t> NIEUWS- BK 1DÏBBTEKT1EBU» Zij Zonder verleden. mu »EÏ ES ÜIISTIMEJ. 4. D. W. W&ltB&fSt&s. Woensdag 12 September 1900. 55e Jaargang. L BEKENDMAKING. AFKONDIGING. XTo. 73. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieele Advsrtentien. FEUILLETON. 4 4 Secretaris. de jonge Novelle van Clara von Dinoklage. de uniform tij een geweldigen strijd met de om hun leven kam- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat tot Voozitters en leden der volgende raadseommissiën zijn benoemd 1. tot leden der Commissie voor Strafverordeningen, waarvan de Burgemeester Voorzitter is (Art. 166 der gemeentewet) de heeren: J. Gorter, Mr. C. C.Paehlig en II. F. Pijttersen; 2. Commissie voor de GemeentereinigingVoor zitter, de Wethouder P. Fennema, Leden: deheeren J. Gorter, Dr. T. F. Risselada en J. J. Beekhuis; 3. Commissie voor openbare WerkenVoorzitter, de heer H. F. Pijttersen, Leden: de heeren R. S. H. Vis ser en M. ten Cate 4. Commissie voor Straten en Wallen: Voorzitter, de Wethouder P. Fennema, Ledende heeren Th. Camp- huis, A. Veen Ez. en Mr. C. C. Paehlig 5. Commissie voor Gemeente-eigendommenVoor zitter, de Wethouder H. Jz. Kingrna, Leden de heeren D. Gorter, Dr. T. F. Risselada en T. L. Dokkum. Sneek den 8 September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoem d, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. De Burgemeester en Wethouders van Sneek, doen te weten 1’. dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van den 5 Mei 1900 is vastgesteld navolgend besluit De Raad der Gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 46 en 48 der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs en de artikelen 232 en 238 der Gemeentewet; Besluit Vast te stellen de volgende Verordening ooo De heer Frederik Rompel, die in het «Han- delsblad» reeds verscheidene portretten van de hoofdfiguren in den heldenstrijd der Boe ren heeft geschetst, behandelde dezer dagen den heer A. Danie W. Wolmarans, lid van den Uitvoerenden Raad der Z. Afrik. Republiek en nu sedert maanden lid van het Boeren-drie- manschap, (Fischer, Wessels en Wolmarans,) dat de beschaafde volken van Europa en Ame rika voor de eerlijke zaak der Boeren-repu- blieken tracht te winnen. Ieder heeft zeker wel de portretten der drie afgevaardigden ge zien en weet uit beschrijvingen daaromtrent, dat Fischer, het hoofd der zending, betrekke lijk klein is, maar Wessels en Wolmarans groo- te, kloeke gestalten zijn. Wij ontleenen aan de bovengenoemde karakterschets van den heer Wolmarans het volgende Na president Kruger zeker de flinkste figuur in de Transvaalsche politieke wereld. Een man met een beslisten wil, een zeldzaam hel- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 3 De als Mabel toegesproken jonge dame vertoonde zich al spoedig in de omlijsting der deur. Zij kon omstreeks zestien jaar zijn, maai haar tengere gestal te in een wit kleedje deed haar bijna nog jonger schijnen. Het meisje had al de bekoorlijkheid van een jonge bloem, welke vooral de engelsche meisjes zoo bijzonder eigen is en zoo lang bewaren. Zij mo gen zich langer wijden aan ideale bezigheden als bijv, de duitsche meisjes, die, om zich tot goede huisvrouwen te vormen, reeds vroeg met het proza van ’t leven vertrouwd gemaakt worden. Met haar drong een ademtocht van licht en leven in het door de schaduw des doods verkilde vertrek; zóó althans kwam ’t den jongen man voor, toen hare zachtbruine oogen een poosje vragend op hem rustten. Vervolgens sloeg zij hare blikken op den gebogen graaf en op eens begreep zij de staat van zaken. Ma- bel vloog naar den gebogen grijsaard toe, sloeg beide armen om zijn hals en drukte haar goudblond kopje tegen het grijze hoofd van den ouden heer. Luitenant van Endtz ging opstaan en maakte eene kleine buiging, zonder echter zijn reeds weder voort gezet verhaal af te breken. «De zee had haar offer geëischt, maar nu begon een verzuim willen herstellen, door mij aan de jonge dame, zeker de gravin uwe dochter, te laten voorstel len.