MEWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SJiEEk ES 0I8TRM. Van Sint Helena. De Gelukzoekers. Woensdag 20 Maart 1901. No. 23. 56e Jaargang. UitgeverB. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Otficieele Advertentie. BEKENDMAKING. FEUILLETON. I i t Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. VERKIEZING voor den GEMEENTERAAD. Roman van Doha Dttncksr. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Op dit eiland, midden in den Atlantischen Oceaan, zijn thans ongeveer 5000 Boeren- krijgsgevangenen. Het grootste deel, Cronjé en zijne mannen, zijn daar nu reeds een jaar. Het volgende schrijven, gedateerd 14 Febr., werd aan de JV. 7?. Crl. gezonden: Nadat ruim 6 weken ’t kamp te Deadwood in quarantaine was geweest wegens de mazelen, werd na opheffing daarvan weer beperkt ver lof gegeven tot het doen van wandelingen op het eiland. Onder geleide van een Boeren officier mogen hoogstens 4 gevangenen ’t kamp verlaten en daar er aan 15 Boeren-officieren parool verleend is voor dat wandelen, kunnen een 60-tal gevangenen dagelijks eens wat uit vliegen. Onnoodig te melden, dat gretig ge bruik wordt gemaakt van die vergunning, vooral door hen, die bouwplannen koesteren. Hout, bamboe en vlas spelen daarbij een voor name rol en men staat verbaasd over de grootte van de menschelijke draagkracht, als men de gevangenen van hunne wandelingen ziet terug- keeren, gebogen onder den last van de door hen gekapte boomen en houten. Ter gelegenheid van de troonsbeklimming van Edward VII werd met militair praalver toon de proclamatie voorgelezen. Na het >Leve de Koning* van de soldaten bracht de vaandel- wacht, voorafgegaan door muziek, het vaandel naar de officiersmess. Juist kwam een partijtje met hout beladen gevangenen naar het kamp toesukkelen, hoorden 't hoerageroep en zetten hun last even neder, elkaar vragende: »Wat raas die Tommies zoo Geen antwoord weten de, laden zij hun last weder op den schouder en marcheeren dwars door de vaandelwacht heen, van welke militaire plechtigheid zij niets be grepen. Begrijp hunne verbazing, toen de com mandant der vaandelwacht in weinig voor hen begrijpelijke, min parlementaire taal, opkwam tegen ’t verbreken der colonneformatie. Zij waren zich van geen schuld bewust. De controle op die uitwandelaars geschiedt door den wachtcommandant, die hunne namen en de uren van uitgang en terugkeer aanteekent. Nu laat zoo’n wachtcommandant zich nog al gemakkelijk verschalken, niet alleen door de voor hem onuitsprekelijke namen, maar ook doordat hij er ongeveer geen enkele kent. Daardoor kan men begrijpen, hoe een 5-tal hunner het kamp kon verlaten zonder verlof. Dat 5-tal wandelde naar Sandijbaai en begon onderhandelingen aan te knoopen met een aldaar wonend visscher omtrent een in de Sandijbaai liggende boot. Tot een overeenkomst kwam ’t hem hier te warm was en hij daarom een glaasje bier bij Bayer drinken ging.< •En heeft hij niet gezegd wanneer hij terugkwam •Neen, juffrouw.* Klara wierp een blik op de oude hangklok boven de canapé. »Hoe is ’t, Fransje, heb je nog even tijd •Maar natuurlijk, juffrouw, voor u heb ik al den tijd! De deugnieten thuis kunnen wel even op mij wachten.* ♦Welnu, blijf dan as-je-blieft nog een poosje hier. Ik zou niet graag hier bleef zij hulpeloos steken. »Ik zou niet graag zelf nog met de taille willen begin nen. Gij kunt die zelf nu wel geheel klaar maken, ’t Is nu ook gauw gedaan. Alleen boven aan den opslag van de rechtermouw moet nog een kleinigheid veranderd worden. Het maakloon is in dit geval natuurlijk geheel voor jou.» •Neen, maar juffrouw, dat kan ik waarlijk niet ver langen. De juffrouw is veel te goed; dat heb ik mijnheer den advocaat ook gezegd.