JIUIIIVS- BI AIIIEIlTliJTIEliLlIl mil SIM EJI MSTIlEffi. n l „HEKSENGOUD.” Vaststelling der Kiezerslijst. S5e Jaargang. ITo. 29. Officieele Advertentiën. BEKENDMAKING. EN BEKENDMAKING. FEUILLETON. ds L Woensdag 11 April 1900. de iet riek Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Boeren-sympathie in Amerika en Arbitrage. 4 4. en. te d ter IK. ïboo- lazel- stan- t den itser- thee, lepot zoet Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ering (-7 oB:: We ontvingen De Grondwet, een te Hol land, staat Michigan (Vereenigde Staten van Amerika) in het Nederiandsch verschijnend blad. We willen daaruit een artikel overnemen, maar toch eerst even releveeren, dat New-York vroe ger Nieuw-Amsterdam heette en de staat New- York voor den tweeden Engelschen oorlog, voor 1665, eene Nederlandsche kolonie was. Nog altijd zijn er, vooral in de wereldstad New- York, afstammelingen van de eerste Hollandsche kolonisten, de «knickerbockers*, die nog fier zijn op die afstamming. En verschillende van die personen behooren tot de menschen met dol lars. In deze eeuw zijn er vele Nederlanders als landverhuizers naar Amerika gegaan; verre weg de meesten wonen in het midden van het noorden der Vereenigde Staten. Hoewel niet tellende bij de inillioenen Engelschen, Ieren, Duitschers, Italianen, enz., hechten ze aan hun taal, hun vorig vaderland en hunne stamver wanten in Afrika. Den 7 Maart was, door hun reeds een som van f 18,243,35 aan het hoofdcomité der Ned. Z. Afrik. Ver. overge maakt. We laten nu dit stuk, als «ingezonden* in De Grondwet geplaatst, volgen of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambte naren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art 34 en die in gebreke blij ven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het be voegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Art. 12 2, 2e lid l°d. Biljet B wordt uitgereikt lo. aan alle in het Rijk wonende aan wie biljet A wordt nitgereikt, voor zooverre: d. zij den ontvanger der Directe Belastingen uiter lijk op 15 Mei hunnen wensch om een biljet B te ontvangen schriftelijk hebben kenbaar gemaakt. Sneek, den 9 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAG. van der LAAN, Secretaris. hjj naar hem toe en zei halfluid: »Maar bedank dan toch «Waarvoor?* vroeg Raimar verwonderd. «Wel, voor den toost dien zij op je willen uitbren gen, en voor den Sint George.* «Maar, Arnold, ik bid jeWat moet «Geheimzinnige schalk barstte de majoor los. «Wilt ge nu voor mij ook nog comedie spelen «Afgodsbeeld van den mammon, voor wien alles op de knieën ligt je eigen woorden op omen terugrit van Gernsbach! Daarom moest je telkens naar Neustadt en Steinfeld. Je hebt daar studies gemaakt voor je «Heksengoud.* En je laat je door mij uitschelden en beklagen als een rondwandelende mummie, terwijl je reeds midden in ’t leven, in den strijd van den dag staat schaam je Ondanks al die verwijten klonk een jubelkreet uit die woorden, maar Raimar’s gelaat bleef ernstig en somber toen hij antwoordde: «Je zoudt 't nog heden avond van mij vernomen heb ben, maar de zaak is ernstiger als je denkt. Het geldt hier niet een gewone aanval en geen gewone tegen stander. Ik ben mij volkomen bewust dat ik mijn geheele positie daarbij op het spel zet. Nog is Ro nald almachtig in de kringen waarop ’t hier aan komt, en hij zal tot ’t uiterste van die macht gebruik maken tegen mijhij moet het doen, want als hij mjj en mijne beschuldigingen niet vernietigt, dan valt hij zelf, ’t Wordt een strijd op leven en dood!* «Dien je toch niet zoudt hebben ondernomen zon der overtuigd te zijn van je voilé recht viel Hart mut in. «Zeker niet, maar als ik alléén blijf staan met die overtuigingals de publieke opinie mij in den steek laat, dan ben ik ’t die er onder gaat. Ronald heeft te handelen, wilde ik de uitwerking van mijn vlugschrift verzekeren.