ïütt 8SEEK ES M8T11EEEJL S1EEW8- ES 1HWTEST1EBLAD De Gelukzoekers. NATIONALE MILITIE Lichting 1901. I t. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieele Advertentiën. KENNISGEVING. FEUILLETON. L Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. s Floralia inzake M. C. N. Roman van Dora. Dunckër. Wordt vervolgd. Verhuring van gemeentelijken grond aan minvermogenden. laagde waar- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. e- el r t 7 Meta’s hoofd bonsde. Geheel verdoofd van alles wat zij binnen een half uur gezien en gehoord had, liep zij de straat, op. Eerst langzaam werd ’t haar duidelijk, dat van alle verwachtingen waarmee zij gekomen was, er niet éene vervuld was. Nogmaals in de leer gaan, de vrijheid, waarnaar zij smachtte, nogmaals voor onbepaalden tijd verschoven te zien weer met haar vader en zuster moeten samenwonen, weer onder vervelend gebrom op vaders kas te moe ten terenbekennen, ook aan Walter Grund, dat zij gewogen en vooreerst althans te licht bevonden was, neen, dat kon zij niet, dat wilde zij niet. Machte- looze toorn beving haar. Slechts met moeite bedwong zjj zich, deze op straat niet tot volle uitbarsting te laten komen. Zij kneep het couvert, dat zij pas nog zoo zorgvuldig behandeld had, inéén en zou ’t maar liefst in de vaart hebben geworpen, maar op ’t laatste oogenblik bedacht zij zich. Wellicht dacht die Leinin ger anders dan de groote Mejo en kon hij haar gauw aan een engagement helpen. Les bij hem nemen, daar dacht zij niet aan. Neen, zjj wilde thans vrij zijn van eiken schoolschen dwang, het schoone, volle, ge- notbelovende leven in. Zigzag heen- en weerloopen- de was zij toch eindelijk dicht bij de Steinmetzer- straat gekomen, toen zij snel besloten weer omkeerde. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen- te Sneek, brengen ter voldoening aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72), gewijzigd en aangevuld bij de Wet van 2 Juli 1898 (Staatsblad no. 170), nader gewijzigd bij de Wet van 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 174), ter openbare kennis, dat de xitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Bolsward in het Gemeentehuis op Woensdag den 19 December a.s. des voormiddags ten lO'/t uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling ver langt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of we gens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 16 Nov. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgem eest er. JAC. van der LAAN, Secretaris. ren, wiegelenden gang bij Klara in de eetkamer. «Heb je ’t al gelezen Dat bevalt mij volstrekt niet ’k Had me juist op het verhaal van ’t meisje gespitst.» «Maar ’t is toch een goed teeken, papa. Als mijn heer Mejo Meta dadelijk een entree-kaartje voor den schouwburg aanbiedt, moet hij toch eenig belang in haar stellen,* zei Klara vergoelijkend. De gelaatstrekken van den ouden heer helderden op. »Ja, waarlijk, daarin hebt ge gelijk. De hemel weet hoever de kleine ’t nog zal brengen als zij zich vrienden weet te maken. Als ik aan dien Fried- berger denk dien geldwolf, die niets doet zonder zijn procentjes; hij brengt haar zoo maar doodeenvou dig eene aanbeveling van zijn baron. Van dien ben ik nu ook zoo tamelijk op de hoogte.* »Van wien, papa?» »Over den barondie Friedberger schijnt een mooi zaakje met hem op touw te hebben. Hij stelt zich verduiveld geheimzinnig aan, maar ik geloof toch dat ik er achter gekomen ben. Het betreft, naar ik bepaald geloof, een rijke partij. Het vermogen van dien Eber- stein moet namelijk totaal gevlogen zijn. Met zijn broêr, de majoraatsheer, ligt hij overhoop en andere hulpbronnen schijnt hij niet te hebben. Uit de diplo matieke carrière is hij oogenschijnlijk weg, verlof voor onbepaalden tijd ter wille van zijn naam en zijne familie wilde men echter niet dadelijk voor hem den stok bij de deur zetten; als reserve-officier werd hij gehandhaafd. Overigens moet hij een charmant mensch zijn en bepaald niets op zijn kerfstok hebben wat zijn eer betreft, alleen lichtzinnig, lichtzinnig tot in ’t onbegrijpelijke.