MMS- BS AIIVERTESTIEBLAh e- IR, len, I „HEKSEHGOÜD.” VO#R 8JM 1 M8TMES. r Jaargang. Zaterdag 31 Maart 1900. No. 36. :k. FEUILLETON. TEN UitgeversPOUWELS FALKENA, tegenover ’t Tramstation Sneek. I £EK. A.RD Uit de Raadszaal. j wit irt, tl. 17. I. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k f 0,40 per 3 maanden, franco per p^o s t f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. erd ter n> C- Roman van E. WERNER, Schrijfster van .Aan het Altaar®, «Fata Morgana®, »De Alpenfee® enz. was plotseling bij zijne dame in ongenade gevallen. Toen hij de laatste maal te Gernsbach geweest was, had mejuffrouw Marlow hem zelfs niet ontvangen, en toen hij haar te Berlijn wederzag, liet zij hem niet in twijfel over zijn ongenade. De jonge schilder, die niets wist van dat gesprek met zijn broeder en niet vermoedde dat Edith thans op de hoogte was van het .worstelende, strijdende genie*, vond er evenwel eene andere verklaring voor de nabob, die Ronald, was de schuld van alles! Van af het oogenblik van zijn komst te Gernsbach was de houding der jonge dame veranderd. Er lekte echter nog niets uit van die veronderstelde nadere be trekkingen. Marlow was het grootste gedeelte van den zomer met zijne dochter in Zwitserland geweest; Ro nald was te Berljjn gebleven, maar Max liet zijn arg waan niet varen en wierp al zijn haat op dien .ver woester van zijn geluk*, zooals hij hem noemde. »Als millioenen wenken dan wordt een arm, verraden kunstenaarshart natuurlijk in het stof vertreden!* zei hij tragisch, toen hij voor oom Treumann zijn hart uit stortte, en de oude heer gaf zijn lieven Max volkomen gelijk, en dat te eerder, omdat hij nu een bondgenoot had tegen den gehaten Ronald. Hij troostte het ver raden kunstenaarshart zooveel mogelijk met een rijk voorschot uit zijn beurs en eenige bijzondere bijeen komsten in den .Gouden Leeuw®, waar, zooals be kend, een heel goed glas geschonken werd. Daar zaten zij dan samen te Schimpen op den .Nabob, den pacha, den zwendelkoning van Neustadt en Steinfeld* en ijverden in geheel Heilsberg tegen hem en zijne vennootschap op aandeelen, dat slechts ten doel had, hèm nog rijker te maken. Wordt vervolgd. 21 ’t Was avond gewordende verloving zou wel is waar slechts in zeer beperkten familiekring gevierd worden, maar moest toch een eenigszins feestelijk aanzien hebben. Mevrouw van Maiendorf liet in de eetkamer nog eens den blik gaan over de avondtafel en had daarbij moeite zich goed te houden tegenover de nieuwsgierige vragen van haar dochtertje, dat be slist weten wilde, waarom mama heden, nu er toch geen groot gezelschap was, al dat zilvergoed en die mooie bloemen op tafel zette. Buiten op het terras zat Marlow in de prettigste stemming te redeneeren met zijn toekomstigen schoonzoon, en Edith had zich teruggetrokken in haar kamer, om, zooals zij zeide, nog iets aan haar toilet te veranderen. Bij het openstaande venster, dat op het park uit zag, stond de jonge verloofde, doch zij scheen aan haar toilet niet te denken, maar keek als in een droom verzonken naar buiten in den schemerachtigen Mei avond. De hemel was nog licht en helder, maar in het park hingen reeds grauwe schaduwen en van de weilanden kwamen de nevels aandrijven, lichte, geu rige sluiers wevende om boomen en struiken. Al het fladderen, tjilpen en gonzen daar buiten was ver stomd; rondom de diepe stilte van den avond. Nu was de teerling geworpen, het verbindende woord gesproken, maar er lag niets van ’t geluk eener jong- verloofde op het gelaat van her mooie meisje, dat daar zoo onbewegelijk tegen ’t venster leunde, terwijl de toekomst toch zoo ruim en schitterend voor haar lag. Marlow was wel rijk volgens de