ft SIEUW8- ES AIIVERTBKTIEBLAl» Zij, taMiïii voor tie Nationale Militie, IWH MEK BS MSTIiEKEJ. Óe Gelukzoekers. 55e Jaargang. Woensdag 12 December 1900. BEKENDMAKING. No. 99. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Officieele Advertentie. FEUILLETON. Bk i. 2. Roman van Doba Dünckib. nd. Lm- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. die zich met 1 JANUARI a. s. op dit blad abonneeren, ontvan gen de nog vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. ing LICHTING 1902. aar. eg- m- is, iet lijn aan Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten,die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd in gezeten 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tuschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zjjn beiden overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter in schrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder bekend, dat op Woensdag den 2den Januari 1901 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den 1 sten Januari 1901 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzöo geboren zijn in 1882. Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s na middags 1 uur. Sneek, den len December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. zij een beetje konden uitrusten. De directeur nam nu het geleide der oudere dames op zich, zijne dochter aan den baron overlatende. Hoewel dit snelle en onvoorbereide alleenzijn met Martha Halard theoretisch in Ebersteins programma: hals over kop en met vliegend vaandel, paste, zoo kwam deze positie hem op dit oogenblik toch pijnlijk genoeg voor, nu zjj practised moest worden toegepast. De verrassende schoonheid, de innemende lieftalligheid, de ongekunstelde natuurlijkheid van het meisje brach ten hem in verwarring en maakten hem, misschien voor de eerste maal in zijn leven, stijf en onbeholpen. Deze aan de overwinning gewone vrouwenveroveraar voelde zich op dit oogenblik verlegen en onhandig als een schooljongen, en onder het bewustzijn van de belachelij ke rol die hij speelde, raakte hij er hoe langer zoo meer in verward. Als hij dit mooie voorname schepsel met haar verstandige goede oogen zonder nevenbedoelin gen met een vrij geweten ontmoet had, wie weet, of hij haar dan niet voor zich had kunnen winnen; in elk geval zou hij zeker geweest zijn van een oogenblik uitgezocht, gezellig genot, Maar zooals de toestand nü was, be roofde de beschamende rol, die hij tegenover mejuffrouw Haland speelde, hem alle vreugde van dit samenzijn. Dit was weder een van die oogenblikken waarin hij Friedberger met voldoening naar de keel zou gevlogen zijn. De zaak mocht niet doorgaan. Nadat hij tot dit besluit gekomen was, kreeg hij zijne zelfbeheersching terug. Martha, die er totaal niets van begreep hoe die onbeholpen verlegenheid te verklaren was bij een man, dien zij kort te voren nog als den gladden, eleganten man van de wereld vluchtig had opgenomen, haar deed ’t genoegen, dat zijn stemming plotseling scheen omgekeerd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. De baron, die tot nu slechts eenige onsamenhangende woorden gesproken had, begon op eens druk en leven dig over haar vader te spreken. »U mag trotsch op hem zijn, juffrouw.* Dat waren bijna Klara Horn’s woorden, die hij daar tot haar sprak, en onwillekeurig kwam haar het daaraan vastgeknoopte gesprek langs de lommerrijke wegen van den Thiergarten weder in den zin, en hare oogen namen plotseling, zonder dat zij ’t zelf wist, dien zoekenden blik aan, waarmeê zij toen in de van zonlicht tintelende verte getuurd had. Ebersteins oogen volgden dien blik, zonder te vermoeden waar deze heenging. Toen bedacht zij plotseling, dat zij zich in gezelschap bevond van een wildvreemden man metwienzij zich uit een soort plichtsgevoel diende te onderhouden. «Excuseer mij, heer baron, als ik heden niet erg spraakzaam ben. Ik ben een beetje afgemat; aan zooveel drukte als in Berlijn zijn wij buitenlieden niet gewoon.