VOOR X’iEI'.k i WTRM. NIEUWS- ffl lilVURTEJTIEliUO Zij, De Gelukzoekers. No. 96. Zaterdag 1 December 1900. 56e Jaargang. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. I FEUILLETON. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit de Raadszaal. Roman van Doka Dunckek. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor-Smeek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. die zich met 1 JANUARI a.s. op dit blad abonneeren, ontvan gen de nog vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 9 Bij het «Kaiserhof* meende Klara plotseling haar naam te hooren roepen. Zij bleef een oogenblik staan daar zij echter geen enkele bekende zag, ging zij verder. Daar hoorde zij haastige voetstappen en geroep achter zich. Haastig keerde zij zich om. Vlak voor haar stond een slank meisje met donker haar en deftig gekleed. «Lieve, beste Klara «Wel, Martha, zijt gij ’t?< Hartelijk schudden zij elkaar de handen. «Waar komt gij vandaan? Neen, maar wat me dat een pleizier doet!* «En mij dan, Klara! Hebt ge een beetje tijd?* Nu zij haar schoolvriendin wedervond trad mevrouw Muller op den achtergrond. «Tot één uur, ja!« «Heerlijk, ’t Is nu pas tien. Gij gaat meê naar boven, dan kunnen we weer eens recht gezellig praten. Ik logeer hier namelijk met papa, die, zooals ge zeker weet, lid van den Rijksdag is. Mama kon niet meê, omdat Eva niet goed was. Maar neen, ik weet iets beters. Wjj nemen een rijtuig en rijden naar den Thier- garten.* Vroolijk als twee kinderen liepen zij den rijweg over en stapten in een open rijtuig. «Goede, beste KlaraHoelang is ’t al geleden, sedert we elkaar gezien hebben! Bijna vijf jaren, is’t niet?* ren Kingma, Dokkum en de Voorzitter wordt conform het voorstel van den heer Dokkum besloten. Bij de lezing der artikelen van bovengenoemde in structie, worden overigens geen nadere voorstellen ge daan. De instructie wordt daarna dan ook zonder hoofde lijke stemming in zijn geheel goedgekeurd. 4. Benoeming van een Gemeente-ontvanger. Burg, en Weth. bevelen, uit de 22 sollicitanten naar bovengenoemde betrekking aan, de heeren Mr. H. N. Wouda te Sneek en P. van Andringa, ontvanger der gemeente 2 Ij Lemmer. Uitgebracht worden 11 stemmen hiervan verkregen de hh. Mr. H. N. Wouda 8, H. v. d. Goot te Sappe- meer 1, R. Paehlig te Sneek 1, en J. H. Ljjnwever te Amersfoort 1 stem. Zoodat is benoemd de heer Mr. H. N. Wouda alhier. 5. Idem van een onderwijzer in het teekenen aan de Herhalingsschool. Burg, en Weth. bevelen in overleg met den arrondis- sements-schoolopziener aan den eenigen sollicitant, den heer H. Schurink, alhier. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer H. Schurink met algemeene stemmen is benoemd. 6. Idem van een armvoogd. Wegens periodieke aftreding van den heer L. Fontein, met 1 Jan. a. s., worden aanbevolen de heeren 1. Dr. J. van der Feen 2. IJ. Buwalda. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer Dr. J. van der Feen is benoemd met 9 stemmen 1 stem was uitgebracht op den heer Buwalda, terwijl 1 briefje blanco was. 7. Idem van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Wegens periodieke aftreding met 1 Jan. a.s. van den heer Dr. G. Bouma, worden voor de ontstane vacature door de Commissie van Toezicht bovengenoemdaan bevolen de h.h. 1. Dr. G. Bouma. 