ft MEOWS- ES MIVEliTEÏTIEllLMl I I WIl SSEEk ES M8TUHÜ ll De Gelukzoekers. ITo. 20. Zaterdag 9 Maart *1901. 5Ge Jaargang. 1 1. UitgeverB. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Uit de Raadszaal. r/ FEUILLETON. s- 1 E U E; Roman van Dora Duncker. ’P )0 1- Lr f I MS 'W D. 1. en d. n- 2. 9- et e- Een vlam- k. 9 2. 3. 4. 5. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. w, is, er ie m in T- OURANT. is. ir. Den volgenden morgen maakte Eberstein toilet voor ’t afleggen van bezoeken. Vervolgens liet hij inspannen en bracht een bezoek bij den minister, den staatssecre- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 35 Hij sloeg de oogen met die wanhopige liefkozing naar haar op, die haar sedert hunne eerste ontmoe ting overwonnen had. en ook heden hare uit werking niet miste. Deze man, die daar zoo hulpe loos voor haar lag; stond haar hart veel nader als de elegante, zich in de wereld zoo thuis gevoelende cavalier. •Ga toch opstaan, Lodewjjk. Wij kunnen dat alles immers bedaard bespreken.* »Ik ben niet bedaard, ik wil niet bedaard zijn. Vergeeft ge ’t mij, Martha?* Hij zocht hare lippen. >Kom, kus mij Zij kuste hem vluchtig op het voorhoofd; toen maakte zij zich wan hem los en ging opstaan. »Wilt gij mij niet zeggen wat het betreft en of dit nu het laatste was Hij sprong op. •Ja, ja, het was ’t laatste,* zei bij verbitterd. »En laat dat nu rusten. Ik heb je de waarheid gezegd, hoe bitter ’t mij ook viel. Nu is t ook genoeg. Den eersten avond in ons eigen huis dienden wij waarlijk beter te besteden dan ons bezig te houden met die oude geschiedenis Ik heb het geluk gezocht, het geluk, en nu Zij let hem zacht de hand op den arm. •Zijn klaarheid en openhartigheid niet de eerste voorwaarden voor het geluk, Lodewijk Hij luisterde nauwelijks naar ’t geen zij zeide. Hij werd geheel en al beheerscht door het onstuimig ver langen, haar in zijne armen te sluiten, haar te kussen en te liefkozen, zich door haar te laten beminnen. Had dit jonge mooie schepsel dan geen druppel warm bloed in hare aderen, dat het hem altijd weder af wees dat hij elke, ook de kleinste liefkozing altijd weder veroveren moest als een ongeoorloofd iets Zijn bekend, algemeen geroemd geluk bij de vrouwen liet hem bij zijn eigen vrouw schandelijk in den steek. Maar juist haar zwijgende tegenstand prikkelde hem tot het uiterste. Hij wist dat hjj Martha door zijn gebrek aan kieschheid gedurig verder van zich stiet, maar hij kon er niets aan doen. Deze vrouw piikkelde hem tot waanzinnigheid toe. »Martha »Ja, Lodewijk.* Daar was hij al weer, die bleeke, sidderende angst. Tot in den versten hoek der kamer was zij voor hem teruggeweken. Hij schoot op haar toe. Hij nam haar koude, stijve vingers in zijne gloeiende, koortsachtig bevende han den en kneep ze als in een schioef. »Zult ge dan nooit de liefde leeren?* mende gloed vloog over zijn gezicht. Huiverend wendde zij zich af. •Nooit nooit stiet zij bevende uit en stak schuw afwerend de handen tegen hem uit. Nu liep hij de kamer uit en wierp de deur krakend achter zich dicht. Eberstein kon zich slechts met inspanning bedwingen. Hij bracht met moeite een kort, heesch »neen« uit. En eerst toen hij het verblufte gezicht van den koetsier zag, begreep bij, dat hij toch wel de een of andere reden voor die korte scherpe weigering zou moeten opgeven. »Mjjn vrouw is een beetje verreisd. Zij wil wat rust nemen.