t. MEIWS- ES JIIWTEfflEBEAD FOOR SJEES ES OJSTREkEJ. Loting-Schutterij. De FriBscDe VotaortaM Ie 1815. „HEKSENGOÜD." Zaterdag S Juni 1900. 55e Jaargang. KENNISGEVING. ITo. 46. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieele Advertentie. FEUILLETON. A 1 4 'AJ A. rd. )or ’d, i Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. en de 3P- eds BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer gemeente van Zaterdag den 9den tot en met Zaterdag den 16den Juni a. s., des voormiddags van 9 tot 12 uur en dat de loting over de ingeschrevenen zal plaats hebben ten Raadhuize op Vrijdag den 29 Juni daaraan volgende des voormiddags elf uur dat redenen van vrijstelling bij de loting moeten worden opgegeven dat voor hen, die bij de loting niet tegenwoordig zijn en zich niet door een gemachtigde doen verte genwoordigen, door een Lid van de Commissie voor de Loting zal worden getrokken. Sneek, den 8sten Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. had en nam daarmeê ook de waarheid zijner beschul digingen aan. Het vonnis werd met een waren storm van geest drift begroét. Op de tribunes heerschte een halve opstand en in de zaal drong alles zich om Raimar heen, om hem geluk te wenschen. Men juichte hem toe als een held na een gewonnen slag en sloeg er nauwelijks acht op, dat zijn tegenpartij en diens aanhang zich verwijderden. Felix Ronald was ver oordeeld Het is juist 85 jaren geleden, dat op den eersten van lentemaand, de mare Europa door trilde, dat Napoleon Elba verlaten had en in Frankrijk was geland. Onze Staatcourant van 13 Maart 1815 vermeldde dit aldus, en’t was ’t eerste bericht over deze belangrijke zaak »Uit echte bronnen is men onderricht, dat de onverwachte landing van Napoleon, in ’t Zui den van Frankrijk, geen nadeelige gevolgen doet vreezen.® Toch, niettegenstaande deze geruststellende verklaring, vernamen velen Roman van E. WERNER, Schrijfster van »Aan het Altaar®, »Fata Morgana®, »De Alpenfee® enz. als een met moeite weerhouden golfslag van toestem ming en bewondering door de schare toehoorders. Hij had overwonnen nog vóór de uitspraak der rechtbank gevallen was, dat voelde menen thans, nu hij niet meer alles door de betoovering van zjjn woord geboeid hield, thans wendden aller blikken zich op den man, die met stalen voorhoofd, als ging de geheele rede hem niets aan, deze had aangehoord. Felix Ronald bewaarde zijne zelfbeheersching. Onbeweeglijk, met over elkaar geslagen armen zat hij daar en geen spier vertrok in zijn gezicht. Slechts in de oogen brandde een onheilspellend vuur en zoo nu en dan wendden die oogen zich van zijn tegenpartij naar de tribune, waar zij altijd slechts aan een punt bleven hangen. Voor Ronald bestonden slechts twee menschen onder deze geheele menigte: de man dien hij haatte met doodelijken haat, en de vrouw die hij beminde, en die gloeiende, dreigende blik gold beiden. Edith Marlow zat naast haar vader; ook zij hield zich uiterlijk kalm; in de school der groote wereld leert men zelfbeheersching. Het mooie, oogenschjjn- lijk zoo koude gezicht verried niets van wat in haar binnenste omging, maar Marlow, die haar hand in de zijne hield alsof hij haar wilde beschermen, voelde het krampachtig beven van de hand. Toen Raimar achteruittrad, boog hij zich over zijne dochter heen. »Kom, Edith, laat ons gaan!