2. Dr. D. H. Posthumus. Bestemming wordt de heerDr. G. Bouma herbenoemd met 9 stemmen, 1 stem werd uitgebracht op den heer Dr. Posthumus, terwijl 1 briefje blanco was. 8. Adres van K. A. Bosch inzake het onderhands verhuren van het Tolhuis bij Leeuwarden c. a. Burg, en Weth. stellen voor, om op 't verzoek van adressant, om het Tolhuis bij Leeuwarden, benevens het grasgewas van den Trekweg tot het Wirdumer hout, wederom onderhands te mogen huren, daar de tegen woordige huur met 12 Mei 1901 eindigt, gunstig te be schikken en adressant wederom voor 5 jaren, ingaande 12 Mei 1901 vooreene jaarljjksche huursom van f 180, het bovengenoemde onderhands te verhuren, daar bij publieke verhuring geen hooger huurprijs zal kunnen worden bedongen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten en zal de vereischte goedkeuring van h.h. Ged. Staten worden aangevraagd. 9. Alsvoren van L. de Groot inzake den Trek- schippersstal bij Leeuwarden. Burg, en Weth. stellen voor, op ’t verzoek van adres en van Meta’s voornemens en plannen. Eindelijk kwam zij ook op haar eigen voornemen, dat door de omstandigheden scheen voorgeschreven. Klara zei open en rond, zonder eenigen schroom of schaamte, aan haar vriendin alles, wat haar op ’t hart lag. ’t Was geen weemoedige klachtgeen zucht om vergelijkingen te maken over de vorstelijke omstandigheden waarin Martha Haland tegenover haar verkeerde. Martha had opmerkzaam toegeluisterd. Zij behoorde niet tot die rijke meisjes, die, van de wereld buiten haar niets wetende, slechts genieten van wat het leven haar uit den hoorn van overvloed te genieten geeft. Zij kende de wereld niet maar alleen van hooren zeggen. Mijnheer Haland had zijne kinder» nooit angstvallig afgesloten gehouden van de donkere kanten des levens. Toen zij nog heel jong waren, had hij hen reeds be grijpelijk trachten te maken, dat ’t geen verdienste was met een zilveren lepel in den mond geboren te worden, en geen schande, zijn dagelijksch brood in ’t zweet zijns aanschijns te verdienen. Zijn beide oud sten hadden hem op menig ridje langs zijne industrieele ondernemingen vergezeld. Zij hadden honger, ellende en ziekte, aan het leven en den arbeid in de fabrieken verbonden, leeren kennen en verzachten. Hij had hunne harten week en ontvankelijk gemaakt voor het edelste gevoel in de menschelijke borst, voor het medelijden. Zelfs het lijden door eigen schuld werd door hunne jeugdige zielen niet buitengesloten. En zoo weiden zij zich dan ook al heel spoedig bewust van den plicht: op te komen voor hunne minder bevoorrechte mede- menschen. Vandaar ook, dat alles wat Klara haar thans vertelde haar in geen enkel opzicht vreemd was. En volgens gewoonte bood zij dadelijk verstandig en met een warm hart raad en hulp aan. Wordt vervolgd. «Toch wel, Klara, maar ik heb zoo mijn eigenaardige beschouwingen over het geluk. Zij zijn niet veel realistischer geworden in die vijf jaren dat we elkaar niet gezien hebben en niettegenstaande ik bijna vijf en twintig jaar ben. Wij zijn oud geworden, Klara •Nu, daarvan is nog niet veel te merken,» zei de blonde, haar mooie vriendin bewonderend aankijkende. «Althans bij jou niet, Martha.* Martha had niet meer geluisterd naar ’t geen de andere het laatst gezegd had. Zij keek met groote, ern stige oogen voor zich uit in den zonnigen dag, vragend, zoekend, alsof daar, in het flikkerende zonlicht voor haar, het antwoord te vinden was op de vraag die haar op de ziel brandde. Eindelijk zeide zij met een lachje, dat niet in staat was den diepen ernst uit hare oogen te verdrijven «Het geluk, mijne goede Klara, heeft nog altijd voor ieder een ander gezicht. Weet ge nog hoe vaak wij daarover gekibbeld hebben Zie, het geluk dat ik zoek is waarschijnlijk nergens te vinden, zoo eigenaardig is zijn