gewone begrippen; hij nam eene hooge positie in, maar ’t was toch iets an ders, de echtgenoote te zijn van den toekomstigen baron van Ronald, die fabelachtig rijk was en die opnieuw weer bewees dat zijn macht tot in de hoogste kringen reikte. Zijn echtgenoote behoefde zich geen wensch te ontzeggenzij kon, als zij wilde, vorsten verdonkeren met de pracht van haar huis. De droom der eerzucht, die Edith Marlow sedert maanden gedroomd had, was vervuld, overtroffenEn zij werd bemirid door den man wiens verloofde zij heden geworden was, zoo gloeiend en hartstochtelijk bemind als zij nooit had kunnen denken. Ook dat hoogste werd haar gegeven wat wilde zij dan nog Daar buiten in het schemerachtig, met geuren be zwangerd park klonk nog de stem van een enkelen vogel. Hij zong daar zijn laat, eenzaam lied; uit de verte en zacht zweefden de tonen nader, half opgevan gen door het avondkoeltje, en toen zwegen ze. De kleine zanger ging ter ruste met den Meidag en bij het venster lag de jonge verdoofde op de knieën en schreide zooals zij sedert hare kinderjaren niet ge schreid had. En onder die heete, wanhopige tranen, toen kwam ’t het ontwaken. Maanden waren voorbijgegaan; de zomer was voorbij, en met September had de herfst reeds zijn intrede gedaan. Heilsberg leidde het gewone leven als half van gasprijs den leden van den Raad zeker niet onver wacht zal zijn overkomen, waar ten gevolge van de stijging der steenkolen bijna overal in den lande de prijs van het gas is of wordt verhoogd. Waar bij het op maken van de begrooting voor 1897 op 62 cent, in 1898 op 65*/„ in 1899 op 76 cent en men voorzichtig meende te zijn, door dien prijs voor 1900 op 85 cent per H. L. steenkolen te moeten berekenen, daar blijkt thans uit de ervaring dat die prijs voor dit jaar op f 1.31 per H.L. vrij in de fabriek, is gewordendit maakt een meerdere uitgaaf voor 25000 H.L. steenkolen van f 11.000. Een wijziging van de begrooting is dus noodzakelijk om het evenwicht te herstellen. Burg, en Weth. meen den den prijs van cokes bij om zet aan particulieren met 10 cent per H.L. te kunnen verhoogenhierdoor zou f 1000.meer worden ontvangen; door het gunstig saldo der begrooting over 1898, is de post onvoorziene uitgaven nog al ruim, zoodat wordt voorgesteld deze met f 1000.te verminderendus moeten nog f 9000.— gedekt worden. Burg, en Weth. hebben zich op het standpunt geplaatst, dat de gasfabriek alhier werd Opgericht, om de gemeente van gas te voorzien, waarvan bij voldoende productie ook ingezetenen kon den profiteeren, weshalve het hun billijk voorkomt, dat thans de meerdere kosten door alle ingezetenen wor den gedragen; zij meenden dan ook het leeuwenaan deel te moeten vinden, door den Hoofdelijken Omslag met f 6000.te verhoogende resteerende f 3000. zou worden gevonden door den prijs van het gas voor de volgende 9 maanden met 1 cent per M3 voor par ticuliere gebruikers te verhoogen. Spr. zegt iets gedetailleerd in zijne toelichting te zijn geweest om bij het volgende punt niet in her halingen te vallen. De heer Pijttersen zegt dat hij verhooging van 1 cent per M3 gas, f 3000.meer zal worden ontvangen Spr. is er wel voor iets meer te verhoogen bv. I1/, of 2 centöf het gasverbruik voor gasmotoren, welke anders de dure steenkolen zouden moeten gebruiken, te verhoogen met 2 cent en voor andere doeleinden met 1 cent; voor cokes zou f 1000.meer worden ontvangen, dit isgerekend naar verkoop van 10000 H.L. terwijl toch volgens het verslag meer wordt verkocht. De Voorzitter zegt, dat de meerdere berekening van f 1000.voor cokes niet ver van de waarheid is, daar van de verkochte 16193 H.L. cokes over 1899, nog moe ten worden afgetrokken 3133 