* »U ziet er alles behalve afgemat uit, juffrouw. In tegendeel, u had daar zoo pas eene uitdrukking van innerlijke spanning, als zocht u iets dat heel in de verte lag en hier niet te vinden was »U kon wel gelijk hebben,* antwoordde zij lachende en keek hem daarbij voor de eerste maal vol in ’t gezicht, ’t Beviel haar, dat hij haar conventioneel gezegde niet onopgemerkt liet voorbijgaan. Ook wat zij in zijn gelaat zag, mishaagde haar niet. In die duidelijk gesneden trekken lag eene eerlijke uitdrukking. Intusschen kon zij niet weten dat die uitdrukking voornamelijk de weerschijn was van het gevoel van berouw, dat hem bevangen had toen hij voor de eerste maal haar gezien had, wier lot hij uit schandelijke berekening aan het zijne had willen verbinden. «Mjjne oogen hebben werkelijk iets gezocht, wat hier niet te vinden isgeheel tegen haar gewoonte 12 Friedberger deed alle moeite, aan de voortdurende ontstemming van zijn cliënt een einde te maken. Hij zei bij zich-zelfheeft hij de mooie Haland maar eerst eens gezien, dan zal hij wel een andere worden. Maar Eberstein was vóór den achttienden daartoe niet te be wegen. Zijn kaartje had hjj tegen diner-tijd aan het «Kaiserhof* afgegeven, alleen om maar geen gevaar te loopen dat men hem ontvangen zou. En van eene ontmoeting in den schouwburg, die, naar hij hoorde, mejuffrouw Haland dikwijls bezocht in gezelschap van haar broeder of twee jonge meisjes, van wie de eene zijn onbekende beschermeling, de kleine adspirant-too- neelspeelster wezen moest, wilde hij in ’t geheel niets weten, ’t Gold hier eener óp of er onder. Hals over kop in de zich boven hem sluitende golven, met vliegend vaandel vooruit in den strijd bij den eersten aanval overwinnen of bezwijken. En zóo was de achttiende gekomenDe feestzalen van het deftige hotel straalden bepaald in een zee van licht. Een uitgelezen gezelschap bewoog er zich. De partijgenooten van den directeur waren bijna allen ver tegenwoordigd. Het militaire element, de groot-in- dustrie, de kunstenaarswereld waren aanwezig. Een keur mooie, jonge, elegante vrouwen en meisjes ver levendigde het tooneel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie Brengen ter openbare kennis, dat bij Hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling, behoorende tot eenen Staat, waarde Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienstis onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Martha Haland ontving de gasten baars vaders met innemende lieftalligheid. Vorstelijk schoon zag zij er uit in het eigenaardig, rijk met bloemen bestikte licht gele costuum, dat Klara Horn voor haar gemaakt had. De heerlijk blanke hals, de mooi gevormde armen, het donkere, zacht golvende haar, het donker blauwgrijs der fraai bewimperde oogen, vormden een prachtige kleur- en vormenharmonie. Eberstein was dadelijk bij ’t begin van het feest door den directeur in een langdurig gesprek gewikkeld. Friedberger had ’t door zijn veelvuldige relaties, in de eerste plaats door zijn cliënt, de politieke vriend van den directeur die hem de uitnoodiging voor Eber stein verschaft had zóó weten te leiden, dat de baron tegenover Haland in een bijzonder gunstig licht ver scheen, zoodat deze reeds vooraf belangstelling koe sterde voor den jongen man. Aan Haland was van bevoeg de zijde omtrent Eberstein naar waarheid meegedeeld dat deze jonge diplomaat op non-activiteit een schran dere kop was en ondanks zjjn los leven ook thans nog in de regeeringskringen goed stond aangeschreven, zoodat ’t volstrekt niet onaannemelijk scheen, door zijne bemid deling de regeering gunstig te stemmen voor zekere voor stellen, welke Haland voor dit jaar op het politiek pro gramma zijner partij geplaatst had. In elk geval scheen ’t den directeur de moeite waard, den jongen diplomaat, wiens uiterlijk hem op ’t eerste gezicht wel beviel, eens te polsen. Hij zelf stelde den baron dan ook aan zijne dochter voor en drong er bij haar op aan, ondanks de drukte, die haar omgaf, ook eenige oogenblikken aan hèm te wijden. Het oogenblik daarvoor was niet ongunstig gekozen. Martha, vermoeid van ’t vele dansen, stond juist op ’t punt met een paar bejaarde dames, kennissen uit hare geboorteplaats, een stil plekje op te zoeken, waar pensioen of inkomen te verzekeren. Hij be paalde daartoe, dat voor f 18,000 eene coöpe ratieve zuivelfabriek in de Mpij zou worden opgericht en deze 3 percent van dat kapitaal aan «Rustoord zou uitkeeren; dat f 13.500 zou worden besteed om 21 H.A. woest terrein te ontginnen en tot boerenplaatsjes te maken; de pacht zou voor Rustoord zijn, De overige f 4000,zouden dienen voor eene telefoon verbinding van ’t algemeen bureau met de verschillende hoeven en fabrieken. Deze ver binding werkt nu reeds goed. Ook de zuivel fabriek werkt goed en ontvangt van 260 leden de melk van 700 koeien. In één dag zou men nauwelijks ’t geheele gebied kunnen doorwandelen: 400 woningen met ruim 2000 menschen vormen een streek van 20 K.M. lengte en 1 K.M. breedte. In