M r Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. 1 De Oorlog in Zuid-Afrika. ne< ma I wij i Benoemd tot ambtenaar van het .Open- Valsch Bankbiljet. Aan het postkantoor te Schevenin- gen werd een valsch bankbiljet van f 100 aangeboden. De jonge Scheveninger, die het in zijn bezit had, be weerde het te Delft van een paardenkooper ontvangen te hebben. Het biljet werd in beslag genomen. gen. nen. G( seliu de 1 en B Hoo] Berg van der 1 Pier Dom dv Rins Gt 24 ji van Roor Ov Jiskj te P Hart Antj< l Ping Antji mars Boer GE A van Oi Visa - Li keur D van Beij doo< 4 li H weg K nuai ge ze derf ren E pitei ren 1 A verli over Vi mor< man is vi gen, G< Soht stra, sma, sma, allei Grof Durl yinn O' Tont Twee tegenstrijdige telegrammen: De Kaapsche wielrijders, 50 man sterk, streden bij Piquetberg, een goede 20 uren van Kaapstad, met de voorhoede der Boeren en kregen 3 dooden en 23 gewonden, waaron der de kapitein. Een volgend telegram ontkent dit. Wat is waar In ieder geval blijkt uit de weinige telegrammen, dat de Boeren overal naderen; dat Kaap stad met loopgraven omringd wordt; dat de Engelschen overal stellingen willen nemen, om de commando’s te keeren; dat de houding der Afrikaanders hoe langer hoe minder vertrouwd wordt door de Engelschen; dat in alle districten om Kaapstad heen, nu ook de krijgs wet is afgekondigd. Bij Graaf Reinett vervolgde ko lonel Grenfell de Boeren maar verloor ze daar na ui t het oog. Bij Richmond, ten Noorden van Gr. Reinett werd ook gestreden. De Boeren namen 5 ge vangen en verloren 2 dooden en 11 paarden. Daarna reden 10 rijders, die den kortsten tijd had den gemaakt, mee in den personeelen wijdstrijd. Deze uitslag was 1ste prijs De Jonge, 2de prijs R. Klein, 3de prijs Moltzer, allen van Delft. Over ’t algemeen waren de Delftenaren met hun uitgelezen vijftal hun overige academievrienden, ver reweg de meerderen, terwijl Utrecht al ras bleek geen gevaarlijke concurrent te zijn. Ware Leiden met zijn vijftal opgekomen, interes santer ware zeker de strijd geweest, die nu ten voor- deele van Delft uitliep, dat voor zijn kranig rijden dit ook zeker verdiende. baar Ministerie bij het Kantongerecht, stand plaats Leeuwarden, voor de kantons Sneek, Bolsward, Harlingen en Berlikum, de heer mr. J. L. F. Bochtlingk, kantonrechter-plaatsver- vanger te Nijmegen. Onze vroegere stadgenoot IJ. Piersma, die hier Woensdag den prijs won, was Maan dag een der prijswinners (4e prijs) te Leeu warden. Dinsdag won hij den lsten prijs (f50) te Franeker. Gisteren won hij den 2en prijs (f 25) te Kampen. Tweemaal voor hetzelfde feit gestraft. Uit Dinxperlo schrijft men aan de Amh. Ct. In November 1898 toen de arbeider G. Ruiter aan de ijzergieterij van Nering Bögel, in het naburige Pruisische grensplaatsje Isselborg werkzaam was, bracht hij uit kattekwaad zijn kameraad A. J. Luimes van hier een brandwonde toe. Door het optreden onzer politie werd de zaak door de Arnhemsche rechtbank berecht en kreeg R. drie weken hechtenis, die hjj onder gaan heeft. Maar de rechtbank te Duisburg behandelde de zaak op Pruisisch gebied eveneens en veroordeelde hem tot 3 maanden hechtenis. De beklaagde, van mee- ning dat hjj in Holland zwaar genoeg gestraft was, vroeg voor het vonnis te Duisburg geveld, gratie aan den Duitschen Keizer. Na een jaar wachtens, kreeg R. deze week bericht dat zijn verzoek is afgewezen, zoodat hjj tweemaal voor hetzelfde misdrijf z»l moeten boeten. Brand. Te Epe is brand ontstaan in de boekdruk kerij van de firma Hooiberg, welke zoosnel om zich heen greep dat het geheele gebouw met kantoor spoedig in lichtelaaie stond. Uitsluitend