t) L I lo trotsch Meisje, VOOR SU ES OISMES. Amerikaansche zeden NIEUWS- ES .UIÏEllTESTIElILlh I. 55e Jaargang. Zaterdag 1 September 1900. KENNISGEVING. No. 70. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek Officieele Advertentie. FEUILLETON. I. L ÈK. bleef ir. 15 crd. O O oor t, lal- 3de IA- bij Novelle van EMMA MERK. Dan laatsten dag, toen Olga afscheid nam van haar kantoor, van haar tot nu doorleefden werkkring en van haar patroon, lei over haar gezicht de doffe, pijnlijke uitdrukking die een schreiend doorgebrachten nacht op ’t gezicht en in de oogen achterlaat. Ook Römer zag erg bleek, toen hij haar de hand gaf. ’t Lag hem op de lippen, te zeggen •Blijf! Blijf Een hartelijk woord, een geluid, een blik, en zij zou niet in staat geweest zijn de tranen te bedwingen, die haar telkens in de oogen wilden komen. Maar zij waren beide zoo sterk zij wisten zich beide zoo zeer te beheerschen En zoo bleef onuitgesproken, wat tussehen hen smach tend naar uiting verlangde. Zoo gingen ze van elkaar Of ze elkaar nog eens zullen weder vinden? ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneak brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, vanaf heden, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld, de aan den Raad aangeboden begroeting der inkomsten en uitgaven der gemeente Sneek, voor hetjaar 1901. Sneek, den 31 Aug. 1900. Burgemeester en Wethouders voomoemd, K1NGMA, L. Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. zoo vreeselijk beangst, dat haar moeder bij haar thuis komst hen zien, tegemoet komen en alsdan een harer verschrikkelijke opmerkingen maken zou, als zij haar arm in den zijne zag. En daarom volgde een koel •Dank wel zeer, mijnheer Römer.» Hij was gekrenktzij zag 't wel. Mevrouw Werholzer voerde hare bedreiging uit. Zij was nu vrij van hare plichten als grootmoeder en kon zich dus weer aan haar tweede dochter wijden. Op een Zaterdagavond kwam zij in ’t kantoor, praatte een poosje met Römer, maakte hem allerlei vriendelijke complimentjes en noodigde hem voor den volgenden dag aan tafel. Hoe zou Olga er zich in hebben kunnen verheugen, dat hij die uitnoodiging aannam, terwijl zij meende, dat de eigenlijke bedoeling harer moeder zoo duidelijk op haar gezicht geschreven stond, dat ieder ze er wel zou kunnen aflezen Kort daarna werd er op ’t kantoor over gesproken, dat men in een stad in Noord-Duitschland, waar de firma Römer een soort filiaal had, graag eene dame zou wil len hebben, die thuis was in ’t boekhouden en vooral op de hoogte van vreemde talen. Olga had met bleeke, vast op elkaar gedrukte lip pen toegeluisterd, innerlijk worstelend een besluit te nemen. •Zou u mij die betrekking willen toevertrouwen, mijn heer Römer •Wil u dan weg?« Die vraag kwam er ontsteld uit en hij keek haar doordringend aan. Zij moest al haar wilskracht te hulp roepen, verbergen hoe moeielijk haar deze schei ding viel, om den moed te vinden tot het onverschil lig antwoord •Waarom niet? Ik heb nog zoo weinig van de wereld gezien, ’t Zou eene afwisseling zijn.* •Als u daarnaar verlangt, juffrouw Werholzer, dan zijn wij in staat aan uw verlangen te voldoen,* ant woordde hij bitter. Het deed hem pijn dat zij weg wilde. Het trof hem als eene smartelijke teleurstelling. Maar ook hij was te De kranten hebben ons vele bijzonderheden gebracht van de totale zonsverduistering, waar voor de geleerden vooral in Amerika en Spanje samengestroomd waren. Men had eerst ver wacht, dat de Engelschen wel naar Amerika gestevend zouden zijn, maar de beslist anti- Engelsche strooming daar deed hen vol af keer den rug wenden. In beide landen van waar neming is het op 28 Mei jl. helder weer ge weest en men stond vol eerbied het eenig verschijnsel aan te staren. Te Argama filla de Alba in Spanje werd o. a. ook een waarneming gedaan. Wij lazen, dat