K Binnenlandsch Nieuws. r 8 I he aan- I I 1 voori britst id. id. id. Gaastmeer. Westhem. Nijland. c o ei O' b gee bek wo: d v d d h staf roei ting D Woi solo ▼an en 1 D (late bode ■ten aanv uren D< pian die kaai Ei den wont succt haalt ’t Terra Na dame T. V. De De dal 2. 3. 4. d A di in P- *1 kl bi di be de Wl ge hu mi E lai Uit ’s- Gravenhage. De hooge bezoekers en bruilofts gasten komen reeds aan. De feesten beginnen. Grootsch was gisteren, zoowel door ’t aantal deelnemers als door de uitvoering, de betooging der harmonie- en fan farecorpsen in Nederland. Er waren 198 banieren, ontelbaar vele executanten. De heer J. M. H. Kessels, van Tilburg, dirigeerde. Even voor half vier kwamen de Koningin en Hertog Hendrik terug van 't station, vanwaar zij de Russische gasten hadden gehaald. Het Hooge Bruidspaar staat voor ’t venster, vlak bij ’t bal- con, de Koningin-Moeder voor ’t tweede, de hofhou ding voor ’t derde raam. Eerst ruischt plechtig een koraal, daarna Wilhelmus (oude zetting), dan de Oran- je-Nassau-marsch van Jos. Kessels, verschillende volks liederen, waaronder ’t Mecklenburgsche. Na ieder nummer juicht het publiek en dankt neigende het Bruids paar. Het «Nur danket All en Gott< besluit de betoo ging. De Commissie uit de muziekvereenigingen werd in de Witte Zaal ontvangen en de voorzitter C. L. Bressers, uit Dongen, hield eene toespraak. Koningin en Hertog bedanken. De Hertog drukte den voorzitter de hand. Later kwamen de zangverenigingen (Koninkl. Zang vereniging Cecilia uit Den Haag, Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap uit Haarlem, en Kon. Zangver- eeniging Rotte’s mannenkoor uit Rotterdam.) Kwart over zeven stelde de stoet zich van uit de zaal van 't Koninkl. Zoölogisch Genootschap in bewe ging. Bereden politie, huzaren, muziek der veldartil lerie, politie, fakkeldragers, muziek van het 6e regiment banierdragers, dan de zangers, vervolgens de muziek van het 4e regiment en daarna politie en cavalerie. Deze stoet, helder verlicht door 150 fakkels, omstuwd door eene juichende en talrijke menigte, trok naar ’t Paleis. Ontzettend was de menigte voor het Paleis. Om half acht was ’t plein voor ’t Paleis ruim en de menigte op de trottoirs. Even voor 8 uur fanfare-geschetterde stoet nadert en stelt zich op onder het felle electrische licht. De muziekcorpsen in ’t midden, de drie Konink lijke zanggezelschappen er om heen en daarachter de fakkeldragers. Even na 8 uur verschijnt ’t Bruidspaar aan een der ramen. Een oogenblik stilte, daarna oor- verdoovend gejuich. Eindelijk beklimt de grijze Richard Hol de estrade en zwaait de dirigeerstok. Eerst ’t Wilhelmus. Na ’t eerste couplet buigt de grijze com ponist zich naar ’t Paar, waarbij zich ook Grootvorst Wladimir, de Waldecksche en Bentheimsche vorsten gevoegd hebben. Zijn groet wordt vriendelijk beant woord en de menigte juicht. Nu wordt ’t stil. «Hol- landsch glorie», van Hol, wordt ingezet. Plechtig en statig klinken dan de tonen van het koraal, woorden van dr. Schaepman. Nu dank den Heer uw God, Gij volk der Nederlanden, Voor 't sehoone en vrije lot, Gegeven door zjjn handen; Den God, die gaf en nam, In blijdschap en in rouw, En aan de Oranjestam Ons hechtte houw en trouw. God, in genade rijk, Heeft in dit wiss’lend leven, Ons zijner gunsten blijk, In uwe jeugd gegeven. God zegene D, Vorstin, In liefde trouw en eer, En voere U hooger in Zjjn heilgunst immer meer. God zeeg’ne ’t echtverbond, Aan Hem is ’t al gelegen, Hem, die de liefde zond, Het volk ten besten zegen. God zeeg’ne en Uw huis, In schoonen, heil’gen vreê, Uw volk bij ’t feestgeruisch Bidt zingend met U meê. Het volk zong mee bij »’t feestgedruisch». Nu komt ’t laa ste nummer. Hoeden en petten gaan af. »Wien Neerlandsch bloed door d’adren vloeit» wordt gezongen, ’t Tweede couplet«Dring luid van uit ons feestge druisch» begint, ’t Is niet te verstaan, want ’t jonge 9. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 4de kwartaal 1900. Burg en Weth. stellen voor bovengenoemd kohier, opgeniaakt tot een bedrag van f 252.40, goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 10. Benoeming stembureaux voor 1901. Burg, en Weth. stellen voor, voor de in dit jaar te houden stemmingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, de stembureaux vast te stellen als volgt: Stembureau Sneek: M. H. Tromp, Burgemeester, voorzitterJ. Hokwerda en R. Hettinga, stemopne- mers; M. Huistra, D. J. van der Leij, S. H. Reitsma en J. van Gosliga, plaatsvervangers. Stembureau Woudsend: A. P. Nauta, voorzitter; D. L. Tromp en A. H. Tromp, stemopnemers; H. Oppedijk, E. K. Vierkant, J. Krol en P. Oosterhof, plaatsvervan gers. Stembureau Heeg: P. Ages, voorzitter; Joh. Reijenga en J. Feenstra, stemopnemers, A. J. de Ruiter, A. Kos ter, J. Visser Azn. en Jelle J. Reijenga, plaatsvervangers. Stembureau Nijland: S. J. Gerbrandij, voorzitter; A. T. de Boer en S. S. Kooistra stemopnemers; J. Vis ser, H. Pollema, D. Reitsma en J. Oosterhout, plaats vervangers. Bij stemmingen over meer dan één lid voor den Gemeenteraad, aan die stembureaux als 4e lid, wiens werkzaamheden aanvangen bij de opening der stem briefjes, toe te voegenvoor Sneek, U. Huistra; voor Woudsend, H. Oppedijk; voor Reeg, A. J. de Ruiter; voor Nijland, J. Visser. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten, terwijl de Voorzitter hoopt, dat alle heeren hunne be noeming zullen aannemen. 11. Voorstel van de heeren A. P. Nauta en S. J. Gerbrandij tot sluiting en opheffing der openbare school te Nijland en verbouwing van de school te Wolsum. Adressanten herinneren aan het raadsbesluit van 29 Sept. 1.1., om de openbare scholen te Nijland en Wol sum op een nader te bepalen tijdstip op te heffen en een nieuwe school te stichten op een terrein, gelegen op ongeveer de helft tusschen beide dorpen; tot dusver echter is nog geen goedkeuring op dat besluit ontvan gen, zoodat nog steeds geen uitvoering daaraan kon worden gegeven. Thans hebben zich weder andere omstandigheden voorgedaan; ’t getal leerlingen op de o. 1. school te Nijland wordt al kleiner en kleiner en thans hebben de ouders van de 4 nog daar op schoolgaande kinderen, schriftelijk en mondelijk de verklaring ean het gemeen tebestuur gedaan, dat zij er geen bezwaar tegen hebben de o. 1. school te sluiten, daar zij alsdan hunne kinderen naar de bijzondere school aldaar konden sturen. Ook is nog ingekomen een adres uit Wolsum van ouders van schoolgaande kinderen, welke er be zwaar in hebben de o. 1. school aldaar op te heffen en een school te stichten op de helft tusschen Nijland en Wolsum. Waar dus geen bezwaar meer bestaat de school te Njjland op te heffen, en eene verplaatsing der school te Wolsum onnoodig blijkt, stellen adressanten voor lo. het raadsbesluit d.d. 29 Sept. 1.1. op te heffen 2o. de openbare school te Nijland te sluiten en op te heffen met 1 Maart a.s.3o. het onderwijzend personeel al daar met ingang van dezen datum eervol ontslag te verleenen en 4o. de school te Wolsum te verbouwen. De heer de Boer zegt dat sedert het genoemd besluit van 29 Sept, alweer verandering in den toestand is ge komen toen waren