NIEUWS- EJ' .UMOTTIBL1D Zi.i, fcciiiw voor ie Nationals Klitie, LICHTING 1902. VOOR 8WI L) 0I8TKU. Bekendmaking Hinderwet. De Gelukzoekers. Mo. 102. Zaterdag 22 December 1900. 55e Jaargang. BEKENDMAKING. UitgeversPOUWELS FALKENA, tegenover ’t Tramstation Sneek. Uit de Raadszaal. Officieels Advertentiën. FEUILLETON. DE UITGEVERS. Roman van Dora Dunckkb. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. die zich, met 1 JANUARI a. s. op dit blad abouneeren, ontvan gen de nog vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der HIN- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21li cent. Groote letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie, Brengen ter openbare kennis, dat bij Hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling, behoorende tot eenen Staat, waarde Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of DERWET Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secreta rie dier Gemeente ter visie ligt een. bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van De Firma W. HUBERT Co. te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot uitbreiding harer Stoom-Machinefabriek, kadastraal bekend Gemeente Sneek, sectie A, no. 1654. Dat op Zaterdag, den 5 Jan. 1901, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek be zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 22 Dec. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. in al zijne uitdrukkingen. Maar Eberstein had ’t zich nu eenmaal in ’t hoofd gezet, eene bepaalde informatie uit hem te halen. Zjjn wilskracht was gewoonlijk niet van langen duur, maar was zij er eenmaal, dan toon de zij zich sterk en onbuigzaam. En heden wilde Eber- stein werkelijk. Hij wist, dat hij den directeur inder daad een dienst bewees, als hij hem klaren wijn kon schenken over de heerschende stemming der regeering opzichtens een gedurende de eerstvolgende dagen in te dienen voorstel, en hij wilde hem dien dienst bewijzen. Alle pogingen van den regeeringsraad, zich zijn las- tigen collega van vroeger van den hals te schuiven, le den schipbreuk op de beminnenswaardige maar onver zettelijke taaiheid van den diplomaat. Toen Eberstein tegen den avond van Postdam naar Berlijn terugkeerde wist hij, wat hij weten wilde. Hij was liefst maar dadelijk naar het «Kaiserhof* ge reden, om zijne informaties aan het juiste adres te bren gen. Maar ’t was ZondagHaland zou vermoedelijk niet thuis of in ’t gezelschap zijner dochter zijn, en daar wilde hij zich niet indringen. Hij keerde naar zijn ho tel terug, om met een paar regels den directeur voor morgen een onderhoud te vragen, de bekende aange legenheid betreffende. Als dat was afgeloopen, dan zou hij ook aan Friedberger schrijven, of deze bij zich laten komen. Toen Eberstein uit de portiersloge den sleutel van zijn kamer wilde halen, overhandigde de kleine gedien stige bij de lift hem een brief, die reeds morgens voor hem was afgegeven met verzoek om antwoord. Het schrift, een prachtige, mannelijke hand, was hem onbe kend. Toen hij het couvert had losgesneden, viel hem een vel postpapier met de onderteekening van Haland te gemoet. ’t Was bepaald kinderachtig, maar op dit oogenblik had hij een gevoel alsof hij verbleekte. Haas- 15 Eberstein was er nog altijd niet toe gekomen, den be slissenden brief aan Friedberger te schrijven. Aan den avond van den dag waarop hij met mejuffrouw Haland door Grünewald gedwaald had, kwam ’t hem bijna eene blasphemie voor, met den agent over haar persoon ais over een stuk koopwaar te onderhandelen, het aanbod van Friedberger af te wijzen als een handelsartikel, dat plotseling aan waarde verloren had. Ook den volgen den dag scheen er zich geen gelegenheid voor aan te bieden. Eigenlijk had hjj er ook nog niet zoo’n groote haast mee te maken. Als hij eerst eenmaal aan Friedberger verklaard had dat van de zaak Haland niets komen kon, dat deze naar iets anders voor hem moest omzien, dan moest ook alle verkeer tusschen hem en de familie een einde nemen. Met het vooruitzicht, binnen korten tijd met de Warschauer jodin of New-Yorksche geldzak als zijn echtgenoote in ’t publiek te verschijnen, zou hij Martha Haland niet meer onder de oogen kunnen komen. Aan eenige beleefdheids-plichten moest in elk geval vooraf voldaan worden. Hij moest zijn visite in »Kaiserhof« nog maken, en buitendien had hij het denk beeld niet opgegeven, zich bij den directeur welgevallig te maken door eene uit Potsdam gehaalde inlichting. Mochten de Halands hem dan over een paar weken of maanden, nadat hjj zich al lang zou hebben terugge- Wegens het