toen de maan onge veer de helft van de zon had bedekt, deze haar glans verloor. De natuur veranderde ook. De vogels zochten angstig fladderend hun nesten op, andere dieren gingen zich verschuilende paarden werden onrustig voor den wagen. Slechts een troep ezels, verstandig als zij zijn, bleef rustig doorgrazen. Een koude windvlaag stak op en het landschap werd vaal. De men- schen verbleekten. Maar bij de totale verduis tering was de aanblik nog grootscher. Om de maanschijf, die toen de zon volkomen bedekte, dansten vurige tongen. Een menigte sterren doken op. Maar heel spoedig schoot weder de eerste verblindende zonnestraal over de aarde en werd met luid gejubel begroet. Honden be gonnen te blaffen, paarden te hinneken, de hanen zoet, die met zout eetbaar werden gemaakt groenten in microskopische kleine hoeveelheid. Maar o, die manoeuvre voor men aan tafel gaat. Men komt de eetzaal binnen, en ziet de staroogen van den head-waiter op zich ge vestigd, die u met deftig, onnavolgbaar hand gebaar een plaats aan tafel aanwijst, of u op dezelfde wijze aan een kellner overdraagt, die hetzelfde manuaal maakt. En, niemand ont komt aan deze manoeuvre. Onze reizigers za gen twee millionnairs binnen komen, die de staroogen afwachtten, en toen pas, door het zelfde majestueuse handgebaar tot zitten werden genoodigd. Een bijzonderheid in deze hotels is zeker ook, dat men met z’n tweeën op één kamer logeerend, slechts één glas, één waterkan enz. krijgt. De binnen geroepen kellner scheen niet te begrijpen, dat voor twee monden twee glazen behoorden te zijn. En dan dat reizen met den trein. De hoofd conducteur is daar een mijnheer, die het zijn plicht acht de menschen op hun gemak te zetten. Hij gaat heel fideel met en naast de dames zitten praten en neemt een hoogst be schermend air aan. Het is voorgekomen, dat onze reizigers door tijdsgebrek geen kaartje hadden kunnen nemen en zóó maar in den waggon waren gestapt. Met onnavolgbaar vertrouwelijk schoudergeklop zei de »mijnheer* •o good fellows, have you money?» En, toen, ja, geknikt werd, was de man heel tevreden. En zoo zijn wij gekomen in Georgië, meest door negers, veel oud-slaven bewoond. Bij fees telijke gelegenheden loopen zij als echte dan- dys op z’n Europeesch, met hemelhooge boor den en manchetten. En de dames houden, o zoo schitterend, haar sleepje op. Daar is het ook verboden des Zondags bier of sterken drank te gebruiken, en men wordt voor half-gaar aange zien, als men op dien dag naar zooiets vraagt. Worden te New-York veel negers als kell- ners gebruikt, in Georgië is natuurlijk het gan- sche personeel van den bezitter van het hotel tot de flesschenjongen toe héél bruin van kleur. Maar hoe aartsvaderlijk is het daar nogHet was op een avond heel druk in ’t hotel, en onze reizigers hadden geen plaats kunnen krij- trotsch, haar te laten blijken dat hij haar onuitspre kelijk missen zou. Met doffe oogen deelde zij hare moeder haar besluit mede, en toen mevrouw Werholzer haar met heftige verwijtingen overlaadde, zeide zij ernstig en treurig •Gij drijft er mij immers zelf toe, mama! Waarom hebt gij voor mij een geluk willen afdwingen, dat voor mij slechts een geluk zou geweest zijn als ’t vrijwillig en ongedwongen tot mij gekomen was Toen haar vader haar echter over ’t haar streek en op zijn vermoeiden, zachten toon zuchtte»’t Valt mij heel zwaar, mijn lieveling, dat ik je missen moet toen kon zij zich niet langer bedwingen en begon luid keels te snikken en te schreien. Hij begreep haar. •Ik zai je moeder, als ze vurig naar je zal verlangen, Olga, eens een hartig woordje zeggen,* verzekerde hij haar op zachten toon. »En gij zult zien, zij zal zich allengs wennen aan je aard en je je vrijheid gunnen. En dan, niet waar, keert ge terug naar je eenzame ouders Slot. •Ik zal je nu eerstdaags komen afhalen, Olga, om mijnheer Römer eene visite te maken en hem alsdan uitnoodigen ons te komen bezoeken,* zei mevrouw Werholzer op zekeren dag, terwijl Olga haar hand schoenen aantrok. •Mama!