* »En zoo’n arm rijk meisje wordt nu met zoo iemand vereenigd, zonder zelve te weten hoe en waarom?* »Dat worden nog lang niet de slechtste huwelijken, Klara. Zoo iemand gedraagt zich, als bij maar eerst over voldoende geld te beschikken heeft, vaak uitstekend familie en opvoeding werken er toe mee; altijd als er een goede kern inzit. En zoo’n goudvischje verneemt er gewoonlijk niets van, waérom men het getrouwd heeft. Onze kleine is dus in den schouw burg? Haal de krant even, Klara, en kijk eens na, wat gegeven wordt.* Klara zocht, tot zij den schouwburg gevonden had waar Leininger speelde. «Een stuk van Hart- leben,* zeide zij. Maar nu waren ze nog even wijs. Zij wisten beide niet wie Hartleben was, en de oude heer bromde, dat Schiller of Moser hem liever zou den geweest zijn. «Maar wèl beschouwd,* zeide hij, »nu zij zelf bij ’t tooneel wil, moet zij ten slotte ook maar alles kennen leeren.* Klara keek haar vader met groote oogen vragend aan. •Gij wilt het haar dus werkelijk toestaan «Toestaan, mijn kind? Wat men onder toestaan verstaat, doe ik natuurlijk niet. Maar verbieden geeft ook al niets. Gij moet de zaak niet zoo verschrik kelijk zwaar opnemen, Klara. Laat de kleine haar gang gaan. Wie weet, of de lust er toe wel zoo lang duren zal.* Klara nam een aanloop. Zij wist wel dat ’t haar vader geen pleizier zou doen als zij verder op de zaak doorging, maar zij beschouwde het als haar plicht, al thans eene poging daartoe te wagen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 27 Nov. 1900, des namiddags ten 61/, ure. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Vaststelling eener Instructie voor den Gemeen- te-ontvanger. 4. Benoeming van een Gemeente-ontvanger. 5. Idem van een onderwijzer in het teekenen aan de Herhalingsschool. 6. Idem van een armvoogd. 7. Idem van een lid dar Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 8. Adres van K. ABosch inzake het onderhands verhuren van het Tolhuis bij Leeuwarden c. a. 9. Alsvoren van L. de Groot inzake den Trek- schippersstal bij Leeuwarden. 10. Alsvoren van de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente inzake afkoop van grondrente. 11. Beslissing op het verzoek van het maken van een warme broeikas. 12. Adres van het Bestuur der Kaatsvereeniging inzake gebruik van het Kaatsland. 13. Alsvoren van P. Sevensma om restitutie van betaald schoolgeld. 14. Vaststelling begrooting Old-Burger Weeshuis. 15. Betaling uit het fonds voor Onvoorziene Uitgaven. 16. Beslissing over twee begrootings-posten. 17. Reclames tegen posten hoofdelijken-omslag en hondenbelasting. Het is toch wel opmerkelijk, dat in de pers niet meer aandacht is geschonken aan het Kon. besluit van 28 Sept. 1900 (Stsbl. no. 167), waarbij het besluit van Ged. Staten van Friesland, dat goedkeuring onthield aan dat van den gemeenteraad van het Bildt van 29 Jan. d. t. v., vernietigd werd. En toch ’t betreft iets zeer belangrijks. De zaak is deze: de gemeenteraad besloot den hoofdelijken omslag van f 20.700 met f1000 te verhoogen en deze som te besteden tot aankoop van land, om dit te verhuren als akkerland of tuingrond als middel tot wering van armoede en voorkoming van pauperisme. Ged. Staten meenden op tal van gronden, dat hier voor op de begrooting geen gelden mochten uitgetrokken worden, en de Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, was ’t hier mee eens. Niet aldus de Minister van Binnenlandsche Zaken, die geen vrijheid vond het ontwerp-be- sluit van den Raad van State aan Hare Majes teit ter bekrachtiging voor te dragen. Mits dien werd het besluit van den gemeenteraad van het Bildt goedgekeurd. Het Kon. besluit overweegt, dat het openen van de gelegenheid voor arbeiders, om een klein stuk grond in huur te verkrijgen, ter bebouwing in hun vrijen tijd, te rekenen is tot de meest eenvoudige en meest doeltreffen de maatregelen om het peil der lagere klassen te verhoogen en verbetering te brengen in sociale toestanden. En juist in een gemeente als het Bildt is dit van het grootste gewicht. Door de eigen aardige landbouwtoestanden hebben de land arbeiders daar slechts voor een klein deel van ’tjaar werk en kunnen dan niet genoeg voor zich en hun gezin verdienen. Er komt nog bij, dat de meeste grond er in handen is van buitenwonende eigenaren, die niet gaarne ook maar kleine stukjes ver knopen. Actueel, meenen we, is, ter beschouwing van dezen toestand, zeker nóg de brochure van den heer Bergsma, destijds burgemeester van ’t Bildt, nu van Enschede, voor eenige jaren verschenen, over de uitvoering van de Ar menwet in Friesland. Hij gaat daarin na, hoe Neen, nu niet naar huis en zich voor Klara vertoonen Zij hoorde haar al op zachten en toch zoo krenkenden toon zeggen: «Dat had ik dadelijk wel gedacht, dat mijnheer Mejo de engagementen niet voor jou in den zak zou dragen. Zie toch af van die dwaasheid, Metal* Neen, neen, dit niet I Zij haalde haar portemonnaie uit den zak en telde den inhoud. Zij kon nog over drie mark beschikken. Nu was haar besluit genomen. Op het naastbij gele gen postkantoor schreef zij een briefkaart naar huis, meldende, dat de heer Mejo haar een entreekaartje voor dien avond gegeven had. Dat zou al dadelijk een goeden indruk maken. Klara bracht juist hare in de laatste dagen, tengevolge het blauwe costuum wel wat verwaarloosde huishou ding weer wat op orde, toen Meta’s briefkaart kwam. Zij lei die voor haar vader, die nog een kleine wande ling maakte, op de schrijftafel neer. Zoodra hij terug kwam, wilde zij van dezen avond, nu zij met hem alleen was, gebruik maken, eens bedaard met hem over Meta te praten. Als hij maar eerst inzag dat Meta er waar lijk ernst van maakte, moest hij toch wel partij kiezen in de zaak. Klara was ’t gedurende de laatste dagen van haar eenzaam naaiwerk volkomen met zichzelve eens geworden, wat er van komen zou, als Meta haar wil doorzette en haar vader er zijn veto niet tegen stelde. Zij had juist de laatste hand gelegd aan het avondeten toen haar vader terugkwam, ’t Eerste wat hij deed was, om Meta roepen. De nieuwsgierigheid p] hem, wat het bezoek bij Mejo had opgeleverd, van de kleine zich zooveel had voorgesteld. Nadat hij licht gemaakt en de briefkaart gelezen had, kwam hij brommend en pruttelend met zjjn zwa- land) werk, maar wat oververdiend wordt gaat weg aan achterstallige huur en wordt besteed tot delging der ’s winters gemaakte schulden. Dit neerschrijvende, komt ons in de gedachte, wat een arbeider in het Bildt zei: «Onze wils kracht is gesloopt, onze energie gedoofd.