VOOR S.wM Ea distrekes. De ieestweek te Amsterdam. MEIIWS- ES JllïlillTEMIElillIl f De Gelukzoekers. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. ik FEUILLETON. en V. ng m T IV. i 4- K. re- Wordt vervolgd. K. II. III. b te de M., uit LO. :h- ;n, ;l, n, •g- LO. Roman van Dorl Duncker. 32 »Hm het tot den herfst uithouden en afwachten, «uit gij misschien niet graag willen »Weer in huis gaan? Voor geen geld!« flapte zij er uit. »Ja, dan zal goede raad duur zijn. Wéar echter zoudt gij rustig kunnen wonen en studeeren?* vroeg hij met eenigen nadruk. Zij begreep hem niet en trok neerslachtig de schou ders op. Dat antwoord beviel hem. Tot nu had de drang van dit jonge schepsel naar vrijheid en geluk zich in elk geval nog niet buiten de perken gewaagd. Hij dacht na. Er moest ’t een of ander voor haar gevonden worden, wilde men haar niet aan de verzoe king blootstellen, als offer te vallen van elke opkomende dwaasheid. Na eenige oogenblikkeu zeide hij •Wacht, daar valt mij iets in. Leininger, met wien gij immers reeds werkzaam waart, heeft voor Juli en Augustus het uit een oogpunt van kunst er totaal on dergewerkte X-Theater gepacht. Hij is er de man naar, het zijn nimbus terug te geven. Wat dunkt u er van, als gij daar eens uw geluk beproefdet? Hij is buitengewoon flink. Bij hèm zoudt gij veel kunnen leeren, zelfs al bedeelde hij u slechts met heel kleine rollen.* zij om half één eene ontmoeting met Walter Grund zou hebben. Als zij nu eerst nog naar Leininger ging, zou Walter heel lang op haar moeten wachten. Maar zij kon er niets aan veranderen. Zij moest van elke kans gebruik maken. Weer den geheelen zomer af hankelijk van vader en zuster te moeten leven, daar was geen denken aan. Kreeg zij het engagement, dan zou zij ’t wel zóo in richten, dat zij niet weder naar de Steinmetzerstraat behoefde terug te keeren. Zóóveel gage, dat zij op zich-zelve leven kon, moest Leininger haar in elk geval toestaan. Zij had het geluk hem in heel goede stemming aan te treffen. Niettegenstaande hij onder de moderne kunst-pessimisten een van de ergsten was en zijn gloeiende eerzucht reeds verhinderde, dat hij ooit met zich-zelf of de hem omringende omstandigheden ook slechts bij benadering tevreden was, zoo meende hij toch ditmaal betrekkelijk groote verwachtingen te mogen vastknoopen aan zijn directeurschap. Het talent zijner verloofde werd, sedert zij enkele gastrollen ver vuld had, hier te Berlijn buitengewoon gewaardeerd. Men verheugde zich er in, de eigenaardige jonge kun stenares nader te zullen leeren kennen. Hij had stuk ken die iets beloofden, en de pers kwam hem reeds vooruit bijzonder vriendelijk tegemoet. Voor de eerste maal had hij het gevoel, dat het hem gelukt was zich door zijn talent en onvermoeide energie er bovenop te werken, en dat beurde hem op en maakte hem tot op zekere hoogte innemend en genaakbaar. De kleine Horn kwam hem niet ongelegen. Zij was een net, heel bij de hand persoontje; wel is waar zonder eenig talent, maar hij zou haar wel zóó weten te plaat sen, dat zij, zonder op te vallen, toch nog een goed figuur maakte, ’t Was werkelijk bloot toeval, dat er Dat voorstel lachte Meta nu juist niet bijzonder toe. De repetities in het residentie-theater zaten haar nog versch in ’t geheugen. Leininger had haar ontzettend gedrild. Daarbij was hij steeds ontevreden over haar geweest. Maar ten slotte, als er niets anders te vinden was, ’t was in elk geval Berljjn en geen afgelegen badnest, en wellicht was Leininger ook slechts zoo erg onvriendelijk geweest, omdat aan zjjn verloofde, Miszi Rottig, oorspronkelijk haar rol was toegedacht, zoodat zij dus reeds daarom hem vooruit niet beviel. Ja, als mijnheer de