MEIWS- M mmWBLlI) Zij „HEKSENGOUD. De Engelsche wreedheden. VOOR SNEEK EJ ONSTREKEN. OPKOMST ONDER DE WAPENEN. woensdag 6 Juni 1900. 55e Jaargang. Officieel© Advertentie. f ITo. -45. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. FEUILLETON. van van van van het 3e regiment Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Snoek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. bij opkomst met spoed. Sneek, den 12 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar», «Fata Morgana», «De Alpenfee* enz. artillerie op 16 Ang. a.s. f 21 Mei a.s.; de le batterij 25Juni a.s.; de le compagnie 25 Juni a.s.; de 2e compagnie 30 Juli a.s.; de 2e compagnie van lerie op 15 Juni a.s. de 6e compagnie van lerie op 23 Juli a.s. de 7e compagnie van lerie op 2 Juli a.s. 40 »Die u die «fossiele* beleediging naar ’t hoofd ge worpen heeft?* «Dezelfde En met zoo iemand loopt mijn neef arm in arm op de publieke straat. Ik heb er Max na tuurlijk over onderhouden en wat geeft hij mij tot antwoord Die mijnheer was hier ook als ver slaggever. ’t Was een heel nette jongen, en als men elkaar openlijk bestreed, dan behoefde dit nog niet te verhinderen dat men privatim gezellig met elkaar een glaasje dronk. Zij hadden dan ook al aardig ge dronken en waren beide niet meer nuchter. Toen heb ik hem dan ook behoorlijk de les gelezen en hij scheen zijn ongelijk ook in te zien, maar ik vrees De notaris brak af en staarde somber voor zich. «Dat hij niettemin zal voortgaan met dien schan delijken redacteur te drinken,” vulde Hartmut aan. «Ja dat vrees ik ook, want als Max voor uw flesch wijn zit, is hij in staat zelfs met een Ronald broe- derschap te drinken; dat behoort ook tot zijn zelf respect.” Zij hadden intusschen het hotel bereikt, en terwijl zij de trap opliepen begon de oude heer op aarze lenden toon weder: «Heer majoor, er zijn bij mij in den laatsten tijd tuigde tegen zijn heer. Alleen de hoofdbeambten en de vertegenwoordigers van de pers, die onder zijn invloed stonden, kwamen voor hem op of wendden althans onwetendheid voor. Zij konden trouwens niet spreken, als zij niet wilden bekennen dat hun zwijgen jaren lang gekocht was. Maar hunne ondergeschikten, wien men toch niet alle inzicht in den gang van zaken had kunnen onthouden, begonnen thans te spreken, en nu kwamen dingen aan ’t licht over de exploitatie der bergwerken, over de loonen en het uitzuigingssysteem tegenover de werklieden, dat men zich afvroeg, hoe zoeiets toch mogelijk geweest was in zulke groote industrieele plaatsen, die toch voor ieder open stonden. De macht van het geld, die alles gekneveld had, toonde zich hier werkelijk op treurige wijze. Dat Steinfeld, die groote, algemeen bewonderde schepping van Ronald, voor den ondergang stond, was reeds een publiek geheim. De meester in ’t specu- leeren had met die maatschappij van aandeelhouders weer een meesterlijken zet beproefd, maar ditmaal had hij daarmee schipbreuk geleden. Wat raakte ’t hem, wat achter hem ineen stortte! Een waarschu wend woord op ’t laatste oogenblikhad Raimar zijn geschrift genoemd; het was inderdaad ter twaalfder- uur gekomen. De dag van heden bracht de slot-zitting, waarin de beslissing vallen zou, bracht de groote verdedi gingsrede van Raimar. Hij sprak al langer als een uur, en in ademlooze spanning hing het geheele au ditorium aan zijne lippen. Iets dergelijks had men dan ook nog nooit gehoord voor de balie, waar men anders slechts min of meer geestige pleidooien, koele bewijsgronden vernam. Wordt vervolgd. die zich met 1 JULI a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de 5 nog vóór dien tijd verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. straft in zijn grafrust. Geheel terneer gedrukt ging hij verder, maar richtte zich plotseling met een for- meelen ruk op. «Maar ik ben immers nog volstrekt niet doodzei hij luid. «Voorloopig hebt gij nog niets te verbrassen, Max, voorloopig ben ik nog in leven en dat wel goed ookEn met die