fllEinS- En AIIWWIBIAD look WBK ES OISTWBJ. I I Woensdag 21 Maart 1900. öoe Jaargang No. 23. Binnenlandsch Nieuws. J EN tl ter I Plaatselijk Nieuws. k I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k f 0,40 per 3 maanden, franco per p^o s t f0,60. Bijvoegsel, behoorende bij de „Sneeker Cou rant” van Zaterdag 17 Maart. van 1 April het Hulpkantoor --- Roman van E. WERNER, Schrijfster van »Aan het Altaar*, «Fata Morgana*, »De Alpenfee» enz. der Engelschen tot op 1 Gesneuveld Gestorven a. h. wonden aan ziekten Ongelukken Vermist en gevangen Teruggez. als invalide SNEEK. Zeven leden van het leeraars-personeel der rijksnormaalschool alhier, hebben zitting gekregen in de examen-commissie te Leeuwarden en welmej. N. v. d. ZeeAbbinga voor handwerken en de hee- ren: R. v. d. Berg, aardrijkskunde, J. Bergmans, direc teur der normaalschool, rekenen, G. Stüvel, ned. taal, O. Sweris, hoofd eener school te IJlst, opvoedkunde, dr. J. van der Feen, natuurkunde en J. Rozenbeek, leeraar te Heerenveen, teekenen. De heer J. van Renesse, schoolopziener in het district Heerenveen, is voorzitter der examen-com missie. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. Wielinga, hoofd eener bijzondere school te Hoogeveen, zal op treden als examinator voor geschiedenis bij de te Assen te houden onderwijzers-examens van dit jaar. De heer S. Haagsma, thans notaris te Bozum, is benoemd tot notaris alhier. De standplaats Bozum wordt niet weder vervuld. Onder de 56 inzendingen op de prijsvraag «Eene volledige drapeering over 3 ramen (modern) in kleu ren doorloopende over de penants*, uitgesehreven door het vakblad «Onze Gids* gewijd aan behangerij en stoffeering, werd het ontwerp van onzen jeugdigen stadgenoot A. Abbinga door de Jury met een diploma bekroond. Stormweer was het Dinsdag. De Sneek (Groote Suup), die Stavoren uitging, moest door het noodweer in de zelfde haven terugkeerenenkele varkens waren in zee terecht gekomen. Een der booten Groningen- Maastricht, later te Harlingen arriveerende, deelt mede, dat er dwars van Stavoren varkens ronddreven. Twee daarvan waren opgevischt. Dit waren dus een paar van de door de Sneeker boot verloren dieren. De Leeuwarden V kreeg zooveel water over de boot, dat ze naar Enkhuizen terugkeerde. Een deel der lading moest, om stuur te houden, in de kajuit worden ge borgen. In de Woensdag jl. gehouden zitting der recht bank te Leeuwarden werd o. m. de volgende zaak behandeld Hendrik T., 20 jaar en Jacob Z., de eerste zonder beroep, de tweede veedrijver, beiden van Sneek, wor den door een rijksveldwachter binnengeleid. Hun voorloo] Dit c voori «Dat ik geen langer samenzijn met den heer Felix Ronald wenschte,* zei Ernst kortaf, maar op scherpen toon. Hartmut trok de schouders op. «Nu ja, ik begrijp dat die ontmoeting met den voormaligen procuratiehouder en den tegenwoordigen beschikker over milliarden je nu niet direct aange naam was, maar daarom behoefden wij toch niet zoo hals over kop te vertrekken. Wat moet mevrouw van Maiendorf er wel van denken! Max, je bent op vallend stil gewordenwat zegt gij dan eigenlijk van de geschiedenis?* Max was niet alleen uit zijn humeur, maar diep beleedigd. In plaats van op den voorgrond te staan, zooals hij zich had voorgesteld, was hij overal op zijde geschoven en had dat natuurlijk erg kwalijk genomen. «Ik zeg, dat dit bezoek al heel opvallend is! Mijn heer Ronald laat anders slechts aan weinige bevoor rechten de gunst van zijn bezoek ten deel vallen; hij is gewoon te ontvangen, en als hem dat op ’t oogenblik niet past, laat hij zelfs de eersten en voor- naamsten afwijzen. Bij de Marlows kwam hij echter vaak, en nu zit hij vier uren van Steinfeld af in ’t rijtuig om naar hier te komen en schijnt van plan dagen lang te blijven, want ik hoorde dat mevrouw van Maiendorf den bediende gelastte, den koffer van Al spoedig kregen ze daartoe gelegenheid. Op het erf van Pieter Wesselius zat bij een kippenhok een konijn, ’t Liet zich vangen, werd voor goeden buit verklaard en meegenomen. De twee «stroopers* gingen verder. Tusschen Heeg en Gaastmeer zagen ze in een bijt bij het huis van Tjeerd Zijlstra 7 eenden. Met een lat sloegen zij ze dood of