er nog enkele kinderen, welke de o. 1. school bezochten, zoodat er thans alle reden bestaat de school bij gebrek aan leerlingen op te heffen. De heer R. Hettinga zegt, dat niet door alle ouders eene schriftelijke verklaring als door de voorstellers bedoeld, is ingediend. De heer A. H. Tromp betreurt het ten zeerste, dat een dergelijk voorstel als eindpunt wordt voorgesteld ’t is echter een gecombineerd voorstel, de school te Wolsum, ’t is bekend, moet hoog noodig verbouwd worden een school te bouwen op de helft tusschen de beide dorpen heeft ook wat tegen. Spr. is er juist voor de school te Nijland te laten be staan, de gelegenheid om de o. 1. school aldaar te kunnen bezoeken, moet blijven bestaan ook is hem ter oore gekomen, dat enkele der ouders niet uit ei gen beweging hebben geteekend, doch hun naam gezet hebben, zonder dat ze juist wisten waarvoor, is dit waar dan zal Spr. liever zijne stem in deze zaak niet uitbrengen; er moet in dezen geen dwang gebruikt zijn. De heer Gerbrandij zegt, dat sedert het voorstel is ingediend er al weder verandering is gekomen de ouders van de 4 op de o. 1. schoolgaande kinderen hebben voor den Voorzitter de verklaring afgelegd dat de o. 1. school te Nijland wel met 1 Febr. a. s. kon worden ge sloten daar een paar ouders ook hunne kinderen reeds gedeeltelijk naar de bijzondere school zondensedert hebben de ouders van een kind dit reeds gedaan wat doet men dus een school in stand te houden, waar geen kinderen op gaan als datum van sluiting wordt 1 Maart voorgesteld, omdat het waarnemend Hoofd, de heer Reitsma, alsdan zijne dienstplichten moet ver vullen. Door het Dagel. Bestuur is in tusschen van den ver anderden toestand kennis gegeven aan hh. Ged. Staten, doch hierop kon geen antwoord worden gegeven, daar een dergelijke vraag nog niet tot besluit was verheven. Spr. veronderstelt dat Ged. Staten er ook wel wat met aanzitten en dit voorstel hun welgevallig zal zjjn. De school blijft immers bestaan, alleen wordt deze bij ge brek aan leerlingen gesloten; blijkt het later dat er meer belangstelling is, dan kan ze altijd weer worden ge opend, terwijl door dit voorstel tevens aan den wensch van ingezetenen van Wolsum is voldaan, om de school in dit dorp te behouden. De Voorzitter zegt nog dat door h.h. Ged. Staten tevens is te kennen gegeven, dat uit hun midden eene Commissie is benoemd, om de zaak persoonlijk te onder zoeken en zij ’t beter achten dit onderzoek eerst af te wachten; overigens is ’t medegedeelde door den heer Gerbrandij juist. De heer Gerbrandij is er echter voor, Ged. Staten met dit voorstel voor te zijn, destijds waren er nog 10 a 11 leerlingen, doch thans is de school weikelijk dood gebloed en zou ’t dwaasheid zijn deze school nog kunst matig in het leven te houden. De heer R. Hettinga zegt, dat er destijds besloten was sollicitanten naar de vacante betrekking van hoofd der school te Nijland op te roepen en eene benoeming te doen; was hieraan voldaan, dan zou ’t getal leerlingen zeker niet zoo klein geweest zijn als thans. De heer A. H. Tromp ie het geheel met den heer Hettinga eens, eerst had een proef genomen moeten worden, hij gelooft ook dat het getal leerlingen dan grooter was geweest, en ook, herhaalt spreker, is hem c. Alsvoren dd. 10 Jan. jl., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Dec. jl. tot onderhandsche verkoop van boomen aan de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek «Hoop op Zegen» te fleeg d. Alsvoren dd. 27 Dec. 1900, waarbij de gemeente- begrooting voor 1901 wordt goedgekeurd