NIEUWS- ES AnVERTESTIEBLAlE VOOR SJEES EJ WSTlfflEJ. Zij I, Vaststelling der Kiezerslijst. „HEKSENGODD." Der Boeren krijg. 55e Jaargang No. 25. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Woensdag 28 Maart 1800. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover!Tramstation Sneek. K. FEUILLETON. ek in dit blad Officieele Advertentiën. r Het behoud hun- i i Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ■ing En zal deze op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Sneek, den 22sten Maart 1900. Het Gemeentebestuur voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. en ge geeft daaraan voor weinig kosten eene flinke publiciteit. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter voldoening aan artikel 8 der Hin derwet ter openbare kennis, dat aan BONNE WIELIN- GA, fabrikant wonende te Sneek en zijne rechtver krijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten van eene inrichting, bestemd tot hetverkri/gen en bewa ren van vluchtige Koolwaterstof, in een houten schuur tje op het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B no. 2597, achter het gebouw staande aan het Klemzand, wijk 2 no 17. Sneek den 24 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. Het GEMEENTEBESTUUR van Sneek, Gelet op artt. 28, 29 en 31 der Kieswet Brengt bij deze ter algemeene kennis, dat op heden den 22sten Maart is vastgesteld de Lijst, aanwijzende de Personen, die in deze gemeente bevoegd zullen zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en dén Gemeenteraad dat de thans vastgestelde Kiezerslijst met de Lijsten daarbij behoorende van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a. s. ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en, tegen beta ling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar ge steld. Tot en met den 15den April a. s. is een ieder be voegd bij het Gemeentebestuur verbetering van deze Kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Mogelijke verzoeken om verbetering van deze Kie zerslijst worden, met de bijgevoegde bewijsstukken dadelijk tot en met den 21sten April a.s. voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage ne dergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk en ui terlijk den 23sten April a.s. aan het Gemeentebestuur zijn in gediend. Roman van E. WERNER, Schrijfster van »Aan het Altaar*, «Fata Morgana*, »De Alpenfee* enz. rt, om ze te begrijpen; zij vroeg thans: «Gij hebt den adel geëischt «Niet directzoo iets wordt trouwens niet geëischt of den wensch daarnaar uitgesproken, maar men be grijpt elkaar toch wel. Ik heb mijn verlangen vol doende te kennen gegeven en even discreet de toe zegging ontvangen. De zaak is uitgemaakt, maar moet inmiddels nog geheim blijven. En nu begrijpt gij mis schien mijn wensch, dat onze verloving ook tot den herfst geheim blijft dan breng ik mijn bruid de ba- ronnenkroon op den morgen van ons huwelijk als ge schenk mee!* De oogen der jonge verloofde schitterden van trot- sche voldoening. Dat was de eerste schitterende groet der toekomst, die haar wachtte, en zij was veel te veel kind der groote wereld, om dit niet als een triomf te beschouwen. «Zooals ge wilt, Felix,* antwoordde zij lachende. »Ik onderwerp mij geheel aan je verlangen; maar waarom heb je dan nü reeds gesproken »Omdat je den geheelen zomer op reis gaat, en wie weet wat er dan zooal om je heen zal fladderen. Daar was ik bang voor, Edith, en daarom wilde ik zeker zijn van je hand, alvorens wij scheidden. Binnen drie of vier maanden zal dat alles achter den rug zijn en tevens die aangelegenheid, mij betreffende. Slechts als Felix van Ronald wil ik publiek aanzoek om je doen «Gij moogt er in elk geval trotsch op zijn, mijn kind,* viel de bankier in, wien de geprikkelde trots en innige zelfvoldoening de oogen uitkeek. «Zoo’n verhooging in stand is bij ons waarlijk eene zeldzaamheid.