MfflWS- EJ lllïEliTEM'IEÜLll) Zij Boeren-Generaals. „HEKSENGOUD, Schutterij. WOR S» EJ MSTllEkEl Woensdag 23 Mei 1900. No. 41. 55e Jaargang. Officieele Advertentien. Nationale Militie. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. FEUILLETON. 1 KENNISGEVING. KENNISGEVING. r s Wordt vervolgd. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. bepalingen van art. 144 der aangeliaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek, den 15 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. n Uit een correspondentie van Douglas Story, die zich te Pretoria bevindt, aan de Daily Mail, ontleenen wij het volgende over de aan voerders der Boeren: Er zijn reputaties gewonnen en ook verloren. Oude leiders hebben plaats moeten maken voor jongere lieden en militaire genieën zijn ontdekt op de minst onverwachte plaatsen. De jongere generatie der Boeren heeft bewe zen even flink te zijn als de oudere. Op een Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar«, «Fata Morgana*, «De Alpenfee* enz. Hij gebruikte zijn gezond verstand en bracht zijn nauwkeurige kennis van het terrein in praktijk tegenover een groote troepenmacht met kanonnen en won. Twee duizend man tegenover twaalf duizend man. Deze manschappen posteerde hij op drie punten, waar hij, een generaal van «drie maanden,* stond om den aanval van Sir Redvers Buller af te slaan. Zooals hij zelf later tegen mij zeide:»Ik was zoo gelukkig omniet de min ste verandering in de verdeeling van mijn troepen te moeten maken.* Hij sprak dood gewoon en had geen vermoeden, dat dit een feit was, waarop ieder generaal met recht trotsch zou zijn. Gezond verstand op het juiste oogenblik gebruikt, is een uitmuntende hoedanigheid in het veld. Louis Botha bezit gezond verstand en energie is een hoofdeigenschap van hem. Waar zijn manschappen zijn is hij ook zoo mogelijk aan het front. Bij de Tugela leidde hij het laten springen van de pontons met 26 man, in tegenwoordigheid van even veel duizenden vijanden. Op Pieters hoogte vocht hij schouder aan schouder met zijn soldaten in de schansen en hij deed gedu rende de laatste vier dagen en nachten geen oog dicht. Botha’s roem heeft de jalousie van de onde ren opgewekt. Toen Buller optrok om Ladysmith te ont zetten, zond Botha depêche na depêche om versterkingenwant zijne mannen hadden rust noodig. Hieraan werd geen gehoor gegeven en hij bleef in zijne stellingen, totdat de moe de mannen niet langer in staat waren een vijand te onderscheiden. Lucas Meijer, voorzitter van den Eersten Volksraad is een man van indrukwekkende ge stalte. Niemand bij de Boeren is meer geacht als staatsman. Als soldaat is hij niet in zijn ele ment. Het eerste succes der Boeren in Natal werd aan hem toegeschreven, maar zijne on derbevelhebbers waren de eigenlijke regelaars. Kort daarop verving Louis Botha hem dan ook als tweede opperbevelhebber. Generaal Schalk Burger, lid van den uitvoe renden Raad, heeft geen gelegenheid gehad zich te onderscheiden en generaal Erasmus heeft het vertrouwen zijner mannen verloren. Dappere kommandanten zijn er bij twintigtal len en onder Botha hebben zij geen gelegen- had wellicht heel veel niet geweten en ook veel niet willen weten, om zich niet van eene onder neming te moeten onthouden, die hem een onmetehjk voordeel beloofde. Zoodra de publieke opinie zich er tegen verklaarde ontwaakte zijn koopmans-geweten en trok hij zich voorzichtig en bijtijds terug. «De koele, geslepen man van zaken,* wist altijd wat hij deed; hij had zich ook bij dezen terugtred geen blaam be zorgd, maar zijn dochter voelde nu toch voor de eerste maal dat tusschen haar en haar vader een kloof lag. Hij was echter dezelfde gebleven, en x/ij was eene andere geworden sedert het voorjaar! «De volgende week begint het proces,* begon Marlow opnieuw. «Daaromtrent bleef Ronald dan ook geen keus over; zich stilzwijgend neergeven onder de beschuldigingen in dat rampzalig geschrift, zou zooveel beteekenen als ze toestemmen. Hij moest, hoe gevaarlijk ’t dan ook was, een aanklacht wegens laster indienen. Staat gij er nog altijd op, de terechtzittingen bij te wonen?* »Ja,« zei Edith zoo beslist mogelijk. »Ik kan en wil mij niet op een afstand houden, waar zooveel voor ons op Jt spel staat.* «Voor óns ja zoo!