e. Proces-verbaal van de op 15 Jan. jl. gehouden kasverificatie, waarbij de boeken en kas van den ge- meente-ontvanger door Burg, en Weth. in orde zijn bevonden. De Voorzitter stelt voor, nu de goedkeuring voor de gemeente-begrooting is ontvangen, ook de reeds vroe ger behandelde armvoogdij-begrootingen voor 1901 vast te stellen en verder evengenoemde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van gratificatiën aan de gemeente- en rijkspolitie. Burg, en Weth. stellen voor, daar het in den laat- sten tijd als regel geldt, aan de gemeente- en rijkspo litie jaarlijks eene gratificatie te verleenen, wegens het niet gebruiken van sterken drank buiten den dienst en het goed-vervullen hunner plichten, ook thans weder een gratificatie van f 50.aan de gemeentepolitie en f75.aan de rijkspolitie te verleenen, te verdeelen als door Burgem. en Wethouders wordt voorgesteld en deze kosten te bestraden uit het fonds voor onvoor ziene uitgaven. Tevens stellen Burg, en Weth. voor de achterstallige huur ad f 7.50 voor een brandspuithuisje te IJsbrechtum aan de Kerkvoogdij aldaar te betalen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. De heer A. H. Tromp kan zich wel met het voorstel van Burg, en Weth. vereenigen, doch zag gaarne dat de subsidie aan de agenten werd verhoogd. Vooral in den tegenwoordigen tijd hebben sommige agenten vrij wat drukte en moeten heele afstanden afleggen om ook dor pen als Hommerts en Jutrijp waar geen politie is, te bezoeken. De Voorzitter waardeert zeer de goede bedoeling van het gesprokene door den heer Tromp, doch op ieder dorp zal dit gelijk zijn. Waar de laatste jaren, steeds bovengenoemde bedragen werden uitgetrokken, meen den B. en W. ook thans een gelijk voorstel te moeten doen ook heeft de politie het eene jaar meer drukte en met meer moeielijkheden te kampen dan het andere jaar. De heer A. H. Tramp zegt dat vroeger toch een po- litie-agent te Hommerts was gestationneerd, terwijl de ze dienst nu door de andere agenten wordt waargeno men Spr. is er voor, al is het bij uitzondering, thans een hoogere gratificatie te verleenen 't is altijd pleizie- rig voor de betrokken personen wanneer hunne diensten worden gewaardeerd. De Voorzitter zegt dat de te verrichten diensten verplichtingen zijn ’t gaat niet op, om naar het aantal te maken processen-verbaal te betalen. Spr. herbaalt dat het ’t eene jaar drukker is dan het andere, zoodat dit door elkaar moet worden gerekend. ’t Voorstel van Burg, en Weth. wordt thans zonder hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl goedkeuring van dit besluit bij hh. Ged. Staten zal worden aange vraagd. 4. Idem tot instelling van eene commisie tot we ring van schoolverzuim. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering betreffende deze commissie reeds eenige mededeelingen door hem zijn geuaan. Burg, en Weth. stellen, naar aanleiding van art. 27 der Leerplichtwet en artt. 1, 2 en 3 van het desbetreffend Kon. Besluit, waarbij is bepaald dat tot bijstand van den arrondissements-schoolopziener, een of meer com mission tot wering van schoolverzuim moeten worden benoemd, voor, voor deze gemeente een dergelijke com missie te benoemen welke zal bestaan uit 7 leden. De Voorzitter zegt, dat het getal leden hoogstens 9 mag zijn; wil men voor deze gemeente die commissie ook uitbreiden? De heer A. H. Tromp meent dat 7 leden voor eene uitgebreide gemeente als deze niet veel is en zag dus het getal leden gaarne op ’t maximum gebracht. Het voorstel van den heer Tromp niet ondersteund wordende, wordt het voorstel van