ft MEOWS- n lllTOfflimi!) ÏIHIII SUH BN OMSTREKEJi. Zou er vrede komen? „HEKSENGOÜD." I i VZoensdag 14 Maart IS00. S5e Jaargang. Wo. 21. in dit blad Officieele Advertentiën. KENNISGEVING. KENNISGEVING. FEUILLETON. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover ‘t Tramstation Sneek. Kantongerecht te Sneek. w in ik Wordt vervolgd. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. an de ge o c: sa. co ^4" CD 5 11- ge- :oe- en lN- cht, <te, rer- de el- ch. en •kt her- antwoord kan geven. We willen alleen enkele De Daily Telefraph wil een militair bestuur voor de Republieken en na eenige jaren van rust kunnen dan de Boeren het genot proeven van zelfbestuur onder Engelsche vlag. Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar*, »Fata Morgana», «De Alpenfee* enz. Deze voorstellen zijn in den nacht van Dins dag op Woensdag gedaan. En Woensdag kwam het antwoord, dat een onverzoenlijk karakter had en luidde, dat de eenige voor waarde, waarop Engeland vrede wil sluiten, is: onvoorwaardelijke overgave. Als dit alles waar is, vragen we ons af, waarom Kruger en Steyn geseind hebben. Zien ze de vernietiging huns volks tegemoet? Dit durven we buitensluiten. Willen ze zien, door hun telegram de vredespartij in Engeland te versterken? Willen ze interventie van één of meer andere mogendheden mogelijk maken? Of, willen ze een beslist antwoord van de En gelsche regeering, zoodat duidelijk blijkt of Chamberlain en de jingo-partij de boventoon voert en de vernietiging der republieken hun eenig plan is, dat bereikt moet worden, wat het dan ook aan menschenlevens en geld moge kosten? Trachten ze door dit besliste Engel sche antwoord hunne landgenooten te doen zien, dat ze moeten doorvechten tot het eind of vernietigd worden Willen ze meteen uit werken, dat de opstand der Kaapsche en Na- talsche Afrikaanders algemeen en een voldon gen feit worde? Allemaal vragen, waarop niemand onzer een storen Hij spoedde zich zoo gruw mogelijk weer weg, en zij waren weder met hun beiden alleen, maar nu wa ren zij ontwaakt. De droom, die hen zoo pas nog be vangen had, verdween voor den schrillen straal der werkelijkheid, uie er zoo plotseling tusschen schoot. Ernst had door geen enkel geluid, door geen beweging oprichtende. Aan u toch zeker wel niet, mijnheer Rai- mar, wij zijn elkaar immers totaal vreemd.* s Dat klonk als een scherpe terechtwijzing en herin nerde hem er nadrukkelijk aan, dat hij zich vergeten had door die aanduiding. Maar Ernst Raimar verkeer de thans niet in eene stemming, zoo’n terechtwijzing over zich heen te laten gaan. Thans richtte ook hij zich op en gaf blik en toon precies evenzoo terug. «Zeker, mejuffrouw, en als vreemdeling heb ik mij toenmaals ook tot eene verklaring laten meeslepen, die nooit zou zijn uitgesproken, als ik had kunnen ver moeden dat u in nadere betrekking tot den heer Ro nald stond. Ik heb mij rondweg voor zijn vijand verklaard en dat kan en wil ik niet terugnemen, maar ik begrijp volkomen, dat ik daarmee het recht verbeurd heb u weder te mogen naderen. Wij zijn nu eenmaal door het noodlot bestemd, vijandelijk tegenover elkaar te staan blijven wij daar dus bij Hij maakte eene diepe buiging en ging heen. Edith bleef onbeweeglijk staan en keek hem na. Hij raadde of vermoedde ongetwijfeld de beteekenis van dit bezoek, dat zij gedurende het laatste half uur vergeten had. Ja, zij had ’t inderdaad vergeten, dat de man, wien zij door haar vader haar hand reeds had toegezegd, op weg naar Gernsbach was. Hij kwam nu ook van haar het jawoord vragen, en zij dacht er ook niet aan dit te