MHWS- Eï A1lVEI!TE\TIEliL\il IMR MEK ES OMSTREKEN. n „HEKSENGOÜD." Hedendaagsche advertenties. No.^52. Zaterdag 30 Juni 1300. 65e Jaargang. M. Uitgevers POUWELS FALKENA, tegenover ’t Tramstation Sneek. Officieele Advertentie. FEUILLETON. 1 BEKENDMAKING. M. C. N. I ar n n. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ser- lee, pot oet weggewischt, in tranen weggewischt, die zij zeker wel zou schreien, als hij dit legaat voor haar achterliet. Waarom zou hij zich die tranen niet koopen Hij begon te schrijven’t was spoedig gedaan. De brief aan Edith Marlow bevatte trouwens slechts twee woorden: Vaarwel! Felix. De tweede, aan Ernst Raimar gericht, was ook kort, maar veelbe- teekenend van inhoud met vaste hand zette hij er zijn handteekening onderFelix RonaldDaarop sloot hij beide brieven in een grooter couvert, verzegelde het en adresseerde aan den bankier Marlow. Nu was ’t gebeurd, nu had hij rust ook tegenover den doode. Felix Ronald trad naar den haard, waar het vuur nog vlamde, en wierp het portret er in. De vlam kron kelde omhoog en verdween weer na eenige oogenblik- ken, ’t was vernietigd. Nu sloot hij de deur af zacht knersend, als toenmaals, draaide de sleutel om en toen volbracht de Nemesis haar taak SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snee/c brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op Donderdag den 12den Juli e. k., des voormiddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden wor den, geene redenen van vrijstelling te hebben, en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blij vende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek, den 29 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar«, »Fata Morgana*, «De Alpenfee* enz. N ti t< K SS s at ,rH 'rK 3 In Steinfeld en Neustadt echter hadden diep ingrij pende veranderingen plaats gehad, echter niet ten voordeele van beide plaatsen. De Steinfelder berg werken, die aanvankelijk voor de gezamenlijke credi teuren van Ronald beheerd werden, hadden weder een nieuwen heer gekregen, die ze voor een betrekkelijk zeer geringen prijs over kreeg, maar er niet aan dacht de groote zaak zóo voort te zetten. Die geheele reus achtige omslag van massa’s werklieden, gebouwen en kostbare inrichtingen was slechts misleiding geweest dat bleek toen de bom barstte. Een werkelijk gun stige exploitatie was alleen dan mogelijk als men alles op een heel eenvoudigen voet terugbracht, wat dan ook gebeurde. De werklieden werden vcor het grootste gedeelte ontslagen, de overtollige gebouwen verkocht of verhuurd en de gieterij zelf werd voortaan zoo gedreven als dergelijke ondernemingen van den tweeden of derden rang. Neustadt, dat zijn bloei slechts aan de Steinfelder bergwerken te danken had, verloor nu natuurlijk ook zijne beteekenis. De arbeiderswijken in de voorstad stonden gedeeltelijk ledighet druk verkeer met de koloniën, dat de stad onberekenbare voordeelen had aangebracht, werd erg ingekrompen, en de betrekkin gen waarin de bergwerken door zijn vroegeren chef tot Berlijn en het buitenland stonden, hielden geheel op. Als dan ook al niet het gras in de straten van Reustadt groeide, zooals de «Burg wacht* voorspeld had, zoo was toch zijn bloeitijd als industrieele stad onherroepelijk voorbij. Wordt vervolgd. 