* «Moést gij En dat waarom «Omdat ik de zoon van mijn vader benDit geschrift, met mijn naam onderteekend de wereld ingestuurd, zou vooruit reeds veroordeeld zijn. Ernst Raimar wie is dat? Ha zoo, de zoon van den bankroetier, die zich aan ’t geld van anderen vergreep en zich toen door een pistoolschot aan de verantwoordelijkheid ont trok. En die wil zich als zedemeester opwerpen in zulke zakendie wil de positie van een Ronald onder mijnen? De man draagt zelf een smet op zijn naam en tracht de eer van anderen aan te tastenZóó zou men geredeneerd hebben, en daarmeê zou mijn werk veroordeeld en afgemaakt zijn.* -De woorden klonken erg bitter, doch zij waren maar al te waar, en zijn vriend moest hem, zij ’t dan ook tegenstribbelend, gelijk geven. «Ik vrees, dat gij gelijk hebtzóó ongeveer zou de wereld geoordeeld hebben. En is het geheim nu wel streng bewaard?* «Zonder twijfel, en -daardoor is de uitwerking zoo ongehoord, zooals mijn uitgever mij uit Berlijn schrijft. Inde financieele kringen ismen buiten zich zelf; de verschillende dagbladen bespreken de brochure, het ge heele publiek leest ze, zoodat het nu niet meer moge lijk is deze beschuldigingen te smoren of dood te zwij gen. Ronald zal moeten antwoorden, en zoodra hij dat openlijk doet, noem ik mij dat ’s een besloten zaak.* «En dan zullen ze je weder ten bloede te doen pijnigen met die oude ongelukkige geschiedenisriep de ma joor met onderdrukte heftigheid. «Zult ge daartegen bestand zijn? Reken er op, dat men je niet zal sparen.* Wordt vervolgd. Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar*, «Fata Morgana*, «De Alpenfee* enz. veel belangen aan zich verbonden, om niet een mach tige aanhang te hebben, die met hem staat en valt. Gij hebt er geen denkbeeld van, met welke middelen daar gewerkt wordt. Wat maar eemgzins gevaarlijk kan worden, is öf omgekocht df gekneveld. Anders zouden omstandigheden, zooals daarginds in Steinfeld, ook niet mogelijk zijn. Ik ken ze, ik heb Steinfeld im mers zien opkomen en mij nooit laten verblinden.* «Er loopen daaromtrent inderdaad reeds sedert jaar en dag allerlei geruchten. Maar ’t zijn ook altijd ge ruchten gebleven.* «Omdat niemand den moed had tot spreken! Zij brachten immers alles tot zwijgen, en tot nu toe ging het toch in de eerste plaats Ronald aan. Als hij va banque speelde dan deed hij ’t voor eigen risico. Thans echter zullen de actiën bij duizenden worden geworpen onder onze toch al arme bevolking; thans zullen de kleine lui, die misschien hun leven lang gespaard en ontbeerd hebben, het beetje dat ze bezit ten weggeven voor een voorgelogen winst, om alsdan alles te verliezen, thans zou het een misdaad zjjn nog langer te zwijgen. Reeds in ’t voorjaar, toen dat plan opkwam, nam ik het besluit, en dat vlugschrift is het werk der laatste drie maanden.* Zij waren naar hunne vroegere plaats teruggekeerd en Hartmut nam de brochure weer op. «Heksengoud! In dien titel alleen ligt reeds de zwaarste beschuldiging, maar je hebt je naam niet ge noemd. En dat zult ge vroeger of later toch moeten doen. Misleid je zelf niet, Ernst; in dergelijke ge vechten strijdt men niet met gesloten vizier.* «Dat ’s ook nooit mijne bedoeling geweest,* luidde het gedecideerde antwoord. «Denkt ge dat ik een vij and uit een hinderlaag zou willen treffen en zelf bui ten schot blijven? Voor ’t oogenblik moest ik zoo 24 »’t Is kolossaal!* bevestigde Max, die eveneens hoogst voldaan was over dezen aanval op den «verwoester van zijn geluk.* Eenvoudig prachtig «Heer notaris,* zei Hartmut op eigenaardig geroer- den toon, «laat mij dat vlugschrift een poosje, ik inte resseer er mij meer voor als Ernst; doe me dat pleizier «Met genoegen, heer majoor. Dokter heeft nog een tweede exemplaar, dat de rondte doet door Heilsberg, en ik heb dadelijk een dozijn te Berlijn besteld. Zooiets moet onder het volk gebracht worden, ja, onder het volkKom Max, nu gaan wij naar de «Gouden Leeuw* en drinken daar een flesch van de allerbesteWij zul len op de gezondheid drinken van dien moedigen man, dien Sint George! Dat hij leve!