hetgeen in de brandkas geborgen was, is gered. De voor enkele jaren geheel nieuw gebouwde drukkerij met de oudere en pas aan geschafte machines, alles is een puinhoop. Het woon huis van den heer H. is gespaard. De bouwschuur van den heer Post is mede een prooi der vlammen geworden. Het daarin aanwezige vee, als paarden, koeien en varkens kon nog tijdig gered wor den. Ook de bakkerij en het woonhuis van den heer Post liepen groot gevaar, doch die zijn behouden. De brand schijnt in de zetterij begonnen, waardoor is on bekend. De gebouwen van den heer H. en P. waren verzekerd en de inboedel der boekdrukkerij voor ’t grootste gedeelte. Donderdag den 10 Januari hadden te Groningen de inter-academiale wedstrijden plaats onder begunsti ging van goed weder. De banen waren in uitstekende conditie, toen onder de plechtige tonen van ’t »Iö vivat”, gevolgd door ’t *dat Zwaard moet tijden tarten”, de kampvechters vergezeld van vele corpsleden, den baan betraden. In dezen wedstrijd moesten Groningen, Utrecht, Lei den en Delft om den prijs kampen. Van Leiden was slechts aanwezig één lid, de heer de Nerée tot Baberich, de overige vier hadden afgete legrafeerd. kwart voor elf viel ’t eerste schot. De uitslag der wedstrijd was, dat in de Corpswed- strijd wonnen: 1ste prijs Delft, 2de prijs Groningen, 3de prijs Utrecht. JOURE, 10 Januari. Tien paren namen aan den wedstrijd voor mannen en vrouwen deel. Uitslagle prijs van f 50 gewonnen door D. Coehoorn en T. Keyzer van Lemmer 2e pre mie van f 20 gewonnen door W. Velstra van Oudkerk en Lutske Wester van Garijp3e ca deau van f 10 gewonnen door H. Huisman en J. Zeldenthuis van Joure. HOL WERD, 9 Jan. De postschipper met zijn knecht, de inspecteur der dir. bel. te Ber gum en een onderwijzer hebben den overtocht van Ameland naar den vasten wal over het ijs in vier uren volbracht. Bij doorgaand vriezend weder zal de gemeenschap dus voorloopig over het ijs onderhouden kunnen worden. Aan de hardrijderij van leerlingen van de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium, heden Vrijdag op de kunst-ijsbaan gehouden, namen 45 jongens en 12 meisjes deel. De le prijs, meisjes, een verguld zilv. broche, werd behaald door U. Land, de 2e prijs, een zilveren broche door G. v. d. Veen en de 3e prijs, een dito kleinere door Joh. Boerrigter. De le prijs, verguld zilv. medaille, der seni ores werd behaald door A. IJdema, de 2e prijs, zilv. med. door Swierstra en de 3e prijs, dito kleinere door A. Visscher. De 1ste prijs, verguld zilv. med., der juniores werd behaald door R. Jonkmans, de 2e prijs, zilveren medaille door F. Feikemaen de 3e prijs, kleine zilv. med. door M. Hiemstra. Jongh prijsuitdeeling tegenwoordig. Het volgende zestal is opgemaakt voor de nog vacante predikantsplaats a/d Ned. Herv. Kerk alhier: de heeren ds. H. H. Rogaar te Roermond, Fetter te Ilpendam, Blankstein te Den Ham, Goedhuis te Marsum, Voorduin te Naarden en Oldeman te Heerewaarden. IJsberichten. Op de meeste rivieren blijft de toe stand onveranderd. Te Dordrecht is door den vloed het ijs een weinig opgeschoven. De dienst van de veren geschiedt per schietschouw. In de ijsbezetting bij Kampen is geen verandering gekomen. In den IJsel en zijn monden zit het overal vast. De ijs vlet voor het vervoer der post tusschen Urk, Schokland en Kampen is gisteren van Urk onverrich- terzake teruggekeerd. Doordien er zich meer en meer ijs vormt, is de postboot Terschelling op getijde gaan varen. Wegens ijsgang is de spoorwegbrug te Culemborg voor voetgangers opengesteld. Gasontploffing. Men meldt uit Arnhem van gis teren Hedenochtend is een