t> MEOWS- EJI IHU.r IEMII.lil.IH mn SREEt EJ MSTEEEEI Zonder verleden. No. 82. S5e Jaargang. Zaterdag 13 October 1900. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Uit de Raadszaal. i FEUILLETON. 11 Novelle van Claba von Dincklage. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 12 Mabel spoedde zich naar buiten; zij voelde haar gemoed als met een ondragelijken last bezwaard. In eene veranderde omgeving, onder den dwang van nieu we plichten, had zij gehoopt de kwellende herinne ring te kunnen afschudden, maar met dubbele zwaarte drukte deze op haar hart. In tranen uitbarstende, zocht zij de meest afgelegen paden van het park op; zij wilde in deze stemming niemand ontmoeten. Toch vernam zij eensklaps naderende voetstappen. Zij had nog slechts even den tijd, zich in eene prieel achtige bocht terug te trekken, vanwaar zij-zelve onop gemerkt duidelijk het in ’t licht liggende pad kon over zien. Tot haar grootste verbazing herkende Mabel in den laten bezoeker luitenant van Endtz. Elke twijfel was buitengesloten, want thans nam de voorbijganger den hoed van ’t hoofd om het door ’t haastige loopen verhitte voorhoofd wat af te koelen. Wat wilde hij zoo laat op ’t slot doen en waarom kwam hij langs dezen zijweg door ’tpark? Toen Mabel den volgenden morgen haar tante deze ontmoeting meêdeelde, antwoordde deze kortaf: »Gij schijnt aan hallicunatiën te lijden •Overigens,» voegde haar tante er bjj, hare tot nu in acht genomen zachtheid geheel latende varen, »overi- gens verbied ik u, in tegenwoordigheid van uw oom dat ’t mijn zoon was, die zoo lang als onbekende rond zwierf. Om volkomen zeker te zijn, geef ik u nog een onbediiegelijk herkenningsteeken. Antonio heeft op den linkerarm een M. en een anker getatoueerd. Hij gaf voor, dat die letter den naam beduidde van een met hem in ideale vriendschap verbonden man, maar ik breng deze terug op zijne nog meer ideale liefde zijner kinderjaren voor Mabel.« Daarop volgde de nadere aanduiding van haar aankomst. Bij lady Palmrose was deze gedachte nooit opge komen, omdat van Endtz den dood van zijn vriend be vestigd had. Zij en haar echtgenoot gingen dadelijk op weg om Anton op te zoeken. Met de ingevreten letter kwam ’t precies zoo uit, als Bianka aangaf. Wat lady Anna evenwel niet minder overtuigend trof, was een groote diamanten ring, een erfstuk der familie Fahrbach, dien hij aan den vinger droeg. Nog nooit had zij dien ring, die reeds vroeger aanleiding tot de ontdekking had kunnen geven, bij den jongen man be merkt. Hij gaf daarvoor als opheldering, dat een ju welier hem dien gebracht had met de opmerking •Mijnheer heeft zeker vergeten, dat hij mij indertijd dezen ring ter reparatie gegeven heeft.« Dat «verge ten» lag natuurlijk aanvankelijk zoo vaak voor de hand, dat men geloof sloeg aan de bewering van den man en Anton van nu af den ring droeg. De alsnu herkende graaf Fahrbach kon zich hoege naamd niets meer herinneren van wat men hem als zijn verleden opgaf. Daar het van de Palmroses kwam en dezen het hadden vastgesteld, moest hij het wel gelooven. Ook andere ongeloovigen konden de over tuiging niet van zich zetten, dat de naaste erfgenamen als ’t ware zich-zelf in ’t gezicht zouden slaan, als zij een ondergeschoven erfgenaam vooruitschoven. Wordt vervolgd. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 6 Oct. 1900, des voormiddags te 10 uur. Vervolg. 12. Adres van het Departementsbestuur »Het Nut» tot wijziging dezerzijds genomen besluit dd. 5 Mei 1.1. no. 5 enz. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van het departement Sneek der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. a om teruggave van eene som van f 372.32 wegens ten onrechte betaalde grondpacht en b ten behoeve van zijne gymnastiekschool het perceel grond, waarop deze staat, aan de Wijnkanstraat, van de ge meente in koop te mogen ontvangen, te berichten a dat de Raad zijn genomen besluit van 5 Mei 11. blijft handhaven en b het departement voornoemd te ver zoeken nadere inlichtingen te verstrekken of boven genoemde aanvrage om koop geschiedt om zijne gym nastiekschool uit te breiden of uit een oogpunt van koopmansschap. De Voorzitter brengt nog in herinnering waarom bovengenoemd besluit aldus luidt, in de eerste plaats wil de Raad deze zaak tot de juiste bedding terug brengen volgens het den 5 Mei genomen besluit en aan het Departement een bedrag van f 171.52 beta len wegens f428.80 in 1888 ten onrechte betaalde afkoop van grondrente, na aftrek van f 257.28 aan de gemeente verschuldigde en niet betaalde grondpacht, zonder betaling van rente, in de tweede plaats kan, als het bovenstaande in orde is, over verkoop gespro ken worden, evenwel dient de Raad te weten of het departement dezen grond in eigendom wil hebben om hierna de gymnastiekschool te verkoopen, dus uit een oogpunt van koopmansschap of om het gebouw uit te breiden wegens den bloei der school; immers in het eerste geval, bij verkoop bv. aan een der aangrenzen de R. K. Stichtingen zou het departement winst be halen, welke alsdan evengoed door de gemeente zou kunnen worden genoten, terwijl in het andere geval een billijker som kon worden bepaald. De heer D. Gorter kan niet met dit voorstel mee gaan en zou er voor zijn een billijke rente bv. 37, a 4 toe te staan wegens het gebruik van gelden, welke ten onrechte zijn betaald. De heer Veen is ’t met den heer Gorter eens; wat verder de inlichtingen, betreffende verkoop aangaat, dit is eene moeilijke kwestie, men kan toch geene bepalingen maken voor ’t Departement om de school later niet weer te verkoopen. De Voorzitter zegt dat den 5 Mei reeds besloten is geen rente te betalen, dit was dus reeds een uit- gemaakte zaak, wat echter de verkoop betreft, ’t is natuurlijk enkel eene vraag, waarnaar de gemeente den prijs moet bepalen. Het voorstel van Burg, en Weth. in stemming ge bracht wordt met op één na (die van den heer D. Gor ter) algemeene stemmen aangenomen. 13. Adres van Douwe D. Bouma tot aankoop van een strookje gemeentegrond aan de Geeuwkade. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van adressant om ten behoeve van een te maken riool verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt thans conform ’t voorstel van Burg, en Weth. besloten. 16. Voorstel om het voormalig telegraafkantoor tij delijk in te richten tot hulplokaal van school no. 2. Burg, en Weth. stellen voor op een desbetreffend schrijven van de Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs, ondersteund door den arrondissements- schoolopziener, om aan gebrek aan ruimte op school no. 2, waardoor bij de laatste toelating van leerlingen, wederom 38 moesten worden afgewezen, van gemeen tewege daarin tijdelijk te voorzien door het voormalig telegraafkantoor in te richten tot hulplokaal van school no. 2, gunstig te beschikken en op de begroo- ting daarvoor een som uit te trekken om dit lokaal door eenvoudige inrichting zooveel mogelijk aan het gevraagde doel te doen beantwoorden. De Voorzitter zegt dat ’t eerst de bedoeling van ’t Dagel. Bestuur was, deze zaak nog aan te houden totdat afdoende maatregelen konden worden genomen, ’t Aantal kinderen, dat in de laatste jaren niet kon worden toegelaten varieert tusschen 36 en 40 en kwam een enkele maal zelfs daarboven, ’t Dagel. Bestuur was van plan bij de behandeling der begroeting voor 1901 een voorstel te doen tot het