* Frits reed de Linden langs door de Brandenburger poort en de Charlottenburger chaussee tot Westend toe. Toen vroeg hij verlof het plan van de omge ving van Berlijn, ’t welk mijnheer de directeur hem gegeven had, even te mogen inzien, opdat hij niet verkeerd zou rijden. Nadat hij gevonden had wat hij zocht, stuurde hij de vossen een bosch-chaussee in, die tot aan de Havel leidde. Toen zij midden in ’t bosch waren beval Eberstein Frits langzaam te rijden, om de vossen wat te laten uitblazen, ’t Was intusschen erg warm geworden. Geen tochtje was merkbaar, üit de pijnboomen aan beide kanten van den weg sloeg de warmte hen tege moet. Na de zuivere berglucht, die hij drie weken ge noten had, was Ebei stein dubbel gevoelig voor de hitte. Hjj dacht er over, hoe heerlijk ’t zou geweest zijn, als zij den geheelen zomer daar boven hadden kunnen wo nen En daarop slaakte hij een zucht van ongeduld. Zelfs al was zijn geld niet op geweest, dan had hij het toch geen uur langer in den vreemde kunnen uit houden. Hier konden zij althans urenlang van elkaar gescheiden blijven verre van haar, zooals bijvoorbeeld op dit oogenblik, kon hij althans trachten te over winnen, wat zij hem aandeed. Hun. huis was groot. Zij konden, zonder dat het opviel, zelfs onder één dak dagen lang ieder op zich-zelï leven, terwijl zij op reis eng aan elkaar gebonden waren. Wordt vervolgd. De Voorzitter deelt mede dat een schrijven is inge komen van mej. M. Fennema, daarbij berichtende dat zij wegens uitstedigbeid niet in de gelegenheid was, de verschillende Leden van den Raad te bezoeken, daarbij tevens den wensch uitsprekende, dat dit niet zal worden aangemerkt als weinig belangstelling. De Voorzitter verzoekt de heeren ten Gate en Wie- linga met hem het stembureau voor deze en de volgende benoemingen uit te maken. Uitgebracht werden 11 stemmen; waarvan verkregen mej. D. de Graaf 6, mej. M. Fennema 2 en mej. J. Nauta 3 stemmen. Zoodat is benoemd mej. D. de Graaf. Van deze be noeming zal kennis worden gegeven aan de verschil lende schoolautoriteiten, het Hoofd der school en aan de benoemde. 4. Benoeming van een Vader en Moeder in het Old- Burger Weeshuis. De heer dr. Risselada vindt ’t moeielijk een keus te doen. Spr. weet niet of de personen, welke op de aan beveling voorkomen ook bij de andere raadsleden zijn geweest, bij hem niet, zoodat hij zou willen voorstellen deze benoeming toteene volgende vergadering uit te stellen om nader kennis te maken met de personen, welke op de aanbeveling voorkomen. De Voorzitter zegt dat h.h. Weesvoogden hebben voldaan aan de voorwaarden, hen opgelegd bij regle ment, om eene lijst van aanbeveling te maken uit de 210 sollicitanten. Spr. heeft een gesprek met een der Voogden gehad, welke verzocht of deze benoeming een punt op de agenda van heden mocht zijn, waarop door hem welwillend was geantwoord. H.H. Weesvoogden hebben deze zaak met bekwamen spoed ter hand ge nomen, zoodat jl. Vrijdag een vijftal was opgemaakt. Uit een begeleidend schrijven blijkt verder, dat deze personen jl. Zondag voor Weesvoogden en -voogdessen zijn verschenen, naar aanleiding waarvan Maandag eene aanbeveling van een alphabetisch 2-tal is ingezon den en ter visie is gelegd, bestaande uit: 1. Dirk Bethlehem en Grietje Laurens, Vader eh Moeder in het Stads Armen- en Weeshuis te Harlin gen, en 3. Geert Hollander en Liskje Banga, Vader en Moeder in het Stads Wees- en Armenhuis te Franeker. Spr. zegt verder, dat wel eene aanbeveling wordt ge daan, doch dat de Raad voor «ene vrije keus staat; deze zaak is evenwel breed door Voogden en Voogdessen opgezet, daar