47 Raimar had zijn eerste beambte nooit gewantrouwd, hij was trouwens niet meer in staat geweest helder te oordeelen en te onderzoeken, nadat hij die vreese- lijke ontdekking gedaan had. Hij begreep slechts dat zijn eer reddeloos verloren was in de oogen der wereld, en dat kon hij niet verdragen. Ronald zag hem duidelijk voor zich zooals hij naar zijn werkkamer ging en zich op den drempel nog eenmaal omkeerde. «Goeden nacht, Ronaldtoen sloot hij de deur en men hoorde het zachte knersen van den sleutel, die omgedraaid werd, en Felix Ronald stond buiten en wist wat daar binnen zou gebeuren. Wel voelde hij den aandrang, zich tegen de deur te werpen, te roepen en zich toe gang te verschaffen alvorens het verschrikkelijke ge beurde, maar toen vloog hem door ’t hoofd, dat dit verschrikkelijke immers zijne redding was. Als ’t ge beurde, dan zou een schuldige zichzelf gericht hebben, want dat zou de eenige opheldering zijn, en er verder niet naar gevraagd of onderzocht worden. Dan zou het spoor uitgewischt zijn, dat men anders wel zou ont dekt hebben. «Hij of ikDie gruwelijke overweging besliste en daarop viel daar binnen het schot! En nu stond die gedaante met dat zachte bleeke ge zicht weer voor hem, en de sombere, eenzame man wist wat zij van hem begeerdeherstel van zijn eer en onbevlekten naam voor zijn zoon, die zijn vader thans gewroken had. Die doode was in de laatst ver- loopen maanden heel vaak teruggekeerd. Heden echter kwam hij voor de laatste maal, want als hij nü heen ging dan ging hij niet alleen! Ronald sprong op en begon gejaagd de karnen, op en neer te loopen. Hij had den spot gedreven met de «romantische dwaasheid» der zelfbeschuldiging, zooals hij den spot gedreven had met het geloof aan een Nemesismaar te midden van den strijd en storm des levens denkt men daar anders over als in de ure des doods. Thans voelde hij, dat hij onder den invloed stond eener duistere, wrekende macht. Intus- schen, wat raakte ’t hem, als men hem achterna schreeuwde; hij was immers toch beladen met den vloek van allen, die zich niet bijtijds hadden terugge trokken en nu door hem het hunne verloren hadden. Hij had de menschen en hun oordeel steeds veracht, en een hiernamaals bestond niet voor hem. Als de donkere gordijn viel, was ’t afgeloopen. Langzaam ging Ronald weder naar zijn schrijftafel en haalde uit een der vakken een portret, dat er maandenlang afgesloten gelegen had. Lang staarde hij op het mooie gezicht, dat voor hem altijd zoo koud geweest was en toch van gloed en warmte stralen kon voor een ander. Hij haatte dien andere thans niet meer, ook dat was voorbij, was weggestorven, maar die hartstocht zou pas met hem stervendeze was nu eenmaal zijn noodlot geweest. Toen hij Edith de laatste maal zag, trof dat enkele vreeselijke woord uit haar mond hem als een zweep slag dat was haar afscheid geweest I Zoo stond hij in hare herinneringEenmaal echter zou zij worden {Slof) Den vorigen keer konden wij planeetlees- ters, de Transvaal welgezinden en vriendinnen- zoekende-dametjes de revue laten passeeren, nu is de beurt aan hen, die door het rad der for tuin, in casu een huwelijks-advertentie, zich een ega willen verschaffen. Ook hierbij valt voor den komisch aangelegde wel ’t een en ander op te merken. Dat deze advertenties bijna alle het veelzeggend opschrift «Ernstig gemeend» dragen, is niets nieuws: in groote advertentie bladen als het «Nieuws van den Dag» kan men ze eiken dag lezen. En dit ernstig opschrift geeft nog geen zekerheid, dat de advertentie niet op een lustig studenten-fuifje in elkaar is gezet. Nu heeft het plaatsen van zoo’n advertentie, die op ’t levensgeluk van twee jonge menschen een beslissenden invloed kan hebben, in een goedkoop blad dit voor, dat men een beter kijkje op zijn karakter kan geven en meer in de aanstaande aangebedene kan eischen, dan wanneer elke regel niet dan tegen enkele zil verlingen geplaatst wordt. Zoo dacht er ook zeker over de steller van volgende