MW8- H ADTOMEBLA# l'm WEK EN «STREKEN. Een oordeel over den oorlog. „HEKSENGOUD. i I F E U I L L E T O S, 1, Woensdag 21 Februari 1900. 55e Jaargang. .No. 15. Officieele Advertentiën. AFKONDIGING. KENNISGEVING. a, in dit blad Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. van bon- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en. ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franoo per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secre tarie der gemeente ter lezing is neergelegd de Staat, opgemaakt naar aanleiding van art. 81, 2e alinea der wet op het lager onderwijs, waarop voorkomen, namen van kinderen van boven de zes en beneden de twaalf jaren oud, die op 1 Januari jl. zich in de gemeente bevonden en de lagere scholen niet bezochten. Ouders of verzorgers van op dien staat voorkomen de kinderen verkrijgen geene ondersteuning, genees kundige hulp uitgezonderd, vanwege de’ gemeente, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zijn gebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten. Sneek, den 20 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. Terwijl men in Engeland sedert Vrijdag 16 Febr. juicht over den dapperen generaal VERORDENING op de heffing van Schoolgelden op de Openbare Lagere Scho len in de Gemeente Sneek. Te beginnen met den Isten Januari 1900 VERORDENING op de invordering van Schoolgelden op de Openbare Lagere Scholen in de gemeente Sneek. Art. 1. De schoolgelden moeten bij vooruitbetaling worden voldaan. Voor school no. 1 in twee termijnen, op den eer sten Maart en den eersten September en voor school no. 2 op den eersten dag van elke maand. Art. 2. De invordering heeft plaats door of vanwege den Gemeente-Ontvanger, op of zoodra mogelijk na den verschijndag, tegen afgifte van quitantie. Ten einde hiertoe in staat te zijn, ontvangt hij van Art. 1. wordt in deze Gemeente, ter tegemoetkoming in de kosten van het Openbaar Lager Onderwijs, welke voor rekening der Gemeente blijven, voor ieder schoolgaand kind een schoolgeld geheven, met uitzondering van bedeelden, en van hen die, schoon niet bedeeld, onver mogend zijn. Art. 2. Het schoolgeld bedraagt: Voor school no. 1: In de vier eerste klassen voor één leerling f12. per jaar. Voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 10. per jaar. Voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 8.per jaar. 1 Roman van E. WERNER, Schrijfster van »Aan het Altaar«, «Fata Morgana», »De Alpenfee» enz. ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. «erfoom» had buitendien aanspraak op zijne attenties en had ook steeds een geopende hand voor hem, als hij, zooals gewoonlijk, niet uitkon. Daarvoor liet hij ’t dan ook van zijn kant niet aan attenties ontbreken en stonden alzoo beiden met elkaar op den besten voet. Thans, nu Ernst voor een paar dagen naar Neustadt was, voelde zich Treumann verplicht, den vriend van zijn neef de bijzonderheden van Heilsberg te laten zien. Hij sleepte hem de geheele stad door, liet hem alles zien, natuurlijk ook de beroemde folterkamer, en gaf als voorzitter van de historische vereeniging ook de noodige verklaringen. Hij merkte daarbij volstrekt niet, dat de majoor zich over hem en zijn stokpaardje vroolijk maakte en nam diens ironische bewondering voor echte munt aan. Zoo hadden zij dan heden ook den burgtberg be klommen, waar de ruïne van het oude slot lag. Mijnheer de notoris had de geheele kroniek van het desbetreffend grafelijk geslacht ten beste gegeven en was daarbij zoo diep in de middeleeuwen geraakt, dat hij er niet weer uit kon komen; hij eindigde nu met eene grootsche handbeweging: «Ja, wjj staan hier op historischen grondElke steen, eiken voet breed grond in en om Heilsberg ge tuigt van een grootsch verleden. Dat is ’t, wat wij vooruit hebben op alle andere steden van de provincie wij zijn door en door historisch!» «Maar Neustadt heeft de spoorweg,» viel de majoor wel wat nuchter in. «En de Steinfelder bergwerken behooren er toch ook toedaarmee heeft het Heilsberg al lang overvleugeld.» Treumann, die nog in de zestiende eeuw zwelgde, schoot plotseling daaruit omhoog en was met één ruk weer dadelijk midden in het heden. «Neustadt herhaalde hij. «Ja waarlijk, dat zou zich nu graag als een groote stad willen voordoen, omdat bergwerken verwacht wordt?» «Natuurlijk heb ik dat gelezen; de kranten maken er immers zoo nauwkeurig melding van als gold ’t de komst van den een of anderen vorstelijken persoon. Deze nabob, die reeds de geheele finantieele wereld te Berlijn regeert, speelt ook in onze provincie den pacha, ’t Is een echte pachahuishouding bij hem en zijne omgeving. Wekenlang te voren moet men om de gunst eener audiëntie verzoeken; urenlang moet men in de voorkamer wachten, en als men hem dan eindelijk te zien krijgt, dan smijt hij je de deur uit; mij heeft hij dat ook gedaan! «O, hoe kwam hij daar toch bij vroeg de majoor verbaasd. «Kent gij hem dan wel eens?