t) VOOR SHER ES O1STREKES. JJo irotsch HIBCWS- EU JMERTEST1EBL1I) Overzicht. Meisje. ITo. 65. 55e Jaargang-, Officieele Advertentien. Woensdag 15 Augustus 1600. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. FEUILLETON. BEKENDMAKING. 4. 5. 7. 8. 9. Kaden en 10. 11. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1. 2. 3. De Burgemeester der gemeente Sneek maakt be kend, dat de Commissaris der Koningin in deze Pro vincie, op Donderdag, 16 Augustus e.k., deze gemeente zal bezoeken; dat alsdan ’s namiddags te half drie uren, aan Rijks- ambtenaren en verdere ingezetenen gelegenheid zal worden gegeven Zijnhoogedelgestrenge te spreken dat Woensdag, 15 Augustus d. t. v. ten Raadhuize de audientielijst ter teekening zal liggen. Sneek, den 14 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. van betaalde belasting voor het gebruik van ge meentegrond. 12. Uitbetaling uit den post van onvoorziene uit gaven. 13. Begrooting der Algemeene Armvoogdij voor 1901. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Donderdag den IGen Augustus 1900, des namiddags ten 61/, uur. Punten van behandeling Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Vaststelling eener Instructie voorden Directeur- Boekhouder der gemeentelijke Gasfabriek. Alsvoren van voorwaarden, waarop sollicitanten zullen worden opgeroepen ter definitieve voor ziening in de vacature Directeur-Boekhouder der gemeentelijke Gasfabriek. Adres van H. Zeilmaker Wz., gemeente-ont- vanger, houdende verzoek om eervol ontslag, met 1 Januari e. k. Adressen van Th. Kloosterman te Sneek en W. K. Bakker te Lemmer, inzake afgraving van gedeelten Bolwerk. Adres van Mr. P. O. Andreae, om nevenbetrek kingen a/d H. B. Scholen te Leeuwarden en Heerenveen te mogen vervullen. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening, dienst 1899. Vaststelling- V erordening-Wateren, Wallen. Adres F. H. Eijdman, inzake aanvoer van duin water. Alsvoren van Th. Kloosterman, om teruggave 10 »Is ’t waar? Is ’t werkelijk waar, Otto?* jubelde Julie en sloeg als een verloste de armen om den hals van haar echtgenoot. Hij streek teeder over haar donker haar en hare zachte wangen. «Zottinnetje! Dit antwoord hadt ge mij immers al lang kunnen geven als ik mij eene aardigheid over uwe goede mama veroorloofde. Maar ik zal 't nooit weer doen, mijn kind!* zei hij teeder. De kleine Eda wilde absoluut aan papa een groote aardbezie laten zien, die zij gevonden had, en trok tante meê naar de verzoeningsbank. Olga lachte toen zij beiden zoo dicht tegen elkaar gedrukt zag en riep vroolijk: «Ziet ge nu wel, Julie, nu is Otto bijzonder lief voor je, omdat je een beetje kracht en vastberadenheid aan den dag hebt gelegd. Ik heb haar namelijk naar mijne krachten tot door zetten aangespoord, waarde zwager. Maar ik ben toch hartelijk blij dat ge weer goed met elkaar zijt en nu, nu weet ik ook wat ik doeO Zij stak de armen in de lucht, als wilde zij de wedergevonden vrijheid begroeten, liep vervolgens overmoedig met Eda bij een heuveltje neêr en wierp zich naast de kleine op den boschgrond neder. «Waarom zijt ge zoo vroolijk, tante Olga?* vroeg het kind. «Dat hoop ik te doen, juffrouw antwoordde Kop pel diep beleedigd. «Olga Als een dreigement klonk die naam van de lippen harer moeder, die opgestaan was en het jonge meisje beval, haar te volgen. Op den eenzamen wandelweg achter het hotel, waarop slechts van den eenen kant nog wat schemerlicht viel, terwijl aan den anderen zich het donkere bosch verhief, greep de verontwaardigde mama haar doch ter bij ’t gewricht der hand en vroeg zij bevende van toorn «Wat moet die houding beteekenen?