ft MEOWS- EJ AIIVERTEJT1EÜLAII ÏWR S1EE ES MSTIiEÜEJI. Bekendmaking Hinderwet. De Gelukzoekers. Zaterdag 2 Maart 1901. 58e Jaargang. ITo. 18. UitgeverB. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek, Officieele Advertentie. FEUILLETON. Uit de Raadszaal. Zijne Koninklijke Hoogheid dra- zoo Wordt vervolgd. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Doka Duncker. R COURANT. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Klara’s briefkaart aan jou niet gelezen ik ben uit Helmstedt weggeloopen.* «O, o,« zei hij op beklagenden toon. «Ja, ik ben werkelijk zeer te beklagen,* zeide zij, haar ernstigst en waardigst gezicht zettende «want ’t is mij ongelukkig gegaan.* Zy lepelde even uit haar kop chocolade. Vervolgens boog zij zich min of meer ver trouwelijk een beetje naar hem toe. «Aan jou wil ik ’t vertellen, want jij begrijpt mjj van alle menschen toch het best, Walter!* Sprakeloos van geluk zat hij haar aan te staren. Hij waagde ’t niet, er verder in door te denken, maar ’r zag er bijna uit alsof haar hart weder voor hem ontwaakt was. Het zijne dreigde van loutere zaligheid stil te staan. Hoe hij dat lieve schepseltje bemindeZijn laatste druppel bloed zou hij op dit oogenblik gewillig voor haar gegeven hebben. Zij liet hem geen tijd voor lange beschouwingen. «Ik weet niet of ;t je bekend is dat ik een heel slechte gage had; een ellendige honderd mark in de maand.* Voor Walter Grunds begrippen waren honderd mark wel is waar een klein vermogen, maar daar Meta oogenschijnlijk van een ander gevoelen was, knikte hij toestemmend. «Met honderd mark maandelijks kan men, zooals be kend is, bij het tooneel niet leven en niet sterven. Dat ziet ge wel in, Walter. De toelage van huis was gelijk nul; wat weten papa en Klara er van, wat eene dame bij het tooneel noodig heeft! Toiletten, costumes en het een en ander wat ik meekreeg, was eveneens onvol doende; kortom, wat behoef ik er ook eerst lang om heen te praten, ik moest schulden maken.* Walter keek haar verschrikt aan. Een jong meisje en schuldenZonder acht te slaan op zijn ontsteld ge vrij wel krijgen als gij mij toestaat Zij stelde zich als aangenaam verschrikt aan. «Hoe, Walter, gij, gij zoudt gjj, die u-zelf moet bekrimpen «Als ik je uit den nood helpen kan »’t Zou natuurlijk slechts voor heel korten tijd zijn. In ’t laatst van den herfst geef ik je het geld terug, lk heb dan ook al weereen nieuw zomer-engagement in den zak. Hier te Berlijn.* Hij straalde van vreugde. «En wanneer denkt gij en hoeveel bedoelt gjj vroeg zij met goed gespeelde, twijfelende aarzeling, niettegenstaande zij wist dat zij uiterlijk morgen het geld tot aan den laatsten penning in den zak zou hebben! «Maar natuurlijk de geheele som en morgen dadelijk. Die onaangename geschiedenis moet zoo spoedig mogelijk uit de wereld.* «Hoe goed zijtge toch «Och, Meta, voor jouGij weet waarlijk niet Zij ging ópstaan. Nu niet weder die oude ge schiedenis. «Gaat ge nu al weg?* «Ik moét, Walter, hoe ’t mij ook spijt. Ik heb papa bijna nog niet gezien. Dus morgen, niet waar?* «Hiér weêr?« «Gij kunt ook wel bij ons komen. Maar ik zou niet graag willen dat Klara iets verneemt van wat wij hier besproken hebben. Niet waar, Walter, gij zegt er haar niets van! Op je woord van eer?* Zij stak hem de hand toe. Hij lelde zijne er in en zei eenvoudig: «Mijn belofte is voldoende- maken. De heer de Boer wenscht nog in de voorwaarden op te nemen, dat de Zondagsdienst wordt beperkt. De beer A. H. Tromp zegt, dat in den regel hierop al gelet wordt; ’t zou te kennen worden gegeven, doch ’t gaat niet aan te zeggen die en die tram mag alleen rijden, daar steeds rekening met andere aansluitingen moet worden gehouden. De heer D. Tromp vraagt of men deze bepalingen later niet in de verordening kan opnemen; daar er toch ook omtrent veiligheid etc. iets bepaald moet worden. De heer de Boer kan zich, indien daarover in eene te maken verordening iets bepaald worde, wel met het gesprokene door den heer D. Tromp, vereenigen. De heer Gerbrandij heeft er ook over gedacht, een voorstel in te dienen om de Zondagsdienst te beperken doch het is moeilijk een dergelijk voorstel juist te for- muleeren. De heer A- H. Tromp acht ’t beter dat men zich eerst alleen bij de hoofdzaak bepaalt, waarom