MEIIW8- EJ IHÏEIITEMIEBLAI) SêB trotsch Meisje. Wil SIER ES MSTREEES. Kermis-poëzie. 5. 55e Jaargang. Zaterdag 18 Augustus 1900. Ito. 66. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. FEUILLETON. E. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. Of: veeleischend zijn de twee nette, jolige Zij vervolgen: baarheid. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Meer dames die voor de Kermisdagen, twee chique heeren vragen. dus heeren zeer galant, die wilt betalen a contant, Zendt brieven van uw eigen hand. Wij bennen met ons zessen, Wij houden niet van kletsen, Maar met de kermispret, Vragen wij zes jongeheeren, lief en net. 1 Y) h Novelle van EMMA MERK. Aan de vrijwillige brandweer, het troetel kind van elk rechtgeaard Rotterdammer is de volgende advertentie ontleend Twee spuitheeren, zoeken twee vrouwelijke pijpleiders, die genegen zijn om den kermis- brand te helpen blusschen. Dus pijpleidsters lief en net, de tapsche schroef er op gezet, en nauwelijks is men ’t gevaar bewust, of ’t is Wij zijn drie dames, twee blonden en een zwarte, Die wenschen te veroveren drie heerenharten, Om gedurende den kermistijd Flink te hossen wijd en zijd. kermis alleen. Dus heeren, die van vrouwen houwen, moeten niet langer mouwen, maar op het no. 2581 houwen. Is dit geen poëzie, die doet watertanden Of: Jo, Emma, Anna en Leen, komen voor de kermisdagen, vier nette heeren vragen. Hee ren die hier op reflecteeren, zenden brieven met portret, anders wordt er niet op gelet. Ook dit poëtisch product is niet kwaad vige, rondborstige meisjes, die maar terstond hun wensch kenbaar moeten maken. En nu komt een zestal meiskens om den hoek kijken: «Vriendschap is het zout levens en daarom vragen zij even zooveel heeren om de kermis te passeeren en bij wederzijdsch goedvinden de kennismaking te continueeren.” Als dat bij allen maar goed uitvalt Een drietal heeren vraagt drie nette dames met kragen om elkaar eens duchtig te plagen. En: Zij schijnen fijn en net, Hun beurzen goed gespekt. En wenschen voor den kermistijd Ieder een lieve, leuke meid. 11 Olga hield hare brandende donkere oogen met eene smeekende uitdrukking op hem gevestigd. Nu liet zij teleurgesteld het hoofd hangen. >0, uw gezicht zegt al genoeg,* zuchtte zij. »U vindt mijn aanzoek erg driest. U schrikt van die vraag Natuurlijk, men stelt geen vertrouwen in een meisje als ik, met een gebrekkige kostschool-opvoeding. Maar ik kan u verzekeren, dat ik toch niet zoo geheel on wetend ben. Ik spreek en schrijf het fransch, en- gelsch en italiaansch vrij correct en vlug. Ik heb ook stenografeeren geleerd. En in het boekhouden zou ik misschien les kunnen nemen. Maar ik merk wel dat u reeds vooruit niet aan mijne volharding, aan mijn ernst gelooft!* «Waarde juffrouw, ik heb hoegenaamd het recht niet aan uw goeden wil en uwe capaciteiten te twijfe len. Ik ben eenvoudig totaal verbluft. Ik kan mij hoegenaamd maar niet begrijpen, hoe gij op dit idéé komt? Ik herinner mij, dat gij den eersten dag, toen ik het genoegen had met u kennis te maken, zeer gede cideerd beweerdet, dat een eenvoudig bestaan u vol strekt niet kon bekoren, had millioenen noodig om tevreden te zijn. Maar, ziet gijzich in eene huis houding voor zijn man een beetje te moeten bekrim pen, met een enkele dienstmeid, wat u zoo verschrik- Wel eigenaardig is het drietal heeren, dat op kosten der dames de kermis genoegelijk wil doorbrengen, maar ook des noods wel genegen is, de stad uit te gaan. Echte ker misklanten Nu nog wat moppiger advertenties: Nog voorhanden een net jongheer, die geld mankeer, En erg