troostvolle zekerheid liep hij verder de trap op-- De terechtzittingen waren begonnen en de koorts achtige belangstelling, die men niet alleen in de hoofdstad maar in het geheele land betoonde, was het beste bewijs voor de vele belangen die hier op ’t spel stonden. Wel is waar heette ’t hier slechts de behan deling van een aanklacht wegens laster en beleedi ging, maar in werkelijkheid betrof ’t een strijd tus- schen de macht van het geld en het publieke rechts gevoel, dat zich ook jarenlang had laten blinddoeken en ingedut was, tot een man opstond die het wakker schudde door zijn waarschuwende woorden. De meesten hadden gedaan als bankier Marlowzij hadden niet willen zien, totdat hun werd aangetoond dat de gedroomde winst bedrog was en in verlies ver anderde, en nu waren zij de eersten die zich tegen den man keerden, dien zij vroeger vergood hadden. Teen Ernst Raimar zijn geschrift de wereld inzond stond hij alleen en wist hij niet, of er ook maar een enkele was, die hem volgen zou, thans stond hij te midden eener steeds aangroeiende partij, die slechts op den leider scheen gewacht te hebben. Thans werd hij gevierd als de moedige, die alleen had durven spreken, toen alles zweeg. Reeds twee dagen hadden de terechtzittingen ge duurd, en steeds dreigender trok het onweder samen boven het hoofd van den man, die hier als beschul diger optrad en beschuldigde werd, want Steinfeld ge- Een der van Simonstown ontvluchte ge vangenen is Frits Karel Kannemeijer, die ruim een week geleden te Parijs aankwam, later naar Holland reisde en het plan heeft zich naar het Driemanschap, dat nog in Amerika is, te begeven. Toen men den jongen man, vrij klein van gestalte en een klein snorretje op het verbruind gezicht, te Rotterdam het telegram van de bezetting van Germiston (Elandsfontein) door Roberts toonde, trof dit hem. Toch was hij vast overtuigd, dat de Boeren het niet opgeven. Ook hem bevreemdde dat gedurig terugtrekken, maar, zeide hij, misschien bedoelen de aanvoerders om de En- gelschen ergens diep in ’t land te krijgen, waar de Boer zijn slag kan slaan. In elk geval, zei Kannemeijer, is het Afrikaansche volk nog eendrachtig in het verlangen, om, zoo het kan, de Engelschen er uit te gooien. We willen nu niet breedvoerig vertellen, hoe K. ontsnapt is door met een kappersschaar het ijzerdraad om het kamp stuk te knippen, zoodat er een opening ontstond, groot genoeg om hem en anderen door te latenhoe hij een groot eind op zijn buik voortkroop, ter wijl de medegevangenen de beide schildwach ten op een afstand aan den praat hielden; hoe hij Kaapstad bereikte en Port-Elizabeth, vanwaar een Fransche boot hem naar Havre bracht. Genoeg daarvan, K. nam den trein van Havre naar Parijs en vond daar den Con- sul-generaal der Transvaal, den heer Joh. Pierson. Den 26 Mei heeft K. voor genoem den consul-generaal een beëedigde verklaring afgelegd en onderteekend, waarvan wij het voornaamste overnemen. Ik, Frits Karei Kannemeijer, van district Potchefstroom, werd krijgsgevangene te Elands- laagte, ontvluchtte 6 April van Simonstown en trok 27 April via Kaapstad naar Frankrijk. Toen ik te Elandslaagte mijne patronen ver schoten had, waren de Eng. lanciers nog 25 het 2e regiment Vesting-artil- het2e regiment Vesting-artil- het 2e regiment Vesting-artil- uc up a u uii a.o. j de 10e compagnie van het 2e regiment Vesting-artil- lerie op 13 Aug. a.s. de 6e, 7e, 9e en 10e compagnie van het 3e regiment Vesting-artillerie op 18 Juni a.s.; de 8e compagnie van het 3e regiment Vesting-artil lerie op28Juni a.s.; de le, 2e, 3e, 4e en 5e compagnie van het 3e regiment Vesting-artillerie op 20 Aug.a.s.; de 2e, 3e, 4e, 6e en 7e compagnie van het 4e regiment Vesting-artillerie op 25 Juni a.s. de le, 5e, 8e, 9e en 10e compagnie van het 4e regiment Vesting-artillerie op 25 Juli a.s. de 3e compagnie van het korps Pantserfort-artillerie op 25 Mei a.s. de 2e e* 4e compagnie van het korps Pantserfort- artillerie op 2 Juli a.s. de le