* Klara werd rood en keerde zich om. Daarbij viel haar blik toevallig in den spiegel. Zij had, zoo waar, nog altijd haar hoed op en de handschoenen aanja hield zelfs haar parasol nog in de hand, en de klok boven de canapé stond op slag van achten »Ik ga mij een beetje opknappen, Fransje. Mocht mijnheer Haland intusschen komen, laat hem dan op vaders kamer en steek daar even de lamp op.« Zij was nauwelijks op haar kamer of er werd werke lijk gescheld. Een oogenblik drukte zjj de hand tegen haar luid kloppend hart. Vervolgens zette zij haastig haar hoed af en streek het volle krullende blonde haar zoo glad als ’t zich maar wilde laten strijken. Eenige oogenblikken later stond zjj in haars vaders kamer tegenover Ernst Haland. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Brengt ter algemeene kennis, dat eene verkiezing van een Lid van den Raad dezer Gemeente zal plaats heb ben op Vrydag 22 Maart e.k.', dat op dien dag, van des voormiddags NEGEN uur tot des namiddags VIER uur, daartoe bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den Candidaat en onder- teekend zijn door ten minste drie en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze op gaven zijn kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedu rende veertien dagen vóór en op den dag der verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoon lijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoor dig zjjn. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kieswet luidende als volgt: Hy, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zjjn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering eene wettige opgave zou overbljjven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene ’oor die verkiezing ter inlevering bestemde op gave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Voorts maakt hij bekend dat, zoo noodig, de stem ming en de herstemming resp. zullen geschieden op Woensdag, 3 April en Maandag, 15 April d. a. v. Sneek, den 8 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. een soort aanbidding over haar vader. Over haar man zeide zij geen enkel woord, en ook Klara vroeg niet naar hem. Zonder dat zjj ’t gewild had, had Ernst Haland’s antipathie tegen Eberstein invloed op haar gehad. Tegen den avond bracht Martha haar vriendin met het rijtuig thuis. Toen Klara de drie steile trappen was opgeklommen, vond zij tot hare verwondering Fransje Müller, die zjj vandaag van vijf uur af vrijaf gegeven had, nog aan het werk. De kleine was nog heel ijverig bezig. Dadelijk nadat de juffrouw van morgen was uitgegaan, was eene noodzakeljjke bestelling gekomen, die bepaald van avond nog klaar moest. Of de juffrouw het werk nu eens wou nazien? Zjj hoopte, dat zjj ’t goed ge daan had. En buitendien was ’t maar heel gelukkig geweest, dat zij niet om vjjf uur was weggegaan, voegde zjj er geheimzinnig bij. •En waarom dat, Fransje?* De kleine schraapte zich de keel en keek haar patro nes guitig van terzijde aan. »0mdat namelijk ja mijnheer de advocaat is namelijk hier geweest.* «Mijnheer Haland?* Fransje Müller knikte maar al door. »Ja, juffrouw, stel u eens voor. Hij is zelf hier ge weest, en wat was hij beleefd en vriendeljjk! En hij wou u absoluut spreken, juffrouw. Alleen toen ik zei, dat u bjj mevrouw de barones was, zette hij een ontevreden gezicht. Maar hij zou van avond terugkomen, omstreeks een uur of acht.* Kiara luisterde nauwelijks naar ’t geen het meisje verder zeide. Zij slikte een paar maal alvorens weer iets te zeggen. »En mijn vader?* •Mjjnheer uw vader verzocht mij u te zeggen, dat onzen consul. Deze wees er op hoe mannen van het Hollandsch ras, tijdens de regeering van good old Queen Bess, naast Engeland streden, waaruit ZEd. wist te besluiten, dat, na opheffing der bestaande verschillen, de Hollanders en Engelschen in Z.