* «Zij moet mijnheer Koppel bewijzen, dat ik er geen deel aan had toen u hem den dolk op het hart zette om hem te dwingen zich met mij te verloven.* «DwaasheidIk heb hem gezegd, dat hij je goeden naam erg had aangetast en hij was fatsoenlijk genoeg, mij verder elk verwijtend woord af te snijden, door aanzoek te doen om je hand. Ik gaf mijne toestem ming, en je zult je morgen wegens je snibbig ant woord bij hem verontschuldigen en een anderen toon aanslaan. Ik zou wel eens willen weten, waarop je nog zoudt willen wachten? Een vermogend man, die je een onbezorgd leven kan aanbieden, die je grillen over ’t hoofd ziet en in plaats van dankbaar te wezen «Maar ik mag hem niet, mama!* «Dat zal wel komen. Dat komt in’t huwelijk. Wat hebt ge mij van morgen voor dwaasheden verteld, dat Julie ongelukkig en haar man tot trouwen met haar geprest geworden wasKijk die beiden dan toch eens aanStraalt het wederzijdsch geluk hen de oogen niet uit En als ik een beetje meehielp om hen tot elkaar te brengen, was dat dan niet heel verstandig voorgrond schuiven Hij gaat zijn eigen gang, een paar kleineren zullen mokken, een paar an deren, (Duitschland en Frankrijk) uit welbe grepen eigen belang den sterke volgen. Ook wat de gezanten-quaestie betreft, gaat Rusland zijn eigen weg. Op het telegram van zijn gezant De Giers, waarin deze mededeelde dat de Chineesche regeering er bij de gezanten op aandrong, onder militair geleide naar Tient sin te vertrekken, heeft de Czaar zijn vertegen woordiger verlof gegeven Peking te verlaten en zich naar Tientsin te begeven, in gezelschap van den geheelen staf der legatie en de Rus sische beschermingstroepen, doch slechts op voorwaarde, dat de Chineesche regeering en de Keizer de meest volledige waarborgen geven, dat de reis zonder eenig gevaar is. Tegelijker tijd wordt den gezant verzocht de Chineesche regeering en den Keizer te wijzen op de zware verantwoordelijkheid, die zij dragen, als een der personen, reizende met den Russischen gezant naar Tientsin, op de geringste wijze ook maar geweld wordt aangedaan. Nu moet de slimme Chinees kleur bekennen. Kan de gezant niet vertrekken, dan is blijkbaar de Chineesche regeering geen baas meer in eigen huis en is ’t de plicht der mogendheden, aan de anarchie zoo spoedig mogelijk een ein de te maken. Waarborgt zij den gezant een veilige reis, dan keert deze, en waarschijnlijk met hem zijne collega’s, Peking den rug toe en verdwijnen er met hen de kostbare gijzelaars waarmee Chinaman hoog spel kan spelen. Rusland gaat dus zijn eigen gang. Zal Frankrijk nu bang worden voor Engeland en bij Shanghai een tweede Fashoda-echec lei den Vogens den Franschen consul zullen in deze week 3000 Franschen uit Annam te Shang hai aan wal worden gezet. En dit brengt de Engelsche pers weer geheel van de wijs. De «Globe* gebruikt zelfs ’t woord «paramount* weder, en wil er mee zeggen, dat alleen En geland de zaak in de Yangtse mag opknappen als grootste belanghebbende en als Engeland ’t niet afkan, zal ’t anderen wel te hulp roe pen. Zou ook de Engelsche regeering begin nen te dreigen en Frankrijk bang worden en terug trekken als in Zuid-Egypte bij Fashoda Of zou ’t gesterkt door Rusland, Fashoda wil len wreken De tijd zal ’t leeren, en kan heel wat ver andering brengen in den toestand. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. «Julie hield veel van hem. Maar ik ik ben nu eenmaal niet als Julie, en mijnheer Koppel is mij onverschillig, ik kan hem niet uitstaan.