hevige gasontploffing op den hoek van de Rietgraohtstraat ontstaan door een lek in de gasleidingwegens den vorst stak de bewoner Bouhuis in een bovenkamer, waar hij gaslucht rook, onvoorzichtig een lucifer aaneen ontploffing volgde; de muren zijn tot den grond gebarsten, het dak is afgerukt, de vensterruiten gesprongen. Belangrijke schade is aan de huizen in de buurt en overzijde der straat aangebracht. De politie heeft het terrein afgezet, de brandweer rukt met kabels de stukken muur af, er bestaat vrees voor instorting. De ontstane brand was onbeteeke- nender zijn geen persoonlijke ongelukken. Een overstrooming. In het magazijn van manufac turen aan de Nieuwstraat 18 te Rotterdam, der firma F. Specht, is de waterleiding gesprongen op eene badkamer der 2e étage. Eerst nadat het geheele huls doorweekt was van het water, gelukte het den toe voer af te sluiten. De schade wordt op f 10,000 geschat. Het drama te Vlissingen. De toestand van het meisje te Vlissingen, op wie door haar vader Zater dagavond een revolverschot gelost werd, moet naar omstandigheden nog al wel zijn. De kogel is echter tot nu toe nog niet verwijderd kunnen worden en de patiënt wordt op kunstmatige wjjze gevoed. Zonderlinge tweeling. In een Belgische gemeente schonk een huisvrouw eerst op 31 Dec. 1900 het leven aan een welvarenden dikken jongen. Op nieuwjaarsdag werd er nog een tweede knaapje, wat minder groot, ge boren. Die jongste spruit zal zich wel dadelijk veel moderner, veel »nieuweeuwscher« gevoeld hebben. De Noord-Brabantsohe krach. Tengevolge der sur séance van betaling van de N.-Brabantsche Bank is heden te Eindhoven de firma Sunderman failliet ge gaan. Zij is in het bezit eener sigarenfabriek, waar ongeveer 200 werklieden brood vinden. Men vreest dat meerdere faillissementen zullen volgen. Nog meer dan te ’s Bosch heerscht te Eindhoven een ware paniek. SNEEK. Woensdag werd bij zeer zacht weder, de hardrijderij van >Friso< gehouden op de oude baan dier ijsvereeniging, op de Stadsgracht bij de Hoogere Burgerschool. Er hadden zich 45 rijders aangegeven. De prijs van f 60 werd gewonnen door onzen vroegeren stadgenoot IJ. Piersma, de 1ste premie van f 30 door H. Romkema van Joure en de 2de premie door H. IJ. Zijlstra van Oppenhuizen. Door het stroomen lag de baan zeer hol geen wonder, dat zij op den duur door de vele rijders er niet beter op werd. De bijbaan werd minder goed berijdbaar. ’s Avonds werd eene zeer geanimeerde prijs uitdeeling in de Buiten-Sociëteit gehouden. Een 300-tal leden en dames waren aanwezig en er heerschte een levendige stemming. De heer Wallinga, van Gorredijk, hier te Sneek een onbekende, maar in de Wouden beter bekend, bleek een beste Friesche voordra ger te zijn, terwijl de muziek onvermoeid was. Iets zeldzaams! De 88-jarige heer B. de was èn bij de hardrijderij, èn bij de Voor de Rechtbank te Leeuwarden: 1. Harmen W., 22 j. oud, van Roordahui- zum, was 15 Nov. jl. zonder werk. Hij haalde uit het land van J. Rusticus te Wolsum een lam, dat hij op de markt te Bolsward voor f 14 verkocht. Dit geld was spoedig op en hij kwam als knecht bij De Jong. Dit duurde zeer kort. Harmen wilde naar Duitschland en ver liet, bijna zondergeld, den dienst. Den 13 Dec. haalde hij een schaap uit de weide van De Jager te Jutrijp. Hij dreef ’t dier naar Sneek. ’t Dier, dat slecht liep, werd zeer mishandeld de staart b.v. werd kapot gerukt. Harmen had helpers gevraagd, om ’t dier naar Sneek te brengen. Deze stelden de politie met een en ander in kennis en de politie wist bekl. spoe dig tot bekentenis te brengen. Tegen bekl. werd 2 j. straf geëischt. De verdediger ambtshalve, mr. Fennema, pleit voor lichter straf. 