Burg, en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5. Benoeming van leden en vaststelling van een huishoudelijk leglement voor die commissie. Het huishoudelijk reglement wordt zonder discussie en hoofdelijke stemmingaangeuomen; hieibjj is bepaald dat de commissie in eene vergadering in de maand De cember een Voorzitter en Secretaris benoemt, dat de kosten der vergaderingen, welke in een der lokalen van het gemeentehuis zullen worden gehouden, der ad ministratie, alsmede der presentiegelden, welke voor eene gewone vergadering f 1.en voor eene buiten gewone f 0.50 bedragen, uit de gemeentekas zullen worden bestreden, en dat jaarlijks voor den 15 Febr. een uitvoerig verslag door den Secretaris der Com missie aan den Raad moet worden aangeboden. Thans wordt tot benoeming der leden van evenge noemde Commissie overgegaan, waarbij de Voorzitter toelicht dat die Commissie uit 4 catagoriën moet be staan terwijl eene aanbeveling van 14 personen door B. en W. wordt gedaan, waarbjj uit iedere catogorie de helft gekozen moet worden. Voor de 1ste catagorie, ouders van schoolgaande kin deren, worden aanbevolen: 1. A. H. Tromp, Woudsend. 2. Hendrik Dam, Heeg. 3. Willem Atsma, Oppenhuizen. 4. Wolter Bakker, Offingawier. Bij de eerste stemming werd de heer Dam benoemd met 8 stemmen, terwijl de heeren Tromp, Atsma en Bakker, respectievelijk 6, 5 en 5 stemmen verkregen. De heer A. H. Tromp verzoekt, daar hij eene even- tueele benoeming niet kan aannemen, geene stemmen op hem uit te brengen. Bij de tweede stemming wordt de heer Bakker be noemd met 9 stemmen, 2 stemmen weiden uitgebracht op den heer Atsma en 1 op den heer A. H. Tromp. Uit de 2de catagorie, meerderjarige onderwijzers, verbonden aan openbaar lagere scholen, worden bevolen 1. S. H. Reitsma, Hoofd der School, IJsbrechtum. 2. P. Oosterhof, onderwijzer, Woudsend. 3. J. Bosma, Hoofd der School, Oudega. 4. J. Cnossen, Hoofd der School, Scharnegoutum. Bij eerste stemming wordt benoemd de heer Reitsma met 8 stemmen, verder werden uitgebracht op de heeren Oosterhof 6, Bosma 4 en Cnossen 5 stemmen. Bij de tweede stemming werd benoemd de heer Oosterhof, met 6 stemmen, terwijl op de h.h. Bosma 3 en Cnossen 2 stemmen werden uitgebracht; 1 briefje was van onwaarde. Uit de 3de catagorie, meerderjarige onderwijzers, verbonden aan bijzondere scholen, worden aanbevolen 1. J. C. de Puy, Hoofd der School te Oosthem. P. van Loon, T. van der Loos, H. Pollema, De Voorzitter deelt mede, dat de heer de Puy heeft verzocht, wegens zijnen hoogen leeftijd niet in aanmer king te komen. Bij eerste stemming worden benoemd de heeren van Loon met 11 en Pollema met 10 stemmen, 3 stemmen werden uitgebracht op den heer van der Loos. Uit de 4e catagorie, alle overige meerderjarige inwoners, welke niet onder een der 3 eerst genoemde catagoriën vallen, worden aanbevolen 1. G. W. Alberda, Goënga. 2. P. de Roos, Heeg. Benoemd wordt de heer de Roos met 7 stemmen, terwijl 5 stemmen werden uitgebracht op den heer Al berda. De Commissie tot wering van schoolverzuim bestaat dus uit de hh. H. Dam te Heeg, W. Bakker te Offinga wier, S. H. Reitsma te IJsbrechtum, P. Oosterhof te Woudsend, P. van Loon te Gaastmeer, H. Pollema te Nijland en P. de Roos te Heeg. De heer Gerbrandy merkt nog op, dat er in het regle ment staat, dat in de vergadering van December, de Commissie onderling een Voorzitter en Secretaris be noemt Spr. stelt voor hieraan toe te voegenbij het tot stand komen der Commissie en verder in de maand December enz. De oorzitter meent dat dit vanzelf spreekt, de eerste vergadering zal door hem worden opgeroepen zoodra echter een Voorzitter en Secretaris zijn benoemd, neemt hij afscheid van de Commissie. 