geschochter, vraagt een 20-jarige dochter, Met spoed zeg ik dag, afspraak op Zondag, Dus dames lief en net, zendt brieven met portret. En daar duikelt zoowaar de Chinees ook weer opDrie lollige Chineezen, met lange staarten, Li, Hung en Chang, die afschuw hebben van de gruwelen, welke in hun land plaats hebben, zijn naar Europa gekomen om nu eens goed kennis te maken met de Westersche bescha ving. Zij zouden gaarne met drie jonge dames (geen Chineesche of Engelsche) de kermis te Rotterdam meemaken. Als zij dan weer in hun land teruggekomen zijn, kunnen zij hoog gebluscht. Specifiek Rotterdamsch is zeker de volgende advertentie Nathan en Kees, twee lollige broe- kies uit het Oosten, gezuiverd van gas, aschbelt en abattoir-odeur, vragen twee, zoo ’t niet an ders kan, zedige, schoone nimfen, klein van stuk, voor de kermisavonden. Liefst aljemaageej en voorzien van schrappers. En ook deze: Twee werkstakers, jong en gesjochte, voor hun Zondagsrust hebbende gevochten, maar door het kapitaal ter neer geslagen, wenschen met de kermisdagen in ’t bezit van twee flinke meisjes te geraken. De meisjes, die hier gehoor aan geven, behoeven er niet voor te beven, dat wij ransel krijgen op ons leverij, daar wij ons met de staking niet ophielden met onder kruiperij. Dus meis jes, geeft hieraan gehoor, mits ge geen doch ter zijt van een cargadoor. Heel vreemd deze: Een net jongmensch van 20 jaren, wenschte met de kermis in kennis te des' komen met een dergelijk persoon, om na ken nismaking zich als vrienden te engageeren, Misschien zijn het wel: Twee Kralingsche heerenboeren Die op twee lieve dames loeren, Wenschen gedurende de kermispret Zich te vermaken gepast en net. Dus dames goed opgelet, Wij zij in groot tenu met hooge zijden pet. Heel geestig zijn de kantoorheertjes met hun motto»Of hadt je niet gekeken.” Twee ongemeen royale pennelikkers van 3X7 jaren prefereeren twee aardige, lieve, mollige stik- sters, met een mooie dos haren, om de a. s. feesten te verjaren! Vief Gröniger wigter vroagen vief Gröni- ger jongens om de Rötterdamsche markt zoo plezairig mögelk deur te bring’n. Dus jon gens, bring joen braiven onder nömmer Maar ook Hans Michiels hebben we te Rot terdam plentyOh das Bummeln, das ist so schönEen klein Mofje zoekt eine ganze kleine Frau, voor de Kermis. Tot slot nog een oogenblik attentie voor deze krachtpatser: Hoera Japie van alle jaren. De ondergeteekende blijft gedurende de kermis voortgaan met het uitloven van i 100 aan diengene, die hem over wint in ’t boksen en worstelen. Jaap C., Kam- pioen-Bokser en -Worstelaar van Europa. Daar kunnen wij ’t mee doen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. kelijk toescheen zie, dat’s toch nog veel, veel gemak- keljjker als een beroep, als de moeielijke plichten eener betrekking.* hebt dus woordelijk geloofd, wat ik er zoo maar uitflapte! Maar U had dunkt mij toch wel kunnen begrijpen, dat ik alleen déarom zulke dwaasheden vertelde omdat ik niet wil dat ieder der heeren meent, dat ’t mij er om te doen was met hem te trou wen! Alleen omdat het mij zoo verontwaardigd maakt, mij zoozeer tot wild verzet prikkelt, als de meisjes zooveel werk maken om een manals zij ’t als eene genade beschouwen, dat ten slotte iemand tot haar af daalt om zich met de zorg voor haar bestaan te be lasten. Ik begeer geen genade, van niemand Haar mooie oogen fonkelden van hartstochtelijke opgewondenheid en een zacht rood kleurde hare wangen. Zij was allerbekoorlijkst in haar opstui- venden trots. »Ik ben trotsch! Ja! Maar ik ben alleen maar véél, véél te trotsch, deemoedig om liefde te bedelenom door coquet comediespel een vrijer te veroverenom nederig af te wachten dat hij mij nemen zal! Maar ik ben niet te trotsch om te werken! 