II MEI US- D 0HNHTUL» 1'0(111 SJIEEK D OJISÏREEEJ. I. 1 "1 „HEKSENGÖDD.’ 0 Herijk van malen en gewichten. L Uit Oost-Indië. Woensdag 9 Mei 1900. 55e Jaargang. Officieele Advertentie. jffo. 37. 1 1 L er. l Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. FEUILLETON. I I na- a en en en en en en en en en en ifF I COURAN 1 4 4 tL- 4 00 >er DAGEN ge- EK, er 1 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en. ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1—4 1—4 1-4 1-4 1-4 1-4 1-4 1—4 1-4 1-4 1—4 Maandag 2 Woensdag 4 Donderdag 6 Vrijdag 8 Zaterdag 10 Maandag 12 Woensdag 14 Donderdag 16 Vrijdag 18 Zaterdag 20 Maandag looi en ran of 9 10 11 12 14 16 17 18 19 21 2e 1 4 1- t- 10—12 9—12 9-12 9—12 9—12 9-12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 ui- ms ïks al, laf, ?’s- len 1: s- i-, d- c. t-- ie it, 7 Mei Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar«, »Fata Morgana*, «De Alpenfee* enz. UREN DATUMS voor na midda g o— Uit een brief van den heer F. Prins, officier op een der booten van de Koninklijke Packet- vaart-Maatschappij in Oost-Indië, mochten wij het volgende overnemen: Omtrent de officieren van de stoomboot «Ge- neraal Pel,* die op Nieuw-Guinea door de woeste, menschenetende inbporlingen werden geroofd, moet bericht ingewonnen zijn, dat ze vermoord werden. Ten minste, de twee sche pen, die te Soerabaya gereed lagen, om naar N.-Guinea te varen, hebben orders ontvangen, zoodat de expeditie niet doorgaat en de «Ser- dang,« die er thans is, maar eenige kampongs van de Papoea’s, de bewoners van N. Guinea, in brand moet steken, ’t Is zeer jammer, dat dit met zoo’n sisser afloopthet meest voor de ouders der jongelui. De derde machinist Leemans kreeg dit jaar verlof naar Holland, en zou dan met twee andere broers, die zich in Transvaal bevinden, thuis zijn; doch één hunner wordt als in den strijd vermist opgegeven en de andere is door de Engelschen krijgsge vangen gemaakt. Dus alle drie zoons weg. Deze reis hebben wij aan boord gehad de equipage van den Australischen schoener «Ethel.* Deze mannen hadden den kapitein, den vader van den kapitein, de stuurlieden en nog twee anderen op zee vermoord en waren van plan er met schip en al van door te gaan naar Manilla. Toen dit plan in duigen viel en ze Manilla niet konden vinden, hebben ze een gat in het schip geboord en hetzelve laten zinken, alle kostbaarheden en het geld medenemende in de reddingsbooten. Ze waren te Banda aange komen en door twee andere opvarenden (Chi- neezen) bij het gerecht aangegeven, zoodat ze dadelijk te Banda in arrest werden genomen. Ze hadden ook nog het plan gehad dezelfde «Generaal Pel,* die we boven noemden, éven op de reis af te loopen en uit te moorden; doch dit was mislukt. Wij hebben de heeren (zes in getal), zwaar geboeid aan hals en han den, onder geleide van een inspecteur van politie en vier agenten, die van Australië over gekomen waren, naar Soerabaya gebracht. Toen wij onderweg Makasser aandeden, hadden de booswichten verzocht, daar opge hangen te worden; doch de inspecteur wilde ze maar liever naar Australië medenemen, om het daar te laten doen. Hij vertelde, dat alles ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. -•>_4é_j4v i.j 32 «Zijt gij alleen hier gekomen om mij dat te zeggen?* vroeg Raimar, die zijn kalmte bewaarde. «Neen, maar ik beschouwde ’t als nuttig, dat wij elkaar eerst eens onder vier oogen spraken alvorens daarbuiten voor de geheele wereld samen in botsing te komen. Gij zult mij, hoop ik, dit recht toekennen. Wij zijn immers oude vijanden «Dat zijn wij «Duster zake! Wat bedoelt gij eigenlijk met dezen aanval? Wilt gij mij wellicht ten val brengen? Dat zou toch een wel wat stoute onderneming zijn. Ik zou u dat niet aanraden.