Spr. voorstelt om op de beperking van Zondagsdienst later terug te komen en daarover eene verordening in overleg met andere gemeenten te maken en voorts, indien het eenigszins kan, de subsidie te verhoogen tot f 20.000. De Voorzitter geeft in overweging zich thans alleen bij het eerste deel van het voorstel van den heer A. H. Tromp te bepalen Spr. heeft ook niet opgemerkt dat bij Gaasterland en Sneek bepalingen omtrent beperkten Zondagsdienst zijn gemaakt, z. i. kan hierover dan ook later wel worden gesproken. De heer de Boer kan zich, indien later hierop terug kan worden gekomen, wel met het voorstel vereenigen, doch meent, wanneer subsidie wordt gegeven, ook be palingen kunnen worden gemaakt. De heer Visser veronderstelt dat het moeielijk zal gaan daarover later verordeningen te maken. De heer D. Tromp gelooft ook dat men zich dan wel wat verzwakt; in de voorwaarden kan gemakkelijk worden opgenomen dat men beperkten Zondagsdienst wenscht in overleg met andere gemeenten. Het voorstel, om in de voor waarden op te nemen, dat een beperkten Zondagsdienst in overleg met andere gemeenten wordt gewenscht, wordt thans zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heer Ages ziet er nog gaarne aan toegevoegd dat vanuit Heeg van en naar iedere tram aansluiting moet zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt ook hiertoe be sloten. De heer A. H. Tromp stelt thans voor eene subsidie van f 20.000 te verleenen. De heer Visser acht de voorgestelde subsidie van f 15.000 voor deze gemeente wel hoog en zou eer willen voorstellen deze som te verminderen; de arbeidskrach ten zullen door de tram naar de stad gaan, waarvan men op ’t platte land nadeel zal ondervinden. De heer A. H. Tromp acht een tram van zeer groot belang voor deze gemeente, de ondernemingsgeest zal er door worden opgewekt; thans zal iemand, die iets on dernemen wil dit niet in deze gemeente doen, doch eer naar een plaats aan de een of andere lijn gaan, waar het vervoer etc. zooveel gemakkelijker is. De heer Visser gelooft wel dat de gemeentebelang bij de lijn heeftdoch vindt de subsidie te hoog. Het voorstel van den heer A. H. Tromp om eene 33 Meta groette hem met eene bedaardheid, alsof nooit iets anders als goede kameraadschap tusschen hen bestaan had, alsof zij dezen eenvoudigen, eerlijken man niet op ’t doodelijkst gekrenkt had. Zij gaf hem de hand, die zij behendig en zonder dat ’t opviel uit de zijne wist los te maken toen hij aanstalten maakte om ze een oogenblik langer als haar behaagde vast te houden. Vervolgens, terwijl zij plaats namen, zeide zij zoo bedaard mogelijk »’t Is je toch goed, dat we den familiaren toon tus schen ons behouden?* Hij stotterde met een gelukkig gezicht ’t een of an der dat zij niet verstond, noch verstaan wilde, ’t Stelde haar volkomen tevreden, dat hij naar ’t scheen nog even verliefd op haar was als vóór hunne scheiding. Daar hij geen duidelijk antwoord gaf, ging zij voort »’t Is zoo ook ’t best,.men gevoelt zich dan als vrien den en kan elkaar dus alles zeggen. Want daartoe, Walter, ben ik heden gekomen.* Zijn geheele gezicht straalde. «Wat ge mij daar een pleizier mee doet, Meta* sta melde hij. Zij speelde druk met den kwast van haar elegante lichtblauwe parasol, die voor haar op tafel lag. «Namelijk ik weet niet, of gij ’t weet ik heb Burg, en Weth. herinneren er aan dat op de sub sidieaanvraag van de heeren Boversen en Van Heurn te ’s-Gravenhage voor den aanleg van een tram Stavo renBalkSneek, met goedvinden van den Raad nog geene beslissing werd genomen, daar men eerst wensch- te af te wachten, welke subsidie andere gemeenten, die het meeste belang bij die lijn hadden, zouden ver leenen, doch thans is ook het oogenblik gekomen, waarop deze Raad eene beslissing moet nemen. Burg, en Weth. stellen thans voor, eene subsidie te verleenen van f 15000.in eens, te voldoen binnen 2 maanden, nadat de lijn volledig in exploitatie zal zijn gebracht en nadat aan Burg, en Weth. is geble ken dat het aandeelen-kapitaal geheel is volteekend, onder voorwaarden: lo. dat de lijn binnen 5 jaar in exploitatie rroet zijn gebracht en 2o. dat het grootste dorp in deze gemeente, nl. Heeg, met een zijlijn aan de hoofdljjn worde verbonden. De heer A. H. Tromp heeft het voorstel van Burg, en Weth. met