2. Op 1 Dec. was er vergadering van de Ijsclub te Oppenhuizen bij den kastelein Boer- sma. Alles ging kalm. De laatste gasten, H. S., bouwkundig opzichter te Uitwellingerga, v d. L., J. Z. en F. S. uit Oppenhuizen, ver lieten omstreeks 12 uur de herberg. Door H. S. ontstond een woordenwisseling en hij dreigde handgemeen te worden met v. d. L. J. Z. trachtte de partijen van elkaar te houden. Eindelijk roept v. d. L.»hij steekt mij<. Toen hield de rusie op. S. verdween en v. d. L. werd weer in de herberg gebracht. Hij had een ernstige wonde aan de buigzijde der linkerarm in den vorm van een X- Volgens dr. Bouma moest ze toegebracht zijn met een scherp voor werp in één slag in twee tempo’s. De wonde is nog niet genezen. De Off. v. Justitie eischt 3 mnd. De verdediger, mr. B. van Loon, acht het feit niet bewezen en wenscht in ieder geval geldboete, inplaats van gevangenisstraf, met het oog op het onbesmet verleden van beklaagde. W. Oosterhoff van Rauwerd, onze tegen woordige stadgenoot, kreeg Woensdag te Wor- kum de gratificatie van f 5. Te Heerenveen werd bij »Thialf« op Woens dag gereden met den volgenden uitslag: L. Poepjes van Lemmer f 80, J. Holst van Am sterdam f 30 en J. van der Feer van Rau werd f 10. Te Hijlaard waren Dinsdag 37 rijders en werd de prijs gewonnen door Van der Lande te Scharnegoutum. Te Oppenhuizen werd Dinsdag de prijs ge wonnen door Willem Zijlstra, de cadeaux door G. Mindertsma en W. de Boer, allen van Op penhuizen. Dinsdag jl. werd A. Banning, van Edam, kampioen voor Frieslandhij was, bij de wed strijden op 500, 1500 en 5000 Meter, tel kens no. 1. Gisteren werd dezelfde rijder ook kampioen van de provincie Groningen. Morgen, Zaterdag, wordt er te Amsterdam eene wedstrijd gehouden voor mannen. Baan lengte 200 Meter. Prijzen f200, f150 en f 50. Het inleggeld is f 2.50, maar ieder, die er één afrijdt, krijgt vergoeding van reisgeld. Verder zijn er nog de volgende wedstrijden: Zaterdag 12 Jan.: Zoutkamp, internat, man- nenrijderijOudkerk, mannen en vrouwen Winsum (Fr.) vrouwen; Ee, mannen en vrou wen; Wartena, vrouwen; Opeinde (Small.), mannen en vrouwen; Drachten jongens; Grouw, leden van Grouw Zondag 13 Jan.: Leeuwarden (»De Ijsclub*) wedstrijd in ’t ringsteken door kinderen van leden. Maandag 14 Jan.: Leeuwarden (>De Ijsclub»), beroepsrijders, afstand 500 M. en 1500 M. Leeuwarden (»De Nieuwe Leeuwarder IJsclub«) vrouwen; Akkrum, vrouwen; Hoptille onder Hijlaard, jongens; Gorredijk, mannen. Gisteren werd op de kunstijsbaan de hardrijderij van »De Friesche jeugdgehou den. Een klein 40 paren waren ingeschreven. De prijzen, zilveren horloges met kettingen, werden gewonnen door Sijtse Baarda van Joure en Akke Hiemstra van Westermeer; de premies, nikkelen horloges met kettingen, door Sjirk de Boer van Rauwerd en Hen- riëtte Wiersma van Sneek. ’s Avonds werd eene opgewekte prijsuitdee ling gehouden. Het Sneeker Fanfarecorps luisterde het feest door muziek op. GOING AR IJP. De zoon van den veehou der Jelsma alhier, was per schaats op bezoek geweest naar familie te ’t Heidenschap bij Workum. In de felle kou van Zondag aan vaardde hij den erugtocht Hij kon het niet verder brengen dan tot dicht bij de Nieuwe Slachte op de Goingarijpster poel. Daar werd hij des middags tegen ongeveer drie uur in half bewusteloozen toestand liggende gevon den, met deels verstijfde ledematen, door D. de Groot, die daar gelukkig passeerde. De jongen zou zeker doodgevroren zijn, was niet toevallig De Groot in de buurt geweest, want wegens de ontzettende vorst waagde zich