* Ernst leunde met over elkaar geslagen armen tegen zijn schrijftafel, de oogen vast op zijn tegenpartij ge vestigd en zijn antwoord klonk met verpletterende kalmte «Ik wil een systeem doen vallen, welks leider en vertegenwoordiger gij zijt; dat reeds zoo velen onge lukkig gemaakt heeft, ofschoon zij ’t dan ook nog niet weten, want de oogen zullen hen te laat opengaan. Uwe schijnbaar zoo soliede en reusachtige ondernemin gen, die uw naam overal verbreid hebben, zijn op stuifzand gebouwd. Zij worden alleen gestut en staande reeds voor het vertrek van de «Ethel* uit West-Australië was afgesproken en koersen en alles hun reeds was opgegeven. dat alle maten en gewichten aan den herijk zijn on derworpen dat de voorwerpen behoorlijk schoon en droog moe ten worden aangeboden dat de onjuiste gewichten kunnen worden gejusteerd tegen dadelijke betaling, volgens bij Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160), vastgesteld tarief dat de verificatie van gewichten beneden het gram uitsluitend aan het ijkkantoor te Leeuwarden plaats heeft dat belanghebbenden behooren toe te zien, dat hunne maten en gewichten na den herijk van de vereischte merken voorzien zijn en dat blijven tot aan den eerst- volgenden herijk, en dat het ijkkantoor te Leeuwarden, aan de Oosterkade, voor het publiek geopend is eiken Dinsdag en Vrijdag van negen tot één uur. Smeek, den 17 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Smeek, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat in dit jaar voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in het voorma lig Telegraafkantoor, in orde als volgt Voor de BELANGHEBBEN DEN UIT Verkoopers van maten en wichten Wijk 1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 zegt, dat, als men hem morgen ontvanger maakte, hij evenzoo zou handelen. De heer PijttersenMaar de grondrente is afgelost. De VoorzitterEr viel niet af te lossen. Geen eigendom valt hier te koopen, alleen een discours moet met ’t Nut worden uitgelokt, om tot een ge- wenscht resultaat te komen. De heer Paehlig kan zich geheel vereenigen met het advies van Burg, en Weth. Er blijkt hier eene ver gissing te zijn geweest, en daarom wil spreker de we- derzijdsche schuld maar tegen elkander uitstrijken. De Voorzitter kan zich daarmee niet vereenigen. ’t Nut had den weg indertijd naar ’t hypotheekkan- toor kunnen inslaan, om, voor en aleer ’t zich in het ongestoord bezit achtte van bewusten grond, daar te vernemen, dat erfpacht niet is af te koopen. De heer Fennema kan zich niet begrijpen, hoe men de grondpacht over 12 jaren wil kwijtschelden. De heer Paehlig stelt voor op ’t adres van ’t Nut af wijzend te beschikken zonder finantieele besprekingen Aangezien niemand ’t voorstel ondersteunt, komt ’t besluit van ’t D. B. in stemming, dat met 7 tegen 6 stemmen wordt aangenomen. Tegen deh.h. Veen, D. Gorter, Beekhuis, Paehlig, Hier stond hij echter tegenover een even sterke tegen partij, die geen voetbreed voor hem uit den weg ging. Ook deze richtte zich thans in zijn volle lengte op, en ook in diè oogen vlamde een dreigende en verplette rende gloed, toen hij op' kouden, vasten toon ant woordde «En ik heet Ernst Raimar!» Ronald beet zich op de lippen, ’t Scheen wel dat hij toch niet gevat geweest was op zoo’n brutaliteit, waarmeê die «notaris van Heilsberg* het waagde zich met hèm op één lijn te plaatsen! Maar toen vloog een onheilspellend lachje over zijn gelaat en lang zaam, met scherpen nadruk herhaalde hij «Raimar ja welMaar die naam zal u toch wel hinderlijk zijn in het openbaar. Persoonlijk zijt gij wel is waar niet verantwoordelijk, maar ik vrees, dat men u desniettemin het recht niet zal toestaan in dergelijke zaken het ideaal standpunt in te nemen en u als zedemeester op te werpen.* De slag bleef zonder uitwerking; Ernst vertrok het gezicht niet eens omhij bleef dood kalm. «Dat wil zeggen, dat gij uw aanhang en de pers, die onder uw invloed staat, tegen mij wilt ophitsen en hun het wachtwoord geven, mij juist van dien kant zonder verschooning aan te vallen? Gij wilt mij de wapens uit de hand slaan, door de wereld duidelijk te maken, dat ik hoegenaamd geen recht meer heb een wapen te voeren »Wat ik doen zal, is mijne zaak!