« Treumann scheen ’t met zichzelf niet recht ééns, of hij de ontmoeting, waarbij hij zoo’n zonderlinge rol gespeeld had, vertellen of verzwijgen zou, maar zijn behoefte aan mededeeling was overwegend, en met een stortvloed van woorden en zijne gewone levendigheid kwam nu de geheele geschiedenis er uit. »’t Was in ’t vorige jaar en gebeurde alleen ter wille van Heilsberg. Gij moet weten, heer majoor, dat hier in onzen grond ongetwijfeld nog een massa schatten rusten, uit den tijd der middeleeuwen, wel licht nog uit den tijd der Romeinen. Men behoefde slechts groote, uitgestrekte opgravingen te doenmaar daarvoor is geld noodig, heel veel geld, en dat hebben wij niet. Nu kwam ik op de gedachte, mij tot Ronald te wenden; voor zoo’n nabob zijn de sommen die wij noodig hebben immers een kleinigheid. Ik wilde een rede voor hem houden om hun duidelijk te maken, dat hij hier iets bijzonders kon volbrengen voor de wereld en voor de wetenschap, maar hij liet mij zelfs niet aan ’t woord komen.» Wordt vervolgd. en ge geeft daaraan V00ï weinig kosten eene flinke publiciteit. het een paar duizend inwoners méér heeft. Bespot telijk! Kent gij Neustadt?» «Enkel als spoorwegstation. Ernst heeft mij daar afgewacht en wij zijn er doorgereden. Een deftige plaats «Vindt gij dat?« vroeg de oude heer op erg geprik - kelden toon. «Nu, voor acht jaren was ’t nog een ellendig plaatsje, dat de naam stad eigenlijk niet ver diende, tot de grootmacht mijnheer Ronald het in ’t hoofd kreeg, daar zijn werken aan te leggen, en daarna zette hij natuurlijk ook den spoorweg door. Die zet immers alles doorDeftige plaats? Bah! Arbeiders bevolking, menschen zonder opvoeding kolenstof en gedreun van machines gewoon alledaagsch leven dat ’s Neustadt, en dat ’s hoegenaamd niets.» Hartmut begon te lachenhij wist reeds uit des betreffende gesprekken, dat tusschen Neustadt en Heilsberg bittere vijandschap bestond, die gelukkig slechts theoretisch werd uitgevochten. De Neustad- ters dreven den spot met de «historische Heilsbergers,* en deze verachtten de «moderne zwendelstad,» zooals zij wegens haar snellen vooruitgang de naburige plaats noemden. Mijnheer de notaris stond natuurlijk vooraan in den strijd, en zijne anders zoo vriéndelijke oogen schitterden bepaald van kwaadheid, toen hij voortging «En Ernst is er al weer naar toe, voor zaken, naar hij beweert. Als ik maar wist wat soort zaken dat warenZij hebben daar ginds toch hun eigen notaris en hun kantongerecht. Zij zullen eerlang nog wetten uitvaardigen, die heeren Neustadters! Maar van Ernst kan men niets gewaar worden, zelfs ’t geringste niet.» «Vermoedelijk private zaken. Ambtsgeheimen hij komt immers van avond terug. Hebt gij overigens in de krant gelezen dat Ronald dezer dagen bij zijn In de öde en 6de klasse voor één leerling f20. per jaar. Voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f16. per jaar. Voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 12.per jaar. In de 7de en 8ste klasse voor één leerling f30. per jaar. Voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f24.— per jaar. Voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 20.per jaar. Voor school no. 2 in de drie eerste klassen per maand voor ieder leerling f 0.20. In de overige klas sen per maand voor ieder leerling f0.25. Op school no. 1, in klassen 5 tot 8, kunnen kinde ren van min- en onvermogenden, die de scholen 2 of 3 in haar geheel doorloopen hebben, na voldoend af gelegd examen, kosteloos toegelaten worden. Art. 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der kinderen. Art. 4. Behalve de schoolgelden, in het vorig arti kel bepaald, zal voor schoolbehoeften, vuur, licht of onder welke benaming ook, niets in rekening wor den gebracht. Onder schoolbehoeften zijn niet begrepen atlassen en woordenboeken, waarin de leerlingen moeten voor zien. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 5 September 1899 no. 26. ALMA, Voorzitter. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 7 Februari 1900 no. 36 tot 1 Januari 1901; 3o. dat bij het sub 1 vermeld heffingsbesluit be hoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 5 September 1899 vastgestelde: B. French, die Kimberley wist te bereiken en nu met Kelly Kenny bezig heet te zijn den vluchten den (altijd volgens Eng. telegrammen) Cronjé te vervolgen; terwijl die vreugde eerst buitenge woon groot was, nu misschien wel wat minder groot; terwijl de Koningin zich haastte om French, die tot nog toe slechts generaal-titulair was, tot generaal-majoor, en luitenant-kolonel Kekewich, den verdediger van Kimberley, tot kolonel te bevorderenterwijl men dus in Engeland bezig is te hopen of te denken, dat Roberts en Kitchener de rechte mannen zijn, om den Boeren-oorlog tot een voor Engeland gunstig einde te brengen; terwijl dit in En geland gebeurt, durft men op het vasteland nog wel blijven hopen op een doorgaand suc ces der Boerenmen gelooft niet aan French’s overwinning, aan Cronje’s vlucht of nederlaag, gedachtig als men is aan het op een neder laag uitdraaien van al de overwinningen, die de Britten tot heden behaald heeten te heb ben. Men blijft op het continent gelooven, dat de Britsche regeering veel, zeer veel geheim houdt, wat minder prettig voor haar te vertellen is; men zegt nog: waar blijven de berichten over Buller’s verliezen gedurende zijn derden terugtocht? M. a. w., men is op het continent vol sympathie voor de dappere republikeinen en zou dus wel wat te veel de zaken door een Boerschgekleurden bril kunnen bekijken, maar meent alle redenen te hebben, om ook, onpartijdig geoordeeld, het succes der Afrikaansche dapperen verzekerd te achten. Iemand, die zich onder de letter X. verbergt, maar zeker een deskundige is in krijgszaken, heeft omtrent den stand van zaken het volgen de idee: Het goed doordachte plan der Boeren be staat waarschijnlijk uit twee gedeelten: lo. De Engelsche hoofdmacht zoo diep moge lijk het Kaapland inlokken, op het onherberg zame terrein ten noorden van de Oranje-rivier en in het N. van Natal; als dan die macht van hare operatie, nl. de zeehavens, en daar door van Engeland af te snijden; 2o. de spoorbanen te vermeesteren in het Kaapland, zoodat de Boeren, werkende in den rug der Engelsche hoofdmacht, in spoorwegverbinding zijn met hunne operatiebasis, d.i. Bloemfontein of Pretoria. Hierdoor kunnen zij de Kaapsche Afrikaanders tot revolutie aanzetten, of kan nu de revolutie uitbreken, omdat men De BURGEMEESTER Sneek, doen te weten: lo. dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 5 September 1899 is vastgesteld navolgend besluit De Raad der Gemeente Sneek; Gelet op de artikelen 46 en 48 der Wet tot rege ling van het Lager Onderwijs en de artikelen 232 en 238 der Gemeentewet; Besluit Vast te stellen de volgende Verordening: A. Wilt ge iets koopen of verkoo- pen, huren of verhuren, vraagt ge dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere ad vertenties 10 Hij lei, vroeger als hij aanvankelijk van plan ge weest was, het notariaat neder ten behoeve van zijn oudsten neef, bracht hem op de hoogte van het ambt en vergemakkelijkte hem op allerlei manier het aanvaar den van zijn nieuwen werkkring. Dat de jonge jurist, die reeds als advocaat zijn eerste lauweren geplukt had en van een schoone toekomst droomde, dit als zijn geestelijken dood beschouwde, kwam hoegenaamd niet bij zijn oom op, maar hij stond altijd half op voet van oorlog met hem. Hij hield Ernst verdacht, met eene innerlijke minachting op zijne omgeving en op Heilsberg [neer te zien, en daarmee had deze ’t ver korven bij mijnheer den notaris, die het sombere, ge- slotene karakter van Ernst sedert die catastrophe buitendien onbegrijpelijk en ondankbaar vond. De zaak was nu immers toch al lang achter den rugmen had hem een aangename, vaste en tamelijk winstgevende positie verschaft wat wilde hij dan nog meer? De verklaarde lieveling van oom was zijn jongste neef, dien hij in wedstrijd met zijne zuster vertroetelde en bedierf. Hij hield hem voor een talent van den eersten rang, koesterde de buitensporigste verwachtingen van zijn toekomst en behandelde hem reeds als toekomstige grootheid. Max liet zich dat natuurlijk welgevallen, de Burgemeester en Wethouders de Staten der school gaande kinderen. Art. 3. Voor leerlingen, tusschentijds van elders inkomende, is het schoolgeld over het loopende half jaar of de loopende maand verschuldigd. Art. 4. Teruggaaf van schoolgeld heeft niet plaats. In buitengewone gevallen, door den Gemeenteraad te beoordeelen, kan door dat College van deze bepaling worden afgeweken. Art. 5. Bij weigering of nalatigheid om het school geld te betalen, zal de invordering geschieden over eenkomstig de bepalingen van artt. 258262 der ge meentewet. Art. 6. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 5 September 1899 no. 26. ALMA, Voorzitter. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 20 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris, en WETHOUDERS van CQ I NEEKER COURANT. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1