* Vastberaden schudde zij het hoofd. »Neen, ik blijf tot het eindeHaar vader zag, dat hij hier machteloos was en schikte zich. De beraadslaging der rechters duurde slechts korten tijdtoen werd onder ademlooze stilte der toehoorders de uitspraak bekend gemaaktErnst Raimar was vrij gesproken De rechtbank nam aan, dat hij slechts als verdediger van het publieke rechtsgevoel gehandeld 41 Ernst Raimar stond op de plaats die zoolang voor hem gesloten gebleven was en sprak geboren re denaar door elk woord, door elke beweging! In zijn volle lengte, met fonkelende oogen stond hij daar de vroeger zoo matte, doffe stem vulde thans met vollen, doordringenden klank de geheele groote zaal en als een storm bruiste zij voort en sleepte alles met zich mede. De verdediging werd een aanklacht, elk woord werd een wapen en slag op slag viel neder op dien andere, die nooit naar de rechten en het levens lot der menschen gevraagd had. Hij voelde thans zelf wat het beteekent, nedergeworpen te worden. En nu besloot Raimar zijn rede: »Ik houd elk woord staande dat ik in mijn vlug schrift heb uitgesprokenik heb niets terug te nemen, niets te verzachten. Heksengoud is ’t, wat men u vertoond heeft met zijn misleidenden glans! Hek sengoud, dat degene in ’t verderf stort, die ’t zich toeeigent, dat in zijne handen tot stof en asch wordt. Ik heb ’t als waarschuwend woord luide in de wereld uitgeroepen, alvorens het nogmaals duizenden ten ver- derve wordt Ik heb gedaan wat recht en plicht mij voorschreven en nu verwacht ik de uitspraak.® Hij trad terug en eene geweldige beweging ging dit nieuws met ontzetting, want men wist hoe Napoleon niet rusten zou vóór hij weder den keizerstroon beklommen had, en dat op de Fransche troepen, die Napoleon nog altijd als een halfgod vereerden, niet te rekenen viel. En met reden. Binnen drie weken was hij in Parijs terug en werd gevaarlijk voor den vrede en de rust van Europa. Ook onze Souvereine Vorst door zag het gevaar en haastte zich de regeering over het Vereenigd Koninkrijk te aanvaarden. Hij meen de, dat deze verheffing kon strekken tot een onderpand van de nauwe en broederlijke ver bintenis tusschen hem en zijn onderdanen en hun het ongestoorde genot van den vrede kon verzekeren. Op 30 Maart hield hij zijn luisterrijken intocht te Brussel. Van alle zijden kwamen de bewijzen in, dat men die verheffing met vreugde had gezien, en niet het minst te Leeuwarden, waar de proclamatie, waarbij het Koninkrijk der Ne derlanden werd gevestigd, met veel plechtig heid werd afgekondigd. Eerst had dit plaats ten puie van het stadhuis, en daarna gingen burgemeesters en de raadsleden, voorafgegaan door muziek en gevolgd door de militaire macht, de stad rond om op verschillende plei nen de afkondiging te doen herhalen. Willem I, steunende op de gevoelens van verknochtheid en de bereidwilligheid om groote offers te brengen, van provinciën en steden, drong er bij de gemeentebesturen sterk op aan maatregelen te nemen ter versterking van het leger en ter weerbaarmaking van de schut terij, want mogelijk zou ook deze laatste naar de grenzen moeten gezonden worden. Voor de militie moesten alle jongemannen van 1923 jaren zich laten inschrijven; dienstdoende schutterijen zouden in de steden boven de 2500 inwoners worden opgericht, en uit personen van 19 tot 51 jaren samengesteld zijn, rus tende op ’t platteland, hoewel daar de pieke- niers nog voorloopig zouden blijven bestaan. Tevens werden vrijwilligers voor het leger opgeroepen en hun een handgeld van f 40 be loofd. Deze zouden in de voornaamste ste den een afzonderlijke compagnie voetvolk uit maken; in Friesland waren dit Leeuwarden, Harlingen en Sneek. Had de Koning gedacht, dat zulk een alge- meene volkswapening naar het hart der Ne derlanders zou zijn, hoe deerlijk vergiste hij zichEr kwamen