VOOR 88M Eü OISTRM. MEIIW8- ES IHVEfflmBLAD De Gelukzoekers. Zaterdag 30 Maart 1901. 56e Jaargang. No.’26. PASPOORTEN. KENNISGEVING. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Officieele Advertentiën. FEUILLETON. B C Wordt vervolgd. f Het gebruik van sterken drank op het werk. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. van sterken best worden Roman van Dora Dunckir. Ss De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter open bare kennis, dat voor de miliciens der landmacht, lichting 1894 en die der zeemacht, lichting 1896, voor zoover zij recht op ontslag hebben verkregen, de pas poorten ter Secretarie ter afhaling gereed liggen. Sneek, 29 Maart 1901. De Burgemeester voomoemd, ALMA. werden min ingezonden. om de In den loop van het jaar 1899 werd door de Afd. Utrecht van den Volksbond, Veree- niging tegen drankmisbruik, een enquête ge houden, waarvan de uitkomsten, pas gepubli ceerd, wel verdienen in ruimer kring bekend te worden, omdat het misschien ten gevolge kan hebben, dat ook in Friesland, waar het drankgebruik zeker niet minder dan in de andere provinciën is, zulk een onderzoek worde ingesteld. Waar de Afd. Utrecht reeds vroeger er voor ijverde, dat een ander tijdschip dan de Zater dagavond voor uitbetaling van het loon zou aangewezen worden, en ook, dat die niet meer 41 Wat Martha tegenover Lodewijk uit doodsmoede onverschilligheid teruggehouden had, vloeide bij Ernst Haland als een stortbui van de lippen zoodra hij met Klara alleen was. Zij hadden een der stille wegen van den Thiergarten ingeslagen, die naar Charlottenburg voeren. Zij ont moetten weinig menschen. Ernst behoefde niet achter houdend te zijn met wat hem op de ziel brandde en hij nu uitstortte in de zusterziel van het stille meisje, dat hij natuurlijk bij de hand hield. Met ingehouden adem en meer en meer helder wor denden blik luisterde zij naar hem, en wat slechts hem-zelf had moeten ontlasten, oatlastte nu ook haar. Een man die zóó met geheel zjjn hart dearmen on verdrukten tegen de bezitters en de grooten der aarde durfde verdedigen; die zoo verheven was boven het onderscheid van stand en kleingeestige kaste-vooroor- deelen, zoo iemand mocht zij toebehooren als hij haar werkelijk zou begeeren, zonder dat zij bevreesd behoefde te zijn, hem met den ballast van haar eigen kleinburgerlijk leven den weg oneffen te maken. Hij was intusschen een beetje tot bedaren gekomen. Rondom hen was ’t heel stil en begon ’t ook al scheme rig te worden. Nu trok hij Klara’s arm door den zijne, en van toorn en bitterheid tot diepen weemoed over- >lk geloof toch wel dat hij haar bemint,* zeide zij aarzelend. Ernst trok de schouders op. >En is zij gelukkig?. Langzaam schudde Klara het hoofd. »Er is in onzen tijd dikwijls ernstig en schertsend sprake geweest van eene teeltkeus waartoe moest wor den overgegaan om de nerveuze decadentie van ons tegenwoordig geslacht tegen te gaan. Slechts lichame lijk volkomen gezonde, uiterljjk goed gevormde men schee zouden met elkaar huwelijken moeten sluiten I Ofschoon ons geslacht dringend verbetering noodig heeft, ben ik echter niet erg ingenomen met dit altijd nog half schertsend overwogen plan. Twee krach tige naturen, nauw aan elkaar verbonden, stooten el kander vaker af als dat zij zich tot elkaar aangetrokken gevoelen. Ik denk aan eene geheel andere, aan een geestelijke teeltkeus, die zoo subtiel in acht genomen diende te worden dat huwelijken als die van Martha met dien Eberstein die als lichamelijke teeltkeus toch zeker bestaan kon tot de