hoofdregisseur er zoo over dacht, dan zou zij er dadelijk haar werk van maken. >Wat denkt hij dan te geven?» »Alleen moderne stukken. In de eerste plaats na tuurlijk stukken voor zijn verloofde.» Mej8 lachte in wendig. »’t Is een gladde kerel en zij een lief schatje en werkelijk een groot talent,* voegde hij er bewon derend bij. Een trekje van ongeduld en gepikeerde ijdelheid gleed over Meta’s gezicht, ’t Was nu juist niet noodig dat hij die andere zoo tegenover haar prees. Wanneer zou men eindelijk ook eens van haar op denzelfden toon spreken Hoe vervelend en vermoeiend was toch deze weg naar roem, vrijheid en geluk Zij gaf haar stoel een ruk en sprong op. •Welnu, dan ga ik naar mijnheer Leininger. Zou ik hem thans wel kunnen treffen Mejo keek op rijn horloge. •Dadelijk twaalf uur. Ja, hij zal nu op zijn schouw- burg-bureau zijn. Gij weet waar dat is?« »Ja, en wel bedankt, heer hoofdregisseur.* •Adieu, mijn kind. Nu, kom maar eens weer aan om mjj te vertellen hoe ’t is uitgepakt.* Met een klapje op den schouder werd zij uitgelaten. Pas buiten op straat schoot haar te binnen, dat ter van Amsterdam met de Wethouders, den Secretaris en de leden van den Gemeenteraad. In de Kon. Ontvangkamer zullen zich ver der bevinden: de Commissaris der Koningin in N. Holland met de leden van Gedeputeerde Staten en den Griffier; de President, Vice-pre sident, Officier en de Substituut-officieren van Justitie, de Griffier en de Substituut-Griffiers van de arrondissements-rechtbanken te Amster dam de kantonrechters van Amsterdamde bevelhebber in de 1ste militaire, afdeelingde directeur en commandant der marine in de directie Amsterdamde commandant der 1ste divisie infanterie, de plaatselijke commandant van Amsterdam en de commandant der schut terij het centraal-comité voor de feesten te Amsterdam. Op het stationsplein zijn opgesteld: links van het stationsgebouw: een compagnie der dd. schutterij te Amsterdam als eerewacht, met het vaandel en de muziek. Deze laatste speelt bij het binnenkomen van den Koninklijken trein het Wilhelmus*; een eerewacht van de Nederlandsche Weerbaarheidsvereeniging tegenover de Ontvangkamer: de adjudanten van het Koninklijk Echtpaar, aangewezen om te paard achter het Koninklijk rijtuig te vol gen ter rechterzijde daarvan de ordonnance- officieren van H. M. de Koningin en daarnaast het 1ste deel van de aan het Kon. Echtpaar aangeboden eerewacht te paardhet 2de deel van deze eerewacht ter linkerzijde van de adju danten van het Kon. Echtpaar en daarachter het escadron huzaren, bestemd tot sluiting van den stoet. De stedelijke schutterij en het garnizoen van Amsterdam zijn opgesteld op den weg door den stoet te volgen. Bij aankomst in de hoofdstad zal het Konink lijk Echtpaar worden begroet met 101 kanon schoten het carillon zal worden bespeeld en de klokken geluid, totdat het Kon. Echtpaar in het Paleis zal zijn aangekomen. De ter reede liggende oorlogsschepen lossen ook 101 schoten. De stoet, waarin het Echtpaar het station verlaat, is als volgt samengesteld-. I. Een escadron huzaren met den Standaard en de muziek. Een stalfourier en twee rijknechts. Een kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, gezeten in een rijtuig met twee paarden. Acht kamerheeren van H. M. de Konin- nog een plaatsje voor haar te vinden was. Met het oog op Mejo, van wien hij verkeerd veronderstelde dat hij ernstig belang in de kleine stelde, was dit toeval hem welkom. Dat zij haar contract verbroken had, boezemde hem geen belang in. Hij behoorde niet tot de vereeni- ging van tooneeldirecteuren. Maar dat zij een gage van tweehonderd mark eischte, had de geschiedenis bijna nog doen afspringen. Eindelijk werd men het ééns op honderdvjjftig