t) VOOR 811i 018TR1EI Zij De Meedingmagazijnen zijn wegens verbouwing tijde lijk verplaatst naar het Grootzand. „HEKSENGODD.” MfflWS- H ADVERTENTIEBLAD Hedendaagsche advertenties. ITo. 50. Zaterdag 23 Juni 1900. 55e Jaargang. !k Officieele Advertentie. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. FEUILLETON. Passage - Bruggen. :n. ng Ie r E Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. n I- 1 i 9 t. e, Roman van E. WERNER, Schrijfster van »Aan het Altaar«, «Fata Morgana*, »De Alpenfee* enz. deelden de verschillende advertenties, die om j physiek, werkt met het beroemde haar koddigen of vreemden inhoud, de aan- levens en dacht trokken in verschillende rubrieken in, en hopen onzen lezers in dit artikel een waar allerlei voor te zetten. Nog altijd, ook in dit verlichte jaar 1900, worden veel leden, vooral der vrouwelijke sexe en niet het minst dienstmeisjes, zeer aangetrok ken door advertenties van planeetkundigen. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt in herinnering, artikel 99 der Algemeene Politiever ordening dezer gemeente, luidende »Het is verboden, bij het openen en vóór het vastzetten, eene brug te betreden. Behalve den daarvoor aangewezen persoon mag niemand eene draai- of ophaalbrug open- of dicht- zetten. Uitgezonderd bij het op- en afrijden der brug gen is het verboden, met diligences, karren en vrachtwagens, anders dan stapvoets, met andere rijtuigen of te paard, sneller dan in mati gen draf te rijden. Op de bruggen mag niet an ders dan stapvoets gereden worden. Twee of meer rijtuigen mogen niet gelijktijdig op dezelfde brug rijden. Die het naast is moet het eerst passeeren.* Voorts, dat overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Sneek, 18 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. tegenpartij het noemde, is nu immers van zijn voet stuk gevallen. Ik geloof dat hij er niet weinig lust in heeft, zich zelf er op te plaatsen, en hij heeft er ook het uitzicht op. Men wierp zich immers gisteren bjjna reeds aan de voeten van dien grooten redenaar, dien pleitbezorger voor het rechtHeeft hij jou ook niet meêgesleept met zijn schitterende tiraden? Gij xijt daar immers zeer ontvankelijk voor!” Met die woorden verried hij geheel zijn vreeselfjke verbittering, die hij niet langer verbergen kon. Edith zweeg; zij wist, dat zij dit punt niet kon aanroeren zonder zijn hartstocht geheel te ontketenen, en ’t kwam er hier toch op aan, kalm te zijn. Met toene mende heftigheid ging Felix voort: «Toch zouden ze zich wel eens kunnen vergissen, die wijze profeten. Nog ben ik Felix Ronald, dat zullen zij ervaren 1 Steinfeld zal ik wel is waar moe ten opgeven, en ook om mijn andere scheppingen zal ik moeten strijden. Als* dat lieve publiek eenmaal opgezweept is, dan laat het zich in ’t geheel niet meer regeeren, en men heeft haar nu toch eenmaal noodig, die blinde, domme kudde, die slechts één God kent: het succesAls ik dat behoud, dan ben ik ook weder gerechtvaardigd in hunne oogen en de geheele moraliteits-comedie, die daar gisteren werd afgespeeld, poft onschadelijk de lucht in. Ik heb reeds eenmaal aan den afgrond gestaan en het onheil weten te beheerschen ik wil niet ondergaan!” ’t Was eene uitbarsting van de grofste menschen- verachting, maar de woeste energie van dezen man scheen slechts te groeien met het gevaarwaar ande ren zich verloren zouden gegeven hebben, daar stelde hij zich te weer met al zijn vroegere kracht. Maar nu sloeg zijn toon plotseling over tot vollen, warmen hartstocht. »Ik vrees den strijd niet, maar ééne zekerheid moet ik hebben dat gij de mijne blijft, Edith; dat ik jou niet verlies! Ik verlang op ’t oogenblik geen offer, geen toestemming; ik wensch alleen maar, dat gij zult wachten tot ik de omstandigheden weder in mijn macht heb. Zeg mij, dat gij de mijne wilt blij ven, en ik zal het vliedende geluk dwingen tot te- rugkeeren; ik zal alles dwingen ter wille van jou!” Hij was opgesprongen; al de bitterheid en haat, die pas nog zoo dreigend opvlamden, gingen onder in die onstuimige bede. Edith was eveneens opgestaan en trad nu naar de tafel, die midden in de kamer stond. Zij snakte naar adem, maar wist haar stem toch weder tot gehoorzaamheid te dwingen. »Ik heb je nog een vraag te doen, die je mij moet beantwoorden. Ik verzoek er je om.