-Afrika gelukkig naast elkaar zullen kunnen leven. Niet slecht gezegd voor een Engelschman, (Williams is Engelschman,) die absoluut niets weet van de toestanden in Zuid- Afrika. Het Engelsche oorlogsschip Thetis had de Hollandsche driekleur in top; ook van de 3t. Helena-club woei de Nederl. vlag, maar per abuis ’t onderst boven. Nu is ’t wel wat veel gevergd van een man, die consul is van zes rijken, om behoorlijk bekend te zijn met de respectievelijke vlaggen. Men dacht in St. Helena’s welonderrichte kringen, dat de dood van Victoria een reden zou wezen van opschor ting van het huwelijk van Koningin Wilhel mina, maar ’t schijnt, dat men verkeerd ge dacht heeft. Er hadden hier Zaterdag 2 Febr. 1.1. kerk diensten plaats ter gelegenheid van de begra fenis van Victoria en terwijl èn ’t oorlogsschip èn ’t fort om beurten hun kanongebulder de den hooren, kwam bericht, dat de begrafenis eerst 4 Febr. zou plaats vinden. Daarom hield men Maandag 4 Febr. in enkele kerken maar weer begrafenisdiensten. Het openbaar vertoon van rouw is hier algemeen. De Britten rou wen om hun Koningin, de gevangenen over hun verafgelegen vaderland. Zondag 1.1. woonde generaal Cronjé met zijne vrouw de godsdienst oefening bij in ’t kamp te Deadwood. De af zondering, waarin zij leven op Kent Cottage, alsmede de weinige aanspraak en afleiding zijn oorzaak, dat mevrouw Cronjé zwakhoofdig wordt. Ten einde haar afleiding te bezorgen, stelt de gouverneur 2 maal per week een rijtuig ter harer beschikking, maar mevrouws toestand verbetert weinig. De dokter is van meening, dat terugkeer naar haar land genezing kan brengen, wat helaas onmogelijk is. Zij is de eenige Boerenvrouw op dit eiland. Generaal Cronjé houdt zich goed onder die zware beproe ving en ’t is aandoénlijk te zien met welke tee- dere zorg hij haar omringt. Met de laatste mailboot uit Kaapstad ontvin gen wij de benoodigdheden om met de am bachtsschool te beginnen. Door ’t gedwongen verblijf in het kamp is het schoolgebouw nog niet klaar. Ds. A. F. Louw, uit Graaf-Reinet heeft veel het niet. Daarop toog het 5-tal den berg weer op, voorzag zich van kost en water voor 3 dagen, pakte dat op een ezel en deponeerde het aan de kust. Vermoeid trokken zij toen weer naar boven en legden zich te slapen bij een kerkgebouw, met de bedoeling den nacht af te wachten. Onderweg ontmoetten zij echter twee Europeanen, die vermoedden dat er iets niet in den haak was, te meer, daar één van ’t 5-tal geheimhouding vroeg tot den volgenden morgen 10 uur. Hiermee verried hij hun opzet tot ontvluchting en ’s nachts half twaalf ging één der Europeanen naar den gouverneur, die per telefoon bericht zond aan den militairen com mandant van Broadbottamkamp. Een patrouille daarvandaan arresteerde de vluchtingen ’s mor gens 2 uur. Als men nu nog in aanmerking neemt, dat de visschersboot lek was en geen zeilen of riemen had, dan kan men het sarcasme verstaan, waarmee een krijgsgevangene het 5-tal verwelkomde door hen geluk te wenschen met den goeden afloop. Het verbod om het kamp te verlaten werd voor 6 dagen uitgevaardigd. Zij, die met het bouwen hunner hut bezig waren, waren niet weinig ontsticht, dat nu ’t uitgaan weer verboden werd. Het was wel jammer voor den Nederl. consul J. W. Williams, dat ’t den gevangenen niet vergund was ’t kamp te verlaten, anders had menig Nederlander de receptie op 7 Febr. in de St. Helena-Club te Jamestown kunnen bij wonen, (huwelijk Koningin.) De Nederlanders en oud-Nederlanders onder de gevangenen hadden hunne penny’s geofferd tot ’t op dien dag verzenden van een telegram aan H. M. en in