gaven de dieren althans zooveel, dat ze zich lieten vangen (ze waren trouwens gekortwiekt). De beesten werden in twee zakdoeken gebonden, het konijn in een zak gestopt. Zoo beladen, zetten de twee hun nachtelijken tocht voort. Geroutineerd schijnen ze nog niet te zijn, althans onderweg het was intusschen morgen geworden verstopten ze de eenden in een mesthoop bij de woning van J. Pais bij het tolhek aan den straatweg naar de Lemmer. Bij deze bezigheid werden ze gezien, hun misdrijf werd ontdekt, ze bekenden en daar deze jongelui vol gens den ambtenaar van het Openbaar Ministerie weinig anders schijnen te doen dan stelen, acht deze het noodig een Ta Gernsbach was met het vertrek der gasten de gedwongenheid vervallen, die men zich tegenover hen moest opleggen, en Marlow stelde het geduld van zijn toekomstigen schoonzoon op geen harde proef. Nadat men nog een kwartiertje gepraat had, nam hij de kleine Liesbeth bij de hand, om met haar buiten op het terras de duiven te voederen. Wilma volgde hen, en daarmeê was de gewenschte gelegenheid voor de declaratie gegeven. Edith en Ronald waren in het salon achtergebleven, maar een vreemdeling zou moeilijk hebben geraden, dat het hier een huwelijksaanzoek gold. Hier was geen sprake van een plotseling stil worden aan den eenen of een kleur krijgen en in verwarring geraken aan den anderen kant, zooals anders gewoonlijk bij een eerst alleenzijnmaar hier was ook geen sprake van eene romantische scène. De jonge dame, die in haar gewone koele houding op de canapé zat, zou een aanzoek ontvangen, dat haar vader uit haar naam reeds had aangenomen, en de marf tegenover haar wist immers dat hij een jawoord ontvangen zou. De zaak had een even correct en prozaïsch verloop, als gewoonlijk bij zulke verbintenissen in de groote wereld. Inhoud van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht« 17 Maert 1900. Ut de neilitten Pompieren fen master. Jouke Stim- pel W. D. It. Kamelejon W. P. Lomma Sütelder tsjin Setske, syn wiif oer ’t kreambisytsjen H. Op ’e strün D. Wijma. Koartswyl. Alear, nou en letter, (mei plaetsje) D. H. Z. De vier officieren der Generaal Pel, een stoom boot van de Kon.-Pakketvaart-Mij, die door inboorlingen van N. Guinea te Sileraka werden gevangen genomen zijn door deze wilden vermoord. Pogingen met het zaak staat heden als de eerste op de rol. Ze zijn opig reeds in hechtenis (gedetineerd). de stukken, bij de behandeling door den griffier voorgelezen, blijkt, dat beiden reeds eerder veroordeeld werden, Hendrik tot 4 maanden, Jacob tot 14 dagen gevangenisstraf, om diefstal. Voor dit misdrijf staan ze ook thans terecht. Den 15 Februari jl. waren ze te Leeuwarden en gingen van daar naar huis. Ze gingen echter door Sneek den weg op naar Heeg. Daar ze platzak wa ren, vormden ze samen het plan, iets te kapen, als het mogelijk was. gouvernements-schip Serdang gedaan, om ze te bevrij den, waren vruchteloos. De Staats crt. van Woensdag meldt Bij het min. van koloniën is ontvangen het volgen de van 14 Maart gedateerde telegram van den gouver- neur-generaal van Ned. Indië «Controleur Kroesen van de afdeeling West- en Zuid- Nieuw- Guinea bericht officieren van de Generaal Pel vermoord, zes daders gevangen.* Voor de betrekkingen der Zuid-Afrikaansehe strijders. Het totaal bedrag der tot heden ingekomen giften en toezeggingen voor het ondersteuningsfonds voor vrouwen en kinderen hier te lande van strijders in Zuid-Afrika is f 8576,59 en 2 Reichs Mark. De Generaal Pelt. Een telegram uit Indië aan het Hbl. bevestigt het bij de Regeering ingekomen bericht. Het telegram luidt aldus«Officieel wordt gemeld, dat de officieren van de Generaal Pel reeds bij de lan ding werden vermoord. Het oorlogsschip heeft elf daders gevangen genomen, (in het Regeeringsbericht was spra ke van slechts zes)*. Volgens de officieele lijst bedragen de verliezen j heden Officieren. 194 40 26 2 150 103_ 515 ucht, akte, I ver- I P de toe is en I AN- Manschappen. 