f I I r L i Plaatselijk Nieuws. De De Kort nieuws uit de Provincie. Wordt vervolgd. Men schrijft uit Vlissingen Zaterdagavond is de Koning van Engeland met een extra-trein te 10.21 hier aangekomen. Slechts enkele autoriteiten waren op het perron aanwezig, terwijl door een 50-tal politiemannen alle toegangen waren afge zet. Z. M. ging onmiddellijk aan boord, terwijl de politie den geheelen nacht surveilleerde. Om 6 uur Zondag morgen verliet de «Victoria and Albert* de haven, ge volgd door de kruisers «Australia* en «Severn.* Gisterenavond werd te Leeuwarden in de zaal-Visser de groote meeting der Vereeniging Werkstaking te Deventer. De werkstaking aan de capsulefabriek te Deventer is geëindigd. De patroon heeft alle eischen der werklieden ingewilligd. Woens dag wordt de arbeid hervat. v 5 v r de deuren die niet gesloten waren. Gisterenavond is een wegwerker der H. IJ. S. M. uit Rijswijk op de spoorbaan nabij de Koningstraat te ’s-Gravenhage overreden. Van den ongelukkige werd een arm afgereden. h te d B k N h ei zr d( m ar ui T ui VI te d.< ui E ei Z K te g' 01 d< ra v VI E Generaal Van Heutsx. De»N. R. Ct.« ontving Zater dag het volgende telegram uit Batavia: Generaal Van Heutsz is veel beter. De cavalerie is naar Kotaradja teruggekeerd. Koning Eduard van Engeland heeft in ons land ge dineerd met muziek. Zooals men weet vertrok hij eenige dagen geleden over Vlissingen naar Cronberg in Duitsohland, om zijne zuster, de Keizerin-Moeder van Duitsohland te be zoeken. Zaterdag j. 1. ging de reis weer terug over VenlooBredaVlissingen. Uit Breda schreef men aan de 7e/.: De Koning van Engeland zou op zijn reis van Cron berg naar Vlissingen een half uur te Breda stilhouden om daar een diner te gebruiken. Alle toegangen tot het station waren afgezet en een sterke politiemacht was op de been. Deze kon echter niet verhinderen dat in dat half uur bijna onophoudelijk het Transvaalsche Volkslied werd gezongen, afgewisseld door luide kreten: Leve de Boeren, Leve Paul Kruger, enz. De Koning dineerde in den waggon en liet door zijn kanselier aan den pachter der buffetten, die het diner bereid had, zijn tevredenheid betuigen. Toen de trein vertrok, namen de kreten en het gefluit van de menigte toe, zoodat de paarden der marechau- sees zeer wild steigerden. We betwijfelen sterk of de koning smakelijk gedi neerd heeft onder zoo’n manifestatie. In drift. Zondagavond kreeg een jongmensch van 21 jaren op den Reinburgersingel te Leiden ongenoe gen met zijn meisje, waarbij hij zich zoo opwond, dat hij in den Singel sprong. Daar hij onmiddellijk zonk, moest er naar hem gedregd worden. -Een half uur la ter is zijn lijk opgehaald. Misdaad De Burgemeester der gemeente Eist heeft te Lent een dienstbode in verhoor genomen, die voor een paar weken heimelijk is bevallen, naar haar voorgeven van een dood kind, waarna zij het lijkje in de Waal heeft geworpen. De politie doet verdere na- sporingen. In het dorp Peize wonen vier broeders die allen dit jaar voor de nationale militie moeten loten, vader is gezegend met niet minder dan vier paar tweelingen. kwam. Ten slotte stelde Haland toch de natuurlijke vraag: waarom, als zij zooveel genoegen op hun reis gehad hadden, deze dan zoo vóór den bepaalden tijd was afgebroken? Martha, die tot nu de blikken van haar man eerder ontweken,dan gezocht had, keek hem bij die vraag baars vaders vol en doordringend aan. Er lag iets verlan- gends, bijna gebiedends in haar blik. Maar Lodewijk scheen dien blik niet te begrijpen of niet te willen begrijpen. Hij wendde zich tot den directeur en zei lachende «Waarde papa, het kwam mij verstandig voor, de oude wijze spreuk te volgenals ’t het lekkerst smaakt, moet men ophouden met eten. Bovendien had ik het gevoel, alsof er nu genoeg geluierd was en ’t tjjd werd zich weder eens met de werkzaamheden op een vriend- schappelijken voet te plaatsen.