H.L., geleverd aan de gemeente en 216 H.L. aan het Gymnasium, terwijl de meerdere berekening alleen is voor de volgende 9 maanden. De heer Pijttersen is er voor het lichtglas te ver hoogen met 1 cent, voor gasmotoren met 2 cent per M8, of te verhoogen met l‘/s cent over ’t geheel. De Voorzitter zegt, dat men steeds in den Raad voor een uniform-tarief was, en dit zeker nog zal zijn, zoodat spr. gaarne zag, dat de heer Pijttersen zijn voor stel wijzigt. De heer Fennema acht ’t onbillijk, dat de gemeente het gas voor niet heeft; voor straatverlichting, wat toch in ’t algemeen belang is, wordt 62000 M3 ver bruikt, wat naar eene berekening van 8 cent, ruim f 4800 zou maken; buitendien worden ook nog ruim 3000 H.L. cokes verbruikt, waar de gemeente ook niets voor betaaltSpr. acht ’t dan ook billijk, waar VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 27 Maart 1900, des namiddags te 61/, uur. Tegenwoordig zijn 14 leden. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer H. S. de Vries bericht is ontvangen, dat hjj wegens uitste- digheid verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. I. Resumtie der Notulen. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. II. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van hh. Ged. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit van 27 Febr. jl. tot on- derhandschen verkoop der voormalige meisjesschool op Leeuwenburg, aan het Rijk der Nederlanden, voor de som van f 13150 b. Alsvoren, houdende goedkeuring van het primi tief kohier van belasting op de honden, dienst 1900 c. Alsvoren, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit van 27 Febr. jl., waarbij vergunning werd verleend aan de Directie der Noord-Friesche Locaal- Spoorwegmaatschappij tot het kruisen van den trek- weg Sneek-Leeuwarden, ten behoeve van een aan te leggen spoorbaan d. Alsvoren, houdende goedkeuring van het Raads besluit van 27 Febr. jl., tot onderhandschen verkoop van gemeentegrond aan de heeren G. J. en J. A. Bervoets e. Alsvoren, waarbij beslist wordt omtrent reclames tegen het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1899 van de hh. Lampe, Schrakamp, Schijfsma en Vierstra; f. Een schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, geleidende het verslag van dat onderwijs over 1899; g. Id. van Burg, en Weth., geleidende het verslag van den Directeur-Boekhouder der Gemeentelijke Gasfa briek alhier, over den toestand dier fabriek en hare exploitatie gedurende het jaar 1899; h. Id. van den Gemeente-Veearts, geleidende het verslag over den gezondheidstoestand van den veesta pel en over de vleeschkeuring, benevens het rapport omtrent de inspectie der veemarkten over 1899 i. Een nader rapport, uitgebracht door de Raadscom missie in zake aanleg eener drinkwaterleiding j. Een schrijven van den heer Joh. W. Meijer, dat hij geen gebruik wenscht te maken van de door den Raad gestelde voorwaarden voor den verkoop van gemeente grond achter zijn perceel op Leeuwenburg k. Alsvoren van het college Brandmeesters, gelei dende de rekening en verantwoording van de brand- buiten de wereld liggende, historische merkwaardig heid, en Neustadt-Steinfeld stond meer als ooit op den voorgrond, want het sedert lang ontworpen plande Steinfelder bergwerken, waarvan Felix Ronald eigenaar was, in een vennootschap van aandeelhouders te ver anderen, werd thans onderhanden genomen. Bij den reusachtigen omvang der groote industrieele etablissementen was dit een belangrijke gebeurtenis voor de finantieele wereld en bovenal voor de desbe treffende provincie. Men wilde de aandeelen tot de kleinst mogelijke bedragen uitgeven, omdat daarbij hoofdzakelijk op den middenstand