t) MEIJWS- ffl ADVERTENTIEBLAD VOOR SNEES EN «ISMEN. ik „HEKSENGOUD.” riüILLITGl. Zaterdag 3 Februari 1800. No. 10. in dit blad Officieele Advertentiën. 55e Jaargang- ion. OPMAKING KIEZERSLIJST. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. lard, :NA: wor- bepaald prijs. SNEEK. f 1,25 L. d. aten oede zich eren den gen- geeft daaraan voor weinig kosten flinke publiciteit. Gemeente of Deel der Gemeente. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. mum in- komen, bedoeld 1b 2°. f35ÖZ^ Vrije kost en 1U.WUUAUK in artikel lnwoninS 2. i bij loed orte tien, ■rre- De reet om. :tte- van feld lig- •oo- de hu- •oe- lip- bij ne- en- ial, ars >n, K- Huur- Mini- (Vrije wo ning of inwoning 16 1°. r-H'. -- O et. '5 '5 O 10 10 ging. en ge eene spoorwegstation lag eenige uren verwijderd, en anders waren er geen grootere plaatsen in de nabuurschap, zelfs geen uitspanningsplaats voor den zomer. Het eenvoudige landschap trok de vreemdelingen niet aan, en zoo kwam ’t, dat het stadje zich in een idyllische rust en afzondering verheugde, zooals in deze eeuw van druk verkeer zelden voorkomt. De Heilsbergers waren daarmee echter niet inge nomen; zij beschouwden deze afzondering als een achteruitstelling, en dat te meer, omdat Neustadt, het zoo straks bedoelde spoorwegstation, haar al lang overvleugeld had. Daar lagen de Steinfelder bergwerken en ijzersmelterijen in de onmiddellijke nabijheid, bijna voor de poorten der stad, en dat bracht haar onbe rekenbare voordeelen aan. De groote industrieele onderneming was bepaald uit den bodem voortge sproten en had binnen weinige jaren een omvang en beteekenis gekregen, waar anderen een halve menschen- leeftijd voor noodig hebben. De eigenaar dier bergwerken beschikte trouwens over voldoenden invloed en middelen, om al zijne ondernemingen het gewenschte succes te verzekeren. Felix Ronald speelde oen eerste rol in de financieele wereld en ging voor een der stoutste, maar ook der geniaalste speculanten. Hij had zich binnen ongeloof lijk korten tijd een groot fortuin verworven. Voor tien jaren nog in een afhankelijke betrekking aan een bankierskantoor, had hij door gelukkige speculatie den grond gelegd voor zijn vermogen en daarmee ondernemingen begonnen, die al heel spoedig een groote vlucht namen. Wat anderen pas na jarenlangen arbeid bereikten, dat won hij door stoutmoedig wagen binnen maanden. Het oude spreekwoord van wagen en winnen werd ook hier bewaarheid. Ronald scheen inderdaad het geheim te bezitten, geluk en succes jWggT- Wilt ge iets koopen of verkoo- pen, huren of verhuren, vraagt ge dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere ad vertenties Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar», «Fata Morgana», «De Alpenfee* enz. aan zich te ketenen; zij bleven hem getrouw, al mocht de inzet dan ook nog zoo hoog zijn, en hij waagde vaak genoeg een hoog spel. Thans was hij een macht geworden, wiens invloed zich niet alleen aan de beurs, maar ook in de pers, zelfs bij de regeering deed geldenwiens onvermoeide werkzaamheid zich tot elk gebied uitstrekte. Hij wist alles aan zich te ketenen, alles aan zijn doeleinden dienstbaar te maken en be- heerschte het geheele uitgestrekte veld zijner onder nemingen met bewonderenswaardige energie. Bij de Steinfelder werken kwam hij slechts zelden; de technische leiding was in handen van zijn hoofd beambten, de zakelijke te Berlijn, waar de chef woon de. In elk geval werd de onderneming op grootsche wijze gevoerd. Neustadt was eigenlijk slechts een voorstad van de groote Steinfelder kolonie geworden, maar de talrijke beambten en al de werklieden ver keerden in de stad en woonden er zelfs gedeeltelijk. Neustadt had de spoorlijn gekregen en speelde een groote rol in de provincie. Dat kende ieder, daarover sprak iedereen van Heilsberg wist men op eenige kilometers afstand nauwelijks meer, dat het bestond, en Heilsberg was toch «historisch* Er lagen meest slechts boerderijen in den omtrek, de eenige heerlijkheid was Gernsbach, dat op een uur afstand van de stad lag. ’t Behoorde eene dame, een weduwe, die ’t met haar klein dochtertje bewoonde, en het ruime, min of meer ouderwetsche heerenhuis, met het breede steenen terras en het groote, schaduw rijke park was inderdaad een prettige woonplaats. De tamelijk uitgestrekte boerderij van het landgoed was voor een zeer belangrijke som verpacht. Mevrouw van Maiendorf ging dan ook zooal niet voor rijk, dan toch voor heel welgesteld door. Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 279 cent. Groote letters naar plaatsruimte. 2. f 62^50 f 250.— De formulieren tot het doen van aangifte zijn koste loos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met in achtneming van het volgend voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift «Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet” en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht, dat het opzettelijk doen van valsche opgaven, waarvan de plaatsing op de Kiezerslijst afhankelijk kan zijn, ge straft wordt als misdrijf, onderscheidenlijk met ge vangenisstraffen van ten hoogste één jaar. Sneek, den 23 Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, ALM A. UITNOODIGING en KENNISGEVING. De Burgemeester der gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e. k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezers lijst verlangen, uit: A. 1°. om zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbe lasting betreft in eene andere gemeente of in meer ge meenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks-opcenten), daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljet ten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken; 2°. om wanneer hun aandeel in aanslagen in de grondbelasting van onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap, als mede-eigenaar, minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e. k. aan gifte te doen en, daarbij het aanslagbiljet of gewaar merkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen; B. hen, die niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgen de voorwaarden, hiervan voor zooveel noodig aangifte te doen