6. Benoeming van een brugwachter te Goënga. Een adres is ingekomen van P. Boersma, kastelein te Goënga, daarbij berichtende dat de brugwachter Gerrit Monsma te Goënga den 10 Jan. j. 1. is overleden. Adressant verzoekt nu, waar hij gedurende de ziekte van den thans overleden brugwachter, deze betrekking tijdelijk heeft waargenomen, hem thans definief te wil len benoemen op het daarvoor vastgestelde jaarlijksch salaris van f 17. Burg, en Weth. stellen voor aan het verlangen van adressant te voldoen, waartoe zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten. 7. Adres van het Bestuur der Vereeniging tot vie ring van Nationale, Provinciale en Stedelijke feestdagen te Sneek. Het Bestuur van evengenoemde Commissie deelt mede dat ter opluistering van de feesten, te houden ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. Koningin Wil helmina met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin, de Marktstraat te Sneek a la giorno verlicht zal worden, terwijl men voor het gemeentehuis van Wymbritseradeel een groote W. en H. wenscht aan te brengen, waarvoor eene tegemoetkoming in de kosten wordt gevraagd van f 35.terwijl er voor gezorgd zal worden, dat geene schade aan het gemeentehuis wordt aangebracht. De Voorzitter deelt mede, dat nog een adres is inge komen van den heer E. K. Vierkant, rustend Hoofd der School te Woudsend. Adressant deelt mede, dat de commissie, opgericht voor de viering van het Kroningsfeest in 1898 tg Woudsend, niet is ontbonden, doch dezer dagen heeft vergaderd, om ook ter gelegenheid van het a.s. huwe lijk onzer Koningin, een schoolfeest en eene uitge breide bedeeling aan de armen te houden, om zoodoende de liefde voor onze geëerbiedigde Koningin te versterken. Adressant verzoekt, al is het laat, om evenals in’ 1898, van gemeentewege eene subsidie te verstrekken aan elke school, om daardoor de kinderen een blijden dag te bezorgende tijd is kort, doch met wat goeden wil, zal nog veel in orde gebracht kunnen worden. Burg, en Weth. wenschen, waar bijna overal in den lande plannen bestaan het huwelijk van onze Koningin feestelijk te vieren, ook in deze gemeente dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaanzij stellen voor aan het Bestuur der Vereeniging tot viering van Nationale, Provinciale en Stedelijke feestdagen te Sneek, toe te staan den gevel van het gemeentehuis te versieren en f 35 in die kosten bij te dragen en voorts om in deze gemeente schoolfeesten te houden en een bedrag van 25 cent toe te staan voor ieder schoolgaand kind, wat voor 1886 kinderen eene uitgaaf van f 471.50 zal vorderen. De Voorzitter zegt dat nog een adres is ingekomen van het Armbestuur te Nijland, welke vreezen, dat de 7 Febr. in deze gemeente onopgemerkt zal voorbijgaan en geeft daarom in overweging eene extra bedeeling aan de armen te houden. Spr. is er echter voor dat ieder dorp dit voor zich moet doen en particulieren door bijdragen de commissiën wel in staat zullen willen stellen eene bedeeling aan de armen te houden. De heer Hettinga zegt dat het al erg laat is om school feesten naar wensch te doen slagen. De heer de Boer is het met den heer Hettinga eens, hij is er voor de commissiën in de verschillende dorpen in staat te stellen, eene extra-bedeeling aan de armen te houden, vooral, omdat er door den langdurigen win ter weinig doorde bcerenstandis verdiend, en daartoe de voorgestelde subsidie voorde schoolkinderen