physionomie. Gij weet wel dat ik mijne aan spraken, wat het uiterlijk betreft, niet zoo bijzonder hoog stel, volstrekt niet. Ik lijd ook geenszins aan de idee fixe van de meeste rijke meisjes, dat men mij slechts begeeren zou om het gelddaarvoor ben ik, rondweg gezegd, te trotsch, of, als gjj liever wilt, te ijdel. Ik weet heel goed, dat ik ook nog andere be- minnenswaardige eigenschappen bezit als de geld buidel mijns vaders. Ik breng dus geen principieel wantrouwen meê tegen wat mij zooal als geluk wordt voorgesteld. Ook zoek ik geen buitengewoon man hij mag om mij zelfs wel heel gewoon zijn, maar slechts dit ééne zou hij mij moeten gevenhet gevoel, dat hij mij noodig heeft, dat hij behoefte heeft aan mij boven iets anders op de wereld.» Vervolgens moest Klara vertellen van haar vader leeraar, in de teekenlessen aan de Hoogere Burger School te willen voorzien h. een ongezegeld adres van H. Ligthart te Sij- brandaburen, betreffende de Oudvaart. De Voorzitter stelt voor: nu uit het adres sub d blijkt, dat de aangevraagde koop niet uit een han- delsoogpunt geschiedt, de voorwaarden, waarop het aangevraagde terrein kan worden overgedragen, in een volgende vergadering vast te stellen het adres sub /te stellen in handen der Commissie voor Straten en Wallen om advies en het daarna nader te behandelen het adres sub h als ongezegeld zijnde, ter zijde te leggenin de vorige vergadering is buitendien reeds betreffende de uitdieping der Oudvaart besloten eerst een nader onderzoek in te stellen omtrent het adres sub g van de Comm, van Toezicht op hot Middelbaar Onderwijs, met begeleidend schrij ven van den waarnemenden Directeur der H. B. Sch., benevens een attest van den heer Dr. G. Bouma, om wegens ongesteldheid vaneen heer Groene veld, leeraar in het teekenen, stappen te doen, in de tijdelijke vaca ture te voorzien, B. en W. te machtigen aan dat verzoek gevolg te geven, aangezien uit het attest blijkt, dat het zich laat aanzien, dat de heer Groeneveld geruimen tijd afwezig zal moeten zijn, doch dat tevens de mo gelijkheid niet wordt uitgesloten, dat de heer Groe neveld zijne betrekking na de Kerstvacantie weer zal kunnen waarnemen; verder deelt de Voorzitter mede dat de heer Rozebeek van Heerenveen op een des betreffende vraag zich bereid heeft verklaard, om, zoo veel zijn vrije tijd zulks toeliet, in de tijdelijke vaca ture te voorzien, terwijl de voorwaarden hem alleszins billijk voorkwamen. De Voorzitter stelt dan ook voor B. en W. te mach tigen de vereischte stappen te doen om na de Kerst vacantie in de tijdelijke vacature te voorzien en de goedkeuring voor de daardoor noodige uitgaven, van h.h. Ged. Staten aan te vragen, tot uiterlijk mits Juli, wanneer de tegenwoordige cursus eindigt. De heer ten Gate vraagt of niet reeds dadelijk in de tijdelijke vacature kan worden voorzien. De Voorzitter antwoordt dat reeds alle maatregelen zijn genomen, om zoo spoedig mogelijk in de tijdelijke vacature te voorzien, doch men moet voor de daardoor noodige uitgaaf eerst de machtiging van h.h. Ged. Sta ten hebben, buitendien is het ook weldra Kerstvacantie. De heer Beekhuis heeft geen cijfer gehoord, waarvoor de heer Rozebeek genegen is, zijne hulp te verleenen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij heeft gespro ken van billijke voorwaarden, omdat de heer Rozebeek dit nog niet kon preciseeren, daar het door hem te geven aantal lesuren nog niet bekend wasin besloten verga dering wil Spr. echter wel het genoemde cijfer zeggen. Zonder hoofdelijke stemming wordt thans de