* Zou nu werkelijk het verhuren van een stukje gemeentegrond aan arbeiders om dit in hun vrijen tijd te bebouwen een middel zijn tot verbetering van den socialen toestand? De Minister van Binnenlandsche zaken meent, dat in eenige gemeenten eens in deze rich ting een proef op kleine schaal moet genomen worden, opdat uit eigen ervaring kunne wor den nagegaan of zulke maatregel, in 't buiten land reeds toegepast, ook hier gunstig zal werken. Bedoeld is zeker Engeland met zijne Allotment- act, die de uitgifte in huur voor 35 jaren van kleine stukken land, van 36 Are, aan arbeiders, re gelt. In bepaald aangewezen gevallen kan de overheid grond koopen, huren of onteigenen. Zij kan dien zoo noodig droogleggen en ver deden in zooveel perceelen als gewenscht schijnt. Waar de proef slechts voor een jaar geno men wordt, en de Hooge Regeering toch al tijd, later, mocht men te ver gaan, tusschen- beide kan treden, daar achten wij het, gelet op de ons bekende Friesche toestanden, van groot belang, dat het gemeentebestuur hierin, althans voorloopig, de vrije hand gelaten wordt. Daarom begrijpen wij niet goed, dat bladen als de «Bildtsche Courant* en «Het Volk* niet in allen deele ’s Ministers plan t >ejuichen en dit laatste met zooveel woorden «lurft bewe ren, dat het bij die proef blijft. Dat het oer conservatieve «Dagblad van Zuidholland* den Minister als communist durft betitelen, moet dit blad voer zich verantwoorden. En dat Oud- Minister v. Houten met het plan, blijkens zijn laatsten «Staatkundigen Brief* niet ingenomen is, valt te begrijpen. Gelukkig echter hebben wij in het Sociaal Weekblad een bondgenoot. En ware men meer met Friesche toestanden op de hoogte, dan zou de Minister met zijn proef zeker op meer instemming hebben kunnen rekenen. Maar, en hier zit ’m de knoop, och, men be moeit zich in Holland, helaas, zoo weinig met Friesland. het toch komt, dat op een zeker complex van 180000 HA. land, in Friesland zooveel meer armoede heerscht, dan op een evenzoo groote uitgestrektheid in Overijsel, en meent als oor zaken te kunnen noemen: lo. de overbevolking. Op datzelfde aantal HA. grond in Friesland wonen 63000 men- schen meer dan in Overijsel 2o. het feit, dat in Overijsel de grond meestal behoort aan ingezetenenwat van enor- men invloed is op de exploitatie van den bo dem en op de mate van werk. In Friesland gebruikt de boer veel los werkvolk 3o. dat in Overijsel de veldarbeiders meest al verspreid wonen over de geheele gemeente, terwijl zij in Friesland meestal in de kom bij elkaar huizen, wat toestanden geeft als in de dichtbevolkte centra onzer groote stedenlucht, licht en ruimte ontbreken 4o. dat de Friesche landarbeider geen bron van inkomsten heeft dan veenarbeid en land bouw, terwijl in Overijsel bv. het mattenma ken, 't ijzeroerdelven, ’t weven nog eenige bij verdienste geeft; 5o. dat in Overijsel de meerderheid der veldarbeiders een stukje grond in gebruik heeft en ook wat vee bezit, terwijl dit in Friesland tot de groote uitzonderingen behoort. .Np, tegenwoordig door sommigen zoo’n groote waarde wordt gehecht aan statistieken, willen wij ook hier opgeven, ’t aantal bedeelde per sonen in de Friesche plattelands-gemeenten, en komen dan tot deze percenten: Ameland l/s, Schiermonnikoog 7, Utingeradeel 8, Fra- nekeradeel, Haskerland en H. Oldephaert 14, Achtkarspelen, Dantumadeel en Wonseradeel 16, Barradeel, Doniawerstal en Opsterland 17, Lemsterland en O.-Stellingwerf 18, Smallin- gerland 19, Schoterland 20, Aengwirden, Hen- naarderadeel en Rauwerderhem 21, W.-Don- geradeel 22, Het Bildt, Idaarderadeel en W.- Stellingwerf 23, Menaldumadeel 25, Kollumer- land en Wymbritseradeel 27, Tietjerksteradeel 28, Leeuwarderadeel en O.-Dongeradeel 30, Gaasterland 34, Ferwerderadeel 43. Van waar die toestand Omdat voorname lijk de fosse arbeiders, de tijdelijke bedeelden, niet genoeg werk hebben. Zij verdienen des zomers van 117 ets. per uur, ’s winters min der, en nemen eer hun toevlucht tot bedeeling dan de vaste arbeider, om de onzekerheid van verdiensten. Wel zoeken velen in’t voorjaar buiten hun gemeente en provincie (Duitsch- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2 7, cent. Groote letters naar plaatsruimte. I B- t- r- n r» L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1