* riep het jonge meisje met zoo’n zenuw achtige opgewondenheid als ze tegenover haar moe der nog nooit aan den dag gelegd had, »ik zorg nu voor mij zelf! Gij hebt nu ’t recht niet meer u in mijne zaken te mengen! Gij zult, gij moogt het niet doen! O, ik raad uwe gedachten! Ik bezweer u, laat mij mijn eigen weg gaan, of gij zult mij ’t huis nog uitjagen •Ik kan me niet begrijpen waarom je je zoo opge wonden maakt! Waarom zou ik niet vriendelijk zijn tegen den heer Römer? Hij heeft mij van ’t begin af bevallen, ’t Is toch immers niet zoo’n ongerijmde gedachte, dat gij als meesteres mee aan ’t hoofd der zaak zoudt staan, in plaats van je levenlang onder geschikte te blijven. Wat je tegenwoordige maatschap pelijke positie beteekent, dat ’s je althans duidelijk kunnen worden op het laatste bal, toen je zitten bleeft •Ik verlang met vrede te worden gelatenLaat mij met rust, als gij ook maar een vonkje liefde voor mij gevoeltsmeekte het meisje met bevende lippen. Zij kon niets meer zeggen. De zelfbewuste bedaard heid, welke haar anders onder de scènes met hare moeder staande had gehouden, had haar verlaten. Romer had 't zich-zelf allang bekend, dat het mooie meisje, met wie hij nu den geheelen dag samen was, gen, als een der dochters van den huize niet zoo vriendelijk was geweest, haarkamertjeaf te staan. Maar deze jongedame had het niet noodig gevonden, haar »in-expressible* en andere onmis bare kleedingstukken weg te hangen. Ook yele toilet-geheimpjes werden toen onthuld. Ja, zelfs lagen geopende minnebriefjes nog op ta fel. En ’s avonds was het heel fideel in het salon. Mama en dochter zongen negerliedjes en accompagneerden zich daarbij op de piano. Ook Chicago werd bezocht. Hier ging men natuurlijk naar de kolossale bazar (een ge bouw van 130 M. in ’t vierkant) van de firma Siegel, Cooper Co., waarvan de chef op z’n Hollandsch Kuiper heet, die als jongen voor jaren uit Akkrum vertrok, eerst bediende werd en nu duizenden onder zich heeft. Van alles kan men in die wereld-in-’t-klein krijgen tot witte olifanten toe, maar echt Amerikaansche dingen, enorm afwijkende van wat wij hier zoo al kunnen koopen, zijn heel schaars. Toen men den heer Kuiper in ’t Engelsch aansprak, ging hij in ’t Hollandsch door, en toen men hem dan ook vroeg of hij Hollander was, zei hij: »een Hollander?neeneen Fries.* De Friezen weten door zijn stichting Coopers burg in zijn geboorteplaats, hoe warm zijn hart nog steeds voor zijn land klopt. Boeren- en astronomen-deputatie hebben el kaar meermalen in Amerika ontmoet en zijn heel vriendschappelijk gescheiden. Hun por tret met eigenhandig onderschrift brachten de laatstgenoemde als aandenken mee terug. Den 24 Juni jl. ging men weer op de •Rot terdam* scheep, en kwam den 3en Juli d. a. v. behouden in ’t vaderland terug. Neem, waarde lezer, echter nooit, van zoo’n stoomschip te Rotterdam aan wal stappend, een vigelante bv. naar het station. Voor een rit van een half uur werd f3.gevraagd, en dat nog wel in den vooravond. Eenigen Amerikanen dié in hun land hiervoor 4 dollar zouden hebben moeten betalen, was dit echter veel te duur. En, wat wij wel wisten, maar de koetsier niet, er was een Amerikaansch generaal onder, die met 5 andere tochtgenooten toen in één viegje stapte! M. C. N. hem lief geworden was. Maar een man die op dertig- jarigen leeftijd nog vrijgezel gebleven is, denkt er eerst eens ernstig over na, alvorens hij tot het huwelijk be sluit. Hij had daaromtrent al vele treurige ervaringen en teleur stellingen bij zijne kennissen mee doorleefd. Römer was bovendien niet iemand die zich zoo heel spoedig door eene hartstochtelijke