Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De Oorlog in Zuid-Afrika. st over Kaapstad, voor een nieuw te Zr ve H Uit de Raadszaal. all I pu sol d c K rt e ze m V* en M H: de n< Fr zv bai E S v I del ten 1 No Ma Ka J Vr gel Ijjr 1 is Pri afg VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbritseradeel op Zaterdag, den 29 December 1900, des voormiddags 10’/. uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Als zeker wordt gemeld uit Z. Afrika, dat onze vroegere stadgenoot, de heer H. J. Pout- sma, later drukker en uitgever te Amsterdam, die ’t vorige jaar naar Z. Afrika was vertrok ken, in de Kliprivier verdronken is. Deze rivier stroomt in Natal, even benoor den Ladysmith, komt van de Drakensbergen en is een zijrivier van de Tugela, de bekende rivier, waar Buller van mee kan spreken. aangeslagen tot een bedrag van f 66.98, waarop den 18 Mei 11. was betaald f 41.98, den 23 Juni 11. is overleden, voor zes maanden afschrijving van hoofdelij- ken omslag te verleenen en teruggave wegens het te veel betaalde ad f 8.49. Burg, en Weth. stellen voor gunstig op dit verzoek te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Af- en overschrijving van posten der begrooting, dienst 1900. Burg, en Weth. stellen voor, daar de post «Jaarwed den brugwachters* niet toereikend is, dezen post met f 12.001/, uit den post voor onvoorziene uitgaven te versterken. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform beslo ten, terwijl goedkeuring van dit besluit bij hh. Ged. Staten zal worden aangevraagd. 8. Adres van Mr. H. N. Wouda te Sneek, om een der lokalen in het gemeentehuis als ontvangkantoor te mogen gebruiken. Adressant, benoemd gemeente-ontvanger te Sneek, verzoekt voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden de zuidelijke voorkamer van het gemeentehuis, met het gebruik van de daar aanwezige meubelen, vuur en licht, onderhands te mogen huren tegen een jaarlijk se hen huurprijs van f 2Ö0.— Burg, en Weth. stellen voor, het verzoek van adres sant, die wegens de sehaarschte van woningen te Sneek, geen geschikt lokaal kan krijgen, waar hij kantoor zal kunnen houden, toe te staan, daar de ge vraagde kamer zelden wordt gebruikt en de verhuring in het belang der gemeente-financien isde verhuring geschiedt met vrij gebruik van vuur en het aanwezige ameublement van 1 Jan. 1901 tot 1 Juli 1902, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 200.op nader door Burg, en Weth. te stellen voorwaarden. De heer Gerbrandij zegt, dat een en ander reeds met adressant was besproken, over het licht was evenwel niet gesproken, zoodat dit in dien prijs niet is begrepen. De Voorzitter acht de verhuring ook in het belang der gemeente-financien; ook kan die kamer gemakke- lijk gemist worden daar voor vergaderingen etc. nog verschillende lokalen disponibel zijn. Na nog eenige bespreking betreffende dit punt tusschen de heeren Gerbrandij, Ages, Visser en de V oorzitter, wordt conform het voorstel van Burg, en Weth. besloten. De vergadering wordt hierna gesloten. Lord Roberts is aangekomen; eerst bezocht hij de Koningin op het eiland Wight en werd benoemd tot Graaf en kreeg de Orde van den Kousebandgisteren kwam hij te Londen aan en nu kan hij optreden als opperbevelhebber van het geheele Eng. leger, waar van het beste deel wegsterft in de velden van Zuid- Afrika. Lord Kitchener krijgt telkens zwaarder werk. Terwijl Botha en De la Reij en De Wet en de an dere aanvoerders met hunne helden nog strijden in de beide Republieken, dringen verschillende comman do’s telkens verder. Kitchener kan geen troepen uit de Republieken missen, anders zijn deze voor hem verloren. De lijnen, loopend naar de Republieken, zijn öf in handen der Boeren, óf vernield. En ondertusschen dringen de Boeren altoos verder de Kaapkolonie in. De gouverneur sir A. Millner, heeft een wanhoops- bevel uitgevaardigd. Hij noodigtde Engelschgezinde Kapenaars uit, mee te strijden tegen de Boeren en De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den gezagvoerder