toejuiching ontvangen de aan te leggen tramlijn is van groot belang voor den geheelen Z. W. hoek, er komt meer leven, de ondernemingsgeest wordt er dooï aangewakkerd, wat het particulier belang ten goede komtkortom de geheele gemeente zal er van profiteeren. Als voorwaarde wordt o. a. gesteld dat er een zijlijn wordt gemaakt naar Heeg, doch is het ook bekend of hiertegen bij de ondernemers bezwaren bestaan Spr. acht het billijk, dat indien deze voor waarde blijft bestaan, de subsidie tot f20.000 wordt verhoogd. De Voorzitter antwoordt, dat er niet met adressan ten over is gesproken om Heeg in het plan op te ne men, B. en W. vonden het niet noodzakelijk hen hier over te hooren, daar men eerst moet weten, of de ge- «4e lijn tot stand zal komen. De heer Huistra had de richting der lijn liever gezien Woudsend—Heeg—Hommerts, welke lijn ook korter zal zijn. De Voorzitter is het geheel met den heer Huistra eens, ook is er over gesproken, doch er zouden dan 3 groote bruggen, waaronder een zeer groot en kostbaar, gemaakt moeten worden. De heer A. H. Tromp zegt dat de kosten-berekening geheel op de voorgestelde lijn is gebaseerd; indien de richting zou worden gemaakt, als door den heer Huistra genoemd, zouden de kosten belangrijk hooger komen en de voorgestelde subsidie lang niet voldoende zijn. De heer D. Tromp veronderstelt ook dat de kosten van overbrugging te hoog zouden komen. De heer Ages wil dat Heeg direct of door een zijlijn aan de hoofdlijn wordt verbonden, al is ’t dan des noods door een paardentramook zag hij gaarne in de voor waarden opgenomen dat aansluiting van uit Heeg naar alle trammen werd verkregen. De heer Gerbrandjj komt dit niet noodzakelijk voor; ’t is eigen belang van de concessionarissen, wanneer zij een zijlijn moeten maken, om zooveel mogelijk gelegen heid te geven, vanuit Heeg de hoofdlijn te bereiken. De Voorzitter kan zich wel met 't gesprokene van den heer Ages vereenigen’t is beter, om wanneer de zijlijn gemaakt moet worden, zekerheid te hebbem De heer Visser vraagt of door de tram ook gemeente wegen gebruikt zullen worden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de tram gedeeltelijk op eigen baan, doch zooveel mogelijk van de gemeentewegen gebruik zal zicht, ging Meta koelbloedig voort: «Nu, dat zou nog niet ’t ergste geweest zijn. Maar daar was iemand die ze betalen wou, maar, zooals gij wel denken kunt, niet voor niets Walter begreep haar niet dadelijk. Vervolgens werd hij rood als een bakvisch. «Meta, Meta,* hij snikte ’t bijna uit. Zij begon te lachen. «Wees nu toch niet dwaas. Dat was ’t nu juist, wat mij niet paste en hoofdzakelijk daarom ben ik dan ook uitgerukt. Dat andere zou ik nog wel een poosje heb ben uitgehouden. Maar dit was afschuwelijk. Een oude, rijke, dikke kerel van het land. De directeur meende dat ’t hem ernst was en dat hij mij trouwen zou, als ik hem slechts den kleinen vinger gaf. Nu, dat ont brak er bij mij juist aan brrr Walter zat op heete kolen. Hij schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Het kwetste hem op ’t pijn- lijkst, Meta zóó te hooren spreken. «En de schulden?* «Zijn natuurlijk niet betaald «Maar dat gaat toch niet.* «Daarom juist kom ik bij jou, Walter. Gij moet mij raad geven. Gij zijt goed. Op jou kan men zich ver laten.* Hij greep geroerd hare hand en streelde die. Meta liet hem begaan. Een beetje tegemoetkomend moest zij wel zijn. «Hoeveel is ’t dan, Meta Zij zag hem aan met een blik waarvoor sterkeren zouden bezweken zijn. «Tweehonderd mark*, zuchtte zij. Walter overwon zijn schrik en in de meening haar te moeten geruststellen, zeide hij troostend: «Nu, dat ’simmers niet zoo erg, Meta; die zullen aan de Weduwe te zenden. b. een telegram aan den Burgemeester van den volgenden inhoud Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid dra gen mij op, U en ingezetenen te danken voor aangebo den geluk wensch. (get.) Adjudant Van Tets. c. een schrijven van de Hoofden der bijzondere scho len te Hommerts, Jutrjjp en Oudega, daarbij hunnen dank betuigende voor de verleende bijdrage, waartoe zij in staat zijn gesteld een schoolfeest te houden op 7 Febr. 11. d. besluit van h.h. Ged. Staten, dd. 13 Febr. jl., houdende goedkeuring van het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal 1900 