t) 1G. i NIEUWS- EJ ADVERTEST1EBL.W ÏMI1 MEE EJ (UlSÏHEkEI J De Gelukzoekers. E R WW, XTo.11. Woensdag 6 Februari 1901. 56e Jaargang. M. Nicolaas MOLENAAR, Architect te Den Haag (Holland). i A 4 1 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. AR- on- t. D. Uit de Raadszaal. 8 FEUILLETON. l 4: J Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. t De vreemde architecten. Roman van Doha Dunckeb. haar kuischen mond drukten; zij werd zijn verloof de, zonder dat zij op dit oogenblik iets anders gevoeld had als een willeloozen, raadselachtigen angst. De sidderende schuwheid, die hij sedert lang niet van meisjeslippen geproefd had, deed zijn hartstocht voor dit mooie schepsel tot waanzin stijgen. Maar hjj paste er wel op, het baar te laten blijken. Hij had zich deze verloofde met moeite genoeg veroverd. Zjj moest voorzichtig behandeld worden. Zijn onstuimig bloed, dat hem reeds zoo menig slechte poets in zijn leven gespeeld had, werd hier door hem met ijzeren wil bin nen de perken teruggebracht. Dat hij zoo spoedig weder een kalmen toon, een gepaste houding vond, gaf ook haar de kalmte en het zelfvertrouwen terug, ja zij had iets van haar harmonische opgewektheid terugge kregen, toen zij thans met Eberstein haar vaders werk kamer binnentrad. De directeur gebruikte niet veel woorden meer. Zij wisten immers beide, hoe hij dacht. Hij sloot zijn dochter in de armen, drukte Eberstein de hand en zei eenvoudig: ♦Houd haar in eere, zij is het waard.« Daarop kuste hij zijn kind een traan van de wangen en lei zwijgend haar hand in dien van den baron. Op Paaschzondagavond kwam Eberstein op Linden- haus aan. Vroolijke feestdagen volgden. Mevrouw Haland was, zooals de directeur vooruit wist voor het feit gesteld: met alles tevreden en gelukkig, omdat zij haar dochter gelukkig geloofde. De kleine Eva bekeek met haar groote verstandige oogen haar toekomstigen zwager, die als een verschijning uit een sprookje in hunne bepaald eenvoudige en stille omgeving getreden was. Eberstein alhoewel niet van kinderen houdende liet zich de dweepende ver- eering van het meisje zonder bedenking welgevallen, AR 1 tot vatte vaar- twer- it. een zing, eeke- f k op i be- van St. Igna- een 1 Onder bovenstaanden titel bevat »L’ency- clopédie contemporaine illustrée,* algemeene wekelijksche revue van wetenschappen, kunsten en nijverheid, aan het hoofd van zijn nummer van 25 Januari jl. een opstel, dat wij hier vertaald weergeven. Een goed gelijkend por tret van den eminenten architect, door een lijst omgeven, is tevens opgenomen. De vertaling is als volgt: Voor hen, die de artistieke balans van onze laatste Wereldtentoonstelling willen opmaken, past het, aan de vreemde architecten, die er zoo schoon aan deelnamen, de verplichte cijns der bewondering te brengen. Onder degenen, die zich met den meesten luister deden ken nen, door de tentoonstelling van plans of ont werpen van een hooge kunstwaarde, moet men noemen de heer N. Molenaar, van Den Haag, aan wien zijn vaderland eene reeks merk waardige monumenten verschuldigd is, zeer ge prezen door al de kunstenaars, die Nederland doorreizen. De heer N. Molenaar over wien een on zer correspondenten ons gedetailleerde bijzon derheden schrijft is geboren te Sneek (Ne derland) in 1850. Van 1869 tot 1878 volgde hij de lessen van den beroemden architect P. J. H. Cuypers; vervolgens werd hij in 1878 benoemd tot architect aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, afdeeling Kunsten en Wetenschappen, waarvan de heer Victor de Stuers het hoofd was. Hij bekleedde die be trekking tot in 1887, het jaar, waarin hij als particulier architect begon te werken. De gebouwen, tot heden door de zorgen of onder de directie van den heer