* Haland begon een beetje ongeloovig te lachen, maar vond toch goedwillig, dat zooiets zich wel hooren liet. «En wat zegt gij, Martha, was ook jou die vervroegde thuiskomt naar den zin?* «Zeer naar den zin, ja, papa.» Zij hield de uitdiukking van haar gezicht en stem met ijzeren wil in bedwang, maar zij kon toch niet verhin deren, dat juist de dwang, dien zij zich oplegde, aan haar antwoord iets pijnlijk onnatuurlijks gaf. Haland keek ongerust van den een naar de andere. Zij schenen het beide niet te merken dat zijne blikken onderzoekend op hen rustten. Ieder van hen scheen volop met zijn eigen gedachten bezig te zijn. De directeur schudde zacht als vragend het hoofd. Daar was iets niet in den haak. Voor die plotselinge terugkomst moest een reden bestaan. Maar als zij hem de reden niet wilden zeggen, dan had hij het recht niet er verder op aan te dringen. Moord te Tilburg. De zaak van den Tilburgschen moord is door de rechtbank te Breda verwezen naar de openbare terechtzitting. Ambtshalve verdediger is mr. P. E. E. van Wijmen. Brandstichting. Te Hilversum is het de laatste weken herhaaldelijk gebeurd, dat men getracht heeft huizen in brand te steken. In den nacht van Zaterdag op Zondag alweer. Een huis met rieten dak in de Visch- steeg raakte in brand. Het bleek begoten te zijn met petroleum; een flesch met pretroleum werd in de nabij heid gevonden. Een buurvrouw zag iemand snel weg- loopen. De politie doet streng onderzoek. Ned. en Zuid-Afrika. Te Vlissingen heeft een inge zetene een brief ontvangen van zijn zoon, die op Ceylon krijgsgevangene is. Er wordt in gemeld dat over de be handeling die de gevangenen daar ondervinden niet te klagen valt. Bedoeld persoon die zwaar gewond is ge« weest, werd door de Engelsche geneesheeren uitstekend verpleegd. SNEEK. Het atnoveeren van een perceel aan de Kruizebroederstraat en het daar ter plaatse bouwen van een bier- en koffiehuis met stalling en bijkomende werken, voor re kening van den heer B. Alberda, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer F. de Wolf, alhier, voor f 6888. De volledige uitslag werd in het vorig no. vermeld. Wellicht loonde ’t ook geenszins de moeite. Een klein verschil van gevoelen, wat bij jonge echtgenooten niet tot de zeldzaamheden behoort. Mogelijk dat de eene deze, de andere gene reisroute had willen door drijven. Geen van beiden had willen toegeven, en daar om hadden zij fluks besloten maar naar huis terug te keeren Om zich-zelf en de naast betrokkenen van het minder prettige thema af te brengen, begon de directeur van Lindenhaus te vertellen. Martha was dan ook dadelijk bij de zaak en kon niet genoeg van de geliefden thuis vernemen. Allerlei dingen had zij te vragen. Hoe mama de baden bekomen waren, en of het bij het reisplan, om naar Tabra te gaan, bleef? Hoe ver het bouwen van het tuin-paviljoen ge vorderd was? Of Eva wat vorderingen maakte op de piano, en of het rekenen haar nog zoo moeielijk viel? Hoe ’t er in den tuin, op de bureaux, in de pannenbak kerij en in de fabrieken uitzag? Hoe de nieuwe ver menging der grondstoffen in de praktijk beviel en of Thomassen, de ontdekker, zjjn voordracht daarover al gehouden had? Ook op Ernst kwam ’t gesprek. Dat hij thans midden in ’t proces zat, ’t welk hem reeds sedert weken zoo geheel in beslag genomen had, en hoopte dat het nog vóór het begin van den vacantie-tijd bij de rechtbank zou afloopen; dat hij voor dit jaar zijn zomerreisje er aan gegeven had, omdat dr. Steffens niet van de partij kon zijn. Wat Haland gewild had, wasten slotte bereikt. Het opengebleven vraagstuk over de spoedige terugkomst van de reis scheen vergeten en eene meer opgewekte stemming heerschte onder het kleine tafelkringetje. Martha’s vroolijkheid scheen echter nog altijd niet de ware te zijn. Er lag iets vreemds, iets gedwongens in, Brand bij Cordang. Zaterdagmorgen omstreeks half zeven onstond er brand ten huize van den heer Cor dang te Blerick. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er zoo goed als niets gered kon worden. Met groot gevaar kon men het vee en eenige goederen van den inboedel uit de vlammen halen. Bijna de getieele huisraad, veldproducten, kleedingstukken, sieraden enz. werden door het vuur vernield. Ook werden een zevental le kl. rijwielen, 2 motors, 1 motor-tandem, verschillende papieren van waarde, medailles, prijzen en andere herinneringen, verbonden aan wedstrijden, toebehoorende aan Matthieu Cordang, door het vuur verwoest. Eene verbetering! Als de minister de nieuwe zomerdienstregeling van de Holl. Sp.m.pij goed keurt, zal de trein, die 11 u. 45 van Leeuwar den vertrekt en hier dus na half een aankomt, eene bootaansluiting vinden te Stavoren, zoo dat men 4,43 te Amsterdam kan zijn, met aansluiting op een exprestrein naar Den Haag en verder. Romantisch. Een minnend paartje te Horst (gem. Ermelo), kon van den vader der bruid geen toestem ming krijgen om te huwen. De gelieven wisten er echter raad op. Zij gaven voor, even een boodschap in Nijkerk te moeten doen, kwamen daar bij elkander, namen een kaartje naar Rotterdam en telegrafeerden den volgenden morgen, dat ze samen op reis waren naar Amerika. De reusachtige staal-trust in Amerika, die in den staat New-Jersey is tot stand gekomen, heeft een kapi taal van 11000 millioen dollars, of ruim 11 maal de oorlogsschatting, die Frankrijk in 1871 aan Duitschland moest betalen. Deze trust, die zal trachten, eerst den ijzerhandel in Amerika, later die over de geheele wereld in haar macht te krijgen, betaalt ook goed loon. De directeur Schwab krijgt een jaarlijksch trakte- méntje van 1.920.000 gld. Twintig jaar geleden was Schwab een gewoon werk man, die 12 gld. per week verdiende. Met de duizenden bezoekers zijn ook de zakken rollers in Amsterdam gekomen, om hunne collega’s, daar reeds aanwezig, bij te staan. J. E., uit Heemstede, kreeg daar Zondagavond reeds ondervinding van. Er was gedrang op den Dam, toen hij op een tramwagen wilde stappen. In de wagen gekomen, vermiste hij zjjn kostbaar antiek gouden horloge met gouden ketting, feestweek zette dus niet pleizierig voor hem in. Men schrijft uit Zaandam aan Het Volk: De poging door een comité uit de vakverenigin gen te Zaandam voor eenigen tijd aangewand, om aldaar voor de bakkersgezellen de Zondagsrust te verkrijgen, is toen niet ten volle geslaagd. Een drie tal bakkers bleven weigeren het venten op Zondag te staken. De bakkersgezellen, leden van de afdeeling van den Bakkersgezellenbond, hebben besloten de brood- karren van deze bakkers op Zondag te vergezellen. Gisterenmorgen begon de eerste tocht. Bij klanten werden strooibiljetten uitgereikt en er op aangedron gen ’s Zondags geen brood te nemen. Niet overal hadden de gezellen een vriendelijk ont haal. Op het Prinsenpad, een buurt, waar men de grootste medewerking had verwacht, was de ont vangst wel het minst vriendschappelijk. Daar werden de gezellen eenvoudig onder het werpen van graszo den en modder weggejaagd. Overigens meenden de gezellen niet ontevreden te kunnen zjjn over het behaalde succes, en zij zijn dan ook van plan deze poging te herhalen. ophield. Haar bleek gezicht was met een purperen blos van schaamte overdekt. Hij beet zich op de lippen en trok de wenkbrauwen samen. «Ik had hem dus moeten zeggen, dat het geld op was Zij knikte zwijgend. Hij schoof onrustig op zijn stoel heen en weer en trok de punten van zjjn knevel tus- schen de tanden. «Het was zoo verkeerd, hem te verliegen. De leugen ia zoo leelijk Zij keek treurig voor zich op de met bloemen ver sierde tafel. Hij wierp een korten, toornig vurigen blik op haar; vervolgens sprong hij op en stiet den stoel ongeduldig achteruit. «Ik kon hem niet zeggen dat het geld al op was.* «En waarom niet, Lodewijk?* «Omdat hij het niet zou geloofd hebben «Maar, ’t is dan toch zoo.