* «Dat is ze ontegenzeglijk in ons zwaartillend, pe dant land,* zei Ronald met bitteren spot, »Hier vraagt men niet, wiè de man is en wat hij presteerde, maar eischt vooraf nog alle mogelijke «garanties* voor de toekomst. Als men mij maar niet zoo beslist noodig had 1 Ik weet dan ook heel goed, hoe hoog ik die «waardee- ring* heb aan te slaan.* »Dat doet er niet toe,* verklaarde Marlow bedaard, «tegenover de wereld behoudt zij haar volle beteekenis. Maar nn ga ik Wilma halen, Edith. Zij zal je toch ook graag willen feliciteeren. Hare verrassing zal wel is waar niet groot zijn, want zij kent de reden van je bezoek, Felix.* Hij ging opstaan en verliet het salon. Edith wendde zich tot haar verloofde. «Gij schijnt geen bijzonder groote waarde toe te ken nen aan deze standsverhooging,* zeidezij. «Toch wel, de grootste zelfsmaar slechts om uwent wil verheug ik mij erin. Voor w^'is 't slechts een schild tegen alle vijandige invloeden maar dat gaat mij alleen aan. Laat mij de arbeid en de zorgen gij moet slechts van glans omgeven zijn «Dat wil zeggen, dat ik slechts een schitterend pronk stuk van je huis zal zijn en de ernst van jou leven mij vreemd zal blijven Gij kent mij niet, Felix, als je mij zoo’n rol toebedeelt.* Dat klonk als een verwijt, maar’t was niet het zachte verwijt eener verloofde, die haar deel eischt in de zor gen van haar toekomstigen echtgenoot, en de straal, die zoo pas weêr opvlamde in de oogen van den man, ver dween weder bij die koude, ernstige woorden. «Ik weet, dat gij méér voor mij kunt zijn,* zeide hij, zich tot kalmte dwingende. «Maar ’t is eigenlijk niets nieuws, wat gij hooren zoudt. De oude geschie denis van nijd en afgunst, van haat tegen den «parvenu,* die hen allen overvleugeld heeft. Ik heb er mij nooit veel om bekommerd, maar thans schiet men los uit alle hoeken en gatenthans wordt overal tegen mij ge wroet en geïntrigeerd, in ’t geheim natuurlijk. Nie- ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. die zich met 1 APRIL a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. mand waagt het openlijk tegen mij op te treden en ik zou’t ook niemand aanraden; maar dit mollenwerk is gevaarlijker als een openlijken strijd. Er moest ’t een of ’t ander gebeuren om het gespuis daar beneden res pect in te boezemen. Het adellijk diploma geldt in onze kringen nog altijd als de hoogste onderscheiding dat geeft men niet aan den eersten den besten gelukkigen speculant, die heden de held van den dag is en mor gen verdwijnten dat geeft mij ook den noodigen steun in den rug naar hooger op. Felix Ronald kon men laten vallen, als de wind eenmaal uit eene andere richting waait baron van Ronald niet! Dien heeft men in eigen kringen opgenomen en voor die keus moet men instaan.* Edith volgde zijne woorden met toenemende ontstel tenis. Zij had immers ook slechts den glans gezien van deze meteoorachtige loopbaan, en nu keek zij in een donkere diepte, waar allerlei vijandelijke machten zich roerden. «Ik wist niet,* zeide zij zacht, «dat gij op zoo’n wan kelen bodem stondt.* «Bah! Een schip op de hooge zee slingert altijd. Dat maakt de kapitein niet bezorgd, maar hij neemt maatregelen tegen den storm. Ik wist, wat ik deed, toen ik niet eenvoudig den adelsbrief, maar het ba- ronschap vroeg, ’t Zij dan al of niet met weerzin toegestaan, ’t blijft een feit, en dat onderstelt relaties en verbintenissen, welke mijne tegenstanders tot zwij gen zullen brengen. Zij zullen zich thans niet meer aan mij wagen!