NIEUWS- EJ imw Bekendmaking Hinderwet. Zonder Verleden. Loting voor de Nationale Militie. De Volkstelling en Hare gevolgen. I Woensdag 2^ October 1800. KENNISGEVING. e KENNISGEVING. 55e jaargang. ïTo. 85. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieels Advertentiën. FEUILLETON. Novelle van Clara von Dincklage. Met zekere plechtigheid hadden de familieleden zich in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 24 Oct. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. Soc. aar- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1. 2. 3. ter inzage is nedergelegd, alle werkdagen van ’s mor gens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek., den 22 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis: dat het Supple toir Kohier van Belasting op de Ronden, dienst 1900, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; dat een afschrift van dit Kohier, van den 24 dezer, gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente VERG ADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Donderdag, den 25 Oct. 1900, des namiddags ten 6 ure. Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Adres van P. Haga om restitutie van betaald schoolgeld. 4. Alsvoren van A. Veen Hz. van gelijke strekking. 5. Alsvoren van het bestuur der LJsvereeniging «Sneek* om gemeentegrond in gebruik te mogen hou den voor hare knnst-ijsbaan. 6. Alsvoren van het bestuur der Coöperatieve Ver- eeniging «Selfhelp* tot goedkeuring stratenplan, in ver band met het stichten van woningen. 7. Alsvoren van Jelle D. Bouma om ontheffing eener bepaling der Bouwverordening. 8. Begrooting der Gemeente voor 1901. weg en de beide oudjes liepen de breede bordes-trap van het slot op. Lady Anna hoorde de onbekende gasten in de voor kamer met den bediende onderhandelen en ging de kamer uit om een einde aan de woordenwisseling te maken. De oude man maakte eene diepe buiging enzeide: »Ik ben de predikant van Endtz en deze hier is mijne lieve vrouw.* Lady Palmrose voelde zich getroffen bij ’t noemen van den naam, dien graaf Anton zich zoo pas had toegekend. Zij vroeg de vreemdelingen naar hun ver langen. «Lieve dame,* begon daarop mevrouw van Endtz, «wij hebben de verre en voor ons zoo vermoeiende reis van Holstein naar Thüringen gemaakt, omdat ons het onzekere gerucht ter ooren kwam, dat onze zoon, de luitenant ter zee van Endtz, in relatie stond met de grafeljjke familie.* »Ja,« voegde de geestelijke er bij, »wij hebben hem lang als dood betreurd, maar een ontslagen bediende uit uw huis beweert, dat hij leeft, dat men hem hier op ’t slot gezien heeft.* »Dat is waar,* antwoordde lady Anna, »ik-zelf heb hem in Engeland verscheidene keeren ontmoet.* «Onbegrijpelijk,* klaagde de vrouw, «hij was anders altijd zoo’n goede zoon. Zeg ons waar wij hem kunnen vinden,* ging de oude voort. «Wij zijn besloten hem op te zoeken, waar hij dan ook wezen mag.« Op dat oogenblik ging de deur van de bibliotheek- kamer open en graaf Fahrbach verscheen op den drempel. Meteen greep de oude vrouw, erg verschrikt, lady Anna bij den arm. «Dat! dat ’s Martijn Zij lagen in eikaars armen, moeder en zoon, maar ’t was eene andere omhelzing als die lady Anna op in de bibliotheekkamer verzameld. De rechtsgeleerde lei zijn papieren op tafel en sloeg een blik in de stukken. Graaf Fahrbach trad binnen. Op zijn gelaat lag de uitdrukking van zelfbewustzijn en zijne oogen, die de onderzoekende blikken van Mabel ontmoetten, straalden helder en kalm. Hij groette de aanwezigen en bleef vervolgens bij de tafel voor den advocaat staan. «Ik kan aan deze beraadslagingen geen deel nemen,* zeide hij, «want ik ben niet degene voor wien gij allen mij aanziet, namelijk graaf Fahrbach. Ik ben de luitenant ter zee van Endtz.* Overweldigend was de indruk door deze woorden teweeggebracht. Mabel keek onderzoekend van den een naar den anderoveral ontmoette zij de uitdrukking van onstel - tenis. ’t Kon niet dan waanzin zijn, wat uit hem sprak. Bianka herstelde zich ’t eerst. «Mijn zoon,* zeide zij, «is onder den invloed van een waan. Luitenant van Endtz bestaat, wij allen kennen hem. Wij zullen de noodzakelijke formaliteiten ook zonder Tonio’s mede werking kunnen afdoen.