* «Miss Palmrose,zei de gravin, «is een nicht van mijn echtgenoot, die slechts gedurende eenigen tijd bij ons logeert.Haar woonplaats is het slot Meycastel in Surray, Engeland. Haar moeder heeft eene mij totaal onbegrijpelijke voorliefde voor Helfenstein bewaard en wenscht die ook op hare dochter over te brengen.* «Wellicht*, voegde zij er op zachteren toon bij, «ver andert haar taktiek met den dood van mijn zoon.* «En nu,« zei de vreemdeling, afscheid nemende van de dames, «nu zou ik mijnheer den graaf nog wel een kort onderhoud onder vier oogen willen verzoeken, ’t Is geen onderwerp van algemeen belang.* Bianka wierp een doordringenden blik op den spre ker hij stond dien onbeschroomd door en wachtte in kalme houding tot de dames, door Umberto non-chalant gevolgd, het salon hadden verlaten. Toen het drietal uit het gezicht verdwenen was, sloot van Endtz de glazendeur. «Heer graaf,* begon hij, «hoe pijnlijk ’t mij ook zij, op mijne voorafgegane mededee- lingen eene materieele aangelegenheid te moeten laten volgen, zoo dwingt de noodzakelijkheid er mij toch toe. U zal deze beide door uw zoon onderteekende schuld bekentenissen zeker respecteeren.* Terwijl hij dit zei haalde hij de papieren uit een goed gesloten brie- ventasch en lei ze voor den verrasten graaf neder. «Hoe is dat mogelijk*, riep Fahrbach erg opgewonden uit. «Ik heb mijn zoon niet alleen volgens zijn stand, neen, zelfs rijkelyk van geldmiddelen voorzien. Waar om wendde hij zich niet tot zijn vader, als hij te kort kwam Wordt vervolgd. Maart en op den eersten September en voor school no. 2 op den eersten dag van elke maand. Art. 2. De invordering heeft plaats door of van wege den Gemeente-Ontvanger, op of zoodra mogelijk na den verschijndag, tegen afgifte van quitantie. Ten einde hiertoe in staat te zijn, ontvangt hij van Burgemeester en Wethouders de Staten der School gaande kinderen. Art. 3. Voor leerlingen, tusschentijds van elders inkomende, is het schoolgeld over het loopende half jaar of de loopende maand verschuldigd. Art. 4 Teruggaaf van schoolgeld heeft niet plaats. In buitengewone gevallen, door den Gemeenteraad te beoordeelen, kan door dat College van deze bepaling worden afgeweken. Art. 5. Bij weigering of nalatigheid om het school geld te betalen, zal de invordering geschieden over eenkomstig de bepalingen van artt. 258262 der ge meentewet. Art. 6 Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 5 Mei 1900 no. 15. ALMA, Voorzitter. JAC. van der LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 11 September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, pende menschen. Een strijd, waarbij zij helaas ook nog maar al te vaak overwinnaar bleef. Ofschoon de «Koning Wilhelm* niet zonder groote schade aan deze botsing ontkomen was, zoodat het voorste gedeelte vol water liep, hield toch de sterke ijzeren dwarswand het verder binnendringen van het water tegen. Het schip zonk van voren wel wat dieper, maar verkeerde toch niet in onmiddellijk ge vaar. Maar in elk geval was de positie van den «Koning Wilhelm,*waarvan mende schade toen nog niet pre cies kende, dreigend genoeg, om het dubbel te waar- deeren, dat zijn kommandant, kapitein ter zee Kühne, eigen gevaar niet achtende, alles deed