ÏWR SMTk HJ MSTIMEI NIEUWS- El AlfflMSTBLlI) Invoer van vee in België. De Gelukzoekers. 1 NATIONALE MILITIE Zaterdag 17 November 1300. 55e Jaargang. No.32. E. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. BEKENDMAKING. I KENNISGEVING. I FEUILLETON. Officieele Advertentiën. Lichting 1901. i 5. Roman van Dora Duncker. uit hare omgeving vermoedde. Wordt vervolgd* Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. rd. I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Nabetrachting over de Leeu warder Tentoonstelling. r t ij» iet ;h- )ls. en mjj De naaimachine hield op te kletteren. «Neen, kind, maar ik heb zooveel in ’t hoofd dat weet ge wel Zij keek naar haar zuster, die gemakkelijk op de canapé zat en, zonder er zich meê te haasten, de strooken der genaaide bloemenguirlande aan den voor kant van de japon vastnaaide. «Ach God, Klara, of je je toch eindelijk eens aan de gedachte mocht gewennen De oudere zuster schudde het hoofd en bracht de ma chine weer in bewegingvervolgens werd een heele poos geen woord tusschen de zusters gesproken. Meta gaapte en wierp zijdelingsche blikken op haar ijverig doorwerkende zuster. Hoe vervelend dat alles wasAls zij maar eerst haar garderobe bij Gerson zou kunnen bestellenZelf naaien en daarbij heimelijke verwijten hooren en ernstige vermoeide gezichten zien neen, dat alles was niets voor haar. Nu hield Klara, die heden oogenschjjnlijk overspannen was, weder een pauze. «Hebt ge Walter in de laatste dagen ook gesproken?» »Van daag, ja «En wat zegt hij er van, dat je er ernst van maken wilt hij, als je verloofde, moet toch ten slotte den doorslag geven.* Meta werd rood en wierp haar werk heftig aan kant «Hij is mijn vei loofde niet.* »Meta! Wat is hij dan?« «Gij weet heel goed dat wij aan trouwen niet kunnen denken «Nil niet maar later Meta haalde de schouders op. Klara ging ópstaan en liep naar de tafel. Met moe derlijke teederheid sloeg zij den arm om haar zuster heen. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt naar aanleiding eener bij hem ontvangen missive van den Commissaris der Koningin in Friesland, dd. 13 dezer 3e Afdeeling Statiatiek no. 819, bekend dat de invoer van melkkoeien langs Santvliet en de Clinge met ingang van heden tot nader order is ver boden. Sneek, den 15 Nov. 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Pm wachten. Door de spleet van de deur van een zij vertrek zag zij eene elegante jonge vrouw met een aardig rashondje spelen. Alles ademde welgesteld heid en welbehagen. Meta’s borst zwoegde van begeerte. Ja, als men ook eerst maar zóóver was! Nu, bij het tooneel kon het immers niet missen. Dat was een goud- en ge- luk-mijn. Klara maakte zich bespottelijk met hare bedenkingen. Nu werd er weer gescheld. Door de glazendeur van de gang verscheen een schraal jong- mensch met een dik blauw boek onder den arm. Hij gesticuleerde opgewonden en beweerde, oogenblikke- lijk te moeten worden toegelaten. Mijnheer de hoofd regisseur wachtte reeds met verlangen op hem. Hij kwam met een nieuw stuk, dat gelijktijdig een nieuwe aera in de geheele dramatische litteratuur beteeken- de. Het meisje liet hem bedaard uitspreken. Daarop trok zij de mooie ronde schouders op en antwoordde koelbloedig, dat mijnheer de hoofdregis seur haar geen bijzondere opdracht gegeven had Zij verzocht hem plaats te nemen, tot de beurt aan hem zou gekomen zijn. Meta keek het meisje in de katoenen blouse half verwijtend, half bewonderend aan. Een dichter zóo te durven afzouten, daar behoorde wat toe! De magere bromde onverstaanbare woorden achter den rug van ’t meisje, en toen, een vriendelijk gezicht zettende, wendde hij zich tot Meta. »De juffrouw wacht ook op mynheer den hoofd regisseur Meta werd vuurrood, ’t Was de eerste maal dat een dichter tot haar sprak. Als dat geen wissel op ’t geluk beteekende »Ja ik* 5 Onmiddellijk na ’t eten zetten de zusters zich aan Jt werk. De eettafel was afgenomen, de naaimachine onder de gaskroon geschoven. Klara, die den geheelen dag en ook gisteren niet onder de lucht geweest was, had een wandeling willen maken, maar om Meta plei- zier te doen, had zij van dat voornemen afgezien en haar vader verzocht een paar huishoudelijke bood schappen op zich te nemen. Nu zat zij daar voor de machine, zooals zij al dagenlang en heden ook weer den geheelen voormiddag gedaan had, terwijl Meta zich met het naaiwerk uit de hand bezighield. Klara Horn was eene buitengewoon bekwame werk ster, ja, méér als dat, een soort genie in de kunst van costumes-maken. Zij bezat een uitstekende smaak, ook in de kunst van garneeren, zoodat