0, geloof mij toch! Ik verlang immers niets als zelfstandigheid, hoe een voudig dan ook Niets, als de vrijheid, er een eigen wil te mogen op nahouden I Mij niet te moeten laten dwingen tot onwaarheid, tot verraad jegens mij-zelf! Ik wil mij immers slechts losmaken van dit afhan kelijk meisjes-leven, dat voor mij iets zoo vernederends heeftvan die jacht naar een man, welke mij onge lukkig, boos, wrevelig maakt.* Tranen glinsterden in hare trotsche oogen. Zij sprak op een toon van innige gemoedsaandoening, waarin zij met overtuigende waarheid haar diepste gewaarwordingen, haar met fierheid gedragen leed Vier dames fijn en net Vragen vier heeren voor de kermispret. Zij moeten zijn chic en lang En vooral niet bang Om hun beurzen goed te spekken, Want-wij zijn vier lekkerbekken. Twee er van kunnen spoedig voorzien zijn als zij schrijven op de advertentie van twee heertjes, die bij vergissing als motto plaats ten: Kermis 19000. verried. Römer voelde warme deelneming met het mooie, zoo moedig voor haar vrijheid strijdende schepseltje, ’t Had hem pijnlijk getroffen, toen hij den vorigen dag mee had moeten aanhooren, hoe Koppel pochte op zijn succès en de vrienden hem feliciteerden met zijne verloving. Zou dat Knappe meisje, bij wie hjj een gedecideerd karakter vermoedde, zich met dien kin- derachtigen, verlepten man tevreden stellen Zouden haar fiere lippen zich neerbuigen tot dat gerimpeld gezicht voor den verlovingskus, enkel om maar verzorgd te wezen. Römer was een stille opmerker, die het doen en laten zijner omgeving meestal met een goedhartig lachje beschouwde, ’t Was hem niet ont gaan met welk een vurigen ijver mevrouw Werhol- zer haar dochter aan den man trachtte te brengen. Hij wist wel is waar niet, waarom de innemende vrien delijkheid, welke de dame hem op het eerste oogen blik reeds bewees, zoo spoedig verdwenen was; dat zij zich later tot Koppel gewend had, was voor ieder duidelijk. En daardoor begreep hjj dan ook veel van wat de bevende lippen van ’t meisje verzwegen; het beviel hem, dat zij besloten scheen zich tegen deze gedwongene, door allerlei middelen tot stand gebrachte verloving met Koppel, krachtig te verzetten. »Wat ik doen kan om u te helpen, waarde juffrouw, zal ik doen,* zeide hij en drukte haar de hand ter bevestiging zijner belofte. «Maar gij moet 't u vooraf duidelijk voorstellen, wat u wacht en wat gij prijsgeeft. Galanterie, hoffelijke ridderlijkheid komt niet voor in eene handelszaak daar komt ’t slechts op werken, op ernstige plichtsbetrachting, op strenge toewijding van iedereen aan. ’t Is goed dat gij in de talen bedreven zijt en kunt stenografeeren. De koopmansstijl van de correspondentie zult gij moeten leeren. Ik plaats Er zijn er, die beweren, dat de kermis uit den tijd is. Vergelijk de Haarlemsche en Rötterdamsche kermissen om bij deze «be roemde” te blijven, eens met wat ze vroeger waren! Daar hadt je die goede Blanus met een stuk of zes rossinanten en nu draait alles, onder schitterend wit, electrisch licht op nagemaakte paarden rond. En toen hadden wij nog een beer op straat, en een jolig aapje, dat potsierlijk uitgedost plots in de dakgoot zat, en de straatkunstenaars, om van de arties ten, ook blaaspoepen genaamd, nog niet eens te spreken. «Auch das Schone muss sterben” hebben zij zeker uitgeroepen, toen zij van de straat geweerd werden. En in dien goeden, ouden tijd kon men nog voor een prikje aan een staanplaats komen. Nu hebben die