van een stoomboot, door de Rechtbank te Heeren- veen tot 154 geldboeten van f 2, subsidiair 1 dag hechtenis voor elke niet-betaalde boete, veroordeeld wegens het als kapitein van zijn schip weigeren het verschuldigd kanaalgeld te betalen bij de doorvaring van verschillende bruggen. De requirant had nl. de verschul digde gelden, berekend naar de inhoudsruimte van zijn schip, vermeld in den meetbrief vol gens ’t kon. besluit van 1894 opgemaakt, niet willen betalen, op grond dat dit kon. besluit met de daarop berustende meetbrieven ver vallen was door ’tkon. besluit van 1899 en alleen willen betalen volgens den nieuwen meetbrief (die een veel geringer tonnenmaat opgaf.) De Hooge Raad verwierp het beroep in cas satie, op grond dat volgens art. 5 van het Provinciaal reglement van Friesland op de hef fing van kanaal- en bruggeld, deze gelden be rekend worden naar den volgens het kon. be sluit van 1894 geldigen meetbrief. Hierin nu was geen verandering gebracht door ’t verval len van dit kon. besluit, daar de oude meet brief toch de grondslag kon blijven voor de heffing van het kanaalgeld. HARLINGEN. Een staking die slecht is afgeloopen voor degenen, die begonnen, is die der bootwerkers alhier. In de Kerstdagen werd druk vergaderd en daags daarna begon de staking. Er werden eischen gesteld en slechts een paar man begonnen te werken. Reeds Zaterdag jl. was de beweging geëindigd en Maandag gingen de werkzaamheden weer haren gewonen gang. Vier der bootwerkers zijn ontslagen en de Schippersbond, die ook bij de staking betrokken was, ontbonden. LANGWEER. De raadzitting, uitgeschreven op Oudejaarsdag, kon niet doorgaan wegens het slechte weer, slechts vier van de elf raads leden en de verslaggever waren tegenwoordig. Dientengevolge werd de zitting tot Zaterdag 5 Jan. verdaagd. T. van der Loos, Westhem. 4. H. Pollema, Nijland. 4e catagorie, overige inwoners, welke niet onder de 3 eerstgenoemde categorieën vallen 1. G. W. Alberda, Goënga. 2. P. de Roos, Heeg. Uit elke categorie moet de helft worden benoemd, zoodat er dan 7 leden zijn. 4. Benoeming leden en vaststelling van een huis houdelijk reglement voor die commissie- Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen om de benoeming van leden der evengenoemde commissie te doen plaats hebben in de eerstvolgende vergadering, alsmede om alsdan het reglement van die commissie vast te stel len, hetwelk inmiddels voor de leden van den Raad ter Secretarie ter inzage zal worden neergelegd. Volgens het huishoudelijk reglement, hetwelk wordt voorgelezen, zullen de vergaderingen dier commissie in een lokaal van het gemeentehuis worden gehouden, terwijl de kosten dier vergaderingen, voor administra tie, alsmede de presentiegelden, welke voor eene ge wone vergadering f 1.en voor eene buitengewone f 0.50 bedragen, uit de gemeentekas zullen worden bestreden. 5. Adres van het Bestuur der Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek te Heeg, om eenige boomen, staande in den berm des wegs, aldaar te mogen rooien. Het Bestuur der Coöperatieve 8toomzuivelfabriek «Hoop op Zegen* te Heeg verzoekt om 27 boomen, staande aan den westkant van den weg, genaamd »de Schatting* van Oudega naar Heeg, te mogen rooien, om zoodoende een goeden toegang tot de al daar in aanbouw zijnde fabriek te krijgen. Burg, en Weth. meenen dat er tegen inwilliging van ovengenoemd verzoek geen bezwaar bestaat, mits de kosten der 27 te rooien elsenboomen, geraamd op f 13.50, door bovengenoemd bestuur in één termijn ten kantore van den gemeente-ontvanger worden gestort, voordat de boomen worden verwijderd, terwijl mede de kosten voor het rooien der boomen en het dicht maken der gaten voor dat bestuur komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het verzoek, conform het voorstel van Burg, en Wethouders, toe gestaan. 