ze de op de aanbeveling voorkomende personen op hunne standplaatsen hebben bezocht, welke wijze van werken voorzeker wel aanbevelenswaardig was. Wel is het gewoonte de Raadsleden te bezoe ken, doch dit vluchtig bezoek is voorzeker meer te beschouwen als een zien van aangezicht tot aange zicht, zonder dat men in de zaak zelf doordringt. Uit het vijftal wordt nu een 2-tal aangeboden, waar uit de Raad eene benoeming kan doener is met eenigen spoed gehandeld, daar de heer Ronner eervol ontslag heeft gekregen met Mei a. s. en de benoemden zich ook van hunne tegenwoordige standplaatsen moe ten losmaken. De heer Risselada wil wel gelooven dat de op de voordracht voorkomende personen de ware zijn, maar indien met eenigen tijd mocht blijken, dat de benoemde niet de man op de rechte plaats was, dan zou Spr. niet taris en aan het departement van buitenlandsche zaken. Hij moest ’t een of ander doen, de een of andere afleiding hebben, om zijne verbittering tegen Martha meester te worden. Liefst zou hij zich morgen dadelijk maar naar een buitenlandsche post, zoover mogelijk, hebben willen laten sturen. Maar nergens was een vacature. Bui tendien had men hem gezegd, dat zijn schoonvader aan den minister den wensch te kennen gegeven had, hem gedurende de eerste jaren in Berlijn te houden, en hij wist dat met dien wensch in elk geval rekening zou gehouden worden. Binnen twee uren waren de bezoeken afgelegd. Wat nu? Zou hij dadelijk op den eersten da? van zijn terug komst te Berlijn beginnen met de oude kameraadschap weder op te zoeken en weer in den ouden toon, in de oude atmosfeer terug te vallen? Dat walgde hem. Die beuzelachtige gesprekken, die flauwe aardigheden, dat champagne drinken en wedden en altijd weer dezelfde sport- en vrouwengeschiede nissen stonden hem meer als tegen. •Rijd maar een eind naar buiten, Frits. Zoover de vosseu loopen willen.* De koetsier ginnegabte. Dat was juist een bevel naar zijn zin. De dieren hadden beweging noodig, en hem zelf begon dat langzame en voorzichtige rijden door de straten al lang te vervelen. •Waar wil mijnheer de baron naar toe?* •Dat’s mij ’t zelfde. Hier of daar waar ’t stil en groen en eenzaam is.« Frits, even als Peter een Lindenhauser kind, aar zelde een oogenblik. •Neem mij niet kwalijk, heer baron, maar zullen wij mevrouw de barones niet eerst af halen? Me vrouw de barones mag niets liever als een rit in de vrjje natuur.* VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Dinsdag, den 5 Maart 1901, des namiddags ten 61/, uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren mr. C. C. Paehlig, H. S. de Vries en A. Veen Ezn., allen we gens uitstedigheideen vacature. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Resumtie der Notulen. De notulen der vorige vergadering worden, na le zing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Een schrijven van den Directeur van het Ka binet van H. M. de Koningin, houdende dankbetui ging voor de dezerzijds aangeboden gel uk wensch, ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik van Mecklenburg- Schwerin. b. Alsvoren van den Intendant van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder, daarbij dank betuigende voor de dezerzijds aangeboden gelukwensch ter ge legenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin o. Alsvoren van de heeren Beversen en Van Heurn te ’s Gravenhage, daarbij berichtende, dat zij gaarne, onder de gestelde voorwaarden, de subsidie van f 30.000 voor den aanleg van een tram Stavoren— Sneek, aannemen