weigeren maar waarom moest hij nu juist op dit uur komen 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sneek, noodigen, naar aanleiding van een van den heer Commissaris der Koningin in Friesland ontvangen besluit, alle houders van pretentiën, ten laste van het Rijk, den dienst van 1899 betreffende, uit, hunne declaratién zoo spoedig mogelijk in te zen den, 'en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Juni e. k., niet af te wachten, ver mits die pretentiën, na dat tijdstip ingediend zijnde, volgens de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Sneek, den 13 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. Het zwijgen had al eenige minuten geduurdnu sloeg Edith langzaam de oogen op, maar de uitdruk king, die er in lag, was het trotsche koude meisje tot nu toe even vreemd geweest als het weeke tril lende geluid, dat thans over hare lippen kwam. «Ik heb u toenmaals zeer gedaan, mijnheer Raimar. Ik voel ’t nu, maar ik vermoedde toen niet, wie mijne woorden golden en wélke wonden ze aanroer den. Wij zijn op dien dag zoo scherp en vijande lijk van elkaar gegaan. Willen wij dat vergeten Beide vergeten? Ik ik verzoek er nu om Zij stak hem de hand toe. Daar flikkerden weder de oogen van den man, maar ditmaal niet van toorn en verontwaardiging. Een warme, hartstochtelijke straal van geluk schoot er uit en een zonnig lachje verhelderde zijn somber gelaat. Hij sloot de hem toegestoken hand zoo vast in de zijne, als zou hij ze nooit weer loslaten, en lucht gevende aan zijn on stuimig opbruisend gevoel, klonk ’t: «Ik dank u, Edith Edithdat zei een man dien zij voor de tweede maal in haar leven sprak maar zij gaf geen bewijs van boos worden of van protest. Zij was totaal on der den invloed van een nooit gekend, nooit vermoed gevoel, dat haar half zoet, half beangstigend door de leden ging en dat zij nog niet eens begreep. Daar lieten zich voetstappen hooren. Raimar schrik te op en trad haastig achteruit, en op ’t zelfde oogen- blik draaide Marlow ook reeds den hoek om van ’t kreupelhout. «Ik zocht je, Edith,* zei hij haastig. «Mijnheer Ro nald is zoo pas aangekomen. Ik zal hem intusschen ontvangengij zult dan met Wilma wel nakomen. Neem mij niet kwalijk, mijnheer Raimar, een vriend, dien wij heden verwachten. Neen, laat ik u niet 16 Zij zwegen beide. De anderen moesten zeker ver vooruit zijn, want men kon hun stemmen zelfs niet meer hooren. ’t Was stil, doodstil in het groote park, dat met het zachte Meigroen prijkte. Ook hier heerschte alom het lentelevenrondom in het kreupel hout fluisteren, gonzen en tjilpen, en door de lucht zweefde een zacht met geuren bezwangerd koeltje, dat beiden liefkozend streelde, als wilde ’t hen ver manen, de schaduw en het leed van het menschen- leven toch niet over te brengen in deze zonnige lentepracht. Wel is waar wist het mooie meisje, dat in den vollen zonneschijn des levens stond, nog niets van de schaduwen, die zoo zwaar en somber rustten op het voorhoofd van dien man daar, maar zij wist nu toch wat hem drukte. De zoon van een bedrieger! Dat dus had hem voortgedreven uit de wereldals een doodelijk gewond stuk wild was hij naar dit afgele gen, donker hoekje gevlucht, zich schuw verbergende voor vreemde oogen. Ja, hij had gelijk, er bestaan noodlottige omstandigheden, die den mensch weerloos maken, waar hij niet tegen strijden kan en hij stond onder zulk een noodlot! De oorlog heeft nu 5 maanden geduurd. Hoe lang zal hij nog duren? Want uit is de oorlog niet. Zooals in een drama, opgevoerd in een schouwburg, verschillende bedrijven zijn, verdeeld in