en den »kleinen man« gerekend werd. De agenten van Ronald en de bladen die onder zijn invloed stonden, werkten met alle macht, om het publiek de soliditeit en de onbe rekenbare winst dezer geld-belegging duidelijk te maken. Zij hadden de publieke meening dan ook reeds gewonnen, en men was nu bezig te Berlijn de noodige stappen te doen, om aan de reeds verzekerde onder neming den wettelijken vorm en sanctie te geven. In Heilsberg was Max Raimar weer komen opdagen, nadat hij zijn bezoek in ’t voorjaar tamelijk kort had afgebroken; maar thans maakte hij zijn zoo lang ver onachtzaamde geboorteplaats weder gelukkig met zijne tegenwoordigheid. Lichtgeraaktheid behoorde niet tot de fouten van den jongen kunstenaar; hij nam slechts dan iets kwalijk, als hij er geen nadeel van krijgen kon. Hoewel Ernst hem toenmaals zoo ongezouten de les gelezen had en hem sedert dien tijd buitendien erg koel behandelde, kwam hjj heel vrijmoedig terug en deed zelfs zijn best zich bijzonder innemend voor te doen, want hij was helaas nog altijd afhankelijk van zijn broeder. De hoop van Max op een millioen met het daarbij behoorende huwelijk, was gebleken ijdel te zijn; hij weer over 1899 l. Alsvoren van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, geleidende de rekening en verantwoording over 1899; m. Alsvoren van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, te Leeu warden, daarbij verzoekende ten behoeve van eene te houden tentoonstelling aldaar, enkele merkwaardige antiquiteiten van de gemeente Sneek in bruikleen te mogen ontvangen. De Voorzitter stelt voor aan het verzoek sub. m te voldoen, mits hierbij voorwaarden worden gesteld, ge lijk bjj vroegere aanvragen ook zijn bepaald de rekening en verantwoording der Kamer van Koophandel en Fabrieken en die der Brandweer te stellen in handen der Commissie, belast met het na zien van begroetingen en rekeningen, ten fine van on derzoek en rapport; het verslag der Gasfabriek, het verslag van het La ger Onderwijs, benevens het verslag van den veestapel, over de vleeschkeuring en het rapport omtrent de in spectie der veemarkten over 1899, in het officieel ge- meenteraadsverslag op te nemen het nader rapport van de Raadscommissie inzake de Drinkwaterleiding eveneens in het officieel verslag op te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie in haar rapport zegt, dat het haar voornemen is, de sterilisatie van water door ozon grondig te onderzoeken; Spr. meent dan ook, dat het in de bedoeling van de commis sie is, waar een erediet is toegestaan, uitsluitend tot het doen van boringen, hiervan een klein gedeelte aan te wenden tot bovengenoemd onderzoek. De heer Jobs. Gorter antwoordt, dat dit juist hat doel is van de Commissiezij meende hiermede den Raad in kennis te moeten stellen. De Voorzitter stelt thans voor van het toegestaan erediet een gedeelte van 2 a 300 gulden, al naar bevind van zaken, toe te staan voor onderzoek van sterilisatie. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. De heer Visser zegt, dat in ’t verslag van de com missie van Toezicht op het Lager onderwijs voorkomt dat 24 kinderen niet tot de le klasse van school no. 2 konden worden toegelaten wegens plaatsgebrek, ter wijl tevens wordt vermeld, dat 8 niet-betalende kin deren tot die school werden toegelaten. Gaarne zou Spr. willen vernemen of die 8 niet-betalende kinderen tot de le klasse werden toegelaten, daar het toch niet opgaat, dat bij plaatsgebrek de betalende kinderen moe ten achterstaan. Nog wijst Spr. er op dat het aantal leerlingen aan school no. 2 gestadig toeneemt en dat aan school no. 3 vermindert, wat zeer zeker wel spreekt voor den welstand in deze gemeente en