zich maar zeer weinig vrij- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. die zich met 1 JULI a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. bijdragen een fonds wilden verzamelen om personen tot den krijgsdienst aan te moedi gen en hun weduwen en weezen een onder steuning te verzekeren als zij mochten komen te sneuvelen. Zij besloten zich niet bij de Amsterdamsche heeren aan te sluiten en zich te noemen de Commissie in Friesland tot aanmoediging van ’s lands militairen dienst. Zij deed op ruime schaal circulaires versprei den en riep de hulp van de 91 gemeentebe sturen in. Uit alle kringen kwamen de gif ten inschooljongens, dienstboden, werklieden, allen offerden hun penningske, zoodat na verloop van eenige maanden f 35000 bijeen was. Daar toen, zeker wel verlokt door de premie van f 40 en van het Amsterdamsche fonds, velen dienst hadden genomen, besloot de Commissie een gedeelte dezer som te be stemmen tot ondersteuning van zijn minver mogende jongelieden, die, als leden van de Compagnie Vrijwillige Jagers (waarover later meer) voor hun eigen uitrusting en onder houd hadden te zorgen. Later heeft zich een ruimer veld van ar beidzaamheid voor de Commissie geopend, toen na den veldslag van Waterloo, duizen den gekwetsten te verzorgen waren. Niet al leen zond zij toen een groote som maar riep aller medewerking in om pluksel, compressen enz. te maken. Moeders en kinderen hebben zich toen om ’t zeerst beijverd. De scholen werden voor het onderwijs gesloten en men kwam daar bijeen om pluksel te maken. Te Drachten, zoo meldt de heer Eekhoff in zijn Friesland in 1815,« lieten eenige burger vrouwen een ieder bij trommelslag uitnoodi- gen om zich den volgenden morgen te 4 uur met het noodige linnen naar de Hervormde Kerk te begeven. Honderd vrouwen en veertig kinderen waren daar tot 9 uur ’s avonds werkzaam, en ook de volgende dagen, en ver zonden spoedig daarop 116 pond pluksel, 140 pond compressen en 1712 el windsel naar Leeuwarden. Dat Frieslands hoofdstad niet achterbleef, spreekt vanzelf. Niet slechts werd daar f 12000 gecollecteerd, maar van daar ook duizenden ponden pluksel enz. naar ’s Gra- venhage verzonden. In Juli 1815 werd op aansporing van den Minister van Binnenlandsche Zaken ook op gericht een fonds voor verminkte krijgslieden en voor weduwen en weezen van gesneuvel den, een Rijksfonds dat het Friesche fonds gekomen. Toen hielp geen afweren en geen terug trekken meer, hij had de algemeene bewondering moeten doorstaan, en thans, nu de opgewondenheid van den strijd voorbij was, kwam natuurlijk ook de ont spanning. Er lag echter niets van de vreugde der overwinning in de gelaatstrekken van den man, die zich daar in een stoel had laten neervallen en som ber voor zich neêrkeek. De overwinning was wel is waar bevochten, maar ten koste van het levens geluk Daar werd de deur van de voorkamer open gedaan Ernst richtte zich op in de meening dat de ’er- wacht wordenden terug keerden, maar hij hoorde een vreemde stem. »Wees zoo goed binnen te gaan 1 Mevrouw zal wel spoedig komen, zij zou om vier uur terug zijn.® Daarop werd de deur weer gesloten en eene dame in pels en donkere zijden japon trad het salon bin nen. Raimar was opgesprongen, hij herkende Edith Marlow. Ook zij zag hem bij ’t binnenkomen en week snel achteruit, om vervolgens als vastgenageld staan te blijven. Ernst boog zwijgend; hij had die vluchtende beweging opgemerkt en dit benam hem den moed tot aanspreken. Gedurende eenige oogenblikken heerschte eene diepe stilte. »Ik wilde Wilma een bezoek brengen,® begon de jonge dame eindelijk. »Ik kon niet vermoeden »Dat ik hier zou zijnvulde Ernst aan, toen zij steken bleef. »Ik ben onschuldig aan deze ontmoeting, juffrouwik wacht op mijn vriend, majoor Hart mut.