om den «Groe ten Keurvorst* hulp te brengen. «Koning Wilhelm* zette in den korten tijd van vijftien minuten, welke tusschen de botsing en het zinken kunnen verloopen zijn, tien booten uit. Tege lijkertijd volgde het ’t verongelukte schip. Het bleef in zijne onmiddellijke nabijheid en liep, nadat het ge zonken was, tusschen de met den dood worstelende bemanning. Alle voor het zwemmen geschikte voor werpen werden overboord geworpen, touwen langs de zijden gehangen en zoovoort. Honderd veertig menschenlevens zijn op die ma nier gered geworden. En onder dezen ook de kapi tein ter zee graaf van Monts, die als laatste man zijn schip verliet.* «En ook gij vondt daar uwe redding?* vroeg gra vin Bianka. «Mevrouw de gravin, wij waren niet zoo gelukkig in zijne nabijheid te zijn en wendden ons naar de talrijke engelsche visschersschuiten, die zich in de nabijheid van de plek van ’t ongeluk bevonden en oogenblikkelijk te hulp snelden.* deren blik in moeilijke vraagstukken, een eer- biedafdwingend gezond verstand, een aange boren redenaarstalent, een ieder beheerschend overwicht en groote diplomatieke gaven. De wakkerste en welsprekendste verdediger der Hollanders in Z. Afrika, waar dezen moch ten worden aangevallen, de rechterhand van Oom Paul, en de eenige, die Slim Piet (Jou bert) in het debatteeren de baas was. A. D. W. Wolmarans is in de wandeling bekend als A. D. W. of Danie. Er is maar één Danie, en dat is Danie Wolmarans. Als men over Danie spreekt, weet ieder dat men geen ander bedoelt dan het lid van den Uit voerenden Raad, hoewel hij dezen voornaam met duizenden in den lande en met tal van staatkundige personen gemeen heeft. Als lid van onze wetgeving was Danie’s in vloed zoo groot, dat het eene zeldzaamheid was, wanneer zijn voorstellen niet werden aangenomen. Geen commisie werd gekozen waarin Danie geen zitting kreeg en waarvan hij niet de ziel en de voorzitter werd. Zijn redevoeringen werden door alle leden met aandacht gevolgd en oefenden steeds invloed op den verderen loop van het debat. Zijn geluid is niet mooi, doch sterk, en al is de bouw zijner zinnen ni,et onberispelijk, zijn taal is pittig, krachtig en zijn zegging pakkend, vol gloed en overtuiging. Hij kan vaak vlij mend scherp zijn. Een repliek heeft hij steeds gereed en hij weet in het laatste stadium der discusssie zijn voorstel zoo handig toe te lich ten dat hij van zijn tegenpartij, die zich reeds zeker waant van de overwinning, altijd nog enkele getrouwen afvallig maakt. Ik heb hem dr. Coster, toen deze nog staats- procureur was, zóó in het nauw hooren bren gen, dat deze moest erkennen dat zijn advies onjuist was geweest. In alle belangrijke quaesties heeft presi dent Kruge’r in Danie Wolmarans een krach tige hulp gevonden. Zoolang hij lid was van den Eersten Volksraad leden alle pogingen om de Z. A. S. M. te naasten voor dat de re- geering in staat was de exploitatie over te nemen, schipbreuk, evenals alle memories om de dynamietconcessie te cancelleeren, zonder dat er contractbreuk bewezen kon worden, ter zijde werden gelegd. A. D. W. W. wilde vooruitgang, doch niet hals over kop, gelei delijk. Eerst het pad effenen voor men ver der gaat, is zijn motto. die zich met 1 OCTOBER a. s. op dit blad abonneeren, ontvan gen de nog vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. «Waarom,* wrokte graaf Fahrbach, «nam dan geen van hen mijn zoon op?« «Mijnheer uw zoon,« antwoordde van Endtz op deelnemenden toon, «was geen geoefend zwemmer; al spoedig begaven hem de krachten. Ik beproefde hem een eind mee voort te slepen, maar ook ik raakte buiten kennis. Bewusteloos werd ik door een der schuiten opgevischt. In mijn dichtgeknepen hand bevond zich nog dit stukje laken van de uniform van mijn kameraad.