Kerstfeest zal deze Courant Woensdag 26 dezer NIET verschijnen, terwijl het nummer van 2 Januari op Nieuwjaars dag zal worden uitgegeven. Evenals vorige jaren stellen we ook nu weder een ieder in de gelegenheid, hierin hunne Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen 2 5 cent per adver tentie. Vroegtijdige toezending wordt be leefd verzocht. trokken, als iemand zonder smaak of als gek beschouwen, omdat hij zoo’n allervreemdste partij deed, zij zouden in elk geval niet kunnen zeggen, dat Lodewijk Eber stein niet eens wist, wat een cavalier paste. Intusschen ignoreerde hij de weder talrijk ingekomen onorthographische brieven, veronachtzaamde opvallend de champagne-avondjes bij Heller en Dressel, en was veel te zien in den Rijksdag, waar hij vooral aan do beschouwingen der liberalen een voortdurende aan dacht schonk. Hij was plotseling weder bevangen door zekere eerzucht van den man voor zijn vak. Als een in alle opzichten geregeld levend echtgenoot zou hij zich natuurlijk weder ter beschikking van den Staat stellen en, zooals hij wist, met blijdschap worden aangenomen. Wat zou het schaden, als hij voor korten tjjd zijn be langstelling toonde voor het liberalisme 1 Een geslepen diplomaat moet in alle zelen thuis ziju. Buitendien stelde hij zich ernstig voor oogen waarover hjj acht dagen geleden nog zou gelachen hebben dat de voorstellen, inzonderheid die van de fractie Haland, het arbeidsvraagstuk betreffende, van zoo algemeen men- scheljjk belang was, dat zij zelfs voor den verstokten conservatief een bron van voortdurende belangstelling moesten zijn. Door zijne herhaalde en scherp opmerkende aan wezigheid in het parlement maakte hij zich ook nader bekend met de aangelegenheid waarop Haland onlangs vertrouwelijk tegenover hem gezinspeeld had. En zoo besloot hij dan kortberaden, op den eersten Zondag in Maart zijn bezoek in het »Kaiserhof< had hij intus schen gemaakt zonder de familie te hebben aangetroffen naar Potsdam te gaan, om zijn vroegeren collega in het belang van Haland te interviewen. In den regeeringsraad vond hij den echten pruisi- schen ambtenaar van noord-duitsch bloed terugtoege knoopt tot aan de keel, terughoudend en voorzichtig waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zjjn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zjjn voogd in gezeten 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zjjn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zjjn beiden overleden, zjjn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hjj, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zjjn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter in-* schrij ving aan te geven bjj Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder bekend, dat op Woensdag den 2den Januari 1901 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1901 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1882. Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s na middags 1 uur. Sneek, den 14 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. e. ld., houdende goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij voorloopige machtiging wordt verleend tot af- en overschrijving eener som ad f 1300,— ten behoeve van het onderwijs f. ld., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring voor drie dagen der week van het Kaatsland aan het Bestuur der alhier opge richte Kaatsvereeniging g. Een telegram van den Staatspresident Kruger, daarbjj harteljjk dank betuigende voor de hem toege brachte hulde; h. Een schrijven van den heer Dr. G. Bouma, daarbjj mededeelende, dat hij zijne herbenoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt i. Id. van den heer Dr. J. v. d. Feen, dat hjj zijne benoeming tot Armvoogd aanneemt j. Id. van den heer H. Schurink, dat hij zjjne benoeming tot onderwijzer in het teekenen aan de herhalingsschool aanneemt k. Id. van het Bestuur der Kaatsvereeniging dat hjj de voorwaarden tot onderhandsche verhuring van het Kaatsland aanneemt l. Eene missive van den Commissaris der Koningin aan den Burgemeester, daarbij verzoekende het advies van den Raad in te winnen betreffende eene gevraagde verhooging van jaarwedde door den Commissaris van Politie m. Teekeningen en begrooting voor het vernieuwen der z. g. Wonderbrug en amoveering der 8 woningen van het z. g. Mollemaklooster n. Een schrijven van Ged. Staten, inhoudende 2 opmerkingen betreffende de door den Raad vastge stelde instructie voor den Gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt uitvoerig de door Ged. Staten geopperde bezwaren, betreffende de