® Wordt vervolgd. willigers aanmelden. Zelfs de Commissie, die zich te Amsterdam gevormd had om een fonds op te richten tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Ne derlanden met sub-commissies in de andere steden, mocht zich voorshands niet in sym pathie die zich ook financieel uitte, verheugen. En hoe was het in Friesland Ook hier was eerst lauwheid. Wel bood de heer Westen berg, die Harsta-State te Hoogebeintum be woonde, lid der Staten en It.-kolonel bij den landstorm was, aan, een compagnie vrijwilli ge cavalerie te formeeren, die hij zelf wilde I aanvoeren, maar de Regeering bedankte voor zijn aanbod, omdat men meende, dat een nieu we werving niet slagen zou, waar de heer van Sytzama voor een jaar zulk een com pagnie te Leeuwarden had opgericht. Ook de heer T. Tjallingii te Harlingen bood zich aan om als It.-kolonel bij het eerste bataillon schutterij, dat naar de grenzen zou moeten, geplaatst te worden. Gelukkig kwam er spoedig meer actie, ge deeltelijk zeker door een oproep van een Vrije Vries* in de Leeuwarder Courant, van 10 April, die de Nederlanders *in ’t alge meen, maar de Friezen in ’t bijzonder aan spoorde, ter verdediging van het Vaderland <ie wapenen op te vatten. Maar ook van andere zijde kwam hulp. De Commandant van de schutterij te Leeuwarden toch, Suffridus Salver da, deed zijn manschap pen op 11 April op ’t Tournooiveld aantreden en wekte hen dringend op, zoo noodig, naar de grenzen op te trekken. De Koning, hiervan spoedig verwittigd, deed door middel van den Secretaris van Staat voor de Bin nenlandsche Zaken de schutterij vriendelijk voor haar onvoorwaardelijk aanbod bedanken en wees Nijmegen aan, waarheen men, zoo de gevaren ’t eischten, moest optrekken. Er is van een optrekken naar Nijmegen echter niets gekomen, omdat Napoleon vrij spoedig daarop bij Waterloo verslagen werd. Wel bleven de schutterijen, die zich voor den velddienst aan geboden hadden, nog mobiel en werd 200 man der Leeuwarder schutterij aangewezen om desvereischt naar de vesting Grave op te trekken, maar later trok de Koning zijn be sluit tot mobilisatie in. Op 12 April kwamen te Leeuwarden onder voorzitterschap van Burgemeester Buma een tiental heeren te zamen, die uit vrijwillige ’t Was den dag na de terechtzitting, in de namid daguren, dat Ernst Raimar het hotel binnentrad waar mevrouw van Maiendorf logeerde. Hij had afspraak met zijn vriend gemaakt, dien hij hier zou afhalen en had zich een half uur vroeger vrij kunnen maken. De portier deelde hem mede, dat mijnheer de majoor met mevrouw en de kleine was uitgereden, maar een kaartje met eenige woorden voor mijnheer Raimar had achtergelaten. Arnold verzocht hem daarin, te wachten, voor ’t geval hij soms wat vroeger mocht komen; hij zelf zou op den afgesproken tijd weer aan ’t hotel zijn. Wilma, die van plan was eenige weken te blijven, bewoonde op de eerste verdieping een drietal ver trekken, een allerliefste salon met aangrenzende slaapkamer en een kleine voorkamer, die tamelijk afgescheiden lagen van de overige logeerkamers en het gezellige van een eigen woning aanboden. Daar men Raimar kende, geleidde men hem dadelijk naar het salon, en hemzelf was een kort alleenzijn zeer ge- wenscht, daar hij werkelijk behoefte had aan wat rust. Sedert gistermiddag was hij bijna niet op adem -- COURANT. t*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1