leelij- ke gemeentebesturen, wakende voor de stede lijke kas, ook daar een eind aan gemaakt de verpachting begon en bracht de eerste jaren heel wat money binnen. Maar, daar gaan me nu, zoo waar, die goocheme carous- selhouders enz. zich vereenigen en worden de gezichten van de edelachtbaren, bij de min dere opbrengst der verpachting, heel wat langer. Zijn de kermissen langzamerhand zeer be snoeid, de joligheid is gebleven. Telken jare geven althans, om bij Rotterdam te blijven, de kranten een massa kermispoëzie ten beste. Het is nog een oude gewoonte, dat dan een jongen een meisje vraagt om die dagen genoe gelijk door te brengen maar in onzen fe- ministischen tijd dringen zich de vrouwen ook op dit gebied naar voren en vragen, goed gespekt van beurs of niet hun kermisvrijer. Misschien, dat de Sneeker schoonen en ook wel de jonkmans in dezen wat kunnen lee ren, en daarom wenschen wij wat van die voortbrengselen van een dichterlijken geest aan de vergetelheid te ontrukken. Vooreerst zij opgemerkt, dat ook hier weêr geldt: »de mensch is een gezellig dier.” Want, het komt maar zelden voor, dat een eenloo- pend jongeling een dulcinea zoekt. Meestal is het een gezellig clubje, dat eens uit wil gaan. Zoo dit viertal gratiënVier lieve, jonge vrouwtjes, met korte mouwtjes, zijn op de u voorloopig op mijn kantoor en dicteer u de brieven welke gij zult moeten schrijven. Allengs zullen er dan ook andere werkzaamheden voor u gevonden worden.* »O, mynheer Römer,* zeide zij met warme dank- Ik weet wel dat uw aanbod heden nog een offer is, eene aandoening van goedhartigheid. Maar u zal zien dat ’t aan geen onwaardige besteed wordt. Ik wil leeren, ik wil werkenDat’s toch de hoofdzaak. En u kan bij u-zelf zeggen, dat u heden een menschenkind voor wanhoop bewaard hebt! U kan niet vermoeden, hoe sterk gedurende den laatsten nacht de gedachte aan zelfmoord bij mij opkwam. Maar ik wil toch heel graag blijven leven, als ’t maar op fatsoenlijke wijze k«n 1* Lachende gaf hij haar nogmaals de hand. »Gij zijt een wonderlijk schepsel, juffrouw Olga 1 Maar ik geloof, mij thans menige tegenstrijdigheid in uw wezen te kunnen verklaren.* Mevrouw Rudhart was juist aangekomen en wierp een onderzoekenden blik op het paar, dat met zichtbaar opgewonden gezichten den eenzamen boschweg langs liep. >Ei zoo, mijnheer Römer,* fluisterde zij later haar vriend toe, hem coquet met den vinger dreigende, »’t schijnt mij toe dat gij bezig zijt een jong meisje het hoofd op hol te maken. Mejuffrouw Olga zette zoo’n triomfeerend gezicht, alsof gij haar zoo pas de vurigste liefdesverklaring gedaan hadt.* «Mejuffrouw Olga is eene zeldzame jonge dame, die van liefde hoegenaamd niets weten wil,* antwoordde hij goed geluimd. Mevrouw Rudhart begon spottend te lachen en trok de schouders op. Wordt vervolgd. opgeven van deze beschaving, wat geen kwade gevolgen zal hebben, daar zij in hun land enormen invloed hebben. Lief hebsters van thee gaan voor Twee neefjes uit die Transvaalg ekom, vraag voor die Hollandsche kermis twee noois, waar mee hullie kan lekker vrij. Een andere advertentie is ook niet kwaad Twee eerste klas chappies, vragen twee lieve safety’s om gedurende den kermistijd haar te rijden wijd en zijd. Dus dames van stavast, die verlangen een kermiskwast, schenkt dus vooral uw attentie, op ’t nummer dezer adver tentie. Op brieven met een lief portret, wordt heel natuurlijk ’t meest gelet. En heel oolijk deze: Om jolig mee kermis te vieren, zoeken twee jonge vroolijke man nen, langs dezen weg, twee onvermoeide, ste-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1