* Hij pakte den eersten den besten stoel beet en wrikte aan de leuning, als wilde hij ze in stukken breken. «Neen, het is niet zoo.« «Niet «Ja en neen. Opgemaakt was het geld, maar niet voor de reis. Ik ach, Martha Met eene plotselinge beweging viel hij voor haar neêr op de knieën en drukte het brandend toornig gezicht in haar schoot. «Jou kan ik niet verliegen, daartoe bemin ik je te on zinnig. Ik gaf een groot gedeelte van het geld uit voor een ou le schuld, die ik voor je vader moest verzwijgen kunt ge ’t mij vergeven?* even als in haar geheele wezen. Haland deed alle mogelijke moeite, niet te veel ge wicht toe te kennen aan die observatie. Jonge vrouwen zijn vaak zoo zonderling. Zij hebben tijd noodig om zich aan al bet nieuwe te gewennen wat het huwelijk meêbrengt. Hoe fijner het meisje bewerktuigd is, des te moei lijker en langzamer zullen al die veranderingen tot stand komen. Om elf uur ging hjj opstaan. De reizigers zouden wel behoefte aan rust hebben en hjjzelf wilde morgen met den eersten trein naar huis. Martha had den geheelen avond tegen het afscheid opgezien. Toen het kwam, werd het haar bijna ruim om 't hart, ’t Was toch moeielijker als zij gedacht had, juist tegen over haar vader een valsch gezicht te moeten vertoonen. Eberstein deed den directeur uitgeleide tot aan de laatste tuindeur. Toen hij na omstreeks tien minuten terugkwam, zat Martha nog altijd aan de eettafel, bjjna in dezelfde houding waarin zij gezeten had nadat de heeren haar verlaten hadden. Eberstein trad van achteren naar haar toe en wilde haar in zijn armen sluiten, maar zij weerde hem af. «Nu, wat is er dan al weêr?« «Hoe kondt gij dat doen, Lodewijk, hoe kondt gij ’tl* «Maar, mijn hemel, wat dan toch «Vader in twijfel laten over de eigenlijke reden van onze haastige terugkomst.* Hij stakeen sigaar op om kalm te blijven en ging tegenover haar zitten. «Ja, welke reden bedoelt gij eigenlijk? Verlangt gij dat ik uw vader zeggen zal, wij zjjn teruggekomen omdat mjjn vrouw bang is— «Lodewijk Zij riep dit op zoo’n wanhopig treurigen toon, dat hjj Uit Tiel schrijft men aan de N. R. Crt.: Een scherp debat ontspon zich in onzen ge meenteraad tusschen het dagelijksch bestuur en den beer Corbelijn, die beweerde, dat de ontslagaanvrage van mej. Gersen als hoofd en mej. S. als onderwijzeres der meisjesschool niet het gevolg was van lichamelijke ongeschikt heid, maar van de stelselmatige tegenwerking, die genoemde dames van den beginne onder vonden. Toch was haar onderwijs volgens 27 van de 29 ouders van schoolgaande kinderen uitstekend. Een motie, door den heer Corbelijn voor gesteld, om Burg, en Weth. uit te noodigen, alsnog pogingen aan te wenden, om genoemde dames voor de gemeente te behouden, werd verworpen. Het dagelijksch bestuur wenschte niet in te gaan op de vraag, hoe het onderwijs is; dat behoort de schoolcommissie te doen. Eene reorganisatie der school, die in ’t vooruitzicht werd gesteld, maakte die bespreking ook nut teloos. De Arbeiderskiesvereeniging district VIII te Amsterdam stelde met algemeene stemmen candidaat voor de Tweede Kamer (voor de a.s. algemeene verkiezingen) de heer dr. Frowein, vroeger leeraar alhier. Het bestuur van den Bond van Friesche Stoomvaartbelangen heeft zich tot Gedep. Sta ten gewend, met verzoek om: lo. de witte lichten op de provinciale brug gen door groene te vervangen; 2o. een baken te plaatsen op de Kruis pollen in de Heegermeer; 3o. de tonnen op de Morra aan eiken kant met één te vermeerderen; 4o. een stuk grond bij de spoorbrug alhier in ’t vaarwater naar Harlingen af te graven. Ook heeft ’t bestuur b.g. aan de direction van de beide spoorwegmaatschappijen S. S. en H. IJ. S. M. verzocht, de brugwachters tele fonisch met een der naastbijzijnde stations in verbinding te stellen, zoodat zij tijdig worden gewaarschuwd, dat er een extra-trein in aan tocht is. Daardoor