bijbouwen van 2 lokalen, ieder voor 50 kinderen. De Commissie van Toezicht vraagt thans of deze oplossing mogelijk is, met welk besluit de districts-schoolopziener ook inge nomen zou zijn, ’t Verwondert Burg, en Weth. dat de districts-schoolopziener geene bezwaren heeft ge maakt, daar zij hadden gemeend, dat een dergelijke tijdelijke maatregel nooit door dezen zou worden goed gevonden, vandaar dat hun College dan ook gaarne aan den wensch van de Commissie van Toezicht wil voldoen en in overleg met deze Commissie en het Hoofd dor School, trachten het voormalig telegraaf kantoor zoo practisch en tegelijk zoo goedkoop mo gelijk in te richten. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van Burg, en Weth. besloten. 17. Adres van gebr. de Jong, om ontheffing van art. 6 sub. 5 der Bouwverordening. Burg, en Weth. stellen voor, op 't verzoek van adres santen, thans wonende te Lemmer, om ontheffing van art. 6 sub 5 der bouwverordening, om een door hen in te richten gebouw tot berging van vellen, gedeeltelijk van hout op te trekken, gunstig te beschikken, daar het gebouw buiten de kom der gemeente komt te staan en alzoo weinig brandgevaar zal opleveren, doch dat adressanten zich aan de nadere voorschriften, die Burg, en Weth. noodzakelijk zullen achten, zullen hebben te gedragen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 18. Adres van de firma W. Borneman, ter vergrooting van door haar ingenomen terrein op het Aschland. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van adressanten om ter vergrooting en uitbreiding hater lakstokerij een gedeelte van het Aschland, groot 51 c.A. gelegen naast het door haar thans ingenomen terrein, in huur te mogen ontvangen, gunstig te beschikken, daar tevens uit een oogpunt van veiligheid geen ge schikter terrein zal zijn te vinden, de jaarlijksche huur- som te bepalen op f20.en verder de huur te ooit den naam van Endtz uit te spreken. De herin nering aan dezen ons overigens onverschilligen man, verergert steeds zijn toestand.* Toen Mabel op deze bijna toornige terechtwijzing het stilzwijgen bewaarde, voegde Bianka op een toon van moederlijke zorg er bij •Schrik nu maar niet dadelijk, mijn lievelingik wilde je geen leed doen, er rust zooveel op mijne schou ders.» Eenige dagen later, terwijl het meisje den ouden graaf de krant voorlas, kwam Bianka plotseling de kamer binnen. •Tonio leeft!* riep zij zonder eenige voorbereiding uit. »0, er valt niet aan te twijfelen, ons kind wordt ons teruggegeven.* De graaf schudde het hoofd. •Anton is dood, verongelukt,» mompelde hij. •Luister toch naar de blijde boodschap,» zei Bianka tot hem; »door een gelukkig toeval is hij gered ge worden, maar hij was ziek en kon ons geen bericht geven.» Zij lei twee fotografiën voor haar echtgenoot neder het eene, bijna verbleekt, vertoonde het baardeloos ge zicht van een zeecadet, het andere, van jongen da tum, de edele gelaatstrekken van een jongen man met donkeren baard. •Tante!» riep Mabel uit, »dat’s immers het portret van mr. Anton •Ja, mijn kind, de redder van je leven. Ik zal ’t nooit vergeten, mei hoeveel teergevoelige kieschheid je ouders hun vermoeden geheim hielden, totdat mijn arm kind zoover genezen was om naar het ouderlijk huis terug te kunnen keeren.« •Maar wij hadden toch volstrekt geen vermoeden, werken, dat inrichtingen voor berging van producten welke brandgevaar opleveren, niet in de stad worden geplaatst. Het voorstel van de heeren Beekhuis en Camphuis, in stemming gebracht, wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt thans zon der hoofdelijke stemming aangenomen. 15. Adres van H. Fennema, om ontheffing van be palingen der Bouwverordening. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van den heer H. Fennema, om ontheffing van een paar bepa lingen der bouwverordening, ten behoeve van een te vernieuwen huis aan de Scharnesteeg, waarvan adres sant de keuken of bergplaats op de le verdieping wenscht te brengen en waarvoor de ruimte binnen de muren niet voldoende, maar ’t geheele gebouw ruim voldoende is, gunstig te beschikken, waardoor tevens de welstand daar ter plaatse zal worden bevorderd, onder voorwaarde evenwel, dat bedoeld perceel nooit door meer dan een gezin mag worden bewoond. De heer Camphuis vraagt hoe groot de inhouds maat van de vertrekken is. De Voorzitter zegt, dat voor dit bouwplan de ruimte tusschen de muren, voor en achter moet worden ge vonden, terwijl er maar een heel klein binnenplaatsje is omdat de ruimte dus zoo beperkt is, wenscht adres sant een huisje van twee verdiepingen te maken en de keuken boven te brengen, van daar ook dat door Burg, en Weth. uitdrukkelijk is bepaald, dat dit huisje nooit meer dan door één huisgezin mag worden be woond. De heer Camphuis wenscht dat de maat wordt aan gegeven, welke de vertrekken moeten hebben heb ben deze de vereischte inhoudsmaat volgens de bouw verordening niet, dan zouden de bedsteden verwijderd kunnen worden of zou men de winkel kleiner moeten nemen en zoo dit niet kan, laat men er dan alleen öf woonhuis öf winkel van maken ’t is vooral uit een oogpunt van hygiene dat de bouwverordening in het leven is geroepen, en daaraan wenscht Spr. zooveel mogelijk de hand te houden. Ook wordt volgens de teekening de bak in de kamer gemaakt, waarom deze niet in den winkel of nog liever op de stoep geplaatst. De heer Veen zegt dat er slechts een heel klein plaatsje is, dit kan dus niet gebruikt worden om het gebouwtje uit te breiden. De Voorzitter gelooft dat de teekening niet een der leden bevredigt, ’t moet echter erkend worden, dat ’t daar een benarde toestand is, doch waar de Eerste en Tweede Kamer zooveel mogelijk doen om de Woning wet tot haar recht te doen komen en adressant deze eischen meer van nabij kent, daar zal ook verwacht worden dat hier een gebouw zal verrijzen, dat zooveel mogelijk aan de gestelde eischen voldoet. De heer Pijttersen is ’t volkomen eens met den heer Camphuis, alles wordt hier op een te kleine ruimte gemaakt, terwijl ’t ook uit een gezondheidsoogpunt niet is aan te raden, dat de regenbak in de kamer wordt gemaakt. De Voorzitter zegt dat ’t bouwplan nog ter goed keuring moet worden ingezonden bij ’t Dagel. Best., thans is dus alleen aan de orde of men de gevraagde ontheffing van bepalingen der Bouwverordening wil dat Anton •Meent gij werkelijk, kleine onschuld, dat uw ouders voor een vreemdeling zulke groote offers gebracht en zich persoonlijk zoo voortdurend om hem bekommerd zouden hebben, als bij hen niet het vermoeden ontstaan was, dat Anton identiek was met Antonio? Thans, nu zij mijne opmerkzaamheid op den verloren zoon ge vestigd hebben, moest ook de laatste twijfel voor mijne bewijsgronden wijken.* De gravin wilde nu geen dag onnoodig laten voor bijgaan, tot zij den wedergevonden zoon in het ouderlijk huis zou terug hebben. Met de grootste zorg maakte gravin Fahrbach schikkingen tot ontvangst van den jongen graaf. Ondanks den rouwtijd zou hij toch op eenigszins feestelijke wijze ontvangen worden. Aan Mabel droeg zij de zorg en verpleging van haar oom en het in orde brengen van Antonio’s kamers op. •Gij kent hem immers, zijne liefhebberijen en zijn smaak en zult het dus zóó weten in te richten, dat hij zich thuis voelt in de vertrekken, die hij als jon geling het laatst bewoonde.