schoolgeldheffing op de H. B. School en ’t Gymnasium. n. Rekening begrafenisrechten, dienst 1899. o. Adres van D. D. de Jonge e. a. om ruimte op school no. 2 voor hunne kinderen. De Voorzitter stelt voor, de rekening der Begr. rech ten over ’99 te stellen in handen van de Commissie voor ’t nazien van begrootingen en rekeningen ten fine van rapport. Omtrent ’t adres van De Jonge wordt meegedeeld, dat dit wegens den vorm moeielijk voor behandeling vatbaar is. Toch erkent de Voorzitter dat ’t geen in ’t adres is neergelegd, volkomen waarheid bevat. ’t Aantal adspiranten voor de le klas is steeds zoo groot, dat allen niet kunnen worden toegelaten. Daar om genieten de oudsten thans den voorrang en moeten de overigen zoo lang op de Bewaarschool blijven. Daarom wenscht ZEd. Achtb. den Raad voor te stellen, dat er geen aanleiding bestaat op den inhoud van het adres in te gaan. Conform besloten. Omtrent de vraag Huiskens wordt in het midden ge bracht dat het succes, verleden jaar behaald met het verpachten van bewuste staanplaats, thans niet zoo goed is geweest. Dit jaar was door H. ingeschreven voor ruim f 600, het verschil was zoo groot, dat B. en W. besloten het bod niet aan te nemen. Kort daarna zond Huiskens bericht om voor f 800 pachter te worden. Op dat schrij ven werd hem meegedeeld, dat hij zich met dat verzoek tot den Raad diende te wenden. Het Dagel. Best, stelt voor, dat het een belang voor de Gemeente is, om het bod maar aan te nemen, Hij begreep hoegenaamd niet, waarover hij zich zou moeten schamen, maar allengs kwam hij tot het be wustzijn, dat men hem, die in ’t geheel geen illussies meer had en op de hoogte der moderne wereldbe schouwingen stond, als een schooljongen behandeld en uitgescholden had. Hij was er natuurlijk verontwaardigd over, maar dacht er toch niet aan om weg te gaan. Zijn verblijf in Heilsberg was noodzakelijk om zich bij de bedoelde erfdochter van een millioen op den voorgrond te plaatsen, en dan moest men zich, door den nood gedwongen, wel wat getroosten. Maar ’t was werkelijk tijd, meer dan tijd, dat men zich los maakte van die keten van afhankelijkheid van zijn broeder Intussehen gaf majoor Hartmut in de gang van het huis, waar hij zijn vriend had ingehaald, zijn hart op zeer nadrukkelijke wijze lucht. «Uit dien Max is dan toch maar een echt pracht exemplaar gegroeidDat hebt ge nu er van, dat ge hem naar Berlijn gestuurd hebt, terwijl gij hier zitten bleeft om voor hem en mevrouw uwe mama te werken. De jongen heeft zoowaar al de moderne machtspreu ken van buiten geleerd en praat ze na als een pape gaai, zonder er natuurlijk iets van te begrijpen. Gij schijnt hem ook pas heden in zijn volle pracht te heb ben leeren kennen, anders zoudt ge, naar ik hoop, je reeds vroeger aan hem hebben onttrokken.* Ernst trok de schouders op; de bittere, verachtelij ke uitdrukking van zoo pas lag nog op zijn gelaat, toen hij antwoordde: «Max is altijd slechts zelden en vluchtig hier geweest en dan was hij verstandig genoeg, zich het noodige zelfbedwang op te leggen zoolang hij mij noodig had. Dat schijnt hij nu niet meer noodig te achten.* «Ja, het millioen, dat hij nog niet heeft, is hem naar ’t hoofd gestegen,* spotte Hartmut. «Jammer, dat De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten lo. dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 5 September 1899 is vastgesteld navolgend besluit De Raad der Gemeente Sneek Gelet op art. 24 der wet tot regeling van het Hooger Onderwijs, en de artikelen 232 en 238 der Gemeentewet Besluit Vast te stellen de volgende Verordening A. VERORDENING op de heffing van school geld aan het Gymnasium in de gemeente Sneek. Eenig art. Er zal, te beginnen met 1 Januari 1900, van ieder leerling, die het onderwijs aan het Gymna sium in deze Gemeente geniet, een Schoolgeld worden geheven van f 80.per jaar. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek, bij zijn besluit van den 5 September 1899 no. 28. ALMA, Voorzitter, JAC. van deb LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 17 Januari 1900 no. 23; 3o. dat bij het Sub 1 vermeld heffingsbesluit behoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 5 September 1899 vastgestelde B. VERORDENING op de invordering van schoolgelden aan het Gymnasium in de ge meente Sneek. Art. 1. De betaling der Schoolgelden heeft bij vooruitbetaling plaats in twee termijnen, jaarlijks op den eersten Maart en den eersten September. Zij worden ingevorderd door of van wege den Gemeente-Ontvanger op of zoodra mogelijk na den verschijndag. Art. 2. Voor de verschijndagen zendt de Rector van het Gymnasium aan Burgemeester en Wethou ders eene lijst, bevattende de namen en woonplaatsen der leerlingen, met vermelding der namen en woon plaatsen van de personen, die het schoolgeld ver schuldigd zijn. Deze lijsten worden door Burgemeester en Wet houders vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger verzonden. Art. 3. Leerlingen, die tusschentijds tot de lessen worden toegelaten, betalen het loopende halfjaar. Teruggaaf van Schoolgeld heeft niet plaats. Deze verordening treedt in werking tegelijk met die op de heffing. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 5 September 1899 no. 28. ALMA, Voorzitter. JAC. van deb LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 30 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten: lo. dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 5 September 1899 is vastgesteld navolgend besluit: De Raad der Gemeente Sneek, Gelet op artikel 37 der Wet op het Middelbaar On derwijs en de artikelen 232 en 238 der Gemeentewet; Besluit: Vast te stellen de volgende Verordening: A. VERORDENING op de heffing van school gelden op de Hoogere Burgerschool in de Gemeente Sneek. Art. 1. Aanvangende 1 Januari 1900, zal op de Hoogere Burgerschool te Sneek van ieder leerling, die het volledig onderwijs geniet, worden geheven in de drie laagste klassen per jaar f 35. in de 4e en 5e klasse per jaar - 50, Zij, die slechts onderwijs in enkele vakken verlan gen, zullen per jaar betalen voor één vak f 12. twee vakken - 16. drie vier meer Voor uitsluitend teekenonderwijs zal f 10.— jaar verschuldigd zijn. Art. 2. Voor hen, die onderwijs in één of meer vreemde talen verlangen, is ook het bij wonen der lessen in het Nederlandsch verplicht. Zij, die onderwijs in de Natuurkunde verlangen, moeten ook de lessen in de Wiskunde volgen, teiwijl voor hen, die aan de lessen in de Scheikunde wenschen deel te nemen, Natuur- en Wiskunde verplichtend is. Van het bepaalde in de vorige alinea kan bij vol doend gebleken kennis, ter beoordeeling van den Di recteur, vrijstelling worden verleend. Art. 3. Vakonderwijs in de Gymnastiek wordt niet gegeven, Art. 4. Met het in werking treden dezer verordening zijn alle vroeger te dezer zake vastgestelde vervallen. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 5 September 1899 no. 27. ALMA, Voorzitter. Jac. van der LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 17 Januari 1900 no. 23 3o. dat bij het sub 1 vermeld heffingsbesluit be hoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 5 September 1899 vastgestelde: B. VERORDENING op de invordering van schoolgelden op de Hoogere Burgerschool in de gemeente Sneek. Art. 1. De schoolgelden voor het onderwijs op de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1