Molenaar ge bouwd, zijn zeer talrijk. Wij zullen ons slechts met de voornaamsten bezig houden. Allereerst brengen wij in herinnering de katholieke kerk met pastorie te Vleuten, die, gelegen niet ver van den spoorweg Utrecht Gouda, de oogen van al de reizigers treffen door hun harmonieus geheel en het wondervol samenpassen met het omringende landschap. De kerk is gebouwd in den gothischen stijl en bezit drie schepen en een transept. Een groot deel van den uit klinkers gebouwden zooals hij zich buitendien met zijne aangeboren en door zijn beroep op ’t subtielst ontwikkelde buigzaamheid in alles schikte en thuis gevoelde. Binnen weinige dagen had hij zich tot den held van Lindenhaus gemaakt. Van den staljongen af tot de toekomstige schoonmama toe, werd hij door allen aangebeden. Dat van alle huis- genooten juist zijn verloofde de meest kalme en objec tieve bleef, krenkte zijn ijdelheid meer als hij zich zelf wel wilde bekennen. Maar hij troostte zich er meê, dat zij in het huwelijk wel veranderen en meê zou doen aan den eeredienst waaraan hij voor zijn persoon gewoon was, als hij maar eerst met zijne geheele persoonlijkheid daarvoor kon optreden. Martha zelf deed alsof zij er niets van merkte, dat hij haar warmer, zich meer gevende, om ’t met een dras tisch woord uit te drukken, «blind verliefd* gewenscht had. Hij was de voorkomenste, zorgvuldigste verloofde, die men zich denken kon, en Martha vermoedde niet, i dat zij argeloos onophoudelijk zijn hartstochtelijk ge voel zoowel als zjjn ijdelheid krenkte. Wat haar zelve betrof geloofde zij volkomen tevreden en gelukkig te zijn. Zij zag hare ouders en haar ver loofde opgewekt en vroohjk, zich-zelf omgeven van liefde en teederheid; glad en effen lag de toekomst voor haar. Door haar was Eberstein van zijn afhellend pad weer op de effen baan gebrachtzij had wat haar steeds als het hoogste geluk was voorgekomen een man gevonden, die haar en slechts hair alleen noodig had. Alle dagen, elk uur hoorde zij die verzeke ring van Ebersteins lippen; ja, zij kon tevreden, kon gelukkig zijn. Maar wat was ’t dan toch, wat haar ’s nachts zoo vaak deed opschrikken uit haar onrustigen slaap? Wat beteekende die vreemde, namelooze angst, die haar deed rillen en huiveren; die pijnlijke hartklopping, 26 Voor de eerste maal sedert dat gedrukte afscheid in den tuin van Bellevue stonden zij alleen tegenover el kaar. Het hart klopte Martha tot in de keel. Zij voelde, dat zjj bleek was tot in de lippen. Zóo dus zag het oogenblik er uit, waarin haar lot beslist, waarin zjj zich wegschenken zou voor het geheele leven. Alle bedaardheid, alhaar stil, gelukbeloovend zelfvertrouwen was als met een tooverslag van haar geweken. Radeloos en bevende stond zij daar. Was dit het ware, was ’t hèt geluk? Als zware hamerslagen door een onzichtbare hand toegebracht schenen die woorden haar tegen de slapen te dreunen. En te midden dier slagen hoorde zij zijn stem, die van het eerste oogenblik af iets wonderlijk begoochelende voor haar gehad had zag zij zijne oogen niet meer met denzelfden wanhopigen, maar met deu- zelfden liefde vragenden hartstocht op zich gevestigd, zooals ze haar van ’t begin af half hadden aangetrok ken, half in verwarring gebrachtvoelde zij zijn war me, met snellen polsslag kloppende hand op hare kou de, krampachtig ineengeslagen handen, en een macht, waarvan zij zich geen rekenschap geven kon, dreef haai willeloos voort. Zij brak zijne hartstochtelijke liefdes verklaringen niet afzij maakte zich niet los uit zijne omhelzing zjj duldde het, dat zijne lippen zich op en rust verspreiden, welke voor eene kerk zeer geëigend zijn. Wat van dit gebouw juist een kunstwerk maakt, is de afwezigheid van elk gezocht effect, de