hare kennissen haar vaak plaagden met haar kunsttalent en haar spot tend aanrieden, een modezaak op te richten. Klara zelf had dat voorstel veel ernstiger opgenomen als iemand V ooreerst echter kon zij er niet aan denken. Haar vader, Meta en de huishouding hadden haar al te zeer noodig. Maar als Meta werkelijk uit huis ging en haar vader voor nog méér finantieele bezwaren zou komen te staan als tot nu toe, dan kon de tijd wel eens komen dat de scherts harer kennissen ernst zou moeten worden. «Gij zet zoo’n zuur gezicht, KlaraBen je boos op ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter voldoening aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72), gewijzigd en aangevuld bij de Wet van 2 Juli 1898 (Staatsblad no. 170), nader gewijzigd by de Wet van 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 174), ter openbare kennis, dat de miting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Bolsward in het Gemeentehuis op Woensdag den 19 December a. s. des voormiddags te 1O uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling ver langt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of we gens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 16 Nov. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMABurgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. «Meta, je zult er toch niet in ernst aan denken, ter wille van een voorbijgaande gril want iets anders is dit plotselinge idee om bij het tooneel te gaan niet dien goeden, trouwen man zijn woord terug te geven «Het is geen gril en ik kan niet met hem trou wen. Laat mij ik weet, wat ik wil.« Klara liet den arm zakken van de schouders harer zuster en keek treurig voor zich. Zij voelde, dat het thans het oogenblik niet was op Meta in te werken. Deze stond ai te zeer onder den invloed eener inge beelde schoone toekomst, welke de aanbeveling aan den machtigen man van den schouwburg haar scheen te beloven. Dat ze haar geluk beproefde, als zjj er dan toch niet van terug te houden wasmaar Walter Grund mocht zij ter wille van zoo’n hersenschim niet opge ven, dAt stond bij haar vast. Het stille blonde meisje had nog nooit bemind en was ook nog nooit ernstig bemind geworden, maar in haar kuische, maagdelijke ziel leefde het instinct matig bewustzijn, dat ondanks alle moderne stroomin- gen het eenig ware geluk der vrouw te vinden was in de liefde van een goed man. Meta was het zeld zaam geluk ten deel gevallen, zulk eene liefde te vin den; dat geluk zou voor haar zuster niet verloren gaan, zoo lang zij er nog was om ’t voor haar te behouden. Stipt om drie uur ’s namiddags was het blauwe costuum klaar gekomen, chic en smaakvol als alles, wat uit Klara’s bekwame handen kwam. Het hoofd vol illusies, trippelde Meta naar de wo ning van den machtigen man, van wien zij zich alle heil voor de toekomst beloofde. Het spreekuur was reeds in vollen gang. Een net, vlug meisje in een heldere katoenen blouse, verzocht haar in de origineel gemeubeleerde voorkamer te 71 en aan den Heer Andreae te Kollum toe- behoorende; voila tout. Toen wij het artikel over het Sneeker goud en zilversmidsgilde voor «Oud Holland* schre ven, waren wij in de meening, dat op de Leeu warder tentoonstelling vele fraaie stukken werk van Sneeker drijvers uit vorige eeuwen zoute zien zijn. Hoe bedrogen wij ons! Want de oogst was heel klein. Wij vonden opgeteekend Uit de 18e eeuw een zilveren theebus met bloem- en bladornamenten, merkSneek Friesland G, toebehoorende aan den heer P. J. Fennema te Bolsward Uit dezelfde eeuw een gedreven zilveren kan- dij-pot met deksel en fraaie bloemranden, merk Sneek gekroonde C, ingezonden door baron Rengers te Leeuwarden Uit 1692, de bekende zilveren brandewijns- kop, merk: Sneek V C. H. toebehoorende aan de gemeente Sneek; (was de bijbehooren- de lepel er niet?) Uit 1781, een gedreven zilveren brande- wijnskop met arabesken en pauwen, merk: Sneek C. ingezonden door den heer H. Kingma te Winsum Gelukkig echter, dat een 19e eeuwsch drijver de eer van Sneek hoog hield, al was het jam mer, dat slechts één toiletspiegel met gedreven rand van zilver van den heer N. de Haas op de tentoonstelling prijkte. Zou H. M. de Koningin het drijfwerk, dat Zij van hem bezit, niet hebben willen afstaan En waarom schitterde het doopbekken uit de Hervormde kerk te Doorn door afwezigheid? Over de trouwkistjes, harten, ringen, geboor- telepels, enz., die zoozeer in ons volksbestaan ingeweven waren, zou heel wat te zeggen zijn. Er waren er veel te Leeuwarden. De opschrif ten zijn meestal«getrouw tot in den dood*, zonder veel afwisseling. Ook