advertentie: Een net oppassend jongmensch, 24 j. buiten de stad, een eigen zaak drijvende, zoekt ken- Ontwaken Het veelbeloovende woord op het oude, verweerde grafmonument van het kleine kerkhof in het bosch was weder eens tot waarheid geworden op de aarde. Drie jaren waren voorbijgegaan, en boven ver geten graven en de door ’t noodlot weggevaagde men- schenlevens bloeide de natuur opnieuw in volle lente- pracht. De goede stad Heilsberg verheugde zich nog altijd in haar idyllische rust en afzondering. Hier was nog niets veranderd alleen het tot nu heerschende barre jaargetijde was heengegaan, en het Heilsberger nota riaat was in andere handen. Anders was er niets gebeurd, maar de stad was en bleef «historisch» en dat was voldoende. zich, of hij een paard was, «zonder gebreken* noemde, maar wenschen even te wijzen op den gepensionneerden weduwnaar van 60 jaren, die een bewijs er voor is, hoe galant oude hee- ren nog kunnen zijn, want hij vroeg per ad vertentie kennismaking met een weduwe z. k. of jongedochter van 50 jaren, zeker er van overtuigd, dat alle jonge dames van dien leef tijd nu zediglijk zouden blozen. Ook zeker ernstig gemeend is het aanzoek van de juffrouw, die een heer vroeg, liefst in rijksbetrekking (toch is 1900 geen schrikkel jaar), en minder net de advertentie van het «zeer net» jongmensch, van 20 jaren, die in kennis wilde komen met een «nette» jonge dame, en daartoe een afspraakje tusschen 810 uur ’s avonds in 't centrum der stad wilde ma ken. Toch schijnen die advertenties doel te treffen, want ook lazen wijdiegenen, met wie een onderhoud en «voorstelling» heeft plaats gehad, wordt, wanneer zij verder kennis willen maken, verzocht per brief daarvan mededeeling te doen. En tenslotte dit trouwlustig rijmpje: Die in Mei gaat trouwen Moet dit adres onthouwen Geen beter adres Dan Pannekoekstraat zes. Van de huwelijks-advertenties stappen we over op een andere rubriek. Algemeen be kend is het boekje van J. van Lennep over luimige en koddige opschriften op luifels, gla zen, enz. Er zou echter ook wel een werkje te schrijven zijn over singuliere advertenties, betrekking hebbend op menschen en dieren, of gedeelten er van. Van de eerste soort noe men wij die van dr. de Paepe, die de mensch- heid radicaal van roode neuzen zal genezen, van de laatste die van een koopman in stie renpluimen, hoornstukjes, blazen, keeldarmen, stierenpooten, stierenzakken, bullepeezen, stie- renklauwen, stierenkoptouwen, tevens speciali teit in penzenspoelen, en die meteen de gele genheid waarnam om zijn clientèle dank te zeggen voor de gelukwenschen, op zijn ver jaardag ontvangen. Dat in een stad als Rotterdam, waar elke vogel een «vinkie» heet, een ooievaar nog al tijd een vreemd wezen is (hoewel hij hier da gelijks nu eens hier, dan weer daar, zijn entree maakt, even als elders) kan blijken uit de an nonce van den eigenaar van een café, die onder luid hoerageroep mededeeling doet, dat men nismaking met een degelijk meisje, P.G., welke zich geschikt gevoelt, enkele dagen in de week de leiding der zaak op zich te nemen en be paald het voornemen heeft om door weder- zijdsche ijver en vlijt vooruit te komen. Ver mogen wordt volstrekt niet vereischt, doch wel behoorlijk kunnende rekenen, lezen en schrij ven. Meisjes, ouders of voogden, welke hierop reflecteeren, zenden vrijmoedig hun brieven, welke steller dezes zeer zeker beloofd terug te bezorgen aan welk adres melden wij niet, omdat misschien ook de concurrentie uit Sneek te groot zou worden. Niet minder practisch, maar ook wel wat pro- zaisch is de 29-jarige jongeman, met eene kleine betrekking «voorhanden», die