e. alsvoren dd. 14 Febr. 11., houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 2 Febr., tot betaling van grati ficatiën aan de gemeente- en rijkspolitie uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, dienst 1900 f. een adres van de gezamenlijke afdeelingen der onderscheidene kiesvereenigingen en eenige kiezers te Oudega, Idzega, Sandfirden en Nijhuizum, daarbij ver zoekende een dorpelijk stembureau te Oudega in te stellen, daar velen thans bij de vestiging van een stem bureau te Heeg, 1 a 2 uren gaans moeten afleggen om hun stem uit te brengenbij de vele te houden ver kiezingen in dit jaar, zal deze weg verschillende malen moeten worden afgelegd, wat alzoo tijdroovend en schadelijk zal zijn. De heer Gerbrandij zegt, dat in de vorige vergade ring reeds de verschillende stembureaux zijn benoemd; om nu nog een vijfde stembureau samen te stellen, daarvoor zal zeker niet genoeg personeel meer zijn ook is op een desbetreffende vraag van h.h. Ged. Sta ten door B. en W. reeds geantwoord, dat men geen wijziging in de stembureaux meer wenschte te bren gen, en thans komt ter elfder ure nog dit adres in. Spr. acht de tijd van inzending wel wat ongelukkig geko zen en dat er dit jaar vele verkiezingen waren te hou den, was bekendwel zijn de afstanden op sommige dorpen groot, doch het gaat toch niet aan, op ieder dorp een stembureau in te stellen. De Voorzitter stelt ook voor afwijzend op het adres te beschikken, tenminste voor dit jaaraan Ged. Sta ten is reeds bericht gezonden, dat 't niet noodig ge oordeeld werd, verandering in de stembureaux aan te brengen wel zijn sommige afstanden groot, doch de zittingstijd werd reeds verlengd, terwijl de gemeente ook goed doorsneden is met wegen, zoodat de stem- büreaux gemakkelijk zijn te bereiken. De heer Hettinga stelt voor, waar het adres zoo laat is ingekomen, de beslissing tot een volgende verga dering aan te houden. De heer A. H. Tromp is van hetzelfde gevoelen, er konden zich bezwaren voordoen, welke van overwe gend belang zijn. De Voorzitter brengt thans het voorstel, om afwij zend op het adres te beschikken, in stemming, het welk wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, (die van de heeren A. H. Tromp en R. Hettinga). De niet gememoreerde ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel inzake de subsidie-aanvraag voor de aan te leggen tramlijn Stavoren—Balk—Sneek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der HIN DERWET Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secreta rie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van KLAAS LEENSTRA, bakker wonende te Franeker, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten van eene Bakkerij, in het gebouw, plaatselijk gemerkt Wijk 20, no. 137, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 1024, staande aan de Parkstraat. Dat op Zaterdag, den 16 Maart 1901, des middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek be zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, jn de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 2 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbritseradeel op Zaterdag den 23 Februari 1901, des voormiddags te lO1/, uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Nauta en Op- pedijk, beiden wegens ongesteldheid, zonder kennis geving de heer T. Feenstraéén vacature wegens het overlijden van den heer Joh. Reijenga te Heeg. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen van de vergadering van den 2 Februari 1901. De notulen van ovengenoemde vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vaitgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Door den Secretaris worden de volgende ingekomen stukken medegedeeld a. een schrijven van Mej. de Wed. Joh. H. Reijen ga te Heeg, daarbij berientende dat haar echtgenoot den 2 Febr., in den ouderdom van 64 jaar, te Heeg is overleden De Voorzitter herinnert er aan, dat de heer Reijen ga bijna 16 jaar lid van den Raad was en gedurende dien tijd, zooveel zijne krachten dit toelieten, steeds getrouw en met ijver, de belangen van de gemeente behartigdeSpr. meent dan ook een woord van hulde aan zijne nagedachtenis te moeten brengen, en stelt voor, namens den Raad een adres van rouwbeklag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1