I W X\EEk 1 WTRM. MMS- ES MIVEllTEiiTIEDLMI WERVING VRIJWILLIGERS, Invoer van Vee in België. F De gelukzoekers. Zaterdag 3 November 1900. No. 88. Blo© Jaargang. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. Bmnenlandsch Nieuws. Otficieele Advertentiën. I FEUILLETON. KENNISGEVING. >ze R- HZ, ewz. eigd. brd. broederd. brd. gebr. eigend. eigend. brd. gebr. brd. brd. ewz. brd. brd. brd. van brd. gebr. p. - Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ewz. brd. ewz. broederd. gebr. broederd. ewz. ewz. gebr. brd. brd. gebr. ewz. brd. te klein gebr. eigend. brd. brd. brd. gebr. ewz. ewz. brd. gebr. gebr. ewz. gebr. gebr. brd. brd. ewz. ewz. brd. ewz. gebr. 1 Jan Nota 2 Fedde Flapper Roman van Dora Dumckeb. gebr. ewz. brd. id. brd. ewz. brd. ewz. id. id. gebr. F- s voor de Cavalerie en Bereden Artillerie. eigend. gebr. eigend. ewz. gebr. 1 De BURGEMEESTER van Sneek, brengt ter open bare kennis, dat blijkens bij hem ontvangen bericht van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, d.d. 29 October 1.1. 3e Afd. Statistiek no. 772, de invoer van Melkvee langs Clinge (Station) met ingang van den 27 October l.L, wederom is toegestaan. Sneek, den 1 November 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Blijkens hier te lande ontvangen bericht, zegt het Nederl. Dagblad, is de toestand van onzen gezant te Peking, den heer Knobel, vooruitgaande. De gezant ondervindt nog last van een kogelwonde in het been, door hem opgedaan tijdens het beleg van het gezant- schapsgebouw. Alle bezittingen van den gezant zijn vernield of gestolen. UITSLAG de loting' der Nationale Militie, LICHTING 1901. GEMEENTE SNEEK. Op een uiterwaard boven Ochten is op een diepte van l1/, meter het geraamte gevonden van een man, naast dat van een paard. Eenige knoopen met een nummer er op en een paar medailles wijzen er op, dat het de overblijfselen zijn van een krijgsman. Gesnapt. De 24-jarige Oscar Müller uit Berlijn was sedert Zondag voortvluchtig. Gisteren werd hij door agenten van den vreemdelingendienst in een logement op den Visschersdijk te Rotterdam aangehouden met nog ruim 16000 mark, dus bijna 10000 gld. in zijn bezit. Zooals men weet, zijn de C. I. V. terugalleen missen er een 400-tal van de ruim 1300. C. I. V. be- teekent City-Imperial Volonteers, (Keizerlijke Vrijwil ligers van de City (Londen). Een grappenmaker ver tolkte hetC. I. V. als «Chamberlains Innocent Victims*; dus Chamberlains onschuldige slachtoffers. Nu Chamberlain zal er zich niets van aantrekken. Hij is met zijn zoon Austin op reis van Gibraltar naar Malta. Waarom? Zeker niet om Malta-aardappelen. De lezingen hierover zijn verschillend. Men leest: inspecteeren van Malta’s verdedigingswerkenopne ming van de sterkte der Fransche vloot in de Middel- landsche zeeafwachting van Kruger’s komstenz. De Afrikaners in de Kaapkolonie. Een telegram uit Kaapstad meldt een brand aan het Victoria West station, tusschen Kaapstad en de Aar. Een millioen Engelsche patronen en een hoeveelheid voeder voor de cavalerie zijn vernield. De schade wordt op een kwart millioen gulden geschat. Men vermoedt, dat Afrikaner «muitelingen* den brand hebben gesticht. 