instructie van den Gemeente-ontvanger mede en is met dat college van meening dat art. 1 dezer instructie kan vervallen, daar de daarin genoemde borgtocht bjj afzonderlijk raads besluit wordt vastgesteld en goedgekeurd het tweede bezwaar betreft artikel 7, waarin de registers, welke de ontvanger moet aanleggen en bijhouden, worden ge noemd Gedep. Staten wensohen allerereerst te noe men een memoriaal. Burg, en Weth. zijn van oordeel dat hierin voldoende wordt voorzien in de woorden «alle verdere bijboeken, die door Burg, en Weth. voor een richtig beheer noodig geoordeeld en voorgeschreven wor den*, daar toch steeds een memoriaal als hulp-journaal wordt gebruikt. Spr. stelt dan ook namens Burg, en Weth. voor, het artikel 1 te schrappen en artikel 7 onveranderd te laten. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten en wordt ovengenoemde instructie, van den datum van heden voorzien, opnieuw vastgesteld. Omtrent de ingediende teekeningen en begroetingen voor vernieuwing der Wonderbrug en amoveering van 8 woningen van het Mollema-klooster, tot het verkrij gen van een doorreed van genoemde brug naar het Zuidend, deelt de Voorzitter mede, dat deze zaak met eenigen spoed is behandeld om te kunnen zien welken toestand daar alsdan werd geschapen en tevens de kosten te weten. Spr. zou er voor zijn, reeds nu in beginsel uit te maken of tot amoveering van het Mol lema-klooster zal worden besloten, opdat de huurders tig ging hij ter zijde, om den brief te kunnen lezen zonder dat de jongen van de lift hem zag. Zonder zich het onmogelijke van zoo’n onderstelling duide lijk te maken, had hij iets gevreesd als better verant woording roepen over zijn indringen bij de Halands. Maar nu voelde hij, dat hij zjjn kleur terugkreeg. Hij haalde ruimer adem. De brief bevatte in uiterst vriendelijken vorm eene uitnoodiging om morgen mid dag drie uur in den zoologischen tuin met hem en zijne dochter te diiieeren. Hij zou dus niet gekomen zijn, om juffrouw Martha nog eens te ontmoeten I Welnu dan, ’t was niet zijn schuld noch zijne verdienste, dat het noodlot hem nog een galgenmaal toeschikte. Aan een bedankje viel niet te denken, want wat hjj den directeur had mee te deelen, kon geen uitstel lijden. Hij ging met de lift omhoog naar zijne op de vierde verdieping gelegen heel eenvoudige kamer, om dadelijk een beleefd ant woord te schrijven, inhoudende, dat hij zich vleide, den heer directeur tevens eene niet onbelangrijke mededee- ling te kunnen doen. Warm als een Meidag brak de volgende morgen aan. Eberstein had het niet lang in zijn hotel kunnen uit houden. Hij was al vroeg de straat op en dacht voorloopig zonder resultaat er over na, hoe hjj den tijd tot drie uur klein zou krijgen. De kapper, een eenvoudig ontbijt, dat «eenvoudig* werd in zjjne ge dachten dik onderstreept hij meende sedert eenigen tijd reden te hebben zich te verheugen over het beper ken zijner uitgaven, wat hoofdzakelijk daarin bestond, dat hij niet dagelijks meer met champagne ontbeet en voor ’t oogenblik geen bekoorlijke vrouwelijkheid te verzorgen had zouden niet veel tijd in beslag ne men. En dan bleven nog altijd ruim vier uren over tot hjj aan tafel ging. Wordt vervolgd. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Donderdag, den 20jDec. 1900, des namiddags ten 6l/„ ure. Tegenwoordig zijn 12 leden. Afwezig de heeren H. S. de Vries en H. F. Pjjttersen; één vacature. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Na opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat van den heer de Vries bericht is ingekomen, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is, deze vergade ring bjj te wonen. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. De notulen der vorige vergadering worden na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van h.h. Ged. Staten, geleidende een afschrift van het Kon. Besluit, waarbij wordt goedge keurd het raadsbesluit vaa 25 Oct. jl., tot onderhand sche verpachting van de Bank van Leening aan den heer E. Sanders; b. ld., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Nov. 11., tot onderhandsche verhuring van den z.g. Trekschippersstal te Leeuwarden aan Laurens de Groot aldaar; c. id., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Nov. 11., tot onderhandsche verhuring van het Tolhuis c. a. bij Leeuwarden aan K. A. Bosch aldaaf d. id., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Nov. 11., tot betaling eener som groot f 30.50. uit het fonds voor Onvoorziene Uitgaven, dienst 1900 i OURANT n il f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1