meerdere acten, zoo heeft ook het bloedig, menschonteerend drama, dat nu in Zuid-Afrika wordt afgespeeld, verschillende be drijven. Het eerste bedrijf, de terugdrijving en omsingeling der Britten, op hun eigen ge bied, door de Boeren, is in de vorige maand geëindigd. Het tweede bedrijf is aangevangen. Nu hébben de Britten een heel ander idee van den loop van ’t stuk dan wij en de Boe ren. Het eerste bedrijf, de omsingeling, stond niet in hun boekje. Nu ’t toch afgespeeld werd, moesten ze het er in opnemen, als een soort voorspel. Maar wat er verder gebeuren zal, staat hun duidelijk voor den geest. Hun eer ste bedrijf, nu is het natuurlijk het tweede geworden, is de opmarsch tot Pretoria. Hun tweede, nu dus het derde, is de in name der stad en hun derde het vierde derhalve de onderwerping der ovérgeble- ven Boeren, de inlijving van hun land en een voor altijd onmogelijk maken van eene nieuwing van dezen strijd. De Boeren hebben natuurlijk beslist andere gedachten. De Afrikaander medehelpers mo gen snorkerig zinspelen op een in zee drijven der Rooibaadjes, zij, wier hulp nog zoo weinig uitwerkte en toch zoo veel kon uitwerken de eigenlijke aanvoerders der republikeinen zul len wel vooruit de zwaarte van den strijd hebben overwogen, alle mogelijke kansen heb ben berekend. Zij zullen geweten hebben, dat ze een ontzettenden worstelstrijd aangingen tegen een wereldmacht, die geld en mannen in overvloed bezit, aan overwinnen gewoon is en aan zijne positie als wereldmacht verschul digd is, alles te doen, om geen echec te lijden; een echec, dat bittere gevolgen zou hebben. Maar wat is nu gebeurd? Is het waar, wat de Petit Bleu, een Brusselsch blad, weet te zeggen. Het blad ontving Zondag jl. een tele gram uit Londen, waarin op volstrekt zekere wijze het gerucht wordt bevestigd, dat de presidenten Kruger en Steyn aan het Britsche kabinet hebben getelegrafeerd, om op den grond slag van instandhouding der onafhankelijkheid van de republieken tot den vrede te geraken. ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2 7, cent. Groote letters naar plaatsruimte. zijne verrassing verraden, maar hij was bleek geworden I en ’t scheen alsof een ijskoude adem over zijn gelaat gegaan was, zoo strak en koud waren zijne trekken toen hij thans T woord nam. »U verwachtte mijnheer Ronald hier te Gerns bach «Ja, hij wilde ons hier opzoeken. Hij heeft mijn nicht bij ons aan huis leeren kennen en beloofde haar toen reeds een bezoek, als hij te Steinfeld kwam.* Edith wist zelf niet waarom zij haar best deed, dit bezoek, dat immers heel toevallig kon zijn, zoo uitvoe rig op te helderen of liever te bemantelen, maar zij zag dat Ernst zich daardoor niet misleiden liet, of schoon hij beleefd toestemmend met het hoofd knikte. «Dan zullen wij niet langer storen. Wij wilden bui tendien spoedig weer vertrekken. U zult mij wel willen toestaan, mejuffrouw, thans afscheid van u te nemen, ik zou het rijtuig graag willen bestellen.* «Gij gaat bepaald nog niet weg*, zei Edith, verstoord over die plotselinge verandering in zijn houding. «Het bezoek van den heer Ronald geldt u vulde hij met scherpen nadruk aan. «Mevrouw van Maien- dorf heeft mij vroeger reeds gezegd dat haar bekend heid met dien heer eene zeer vluchtige was, en mijn heer uw vader komt immers zoo pas van Steinfeld er is dus waarlijk geen verdere opheldering noodig.