* Hij sprak met het trotsche zelfbewustzijn van den overwinnaar; maar de jonge verloofde zweeg. Hare aanvankelijke blijde voldoening was voorbij, sedert zij wist, hóe die «onderscheiding* verkregen was en welk doel zij beoogde, ’t Was buitendien zoo’n zonderling Nu we een paar weken lang tevreden moe ten zijn met weinige telegrammen, waaronder dan nog enkele dwaze, die als bladvulling die nen en spoedig daarna weersproken worden, is het geen wonder, dat we ons afvragenHoe staat het met de Boeren Is hun kans nog vrij goed, of gering, of zeer gering, of is er voor hen geen kans? Dit laatste is natuurlijk volgens de Engelsche bladen eene uitgemaakte zaak; ’t was vóór den oorlog reeds eene uit gemaakte zaak. Dan kunnen we vragenIs er nog kans op interventie? Deze laatste vraag schijnen we ontkennend te moeten beantwoorden. Wel hebben Frank rijk en Rusland het verzoek om bemiddeling, door Transvaal gedaan, nog niet beantwoord, maar Hoe is het met den oorlog tusschen Amerika en Spanje gedaan? Waar waren toen de intervenieerende mogendheden? Iedere grootmacht zorgt tegenwoordig voor zich zelven en treedt op als de verdediger van het recht, als dit in haar kraam te pas komt. Rusland maakt spoedig gebruik van de gele genheid om Perzië onder zijn invloed te bren gen. En dit beteekent iets. Het beteekent, dat Rusland, welk rijk nu in het verre Oosten van 20 «Nu, gij zult toch in de toekomst mijn naam dra gen en die speelt er ook een rol in. Hebt ge er iets tegen, als die luiddeFelix, baron van Ronald De jonge dame sprong levendig verrast op en keek eerst haar verloofde en vervolgens haar vader aan, wiens lachje bewees dat hij reeds op de hoogte was. «Men wil je in den adelstand verheffen?* riep zij uit. «Men wil dat nu precies niet,« zei Ronald met een spottend lachje. «Vermoedelijk veroorzaakt het be sluit zelfs eenige gedruktheid in toongevende kringen desniettemin zal men er zich in moeten schikken. Het betreft zekere finantieele moeielijkheden bij de nieuwe leening, welke men gaarne zoo spoedig mogelijk zag weggenomen. Ik heb de draden gedeeltelijk in handen en kan zoo noodig eenigen druk uitoefenen op de groote banken en de Berlijner finantieele wereld. Als ik met mijn geheelen invloed optreed, dan laten zij ongetwij feld hun terughouding varen en volgen mij.* «Zij zullen bepaald volgen,* bevestigde Marlow. «Wij hebben vooraf behoorlijk gewerkt en dat weten de hooge heeren ook heel goed.* Edith luisterde vol spanning. Als dochter haars va ders was zij voldoende op de hoogte van deze dingen rijk geen overbevolking heeft, zooals Duitsch land, die nieuwe wegen zoekt. Amerika is zoo- wat Engelsch, met een sterken cosmopolitischen tint. En Duitschland? Bejammeren kunnen de Duitschers, dat zij niet eerder een grootmacht werden, niet koloniën hadden, om de overbe volking te herbergen. Millioenen Duitschers wonen in Amerika, verzwolgen in de massa Yan kee’s, Ieren, enz. Deze Duitschers zijn voor de Duitsche zaak zoo goed als niet meetellende. Misschien zal ’t land eens profiteeren van de ontbinding van Oostenrijk-Hongarije. Maar toch Duitschland is niet gereed, om Engelands wereld rijk over te nemen. Buitendien is het Britsche ras te sterk, om verzwolgen te worden in eene andere massa. Zelfs gelooft een machtige godsdien stige partij nog aan een groote roeping, die En geland nog te vervullen heeft. Maar dit alles heeft in het geheel geen be lang voor de Boeren, Of zouden de drie Boersche regeeringsper- sonen, die op weg zijn naar Europa, interven tie mogelijk maken? Maar de Republieken