* Mabel beloofde, wat tante van haar eischte. Zij zou trouwens ook tegen de onmogelijkste eischen geen be zwaren hebben ingebracht. De aan gevolgen zoo be langrijke verandering, welke nu plaats had, greep ook overweldigend in haar leven en denken. Wat zou er van komen, als Anton nu als haar bloedverwant hier kwam Zij bleef ’t antwoord schuldig. Gravin Bianka ging op reis naar Engeland. Kort voor haar vertrek schreef zij aan haar schoonzuster •Lieve Anna, ik kom om mijn zoon te halen. Inge volge uwe oproeping heb ik nauwkeurige inlichtingen ingewonnen en mag er nu niet meer aan twijfelen, dat God een zonnestraal laat vallan in mijn droevig lot. Gij kunt u denken, hoe mijn hart beeft bij de gedachte, langs zijne woning een strookje grond van 1.30 M. breedte van de gemeente in koop te mogen ontvangen, afwijzend te beschikken, daar de gemeente met ’t oog op een nieuw te bouwen gasfabriek dezen grond niet in koop wenscht af te staan, evenwel meenen zij dat het maken van een ondergrondsche riool zonder zink putten in dien gemeentegrond tegen betaling eener kleine retributie kan worden toegestaan, onder voor waarde dat de vergunning tot wederopzeggings ge schiedt, doch dat de riool moet zijn opgeruimd 8 dagen nadat de opzegging van het contract van gemeente wege is geschied en dat indien noodig, de zinkputten op eigen terrein moeten worden gemaakt, dat als vergoeding jaarlijks een bedrag van f 1.— moet wor den betaald. De Voorzitter zegt dat ’t vooral ’t doel van ’t Dag. Bestuur is, langs de Geeuw een ordelijker toestand te scheppen; vanaf de zgn. Smidsbuurt tot aan het perceel van Bouma, hebben de bewoners dier huizen maar de gewoonte, het vuile water etc. naar de daar achter gelegen stadslanden te laten loopendit vooral heeft aanleiding gegeven de eigenaars zelfstandig tot verbetering aan te sporen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt thans conform het voorstel van Burg, en Weth. be sloten. 14. Adres van D. P. Banning, tot het in gebruik nemen van terrein op het Aschland. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van adres santen tot het in gebruik nemen van terrein op het Aschland aan de noordzijde, naast de oliekokerij van den heer J. van der Feer, aan de Draaisloot, ten be hoeve eener te stichten bergplaats voor gasoline, gun stig te. beschikken, daar dit terrein uit een oogpunt van veiligheid, geschikt is gelegen, bovengenoemd terrein tot wederopzeggings, met een halfjaar van te voren opzage, te verhuren voor een jaarlijksche huur- som van f 5.telkens voor 1 Mei, het eerst voor 1 Mei 1901, ten kantore van den gemeente-ontvanger te voldoen. De heer Beekhuis vindt de retributie wel wat laag. De heer Fennema zegt dat de gevraagde grond nog geen 5 M2 is, en dus de huursom niet laag genoemd kan worden. De Voorzitter vindt ook, dat in verhouding van wat door anderen daar wordt betaald, deze som wel hoog is, buitendien kan men met een halfjaar weer van elkaar af zijn en is ’t stichten van een gebouwtje dus nog al bezwaarlijk. De heer Beekhuis achtte de retributie laag, wijl hij op den voorgrond stelt, dat de commissie voor de gemeentereiniging ’t betreurt dat er op dat terrein zooveel van die inrichtingen komen. De Voorzitter zegt, dat die inrichtingen uit een oogpunt van veiligheid daar worden geplaatst, adres santen vragen berging wijl het volgens hun een reus achtig verschil maakt, wanneer zij hunne benoodigd- heden van de leveranciers hier koopen of het zelf aanvoeren. De heer Beekhuis stelt voor als retributie f 7.50 te betalen, welk voorstel ondersteund wordt door den heer Camphuis. De heer Pijttersen zegt tegen dit voorstel te zullen stemmen, alleen om zooveel mogelijk in de hand te OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1