JIMS- BS JIIWTOTBLAD VOOR SJEIK KJ M8TKM. De Gelukzoekers. Ho. 7. Officieele Advertentiën. 5Ge Jaargang. OPMAKING KIEZERSLIJST. Woensdag 23 Januari 1901. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. I FEUILLETON. I r 4 Roman van Dora Durckkr. I f- ver- ver- 1. 2. 3. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. UITNOODIGING en KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e. k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezers lijst verlangen, uit A. 1’. om zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen, volgens art. la, zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten min ste één gulden (hoofdsom en Rijks opcenten), daarvan 23 Haland moest onwillekeurig lachen over het opstuiven van zijn zoon, die altijd zoo hoog opgaf van zijn kalmte en bedachtzaamheid. Eigenlijk bleek hij toch uit geen ander hout gesneden, als alle Halands. Als ’t er op aankwam, ging ook bij hem het hart met het verstand op den loop. Besussend had de directeur hem de hand op den schouder gelegd. •Mijn beste jongen, als gij mij vraagt, of deze man en de omstandigheden waarin hij verkeert mij het ide aal voorstellen dat ik voor onze Martha gewenscht had, dan zeg ik ronduit, neen. Wie en wat echter be antwoordt aan een ideaal, dat wjj voor iemand die ons lief is, verlangen? Mjjn beste Ernst, ik ben veel nuch terder als waarvoor gij mij aanziet, gij en mijne partjj- genooten en mijne mede-arbeiders thuis in ons Lin- denhaus. Ik heb alleen maar, in tegenstelling met het tegenwoordige geslacht, mijn idealisme weten te be waren, dat lust geeft tot den arbeid en in het politie ke leven de bezieling, die wegsleepend werkt op de partijgenooten en zoo menige hinderpaal met storm ver meestert, die met een bedachtzaam, verstandig >stapje voor stapje1' wellicht nooit te veroveren ware geweest. Overigens heeft het leven en het goede voorbeeld van de jongeren mij meer beredeneerd en nuchter gemaakt. berger, van wien hoegenaamd nooit sprake was ge» weest leeren kennen. In 't begin van April was in hoofdzaak alles gere geld. Slechts enkele kleine, niet zoo snel af te wikke len zaken waren nog loopende. Inmiddels had Haland ook nog bij invloedrijke kringen informaties ingewon nen, of, zoodra Ebersteins finantieele zaken geregeld waren, er niets meer was wat zijn weder optreden in staatsbetrekking in den weg stond. De directeur had daaromtrent de meest bevredigende inlichtingen ontvangen. Men wachtte alleen daarop om hem weder te kunnen aanstellen, want men beschouwde hem als buitengewoon geschikt voor den diplomatieken dienst. Gedurende al dien tijd hadden Eberstein en Martha elkaar slechts eenmaal gedurende vijf minuten in te genwoordigheid van den directeur ontmoet. De baron had verzocht mejuffrouw Martha te mogen bedanken voor haar voorspraak bij haar vader. Onder een erg roode kleur van Martha, een handkus en een warmen blik over en wéér was dat afgeloopen. Dadelijk na Martha’s verklaring had Haland er over gedacht zijn dochter nog vóór het begin van het paasch- feest naar huis te sturen. Na kort nadenken was hij daarvan teruggekomen. Hij wist, dat hij zich geheel op Martha kon verlaten. Van een samenkomen met Eberstein tegen zijn wil kon geen sprake zjjn. ’t Was nu echter in ’t begin van April mooi te Berlijn en voor Martha in vele opzichten opwekkend. Zij profiteerde alleraangenaamst van het gezelschap van haar broeder en de bescheidene, lieftallige Klara Horn. Zij-zelf voelde zichfrisch en opgewekt. Er bestond voor Haland geen reden haar van haar aangenaam gezelschap te verwij deren. En daar kwam nog iets bij. Als Martha thans naar Lindenhaus teruggekeerd was zou zij natuurlijk ook met hare moeder over de zaak gesproken hebben, ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 4°. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis ofjvan een vaartuig, indien zij op 31 Jan, e.k. sinds 1 Au gustus 11. niet meer hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Art. 1. De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal worden gekozen door de mannelijke inge zetenen des Rjjks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zjjn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den Isten Maart vol daan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangesla gen in de grondbelasting voor een bedrag van ten min ste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belas ting op bedrjjfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele be lasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voor waarden 1*. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den laten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur ge bruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter be woning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoo danige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den Isten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere in stelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide geval len verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het ver- eischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfren te worden samengeteld 3°. dat zij op den Isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de hem zelf nog eens goed onderhanden nemen en mij omtrent alles uitvoerig laten inlichten, en ook inzage nemen van zijne schuldbekentenissen, wissels enzoovoort. Blijkt dan, dat alles zoo uitkomt als wij tot nu toe vernamen; dat hij voor Martha niets heeft verzwegen, tenzij misschien 't een of ander dat men niet best aan eene dame kan toevertrouwen, dan wil ik trachten zijn zaken te regelen. Als dat in orde is, dan mag er om mij tusschen hun beiden van zooveel geluk en liefde sprake zijn, als hun maar op ’t hart ligt. Ik heb mijn levenlang slechts gewerkt om mijne kinderen geluk kig te zien. Dat is ’t eenige wat ik van mijn welstand wensch te genieten. Ik ben er Martha bijna dankbaar voor, dat zjj mjj daartoe zoo ruimschoots de gelegenheid aanbiedt. Zorg er voor, mijn jongen, dat ik ook spoedig tot jou geluk kan bijdragen en doe mij niet het onrecht aan, mij eene millioenen-juffrouw als schoondochter in huis te brengen.” Wat zou de advocaat op dat alles nog hebben kunnen zeggen? Er bleef hem niets over als de wensch, dat een huwelijk met Eberstein, Martha werkelijk gelukkig zou mogen maken en de stille belofte, met open oogen over dat geluk te zullen waken. Ebersteins bezoek bij den directeur had tot diep in den nacht geduurd. En ’t bleef niet bij dat éene be zoek. Nog meermalen werden de beraadslagingen en be sprekingen voortgezet. Meer dan eens ook kwam Eber stein niet alleen, en driemaal was de directeur, op da gen dat er geen zitting was van den Rijksdag, gedu rende de kantooruren met den baron in de stad rond gereden. Op deze wijze had Haland persoonlijk of schriftelijk al de schuldeischers van Eberstein behalve Fried- door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken 2°. om wanneer hun aandeel in aanslagen in de grondbelasting van onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap, als mede-eigenaar, minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e. k. aan gifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaar merkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen; B. hen, die niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgende voor waarden, hiervan voor zooveel noodig aan gifte te doen vóór 15 Februari e. k. 