6. Verzoek van de erfgenamen van wijlen T. Hettinga, om afschrijving van hoofdelijken omslag. Adressan ten verzoeken, om waar genoemden heer Hettinga, op het kohier van den hoofdeljjken omslag voor 1900 meer toezicht noodig geworden, want er is veel werk door veroorzaakt. Zoo ontvangt b. v. de schoolopziener van iedere school uit zijn district elke week een staat, vermeldende de gevallen van schoolverzuim en de redenen daarvan, alles voor echt gewaarmerkt door de handteekeningen der verschillende onderwijzers. Voor ’t schooltoezicht is Nederland verdeeld in drie inspecties. Friesland is verder ver deeld in twee districten, Leeuwarden en Hee ren veen, die samen weer in 13 arrondissemen ten zijn verdeeld. Een daarvan is Sneek, waartoe behooren de gemeenten Sneek, Wym britseradeel en Ijlst. De moord te Tilburg. De rechtbank te Breda heeft het arrest van den) verver Mutsaers nogmaals met 30 dagen verlengd. De Tweede Kamer heeft';de Huwelijkswetten ter goedkeuring van Harer Majesteits huwelijk aange nomen. Een teleurstelling. Te Geertruidenberg is gister morgen plotseling overleden de heer Broeders, voor wiens lOOsten verjaardag, die vandaag gevierd zou worden, verschillende toebereidselen waren gemaakt. In 3 eeuwen geleefd. De heer J. van de Water te Schiedam zal 15 Augustus van dit jaar 1901 zijn 102den geboortedag bereikt hebben. Geboren in 1799, geniet dus de nog krasse man het zeldzame voorrecht in 3 eeuwen te hebben geleefd. Een dorpsreferendum. In de voorlaatste vergadering van den gemeenteraad te Woensdrecht>(N.-B.) werd het sluitingsuur der herbergen besproken, men kon het niet eens worden over het antwoord op de vraag, of het 10 of 11 uur moest zijn. Er werd besloten, de inge zetenen in de gelegenheid te stellen zich daaromtrent te verklaren en dit bij publicatie bekend te maken. In de jongste zitting van genoemden raad deelde de voorzitter mede, dat er 20 adressen waren ingekomen, voorzien van 200 handteekeningen, om het sluitingsuur op 11 te bepalen, en geen enkel voor 10 uur. De voor zitter zeide, dat, nu de meeste ingezetenen zich voor 11 uur hadden verklaard, hij het voorstel in omvraag zou brengen; dit werd metalgemeene stemmen aangenomen. De vrome Rhodes. De Cape Times verkondigt, dat baas Rhodes 3000 pd. st. beloofd heeft aan den aarts bisschop W. W., van bouwen domkerk. Koningin Victoria op reis. De heer Dossé heeft voor Koningin Victoria den westelijken vleugel van het Excelsior Hotel Rigina te Cimiez bij Nizza ge huurd. De Koningin zal er in Maart en April vertoeven. In 1895 was Hare Majesteit er voor het eerst en kwam er elk jaar weder, uitgezonderd verleden jaar. Onder de andere vorstelijke gasten van het Hotel zijn ook Koningin Wilhelmina en hare moeder. In 1898 bracht president Faure er een bezoek aan Koningin Victoria. De verliezen der Engelschen. In een der jongste verliezen-lijeten komen namen voor, die betrekking hebben op het gevecht bij Magersfontein, op 11 Dec. 1899 geleverd. Er worden in opgegeven als gesneuveld 14 onder-officieren en minderen, die eerst als «ver mist* waren vermeld. Een andere lijst geeft de namen van 45 dooden, waarvan 5 overleden aan wonden, 2 verdronken, 19 gestorven aan koorts en buikloop en 19 op verschillen de plaatsen gesneuveld. Meer dana60.C00 man liggen ziek in de verschillende hospitalen in Zuid-Afrika. Het totaal-cijfer der ver liezen, dat maandelijks door het War-Office wordt op gegeven, is, wat het totaal op 31 December betreft, nog steeds niet bekend gemaakt. De vorst is ingetreden. Maandag hadden we in ’t Noorden van ons land eene echte sneeuwstorm; in Friesland en Groningen was men er verlegen mee; sporen en trammen ondervonden last. En in Holland en Overjjsel en verder was ’t zacht weer. De berichten van het Weerkundig Instituut wijzen op zeer sterke vorst in ’t Noordoosten en Oosten. Te Memel en Breslau, in 't Oosten van Duitechland, vroor het Woensdagmorgen resp. 29 en 25° F.; toen was er te Haparande 37° F. vorst. In ons land had men in Groningen, dienzelfden morgen 16° vorst, te Helder en Utrecht 5°, terwijl het te Vlissingen en in ’t Zuiden van ons land dooi weer was. Gisterenmorgen 8 uur vroor het te Memel 30°, te Breslau 28’, te Carlsruhe, in ’t Zuiden van Duitechland 