onmogelijkheden zou den behooren. Ik weet wel, ’t is een utopie en zal utopie blijven. Daarom willen wij er in ’t algemeen niet meer over spreken. Alleen nog in ’t bijzonder*. Hjj was blijven staan en keek Klara in de oogen. »Ik voor mijn persoon zie bjj zoo’n keuze geheel van het uiterlijk af. De gewone begrippen: groot, klein, mooi, leelijk, arm, rijk, voornaam, gering, vallen voor mij totaal weg. Ik denk slechts aan het subtielste samenstemmen der tonen van het zieleleven; aan een begrijpen zonder woorden, aan een vertrouwen zonder hoogdravende betuigingen. En zoo vond ik, wat ik, zonder dat ’t mij-zelf nog duidelijk was, reeds lang gezocht had. Gij weet ’t, Klara, ik vond ’t in u. Tot nu toe meende ik er aan te moeten twijfelen, of, wat ik gevoelde een echo bij u had verwekt. Heden, sedert BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sneek, brengen onder de aandacht van dege nen, die gedurende het jaar 1900 iets voor de ge meente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pretentiën, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en vernietigd, volgens art. 228 der ge meentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51.) Sneek, den 26 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. gaande, zeide hij: •Als gij gehoord hadt, lieve Klara, welken zegen- wensch mijn vader als tolk van mijn verren vriend op bun trouwdag aan die beiden op hun levensweg heeft meêgegeven; wat hij tegen hen en ons gezegd heeft van een gevonden geluk, dat in stilte gezocht en met reine sterke handen moet worden vastgehouden, zal ’t tot een echt, waar, duurzaam geluk aangroeien, dan zoudt gij den smaad van wat wij daar ginds hebben moeten hooren, nog dieper met mij gevoelen.* Weêr overmeesterde hem de toorn, en zonder het zelf te weten balde hij de vuist. »Die Eberstein is geen stille gelukzoeker in den zin van den hooggestemden man, die door vader tot ons sprak. Hij is een gelukzoeker die de dolle jacht naar het gouden kalf meêmaakt, al gaat deze dan ook over lijken, en die, als hij het verlangde doel bereikt heeft, hoont en vertrapt wie en wat hem daartoe geholpen heeft. Maar hij neme zich in acht. Wij Halands zijn niet de bourgeois die zich door een in verval geraakten gelukzoeker laten vertrappen, al moge hij dan ook tien maal een oud-adellijk wapen voeren. Ik ben geen roode, Klara, waarlijk niet; ik ben in mijne politieke- en maatschappelijke beschouwingen bepaald een ge matigd liberaal man en heb hoegenaamil niets tegen den adel, als deze zich adellijk gedraagt, maar zóo iemand, die zich bij den bezittenden stand heeft ingedrongen, om deze te beleedigen nadat hjj hem uit het moeras heeft gehaald, zóo iemand zou waar lijk een anarchist van je kunnen maken en juist zóo iemand moest onze edele, zoo hoog staande Martha in handen vallen! Als hij haar nog beminde, als hij haar gelukkig maakte!* Klara had eene beweging gemaakt alsof zij Iets zeggen wilde. Ernst keek haar vragend aan. in herbergen zou plaats hebben, was het te verwachten, dat zij een stap verder zou gaan. Want het gebruik van sterken drank op het werk kan maken, dat de werkman in een oogenblik van onbedachtzaamheid niet slechts zijn leven maar ook dat van anderen in gevaar brengtvóór alles moet hij een koel hoofd en een vaste hand hebben. De Afdeeling meende, om tot oplossing van de vraag te komen, hoe de gewoonte van drankgebruik op ’t werk ’t best kan worden bestreden, de medewerking te moeten inroe pen van al de patroons, directie voerenden en werklieden, te Utrecht in de