vóór 15 Febr. e. k.: 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den Sisten Januari e. k. sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond: krachtens huur, achtereenvolgens in deze gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen het bedrag hieronder in de tabel vermeld, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2°. dat zij op den 31sten Januari e. k. sedert den 5 »Zoo, dan ga ik dadelijk naar hem toe. Dus van avond zeven uur, in de «gouden leeuw». Vergade ring, voordrachten en daarna een gezellig samenzijn. Dan brengen wij Max een ovatie voor zijn studiën van Heilsbergdat heb ik al met den burgemeester afge sproken, alles afgesproken!» En daarmee stapte de oude heer de deur uit in den tuin, om het »familie-genie« eveneens te bewonderen. Hartmut keek hem geërgerd na. «Mijnheer uw oom schijnt het zaakje van mevrouw uwe mama voort te zetten,* zeide hij. «Die ging ook geheel op in aanbidding van haar genialen Max.« «Ja, hij staat bijzonder in gunst bij zijn oom,» zei Ernst. «Wat is er?« Die laatste woorden waren tot den klerk gericht, die juist uit het kantoor kwam en eentonig meldde: «Heer notaris, daar zijn Anton Lechner en Johann Obermaier om een contract te sluiten wegens den Feldheimer akker en van mijnheer den burgemeester is ook bericht gekomen over verpachting van de vee weide op de gemeentelanderijen en om twaalf uur komt de apotheker over zijn erfenis-zaak »’t Is goed, ik kom,« zei Raimar eenigszins vermoeid. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1b, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrij kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, «vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedepu teerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verande ring van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, ge wijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1900 alléén ambtshal ve op de kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangesla gen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste één gulden) over het dienstjaar 1899, in de ver mogensbelasting of in de bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1 Mei 18981 Mei 1899; of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belas ting over het dienstjaar 1899; een en ander, mits het te dier zake verschuldigde t ij d i g zij voldaan. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der Kies wet, is voor zoover deze gemeente betreft, het volgende Isten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije wo ning of inwoning en vrije kost en inwoning komt hier bij mede in aanmerking), van ten minste het bedrag hieronder in de tabel vermeld. of dat zij op den Isten Februari e. k. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen kan, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld); 3". dat zij op den Isten Februari e. k. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten min ste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor da benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voor ben, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari e. k. alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2". genot van pensioen; 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4°. aflegging van een examen; Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Jan. e.k. hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, zal een aangifte-biljet ter invulling worden toegezonden. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de Artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende: Abt. 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingeze tenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoo ver zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde voor of op den Isten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogingsbelas- ting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld «Tot ziens, Arnold!» Hij ging in zijn kantoor en de majoor liep de trap op, maar bromde daarbij woedend: «En dat houdt hij nu dag aan, dag uitBoerenakkers en veeweide op de gemeentelanderijen en erfenissen van apothekers’t Is eigenlijk een wonder dat Ernst daar bij nog niet gek geworden is. Ik was ’t al lang geweest!» Intusschen zat notaris Raimar op zijn kantoor en hoorde aan, hoe Anton Lechner en Johann Obermaier hem wijdloopig uiteenzetten, dat zij thans over den Feldheimer akker, waarover zij zoolang getwist hadden, een vergelijk wilden treffen. Daarbij geraakten zij echter Opnieuw aan ’t twisten en kwamen bijna tot handtastlijkheden. Vervolgens werd de verpachting van de gemeenteweide in orde gemaakt, en ten slotte verscheen mijnheer de apotheker, over wiens erfenis de geheele stad sedert vier weken sprak, heel deftig in zwarten rok, een rouwstrik om den arm, om bij notarieele acte eenige handteekeningen te laten be vestigen, waarmee die wereldschokkende gebeurtenis voorgoed haar beslag zou krijgen. Heilsberg was een ouderwetsch stadje, dat zich zelfs beroemen kon op een historisch verleden. Het had in de middeleeuwen bij de twisten van den in den omtrek wonenden adel meermalen een rol gespeeld, waarvan de stedelijke kroniek authentieke bescheiden bevatte. De nog bewaard gebleven overblijfselen van de vroegere stadsmuren en zijn torens, het raadhuis en verscheidene burgerhuizen waren afkomstig uit den ouden tijd, en de nabij gelegen burchtberg vertoon de nog de vervallen overblijfsels van een grafelijk slot. Voor het ondankbare levende geslacht was dat evenwel verdwenen en vergeten, want Heilsberg lag buiten alle verkeerswegen. Het naastbij gelegen bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter 2°. dat zij op den Sisten Januari sedert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel of dat zij op den Isten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen den samengeteld 3% dat zij op den Isten Februari sedert een jaar aëii eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Abt. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor de mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. OURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1