1 Op een guren, onvriendelijken dag tegen het einde van Januari, liep, de onberispelijke hooge hoed op het hoofd, de handen in de zakken van zijn paletot begra ven en de geurige sigaar tusschen de lippen, baron Lo- delijk van Eberstein de met loopers belegde trap op van het Monopol-hötel. Op de eerste verdieping ge komen wendde hij zich vluchtig tot den lui rondslen- terenden bediende. «Is er ook iemand om mij geweest?* De kleine, nog half slaperige man boog onderdanig. «Neen, mijnheer de baron, er is nog niemand naar mijnheer den baron komen vragen Eberstein draaide links af en deed, zonder den nog altijd in halven cirkelvorm gebogen man verder een blik of woord te verwaardigen, de deur open van een groote kamer met drie vensters, aan den kant van de Friedrichstraat gelegen. Een koude muffe lucht sloeg hem tegemoet. Hij rilde even, en liep zonder den hoed af te nemen of zijn over jas uit te doen, met lange, gejaagde schreden de kamer op en neer. Een paar maal bleef hij staan, nam werktui gelijk een krant van de lange eikenhouten tafel, lei ze weer neer, zag op de pendule boven de schrijftafel bij het laatste venster rechts, porde in den haard om van daar wat meer warmte te doen uitstroomen, en vervolg- De BURGEMEESTER van Sneek, brengt naar aan leiding oener bij hem ontvangen medodeeling van den Kolonel-Commandant van het le Regiment Huzaren te Deventer, ter openbare kennis, dat een wachtmeester van zijn korps, MAANDAG en DINSDAG, 5 en 6 November a. s., en zoonoodig langer deze gemeente zal bezoeken of zich in de onmiddellijke omgeving daarvan zal ophouden ten einde werkzaam te zijn voor de werving van vrijwilligers voor de Cavalerie en Be reden Artillerie. In een der lokalen van het gemeentehuis kan men zich daarvoor aanmelden. Sneek, den 2 November 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. 3 Sijbren Kroles 4 Jan Dirk Kampen 5 Klaas Wagenmakers 6 Alexander Terhorst 7 Dirk van der Veen 8 Gerben van der Veen 9 Sijbe Faber 10 Jan Faber 11 Tjalling Lichthart 12 Lieuwe Sitenga 13 Jouke Wiersma 14 Taede Kroon 15 Jacob de Jong 16 Geert de Haan 17 Hendrik Giliams 18 Klaas Groenland 19 Johannes Hendricus Silvius 20 Evert Schregardus 21 Jan Jonker 22 Willem Schuil 23 Pieter van der Veer 24 Barend Schuursma 25 Wiebe Wiebenga 26 Holke Visser 27 Auke Blauw 28 Watze Bloksma 29 Jan van der Veen 30 Petrus Wilhelmus Stenekes 31 Izaak van der Horst 32 Gerrit Meijer 33 Petrus Martinus Jozephus Schrauwers 34 Jan Koornstra 35 Arend van der Linde 36 Thomas Giliam 37 Reinder Auke van Foeken 38 Harmen Oebele Dijkstra 39 Nicolaas Silvius 40 Johannes Oppenhuizen 41 Albertus Martein Sustring 42 Jakob Veen 43 Jouke Walstra 44 Klaas Hendriks 45 Hendrik Brandsma 46 Jan Spoelstra 47 Pieter Hofmeester 48 Johannes Arnoldus Hammersma 49 Hendrik Pijttersen 50 Jentje Waringa 51 Lieuwe Ypma 52 Jelle Jaasma 53 Carl Friedrich Johann Wempe 54 Roelof Toering 55 Jilles Jasper 56 Anne de Vries 57 Jan Slippens 58 Jan Huitema 59 Jan Dekker 60 Jelle Elzinga 61 Wijtze Piersma 62 Jan Tichelaar 63 Ids Bergsma 64 Lieuwe Silvius 65 Hendrik Blauw 66 Berend Elzer 67 Johannes Visser 68 Jacob Greijdanus 69 Jan de Jong 70 Arend