eenvoud van het plan, waar uit alle pretenties weggelaten zijn. De details der gevels, een verscheidenheid van natuur lijke steenen en klinkers, zijn even volmaakt. De toren is zooals zij moet zijn, majestueus en in drukwekkend, vierkant en krachtig, zonder overladen te zijn met noodelooze verbrokke lingen of kleine details, zooals dat bij zeer vele andere kerktorens is Dit monument heeft, in één woord, uitstekende verhoudingen en verraadt bij zijn ontwerper eene verhevene smaak en eene volmaakte kennis van harmo nie en proportie. Nog andere kerken zijn volgens de plannen van den heer Molenaar gebouwd. Het zijn De kerk van de Onbevlekte Ontvangenis ’s-Hage, gebouwd in romaansch-gotischen stijl, met twee groote torens, transept en drie sche pen. Het middenschip en het transept zijn omringd met galerijen, die een zeer mooi ef fect maken. Het is de grootste en belang rijkste kerk, in de laatste jaren te ’s-Hage ge bouwd; De kerk van den H. Bonaventura te Woer den; in vroeg gothischen stijl met drie sche pen en een transept. Het middenschip steunt met zijne gemetselde gewelven op bogen. De toren be-vindt zich op den hoek van het ge bouw. De kerk is vooral te zien van den kant der spoorlijn UtrechtGouda en zijn ge zicht maakt een gunstigen indruk op den rei ziger De St. Willebrordus-kerk te Oude-Pekela, geheel van klinkers in vroeg-gothischen stijl, volkomen harmonieerende met het landschap; De R. K. kerk te Rijswijk bij Den Haag, in vroeg-gothischen stijl met drie schepen en een transept. Te ’s-Hage is de heer Molenaar nog de ar chitect geweest van de school en de gestich ten der H. Maagd, die zijn gebouwd in een der nieuwe stadswijken. Men kan een dui zendtal jonge meisjes (extern) in de school herbergen. De stijl der gebouwen is de Hol- landsche renaissancede kapel is in gothischen stijl. Te Nijmegen heeft hij gebouwd hel College der H. Canisius. Dit gebouw, ingericht voor het onderwijs van 250 interne en 150 externe leerlingen, beantwoordt volkomen aan de eischen ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. die haar lichaam deed ineenkrimpen Haar helder hoofd wierp die sombere schrik-aanjagen- de gewaarwordingen telkens weer vene van zich, maar zij wilden haar toch niet geheel verlaten. Alvorens Eberstein met haar vader naar Berlijn terugkeerde, zou de dag van het huwelijk bepaald worden. Martha verzette er zich tegen. Maar toen haar vader Lodewijk gelijk gaf; toen ook hij, die het altijd zoo goed met haar gemeend had en wiens wil heden nog voor haar als hoogste wet gold, als zijn meening te kennen gaf, dat in hun geval een lange verloving geen zin had, dat het integendeel ’t beste was, zoo spoedig mogelijk hun eigen huishouding op te zet ten, teneinde tot rust en geregelde werkzaamheid te komen, gaf zij zich gewonnen. Paaschzondag was op den een en twintigsten April gevallen. Den vijfden Juni zou de trouwdag zijn. Gedurende den nacht, nadat deze beslissing gevallen was, deed Martha geeru oog toe. Rillende van koü, met bevende leden en vast op elkaar gedrukte lippen lag z(j daar slapeloos te staren in het ondoordringbaar duister van den nacht. Zóó duister, d-or geen enkelen lichtstraal verhelderd, kwam haar toekomstig leven haar voor. Den volgenden morgen keek zij weer helder uit de oogen. Het nachtspook was verdwenen voor de helderheid van den dag en moest ook vergeten zijn. Wordt vervolgd. VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbrxtseradeel op Zaterdag den 2 Februari 1901, des voormiddags te IO1/, uur. Tegenwoordig zijn 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Nauta, Oppe- dijk en Reyenga. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen van de vergadering van den 29 December 1900. De notulen van evengenoemde vergadering worden na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Door den Secretaris worden de volgende ingekomen stukken medegedeeld a. Besluit van h.h. Ged. Staten, dd.3 Jan. jl., hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Dec. jl., tot af- en overschrijving van posten der begroeting dienst 1900 b. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit van 29 Dec. jl., tot onderhandsche verhuring der zuidelijke voorkamer van het gemeentehuis aan den heer Mr. H. N. Wouda, Gemeente-ontvanger van Sneek van modern comfort en hygiëne, geheel opge vat zijnde op elegante en artistieke wijze. Eindelijk moet men onder de laatste wer ken van den heer Molenaar noemen drie hui zen te Duinoord, ’s-Hage, Het plan van die gebouwen, dat werd aangeboden in een prijs vraag voor gevels, ontving den eersten prijs van 2000 gulden en kreeg de volgende ver melding in het rapport der jury »Door zijne uitgestrektheid en belangrijkheid zoowel als door zijne artistieke opvatting over treft dit plan verre al de andere, ons ter derzoek aangeboden plannen.* Dit is overigens niet de eenige belooning, aan den eminenten architect toegekend. In 1891 verkreeg hij eene zilveren medaille van de Vereeniging ter bevordering van de bouw kunst en in 1900 moest de jury onzer Wereld tentoonstelling hem eene zilveren medaille toe staan, eene rechtmatige wijding van zijn kunst vol deel in de Hollandsche afdeeling. voorgevel is bedekt met geëmailleerde steenen, hetgeen, onder de stralen der schoone Hol landsche zon, eene prachtige kleur aan het gebouw geeft. Het stadhuis van Noordwijk mag ook genoemd worden. Het is gebouwd in den stijl der Hollandsche renaissance en staat op den hoek van twee straten midden in het dorp. Twee leeuwen, die den voorge vel beheerschen, vertoonen de wapens der pro vincie Zuid-Holland en der gemeente Noord wijk. Lager onder de vensters, zijn de wa pens aangebracht der oude burgemeesters en die van den stichter van het gebouw. De Katholieke kerk te Zwolle, gewijd aan Sint Michael, is gebouwd door den heer Mo lenaar in den gothischen stijl en in den trant der oude middeleeuwsche »hallekerken,« waar van zekere typen nog bestaan in Beieren. Tegen een toren, op den hoek van twee stra ten staande ziet men het monumentaal stand beeld van St. Michael, den draak vernietigende en in de Kerk vindt men het gedenkteeken van den beroemden Thomas a Kempis deze beide zijn meesterstukken van den beeldhou wer Mengelberg. Noemen wij nog onder de werken van den eminenten architect, waarvan wij de voorstel ling op onze Wereldtentoonstelling hebben gezien Het buiten, genaamd »De Cloese* te Lochem, eigendom van den heer C. J. Sickesz, direc- teur-generaal van landbouw een huis in mo dernen stijl, omgeven door een heerlijk park. De R. K. Kerk van St. Ignatius te Rotterdam, gebouwd in den romaansch-gothischen stijl, met drie beuken, een groot en een klein transept. De R. K. kerk met pastorie tius te Nijmegen, in gothischen stijl, met middenschip ter breedte van 12 Meter. Maar de belangrijkste werken van den heer N. Molenaar zijn voorzeker: de R. K. kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad en het geestelijk instituut te Den Haag, beide gebouwd dicht bij het Haagsche bosch en het paleis, waar de vredesconferentie gehouden werd. W at de kerk betreft, ziehier, wat een der medewer kers van de TV. Rolt. Crt in Maart 1898 schreef: Hoewel deze Kerk niets buitengewoons heeft op ’t eerste gezicht, kan men niet nala ten getroffen te zijn door hare soberheid, hare eenvoudigheid van uitvoering, hare wonder volle verhoudingen, die eene waardige kalmte k 4 4 5 j -•-45 - - - VS O U RA NT. r p

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1