* Op dat oogenblik ontstond buiten eenige drukte. Een eenvoudig rijtuig met éen paard reed het plein op en hield stil voor het hoofdportaal. Met moeite en voor zichtig klom een oude, eerwaardige heer uit het rijtuig. Hij wendde zich tot den koetsier, betaalde hem het overeengekomen rijloon en stak de groenzijden geldbeurs weder zorgvuldig in den zak. Daarop keerde bij zich weer om naar den wagen, om eene bejaarde vrouw bij ’t uitstappen te helpen. Met haar welwil lend, goedig gezicht had deze reeds hare omgeving opgenomen. Zij was, wat trouwens bij haar paste, goed maar ouderwetsch gekleed. Nu rolde het rijtuig 15 Lady Anna had gehoopt dat Mabel het onweder in den molen zou hebben afgewacht. Zij schrikte erg toen zij het gebeurde vernam en stuurde de beide over spannen menschen dadelijk naar bed. Antonio sliep, sliep zooals een gezonde man na vol brachten arbeid rust. Mabel trilde alsof ze de koorts hadzij wilde haar knellende zorg geheel voor haar moeder uitstorten, maar toen kwamen de lord en de gravin thuis, en het gunstig oogenblik was voorbij. Het overvolle hart beefde, maar ’t was beter dat zij zweegwellicht zou alles haar en hem morgen als een verwarde droom voorkomen. Om elf uur verwachtte men den rechtsgeleerde. Graaf Fahrbach liet verzoeken, hem tot aan dat uur ongestoord op zijn kamer te laten. Ook Mabel zag hem dien morgen niet. Het meisje zag er wel bleek en vermoeid uit, maar zij was tot innerlijken vrede ge komen. Op haar lief gezichtje lag de uitdrukking van een vastberaden wil. Wat er ook gebeuren mocht, zij zou bij haar geliefde blijven, tot de uiterste grens. Antonio had na een verkwikkenden slaap de volle kracht van zijn lichaam teruggekregen. Hij ontwaakte met het gevoel, een benauwden droom af te schudden, den droom van een groot ongeluk, van onbeschrjjfelijken angstin een doolhof verdwaald geweest te zijn en er BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der HIN DERWET Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secre tarie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bjjlagen van EMANUEL BLINDEMAN, koopman te Sneek, strek kende tot het erlangen van vergunning tot het op- richten- van eene bewaarplaats van lompen, in het per ceel, staande achter het gebouw, plaatselijk gemerkt wijk 3, no. 119, kadastraal bekend Gemeente Sneek, sectie B, no. 1709, aan de gedempte Pol. Dat op Woensdag, den 7 Nov. e. k., des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek be zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zijdie bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, niet weer:te kunnen uitkomen. Hij richtte zich op; hij werd ’t zich bewust, dat hij dat alles werkelijk had doorleefd. Zijn geest was opgesloten geweest en had zich niet kunnen bewegen thans was het omhulsel gesprongen en kon de vlinder de wieken weer uitslaan. Diep en innig was het dankgebed van den genezene slechts een enkele bange vraag brandde hem op ’t hart hoe zou Mabel de onverwachte verandering in zijn levenslot opnemen Hij had haar terugschrikken, haar achteruit wijken wel bemerkt, en ’t had hem pijnlijk getroffen, want hij had daaraan eene andere beteekenis gegeven. Zou zij ’t van zich kunnen verkrijgen, van de hoogte eener gravenkroon af te dalen tot zijn een voudig bestaan? Hij dacht aan zijne ouders, die hem zeker als een doode zouden betreuren, en hij was ’t naar den geest ook geweest. Zijn eerste zorg moest zijn, zich naar hen te spoeden, als hij zijn valschen naam en den valschen schijn zou hebben afgelegd. De man voelde zich thans door zoo’n massa vrij geworden gedachten bestormd, dat hij zich dwingen moest, zich voor ’t oogenblik slechts bij het noodzakelijkste te bepalen. Het onge wone denken wilde ook in geregelde orde gebracht worden. In de eerste plaats dan rustte op hem de taak, gravin Fahrbach de vergissing duidelijk te maken. Hij was haar dankbaar voor de liefde, die zij hem be wezen had, maar voelde zich van een last bevrijd, dat zij zijne moeder niet was. Alles wat hij overigens moest prijsgeven, scheen voor hem hoegenaamd geen waarde te hebben tegenover het onbeschrijfelijk geluk, een verleden te bezitten, weder vrij te kunnen denken. XII. zetenen eener gemeente gewoonlijk grooter dan het werkelijk is. Het Rijk doet intusschen voor verscheidene gemeenten te groote uitkeeringen. Als de uit- keering is 1 gld. per inwoner en er zijn over het geheeleRijk 50,000 personen te weinig af geschreven tegenover 10,000 te weinig inge schreven, dan kost dat aan het Rijk in tien jaren tijds 10 X f 40,000 of 4 ton gouds te veel. K. heeft eens onderzocht hoeveel nu door de volkstelling bespaard wordt. Hij komt tot de volgende cijfers: 1. In 60 gemeenten, met eene gezamenlijke bevolking van 105,529 zielen, kloppen volks telling en bevolkingsregisters op elkaar; 2. 