leest men welWat Godt te samen voegt, dat kan de mens niet scheyde óf hout daer jongfrou die ick bemin, daer is min trou min hart en zin. Een huwelijkspenning heeft Een hart dat reine liefde draagt, Is ’d offerhart die mij behaagt. Een andere Ick kus op trou, mjjn waarde vrou. Het was zeker een uitnemend denkbeeld van het Friesch Genootschap om, met mede werking van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden de zen zomer een tentoonstelling van antieke goud en zilversmidswerken te houden. Met belang stelling hebben landgenoot en vreemdeling deze fraaie collectie aanschouwd, maar zeker heeft de eerste ce verzuchting moeten slaken, dat al heel veel het land uit is. Want, zoowel op de éénig mooie tentoonstelling van gelijk genre te Amsterdam in 1876 gehouden, was zoo heel veel meer te zien, en de tentoonstelling in Frieslands hoofdstad van Friesche voorwerpen, die velen nog in ’t geheugen zal liggen, gaf ook op ’t gebied van goud- en zilversmidskunst niet veel minder. Den catalogus van deze interessante ten toonstelling overigens eens doorloopende, heeft het ons getroffen, dat gelukkig de schatten aan vereenigingen, gemeenten, mu sea in Friesland toebehoorende wél bewaard schijnen de Poptaschat, waarop het buitenland aast, behoort nog altijd aan het gasthuis te Marsum, maar de Voogden hebben het lumi neus idee gehad dezen aan het Friesch muse um in bruikleen af te staan, waar zoovelen meer dit kostelijk drijfwerk kunnen bewonde ren; de Sneeker bekers zijn nog altijd in de stad, die prinses Henriëtte Catharina v. An halt tot burgeres maakte de verguld zilveren beker, die door de huurders der landerijen op het Bildt, door den Hertog van Saksen aan de stad Franeker afgestaan, in 1607 aan de regeering dier stad werd geschon ken, een heel mooi stuk werk, bevindt zich nog altijd in de eenige Academie, die Friesland vroeger had. Maar wat ons ook opviel is, dat de fraaie collectie gouden en zilveren voorwerpen, eer tijds in het Hindelooperhuis bewaard nu in Zuid-Holland te zoeken is, en al is deze ook in handen van een Fries van afkomst, toch had zij gebleven moeten zijn in dat Hinde- loopen, waar zij zoo eigenaardig thuis be hoorde. Meenden wij, bij onze beschrijving van de Zeewezen-tentoonstelling, dat daar veel ont brak, omdat het op de Leeuwarder tentoon stelling zou ingezonden zijn, dit is ons geble ken, een dwaling te zijn. De Hansesteden: Bolsward, Stavoren, Hindeloopen, enz. zon den bijna niets in. Slechts de fraaie drink hoorn van 1397, die de gildebrceders van het St. Antoni’s gild te Stavoren hebben doen maken, viel te Leeuwarden te bewonderen. Harlingen bezit ook een mooien drinkhoorn, dien wij bij een vorige gelegenheid eens beschre ven, maar dezen konden wij nergens ontdekken. De twee oude drinkhoorns van Sneek za gen wij in een welgesloten vitrine op de ten toonstelling van het Zeewezen in den Haag. Toch is de zilveren avondmaalsbeker uit de 17e eeuw, die de Kerkvoogden te Wijnal - dum te Leeuwarden inzonden wel van belang. Hij draagt tot opschrift: Saco Idsinga, mede Raedt ende advocaat-fiscaal in ’t collegie ter admiraliteit in Friesland, Kerckvoogd den Hoogh Edelen Geborenen Heere Johan van Goslinga, Grietman over Franekeradeel ende mede raedt ter admiraliteit in Vriesland, Kerckvoogh. En ook het gedreven ovalen zilveren schild van het groot-schippersgild te Leeuwarden, met zilveren ketting uit de 17e eeuw is in teressant. Het werd bij de begrafenis van een gildebroeder door den gildeknaap of bode, die den stoet voorafging, op de borst gedra gen. ’t Is echter te begrijpen dat Leeuwarden dit niet naar den Haag zond. Misschien acht men echter de vijf-deelen zeedijken zóó met het zeewezen verbonden, dat ze op deze tentoonstelling niet mochten ont breken, en dan kon de Leeuwarder expositie trotsch zijn op ’t tijdelijk bezit van den verguld zilveren beker uit de 17e eeuw. Wel permit teerde de Antwerpsche drijver zich eenige vrijheid in de voorstelling die hij op den be ker aanbrachtLot en zijn dochters en Noach, door zijne zonen bespot Maar de verzuchting moest ons van ’t hart, dat er toch heel weinig van Frieslands vloot voogden schijnt over te zijn. Te Leeuwarden geen gouden kop of fraaie ketting, óf rapier met fraai gedreven lemmet. Wel eenige zil veren tabaksdoozen met een gegraveerde voor stelling van den zeeslag bij Doggersbank. Slechts uit de 17e eeuw vonden wij een zil veren beker, aan J. Andreae, vice-admiraal, kommandant der Zeemacht, chef van het de partement van marine in Ned.-Indie van 1868 i i jor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1