* «Volkomen juist, maar wat ik dan doe Felix Ronald, ’t is niet de eerste maal dat wij elkaar zoo aantreffen. Zoo stonden wij reeds eenmaal voor tien jaren tegenover elkaar en de woorden, die toen vielen, hebt gij evenmin vergeten als ik.« Wordt vervolgd. a. op ’t verzoek afwijzend te beschikken; b. aan adressant terug te betalen de som van f 428,80, met een tegenrekening van f 257,28, zijnde ’t zuivere bedrag, dat door ’t Departement moet wor den gestort voor erfpacht vanaf 1889 tot en. met 1900. De heer D. Gorter is er beslist voor, dat de Ge meente aan adressant een billijke rente van die f 428,80 vergoedt. De Voorzitter licht in den breede toe, dat het voor stel van ’t Dagel. Best, de eenige weg is, om op zui ver terrein te komen. Hier is grondrente afgekocht, die geen grondrente was. ZEd. Achtb. vermoedt, dat ’t Departement de gymnastiekschool aan anderen wil overdragen, om daarna een nieuwe school te stichten, waardoor het noodig is, eerst in ’t wettelijk bezit te komen van be doelden grond. Nooit kan hier echter sprake zijn van afkoopen: erfpacht is niet aflosbaar, zoodat titel van eigendom langs dezen weg nimmer kan worden verschaft. Nogmaals: ’t Departement dient met een nieuw ver zoek bij den Raad te komen, om de zaak in het reine te brengen. De heer Beekhuis oordeelt, dat men dat twintig- voud niet had mogen ontvangen. Buitendien’t geld is feitelijk betaald en daarom vindt ook hij ’t niet bil lijk, dat er geen rente van wordt betaald. De Voorzitter antwoordt spreker, dat, als men dat geld had afgevraagd, dan was ’t wat anders, ’t is hier echter ten onrechte gestort. De heer Pijttersen vindt ook, dat men dat geld niet had mogen aannemen. De Voorzitter licht toe dat een gemeenteontvanger daartoe volkomen gerechtigd is. Er bestaat hoegenaamd geen lijst, waarvoor ’t is, of wat ’t is, niet anders dan grondrente, de rubriek ontbreekt. De heer Pijttersen meent, dat op de lijst staat erf pacht, maar geen grondrente. De Voorzitter verklaart, dat er staat grondrente enz. De beer Pijttersen blijft van meening dat men dit geld niet had mogen ontvangen, waarop de Voorzitter deren echter worden slechts door vrees weerhouden, en nü. is de betoovering gewekenthans zullen zij spreken.* «Daar zij zoo’n voortreffelijken advocaat vinden, die hen de woorden in den mond legt misschien Dergelijke menschen laten zich maar al te graag op- zweepen tegen dengene die hun jarenlang werk en brood gegeven heeft. En gij maakt u immers met voorliefde advocaat van de «onderdrukten*. Gij hebt daarmeê indertijd reeds sensatie gemaakt bij uw eerste optreden in het groote strike-proceswelnu, thans kunt gij uwe redenaarsgaven voor uw eigen zaak aan wenden. Ik zal natuurlijk een aanklacht wegens las ter indienen dat hebt gij toch zeker wel verwacht?* «Zeker, dat heb ik zelfs bedoeld. Een strijd als de onze kan slechts in de volste openbaarheid uitge vochten worden.* Ronald ging plotseling vlak voor hem staan en mat hem verachtelijk van het hoofd tot de voeten. «Meent gij soms dat ik bang voor u ben?* «Ja, gij zijt bang voor mij anders waart gij niet hier!* zei Raimar, hem met gelijken blik beantwoorden de. «Gij zoudt graag willen weten, in hoever ik op de hoogte ben en wat ik misschien nog verzwijg. Bespaar u die moeite; met een tegenstander als gij is men op zijn hoede.* «Daar heeft men gelijk aan. Met mij is ’t niet zoo gemakkelijk vechten ik heet Felix Ronald!* Hij richtte zich in zijn volle lengte dreigend op, maar in die woorden lag méér als de gewone trots van den parvenu. Daaruit sprak het volle krachtige zelfbewustzijn, de onwrikbare energie, die den man er bovenop gebracht en groot gemaakt had. Hij stond daar, als had hij inderdaad de macht, alles, wat zich tegen hem aankantte, in het stof te vertreden. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 5 Mei 1900, des namiddags ten 6'/» uur. Afwezig met kennisgeving de hh. Joh. Gorter en H. S. de Vries. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. Na lezing worden deze onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken: a. Resolutie van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van betaling eener post uit het fonds voor Onvoorziene uitgaven; b. alsvoren, houdende goedkeuring van eene wijzi ging der gem.-begrooting, dienst 1899 c. een schrijven van Burg, en Weth., geleidende ’t verslag over 'den toestand der gemeente over het jaar 1899, d. id. van Ged. Staten, houdende goedkeuring van ’t verhuren van 3 vertrekken in de voormalige meisjes school aan G. v. d. Zijl e. Procesverbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger; f. een schrijven van mej. T. Dikland, dat haar tante, mej. T. Dikland, stadsverloskundige, is overleden. De Voorzitter zegt, dat er voor de vacature, ont staan door ’t overlijden van mej. Trijntje Dikland, reeds ten oproeping is geschied verder, dat ’t verslag over den toestand der Ge meente reeds ter perse is. Bij de beschouwing over de gasfabriek in dat ver slag blijkt ’t, dat Burg, en Weth. aan den Directeur de vraag hebben gesteld, welke de gevolgen zouden kunnen zijn, als de voorloopige toestand bestendigd wordt, opdat bij tijds de gedragslijn is aangegeven, die men te volgen heeft bij de toekomstige verbouwing. De niet gememoreerde ingekomen stukken worden wijders voor kennisgeving aangenomen. 3. Rekening van ’t O. B. Weeshuis over 1899. In ontvangst en uitgaaf bedraagt deze f 73745,40. Voordeelig saldo f 20124,675. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 4. Rekening van de Armvoogdij over 1899. In ontvangst en uitgaaf bedraagt deze f 17928,19. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 5. Adres van ’t Departement Sneek der Mij. tot Nut van ’t Algemeen, inzake titel van eigendom. Adressant vraagt overdrage van een perceel grond in de Wijnkanstraat, groot ruim 2 A. waarop thans ’t gymnastieklokaal is gebouwd en waarvoor men reeds in 1888 ’t 20voud van de jaarlijksche grondrente heeft betaald, zijnde een bedrag van f 428,80. De Voorzitter zegt, dat ’t hier de bedoeling is de vrije beschikking over genoemden grond te hebben. Ten onrechte is hier sprake van grondrente; men heeft hier te doen met erfpachtrecht. Om een zuivere ver houding te krijgen adviseerden Burg, en Weth.: gehouden door het blinde geloof der menigte in uwe machtsteenen in goud te kunnen verandereneen geloof, dat u weer altijd nieuwe bronnen opent, als de oude al lang zijn opgedroogd. Wankelt het een maal, dan stort het geheele gebouw inéén, dan moet het inéenstorten dat weet gijzelf het best!* «Werkelijk?* vroeg Ronald met een spottenden scha terlach. «Wilt gij, heer notaris van Heilsberg, mij lessen geven in finantieele aangelegenheden? Waar hebt gij dan toch uwe studies daaromtrent gemaakt «Die heb ik te Steinfeld gemaakt, dat toch dicht genoeg bij ons ligt,* zei Raimar, zonder zich door dien groven spot uit het veld te laten slaan. »’t Was het eerste uwer groote scheppingen en zal ook ’t eerst aan ’t noodlot vervallen. Gij hebt dat echter niet wil len afwachten en u trachten te dekken door een maat schappij op aandeelen maar dat zou nu wel eens niet meer mogelijk kunnen zijn.* «Gij bedoelt door uw pamfletzei Ronald. «Gij hebt inderdaad mijn Steinfeld als een soort moordhol ge schilderd, waar de grootste schanddaden gepleegd wor den en het bankroet voor de deur staat; het bewijs zijt gij natuurlijk schuldig gebleven. Heer notaris, gij maakt u belachelijk met dergelijke onhoudbare bewe ringen De Steinfelder werken zijn voor iedereen toe gankelijk er zijn daar duizende van werklieden en honderde beambten. Gij werpt mij wei is waar voor de voeten, dat ik hen blind en gevoelloos zou gemaakt hebben door mijne «betoovering*. Wij leven echter niet meer in een sprookjeswereld.* «Neen, wij leven in een heel andere wereld, maar de too verwoorden zijn gebleven, zij heeten tegenwoor dig alleen maarvrees en medeplichtigheid. Ik geloof ’t graag, dat uwe hoofdbeambten zwijgenzij zullen zichzelf niet graag aan het mes overleveren; alle an-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1