1847 365 904 23 3372 2271 9282 Hierbij dienen nog gevoegd ongeveer 6000 gewon den, verpleegd in de diverse hospitalen in Zuid-Afrika. Nederlandsch Zuid-Afrikaanseh Fonds tot daadwer- kelyken steun. Voorzitter de heer W. P. Noels van Wageningen. ZetelKeizersgracht 258. Amsterdam. Uit de gespecificeerde opgave der in Februari inge komen giften blijkt dat deze bedroegen f 2163,807, het geen met de reeds ingekomen gelden een totaal maakt van f7260.18 7,. Na dien tijd kwam, behalve verscheidene giften uit Buiten- en Binnenland, ook nog de belangrijke gift van f 1000 binnen, welke in de maandlijst van Maart zal worden opgenomen. In het einde dezer week vertrekt wederom een trans port mannen groot 8 a 10 personen, die door grootere transporten zullen worden gevolgd, zoodra uit de Boe renrepublieken verwacht wordende berichten zullen zijn ingekomen. De plaatselijke besturen in Delft, Haarlem en Alk maar worden vervangen door andere personen dan reeds zijn geannonceerd, terwijl mede in Rotterdam, ’s Gra- venhage. Leiden, Leeuwarden, Utrecht en Arnhem, de plaatselijke besturen of geformeerd of aangevuld zijn en bij de volgende officieele opgave zullen worden vermeld. De nieuwe beurs, die op het Damrak te Amsterdam gebouwd wordt, staat reeds gedeeltelijk onder de kap. Buiten de giften in natura was tot 10 Maart ingekomen voor de werklooze diamantwerkers de som van f97.828.39. mij kwam de begroeting wel een beetje verdacht voor. Dan komt het er op aan, Max, dapper te zijn Voorwaarts! Sla den milliarden-koning uit het veld en verzeker je van het millioen. Dat 's voor jou immers eene kleinigheid.* «De zaak is volstrekt niet om er meê te schertsen, heer majoor,* antwoordde Max op wreveligen toon. «Als een Ronald als ernstige concurrent optreedt, blijft voor een ander niet veel hoop over, want dan beslist natuurlijk niet de persoonlijkheid of het talent. Dan triomfeert enkel het verachtelijke geld. Treurig «Ja, ’t geld is altijd verachtelijk, als men ’t niet krijgen kan,* zei de majoor philosofisch. Bij jou is deze verachting voor het «verachtelijke* geld trouwens van zeer jongen datum; vroeger dacht gij er met heel veel hoogachting over. Wat zegt gij. Ernst, gelooft gij aan dergelijke plannen Marlow is immers zelf rijk; zijn dochter zal zich dus niet verkoopen ter wille van het geld.* «Waarom dan niet?* zei Ernst met snijdende bit terheid. «Wellicht bekoort haar minder het geld, als wel de macht, die het verleent. Alles buigt zich immers voor dien Ronald, dat afgodsbeeld van den mammon! Waarom zou ’t dan een meisje niet bekoren, zich aan zijne zijde te plaatsen en zich ook te laten aanbidden!* «Nu, ’k moet zeggen dat gij beiden heden in een allerverrukkelijkste stemming zijtl* viel Hartmut kor zelig uit. «Wat scheelt je dan eigenlijk, Ernst? G op de lippen, alsof hij reeds te veel gezegd had; maar noch Raimar noch Max letten er op. Zij hiel den zich zwijgend bezig met hun eigen gedachten en zoo ging dan ook de majoor achterover in ’t rij tuig liggen en zweeg als der «Dritte im Bunde.» 18 De majoor keek wel wat verrast op bij die aan kondiging; men zou immers eerst pas over een uur weder vertrekken, maar hij viel dadelijk bij. Mar low daarentegen haalde ruimer adem; na deze ont moeting zou een langer samenzijn zeker zeer onaange naam geworden zijn. Het afscheid was tamelijk kortmen gaf zijn spijt te kennen over het spoedige vertrek der gasten, wat eigenlijk voor allen gewenscht was, maar deed geen pogingen, hen terug te houden. Alleen kleine Lies- beth was erg van streek, dat haar vriend nu al weer weg wilde en hield hem vleiend vast met het ver zoek, toch nog wat te blijven. Hij verzekerde lachende, dat de vriendelijkheid der jonge dame hem bijzonder streelde, maar vjjf minuten later zat hij reeds met de anderen in het rijtuig. Aanvankelijk heerschte een ongezellig zwijgen. Hart mut zat ontstemd in een hoek van het rijtuig. Ernst zwijgend en somber in den andere, terwijl Max er met een heel lang gezicht bij zat. Eerst toen men huis en park achter zich had, begon de majoor: «Dat was inderdaad een lieve verrassing! Wat, voor den drommel! heeft die Ronald toch te Gernsdorf te De werkstaking der bootwerkers te Amsterdam is nog niet geëindigd. De poging der «Holl. Stoom- boot-Maatschappij,« om vaste knechten tegen f 16 per week te krijgen, is in zooverre gelukt, dat bijna 20 werklieden zich hebben aangemeld. De poging om van elders werkkrachten te bekomen, wordt door de besturen der vakvereenigingen tegengewerkt. De »HolI. St.