Jan van der Kamp 71 Beene de Bruin 72 Pieter Sannes 73 Jente Bos 74 Johannes Andringa 75 Tjeerd Gros 76 Hidde van Beenen 77 Tamme de Jong 78 Tonnis Heinrich Sprenger 79 Jelle Jongsma 80 Hidde Veltman 81 Pieter Stallinga 82 Thijs Faber 83 Gouke Walstra 84 Ype de Vries 85 Johannes Faber 86 Roelof van Elsloo 87 Rients Koopmans 88 Uiltje Wiersma 89 Rinke de Jong 90 Jacob Dokkum 91 Hendrik Sprik 92 Cornelis Doevendans 93 Cornelis Johannes Cnossen 94 Jan de Vries 95 Tjalling Huizinga 96 Pieter Zeilstra. 97 Hendrikus Jozef Paques 98 Aldert van der Zee 99 Johannes Sikko Hamersma 100 Wisse Wester 101 Jan de Boer 102 Gerrit Hanja 103 Hendrik Pannekoek Loois 104 Hendrik Gorter 105 Johannes Efdé 106 Marten Tuinstra 107 Folkert van der Meer 108 Sikke Duba 109 Wijger van der Meulen 110 Johannes Jonk 111 Meinse Velthuis 112 Johannes Rodenburg 113 Jouke Hellinga 114 Jan Kuipers 115 Sibbele Faber 116 Antoon Bouwhuis 117 Jan Boonstra 118 Jakob van der Laan brd. 119 Hendrik Lambertus Koning brd. 120 Hendrik Coenraad ter Horst brd. j 121 Pieter Abraham Minderhoud 122 Hidde Baanstra 123 WjjtzeVenema 124 Wijpke Schaafsma 125 Cornelis Brug 126 Douwinus Bosscher 127 Petrus Riemersma gen een millioen mark zou kunnen opwegen voor eene landgenoote zou ’t voldoende zjjn «Maar de toekomst, de toekomst, heer baronzei Friedberger. «Als de oude sterft krijgt ieder van de kinders «Hoe oud is de oude?* «Goed veertig.* «Laten ze hem begraven, Friedberger. Verder verder.* Den kleine brak het angstzweet uit. ’t Mocht een eer zijn, een baron Eberstein te bedienen, een genoe gen was ’tin elk geval niet. Wanhopig schoof hij zijn bril heen en weer en begon opnieuw zijn candi- datenlijst te bestudeeren. Als den baron de jodin uit Warschau en de amerikaansche niet convenieerden, zag ’t er maar sobertjes uit met zijn zaakjeZijne dikke vooruitstekende lippen mompelden maar al door, terwijl Eberstein hem met goedhartigen spot ga desloeg. Hoe dien kleinen negociant ’t dreigend gevaar aan de nieren ging, dat dit zaakje één van de hon derden zou mislukkenEn hoe koelbloedig hij, wiens eer en leven er van afhing of hij binnen drie maanden iemand vond die zijn schulden betaalde, bij het denkbeeld bleef, dat er van de zaak toch niets ko men zou Zijn aristocratisch bloed prikkelde hem op dit oogenblik zoo lekker door de aderen, ’t Was toch maar heerlijk, dat blauwe bloed in de aderen te hebben. «Welnu, mijnheer Friedberger moed gehouden gij zult wel iets vinden. Gij hebt immers een geheel Leporello-album meegebracht.* Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. bedekt velletje papier uit, streek het langzaam met zijn korte dikke vingers glad en lei ’t voor zich neer. «Wij hebben hier dan als nummer één eene schitte rende partij, het eerste bankiershuis uit Warschau, eene huwelijksgift van Eberstein lei over de tafel heen zijn slanke, blanke aristocratische hand op den arm van den kleinen heer. Een bijna onmerkbaar lachje speelde daarbij om zijn mond en steeg tot in de tot nu zoo koude, staalgrijze oogen. Daarop vroeg hij gemoedelijk: «Een geloofsgenoote, Friedberger?