18° F. In Frankrijk was nergens vorst, te Vlissingen 9° dooi weer. Op dat oogenblik was hier ook bijna geen vorst. Maar de toestand in ’t O. en N. O. duidt nog geen dooi weer aan. Op het oogenblik bedraagt het aantal der ge vangen genomen Boeren 14,800, terwijl er’;360 op parool zijn vrijgelaten. Te Ladysmith is een kamp voor 2000 gevangenen ingericht. Ongeluk. Het Nieuwjaarschieten heeft te Ambt- Ommen weer eens een vrij ernstig ongeluk veroorzaakt. De schaapherder W., in de buurtschap Arrien, die zijne vreugde over de intrede van eene nieuwe eeuw door pistoolschoten wilde uiten, trof zich daarbij zoo danig in de hand, dat hij twee vingers verloor en zich overigens zoo ernstig verwondde, dat hij naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden overgebracht. p- Werving van soldaten door de Engelschen in Hon garije. Een telegram uit Bucharest aan de Petit Bleu meldt, dat Engelsche ronselaars geheel Transylvanie afloopen om soldaten voor hun leger in Zuid-Afrika op hun rol te doen teekenen. Voor zoover men weet, hebben tot nog toe slechts 30 man zich aangegeven, hoewel de meest verlokkende b elooningen worden toe gezegd. Dit feit bewijst, dat Engeland niet meer weet, hoe de troepen in Zuid-Afrika aan te vullen. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling'. Resumtie der notulen van de vergadering van De notulen van evengenoemde vergadering worden, na 1 steld. 2. Door stukken medegedeeld: a. Een telegram dd. 8 Deo. jl. van den Staats president Kruger te ’s Gravenhage, houdende dank betuiging voor het hem op dien dag toegezonden telegram van huldebetuiging; b. Resolutie van hh. Ged. Staten dd. 13 Dec. jl., geleidende de mededeeling van ZEx. den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat bij Kon. Besluit met in gang van 1 Jan. 1901, tot Inspecteur van het Lager Onderwijs in de 3e Inspectie is benoemd de heer mr. T. Ruysch; c. Eene missive van het Departement Sneek der Maatschappij van Nijverheid, dat in de vergadering van dit Departement en geintroduceerden op 17 Dec. jl. de volgende motie met algemeene stemmen is aangenomen «De leden van het dep. Sneek van Nijverheid en geintroduceerden, gehoord de inleiding van de heeren van Beversen en van Heurn over hunne plannen tot aanleg van den tramweg StavorenSneek met zijtak ken, oordeelen het wenschelijk, dat deze tramweg spoedig tot stand kome en dat de betrokken gemeen tebesturen, zoowel financieel als op andere wijze krachtig dezen aanleg ondersteunen.* d. Mededeeling van Burg, en Weth. dat bij de ge houden publieke verpachting voor 3 jaren, ingaande 12 Mei 1901, van het recht tot tolheffing bij de brug te Heeg met het gebruik van het daarbij staande huisje, ingeschreven werd door T. Piso voor f 158.75; P. de Bok voor f 142.—Tj. Zijlstra voor f 130. P. Veltman voor f 125. Gegund aan den hoogsten inschrijver T. Piso voor f 158.75 per jaar. (De tegenwoordige pacht bedraagt f 100. De Voorzitter stelt voor deze ingekomen stukken vóór kennisgeving aan te nemen, doch bij de behan deling van de aangevraagde subsidie voor een tram lijn Stavoren—Sneek, op het adres sub c. te letten. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Voorstel tot vaststelling eener Commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente. De Voorzitter zegt, dat hoewel in de vorige verga dering werd voorgesteld in deze vergadering boven genoemde commissie te benoemen, behoeft hiertoe niet te worden overgegaan voor en aleer de Leerplichtwet in werking is getreden, zijnde 1 Jan. a. s. Burg, en Weth. stellen dan ook naar aanleiding van art. 22 der Leerplichtwet en van art. 1, 2 en 3 van het desbetreffende Kon. Besluit voor, uit de door hun aan te bieden aanbeveling van 14 personen, in de eerstvolgende vergadering 7 personen te benoe men en inmiddels deze aanbeveling ter inzage neer te leggen ter Secretarie. De aanbeveling van personen voor de Commissie tot wering van schoolverzuim, welke dient tot bijstand van den arrondissements-schoolopziener, en uit vief" catagoriën moet bestaan, bestaat uit de volgende heeren le categorie, Ouders van schoolgaande kinderen: 1. A. H. Tromp, Woudeend. 