* Mijnheer de notaris kraaide in overmaat zijner vreugde die laatste woorden er heel luid uit, nam daarop den even vergenoegden Max onder den arm, en beiden trokken af naar de «Gouden Leeuw.* Gedurende eenige oogenblikken heerschte een diepe stilte in den tuin. Ernst stond nog altijd bij zijn rozenperk en de majoor bleef op zijn plaats zitten en keek zwijgend naar zijn vriend. Eindelijk echter trad Hoe duizenden Amerikanen Bewogen werden het recht der Boeren te Erkennen. Dat de afstammelingen van Nederlanders in de Ver. Sta ten de rechten der Boeren waardiglijk handhaven, behoeft geen betoog. Hunne aanzienlijke giften tot hulp voor de gekwetsten en de weduwen en weezen in de beide Zuid- AfrikaanscheRepublieken, leveren daarvoor een treffend bewijs. Het was echter zeer moeilijk den Amerikanen een duidelijk begrip te geven van het vergrijp van Groot Britannië tegen de onafhankelijkheid der gemeenebes- ten de misleiding in dit opzicht was hoofdzakelijk te wijten aan de artikelen in verschillende dag- en week bladen en maandschriften, in het belang van Engeland hier te lande verspreid. Óm de Amerikanen een duide lijk inzicht te geven van het onrecht, gepleegd tegenover het vreedzame leven der bewoners van beide Republie ken, was een bijna onmogelijke taak, bij de pogingen van velen om de Boeren in een ongunstig daglicht te stellen. En evenwel bleek het, dat sinds de jongste maanden duizenden Amerikanen overtuigd zijn geworden van het recht der Boeren en wel door het ijverige werk van een hunner landgenooten. Die taak werd en is met het gunstigste gevolg onder - nomen door den heer Advokaat Geo. W. Van Siclen te New-York, stichter van de Hollandsche Sociëteit van New-York. Genoemde heer, een afstammeling van de eerste nederzetters in Nieuw Nederland, trok zich de zaak der Boeren zoo ter harte, dat hij sinds Mei 1899 onophoudelijk belangeloos bezig is, met belangrijke geldelijke opoffering van meer dan pst. 2,500 uit zijn eigen middelen, voor de onafhankelijkheid der Boeren te kampen. Reeds in dat jaar gaf hij zijn meening over den voortkomenden oorlog door middel van meer dan 7000 Engelsche dagbladen openlijk te kennen. Ook in maandschriften schreef hij ernstig voor hot zelfde doel. Ook met Generaal Joubert hield hij voor langen tijd geregeld correspondentie. Als thesaurier voor Amerika voor het weduwen- en weezenfonds voor de commissie onder het bestuur van den heer J. H. Hofmeijer van Cape Town, collecteerde hij reeds over pst. 2,200 voor hetzelfde doel. Maar het belangrijkste werk door hem ondernomen en dat aan uwe lezers veel belang zal inboezemen, waren de vele vergaderingen door hem ingesteld in verscheidene Staten van ons land, om Amerikanen de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van het onrecht tegen de Boeren begaandoor deze bijeenkom sten zijn duizende zijner landgenooten overtuigd ge worden hoe onrechtvaardig de oorlog tegen de Boeren beschouwd moet worden. Die vergaderingen werden door den heer Van Siclen geleid en op allen hield hij toespraken. Hij reguleerde de groote vergadering in Carnegie Hall, New-York den llden October, in tegenwoordigheid van 5,000 personen en fungeerde als secretaris. Hij sprak en fungeerde als voorzitter op een tweede vergadering in de Academy of Music, New-York, den 2den Febr. voor 3,000 toehoorders. Eene vergade ring vond plaats in Washington, D C, 28 Jan., waar 5,000 personen aanwezig waren en waar zjjne toe spraak, even als op alle andere, zeer toejuicht werd. Den volgenden avond werd eene vergadering gehouden te Plainfield, N. J., voor een volgepropt huis. In Red Bank, N. J., sprak hij ia de Middeltown