t) MMS- ES AllïEMWLM) I Wi; SM El MSTUKH. Loting voor de Nationale Militie. Zonder verleden. Zaterdag 6 October 1900. 55e' Jaargang. KENNISGEVING. XTo. 80. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieele Advertentiën. FEUILLETON. Üit de Raadszaal. 3a. 4. G. 7. 8. 9. 13. den Secretaris het Novelle van Clara von Dincklage. gedrukt, op den hartstochtelyk opge- >der. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, ranoo per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1. 2. 3. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 6 Oct. 1900, des voormiddags ten 10 uur. Puisten van behandeling: ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 10 Zij gaf haar blijdschap te kennen, dat zij weder naar het land zou terugkeeren met de haar eigene goed hartigheid vermeed zij het gesprek te brengen op onder werpen, die hem vreemd moesten zjjn. Zij had intus- schen kunnen praten over wat zij wilde, hij luisterde er toch niet naar. Hij streed bij dit alleenzijn met haar tegen de hem overweldigende gevoelens en deze bleken sterker te zijn als zijn wil. Toen beider oogen elkaar toevallig ontmoetten, ble ven zij een oogenblik op elkaar gevestigd en Mabel sloeg voor den gloed der zijnen beschaamd de oog wimpers neêr. De jonge man echter, alle zelfbeheer- sohing kwijt, knielde aan hare voeten neder en kuste den zoom van haar kleed. Gloeiende, hopelooze liefde ademde elk der afgebro ken woorden, die hij sprak; woorden, die het meisje al het lijden zijner innerlijke worstelingen openbaarde. Mabel was te verschrikt om zich die woorden later duidelijk te kunnen herhalen, maar zij maakten op haar den indruk als van lichamelijke smart. In hulpelooze verwarring staarde zij, beide handen tegen de borst gedrukt, op den hartstochteljjk opge wonden man neder. »Sta toch op!«zeide zij. In Godsnaam ga toch op- VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 29 Sept. 1900, des voormiddags 107, uur. Tegenwoordig zijn eerst 11, later 12 leden. Afwezig de heeren Nauta, Oppedijk en Reijenga. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga, Punten van behandeling-. I. Installatie van het nieuw benoemd raadslid, den heer B. G. van der Lejj te Oppenhuizen. De Voorzitter zegt, dateene resolutie van h.h. Ged. Staten is ingekomen, mededeelende, dat er bij hun college geene bezwaren bestaan, tot toelating als raads lid van den heer B. G. van der Ley te Oppenhuizen. De Voorzitter verzoekt hierop c._ 2 nieuw benoemd lid binnen te leiden en zegt daarna tot den heer van der Ley, dat uit diens aanwezigheid blijkt, dat hij bereid is aan den roepstem der kie zers gehoor te geven en dat de Raad zijne geloofsbrie ven in orde heeft bevonden en geen bezwaar heeft ge maakt, hem in hun midden op te nemen, nadat de ver- eischte eeden zijn afgelegd. De heer van der Ley legt hierna in handen van den Voorzitter de voorgeschre ven eeden af. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris der Koningin in Friesland van 6 September 1.1. Ie Af- deeling M/S. no. 1456 (Provinciaal blad no. 74); Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen die in dit jaar voor de lichting der Nationale Militie van 1901 dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concertzaal alhier op Woensdag den 31 October e. k. des voormiddags ten 10 ure; dat op Donderdag den 1 November d. a. v. ter ge meentesecretarie door of vanwege de lotelingen aan vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of al» eenig wettig won voorts dat om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-Stamboeken of bewijzen van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Mili tieraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 28 September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. staan Zij wist zelf niet, wat zij verder in haar angst zeide, maar ’t moest zeker iets troostends geweest zijn. Iets, dat als olie werkte op de hooggaande golven zijner ge moedsaandoeningen, want hij ging opstaan, dankte haar en vroeg haar om vergiffenis. Toen lady Palmrose daarop, zonder iets te vermoe den, in ’t salon kwam, stond haar beschermeling