hebben totaal geen belang bij de verhouding der groote mogend heden. Hun uitsluitend belang is ner vrijheid. En hoe staat de kans daarvoor Ons dunkt nog altijd behoorlijk goed. Maar wie kan werkelijk oordeelen en kans berekening maken Stellen we voorop, dat de Engelschen het hoogste belang er bij hebben, de Boeren wer kelijk en voorgoed te overwinnen dat zij dus niet op eenige honderden millioenen gulden zullen kijken, om hun doel te bereiken dat aan den anderen kant de Boeren bekend staan als taai van constitutie en taai van wil. Wie kan dan nog zeggen, wat het krijgs^eZzz-é kan doen Want geluk bestaat zoowel in den oor log als in andere zaken. Het toeval toch heeft de 10000 Ladysmithsche troepen uit der Boe ren handen gered. En na den oorlog zullen wel meer toevallertjes bekend worden. Maar wie kan zeggen, hoe het juist staat met de hou ding der Afrikaanderbond in de Kaapkolonie Wie weet, welke zwarigheden Kitchener in het noordwesten dier kolonie heeft te overwinnen Wij, Nederlanders, kunnen door onze vast staande sympathieën voor de Boeren misschien niet juist oordeelen en blijven vast gelooven Siberië, afgelegen oorlogshavens heeftdat door de tractaten belet wordt, zijne oorlogsschepen uit de Zwarte Zee te brengendat het thans een uitstekend gelegen haven krijgt aan de Per zische Golf; een haven, die wel spoedig ver sterkt zal worden en verbonden aan het groote Russische spoorwegnet. En dan heeft Rusland veel gewonnenen zonder dat het geld kost. Als Engeland de Republieken overwint, zal Duitschland, zal Rusland, zullen Amerika en Frankrijk zeker ook wel hunne belangen ver dedigen, die, wat de goudmijnen betreft, voor hen gezamenlijk grooter zijn dan voor Enge land alleen. Duitschland zal reeds vóór den ocrlog zijn overgehaald om de Britten niet tegen te werken. Rusland is, zooals we zeiden, reeds bezig zijn belooning te nemeneene be- looning, die moeilijk door Perzië en Turkije kon geweigerd worden, omdat Engeland de handen gebonden zijn door den schatten en levens verslindenden oorlog. Wat zouden de Engelsche bladen geschreeuwd hebben, wat zou er een reusachtige Engelsche vlootdemon- stratie gebeurd zijn, ware Engeland maar niet in dezen oorlog gewikkeld. Frankrijk krijgt waarschijnlijk niets, ’t Land is te bezorgd over het welslagen zijner ten toonstelling. Buitendien heeft Frankrijk in de laatste jaren nooit gedurfd. Waarom bezet het Maskate, bij de Perzische golf, niet; welke plaats toch een jaar geleden ook door Frank rijk bezet werd, maar door Engelsch machts vertoon weder verlaten werd? Als Engeland overwint, zal er dus wel geen bemiddeling van beteekenis komen. Als Engeland niet overwint, dan Ja, wat een heerlijk idee voor de andere grootmach ten. Engeland, moe gestreden, geld en schat ten en land en respect verloren, is dan niet meer de groote boeman, die bijna alle landen vrees aanjaagt. Frankrijk beleeft geen Fashoda’s meer en Duitsche booten worden niet willekeurig aangehouden en doorzocht. Toch gelooven we niet, dat het Britsche ras door een nederlaag zal vernietigd worden. Het machtige Rusland is nog te onbeschaafd om de zedelijke en feitelijke hegemonie op het wereld- tooneel te bezitten. Oostenrijk is een zich ont bindend rijk, Italië telt niet mee, Frankrijk be zit geen expansie genoeg; het bezit koloniën, die ’t niet genoeg exploiteert, doordat dit niet in den Franschen aard ligt en doordat Frank- Wilt ge iets koopen of verkoo- pen, huren of verhuren, vraagt ge dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere ad vertenties COURANT. i.. i i iO- el- n- en :r- :e, ot et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1