* «En toch zult gij hem nemen, hoort ge! Wie van zijn ouders afhankelijk is, heeft zich naar hun wil te schik ken. Ik ga heden nog aan je papa schrijven dat hij je eens een ernstig woordje hooren laat. Hij moet zich inspannen ter wille van jou; hij kan ook verlangen dat je hem zijn taak verlicht als de mogelijkheid daartoe je wordt aangeboden. Gij zijt anders toch zoo trotsch. Waarom zie je dan niet in, dat je je ouders eindelijk de zorg over jou dient af te nemen. Je vader en ik zouden toch ook graag iets willen overhouden voor onzen ouden dag. En dat kunnen wij niet, zoolang wij eene dochter in huis hebben die men in de we reld brengen moet.* Een antwoord trilde op Olga’s lippen. Maar zij sprak ’t niet uitzij liet slechts heel ernstig en treurig het hoofd hangen. Haar moeder hield zich overtuigd dat zij de overwinning behaald had en wenschte haar op wat zachteren toon goeden nacht. Lang nog zat het jonge meisje in ’t halfdonker en keek omhoog naar de witte wolken, die de maan met een lichtglans omzoomde en naar de helder verlichte rots keten, die boven de donkere denneboomen uitstak. Het bosch ruischte zacht. Men hoorde dengelijkma- tigen golfslag van de bergbeek. Zij had een gevoel als zou ze graag wegloopen, onverschillig waar naar toe; slechts voort, de wijde wereld in, om eigen krachten te beproeven en in moedigen strijd de vrij heid te veroveren, die haar even noodzakelijk toescheen als levenslucht. Maar zij was als ’t ware gebon den, met zware ketenen vastgesmeed door hare op voeding, hare verwendheid en onbekendheid met de wereldEn zij bezat niets, hoegenaamd nietsniet Zij drukte het lieve schepseltje tegen zich aan, beurde het in de hoogte en kuste ’t daarna recht hartelijk. «Omdat ik mijn kleine schat terug heb en omdat je papa er is en je mama weer lacht En in stilte voegde zij er bij«en omdat ik nu niet met mijnheer Koppel behoef te trouwen en weêr erg ongemanierd tegen hem wezen mag!* Albert Koppel trok een erg verlegen gezicht toen Olga hem dien avond met haar vroegere ongetemde wildheid tegemoet kwam. Zij had hem gedurende de namiddaguren ontweken en erg teleurgesteld vroeg hij «Waar hebt gij dan toch gezeten, juffrouw? Ik heb op alle boschpaden naar u gezocht.* «O, ik speel verstoppertje. Gij weet immers dat kevers en vlinders en dergelijke weerlooze schepsels zich bij de kleur hunner omgeving ophouden, om niet opgemerkt te worden. Zoo doe ik ook!* Zij wees op haar groene japon. «Die kan men in ’t bosch niet zien. Gij komt echter bijzonder uit in uw wit flanellen costuum.* «Gij hebt u dus opzettelijk voor mij verborgen ge houden •Natuurlijk! Ik ben immers zoo graag alleen zeide zij met nu juist niet vleiende openhartigheid. Na het avondeten, dat op de warande gebruikt werd, kwam de maan op en wierp haar lange zilveren stra len over het kleine meer. «Wij zullen eens een beetje in het roeibootje rond drijven, juffrouw,* zei Koppel. «Uw lieve mama heeft reeds haar toestemming gegeven.* Hij kwam naar Olga toe en bood haar den arm aan. »U spreekt in ’t meervoud, zooals de koningen doen. Gij wilt varen. En wie nog meer? Ga dan toch varen Amuseer u goed daar de Russen bezig houden. De andere mogendheden zouden intusschen naar Peking oprukken en Engeland zou onderwijl het gebied van den Yangtse-kiang voor zich zelf inpalmendaarvoor had ’t troepen genoeg en kon de vloot flink medewerken. De Engelsche pers juichte reeds, maar te vroeg. De inval der Chineezen doet de Rus sen juichen, want er is reden ontstaan, om oorlog te voeren. De Siberische spoorlijn over het Baikal-meer nadert hare voltooiing en Rusland zal gereed zijn om krachtig toe te slaan. Het zal troepen vervoeren over land en over zee. Uit de zwarte zee-havens zullen 25,000 man per maand verscheept worden, waartoe