bouwvakken werkzaam, en richtte daartoe tot een twintig tal vereenigingen kleur A In een der ingekomen brieven werd het drankgebruik op ’t werk genoemd een rem schoen voor den vooruitgang in vakkennis, een belemmering voor ijver en plichtsbetrach ting, een gevaar voor de eerlijkheid, een aan leiding tot twist, een beletsel voor degelijke kameraadschap, een verderf èn voor den ar beider èn voor den arbeid. Wat B aangaat, werd in deze enquête veel belangrijks vernomen. De gewoonte om sterken drank op ’t werk te gebruiken, wordt door velen geweten aan de onvoldoende beschutting tegen weer en wind, aan ’t gemis dus van een goede schaftlocaliteit. Anderen willen die op rekening stellen van ’t gemis aan goed drinkwater. De jongens halen voor oudere werklieden dikwijls water en brengen dan sterken drank mee. In de be stekken van ’t gemeentebestuur van Utrecht is de bepaling opgenomen, dat er op ’t werk goed drinkwater aanwezig moet zijn. Een derde reden vindt men in de onder aanbesteding aan ploegbazen. De onderaan nemer, die ’t werk van den hoofdaannemer aanneemt, draagt dit bij wijze van aanbesteding opnieuw over aan de werklieden die dan me nigmaal een gering loon trekken en dus trach ten door veel werk te verrichten, een behoor lijk weekgeld thuis te brengen. Mag men verschillende aannemers gelooven, dan moeten deze werklieden, door de geringe zorg aan hun arbeid besteed, vele aanmerkingen hooren, die niet altijd even goed opgenomen worden, en ten slotte aanleiding kan geven tot misbruik van sterken drank. Vooral bij grondwerkers komt deze onderaanbesteding veel voor. De zaak wordt nog erger, als de keet van den ploeg baas ingericht is tot kroeg. Een slechte invloed heeft verder de revo lutiebouw. De speculatiebouwers n.l. besteden ’t werk meestal tegen een veel te lagen prijs uit aan metselaars, die dan baas zijn over ’t personeel in ’t metselvak. Zij nemen geen werklieden aan dan die zich door een zekere hoeveelheid sterken drankinkoopen. Om den ijver aan te wakkeren, worden ook veel spiritualiën ge schonken, en de bazen drinken mede. Deze onthalen ook bij ’t leggen van den eersten steen, ’t opleggen der pannen, het z.g.n. pan- nebier, wat mede een slechten invloed heeft. Slechte kameraden kunnen ook een heil- loozen invloed op de anderen uitoefenen, vooral op de jongens, die niet voor flauweriken wil- gij bjj dien afkeer wekkenden twist ginds u onbeschroomd aan mijne zijde hebt geplaatst, geloof ik dat gij mij begrijpt en liefhebt, dat gij mij geheel kunt toebehoo ren, dat een huwelijk tusschen ons geen gevaar loopt als een Ebersteinsch af te loopen. Vergis ik mij, Klara Zij schudde zacht het hoofd en hield zich als steun zoekende aan de handen vast, die hij haar toestak. En nu trok hij haar aan zjjn borst en kuste haar. Dit was hunne verloving. Zij zeiden dien avond niet veel meer tegen elkaar. Stil lieten zij naklinken, wat zoo krachtig bjj hen had aangeslagen. Slechts wat de naaste toekomst aanbe langde uitte Klara een wensch. Zij wenschte, dat hunne verloving geheim zou bljj- ven tot over Meta’s naaste toekomst beslist was. Het stuitte haar tegen de borst, dat Ernst s vader weten zou dat een lid harer familie in zulke ongeregelde omstan digheden verkeerde. Ernst dacht er eerst bedaard over na en schikte er toen in. Hjj had ’t liever anders gehad, maar begreep Klara’s beweegredenen. En toen dacht hjj verder, aan Martha. Zou hjj juist nü met zijn geluk voor den dag komen, nu zjjn geliefde zuster zoo diep gebogen was: nü juist de zjjnen een nieuw geluk aan