* herhaalde de bankier gerekt, en daarbij sloeg hij een eigenaardig onderzoekenden blik op zijn dochter. «Welnu, juist daarom zou ik je nogmaals willen verzoekenlaat die gedachte varen Bij dergelijke terechtzittingen worden vaak de pijn- lijkste dingen te berde gebracht. Ben je zoo volkomen zeker van je zelfsbeheersching, om slechts als onver schillige toehoorderes tegenwoordig te zijn Of zou ’t je onverschillig zijn, als men juist nü je betrek king tot Ronald raadde 36 ’t Was iets anders, wat thans in zijn binnenste storm de: de wild opvlammende jaloezie en het instinct dier jaloezie deed hem de waarheid vermoeden. Hij met zijn vurigen hartstocht, zijn onstuimig verlangen, had altijd slechts koele gelatenheid gevonden bij zijn mooie, ijskoude verloofde, en toch kon hij zich aan dien hartstocht niet ontworstelen. Te midden zijner rustelooze jacht naar goud en macht, die zijn geheele leven innam, was dit voor hem eene belofte van vrede en geluK geweest, had zijn geheele natuur in boeien geslagen, en thans? Hij dacht aan Edith’s opvlammen toen zij over Raimar sprak, en een wreede vastberadenheid lag in de woorden, die hij thans halfluid uitstiet: «Gij beiden, neemt u in acht! Ik kan vernietigen, wat het mijne is en laten zal ik ’t niet!* die zich met 1 JULI a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 4, van de belasting op bedrijfs en anderen inkomsten, dezer ge meente, dienstjaar 1899/1900, door den Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Groningen gearresteerd den 18 Mei 1900, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. SNEEK, den 19 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. der familie bevonden zich op de eerste- en de ontvang kamers Op de tweede verdieping. De inwendige in richting van het huis kwam met het uiterlijk overeen overal deftige gemakkelijkheid, soliede rijkdom, maar nergens pronken met dien rijkdom nergens overdadige pracht. Men zag en voelde, dat men zich niet bevond bij een der moderne vorsten van de beurs die van dergelijke pronkerijen houden. Iets van den ernstigen, strengen geest van den ouden heer, die eenmaal het huis Marlow had opgericht, zweefde nog altijd door de vertrekken welke thans door zijn kleinzoon bewoond werden. ’t Was in de eerste dagen van December. Marlow bevond zich bij zijne dochter, die hij in haar eigen kamers slechts zelden opzocht, en men kon ’t dan ook wel aan zijn gezicht zien, dat er sprake was van ernstige zaken. Hij liep blijkbaar opgewonden de kamer op en neer, terwijl Edith bij het hoekvenster zat. «Om kort te gaan, de zaak wordt steeds ernstiger en dreigender,* eindigde hij zoopas eenelangeredeneering. «Ronald ontkent dit wel is waar nog altijd, hij wil ’t nu eenmaal niet toegeven. Gij hebt hem trouwens alléén gesproken; wat zei hij je?« Edith, die half van hem afgekeerd zat, scheen haar vader niet graag te woord te staan, zij antwoordde ontwijkend. «Felix verkeert tegenwoordig meestal in eene stem ming waarnaar men moeielijk iemand kan beoordeelen. Ik begrijp het en verschoon hem zooveel mogelijk; gij schijnt het niet gedaan te hebben, papa; hij was erg ontstemd toen hij bij u wegkwam.* «Wij hebben zakelijk gesproken en dan kan men er geen doekjes om winden,* verklaarde Marlow. «Ik heb hem rondweg gezegd, dat hij niet zoo zonder ver- schooning moet optreden, niet alle bruggen achter zich afbreken mag. Hij heeft de teugels niet meer in handen, zooals drie maanden geleden. Wat er in- tusschen in Steinfeld bekend geworden is, laat zich zoo maar niet zonder meer de kop indrukken. Thans, nu de ondergeschikte beambten en de werklieden niet meer bang zijn voor hun bestaan en weten dat zij onder bescherming van de publieke opinie staan, thans beginnen allen te praten. Maar hij wil niet hooren en bekreunt zich niet om mijne waarschuwin gen. Mij wèl! Steinfeld is zijn eigendom ik heb er niets meer meê uit te staan.* «Niets meer?* Edith keerde zich verrast, bijna verschrikt om. «Neen, het plan is immers mislukt en de maat schappij van aandeelhouders onmogelijk geworden. Denkt ge dat er thans nog iemand te vinden is, die zijn geld aan Steinfeld waagt of er voor opkomt?* «Gij zijt er toch eenmaal voor opgekomen, papa, en moet als financier er toch een oordeel over gehad hebben. Gij stemdet toenmaals dadelijk met het plan in.