gemoedsaandoening liet beheerschen. Alvorens hij zijn hart begaan liet, moest hij weten of Olga van hem hield. Hij wilde door zijn vrouw bemind worden. En ondanks zijn goed voorkomen ondanks zijn innemenden aard, die hem gemakkelijk vrienden deed verwerven, koesterde hij eene zeldzame bescheidenheid omtrent den indruk dien zijne persoonlijkheid maakte. Juist tegenover Olga kon hij den twijfel niet meester worden is zij eigenlijk wel in staat eene warme toegenegenheid te koesteren? Zou ’t haar geen te groot offer kosten, haar vrijheid, welke zij zoo vurig lief heeft, op te offeren? Reeds een tijdlang was tussehen hen een prettige, vertrouwelijke verhouding ontstaan. Er lag iets een vreemde zou ’t misschien niet eens gemerkt heb ben er lag iets in den toon hunner gesprekken, dat van eene warmere intimiteit getuigde. Hij had het jonge fneisje een paar maal te kennen gegeven, hoe vriendelijk zjj geworden, hoezeer zij in haar voordeel veranderd was. En nu vertoonde zjj zich eensklaps weer in haar vroegere ongenaakbaarheid. Hij zou niet hebben kun nen zeggen, waarin die verandering eigenlijk bestond maar deze deed hem toch kil aan. Soms, als zij met haar schrijfwerk nog niet klaar en dus wat laat op ’t kantoor gebleven was, had hij haar door de eenzame straten vergezeld. Nü sloop zij haastig weg en be weerde •0, dank u, ik kan heel goed alleen gaan.* Eens op een warmen, prachtigen zomeravond, toen zij gelijktijdig uit huis gingen, bood hij haar den arm aan. ’t Was zoo smachtend mooi in de zoele schemering. Zij zou ’tzoo heerlijk, zoo zalig gevonden hebben, op zijn arm te leunen en in die zachte avondstemming zich door hem te laten leiden. Maar zij maakte zich begroetten met blij gekraai den nieuwen dag. Maar ook in Amerika, in Georgië, waar twee Nederlandsche astronomen heen waren gegaan, genoot men van het prachtig en indrukwek kend verschijnsel. Op 3 Mei jl. vertrok het driemanschap der Boeren en ook de Nederiandsche deputatie van astronomen met de >Maasdam« uit Rotterdam. De «Sneeker Courant* heeft indertijd een be schrijving gegeven van den indruk, dien het afscheid op een der toeschouwers had gemaakt onvergetelijk. Op verschillende plaatsen, waar men langs voer gejuich en afscheidsmu- ziek, en zoo ging men den nieuwen Water weg door naar zee, Spoedig was Boulogne bereikt, waar een Ier aan boord kwam, die de aandacht op zich vestigde, omdat hij steeds in de nabijheid der Boerendeputatie de couranten hebben van dezen •spion* weten te gewagen. En daarop een dag of tien niets dan lucht en water en mist. Het was een droevige reis; het leek wel, of de zon toen reeds en voor geruimen tijd verduis terd was. Zoo goed het ging, moest men zich echter ’t leven aan boord maar gezellig ma ken, en vele onschuldige spelletjes werden dan ook door de twee deputaties gedaan. Zelfs, o schande, organiseerde men een wedstrijd in ’t in de mast klimmen en de spierkracht uitte zich in het op de handen staan. Eindelijk was de haven van New-York bereikt en kwam een zwerm van interviewers aan boord, die een der reisgenooten aanklampten, omdat zij in hem den gouverneur Roosevelt meenden te zien. En daarna de wereldstad in met haar he melhooge huizen en ontzettend hooge prijzen. Voor een familie-biefstuk werd twee dollar (f 5) gevraagd; een kapper vond met anderhalven dollar de moeite van te scheren en haarknip pen maar even betaald! En toen naar een der hotels. Als men denkt, dat in een der eerste logementen ’t middagmaal allicht toch wel bijster goed zou zijn, dan ver gist men zich. Alleen ’t ijswater was kostelijk en werd in zoo groote hoeveelheid gegeven, of ’t voor een badkuip moest dienen. Vleesch overigens goed, aardappels echter glanzend en Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. e i l tl F OU RANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1