mark. Leininger wilde over die vijf- tig, die boven zijne begrooting gingen, heden niet knib belen. Hij voelde eindelijk eens den aanloop in zich van een werkelijk gelukkig gevoel. En daarom wilde hij zoo’n arm, klein meisje ook graag wat boter op ’t brood gunnen. Zij moest nu morgen maar terugkomen, dan zou het contract ter onderteekening klaar liggen. Of als zij soms eenige verplichting had aan den een af anderen agent? Neen. Welnu, dan bleef ’t er bjj. De weg van het X-Theater naar de Lindenstraat was ver. Liefst zou zij zich in een huurrijtuig gewor pen hebben, maar zij had geen halve mark meer in de portemonnaie. Walter had een plaatsje bij ’t venster ingenomen en tuurde achter de kleine gordijnen ongeduldig en opge wonden langs de straat. Toen hij haar zag aankomen, bekoorlijker als ooit in baar elegant zomercostuum, het coquette hoedje op het volle, licht golvende, naar de laatste mode opgemaakte haar, moest hij zich in houden om haar niet tegemoet te vliegen en onstuimig in zijne armen te sluiten. Het programma van de feestweek is verder-. Dinsdag 5 MaartTe half drie, kwart over drie en kwart voor vier Cour van gelukwen- sching resp. voor militaire autoriteiten uit Am sterdam, civiele autoriteiten uit Amsterdam, en commission en particulieren uit Amsterdam. Te 7 uur diner in de Groote Zaal; te 9 uur rijtoer der Koninklijke familie ter bezichtiging van de illuminatie. Woensdag 6 Maart-. Van 9 u. 30 tot 10 u. 15 aubade op den Dam door de gezamenlijke zangvereenigingen van Amsterdam. Te 10 u. 30, 11 u. 15 en 11 u. 45 min. Cour van geluk - wensching resp. voor militaire autoriteiten uit de provinciën, civiele autoriteiten uit de pro vinciën, en commissiën en particulieren uit de provinciën. Te 2 uur uitrijden van het Kon. Echtpaar, van de Koningin-Moeder en den Hertog-Regent van Mecklenburg-Schwerin naar het Rijksmuseum. (Het Kon. Echtpaar ge bruikt hiervoor de »Gouden Koets.*) Van 2 u. 15 tot 3 u. 30 defilee van werklieden-corpo- ratien in ’t Rijksmuseum. Van 3 u. 30 tot 4 u. 15 rijtoer (niet in de «Gouden Koets.») Te 7 uur diner en te 9 uur gala-bal. Dinsdag 7 Maart: Te 10 uur ontvangst der commissie tot aanbieding van geschenken en hulde-adressen, (Hierbij zijn de Koningin-Moeder en de Hertog-Regent tegenwoordig.) Te 2 uur uitrijden der Kon. familie en tot 2 u. 45 bezoek aan de tentoonstelling in het Gemeentelijk Museum van voorwerpen, die deel hebben uit gemaakt van de Nederl. afdeeling der koloniale tentoonstelling te Parijs in 1900. Van 2 u. 45 tot 3 u. 30 rijtoer. Te 5 u. 45 audiëntie voor de leden van de beide Kamers der Staten-Gene- raal in de Troonzaal. Te 6 u. diner in de Groote Zaal. Te 8 u. 15 uitrijden van de Kon. familie ter bijwoning van de musicale soiree in het Concertgebouw. Vrijdag 8 Maart: Te 11 uur uitrijden der Kon. familie en tot 12 uur bezoek aan de Marinewerf. Te 2 uur uitrijden der Kon. familie en tot 2 u. 45 bezoek aan het Stadhuis ter bezichtiging van voorwerpen, betrekking hebbende op de geschiedenis van Amsterdam. Van 2 u. 45 tot 3 u. 30 rijtoer. Te 6 uur diner in de Grcote Zaal en te 8 uur uitrijden der Kon. familie ter bijwoning van de gala voorstelling in den Stadsschouwburg. Zaterdag 9 Maart: Te 10 uur vertrek van het Kon. Echtpaar en de Koningin-Moeder van het Centraal-station. De feestweek nadert voor de hoofdstad des lands en reeds gedeeltelijk is deze gereed, om het Hooge Echtpaar te ontvangen. Reeds is in sommige straten de versiering gereed, de verlichting beproefd, maar in tal van straten moet nog begonnen worden of is men nog bezig. De honderdduizenden Amsterdammers zullen feest vieren en met hen tienduizenden uit de provincie. Laat ons dit woord maar nemen. Want