505 gemeenten, waar de volkstelling een totaal-zielenaantal aanwees van 2 mill. 709,287 zielen, hadden in hare registers 37,716 perso nen te veel staan en zouden, zonder de volks telling, jaarlijks 109,485 gulden 69 cents van het Rijk meer ontvangen dan haar toekomt; 3. 228 gemeenten met eene gezamenlijke bevolking van 1 millioen 468,770 zielen, zou den, omdat in hare boekhouding 7318 perso nen ontbraken, jaarlijks 16,951 gulden 66 cents zijn tekort gekomen; 4. alles te zamen genomen zou dus, ware er geen volkstelling geweest, 92,534 gulden ’s jaars te veel uit de kas van het Rijk in die der gemeenten .gevloeid zijn; en 5. voor het tienjarige tijdperk bezorgt der halve de gehouden volkstelling aan ’s Rijks schatkist eene besparing van 925,340 gulden; een niet onaardig peulschilletje. Men zegge niet zoo besluit A. K. dat hier schijn voor waarheid genomen wordt, aan gezien, wat het Rijk minder uitkeert aan de gemeenten, door deze meer moet worden ge heven aan eigen belastingen terwijl het voor de burgers om het even is, of zij door de kat gebeten worden, dan wel door den kater. De ledigheid dier tegenwerping springt in het oog. Vooreerst: komt het, bij verschil in belasting regeling, voor de beurs van elk der burgers individueel op hetzelfde neer, of hij tegenover den rijksbelasting-heffer staat, dan wel tegen over den gemeentelijken Trouwens heeft men evenzoo geredeneerd, toen het er op aankwam, voor de gemeenten een voordeeliger regeling der rijks-uitkeeringen te veroveren Bovendienis het voor de fi- nantiën van het Rijk als zoodanig onverschil lig, of dit tonnen gouds te veel uitkeert Ein- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris der Koningin in Friesland van 6 September 1.1. Ie Af- deeling M/S. no. 1456 (Provinciaal blad no. 74); Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen die in dit jaar voor de lichting der Nationale Militie van 1901 dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concertzaal alhier op Woensdag, den 31 October e. k. des voormiddags ten 10 ure; dat op Donderdag den 1 November d. a. v. ter ge meentesecretarie door of vanwege de lotelingen aan vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig xoon- voorts dat om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-Stamboeken of bewijzen van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Mili tieraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek, den 9 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. De Volkstelling, die onv de tien jaren ge houden wordt, is ook op 31 Dec. jl. gehou den. Vroeger, toen er minder mannekes te tellen waren en ook niet zooveel gegevens verzameld werden, kostte zoo’n telling niet buitengewoon veel. Maar de jongste telling heeft het bagatelletje van ruim drie ton ge kost. Ieder te tellen persoon kostte dus zes centen. Menigeen zal misschien denken: Ik wou ze wel tellen, zes voor een cent. Maar wanneer men nagaat de vele onkosten aan papier, druk loon, tellers, enz., zal men begrijpen, dat daar nog al zoo iets mee heen gaat. Menigeen heeft zeker ook gevraagd, wat men met al die eindelooze tabellen doet en gezucht, dat als er ooit improductieve uitga ven zijn, deze dan wel zoo genoemd mogen gorden. Toch wordt er, zegt A. K. in het Weekblad*, voor ’s Rijks schatkist eene dige besparing door verkregen, zóó zelfs, dat bij den Minister van Financiën de vraag kan rijzen, of het niet geldelijk loonend zou we zen, de volkstellingen voortaan, in plaats van elke tien jaren, bv. om de vijf jaren te houden. Hoe dat zit? Het zit ’m in ’t verband tus- schen de volksregisters en de uitkeering van het Rijk aan de gemeenten. Die uitkeering bestaat uit evenveel malen een zekere som als de gemeente zielen telt op 1 Januari van het loopende jaar. En die telling geschiedt naar de bevolkingsregisters. Nu worden die regis ters bij gewerkt op grond van afgegeven en ingeleverde verhuisbiljetten. Wie geen ver- huisbiljet inlevert, wordt ambtshalve in- of afge- schreven, maar wie ergens komt wonen, kan beter ambtshalve worden ingeschreven dan hij, die zonder kennisgeving vertrekt, kan worden afgeschreven. Dat vertrek blijkt soms eerst veel later. En zoodoende kan het gebeuren, dat iemand op twee verschillende plaatsen staat ingeschreven en wordt het aantal inge- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. k Punten van behandeling:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1