* De agent knikte met zijn groot rond hoofd. «Gij moet mij niet kwalijk nemen, waarde Friedber ger. Maar als ’t anders kon; zooals gij weet, heb ik daar ginds in Ostelbien nog eene erftante, eene Eberstein pur sang hoe zij van uit Wurtemberg daar gekomen is, mag de hemel weten; in elk geval zou ik, als ’t iets mogelijk is, hare gevoeligheid willen ontzien.* Friedberg deed hoegenaamd geen poging zich als gepikeerd aan te stellen of zijne versmade geloofsge noote te hulp te komen, maar gleed met zijn ronden wijsvinger gemoedelijk over zijn lijst, ijverig zoeken de, wie van zijne candidaten de meeste kans had, door den tot over de ooren in de schulden stekenden baron als echtgenoote geaccepteerd en daarmee de eer waardig gekeurd te worden, zijn ouden naam met de nieuwe millioenen haars vaders te vergulden. Eindelijk stopte hij. «Dan hebben wij hier eene amerikaansche met een huwelijksgift van een millioen «Mark of dollar?* «Mark, heer baron.* «Ga maar door, Friedberger. Mijne antipathie tegen het vrouwelijk Amerika is te sterk, dan dat deze te- de toen weder zijne wandeling door de kamer, altijd met de sigaar tusschen de lippen en de handen in de zakken van zijn jas. Zijn noch bijzonder regelmatig, noch bepaald aristocratisch gezicht behield daarbij de matte, verdrietige uitdrukking. Wie den baron zoo zag, de staalgrijze oogen strak en dof, de krachtig gesneden gelaatstrekken slap, het elegante, de gemiddelde grootte niet overschrijdende lichaam voorovergebogen zou den ruim dertigjari- gen man allicht een tien- of vijftiental jaren ouder schatten. Na verloop van een kwartiertje werd aan de deur geklopt. De kleine kelner kwam binnen en meldde den met den rug naar hem toegekeerden baron, dat de heer Martin Friedberger mjjnheer den baron wenschte te spreken. «Laat hem binnenkomen.* Mijnheer Friedberger, een kleine ronde heer met sterk joodsche type, trad binnen en atamelde een vloed van verontschuldigingen, voor ’t geval hij misschien op zich had laten wachten. Eberstein brak zijn woor denstroom met eene non-chalante handbeweging af. «Als gij maar iets brengt, mijnheer Friedberger.* «Hij liet zich op een stoel aan de leestafel neer vallen de kleine dikke bleef tegenover hem aan den anderen kant van de tafel meesmuilend staan. «Iets? Mijnheer de baron, ik vlei mij heden met een berg te komen Hij haalde een brieventasch uit zijn wijden pels. «Zooveel te beter. Kom er dan maar dadelijk mee voor den dag.« Friedberger ging op den kant van den stoel tegen over den baron zitten en sloeg de brieventasch open. Nadat hij een paar dozijn brieven en telegrammen ter zijde gelegd had, nam hij er een met namen en cijfers Inhoud van het Friesche Tijdschrift «Sljucht en Rjucht,* de 3de Novimber 1900 Ut Gaesterlan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. In Rydwiele, in Kou, in boer en in Stêdman, C. H. Durk-oms erfpoarsje, Piet fen Friesian. Ho ’t in faem boaskje kin (mei plaetsje), D. H. Z. Gisterenmorgen te 8 uur 32 min. zijn HH. MM. de Koninginnen, streng incognito als gravinnen Van Buren, uit Apeldoorn vertrokken naar Lensahn. Z ij komen daar hedenavond te 8 uur 57 min. aan. 10 11 Lot.n. [J 3 !- k Lot. no. Lot. no.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1