den avond gaven zij uiting aan hunne vreugde over die heugelijke gebeurtenis door ’t houden van een concert en van voordrachten in ’t clubgebouw van >Nut en Vermaak*, dat goed van stapel liep. Men stelt op prijs de be leefdheid van den consul om eene receptie te houden, waarvan druk gebruik werd gemaakt door de officieren der land- en zeemacht, de civiele ambtenaren, den consul der Vereenigde Staten, vele particulieren, den kapitein en den luitenant-adjudant van ’t Hollander vrijwilligers corps. De secretaris van Cronjé complimenteerde namens dezen, terwijl de Eng. gouverneur en de Fransche en Spaansche consuls verhinderd waren de laatste zond een bouquet met een hartelijk schrijven. Champagne werd gedron ken, de militaire commandant van het eiland hield een toespraak en werd beantwoord door Meta kreeg eene maandelijksche gage van honderd vijftig mark. Daarbij vijftig mark toelage van vader en Klara; garderobe had zij in overvloed uit Helmstadt meê- gebracht. Meta moest dus duchtig gespaard hebben, om zich al die zaken te kunnen aanschaffen. Klara voelde zich bijzonder gelukkig dat zij haar zuster ook eens prijzen kon. Waar dan de schulden vandaan zou- den komen 1 Zij woonde hier spotgoedkoop bij een kleer- makersvrouw in de Karsstraat, waar zij ook inde kost was. Ach, Martha wist immers nog niet eens, dat Meta zich geheel zelfstandig gemaakt had? Ten slotte was ’t zoo toch maar ’t beste. Zij gewende er aan, haar eigen rekening te maken en op eigen verantwoordelijk heid te handelen. Den volgenden winter zou zij toch wel weer een engagement buiten de stad moeten aan nemen en geheel op eigen beenen staan. Zooveel te beter, als zij er dan aan gewend was. Te Berlijn kon men toch niet vooruitkomen en voor eene onderge schikte betrekking was ’t leven hier te duur. Klara bleef werkelijk tot tegen den avond bij Martha, wie haar gezelschap blijkbaar goed deed. Zij kreeg allengs weer kleur en bewoog zich gemakkelijker en vlugger. Zij liet haar vriendin het huis van onder tot boven bekijken. Daarbij sprak zjj onafgebroken en met r Hij zag er niet bijzonder vriendelijk uit en had een erg stijve houding aangenomen. Eerst toen hij Klara’s hulpelooze verlegenheid bemerkte, veranderde de uit drukking van zjjn gezicht. Hij ging naar haar toe en gaf haar de hand. •Ik ben heel boos opu, juffrouw Klara!* •Mijnheer Haland ik »Gjj weet heel goed, wat ik bedoel. Men breekt zijn eens gegeven woord niet. En dat had ik waarlijk ’t allerminst van u verwacht.* Zij stond met neêrgeslagen oogen voor hem als een afgestraft kind. •Het was verkeerd, dat ik het beloofde.* Hij vloog op. »Ha zoo, gij hadt er dus berouw van Dat ’s iets anders.* Klara zei niets. Alleen haar gezicht werd beurte lings rood en bleek. Hij herstelde zich en vervolgde op kalmeren toon •Zelfs dan handelt men niet dadelijk op eigen houtje en gaat een geheel tegenover gestelden weg. Men wisselt dan althans vooraf een woordje met den an dere. Dat zult gij toch wel inzien, Klara?* Zij knikte zwijgend en liet zich vermoeid op een stoel neervallen. Hij ging naast haar zitten en leï zijn hand zacht op haar min of meer bevenden arm. •Gisteren avond in den schouwburg hebben wij heel vriendschappelijk afgesproken dat wij samen naar Martha zouden gaan. Gij wist, hoe ik daarop gesteld was. Gij beloofdet mij, niet zonder mij te zullen gaan. Wij spraken verder af dat ik dezer dagen bij u ko men zou om den dag samen te bepalen. Door onge duld gedreven kom ik heden dadelijk en wat ver neem ik? dat gij alleen naar Martha waart gegaan!* Klara sloeg de oogen triest naar hem op. j geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat J 3 i OURAN 38

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1