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari e. k. sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben be woond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen het bedrag hier onder in de tabel vermeld, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2°. dat zij op den 31sten Januari e. k. sedert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, ondernemin gen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije woning óf inwoning en vrije kost en inwoning komt hierbij mede in aanmerking), van ten minste het bedrag hieronder in de tabel vermeld, of dat zij op den Isten Februari e. k. in het genot zjjn van een door eene onderneming, openbare of bij zondere instelling verleend pensioen of verleende lijf rente, van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen, kan, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld) 3°. dat zjj op den Isten Februari e. k. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste f 100,(nominaal) iageschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,—, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke of bijzondere spaarbank 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, als aangewezen in art. 16, sub 4°. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari e.k. sinds 1 Augustus 11. alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2°. genot van pensioen of lijfrente 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspost spaarbank, in eene gemeentelijke of bijzondere spaar bank VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 25 Januari 1901, des namiddags ten 67, ure. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Bepaling van het aantal leden eener in te stel len Commissie tot wering van schoolverzuim. 4. Vaststelling van een huishoudelijk reglement voor de Commissie voornoemd. Benoeming harer leden. Voorstel om van gemeentewege door toezegging van financieelen steun het tot stand komen der Stoom tram StavorenSneek bevorderlijk te zijn. 7. Rekening van den Waagmeester over 1900. 8. Alsvoren der Begrafenisrechten over 1900. 9. ' Bepaling van de breedte van het dek vlak der nieuw te stichten Wonderbrug. 10. Voorstel tot eigendomsoverdracht der Gymnas- tiekschool met erf, aan het Departement Sneek, der Maatschappij »tot Nut van het Algemeen». 11. Eervol ontslag-aanvraag van B. Ronner en echt- genoote, als vader en moeder in het Old-Burger Wees huis. 12. Adres van P. E. Dodenhuis om restitutie van betaald schoolgeld Lager Onderwijs. 13. Adres van J. A. G. J. Bervoets, inzake aan leg van een verhoogd voetpad langs hunne magazijnen. 14. Reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, dienst 1900. En zoo zeg ik ook in dit geval zeer beslist: Martha verdient een anderen man en andere verhoudingen. Maar aangezien zjj nu eenmaal dien man bemint, en wij moeten wel aan de echtheid harer gevoelens geloo- ven, daar zjj er nooit een spelletje van gemaakt of met vluchtige passies gespeeld heeft zeg ik, zij zal hem hebben, en voeg er bijzij had een slechtere keus kunnen doen. Ik heb al sedert lang, onmiddellijk na den avond van ons bal, naar Eberstein geïnformeerd. Het meeste van wat hij aan Martha gezegd heeft, wist ik reeds. Ik moet bekennen, dit hij zulks gedaan heeft bevalt mij in hem en doet hem in mijne achting rijzen, want in negen en negentig van de honderd gevallen zou zijne bekentenis voldoende geweest zijn om hem onmogelijk temaken, en dat heeft hjj dan ook, naar ’t geen Martha mjj vertelde, verondersteld. Hjj is dus, alhoewel hij tot over de ooren in de schulden schijnt te zitten, niet berekenend opgetreden. Wat zjjn karak ter betreft, en dat is toch het voornaamste, heb ik trou wens nergens iets ten zjjnen nadeele gehoord. Hij is uitermate lichtzinnig geweest, heeft een sterke trek naar het vrouweliik geslacht en schijnt etlijke malen behoorlijk meegenomen en uitgeschud te zjjn. Men zegt, dat mannen, die op die manier hebben uitgeraasd, gewoonlijk de beste echtgenooten worden. Volgens die stelling, mjjn beste jongen” en hjj klopte zijn zoon weer vriéndelijk op den schouder »zoudt gij al een heel slecht echtgenoot moeten worden. Nu, laat de moed maar niet zakken. Wij Halands hebben geen talent voor doordraaien, en ik geloof ook zonder dat vóór-stadium uwe moeder in het huwelijk heel geluk kig gemaakt te hebben”. De advocaat drukte zijn vader zwijgend de hand. Daarop ging de directeur voort: •Ik heb dan baron op morgen hier besteld. Ik wil Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene ge meentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vori ge lid van dit artikel, zjjn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd; 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in ver band staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twin tig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren man die van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rjjks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten staan. Aanslag in de vermogens-, bedrjjfs- of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hjj het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zjjn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maand- huur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2’., eerste lid, worden vrjje woning of woning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij ge noten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde ta bel enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laat ste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor laatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Isra ëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrjjf me debrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welke iemand volgens het vorig arti kel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegedeeld i i 5. 6. COURAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1