2. Hendrik Dam, Heeg. 3. Willem Atsma, Oppenhuizen. 4. Wolter Bakker, Offingawier. 2e categorie, onderwijzers, verbonden aan openbaar lagere scholen 1. S. H. Reitsma, IJsbrechtum. 2. P. Oosterhof, Woudsend. 3. J. Bosma, Oudega. 4. J. Cnossen, Scharnegoutum. 3e categorie, onderwijzers, verbonden aan bijzondere scholen 1. J. C. de Puy, Oosthem. 2. P. van der Laan, Gaastmeer. Het had sterk gevroren en gisteren werd er dan ook vrij wat gereden. Ook de Trekvaart werd bereden, maar was niet ver trouwd. Een 8-tal jonge dames ondervonden dit tot hun groot ongenoegen. Bij het Oud- Tolhuis, halfweg Scharnegoutum, zakten ze er door. Allen werden gelukkig gered, ’t laatst mej. v. d. Zee. Men begrijpt, dat de terugtocht naar Sneek bij zulk vriezend weer zeer lastig was en we hopen, dat geen der geredden er schadelijke gevolgen voor de gezondheid door zal krijgen. Zooals men weet is met 1 Jan. de Leer plichtwet in werking getreden. Daardoor is SNEEK. Zondagavond waren talrijke be minnaars van ’t Friesch in «Amicitia* alhier opgekomen om de uitvoering bij te wonen van het Jouwster Toanielselskip, dat voor het voetlicht kwam met Alderljeafde*, toanielstik yn fiif bedriuwen fen F. G. Looijenga. Was de verwachting nog al hoog gespannen door de gunstige indrukken, door dit selskip bij een vroeger optreden alhier achtergelaten, de uit slag der uitvoering heeft die goede verwachting niet beschaamd, vooral nu een van de be langrijke rollen zoo uitstekend werd vervuld door den heer F. G. Looijenga, den auteur van genoemd stuk. De verschillende rollen waren verder goed in gestudeerd en de vertolkers ga ven over het geheel de handeling zeer getrouw en natuurlijk terug. Mej. S. de Haan en de heer E. G. de Boer vervulden met succes de hoofdrollen, de eerste met de rol van Hanna, de tweede met die van Sijtse. Door den heer F. G. Looijenga werd de rol van Japik boven onzen lof weergegeven. Zijne gepaste antwoorden en leuke gezegden dwongen vaak tot lachen. Ook mej. M. Feen- stra, die als Fokje, wiif fen Japik optrad, oogstte veel bijval in. De heer I. Bergsma vertolkte zeer goed de rol van Rimmer Stienstra, oan- nimmer. Van de kleinere rollen beviel vooral die van Wijtske (mej. M. van der Veen). Het herhaald applaus en de toejuiching van het publiek aan het slot, bewezen dat het selskip ook nu algemeen werd gewaardeerd. Een opgewekt bal was na deze uitvoering voor velen het aangenaam slot van den avond. Heden is de chef van het spoorwegstati on alhier vertrokken naar Ruurloo, een belang rijk kruispunt in Gelderland. De chei van Ruurloo is nu hier chef. Aan de Stadswaag alhier werden het jaar 1900 aangevoerd: Boter, 6236/4 en 532/8. Fabrieksboter, 2907/a en 1904/, Kaas, 137902 Kilo. Hoogste prijs Boter 24 Dec. f 54 Laagste Hoogste Laagste 1 Mei - 39. Kaas 11 Sept. - 45. 10 April - 33. De ijsfeesten te Leeuwarden, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de «Ijs club* aldaar, zullen gehouden worden op Zon dag, Maandag en Dinsdag a. s. Het vastgesteld programma luidt als volgt Zondag, matinee en ringsteken op de nieuwe ijsbaan, des avonds variétés in de »Harmonie.< Maandag, hardrijderij op de korte baan door 32 uitgenoodigden van de beste Friesche rij ders, des avonds bal in de HarmonieDinsdag, schoonrijden en wedstrijden op de lange baan om het kampioenschap van Nederland, ’s avonds groot avondfeest in de Harmonie. Afwezig met kennisgeving de heeren A. H. Tromp en Joh. Reijenga; zonder kennisgeving de heeren J. T. Feenstra en H. D, Oppedijk. 1. den 8 Dec. jl. Lezing door den Secretaris, onveranderd vastge- Ingekomen stukken en mededeelingen. den Secretaris worden de volgende ingekomen Een telegram dd. 8 Deo. jl. van den Staats- betuiging voor het hem op dien dag toegezonden b" Resolutie van hh. Ged. Staten dd. 13 Dec. jl., 6' e fi t Ja va eei lijl de ev mt hui gez kle me hui en zog ziji dai ter mu 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2