bij ’t venster, terwijl Mabel door de andere deur wegsloop. Zij voelde zich niet in staat, de onderzoekende blikken harer moeder te ontmoetendeze mocht voor geen geld ter wereld vermoeden, wat tusschen haar en den on gelukkige was voorgevallen. Zij was op ’t oogenblik ook niet in staat, een koel, vormelijk afscheid van hem te nemen. Toen Anton het huis verliet, kwam hem in de oprij- poort een andere gast tegen, die den jongen man met blijkbare verbazing opnam. Deze was echter te zeer ontroerd om op den voorbijganger te letten. Onmiddellijk daarna liet luitenant van Endtz den heer des huizes om een onderhoud verzoeken. De lord ontving den officier met welwillende harte lijkheid. De bedrijvige werkkracht van den duitscher boezemde hem achting in. »Ik kom u mijn dank betuigen,» zei van Endtz, »voor de welwillende aanbevelingen waarmee Uwe Edelheid mij den weg baande tot mijne tegenwoordige betrekking. Zonder uwe voorspraak zou men er zeer zeker niet toe gekomen zijn, mijne capaciteiten te onderzoeken. Ik sta nu aan ’t hoofd van eene fabriek.» •Gij overschat mijn invloed,» antwoordde Palmrose. •Bij ons in Engeland weet men flinke mannen op prijs te stellen. Ik verbaas er mjj over, dat gij als offi cier bij de marine zooveel kennis hebt opgedaan van het maken van machines, dat gij aan ’t hoofd van zoo’n inrichting kunt staan.» Van Endtz begon te lachen. •Dan hebt u er bepaald ook nog geen juist idee van, welke eischen men in mijn vaderland aan den ma- rine-officier stelt. Deze moet, zooals men pleegt te zeggen, in alle zelen mak zijn. De waterrossen ma ken trouwens nog heel andere sprongen als de vu rigste arabieren.» •Gij herinnert mij door uwe vergelijking aan een hoogst treurig geval, dat onlangs opnieuw de familie mijner vrouw getroffen heeft. Graaf Fahrbach ver loor door een ongeluk ook zijn tweeden en laatsten zoon; deze brak bij het rijden den nek.« •Dat doet mij erg leed,* antwoordde de andere. »U zult mij dan wel toestaan, mevrouw uwe echtgenoote mijne deelneming te betuigen. Ik heb immers de eer, de zoo zwaar beproefde ouders te kennen. De jonge graaf, dien ik mij zeer goed herinner, geleek hoege naamd niet op zijn broeder. De jongeling was ge heel zijne mooie italiaansche moeder terwijl mijn kameraad, ondanks zjjn donker haar, zijn duitsche afkomst niet verloochenen kon.* •Ik heb nooit kennis met dien neef gemaakt. Een stukje zee is alleen dan geen hinderpaal, als sym pathie haar overbrugt en deze ontbrak bij mij voor de duitsche familie. Maar ga nu meê, ik heb lady Palmrose van uw bezoek in kennis gesteld.» De dame nam de deelneming van den officier dank baar aan. In den loop van het gesprek roerde zij de omstandigheden te Helfenstein nog met een enkel woord aan. •Voor de betrekkelijk nog jonge moeder,* liet zij zich uit, »is het verlies van haar zoon dubbel hard. Als graaf Hugo eenmaal de oogen sluit, gaat de be zitting in andere handen over.» •Dan is de heerlijkheid dus majoraat?» •Neen,» antwoordde lady Anna, »’t is een allodium. Volgens de familie-traditiën blijft het echter bij den ouden stam, zoolang deze nog bladeren heeft. Zoo- dat ik de naaste erfgenaam ben van mijn armen broe der. God spare hem nog lang Van Endtz zou graag nog meer gevraagd hebben, maar hij was te slim om eene bijzondere belangstel ling te verraden. Hij ging op een ander onderwerp over, dat zijne belangstelling niet minder boeide. Als geheel toevallig informeerde hij naar den vreemdeling die hem in de oprij-poort was tegen gekomen. •Hat’s een beklagenswaardige,« antwoordde de dame. •Wij zijn hem grooten dank verschuldigd, maar ook zonder den dienst, dien hij ons bewezen heeft, zou hjj onze deelneming, ja ons medelijden verdienen, want hij is ongelukkig.» •Tot dien prijs,zei de officier op zijn overhaaste, gedachtenlooze manier om iets vleiends te willen zeg gen, »zou men wenschen tot de ongelukkigen te be- hooren.« Lady Anna keek met zooveel waardigheid op den spreker neer, dat hem een vluchtige blos naar de wangen vloog. •Het medelijden van anderen is een zware last voor ieder die het door ’t leven moet meeslepen,» antwoord de zij. «Zelfs als ’t den drager buiten zijn schuld werd aangedaan, zooals in dezen het geval schijnt te zijn.