een meisje «vraagt», dat hem met een klein vermogen doet voor uit komen. Maar als tegenstelling, de advertentie van een net burgermeisje van 20 jaar, die in ken nis wenscht te komen met een net, degelijk persoon, die van vaste positie, goed humeur en desnoods eenig vermogen moet «voorzien» zijn. Hij had op den kop af drie dagen om zich te beraden, wel een bewijs, dat het meisje poëzie aan practijk wist te verbinden. Bijzonder «net» is zeker de jonge dame, die in kennis wenscht te komen met een jong mensch, om deze zomermaanden en de kermis genoegelijk door te brengen. Hoe 2 paar harten door een dagblad tot elkaar kunnen gebracht worden leeren de vol gende advertentiesin de eene wenschten twee jongelui uit den gegoeden stand van 20 jaren, kennis te maken met twee dito jonge dames (n.b. liefst met portret!) en bijna als antwoord hierop in hetzelfde blad de mededee ling, dat twee nette dames met knap uiterlijk en zacht humeur, kennismaking zochten met twee dito heeren van 2030 jaren met goede positie en vroolijk humeur, om na weder- zijdsch goedvinden een «gezellig» huwelijk aan te gaan. Heeren echter van spoor of tram kwamen niet in aanmerking. Blijkbaar wisten die trouwlustige meisjes niet, dat wederzijdsch goedvinden bij jongeheeren van 20 jaren niet voldoende is, maar de ouders best een spaak in 't wiel konden steken. Wij willen hier nu niet spreken over den jongen man «die in kennis wenschte te komen met een bur germeisje, liefst met portret», de juffrouw, die te kennen gaf dat «oprechte brieven en duidelijk adres in aanmerking kwamen,» het jongemensch, dat «hem» op ’t nest kan zien. Een vreemd soort mensch is zeker de man die adverteert: iemand, twee flinke honden met wagen, vraagt beleefd eenige werkzaamheden er voor. En heel naif is het hondje, dat zoo spre kende ingevoerd -wordtIk ben een leuk fikje, 6 maanden oud, in bar weer uit meelij voorloopig gehuisvest. Waar ik ben, is al een vondeling. Ik kan dus niet blijven. Wie mij een goed thuis wil geven, beloof ik al mijn hondetrouw. Erbarmt zich niemand over mij, dan word ik in ’t asyl afgemaakt, ik ben nog zoo jong. Dan kunnen ook vergissingen als anderszints van inzender of zetter een raar effect te weeg brengen, b.v. Wordt gevraagd een nette jongen voor de poeder. Te bevragen Vrijdagmorgen. Een juffrouw, nog eenige uren disponibel hebbend, zag zich gaarne aangevuld met het geven van piano-onderwijs. Door zonderlinge omstandigheden voor spot prijs te koop aangeboden een theetuin met vergunning. Kosteloos te bevragen bij D. Steeds te ontbieden en nog veel andere zaken. Te koop aangeboden een fluweelen pelerin, (een pelgrim dus!) terwijl waarschijnlijk een pelerine bedoeld was. Wordt gevraagd een nacht baker, die tevens brood slijt. Vrouw v. V. vraagt beleefd nog eenige natte of droge wasschen, voorzien van alle gemakken. De sportbroeders zullen het schrijver dezes misschien kwalijk nemen, dat de sport in deze regelen in ’t geheel niet genoemd werd, terwijl toch dagelijks advertenties, daarop betrekking hebbend, onze aandacht komen vragen. Daarom nog deze advertentie: nette men schen vragen een heerenrijwiel, tegen f 1.50 per week. Een kortheid van uitdrukking, die de wijsheid bedriegt. Allicht wilden zij door dat woord «net» te kennen geven, dat men niet met flesschentrekkers te doen had. En een poets-sport-advertentie tot besluit Geen Electro zon, geen zon, maar als de maan zoo blinkend wordt uw boord, bewasschen en gestreken zonder loog, maar met pure Sunlight zeep. En hiermede basta. R COURANT. i 1. 1 J >00- zel- :an- den O H

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1