* Felix was haar ge volgden stond nu tegenover haar in het volle, schrille licht, dat elke trek van zijn gezicht duidelijk deed uitkomen. Hij hechtte blijkbaar geen groot gewicht aan die laatste woorden, maar antwoord de slechts min of meer ongeduldig: »Welnu, vraag dan toch Nog een oogenblik aarzelde zij, en toen, den blik vast en onafgebroken op hem gevestigd houdende, zei Edith: >Wie was ’t, die zich indertijd van de deposito’s in het huis Raimar meester maakte?” Ronald kromp ineen, als door een kogel getroffen een dof, halfgesmoord geluid kwam over zijne lippen en in zijne oogen gloeide weder die vreeselijke, daemoni- sche blik. Die vraag uit dién mond had de uitwerking van een plotseling neerschietende bliksemstraal, en de slag had getroffen. Dat duurde echter maar een oogenbliktoen was hij zich zelf weer meester en stond daar weer in zijn ge wone houding alleen klonk zijn stem schor en heesch toen hij antwoordde »Een vreemde vraagWat beteekent dat »Ik heb niets meer te vragen ik heb het antwoord!* zei Edith dof. Een lang en vreeselijk zwijgen volgde, dat geen van beiden waagde af te breken. Ronald voelde, dat hij zich-zelf verraden had, en dit ook niet meer ongedaan kon maken. Hij deed er dan ook geen poging toe. Toen hij na verloop van eenige minuten weer begon te spre ken, lag een vreemde klank in zijn stem. »Wie heeft je die vraag ingegeven?* Edith gaf geen antwoordzij rilde nog van ontzet ting, en afkeer voor den man, wiens vrouw zij had zullen worden en die nu zóo voor haar stond. Hij begon bitter te lachen. »Maar, wat vraag ik nog! Dat hebt ge van hèm ge hoord, dat’s zijne tactiek, die ik heel goed ken. Eerst met schijnbare argeloosheid de tegenpartij in slaap wiegen, om vervolgens plotseling op hem néér te schieten, als de valk op zijn buit. Gij zijt een leer zame scholier!* Hij wilde naar haar toegaan, maar met eene uit drukking van afschuw week zij achteruit. »Kom niet bij mijRaak mij niet aan gij hebt er het recht niet meer toe Waarom niet? vroeg hij ijskoud. »0mdat ik mij vangen liet inden strik, dien gij mij spandet? Ik heb niets bekend en zal niets bekennen. Hij zou ’t ondanks alles niet gewaagd hebben, mij te beschuldigen. En als gij ’t beproeven wildet neem je dan in acht Wordt vervolgd. boek des levens en geeft raad in alle duistere zaken, ’t Bijzondere van deze dame is, dat zij echter de lijnen der hand niet behoeft te zien en cor respondentie voldoende vindt. Mej. van den Berg geeft er hoog van op, dat zij de beroemde Noord-Brabantsche pla- neetlezeres is’t Schijnt, dat daar en in Limburg ’t puikje dier luitjes zit. I. Men zou zoo denken, dat met 1899 ook ai- gerekend ware met zoo veel humbug-adver- tenties, slechts goed om het lichtgeloovige pu bliek zand in de oogen te strooien. Dat, zoo als wij onlangs lazen, een adverteerder goed vond de aandacht op zijn Pinkpillen te vesti gen »geen boontjes door een suikerbakker ge maakt,* zegt al genoeg. Het schijnt dat die hooggeroemde medicamenten werkelijk niet al leen in een apotheek vervaardigd worden. En de krant die deze advertentie en zoovele van gelijk slag plaatste, gaf er aan een inzender van een ingezonden stuk hoog van op, dat zij ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. die zich met 1 JULI a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. ’t Is dan ook heel verleidelijk pardoes er van overtuigd te worden of Jan of Piet, de teerbe minde, getrouw zal blijven, als hij ver van zijn dulcinea verwijderd in een garnizoensplaats, met hare verleidelijke nimfen, een tijdje door moet gaan brengen, of zoo maar te vernemen, of hij soms nog een ander liefje heeft, waar zijn zoet meisje jniets van weet. Dan geeft Rotterdam b.v. haar vele adressen: Mej. Agatha, onovertrefbaar, vorstin der pla- neetkunde, wereldberoemde cartomcienne, ge laat- en handlijnkunde, gedachtenlezeres