d. Alsvoren van de afdeeling «Sneek* der Friesche Maatschappij van Landbouw, houdende dankbetuiging voor het gratis-gebruik van een der lokalen van het Gymnasium en den varkensstal, voor een gehouden cursus in veeteelt etc.; e. Alsvoren van de heeren Johs. H. Schijfsma, Th. Boshuijer, J. Visscher, J. Spoelstra en H. S. de Vries, daarbij berichtende dat zij hunne benoeming tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, aannemen; f. Alsvoren van h.h. Ged. Staten, geleidende vier extracten uit hunne resolution, waarbij afwijzend wordt beschikt op de reclames tegen den H. O. in hooger beroep van de h.h. A. van der Kallen, Dr. R. Wartena, H. Camphuis en mej. Jetske de Groot; g. Alsvoren van Mr. H. Okma, daarbij verzoekende een strookje gemeentegrond in koop te mogen ont vangen h. Alsvoren van h.h. Curatoren van het Gymna sium, geleidende een verslag van het Hooger Onder wijs over 1900; i. Alsvoren van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, geleidende een verslag van dat onderwijs over 1900; j. Alsvoren van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs geleidende een verslag van dat onder wijs over 19(10; k. Alsvoren van het Bestuur der Vereeniging »Hulp in nood*, geleidende een verslag dier vereeniging over de jaren 1899 en 1900; l. Alsvoren van het Bestuur der Vereeniging •Floralia* geleidende de rekening dier vereeniging gaarne de verantwoording dezer benoeming op zich nemen. De heer Pijttersen vraagt of h.h. Weesvoogden wel alles nauwkeurig hebben gelezen, wat door de verschil lende sollicitanten is ingezonden. De Voorzitter antwoordt hierop dat zoover hij weet, zulks wel het geval is. De heer Visser zegt dat er een schrijven is inge komen, dat niet bij de visie was en nog al belangrijk kon zijn, waarom hij wel van den inhoud kennis zou willen nemen. De Voorzitter acht het raadzaam de openbare ver gadering te schorsen en de bespreking over dit punt in eene besloten vergadering te vervolgen, waartoe zonder hoofdel. stemming wordt besloten. Na weder-opening der vergadering deelt de Voor zitter mede, dat het vijftal bestond uit 1. D. Bethlehem en Echtgenoote te Harlingen. Geert Hollander Franeker. B. Goodijk Berlikum. T. van der Molen Franeker. A. G. Vliet Leeuwarden. Op het tweetal komen voor Dirk Bethlehem en Grietje Laurens, Vader en Moeder in het Stads Armen- en Weeshuis te Harlin gen, en 2. Geert Hollander en Liskje Banga, Vader en Moeder in het Stads Wees- en Armenhuis te Franeker. Uit de gehouden stemming blijkt dat eerstgenoemde is benoemd met 9 stammen, 1 stem werd uitgebracht op po. 2 en 1 op D. Rollema en Echtgenoote. A an deze benoeming zal kennis worden gegeven aan h.h. Weesvoogden en de benoemden, terwijl de Voorzitter er volledigheidshalve aan toevoegt, dat volgens art. 9 van het reglement voor het Old Bur ger Weeshuis de benoeming geschiedt telkens voor 5 jaar. 5. Benoeming van een stembureau voor de stem ming van een lid van den gemeenteraad. De Voorzitter deelt mede, dat wegens vertrek van den heer Johs. Gorter, er een vacature is, waarvoor eerstdaags eene verkiezing zal worden uitgesehreven, en wanneer dat noodig blijkt eene stemming zal wor den gehouden. Voor deze stemming moet een stem bureau, waarbij de Burgemeester Voorzitter is, worden benoemd, bestaande uit nog 2 leden en 2 plaatsvervan gende leden. Tot 1ste lid wordt benoemd de heer P. Fennema met 6 stemmen, de heeren Pijttersen, Dokkum, Camp huis, M. ten Gate en Visser verkregen ieder 1 stem. Bij de eerste