Frederiksoord staat een flink logement. Naast dit logement de woning des directeurs, die de M.pij bestuurt, bijgestaan door 2 onderdirec teuren en verscheidene wijkmeesters. In elk der 3 plaatsen is een Raad van Toezicht, waarin een onderdirecteur, een wijkmeester en een vrijboer zitting hebben. Voor ’t geheel bestaat er een Algemeene Raad, waarvan o. a. 3 vrij boeren leden zijn en de directeur president is. Ieder, die zich ergens over te beklagen heeft, is verplicht, dit aan den voorzitter van den Raad van Toezicht mee te deelen. De voor zitter roept den Raad bijeen, die getuigen hoort en oordeelt of er termen zijn tot het opmaken van een proces-verbaalis dit ’t ge val, dan spreekt de Raad van Tucht het von nis uit. Hij vergadert zelden vaker dan 2 maal per jaarwel een bewijs, dat ’t rustig is in de Maatschappij. Deze heeft scholen opgericht, die in 1850 door het rijk zijn overgenomen. Er bestaan bibliotheken, brei- en naaischolen. De jeugdige bevolking kan gebruik maken van het onderwijs in bouwkundig- en handteekenen. Verder heeft men een fanfarecorps en een scherpschuttersvereeniging. Dronkenschap, onzedelijkheid, verwaarloozing van huis en tuin, verregaande luiheid en wan orde worden niet geduld. De straffen daartegen zijn: eerst vermaning, dan bedreiging en ein delijk wegzending uit de M.pij. De arbeider is 'verplicht, zijne kinderen ter school te zenden en wel zoolang, tot de school doorloopen en eervol ontslag verkregen is. Daarna moeten de jongens nog 2 jaren de avondschool, de meisjes nog de brei- en naai- sen, 7 stieren en 386 varkens en biggen. De houtteelt op ongeveer 450 H. A. land geeft eene goede opbrengstdennen- en eikenhak hout en ruwe schors vinden geregeld aftrek. De ontginning van heidegrond gaat langzaam vooruit. Veen wordt alleen verwerkt ten be hoeve der bewoners. De fabrieksarbeid dient vooral tot werkverschaffing, met name in ’t winterhalfjaar, als er op ’t veld minder te doen is, en voor ’t aanleeren van een ambacht, om daardoor later, buiten de stichting, in eigen behoeften te kunnen voorzien, ’t Meest bloeit de mandenmakerij, die veel naar elders ver zendt; (juist daarover hoorden we door man denmakers klagen als over een doodende con currentie); de katoen- en juteweverij zijn op geheven; de cocosmatterij was vroeger beter. De boekdrukkerij te Steenwijk telde een paar jaar geleden 5 jongelui uit de Maatschappij, die er verder een schoen- en kleermakerij, een timmerwinkel en eene smederij voor eigen rekening op nahoudt. In ’t algemeen hebben de lage prijzen van vee en landbouwproduc ten en de aanzienlijke herstellingen aan de vele gebouwen, waarvan vele 50 tot 70 jaren oud zijn, een minder gunstigen geldelijken toestand in ’t leven geroepen, die nog wel niet zorg wekkend was, maar waarin, een paar jaar ge leden, door eene algemeene oproeping, in den Isxide, verbetering is gekomen. Voor een 15-tal jaren is de Maatschappij ver rijkt met een 3-tal belangrijke stichtingen, nl. eene tuinbouw-, eene boschbouw- en eene landbouwschool; de laatste te Willemsoord, de beide andere te Frederiksoord. De generaal- majoor van Swieten heeft het kapitaal voor deze drie vakscholen aan de Mpij van Welda digheid geschonken, ter herinnering aan zijn overleden eenigen zoon Gerard Adriaan, naar wien de scholen genoemd zijn. Zij strekken tot opleiding van bekwame tuinlieden, bosch- bazen en landbouwers. Zij dienen hoofdzakelijk voor de zoons van arbeiders en vrijboeren uit de stichting; evenwel kunnen ook anderen, tegen betaling, geplaatst worden. Reeds ont ving daar menig jongeling eene degelijke op leiding en vond hij eene goede plaats in of buiten ons land. In 1897 stelde een edel menschenvriend, de bekende heer J. W. Jansen te Amsterdam, de belangrijke som van f 35,500 ter beschikking der Mpij, inzonderheid om de vrijboeren op hun ouden dag in «Rustoord” van een matig De Maatschappij van Welda digheid. Slot. De landbouw wordt met groote zorg en kennis uitgeoefend en aan goede gereedschap pen, bemesting, enz. het noodige geld niet ge spaard. Rogge, haver, aardappels, koolrapen, mangelwortels, duive- en bruine boonen zijn de hoofdgewassen. Van veel belang is het grasland, dat niet alleen in eigen behoefte voorziet, maar nog aan verkoop van hooi eenige duizenden guldens op levert. De veestapel telde in 1897: 24 paar den, 135 melkkoeien, 62 vaarzen, 17 trekos- i u n St a RIJ rf- g-e- ke :al- m). JOS OURANT ïl dui- jlie ikt, nikt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1