disponibel te stellen voor die uitdeelingen. De heer Hokwerda kan zich zeer goed met het voor stel van B. en W. vereenigen; ook in Oosthem denkt men een schoolfeest te houden. De Voorzitter is er voor, de bedeeling van armen aan afzonderlijke Commissiën over te laten, welke door bijdra gen van particulieren, daarvoor in staat kunnen worden gesteld; voorts is hem door onderwijzers verzekerd, dat nog best schoolfeesten gehouden kunnen worden; een kinderhand is gauw gevuld zoodat door een versnape ring of iets anders de kinderen spoedig tevreden zijn. De heer A. H. Tromp is het geheel eens met het voorstel van Burg, en Weth., door eene subsidie van wege de gemeente en andere bijdragen is een school feest gauw voor te bereiden; voor de armen wordt in eenige dorpen afzonderlijk gezorgd. De heer Ages geeft in overweging, met het oog op het ongunstig jaargetijde de feestelijkheden evenals in Amsterdam, uit te stellen. Dit denkbeeld wordt niet ondersteund, waarna het voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen wordt aangenomen. 8. Vaststelling van een nieuw politie-reglement. De Voorzitter zegt, dat dit reglement heden niet in behandeling kan worden genomen, daar het naar de Prov. Griffie is opgezonden, om latere eventueele op merkingen bij Ged. Staten zooveel mogelijk te voorko men, zoodat hij voorstelt de behandeling tot eene vol gende vergadering uit te stellen. Alzoo besloten. verzekerd, dat het niet volgens eigen bedoeling der ouders was, hunne kinderen van de openbare school te nemen. De heer de Boer verzekert dat 2 ouders hunne kin deren geheel vrijwillig naar de bijzondere school hebben gestuurd. De heer Visser zegt, dat men er hier toch niet mee te maken heeft, of de ouders onder invloed hebben gehandeld; ’t is hier alleen om den bestaanden toestand te doen. De heer A. H. Tromp antwoordt dat ’t hier een vraag gold, omdat ’t ook hem vreemd voorkwam, dat zoo in eens maar 5 kinderen van de school werden afgenomen. Spr. is vóór verbouwing der school te Wolsum, doch tegen de opheffing te Nijland. De heer de Boer kan zich wel met het voorstel van de heeren Gerbrandij en Nauta vereenigen. Na nog eenige discussie stelt de heer Gerbrandij voor, uit het voorstel weg te nemen «en opheffing», daar ’t doel is, de school te Nijland te laten bestaan, doch voorloopig te sluiten. Dit laatste voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 5 stemmen (die van de h.h. Visser, D. Tromp, Huistra, R. Hettinga en Kooistra). Het voorstel in zijn geheel wordt thans in rondvraag gebracht en aangenomen met 10 tegen 2 stemmen (die van de h.h. A. H. Tromp en R. Hettinga). De Voorzitter brengt thans nog in herinnering dat door den Raad der gemeente Sneek is besloten eene sub sidie van f 30.000 voor de aan te leggen tram Stavoren Sneek toe te staan; Spr. geeft den leden van dezen Raad in overweging er eens ernstig over na te denken om ook dezerzijds sympathie te betuigen met de aan te leggen trambaan, ’t Komt Spr. gewenscht voor eene be hoorlijke subsidie toe te staan, doch als hoofdvoorwaarde te noemen, dat het grootste dorp dezer gemeente, n.l. Heeg, met een zijtak of direct aan de aan te leggen baan te verbinden. Spr. dringt er nogmaals op aan over een en ander eens ernstig na te denken, opdat men in eene volgende vergadering bereid en gereed is een dergeljjk voorstel te behandelen. Ter behandeling van punt 12, Vaststelling van het kohier van hoofdelijken omslag voor 1901, gaat de ver gadering in besloten zitting over. Hierna sluiting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2