vrije stemming voor een 2de lid ver kregen de heeren ten Cate 4, Beekhuis 3, Pijttersen, Visser, Kingma en Dokkum ieder Istem. Bij de tweede vrije stemming werd benoemd de heer M. ten Cate met 6 stemmen, terwijl op de heeren Pyt- tersen 2, Beekhuis 2 en Visser 1 stem werd uitgebracht. Bij de eersle vrije stemming vooreen 1ste plaatsver vangend lid verkregen de heeren Pijttersen 4, Beek huis 3, Dokkum 2 en Camphuis en Visser ieder 1 stem. Bij de tweede vrjje stemming verkregen de heeren Pijttersen 5, Beekhuis 3, Camphuis, Dokkum en Vis ser ieder 1 stem. Thans heeft eene herstemming plaats tusschen de heeren Pijttersen en Beekhuis, waarbij genoemde hee- over 1900 m. Een ongezegeld schrijven van ,T. van Haga te Workum, daarbij restitutie van betaald schoolgeld ver zoekende De Voorzitter stelt voor: het adres sub g. met bijgaande schetskaart te stellen in handen der Commissie voor Gemeente-eigendommen, ten fine van advies; de jaarverslagen sub h. i. en j. in het te drukken officieel verslag op te nemen; de rekening sub l. met bijlagen te stellen in handen der Commissie voor het nazien van rekeningen en be groetingen, ten fine van rapport; hef adres sub m. als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen en al ware het gezegeld, merkt Spr. op, dan nog zouden er geen termen bestaan om aan het verzoek te voldoen. De Voorzitter deelt mede dat nog zijn ingekomen: n. een schrijven van T. van der Molen en Echtge noote, Vaderen Moeder in het Claercampster Wees huis te Franeker, daarbij zich aanbevelende voor Vader en Moeder in het O. B. Weeshuis alhier Spr. merkt hierbij op dat adressanten wel op het vijf tal doch niet op de aan den Raad aangeboden aanbe veling van een tweetal voorkomen. o. Een schrijven van Burg, en Weth. dd. 5 Maart, geleidende het verslag over de gemeentelijke Gasfa briek over het afgeloopen jaar. Spr. stelt voor ook dit verslag in het te drukken officieel verslag op te nemen en merkt hierbij tevens op dat nog is ingekomen een schrijven van den nieuwen Directeur der Gem. Gasfabriek, daarbij be schouwingen, inlichtingen en voorstellen ten opzichte der Gasfabriek gevende, waarbij deze aan zjjne be schouwingen eene belangrijke conclusie vastknoopt. Spr. acht het in deze gewenscht die voorstellen, be schouwingen etc. betreffende de Gasfabriek te doen drukken en een plaatsje te geven in het officieel ver slag, direct achter het verslag der Gasfabriek. Omdat ’t ingekomen schrijven van genoemden Di recteur zoo’n pertinente geest ademt, stelt Spr. ver der voor, deze belangrijke zaak in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen om daarover dan definitief te beslissen. De heer Pijttersen wil deze voorstellen etc. liever in behandeling nemen, nadat het officieel verslag in druk is verschenen, daar dit tegenwoordig nog al laat verschijntSpr. acht het beslist noodig eerst goed kennis van deze zaak te nemen. De Voorzitter zal er niet over uitwijden waarom het verslag tegenwoordig zoo laat verschijnt, daar ’t bekend zal zijn dat dit tegenwoordig buiten de stad wordt ge drukt, maar stelde voor, de voorstellen etc. direct te laten drukken en tevens in het officieel verslag op te nemen. Nog stelt de Voorzitter voor, de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Benoeming van eene onderwijzeres ter assisten tie in de handwerken aan School no. 3. Op de door Burg, en Weth. aangeboden voordracht komen voor de dames 1. D. de Graaf. M. Fennema. 3. J. Nauta.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1