gevraag de machtiging verleend, terwijl verder de niet geme moreerde ingekomen stukken voor kennisgeving wor den aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat nog de volgende stuk ken na de visie zijn ingekomen Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeente-rekening, dienstjaar 1899 een schrijven van den Kerkeraad der Hervormde Ge- meente, daarbij verzoekende gebruik te mogen maken van een lokaal in het Armhuis; een adres van den heer Alberda, logementhouder alhier, verzoekende de rooilijn van het door hem ge kochte en te verbouwen perceel aan de Muntstraat, dat hij als logement wil laten inrichten, te willen bepalen of gemeentegrond ten dienste daarvan te willen afstaan een id. van den heer K. Bruynis te Amsterdam, daar bij concessie verzoekende voor den aanleg eener telefoon in deze gemeente een id. van den heer Mr. de Wendt te Leeuwarden, voogd-rentmeester van het Nieuwe Stads-Weeshuis aldaar, daarbij verzoekende een dam in een sloot aan de Sneeker-Leeuwarder trekweg onder Huizum te mogen maken; een id. van mr. P. C. Andreae, leeraar’aan de H. B. School, alhier, daarbij verzoekende eene nevenbe trekking te mogen bekleeden. De Voorzitter stelt voor, deze laatste ingekomen adressen voor de volgende vergadering ter visie te leg gen of voor zoover voorbereid in de volgende vergade ring te behandelen. Nog is ingekomen een schrijven van den heer Joh. Gorter, waarbij hij wegens aanstaand vertrek uit deze gemeente, ontslag neemt als lid van den Raad en tevens dank betuigt voor de welwillende medewerking welke hij van al de leden heeft mogen ondervinden. Hieromtrent stelt de Voorzitter voor, zij ’took zeker tot aller leedwezen, goede nota te nemen terwijl in deze vacature volgens de wet zal worden voorzien. Conform wordt besloten. 3. Vaststelling eener Instructie voor den Gemeen te-ontvanger. De Voorzitter zegt, dat de oude instructie zoowel in jbihoud als artikelen belangrijke wijziging heeft onder gaan, terwijl tevens is gelet op plaatselijke toestanden en den omvang dezer gemeente. De instructie wordt hierna door den Voorzitter ar- tikelsgewijze gelezen. Op een vraag van den heer Paehlig, waarom den laatsten Maandag van de maand het kantoor niet meer geopend zal zijn, antwoordt de Voorzitter, dat dit in hoofdzaak is geschied om de ontvanger in de gele genheid te stellen de belangrijke ontvangsten, die in Leeuwarden betaalbaar zijn, zelf in ontvangst te ne men, daar de ontvanger zelf hiervoor verantwoordelijk is. De tegenwoordige ontvanger had hiervoor steeds een vertrouwd persoon, doch B. en W. meenden, dat de verantwoordelijke persoon in de gelegenheid ge steld moest worden, deze sommen zelf te innen. Voorts is ook deze bepaling opgenomen, om den ontvanger, die het geheele jaar aan zijne betrekking is verbonden, de gelegenheid te geven, eens uit te gaan; waarvoor alsdan die Maandag tevens genomen kan worden. De heer Dokkum stelt voor, waar het kantoor iederen werkdag van 91 uur is geopend, dit des Dinsdags, voornamelijk om het marktgeld nog dienzelfden dag te kunnen storten, tot 2 uur open te houden. De Voorzitter zegt geen bezwaar tegen deze voorge stelde wijziging te hebben. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de hee- VERGADERING van den Gemeenteraad van Snee/c, op Dinsdag, den 27 Nov. 1900, des namiddags ten 61/, ure. Tegenwoordig zijn eerst 11, later 12 leden. Afwezig de heeren Pijttersen,' Visser en Joh. Gorter. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Na opening der vergadering, deelt de Voorzitter mede, dat van den heer Visser bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is bij deze vergadering tegen woordig te zijn, terwijl mede een schrijven is ingeko men van den heer Dr. Risselada, dat hij wegens bezig heden niet tijdig ter vergadering kan zijn. 1. Resumtie der Notulen. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van h.h. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit van 6 October j.l. tot verhuring van een stukje grond van het Aschland aan de firma W. Borneman en aan D. en P. Banning alhier; ld. geleidende een afschrift van het Kon. Besluit, waarbij aan deze gemeente tot 1 Sept. 1903 vrijstelling wordt verleend van de verplichting, tot oprichting eener Burgerdagscbool; c. ld. houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 25 Oct. 1.1., tot onderhandsche verhuring van het thans als kunstijsbaan ingericht terrein, aan de heeren W. Hesselink en 3 anderen, uitmakende het Bestuur der IJsvereeniging «Sneek”; d. Een schrijven van het Bestuur van het Departe ment Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, daarbij mededeelende, dat de door hem gevraagde over- draging van het aan de Wijnkanstraat gelegen terrein, waarop gymnastiekschool, niet geschied uit een han- delsoogpunt e. Id. van W. Hesselink en 3 mede-onderteekenaren, uitmakende het bestuur der IJsvereeniging »Sneek«, dat zij op de door den Raad gestelde voorwaarden, het aan deze gemeente behoorend weiland, thans voor kunstijsbaan ingericht, weder onderhands wenschen te huren f. Id. van de heeren G. J. en J. A. Bervoets, daarbij verzoekende langs hun perceel aan de Krui- zebroederstraat een trottoir te mogen maken g. Id. van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs, daarbij verzoekende tijdelijk, ge durende de ongesteldheid van den tegenwoordigen «Met dezen zomer, ja. Gij waart toen met uwe ouders hier op uw doorreis naar Noorwegen!* »Jat waarlijk. Ik wou je vandaag opzoeken. Je woont zeker nog in de Steinmetzerstraat Klaia knikte. «Ik ben namelijk nog maar een paar dagen hier en niet reeds sedert de opening van den Rijksdag. Ik wou mama, die nog niet bij Eva weg kan, niet zoolang alleen laten, en onze jongste mag met haar tien jaren nog niet naar de groote stad. Gij moet namelijk weten dat mijn broêr Ernst zich hier nu ook als advocaat gevestigd heeft. Mama is nu met de kleine geheel alleen. Ik zou ook maar liefst thuis gebleven zjjn. Ik geef namelijk altijd nog niets om al die drukte en groote gezelschappen, waaraan ik thuis echter ook niet geheel ontkomen kan, maar papa wou mij bepaald hier hebben, althans bij het groote feest, dat hij den acht tienden in het «Kaiserhof* geeft. Ik weet het niet, maar ik vooronderstel dat hij daarmeê een bepaald doel op ’t oog heeft, een politiek of een ander. Papa is niet gewoon zooiets te doen, zonder dat hij er reden voor heeft.* «Gij hebt recht, trotsch op uw vader te zijnalles wat men van hem hoort «O, dat ben ik ook,* viel Martha Haland haar vriendin levendig in de rede, «hij bezit een vast, innemend karakter. Ik heb slechts iets op hem tegen dat ’s zijn groote zwakheid tegenover mij.* «Nu, daarmeê zal hij zich niet veel op den hals halen,* zei Klara lachende. «Zeg dat niet. Ik heb hem al heel wat zorg ver oorzaakt. Hij zou graag zien dat ik trouwdehij heeft brave, flinke, uitstekende mannen met mij in aan raking gebracht, en ik heb nooit een keuze kunnen doen.» «Was er dan niemand onder die je beviel?* 1. 2. Lemsterland te OURANT. I Punten van behandeling:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1