* De officier haalde uit den zak van zijn jas een uitge rafelde lap blauw laken, welke hij voor den graaf neer- lei. «God gracios*, trilde ’t van de lippen van het jonge meisje. «Dat ’s dus de heele nalatenschap van den armen Antonio.* «Gij vergist u, juffrouw. Wie zooals graaf Fahrbach bij ’t vervullen van zijn plicht den echten zeemansdood vindt, die laat een naam achter waar zijne achterge blevenen trots op mogen zijn. Ik zou bijna wenschen denzelfden heldendood te hebben gevonden.* Er volgde een korte pauze, die door Umberto werd afgebroken. «Hoeveel menschenlevens zijn ondanks de aangewen de pogingen tot redding wel verloren gegaan vroeg de jongeling. «Het derde schip, dat ongedeerd was, zal toch zeker ook het zijne tot redding hebben bijge dragen «Merkwaardig genoeg hebben slechts twee menschen levens aan de «Pruisen* hun behoud te dankenhet verlies hoorde ik op tweehonderd zeventig berekenen.* Men noodigde den gast tot een langer verblijf uit, maar hij sloeg dit in dank af. «Zooals gij mij hier ziet, kom ik direct uit Engeland; mijn eigen aangelegenhe den dringen mij tot spoed. Toch zou ik nog graag A. VERORDENING op de Heffing van SCHOOLGELDEN op de Openbare Lagere Scholen in de Gemeente Sneek. Art. 1 Te beginnen met den Isten Januari 1901 wordt in deze Gemeente, ter tegemoetkoming in de kosten van het Openbaar Lager Onderwijs, welke voor rekening der Gemeente blijven, voor ieder schoolgaand kind een Schoolgeld geheven, met uitzondering van bedeelden, en van hen die, schoon niet bedeeld, onver mogend zijn. Art. 2. Het schoolgeld bedraagt Voor school no 1 In de vier eerste klassen voor één leerling f 12. per jaar. Voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f10. per jaar. Voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 8.per jaar. In de 5de en 6de klasse voor één leerling f 20. per jaar. Voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 16. per jaar. Voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 12.— per jaar. In de 7de en 8ste klasse voor één leerling f 30. per jaar. Voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 24. per jaar. Voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin ieder f 20.per jaar. Voor school no. 2, in de drie eerste klassen per maand voor ieder leerling f 0.20. In de overige klassen per maand voor ieder leerling f 0.25. Op school no. 1, in klassen 5 tot 8, kunnen kinderen van min- en onvermogenden, die de scholen 2 of 3 in haar geheel doorloopen hebben, na voldoend afgelegd examen, kosteloos toegelaten worden. Art. 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der kinderen. Art. 4. Behalvede schoolgelden,in de vorige artikelen bepaald, zal voor schoolbehoeften, vuur, licht of onder welke benamingook, niets in rekening worden gebracht. Onder schoolbehoeften zijn niet begrepen atlassen en woordenboeken, waarin de leerlingen moeten voorzien. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 5 Mei 1900 no. 15. ALMA, Voorzitter. JAC. van der LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van den 14 Augustus 1900 no. 24. 3o. dat bij het sub. 1 vermeld heffingsbesluit be hoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 5 Mei 1900 vastgestelde B. VERORDENING op de Invordering van SCHOOLGELDEN op de open bare lagere scholen in de Gemeen te Sneek. Art. 1. De schoolgelden moeten bij vooruitbetaling worden voldaan. Voor school no. 1 in twee termijnen, op den eersten 'l 1 Y --««.'SÜ OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1