vraagt of Burg, en Weth. reeds maatregelen hebben getroffen om aan de steeds toenemende aanvraag te kunnen voldoen. Den Voorzitter is het niet bekend of de 8 niet-be talende leerlingen ook tot de 1 e klasse zijn toegelaten hiervoor zou hij eerst aan de Commissie van Toezicht, welke het verslag heeft opgemaakt, inlichtingen moeten vragen; wat de tweede vraaag betreft, maakt uitbrei ding dier school zeer zeker een punt van overweging bij het Dagel. Bestuur uit, doch dit jaar is hierop niet gerekendblijft de aanvraag echter zoo toenemen, dan zal men tot uitbreiding overgaan, waarvoor gelukkig terrein aanwezig is, om het beoogde doel te kunnen bereiken, terwijl dan tevens tot uitbreiding van het on derwijzend personeel zal kunnen worden overgegaan. Wat verder de oorzaak van het steeds toenemend aantal leerlingen aan school no. 2 en het verminderen van het aantal leerlingen aan school no. 3 aangaat, bijgevolg dat men zoo min mogelijk gratis onderwijs wil ontvan gen, zeer zeker getuigt dit van welstand voor deze ge meente; doch het heeft ook nog een andere oorzaak. De heer Bergmans, vroeger onderwijzer aan school no. 3, is thans hoofd van school no. 2; de kinderen van zijne vroegere leerlingen komen thans bijna alle op school no. 2, omdat de ouders, welke dit kunnen betalen, hunne kinderen thans ook van het onderwijs van den heer Berg mans willen laten profiteeren. De heer Visser stelt zich met deze toelichting tevre den, doch acht het wel wenschelijk dat een onderzoek worde ingesteld, of de 8 niet-betalende kinderen tot de le klasse zijn toegelaten. De Voorzitter stelt thans voor de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. III. Af- en overschrijving Armvoogdij-begrooting, dienst 1899. De Commissie, belast met het nazien van rekeningen en begroetingen stelt voor, bovengenoemde af- en over schrijving, met een minder bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 1768,81, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt de con clusie der Commissie aangenomen. IV. Rekening der Vereeniging »Floralia”, dienst 1899. Dezelfde Commissie stelt voor, bovengenoemde re kening tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 2519,486 en een voordeelig saldo van f 263,425 goed te keuren. Nog wordt er op gewezen, dat aan Floralia f 800, meer subsidie is verleend, wegens onderhoud van het Park; het salaris van den opzichter werd echter rechtstreeks uit de gemeentekas betaald, waardoor bovengenoemd saldo. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt de conclusie der Commissie aangenomen. V. Verlenging concessie heffing bruggeld—Dille. Burg, en Weth. stellen voor nu de concessie tot heffing van bruggeld op de Dille met 9 Juli 1900 afloopt, opnieuw goedkeuring tot heffing van brug geld aldaar aan H. M. de Koningin aan te vragen, onder voorwaarden als door Ged. Staten zijn vastgesteld en met hetzelfde tarief. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. VI. Voorstel tot verhooging van den gasprijs. Burg, en Weth. stellen voor, naar aanleiding van de enorme stijging van den prijs der steenkolen, welke eene meerdere uitgaaf vordert van f 11,000, waarop bij het opmaken der begrooting niet is gerekend, dit even wicht te herstellen door den post Hoofdelijken Omslag en den prijs der cokes te verhoogen en den gasprijs met ingang van 1 April a. s. met 1 ct. te verhoogen en te brengen op 8 ct. per M’, en dit bij publicatie aan de ingezetenen bekend te maken. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel tot verhooging ADVERTENTléN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. i r I i. Punten van behandeling: i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1