v> ÏWll U N MST1M. Zij, Ileeren tMiiipagazijiien lijdelijke Uitverkoop KLEEDINGSTUKKEN MODE-ARTIKELEN. Invoer van melkvee in België. iBscftriivinE voor ie Nationale Militie, LICHTING 1902. met 10 procent extra korting De Gelukzoekers. 65e Jaargang. Ko. 100. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. KENNISGEVING. Officieele Advertentien. BEKENDMAKING. op alle voorradige EN FEUILLETON. Zaterdag 15 December 1900. Roman van Doka Dunckbr. •ijn- I r Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. t I s die zich met 1 JANUARI a. s. op dit blad abonneeren, ontvan gen de nog vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. I t- t. tl De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt naar aanleiding eener bij hem ontvangen missive van den Commissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 10 December j.l., no. 887, 3 afd. St., ter openbars kennis dat de invoer van melkvee langs Selxaete (Station) met ingang van den 15 dezer weder is toegestaan. Sneek, den 13 Dec. 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. om naar buiten te rijden in de vrije lucht en het kruipen de, onvergenoegde bloed in beweging te brengen. Daar bij zou mischien ook, zooals vroeger meermalen, wel de een of andere verstandige gedachte bij hem opgekomen zijn. Hij zou wellicht iets gevonden hebben waarmeê hij door iets anders als door een saamgekoppeld dwang- huwelijk uit zijne fatale positie kon gered worden. Een rit in de open lucht, ja, dat zou ’t ware zijn. Maar alles in hem verzette zich er tegen, op een vreemd dier te gaan zitten. Sedert hij zijn Velohad moeten verkoopen was hij niet weer in den zadel geweest. Een brandende nijd rees in hem op, toen hij er aan dacht, hoe opge wonden mejuffrouw Haland gisteren nacht gesproken had van haar lange ritten door de vaderlandsohe bos- schen, en daarbij beving hem plotseling een machte- looze woede tegen hem-zelf. Vond deze haar oorsprong in de onmeedoogende zelfbekentenis, dat hij thans op zijn twee-en-dertig-jarigen leeftijd niets anders was als een bankroetierkwam er iets bij hem in verzet tegen zjjn late gewetenswroegingen, welke hem de in alle opzichten begeerenswaardige verloving met Martha Haland onmogelijk deden schijnen? hij wist er zelf geen verklaring aan te geven. Hij voelde slechts een onbeschrijfelijke toorn tegen zich-zelf, tegen het nood lot, en de onstuimige begeerte, dien toorn door’teen of ander te dooden, te verstikken. Als ’t avond ge weest was, dan zou hij ’t middel wel gevonden hebben zich in den maalstroom der vergetelheid te storten, maar met dezen langen, helderen dag wist hij geen raad. Met somber saamgetrokken wenkbrauwen en vast gesloten lippen trad hij naar de naastbijzijnde aan- plak-kolom. De verschillende aankondigingen hadden betrekking op den avond. Daar, tusschen de aan- 13 Zonder dat hij ’t zich-zelf bewust was, sloeg hij den weg in naar het «Kaiserhof*. Toen hij bespeurde in welke richting hij zich bewoog, begon hjj min of meer bitter te lachen en sloeg de zuidelijke richting in. Een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, Friedberger op te zoeken en hem te zeggen, wat hij hem van daag nóg had willen schrijven. Maar ook daarvan kwam hjj terug. Het stond hem bepaald tegen, den kleinen agent een bezoek te brengen. Zóo ver was hij in elk geval dan nog niet gedaald. Buitendien zou dit afwijken van zijne maatschappelijke gewoonten zelfs geen practisch nut hebben, want de kleine man was nagenoeg den geheelen dag, in elk geval gedurende de morgenuren, voor zaken van huis. Eberstein stond een oogenblik stil om na te denken. De een of andere dringende aangelegenheid, waaraan hij zijn vrijen tijd had kunnen wijden, bestond niet; ook had hij wel is waar zonder zich dit feit bewust te wezen geen zin voor iets anders als wat met het huis Haland in verband stond. Gehoor te geven aan een der in de on-orthografische brieven aangeboden rendez vous kwam zelfs niet bij hem op, en bij Hiller of Dressel te ontbijten met champagne kon hem in zijne oogen- schrjjving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder bekend, dat op Woensdag den 2den Januari 1901 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1901 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1882. Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s na middags 1 uur. Sneek, den 14 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van dek LAAN, Secretaris. stuk landschap, dat hij voor zich had, herinnerde hem sprekend aan een stukje van zijn geboorteland. Als hij door de vaderlandsohe velden reed en dan het stuk boschland westelijk achter het tarweveld insloeg, dan had hij juist zoo’n groenblauw stukje meer vóór zich. Hoe vaak had hij ’t zoo zien liggen, overstrooid van het goudgefhkker der morgenzon. Dan was hij van ’t paard gestegen, dat bedaard naast hem voortstapte, en over uitstekende boomwortels geklauterd, tot hij bijna met de voeten in ’t water stond, en had hij ge noten van de stilte en de rust van het bosch. Daar, waar hij zoo vaak als knaap en als man gestaan en uitgerust had van kinderlijke of ernstiger wedstrijden en stormen, daar stond nu zeer zeker zijn broeder al leen of met zijn donkerharig dochtertje. Die onbedui dende, kleingeestige, pedante man, dien hij zijn leven lang geplaagd, gecritiseerd en bespottelijk gemaakt had had hij tenslotte niet het beste deel gekozen Rustig, over zich-zelven voldaan, zat hij met vrouw en kinderen, waaraan wel is waar de zoon en majoraats- heer nog ontbrak, op eigen grond, terwijl hij Wat hadden zijn meerdere gaven, zijne meer zorg vuldige opvoeding, zijn zoogenaamde ruimere horizont hem gegeven? Hij was daarbij een verloren man ge worden en voor de keuze gesteld óf aan de ge- heele farce tusschen het heden en morgen met een revolverschot een einde te maken, öf door een rijke partij er zich weer bovenop te helpen. En wat had hij eigen lijk gehad van dat onzinnig leven, dat hem tot dit stichtelijk einddoel gebracht had? Als hij er eigenlijk goed over nadacht hoegenaamd niets. Wordt vervolgd. voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd in gezeten; 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter in- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 6 December 1900, no. 45, le afdee- ling J, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni L857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat, behoudens de onder 2o en 3o van dit be sluit vermelde uitzonderingen, de visscherij in de pro vincie Friesland van 1 Januari 1901 af tot nadere aan kondiging zal zijn gesloten 2o. dat de visscherij in de rivier »de Linde» zal zijn gesloten gedurende de maanden Maart, April en Mei 1901 3o. dat met de palingvisscherij, door middel van aalfuiken, voorshands op den bestaanden voet kan wor den voortgegaan. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden af- gekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 11 December 1900. (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 14 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis, de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provin- cie Friesland Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier reisplan voor de lijn Wannsee. Dat was een vinger wijzing. Naar buiten in de vrije lucht, zij ’tdan ook niet op een paard I Hij wierp zich in een huurrijtuig. «Koetsier, naar ’t station Wannsee Vijf minuten na aankomst van Eberstein stoomde de trein weg. Hij had een kaartje tot Potsdam ge nomen. ’t Was echter evengoed mogelijk, dat hij reeds te Steglitz uitstapte. Slechts naar buiten, slechts iets anders, slechts de Biedende toorn besussen, de zelf verwijten door het een of ander tot zwijgen brengen. Wellicht zou daar buiten wel iets gevonden worden dat hem afleiding gaf. Hij bevond zich geheel alleen in een der achterste tweedeklas waggons. Met onrustige stappen wrong hij zich door de smalle gang de zitplaatsen voorbij, nu eens rechts, dan links een blik door de vensters werpende. Een troostelooze omgeving. Ondanks de zonneschijn een jammerlijk uitzicht. Ginds dook blauw achtig het «Grünewald* op. Steglitz. Hij dacht niet meer aan uitstappen. Wat zou hij hier doen Dus verderAchter Zehlen- dorf kwam men het bosch als men de zandige pijn- boom-heide dan bepaald dien eeretitel wilde toeken nen nader. Te Schlachtensee stapte hij uit. Hij had geen rust meer in de enge coupé. Als gejaagd liep hij den zandigen weg langs van het station naar het meer. Groenblauw glinsterend, met schitterende zonnevonken bezaaid, lag daar de met pijnboomen om geven waterplas. Eberstein stond een oogenblik stil. Ondanks zijne door en door wreveljge stemming, on danks zijn antipathie tegen het markische landschap, moest hij toch erkennen, dat dit gezicht lang niet kwaad was. Hii geraakte in eene eenierszins zachtere. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie, Brengen ter openbare kennis, dat bij Hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari j van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel I vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling, behoorende tot eenen Staat, waarde Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienstis onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont I 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s j lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of meer verzoenende stemming ook jegens zich-zelf. Het onder zich gevoeld hebben zelschappen, een schril rood plakkaat. Een nieuw maar liefst een aiEuws- h mmwBLii) i SlBBS StBVOETS l w.in' I»..-. aacznxrjajrwa.;r-m>raMKHr. n«iirrn 5 r I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1