brengen, terwjjl een breuk in de familie gekomen was? Neen, Klara had geljjk. Hun jong geluk mocht dus voorloopig het geheim van hun beiden blijven van verschillende politieke en richting de volgende vraagpunten Wat is U bekend omtrent het gebruik van sterken drank op het werk a. in ’t algemeen b. in Uw vak? Waardoor wordt, volgens Uw meening, deze gewoonte in de hand gewerkt Door welke maatregelen kan, volgens Uw oordeel, het gebruik drank op het werk het tegengegaan Door bijna alle Vereenigingen of meer belangrijke antwoorden Een resume er van willen wij hier, belangrijkheid van de zaak, geven. Wat A betreft, valt met blijdschap vast te stellen, dat er, in vergelijking met een aantal jaren geleden, verbetering is. Was ’t vroe ger, vooral onder de jongere werklieden, een lafheid geen drank te gebruiken, thans zijn er vele afschaffers. Op de bouwwerken waar een behoorlijke directie is, worden beschonkenen van ’t werk verwijderd, waar niet, daar wordt onder leer lingen en niet-gebruikers ’t drankgebruik op ’t werk sterk aangekweekt. Op tal van werken wordt streng gewaakt tegen drankgebruik. In de bestekken van het Rijk en de Staatsspoorwegmaatschappij is de bepaling opgenomen, dat het gebruik van sterken drank op ’t werk verboden is. Toch, hoe goed de patroon ook oplet, dik wijls is hij niet gevrijwaard tegen het binnen smokkelen van sterken drank. Een metselaar schatte het bedrag, dat de gewoonte van drinken hem kostte op 25 ets. per week, een ander op f 1. len aangezien worden. Verder werken nog ’t drankgebruik in de hand de overmatige arbeid, nacht- en Zondagarbeid; de afstand, die tusschen patroon en werk man bestaat, welke maakt, dat de eerste, als ’t werk afgeloopen is, niet meer naar den laat- sten omziet heeft ^ontevredenheid ten gevolge, en schijnt ook tot drankmisbruik te leiden. Maar ook mag er wel op gewezen worden, dat de werkverschaffers, de menschen bij wie de werkman op karwei is, dikwijls schuld heb ben, dat hij aan den drank raakt. Men geeft hem enkele borrels per dag, inplaats van bv. koffie en thee, en, wanneer men den smaak eenmaal beet heeft, dan verliest men dien niet zco gemakkelijk. En, hoewel er in ’t verslag niet op gewezen wordt, meenen wij er toch hier ook op te moe ten wijzen, dat de onberaden huwelijken oor zaak zijn van veel drankmisbruik. De werk man, die geen kans ziet zijn groot gezin te voeden, kan, o zoo gemakkelijk tot een bor rel zijn toevlucht nemen, en wil dien, waar ook, niet meer missen. Wat C betreft; als beste middelen om het gebruik van sterken drank op ’t werk tegen te gaan worden genoemd: bevordering van ontwikkeling van den werk man, verheffing van den levensstandaard door verbetering van volkshuisvesting, vermindering van overmatigen arbeidsduur, enz.; voorschriften omtrent voldoende beschutting, en goed drinkwater; bestrijding van ’t borgen in de herberg, door de schulden voor sterken drank oninvorderbaar te verklaren afschaffing van ’t stelsel van onderaanbe steding bevordering van een goed voorgaan door patroon, bazen enz.; verbod van exploitatie van de jongens door de oudere werklieden; wering van werklieden, die op ’t werk ster ken drank gebruiken; invoering van arbeidsboekjes, waarin een aanbeveling van den werkman zou kunnen staan, de gronden van ’t ontslag, enz.; wering van nacht- en Zondagswerk afschaffing van ’t pannebieren in de plaats er van geven van levensmiddelen; verbod om sterken drank op ’t werk te ge bruiken met strenge strafbepaling; A OURAN NEE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1