Church, 8 Febr. Den lsten Febr. werd door zjjne bemoeiing eene ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 272 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Het GEMEENTEBESTUUR van Sneek, Gelet op artt. 28, 29 en 31 der Kieswet Brengt bij deze ter algemeene kennis, dat op heden den 22sten Maart is vastgesteld de Lijst, aanwijzende de Personen, die in deze gemeente bevoegd zullen zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Stat en- Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad dat de thans vastgestelde Kiezerslijst met de Lijsten daarbij behoorende van den 23sten Maart tot en met den21sten April a. s.ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en, tegen beta ling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar ge steld. Tot en met den 15den April a. s. is een ieder be voegd bij het Gemeentebestuur verbetering van deze Kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Mogelijke verzoeken om verbetering van deze Kie zerslijst worden, met de bijgevoegde bewijsstukken dadelijk tot en met den 21sten April a.s. voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage ne dergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk en uiterlijk den 23sten April a.s. aan het Gemeentebestuur zijn in gediend. En zal deze op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Sneek, den 22sten Maart 1900. Het Gemeentebestuur voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het Besluit van den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 4 April 1900 (Pro vinciaal Blad no. 36). Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen lo. Dat met de uitreiking van de beschrijvingsbil- jetten der belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten, voor het dienstjaar 1900/1991 op den 14 Mei e. k. en met de wederophaling der biljetten A en B twintig dagen daarna zal worden aangevangen, dat met een en ander, behalve des Zondags, onafgebroken zal wor den voortgegaan, en dat de aanslagsregeling, bedoeld bij art. 19 7 der Wet, moet zijn afgeloopen den 15 October dezes jaars. Voorts worden de Ingezetenen hierbij indachtig maakt op de volgende bepalingen der Wet van 2 tober 1893 (Staatsblad no. 149). Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, coö peratieve vereeniging, of van eene vereeniging of stich ting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhou der eener hier te lande gevestigde reederij, is gehou den daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende ven- nooten van Nederlandsche vennootschappen en maat schappijen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 16 bedoelde commanditaire vennootschappen op aan- deelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naam- looze vennootschappen, coöperatieve en andere vereeni- gingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkee- ringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daar van aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 16 en c be doelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve ver- eenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzeke ringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na le vaststelling van balans of reke ning een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelich ting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aan slag, bedoeld bij art. 19 15 of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtre ding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 34 le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrek kende uitoefenen, voor zoover zjj behooren tot de be doelden bij art. la, h en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij art. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met op gaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf OURANT. 1 K

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1