bijna niemand op het ijs. Woensdag kwam ’t volgende voor de Rechtbank De ouders van Baatje, eene 27-jarige vrouw te Sneek, woonden in Juni en Juli 1900 naast J., met wien zij een regenbak massaal hebben. Baatje komt vaak thuis. Nu harmoniëeren de buren slecht en Baatje heett vrouw J. op 15 Juni en 15 Juli niet zuinig mishandeld en uit gescholden. J. heeft zelfs een ander huis ge huurd, om geen last te hebben. De Off. v. Justitie vraagt 14 dagen. BOLSWARD. Uitgeput door koude en ge brek vond de bediende van den heer P. J. Fennema, alhier, bij Hartwerd een valk. Hij nam den vogel mee, die thans weer opleeft. IJLST, 8 Januari. De aangekondigde hard rijderij van mannen en vrouwen kon niet gehou den worden wegens te weinig deelneming. Uit slag van de inplaats daarvan gehouden hard rijderij onder de leden der club: le pr. A. Leenstra, Nieuwezijl; 2e pr. A. Schilstra, 3e pr. J. v. d. Veen, 4e pr. H. v. d. Zee, de laatste drie te Ijlst. LEEUWARDEN. Alhier is op den leeftijd van ruim 89 jaren overleden de heer mr. E. R. van Bienema, oud-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Heerenveen. Hij had deelgenomen aan den Tiendaag- schen Veldtocht en was daardoor gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. DRONRIJP. Dinsdag is op de >Zathe Oor- bijt< bij H. P. Hornstra een ooievaar gevan- Het dier kroop een openstaand hok bin- Het had ’t koud, maar geen gebrek aan eetlust. Inhoud van het Friesche Tijdschrift «Sljucht en Rjucht«, de 10de Jannewaerje 1901. It Frysk dyalekt, D. Keatsergeasters, Nautulns. De boer en de pest, W. P. Ut it Amerikaensk, 0. H. Ik ken in man, D. H. Z. In aide fabel, J. v. d. Tol. Seiskip Halbersma Grins, G. R. Veendorp. Koartswyl, Huygens. Slim (mei plaetsjes,) D. H. Z. Bij S. L. van Looy te Amsterdam wordt uitge geven, »De Geschiedenis van het Socialisme*, compleet in twee deelen met een aantal fraaie portretten, door F. Domela Nieuwenhuis. Het werk zal compleet zjjn in 60 A 70 afleveringen a 12*/, cent. De luitenant-generaal graaf Dumonceau en jhr. Van Tets, vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, en jhr. De Ranitz, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder bjj de begrafenisplechtigheid van Z. K. H. den Groothertog van Saksen Weimar Eisenach, zijn gisterochtend met den D-trein van 8 u. 35 min. uit ’s-Gravenhage naar Weimar vertrokken, tot het volbrengen hunner opdracht. Beide deputatién zullen namens ieder der Koningin nen een krans op de lijkbaar van den ontslapen vorst nederleggen. Het bloemstuk van H. M. de Koningin bestaat in een grooten krans van pl. m. 2 meter middellijn, saam- gesteld uit orchideeën, violet-bloemen en seringen. Heden heeft de begrafenis plaats. H. M. de Koningin reed gisteren weder op de ijsbaan van het Huis ten Bosch. Rare historie. Tijdens de Kerstvacantie der Chr. School te ’s Gravenmoer (N.-B.) werd op last van den kerkeraad der Geref. Kerk aldaar, de toegang tot de school dermate versperd-, dat bij den aanvang der school, Donderdag 3 Jan., onderwijzer en leerlingen huiswaarts konden keeren. Wijl na behoorlijke sommatie bjj deurwaarders-ex- ploot, vanwege het schoolbestuur aan bovengenoem den kerkeraad gezonden, tot opening der deur daaraan geen gevolg gegeven werd, is, na plaatsing van een hoofddeur, de school weer begonnen, terwijl de zaak zelve in handen van den bevoegden rechter is gegeven, zoodat binnen eenige dagen de kerkeraad zich wegens versperring van den toegang, bijgevolg belemmering van het onderwijs, voor de rechtbank zal hebben te verantwoorden. (Nederl.). ES Gi Gi Wijl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2