zeer vele Russische en andere booten zijn gecharterd. Zoo zullen 125.000 man ver zonden worden. Verder zullen troepen gezon den worden, die langs den Amoer en in Mant- schoerije de geheele noordgrens van China in sluiten en in September zullen 400.000 Russen China bedreigen, zooals somtpige Russophilen hopen. Het blad »Svet« merkt op Thans is de eindregeling aan de beurt, wie der twee rassen overheerschen zal, het Slavische of het Mon- goolsche? Christus of Boeddha? De overwin ning van de Christelijke beschaving of het Aziatisch barbarisme Niets kon ons beter van dienst geweest zijn dan de aanval der Chineezen op de Amoer-lijn. Wij bezitten thans de «carte blanche,* die ons ontbrak en kunnen voortgaan met onze expantie-politiek, onafhankelijk van de Westersche mogendheden, speciaal van die eene groote Westelijke en Oostelijke mogend heid {Engeland), die tot nu toe ons agressief optreden in Azië verlamd heeft, doch wier tegenstand tijdelijk gebroken is door den Zuid- Afrikaanschen oorlog.* Na het juichen van Engeland is de beurt gekomen aan Rusland, en de officieele Rus sische pers jubelt over Engeland’s toestand, Engeland, tot lamheid geslagen tijdens een der grootste politieke crisissen in de nieuwere ge schiedenis. Twee weken geleden wilden Amerika en Engeland geen Rus als opperbevelhebber er kennen over de internationale legermacht. Kei zer Wilhelm is daarna zoo handig geweest, Von Waldersee als generalissimus te doen erkennen. Wat kan echter Rusland de eer geven, waar het de handeling, de daad in zijn macht heeft Wat hindert den colossus, als de dwergen bij meerderheid van stemmen een hunner op de Niemand kan twee heeren dienen, en niet ieder kan twee groote zaken tegelijk op knap pen, al is hij nog zoo machtig en beschikt hij over geld als geen ander. In dit geval ver keert Engeland. Het wil zijn de «paramount power* in Z.- Afrika en verder zoowat over de geheele wereld veel te zeggen hebben. Dat overheerschen in Z.-Afrika werd slechts tegengehouden door een klein volk, te zamen met vrouwen en kin deren niet zooveel zielen tellende als het op hen afgezonden leger. En nu reeds 10 mnd. houdt dat kleine volk dat groote leger bezig, zeer ten spijt van dat groote, rijke en machtige Engelsche volk, dat zoovéél heeft op te knap pen. ZoovéélVooral nu. De zaken in China zullen niet met een sisser afloopen. Er kunnen drie dingen daar gebeurenChina wil direct vredeChina laat door de Boxers behoorlijk weerstand bieden, of het bereidt zich voor tot een hardnekkigen wederstand. In het laatste geval moet er reusachtig veel volk door de Verbondenen (schijnheilig, ironisch woord af gezonden worden. In ’t tweede geval moet snel en overweldigend opgetreden worden en in ’t eerste geval een ernstige vermaning ge geven worden. Wie zal in alle drie gevallen de groote voorman zijn? Niet Engeland, dat zoo gaarne zou willen en alles doen, om een ander het voormanschap te ontnemen. Niet Japan, nog te jong om aanvoerder te zijn. Niet Amerika, dat te weinig belangen heeft. Ook niet Duitschland, dat de hegemonie in Europa gehad heeft, en in Azië nooit had en evenmin Frankrijk, dat sedert 1870 71 niet weet wat suprematie is. Rusland zal het zijn. Ja, als die *damned Boers» het hoofd eens in den schoot legden, zoo zoet beloofden te zijn, dat Engeland bijna al zijn troepen, het groote prachtige leger naar China verplaatsen kon. Dan zou Engeland geweldige woorden bezigen en anderen bang maken. Maar nu Engeland juichte reeds. Chineesche horden vielen in ’t Russisch Amoer-gebied en zouden Novelle van EMMA MERK. 4“ 6. :R COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1