-Mij.* besloot in geen geval de eischen der stakers in te willigen. Ook de staking der sigarenmakers te Groningen is nog niet geëindigd. Volgens de Pr. Gr on. Crt. hebben Burgem. en Weth. van Groningen afwijzend beschikt op een verzoek om een collecte langs de huizen te mogen houden voor de stakers. Wat moeten die Duitsche oorlogsschepen De Nixe is eerst te Antwerpen geweest, dus door de Wester- Schelde stoomendethans ligt dit schip te Amsterdam met het plan er acht dagen te blijven. Te Nieuwediep ligt de Duitsche Stoxh, die 10 dagen denkt te blijven. In de haven van Vlissingen ligt de Molike. In de laatste jaren komt er nog al eens een Duitsch oorlogsschip. Van Engelsch bezoek hoort men zoo niet. Bij Joh. de Liefde te Utrecht wordt uitgegeven: *De Boeren-Republieken in Zuid-Afrika, hun ontstaan, geschiedenis en vrijheidsoorlogen,* door J. Klok. Er komen 40 afleveringen van 16 pagina’s. Prijs per aflevering 77, ct. Ieder inteekenaar ontvangt bij de 10e aflevering een Landkaart van Z.-Afrika, bij de 20e een portret van Kruger en bij de 30e een por tret van Joubert. Naar het Nieuwsblad van Almelo e. o. met zeker heid verneemt, heeft de vader van den heer mr. P. J. Troelstra gratie gevraagd voor zijn zoon. Het is te wenschen voegt het blad er bij, dat de minister van Justitie door een gunstig advies van het gerechtshof, dat hem veroordeelde, er toe wordt geleid aan H. M. de Koningin een gunstige beschikking voor te dragen. Hoeveel de oorlog in Zuid-Afrika direct aan Engeland kost, berekent the Economist. Voor het dienstjaar 1899—1900 is 276 millioen gulden toegestaan en de regeering vraagt nu boven de gewone en blijvende oorlogsuitgaven voor 19001901 nog bijna 456 millioen. Hierbij komen dan nog 120 millioen voor kosten van vervoer der troepen naar huis en een gelijk bedrag zeker voor einduitgaven. In het geheel dus het enorme bedrag van 972 millioen; dat is niet veel minder dan de geheele Nederlandsche staatsschuld. En wie zal zeggen wat er nog bijkomt? Amerika en Zuid-Afrika. In het «Hotel des Indes* te ’s-Gravenhage vertoeft een Amerikaansche letter kundige, de heer Mc. Queen, die voornemens is, een uitgebreid werk te schrijven over den Zuid-Afrikaan- schen oorlog, in verband met de gevoelens der Amerikaansche natie jegens de Boeren-republieken. Hij is o.a. ontvangen door den vertegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat te ’s-Gravenhage, den voorzitter van het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, baron van Hardenbroek van Bergambacht en is ook voornemens, vóór zijn aanstaand vertrek naar Zuid-Afrika, een bezoek te brengen aan Dr. Leyds, gezant van Transvaal. strenge straf tegen hen te eischen. Wegens diefstal door twee vereenigde personen ge pleegd, wordt tegen elk 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De verdediger mr. Croles verzoekt voor beiden een clemente straf. IJLST, 14 Maart. In de heden gehouden Raads vergadering is tot secretaris benoemd de burgemeester der gemeente, de heer H. P. Fledderus. NIJLAND, Maart 1900. Met ingang' a. s. is benoemd tot postbode aan 1 alhier, de heer E. Baarda te Schraard. BALK. Maandag middag begaf de veekoopman M. de W. alhier zich met zijn rijtuig naar het naburige Oudemirdum. Dicht dat dorp genaderd zijnde sloeg het paard op hol; in woeste vaart rende het door en werd eerst te Galamadammen (p. m. I1/, uur van O.) gekeerd. Nu ging het snel terug tot Nieuweburen onder Hemelum, alwaar het kwam te vallen, doch alras werd de terugreis voortgezet. Eerst dicht bij Oudemirdum werd het weer voor goed tot staan ge bracht. Het lichaam bleek zeer gehavend; ook de pooten bleeken gekwetst. De wagen, die de geheele reis heeft meegedaan, was onbeschadigd. Het zwartje is onmiddellijk verruild aan een melkrijder, bij wien het zijn kuren wel zal afleeren. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. i I i 5 l ULLUpjU» lüll UCöbC gai. L/aai n viuv uv diend en jaagt als een booze geest ons allen uit el kaar! Wat moet dat alles dan toch beteekenen?* O*U- o-y z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1