a la Cumberland, op ’t gebied der hoogere magie- 45 »Neen ik ben dadelijk naar jou toegegaan, maar ’t is voor mij sedert lang geen geheim meer, dat hij dringend eene verandering in onze verhouding wenscht. Ik neem hem dat niet bijzonder kwalijk, want wij beiden hebben ons van ’t begin af op het zakelijk standpunt geplaatst. Zijn mogelijke terug tred bekommert mij bitter weinig. Ik heb met jou te doen, Edith, met jou alleen!” Zijn brandende oogen rustten met koortsachtige gejaagdheid op haar gelaat, maar er verliepen eenige oogenblikken alvorens Edith antwoordde. De be slissende vraag drong zich op hare lippen en werd toch niet uitgesproken. Het wilde, onstuimige klop pen van haar hart verstikte bijna haar stem. »Ik laat mij niet influenceeren door uiterlijke om standigheden, dat weet gij, Felixantwoordde zij eindelijk. »En juist daarom verlang ik openhartigheid van je. Mijn vader beschouwt je positie voor zwaar geschokthij meent dat de dag van gister” »Het begin is van ’t einde!” viel hij haar met bitteren spot in de rede. »Dat meenen vrijwel allen; men denkt heel gauw met mij klaar te komen. Het »afgodsbeeld van den mammon,” zooals mijn geniale slechts de aanprijzing van zulke middelen in hare advertentie-kolommen duldde, bij welke de lijdende menschheid baat had gevonden, maar dat een ander blad, toevallig een groote con current, geheel anders handelde, en niet eerst onderzocht of ’t aangegrepen middel deugdelijk mocht heeten. Dit geschiedde voor eenigen tijd in de tweede stad van ons land, anno domini 1899 Door deze humbug opmerkzaam geworden, gingen wij de breede rij der advertenties van kleine luiden in dat blad eens na, en kwamen tot een allervreemdste gevolgtrekking. Wij Mej. X. X. X, onovertrefbaar in hare werk zaamheden, koningin in de planeetkunde, we reldberoemde cartomcienne, devineresse, geme- dailleerd en gediplomeerd, hoofd- en handlijn- kundige, geeft raad in alle zaken, over ’t ver- ledene, ’t tegenwoordige en de toekomst, zoo als burgerlijke, militaire, handels- en familie zaken, destineeën, ziekten, erfenissen, intresten, processen, huwelijk, verborgen geld of afge broken liefdesbetrekkingen, echtscheidingen enz. Zij heeft een tooverkabinet en is gedach tenlezeres ook al weer a la Cumberland op ’t gebied der hoogere magie, physiek en spiritisme. Een andere dame, die zich er op beroemt 't langst gevestigd te zijn, geeft raad in alle duistere zaken en voorspelt de toekomst, zegt hetgeen men gehad heeft en nog krijgt Maar zij wordt o. i. verre overtroffen door hare collega artieste, die zich de beroemdste van geheel Nederland noemt en alleen in ’t be zit is der echte planeetboekenzij leest uit de handen het fortuin en ook huwelijk en waar schuwt vriendelijk tegen het vele nabootsen harer advertentie. Voor haar wil niet onder doen Mej. B,, de meest beroemde somnambule en astrologiste in Nederland en België, die, op echt kermis- manier uitroept: >Overtuigt u van de zuivere waarheid, ik ben bij nette families goed bekend.* Zoo zouden wij nog kunnen doorgaan, maar dit weinige volsta. Korter en bondiger zijn de advertenties van de mannelijke collega’s. Een er van draagt dit veelzeggend opschrift Hij is hier Wie? Wel, Mr. C., de beroemde astrologist, gelaat- en planeetkundige van Nederland. Maar deze heer wijdt zich ook op andere wijze aan de menschheidhij schrijft nl. ook brieven en requesten voor alle zaken. En tot slot deze veelzeggende annonce van een theoretisch en praktisch magnetiseur. Hij wil nog eenige dames en heeren opleiden in magnetisme, somnambulisme, hypnotisme, sug gestie, biologie, spiritualisme en aanverwante vakken. Hij belast zich ook met het ontwik kelen van mediums en somnambules. Heeft bijzondere gunstige voorwaarden voor cursus onderwijs Niet te verwonderen is het, dat sommigen de aandacht op hun advertentie wilden vesti gen, door er wat van den Transvaalschen oor log onder te doen loopen. Gelukkig is echter den meesten de zaak te ernstig. OURANT. Bebrs. Bervoets l- i i 8 l 1 2' NEE I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1