KiOll SIEEÏ El MSTIIM. JIIEBW8- ffl 1IIVMHBLA» Loting voor de Nationale Militie. Zonder verleden. Saterdag 27 October 1900. 56e Jaargang. KENNISGEVING. ITo. 86. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Otficieele Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. i. i r Novelle van Clara von Dincklagb. Slot volgt. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. a t VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Donderdag, den 25 Oct. 1900, des namiddags ten 6 ure. Tegenwoordig zijn 14 leden. Afwezig de heer Joh. Gorter. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den Secretaris, goedgekeurd. Martijns armen eu juichte>0 mijn God, ik dank U De zoekende, rustelooze geest heeft zijn verleden teruggevonden.* De advocaat had bij die gevoelsuiting zijn roodzijden zakdoek te voorschijn gehaald en maakte er nu'in stilte gebruik van. Toen hij weder begon te spreken, was de gravin Fahrbach verdwenen. Zonder dat het opviel was een bediende naar haar toe gekomen, en het briefje, dat hij haar overhandigde, had zij inelkaar geknepen. De man was door een zij deur weder heengegaan en Bianka volgde hem door diezelfde deur. Zij gelastte, den heer naar haar kamer te brengen, en bleef nog een oogenblik staan, om hare zelfbeheer - sching en kalmte terug te krijgen, waaraan zij thans zooveel behoefte had. Trotsch, met opgeheven hoofd, trad zij daarop haar kamer binnen. Luitenant van Endtz, of liever hij die zich tot nu toe dien naam had toegeëigend, leunde in non-chalante houding tegen den schoorsteenmantel. Hij kwam haar een paar stappen tegemoet, haar met zekere vertrouwelijkheid de hand toestekende, waarvan zjj echter geen notitie nam. Kortaf en scherp vroeg zjj, wat hij verlangde. Deze zoo duidelijk aan den dag gelegde wreveligheid scheen den man vroolijk te stemmen. Hij antwoordde althans lachende: »Ik durf niet zeggen, het verlangen u, schoone gravin, weder te zien, want zulke practische naturen als de onze hebben geen voorwendsels noodig, maar geld Bianka krenkte dit onbeschaamd op éene lijn stellen, alhoewel ’t haar eigen schuld was. Zoo mogelijk nog scherper als zoo pas zeide tij »Gij komt met uwe vordering een maand te vroeg, volgens ons contract.* «Ja, ik had niet gedacht dat het vinden van mijn- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. oogen schoten vonken van haat en verachting. «Welnu,* zeide zij, »gadan naar beneden in ’t salon en neem deel aan de besprekingen, die daar gevoerd worden. Uw naam is meer als eenmaal genoemd ge worden en de attributen, die men er aan toevoegde, zijn niet erg vleiend. Men beschuldigt u, op mis dadige wijze luitenant Martijn van Endtz van zijn papieren beroofd te hebben en zijn naam op onrechtma tige wijze te voeren I Zijn dat ook leugens, mijnheer?* Deze mededeeling maakte niet geheel dien verplette renden indruk, dien Bianka er zich van voorstelde. Ta melijk koelbloedig antwoordde de beschuldigde «Gedeeltelijk, ja. Ik meende niemand te benadeelen, toen ik van de aangeboden gelegenheid gebruik maakte en zonder overleg dat deed, wat mevrouw de gravin in koelen bloede en voorbedacht uitvoerde. Ter be vordering van mijn eigen voerdeel, bedeelde ik een le vende met den naam van een doode.* De gravin beet zich op de lippen. De ophelderin gen van den haar in slimheid overtreffenden bondge noot waren van te veel gewicht voor haar, om plaats te gunnen aan persoonlijke gevoeligheid. Ook prik kelde ’thare nieuwsgierigheid, de mazen van het net te leeren kennen, waarin zjj zich zelve verstrikt had. «Wat bewoog u, dien vreemden naam aan te nemen, en hoe is uw naam «Laten we dien maar zoolang rustig op den bodem der zee, tot hij het duikers-loon waard is om hem naar de oppervlakte te brengen. Het overige van de toe dracht der zaak kan, na de tegen mij ingebrachte be schuldigingen, slechts ter mijner rechtvaardiging dienen.* «Laat hooren,* zei Bianka. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris der Koningin in Friesland van 6 September 1.1. Ie Af- deeling M/S. no. 1456 (Provinciaal blad no. 74); Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die in dit jaar voor de lichting der Nationale Militie van 1901 dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concertzaal alhier op Woensdag, den 31 October e. k. des voormiddags ten 10 ure; dat op Donderdag den 1 November d. a. v. ter ge meentesecretarie door of vanwege de lotelingen aan vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig zoon- voorts dat om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-Stamboeken of bewijzen van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Mili tieraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek, den 9 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. 16 «Vervolgens dienden wij te onderzoeken, welke re denen den dubbelganger bewogen hebben, een liefde plicht te vervullen, door den ouders van den jongen graaf de boodschap van diens dood over te brengen.* «Daaromtrent,* zei lady Anna, «kan ik u inlichting geven. Bij het doorzien der boeken van mjjn over leden broeder viel mij de volgende post op: Betaald aan luitenant van Endtz 3000 mark voor het inlossen van twee schuldbekentenissen ten laste van mijn over leden zoon Anton.< De advocaaat hoorde vreemd op. «Dat heeft al den schijn van eene misdaad. Waart gij in ’t bezit van schuldbekentenissen, mijnheer van Endtz, ten laste van graaf Anton Fahrbach?* Aller oogen waren thans met spanning op den onder vraagde gevestigd. Het gold hier niet alleen het vast stellen van de geldwaarde, maar voornamelijk de proef, of van Endtz zich de voorvallen uit zjjn vroeger leven kon herinneren. »Ja,« antwoordde hij na kort nadenken, «ik herinner ’t mij nu. Anton had gespeeld, ik leende hem het geld om die schuld te dekken, en hij gaf mjj daarvoor schuldbekentenissen ter waarde van 3000 mark.* Mabel gilde ’t uit van blijdschap. De aanwezigheid van al die menschen geheel vergetende, zonk zij in heer uw zoon zoo weinig bezwaar zou hebben opge leverd. En dat hoofdzakelijk toe te schrijven aan mijn kostelijke wenken. Mevrouw de gravin zal mij dus den spotprijs van 2000 mark niet langer ont houden. Mijn reis- en andere onkosten kunnen er nauwelijks mee gedekt worden.* De gravin had hem laten uitspreken zonder hem in de rede te vallennu ging zij opstaan uit haar stoel, leunde met de hand op de tafel en vroeg op scher pen toon «Luitenant van Endtz Gij wist, wie de onbekende man was die den naam van mijn zoor droeg en wiens gelijkenis mijn moederhart misleidde I Waarom mij daaromtrent in ’tduister gelaten?* «Maar, wat drommelzei van Endtz met een verle gen lachje. «Wat weet mevrouw dan nog anders, als dat ik graaf Anton Fahrbach vond en hem wist te doen herkennen «Alles,* antwoordde zij met eene triomfeerende uit drukking, die hem verpletteren moest. «De ouders van luitenant van Endtz zijn hierhij werpt zich in hunne armen en verloochent wij «Dat’s inderdaad een aardige verrassing*, antwoordde de ontmaskerde, even door de tanden fluitende. «Dan komt ’t er op aan, den hals uit den strik te halen.* Daarop fixeerde hij scherp de vrouw tegenover hem de spottende uitdrukking van haar gezicht maakte hem wantrouwend. Hij ging vlak voor haar staan en zei op sissenden toon «Mevrouw de gravin, dat zijn leugens! Verzonnen, om op gemakkelijke wijze van mij af te komen en mij mijn zuurverdiende belooning te onthouden. Maar ik ben geen schooljongen, die zich door praatjes om den tuin laat leiden.* Bianka’s handen balden zich van toorn, haar donkere 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie vanhh. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit van 6 October 11. tot onderhandsche verhuring van het bleekveld bij de Frittemahoven aan Jacobus Bouwhuis b. ld. houdende goedkeuring van het le Suppletoir kohier van belasting op de honden, dienst 1900; c. ld. houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 4 Sept. jl. tot verhooging van de jaarwedde van den te benoemen gemeente-ontvanger met ingang van 1 Januari 1901 tot f 1400 d. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger over het 3e kwartaal 1900; e. Een adres van Mej. P. van der Feer, houdende dankbetuiging voor de verhooging der haar toegekende gratificatie f. een id. van den heer A. Flach en andere be woners der Kleine Kerkstraat, daarbij verzoekende deze straat met klinkersteen te bestraten; g. id. van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente houdende verzoek tot afkoop van grondrente h. id. van den heer E. Sanders, verzoekende de Bank van Leening met ingang van 1 Jan. a. s. wederom voor een jaar voor de som van f 50.onderhands van de gemeente te mogen pachten i. id. van het Bestuur der Vereeniging «Floralia* om een warme kas voor bloemen en planten op ge meentegrond te mogen plaatsen; j. Een schrijven van den heer N. de Boer te Assen, daarbij berichtende dat hij zijne benoeming tot Direc teur-Boekhouder der Gemeentelijke-Gasfabriek alhier aanneemt en 15 Nov. a. s. in funtie denkt te treden h. id. van den heer Dr. Z. Th. Diehl te Brielle, dat hij zijne benoeming tot Directeur-Leeraar aan de Hoogere Burgerschool en leeraar aan het Gymnasium alhier aanneemt en 1 Januari a. s. in functie denkt te treden; I. id. van den heer K. A. Bos te Leeuwarden, ver zoekende het tolhuis onder Leeuwarden wederom onderhands van de gemeente te mogen huren. De Voorzitter stelt voor: het adres sub l te stellen in handen van de Commis sie voor gemeente-eigendommen om advies; het adres sub g tot onderzoek te stellen in handen van Burg, en Weth., welke het daarna nader ter tafel zullen brengen het adres sub f te stellen in handen van de Commis sie voor straten en wallen, welke wel zal willen advi- seeren of ’t in het algemeen belang wenscheljjk geacht wordt aan dat verzoek te voldoen; omtrent het adres van den heer Sanders reeds hedenavond eene beslissing te nemen, om geen stag natie in den dienst te krijgen, daar bij inwilliging van het verzoek nog de Koninklijke goedkeuring moet wor den aangevraagd. Burg, en Weth. meenen daarom den Raad te moeten voorstellen de Bank van Leening wederom voor één jaar aan den heer Sanders onder hands te verpachten voor f 50. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. Verder stelt de Voorzitter voor, het verzoek van het Bestuur van «Floralia* om het saldo der rekening van het vorig jaar en dat van dit jaar te gebruiken voor het maken van een nieuwe warme kas ter grootte van 28 M2 tot berging van meerdere planten uit het Wilhel- behandelen begroeting kunnen worden uitgetrokken. Verder voeren over deze zaak nog het woord de heeren Visser, Beekhuis, Fennema, Veen, Pijttersen en de Voorzitter. Daarna komt in stemming het voorstel van de heeren Veen en Beekhuis, het verzoek van Floralia toe te staan. Over dit voorstel staakten de stemmen daar er zich zeven stemmen voor en zeven tegen verklaarden, zoodat de behandeling tot de eerstvolgende vergadering werd uitgesteld. Vóór stemden de heeren Wielinga, Risselada, Veen, Dokkum, Beekhuis, Paehlig en D. Gortertegen de heeren Fennema, Camphuis, Pijttersen, Visser, ten Gate, Kingma en de Vries. Nog stelt de Voorzitter voor de niet door hem geme moreerde ingekomen stukken voor notificatie aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Adres van P. Haga om restitutie van betaald schoolgeld. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van den heer P. Haga, om restitutie van betaald schoolgeld over de maanden October 1900 tot Maart 1901, voor zijn zoon, welke den 29 Sept, school No. 1 heeft verlaten en naar Am- sterdamin betrekking is gegaan en waarvoor het school geld voor het tijdvak van 1 Sept. 1900 tot 1 Maart 1901ad f 15.is betaald, gunstig te beschikken en adressant voor gedeelte, alzoo f 12.50, teruggave te verleenen, op grond dat hier een buitengewoon geval aanwezig is. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4. Alsvoren van A. Veen Hz. van geljjke strekking. Burg, en Weth. stellen voor op ’t verzoek van den heer A. Veen Hz., om restitutie van betaald schoolgeld over de maanden Sept. 1900 tot Maart 1901, voor zijn zoon, welke bij het 2e toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool, tot die school is toegelaten en waarvoor adressant het schoolgeld over evengenoemd tijdvak ad f 15.voor school No. 1 heeft betaald, gunstig te be schikken en adressant de gevraagde teruggave te ver leenen, omreden hier een buitengewoon geval aan wezig is. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Alsvoren van het Bestuur der IJsvereeniging «Sneek*, om gemeentegrond in gebruik te mogen houden voor hare kunst-ijsbaan. Adressanten, de heer W. Hesselink en drie mede- onderteekenaren, allen bestuurders der IJsvereeniging «Sneek”, deelen mede dat met 1 Nov. a. s. de huurtijd van het door hun als kunstijsbaan gebruikt wordende gemeenteland eindigt en verzoeken zij van 1 Nov. a. s. tot 1 Febr. 1901 evengemeld land onderhands te mogen huren voor f 60,en vervolgens telkens voor één jaar voor f 210. Burg, en Weth. stellen voor, waar de tegenwoordige jaarlijksche huursom f 272.— bedraagt, en vroeger reeds werd verlaagd, deze thans onveranderd te laten, doch aan adressanten mede te deelen dat er geen be zwaar bestaat om bedoeld gemeenteland met ingang van 1 Nov. a. s. telkens voor één jaar op de tegen woordige voorwaarden te verhuren en verder onder voorwaarde dat er geen bnderhuring plaats beeft, dan tenganoege van het Dag. Bestuur. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. minapark en deze op gemeentegrond te mogen maken, in de eerstvolgende vergadering te behandelen, opdat bet Dagel. Bestuur en de leden van den Raad in de gelegenheid worden gesteld een nader onderzoek in te stellen De heer Veen zegt, dat indien omtrent dit adres in deze vergadering geene beslissing wordt genomen, men deze evengoed in het volgend voorjaar kan nemen, ’t is anders te laat om de meerdere planten te bergen de gelden voor het maken der kas zijn er, ’t is dus enkel dat toestemming wordt gegeven om deze op ge meentegrond te maken, hetwelk z. i. geen bezwaar kan zijn daar deze grond thans ook reeds voor het plaatsen van planten wordt gebruikt. De Voorzitter meent, dat waar het adres 24 October is ingekomen, de tijd van voorbereiding te kort is geweest. De heer Beekhuis ziet er geen bezwaar in het adres heden avond te behandelen, de gevraagde grond is nu ook reeds bij den stads-tuinman in gebruik. De heer Pijttersen gelooft dat het Bestuur van Flo ralia op een verkeerden weg is, de verkregen saldo’s zullen toch niet zonder toestemming van den Raad voor ’t gevraagde doel mogen worden gebruikt. De heer Visser maakt de opmerking dat het ver kregen saldo over 1899 niet een gevolg is van het zuinig beheer, maar doordien het salaris van den opzichter van het Wilhelminapark, inplaats van door Floralia, uit de gemeentekas is betaald, vandaar het voordeelig saldo over 1899 ad f263.42‘. De Voorzitter zegt dat thans aan de orde is of het adres-Floralia al of niet direct zal worden behandeld alvorens dus deze zaak verder te bespreken, zag Spr. dit eerst gaarne uitgemaakt. Eet voorstel van den heer Veen, ondersteund door den heer Beekhuis, om het adres hedenavond te be handelen, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen (die van de heeren Fennema, Camphuis, Pijttersen, Visser, ten Gate en Kingma). De heer Visser zou gaarne weten, wat de te maken kas moet kosten, waarop de heer Veen, als Voor zitter der Vereeniging «Floralia” antwoordt, dat dit plm. f 700,zal zijn, welke som men denkt te vinden uitbet saldo der rekening over 1899 en het vermoede- lijk batig saldo over hetloopende dienstjaar. De Voorzitter zegt, dat omtrent het batig saldo over 1899 aldus niet beschikt zal kunnen worden, de sub sidie welke voor 1900 aan «Floralia” werd toegestaan, moest met het saldo over 1899 worden verminderd, terwijl door genoemde Vereeniging toch over de ge- heele subsidie werd gedisponeerd; ook was mondeling aan het Dagel. Bestuur medegedeeld dat 12 M2 ge meentegrond in gebruik zou worden genomen, terwijl thans van 28 Ms wordt gesproken; van daar dat door spr. werd voorgesteld de behandeling uit te stellen. De heer Paehlig heeft voor dadelijke behandeling gestemd, omdat, waar «Floralia” tevens met het toe zicht over het Wilhelminapark is belast, voor die meerdere planten berging wenscht; door de behande ling uit te stellen zou het natuurlijk voor het maken van een warme kas te laat worden en zouden de planten te veel te lijden hebben. Wil men de kosten niet bestrijden uit de saldo’s van «Floralia”, er zou dan een post op de heden avond te I OU RANT. A I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1