wordt ’t onnoodig gesloten houden der bruggen veel verminderd. Van Leeuwarden tot Heerenveen is reeds een wielerpad langs den berm der straatweg aangelegd. Thans zal van Rijkswege ook zoo’n pad Heerenveen—Overijselsche grens worden gemaakt. Zekere Hiltje Wijbenga, oud 61 jaren, te Zwaagwesteinde, leed sedert geruimen tijd aan krankzinnigheid en zou dan ook Dins dag worden overgebracht naar ’t krankzinnigen gesticht te Franeker. Een paar dagen geleden kreeg ze echter een toeval, met dat gevolg, dat ze daarna haar verstand terug kreeg en Dinsdag overleed. Uit Leeuwarden schrijft men aan de N. R. Crt.: De verhouding tus schen de aannemers en timmerbazen met de gezellen wordt gespannen. Na het besluit van eerst genoemden om het loon voor de volgende drie jaren op een maximum van 17 cent per uur en den namiddagschafttijd van 12 tot l1/, uur te bepalen, hebben de gezellen een druk bezochte vergadering gehouden, waarin is be sloten, aan de vereenigde patroons een schrijven te zenden, met verzoek, de door hen gemaakte bepalingen vóór Vrijdag 8 Maart a.s. in de Leeuw. Crt. te herroepen, bij gebreke waarvan Laaghartige daad. Te Oostzaan werd bij den vee houder P. Schaap dezer dagen plotseling al het op stal staand vee ziek. Na eenige dagen stierf een der koeien en moesten andere dieren worden afgemaakt. De door den heer Schaap ontboden Rijksveearts con stateerde, dat vergiftiging plaats gevonden had door middel van loodwit in het drinkwater. Alleen door boos opzet kon dat vergift in het water zijn geraakt. De zaak is bij de justitie aanhangig gemaakt. Te Kampen zijn twee vrouwen, wier kleederen in brand geraakten, aan de bekomen brandwonden overleden. Eerst de vrouw van den dienaar van po litie D. Dekker, door het vallen over een heete stoof en Vrijdagavond de reeds bejaarde mej. Kollmer, wier kleederen vuur hebben gevat door een ongeluk met een lamp, en die gisterennacht aan de gevolgen is overleden. tot handhaving van het Hollandsch-Afrikaan- sche element in Z.-Afrika gehouden. De hee ren P. J. Schutte, J. Coetzee, P. A. Steenkamp en Johs. Boersma, allen reeds eerder in hun qualiteit vermeld, spraken er over den oorlog en over den economischer! toestand. Hun doel was, uit ’t verleden en heden aan wij zin- gen te putten voor wat er in de toekomst moet gedaan worden. Later zal deze meeting gevolgd worden door eene vergadering, die op practische wijze zal werken. Een comité van invloedrijke Leeu warders had deze meeting voorbereid. Woensdagavond jl. werd te Hengelo een Transvaalavond gehouden, waarbij o. a. spraken de heeren Du Plessis en Johs. Boersma. De heer Boersma meldt ons, dat ’t hem be vreemd, uit Sneek nog geen enkele aanvrage te hebben ontvangen, om op een vergadering te spreken. Reeds zoovele plaatsen zullen de Transvalers zien optredenwe noemen slechts Ijlst, Bolsward, Heerenveen, Kollum, enz. Maar Sneek blijft absent, terwijl men zoo gaarne Sneek op Leeuwarden had zien volgen. Tot 13 Maart a.s. is de heer Boersma bezet. Terwijl in andere plaatsen zooveel geestdrift heerschte op de uitnemend geslaagde Trans- vaalavonden, zou dit ook in Sneek niet het geval zijn Ongelukken. Zaterdagavond is in een vlaag van verstandsverbijstering een 31-jarige verpleegde in het gesticht S. Joannes de Deo te Haarlem uit een raam op de derde verdieping gesprongen. Gisteren over leed hij aan de gevolgen. Zondagmiddag is een 16-jarige dienstbode uit de zolderverdieping van een huis op den Crooswjjkschen- weg te Rotterdam van een hoogte van 7 a 8 meter op straat gevallen. Zwaar gekneusd naar het Zie kenhuis gebracht, is zij daar kort daarop aan de ge volgen overleden. Het ongeluk gebeurde doordat zij op zolder, vermoedelijk bij het af borstelen van een rok, geleund heeft tegen twee naar buiten openslaan- J f I I I 1 v f t T’ Z k z I o o e k v n k ii Zl Z >1 d P

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2