« Lady Anna vertelde nu alles wat zij van ’t verle den van haar beschermeling wist. Zij maakte ook melding van de oproeping, welke zij in de duitsche bla den had laten plaatsen. Toen zij zweeg, bleef van Endtz nog een oogenblik in diep nadenken verzonken. Wordt vervolgd. Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van een Directeur,-Boekhouder der gemeentelijke Gasfabriek. Benoeming van een Directeur-leeraar aan de Hoo- gere Burgerschool. Alsvoren van twee leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Rekening der gemeentelijke Muziek- en Zang school over 1899/1900. Begrooting der dienstdoende Schutterij, dienst 1901. Schrijven van Z.E. den Minister van Binnenland- sche Zaken, betreffende reorganisatie Burger avondschool. Missive van h.h. Armvoogden, inzake de jaarwed de van den Secretaris-Boekhouder, in verhouding tot de vastgestelde Instructie, dd. 17 Juli 1.1. Adres van de onderwijzeres P. van der Feer, hare jaarwedde betreffende. 10. Ingekomen bemerkingen van h.h. Gedeputeerde Staten, betreffende de verordening rechten wa teren, Kaden en Wallen. 11. Adres van J. Bouwhuis, om onderhands het bleek veld bij het Ziekenhuis te huren. 12. Adres van het Departementsbestuur »Het Nut» tot wijziging dezerzijds genomen besluit dd. 5 Mei 1.1. no. 5 enz. Adres van Douwe D. Bouma, tot aankoop van een strookje gemeentegrond aan de Geeuwkade. 14. Adres van D. P. Banning, tot het in gebruik nemen van terrein op het Aschland. 15. Adres van H. Fennema, om ontheffing van be palingen der Bouwverordening. 16. Voorstel om het voormalig telegraafkantoor tij delijk in te richten tot hulplokaal van school no. 2. 17. Adres van gebr. de Jong, om ontheffing van art. 6 sub. 5 der Bouwverordening. 18. Adres van de firma W. Borneman, ter vergrooting van door haar ingenomen terrein op het Aschland. 19. Reclames tegen het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1900. 20. Suppletoir Kohier van belasting op de honden, dienst 1900. dit raadsbesluit niet kunnen geven, in hoofdzaak omdat de wet geen tijdelijke sluiting kent. Ook was bij den arrondissements-schoolopziener later nog een schrijven ingekomen van het tijdelijk hoofd der school te Nijland, dat hem uit een nader onder zoek is gebleken, dat hij in zijn schrijven aan den Raad der gemeente Wymbritseradeel niet juist is geweest, waar hij schreef dat om den afstand, twee kinderen evengoed de school te Tirns als te Nijland zouden kunnen bezoeken. De afstand naar Tirns was namelijk verder gebleken. Ook bezochten op 4 Augustus niet 5, maar 10 leerlingen de school. Ged. Staten wijzen er verder op, dat dit besluit fei telijk hetzelfde beoogt als dat van 11 November ’99, welk besluit door hun College niet werd goedgekeurd, terwijl de Raad toen niet van haar recht, om in hooger beroep bij H. M. de Koningin te gaan, heeft gebruik gemaakt. Hun College acht het een weggoocheling der o. 1. school te Nijland, en waar de school aldaar er nu eenmaal is, niet onverantwoordelijk, maar verplich tend om in de vacature te voorzien. Ged. Staten ver klaarden zich voorts bereid elke redelijke voordracht, inzake de school te Nijland in overweging te nemen, indien de belangen van het openbaar onderwijs daardoor niet worden geschaad. De Voorzitter stelt voor, deze resolutie voor kennis geving aan te nemen en na afloop der agenda de beraadslaging hierover te openen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. V. Voorstel tot wijziging der gem. begroeting, dienst 1900. 6 De Voorzitter zegt, dat ’t noodzakelijk is de begroe ting voor 1900 eenigszins te wijzigen en aan te vullen. Spr. stelt dan ook voor conform ’t voorstel van Burg, en Weth. te besluiten en de begrooting opnieuw vast te stellen in ontvang tot een bedrag van f 109.880.337,, in uitgaaf op f 109.860.171/, met een waarschijnlijk ba tig saldo alzoo van f 20.16 en deze gewijzigde begroo ting ter goedkeuring aan hh. Ged. Staten aan te bieden. Zonder hoofdelijke stemming word conform besloten. VI. Rapport betreffende het onderzoek der gem, begrooting voor 1901. De Commissie, belast met het nazien van ovenge noemde rekening, heeft deze rekening den 18 Septem ber 11. onderzocht en thans wordt rapport uigebracht. Hieruit blijkt, dat de Commissie met genoegen heeft gezien dat Burg, en Weth. het salaris der veldwach ters ieder met f 50.dat van den ambtenaar ter Sec retarie, den heer v. d. Veer, met f 100.