* »Ik zou ook werkelijk niet weten, aan wien ik die zou moeten geven,* zei de jonge dame, zich trotsch en ge geeft daaraan voor weinig kosten eene flinke publiciteit. Verder bespreken de Engelsche bladen de verdeeldheid tusschen de Republikeinsche re- geeringspersonen en generaals en het onder water zetten der dure Johannesburger goud mijnen, waarin nu de kostbare machines ver roesten. Volgens de Parijsche Temps loopt te Lon den het gerucht, dat Cecil Rhodes, die nu op reis is naar Engeland, overtuigd is van de noodzakelijkheid, dat de beide republieken haar onafhankelijkheid blijven behouden, op voor waarde, dat zij zich aansluiten bij een Zuid- Afrikaansche Statenbond. Tegen dien prijs zal hij zijn invloed gebruiken om den vrede te verkrijgen. Heel veel waarde heeft dit gerucht niet, al is met Rhodes alles mogelijk. Het zou de eerste maal niet zijn, dat hij een statenbond in Zuid-Afrika trachtte tot stand te brengen met zijne hooge persoonlijkheid als protector. Nog onwaarschijnlijker klinkt een 7z'w<?s-be- richt uit Delagoa-Baai, van den leugenaar Mo- nypenny, die weet te vertellen, dat Kruger, in een te Glencoe tot de Boeren gehouden rede voering, gezegd heeft, dat het niet zeker was, of interventie of scheidsgerecht een einde zou maken aan den oorlog. Doch binnen één maand was de afloop te verwachten van Rusland zou de interventie komen. Toen dit reeds was af gedrukt, werd uit den Haag het volgende geseind«Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat president Kruger door bemiddeling van de te Pretoria geves tigde consuls van buitenlandsche regeeringen tot de groote mogendheden en de Vereenigde Staten van Amerika, zoomede tot de regeerin gen van België, Nederland en Zwitserland het verzoek heeft gericht om bemiddelend op te treden.* Dit bericht laat geen twijfel over. Wat de gevolgen zullen zijn? We hopen gunsti ge voor de Boeren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sneek brengen onder de aandacht van dege nen, die gedurende het jaar 1899 iets voor de ge meente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pretentiën, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor vergaard en vernietigd, volgens art. 228 der gemeente wet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51). Sneek den 13 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. Wilt ge iets koopen of verkoo- pen, huren of verhuren, vraagt ge dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere ad vertenties berichten aanhalen. De Daily Mail zegt: «De Boeren ontken nen in hun telegram een samenzwering onder de Afrikaanders van Zuid-Afrika; betoogen, dat de bezetting van Engelsch gebied alleen geschiedde uit strategische redenen; dat ge bleken is, dat de Kaaplanders en Natallers loyal bleken; en betoogen, dat, wil Engeland bepaald een veroveringsoorlog voeren, de Boe ren zullen doorvechten tot het einde. Een duidelijke verklaring van Engeland kan een grondslag voor onderhandelingen opleveren.* De Daily Mail, het echte opstokersblad, is kokend van jingoïsme. De Standard denkt, dat eene pertinente ver klaring van Engeland duidelijk zal maken dat een voortbestaan van de Republieken, de oorzaak van den oorlog, nooit het gevolg der vredesonderhandelingen kan zijn. Vindt de lezer het niet mooi gezegd. Als die Republieken er niet waren, konden ze niet oorlog voeren. Zoo duidelijk mogelijkeen waarheid ongeveer als de volgende: Als Cham berlain er niet was, zou men hem onmogelijk den bijnaam van Judas hebben kunnen geven. Zitting van 7 Maart 1900. Bij de heden gehouden zitting van het Kantonge recht, gepresideerd door den kantonrechter, den heer Mr. K. Klein, Ambtenaar van het Openbaar Ministerie COURANT, o L. O T= su su j» ps ps cr xr pj s i - - - ..7--—----

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1