Den Haag moge tienmaal de hofstad zijn en de regeeringsstad, en er de duidelijke bewijzen van toonen door zijn voor komen, zijne gewoonten, door den geheelen indruk, dien het op den vreemdeling maakt, Rotterdam moge ook groot zijn, moge bloeien als geen stad in den lande, Amsterdam is en blijft de hoofdstadde andere gemeenten vor men de «provincie*, waartoe alleen de Hage naars en Rotterdammers zich niet behoeven te rekenen. De feestweek dan, zij nadert voor de Am sterdammers in de eerste plaats, maar ook voor de ontelbaar velen, die naar de hoofd stad zullen trekken, om mee feest te vieren. Dinsdag j Maart. Te half elf komen H. M. de Koningin-Moeder en Z. H. de Hertog- Regent van Mecklenburg met een extra-trein aan ’t Centraal-Station. Op het perron zullen aanwezig zijn: de Commissaris der Koningin in N. Holland, de burgemeester van Amster dam en vier militaire hoogheden. Een eere wacht van het 7e regiment met vaandel en muziek staat op het perron, een escadron hu zaren voor het station, terwijl een eerewacht van mariniers met muziek voor den ingang van het paleis is opgesteld. Als Koningin-Moeder en Hertog-Regent vertrokken zijn naar het paleis, kunnen de aan het Centraal-Station aanwezige autoriteiten met den Koninklijken extra-trein naar het station Weesperpoort rijden. Half twaalf zullen daar aankomen HM. de Koningin en Z. K. H, Prins Hendrik. De leden der Amsterdamsche Feestcommis sie kunnen zich opstellen op het perron, rechts van den ingang der Koninklijke Ontvangka mer. Op het perron bij den ingang der Kon. Ontvangkamer zal het Koninklijk Echtpaar worden gecomplimenteerd door den Burgemees- gin, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden. V. De hofdames van H. M. de Koningin de adjudanten der marine van H. M. en van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden. VI. De groot-officieren van H. M. de Konin gin, gezeten in twee rijtuigen, elk met vier paarden. VIL Twee dames du palais van H. M. de Koningin, gezeten in een rijtuig met vier paarden. VIII. De grootmeesteres van H. M. Koningin en een dame du palais van H. gezeten in een rijtuig met vier paarden. IX. De opper-ceremoniemeester van H. M., gezeten in een rijtuig met vier paarden. X. Het 1ste deel van de Eerewacht te paard. XL De ordonnans-officieren van H. M. de Koningin, te paard rijdende op één gelid. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, gezeten in een rijtuig, bespannen met acht paarden, gaande een koetsier naast elk paard. Rechts van het Koninkl. rijtuig: De Chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit ter hoogte van het achterwiel. De Commandant van de Eerewacht te paard ter hoogte van het voorwiel. Links van het Koninkl. rijtuig: De Bevelhebber der 1ste militaire afdeeling ter hoogte van het achterwiel. De Onder-commandant van de Eerewacht te paard ter hoogte van het voorwiel. Achter het Koninkl. rijtuig: XII. De adjudanten van H. M. de Konin gin en van Z. K. H. Prins Hendrik, te paard, rijdende in twee gelederen. XIII. Het 2de deel der Eerewacht te paard, en XIV. Een escadron huzaren, tot sluiting van den stoet. De stoet neemt den volgenden weg: Sarphatistraat, Hoogesluis, Frederiksplein, Utrechtschestraat tot Heerengracht, Heeren- gracht (noordzijde) tot Koningsplein, Leidsche- straat tot Keizersgracht, Keizersgracht (west zijde) tot Raadhuisstraat, Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, om het Monu ment op den Dam naar het Paleis. Bij aankomst van het Kon. Echtpaar voor het Paleis zal daar de Eerewacht der mariniers met het stafmuziek van de Kon. Ned. Zee macht en de Eerewacht van den Nederl. Studentenbond zijn opgesteld. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1