compagnie van het korps Pantserfort-artillerie op 26 Juni a.s.; de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e compagnie van het korps Genietroepen op 18 Aug. a.s.; Van de 9e compagnie van het korps Genietroepen a. de miliciens, geen vestingtelegrafist, of adspirant- vestingtelegrafist zijnde op 9 Aug. a.s.; b. de miliciens-vestingtelegrafisten die niet hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk Besluit van 29 Febr. 1884, no. 13 en de miliciens-adspirant-vestingtelegrafisten op 9 Aug. a.s. e. de miliciens-vestingtelegrafisten die hebben vol daan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884, no. 13 op 20 Aug. a.s. Voorts worden de betrokken verlofgangers herinnerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen a. voorzien te zijn van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen; b. hun verlofpas vóór het vertrek naar het korps te doen afteekenen, en c. zich een of twee dagen vóór den dag, waarop zij bij hun korps moeten zijn, ter Secretarie der Ge meente te vervoegen tot het bekomen van daggeld en vervoerbewijzen, voor zoover daartoe termen bestaan. Zij die wegens ziekte niet aan deze oproeping op den bepaalden tijd kunnen voldoen, zullen van hunne opkomst in werkelijken dienst niet voor diligent wor den gehouden, maar zijn verplicht om: 1. van hunne verhindering tijdig ter Secretarie der Gemeente te doen blijken, door inlevering van een ge neeskundige verklaring, en 2. om zich terstond na het herstel naar hun korps te begeven. Tevens brengt de Burgemeester nog in herinnering, dat voor deze opkomst geen gebruik mag worden ge maakt, van de vervoerbewijzen voorkomende in de zakboekjes, zijnde deze bestemd om te worden gebruikt De verlofgangers der lichting 1897, behooren- het regiment het le regiment Veld- de 2e, 3e en 6e Batterij van het 2e regiment Veld- toch bedenkingen gerezen over mijn testament, dat ik reeds voor jaren gemaakt heb. Max is namelijk mijn eenige erfgenaam. Ernst krijgt slechts een klein legaat. Hij was trouwens voldoende verzorgd door zijne betrekking en ook geheel ingenomen met mij ne beschikking, want Max had hoegenaamd niets en zou zijn kunstenaars-loopbaan pas beginnen. Maar als hij met zulke menschen omgaat! Dat ’s de weg tot zijn verderf.” «Ja, en dan verbrast hij de geheele erfenis met den Neustadter redacteur,” zei de majoor. «Dan loopen zij van ’t eene koffiehuis in ’t andere en brengen er alles door.* «Ik zou mij in het graf omkeeren!» riep Treümann heftig uit. Daar werd op de eerste verdieping een deur opengedaan de kleine Liesbeth kwam er uitkij ken en achter haar werd het blozende, gelukkige ge zicht van Wilma zichtbaar. «Daar is papa!* riep de kleine jubelend. «Natuurlijk is hij daarbevestigde Arnold en ver dween op eens van de zijde van zijn geleider. Deze zag alleen nog hoe hij zijn verloofde omhelsde en Liesbeth aan hem hing, en toen ging de deur dicht. Den ouden vrijgezel werd ’t weemoedig om ’t hart. Hij gunde de jonge vrouw haar geluk, zij had er in haar eerste huwelijk niet te veel van gehad. Ditmaal had zij het beter getroffen; majoor Hartmut was een pracht van een man, en Ernst was een groot man maar die Max, die Max Het verblijf te Berlijn had oom de oogen geopend over veel waarvan hij tot nu toe niets had vermoed. En nu wilde het sombere beeld dat Hartmut had te voorschijn geroepen, niet weder verdwijnen. Hij zag Max als zijn erfgenaam, hoe hij, arm in arm met zijn doodsvijand, den Neustadter redacteur, de geheele erfenis verbraste en zag zich-zelf gevoelig daarvoor ge- a.s. het 2e regiment Veld- de le, 3e en 5e batterij van het 3e regiment Veld- Vp J. U U!ll 0.0. J de 2e, 4e en 6e batterij van het 3e regiment Veld- de 2e batterij van het korps Rijdende Artillerie op het korps Rijdende Artillerie op van het korps Pontonniers op het korps Pontonniers op het le peloton van de le Compagnie (plaats van op komst Fort de Ruyter), het 2e peloton van de le com pagnie (plaats van opkomst