* Het verwijt werd gevoeld en begrepende bankier bleef staan en zijn stem klonk min of meer weifelend, toen hij haastig zeide «Toén stonden de zaken geheel anders. Ik heb van veel dingen niets geweten en ook vele misschien te zacht beoordeeld. Bij zoo’n rensachtige onderneming ais Steinfeld mocht men niet den gewonen maatstaf aanleggendaarbij is veel geoorloofd, wat bij kleinere ondernemingen niet zou opgaan, ’t Is zoo erg moeielijk daaromtrent een grens te trekken. Volgens het inzicht dat ik er nu van heb, zou ik mij onvoorwaardelijk terugtrekken zelfs al was het oprichten der maat schappij nog mogelijk. De onmogelijkheid bespaart mij het in elk geval pijnlijke opzeggen aan Ronald.* Edith zweeg, maar zij begreep ’t volkomen. Marlow jongen man van 36 jaren is de hoop der ver bondenen gevestigd. Zes maanden geleden werd Louis Botha voor een eerlijk man en een gentleman gehouden. Hij was een voor uitstrevend lid van den Eersten Volksraad. Daar hij een welsprekend redenaar was, zoo wel in ’t Hollandsch als in ’t Engelsch en door zijn persoon aantrok, was hij de aangewezen persoon voor een schitterenden politieken loopbaan. Maar niemand zag in hem den soldaat. Hij zelf was zich zijne groote hoeda nigheden niet bewust. Spoedig bleken deze. L. Botha was het, die met Gert de Jaeger de mannen bracht naar Dundee. Was de beloofde versterking gekomen, dan had men genereraal Penn Symons omsingeld. Twee dagen later zou, hadde men zijn raad opgevolgd, generaal Yule tegengehouden zijn op zijn prachtigen terugtocht van Dundee naar Ladysmith. Maar L. Botha was toen nog maar commandant en zijn ondervinding van elf dagen was niet in staat om zijne oude medebevelhebbers van hunne taktiek af te brengen. Het was ’t mi litair genie van Botha, dat de beslissing bracht in den slag bij Rietfontein (30 Oct.), toen White’s hoofdcolonne gedreven werd in een kruisvuur, zijn rechtervleugel teruggeworpen en zijn linkervleugel geheel werd gevangen genomen bij Nicholson’s Nek. Het recht van Louis Botha om mede te spreken in den krijgsraad werd hem nu on voorwaardelijk toegekend. Zijn jaren van onervarenheid waren vervangen en verdron gen door drie weken van ondervinding in het veld. Toch was hij nog niet in staat er door te krijgen, dat er meer handelend tegenover Ladysmith zou worden opgetreden. De oude leden van den krijgsraad verzochten hem ge duld te hebben en meer op de Voorzienig heid te vertrouwen dan op de menschelijke kracht. Machteloos moest hij toen met de anderen van de heuvels naar Ladysmith blijven kij ken, wachtende op een mirakel, dat de stad in hunne handen zou brengen. Zijn kans kwam bij Colenso. Generaal Lu cas Meyer was ziek. Sir Redvers Buller was bezig aan zijn opmarsch. De kommandanten kwamen bij elkaar en zij kozen kommandant Botha uit hun midden als assistent-generaal. Zonder tijd te verliezen begon hij zijn stel lingen te kiezen en liet schansen opwerpen. Het huis van den bankier Marlow stond in het oudere gedeelte van Berlijn en was een dier oude, deftige gebouwen, die, voor meer als een halve eeuw ontstaan, zich nog geheel in hunne eigenaardigheid bewaard hebben. De vertrekken voor de zaken bestemd lagen in de benedenverdieping, de woonvertrekken (Inspectie.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 4 Mei 11. Ie Afd. M. en S. no. 748 (Prov. Blad' no. 47) brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgan gers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag, den 15 Juni e. k., des voornaid- dags ten 10 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens-Ver lofgangers voor zoover zij vóór den Isten April j.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren; dat de verlofgangers behoorende tot de lichting van 1893, voor zooverre niet gepasporteerd, ook verplicht zijn, zich aan het onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de Wee ding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot xes dagen door den Militie-Commissaris kan worden op gelegd aan den verlofganger: lo. die, zonder geldige reden, niet bij het onder zoek verschijnt, 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de straf- INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek herinneren de manlijke ingezetenen, die in 1875 zijn geboren, aan hunne verplichting, om zich vóór 1 Juni a. s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe gelegenheid bestaat ter ge- meente-Secretarie van ’s voormiddags 9 tot ’s namid dags 1 uur. Verzuim van inschiijving heeft beboeting en inlij ving zonder loting tengevolge. SNEEK, den 18 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. ADVERTENTIèN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2Va cent. Groote letters naar plaatsruimte. I I flp. 1 i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1