— en dat van den jongsten klerk J. Vonk met f 50— hebben ver hoogd; de gevraagde subsidie door hh. armvoogden wordt ten volle toegestaan. Verder wordt voorgesteld de post f 1500.voor kosten van nachtwachten van de begrooting te schrappen en de uitgetrokken post voor onderhoud van bruggen met deze f 1500— te ver- hoogen. De Hoofdel. Omslag is met f 400 verhoogd deze verhooging meent de Commissie voor ’t ver volg te moeten ontraden. Voorts brengt de Commissie nog hulde aan ’t adres van Burg, en Weth. voor de met zorg en groote nauwkeurigheid opgemaakte be grooting en stelt voor, behoudens de aangeduide wij zigingen de begrooting voorloopig goed te keuren. De Voorzitter dankt de Commissie voor het uitge bracht rapport en voor den lof, Burg, en Weth. daarin Hierna feliciteert de Voorzitter den heer van der Ley met zijne benoeming tot lid van dezen Raad en hoopt dat hij een waardig opvolger van zijn overle den voorganger mag zijn en evenals deze, naar beste weten zal medewerken, de belangen der gemeente te behartigen. De heer van der Ley neemt hierna zitting zoodat thans 12 leden tegenwoordig zijn. De Voorzitter deelt mede, dat van de heeren Nauta, Oppedijk en Reijenga bericht is ingekomen, dat zij ver hinderd zijn deze vergadering bij te wonen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Resumtie der notulen van de vergadering van den 8 Sept. 1900. De notulen van ovengenoemde vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. III. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van Ged. Staten, berichtende dat door hun College is besloten, de reclame tegen het kohier van den Hoofdelijken Omslag, van M. S. v. d. Velde te Oudega in beroep bij hun College, toe te wijzen, en zijn belastbaar inkomen te bepalen op f 650 b. een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Gaasterland, daarbij mededeelende dat in de door deze gemeente gehouden raadsvergadering is besloten eene subsidie van f 30.000 te verleenen voor den aan leg van een stoomtram StavorenSneek met zijtakken c. mededeeling van Burg, en Weth. dat de ver nieuwing aan de brug te Tirns is afgeloopen en de passage over die brug weer heropend is; d. id. van het zelfde College, dat de slatting der Ysbrechtumer opvaart is afgeloopen en deze vaart voor de scheepvaart wederom is geopend; id. van hetzelfde College, dat een aanvang is gemaakt met het slatten der Zandige Sloot. Alle bovengenoemde stukken worden op voorstel van den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. IV. Resolutie van Ged. Staten, inzake de opheffing der school te Nijland. Ged. Staten deelen mede dat door hun het ter goed keuring ingezonden raadsbesluit, tot tijdelijke sluiting der o. 1. school te Nijland en het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken, is ontvangen dat mede zijn ontvangen: a. een adres van J. Oosterhout en 25 andere inwoners van Nijland, hun leedwezen met het door den gemeenteraad van Wym britseradeel genomen besluit, tot opheffing der o. 1. school aldaar, uitsprekende en verzoekende dat door Ged. Staten de goedkeuring aan genoemd besluit zal worden onthouden; b. een schrijven van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de le inspectie; c. een id. van den districts-schoolopziener van Hee- renveen d. een id. van den schoolopziener in het arrondis sement Beetsterzwaag, tijdelijk waarnemend school opziener in het arrondissement Sneek geweest zijnde e. advies van den school-opziener in het arrondis sement Sneek. De beslissing inzake dit raadsbesluit werd volgens vroeger ingezonden schrijven verdaagd. Thans wordt in bovengenoemde resolutie uitvoerig medegedeeld dat Ged. Staten hunne goedkeuring aan 5. i OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1