Hellevoetsluis), het le peloton van de 2e compagnie (plaats van opkomst Fort aan den Hoek van Holland) en het 2e peloton van de 2e compagnie (plaats van opkomst Den Helder) van het korps Torpedisten op 24 Juli a.s.; de le, 2e, 3e. 4e, 5e, 6e, 7e en 8e compagnie van het korps Genietroepen op 13 Juni a.s.; Van de 9e compagnie van het korps Genietroepen: a. de miliciens, geen vestingtelegrafist of adspirant- vestingtelegrafist zijnde, op 9 Aug. a.s. b. de miliciens-vestingtelegrafisten, die niet heb ben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884, no. 13, en de miliciens-adspirant-vestingtelegrafisten op 9 Aug. a.s. C. De verlofgangers der lichting 1898, beboeren de tot: de 9e compagnie van het le regiment Vesting-Artil- lerie op 14 Juni a.s.; de le, 2e, 3e en 4e compagnie van het le regiment Vesting-artillerie op 6 Aug. a.s. de 10e compagnie van het le regiment Vesting-artil lerie op 9 Aug. a.s. de 5e, 6e, 7e en 8e compagnie van het le regiment Vesting-artillerie en de 4e compagnie van het 2e regi ment Vesting-artillerieop 3 Sept, a.s.; de le, 3e, 5e, 8e en 9e compagnie van het 2e regiment Vesting-artillerie op 17 Sept a.s.; taljon van het 6e regiment Infanterie op 17 Aug. a.s. het 5e bataljon van het 4e regiment Infanterie op 16 Aug. a.s.; het 5e bataljon van het 7e regiment Infanterie op 3 Sept. a.s. de le, 2e en 3e compagnie 5e batterij van het 8e regiment Infanterie op 24 Aug. a.s. de 4e compagnie 5e batterij van het 8e regiment Infanterie op 2 Juli a.s.; de le, 2e en 3e compagnie Hospitaalsoldaten op 24 Aug. a.s. het le en 2e regiment Huzaren op 23 Aug. het 3e regiment Huzaren op 6 Aug. a.s.; de 2e, 4e en 6e batterij van het le regiment Veld artillerie op 29 Juni a.s.; de le,»3e en 5e batterij artillerie op 20 Aug. a.s. artillerie op 19 Juli a.s. de le, 4e en 5e batterij artillerie op 3 September a.s.; artillerie op 1 Juni a.s.; De Burgemeester van Sneek, Gezien de missive van den Heer Commissaris der Koningin in Friesland, van den 4 Mei 1900, le afdee- ling MS no. 749 (prov. blad no. 46) betreffende op komst in werkelijken dienst van verlofgangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1896,1897 en 1898. Roept bij deze op de in deze gemeente geves tigde verlofgangers van de Militie te land, behoo- rende tot de hieronder vermelde lichtingen en Korpsen, om zich dit jaar op de hierna aangegeven tijdstippen, uiterlijk ’s namiddags ten 4 ure en de vestingtelegrafis- ten vroegtijdig (vóór 1 uur namiddags,) bij hun korps in werkelijken dienst te begeven, te weten A. De verlofgangers der lichtingen 1896 en 1897, behoorende tot het le, 2e, 4e en 5e bataljon van het reg. Grenadiers en Jagers op 20 Aug. a.s.; het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het le regiment Infanterie, het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 5e regiment Infanterie en het le, 2e, 3e en 4e bataljon van 8e regiment Infanterie op 23 Aug. a.s. het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 2e regiment infanterie en het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 6e regiment Infanterie op 13 Aug. a.s. het le, 2e, 3e en 4e bataljon van 1 Infanterie op 20 Aug. a.s. het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 4e regiment Infanterie op 3 Sept. a.s. het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 7e regiment Infanterie op 27 Aug. a.s. B. de tot het der 4e compagnie 3e bataljon van Grenadiers en Jagers op 14 Mei a.s; het der 4e compagnie 3e bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers op 2 Juli a.s. de le, 2e en 3e Compagnie 3e bataljon van het regi ment Grenadiers en Jagers op 20 Aug. a.s. het 5e bataljon van het le regiment Infanterie en het 5e bataljon van het 5e regiment Infanterie op 24 Aug. a.s. j het 5e bataljon van het 2e regiment Infanterie, het 5e bataljon van het 3e regiment Infanterie en het 5e ba- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. i X H.S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1