Ir Vraagt aan den buurman. De Oorlog in Zuid-Afrika. Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Plaatselijk Nieuws. I M. C. N. tientallen millioenen voor over Kort nieuws uit de Provincie. SNEEK. t 1 1 I De heer J. Kastelein, te Nijland, is be noemd tot ontvanger te Ilpendam. Doordat het paard schrikte en uitweek voor een hondenkar, viel de zoon van S. IJnte- ma, te Hommerts, Maandag van den wagen en gingen de beide wielen hem over het hoofd. Zeer gewond werd hij naar hier vervoerd om onder geneeskundige behandeling te komen. Nu er zoovele Friezen naar Duitschland zijn getrokken en zelfs veenwerkers naar Bra bant, terwijl er hier niet veel turf over is, verwachten sommigen dit ja ar een groot er aantal Duitsche grasmaaiers dan in de laatste jaren het geval was. Het is den Friezen, die nog naar Duitsch land willen, om daar te werken, aan te raden, eerst zich van werk te verzekeren alvorens te vertrekken, want men hoort nu van minder loon en minder kans op werk in Duitschland. De heer G. H. van Kasteel, Geref. predi kant te Oppenhuizen, bevindt zich op het tweetal te Bedum. Aan de Rijksnormaallessen alhier werden heden bevorderd: Van de le naar de 2e klasse: Anke Schurink, Grietje Wielinga, Mintje Wijtsma, Lubbert van Asperen, Jan Dassen, Gerrit Keulen, Marius Nawijn en Jan Siderius. Van de 2e naar de 3e klasse: Elizabeth de Boer, Entje de Boer, Tettjc Bremer, Christina Repko, Annie Schijfsma. HiskeSikkes, Minke Terpstra, Pietertje Zuidstra, Atze Ferwerda en Libbe Larooij. Niet bevorderd: één. Van de 3e naar de 4e klasse Maria Greeve, Johanna Hemsing, Froukje Jellema, Froukje Kresner, Atje Olij, Martha Reitsma, Tetje Schaaf, Maaike Stüvel, Anna Wouda. Theodoras de Boer, Berend Elzer, Oene Huttinga, Jan Steggerda en Jan van Tuinen. dig zal de zaak gereed zijn voor de rechts zittingen. Een jongmensch uit Langweer sloeg onlangs eenige ruiten stuk bij Kiestra te Broek. Daar woonde z’n meisje; en dat meisje wilde niets met hem te doen hebben. Proces, natuurlijk! Berouw bij’t jongmensch; ook begrijpelijk! Ge lukkig voor hem is de zaak bijgelegd. De jongeling zal de ruiten, een 13 a 14 gld., en eenige kosten betalen. De Kiezerslijst in Haskerland bevat 870, die in Doniawerstal 659 namen. Er van door. Sedert Zaterdag iz een beambte van de Petroleum-maatschappjj »De Automaat» te Gronin gen, zekere K., afkomstig uit Rotterdam, spoorloos verdwenen. Het verdwijnen van dezen man, die een veel bewogen leven achter den rug, een niet onbe- langiijke som gelds van zijne familie zoek gemaakt en «en tijdlang in het Tehuis voor Dakloozen aldaar vertoefd heeft, wordt in verband gebracht met het verdwijnen van een som van f 1100, die bedoelde K. van bovengenoemde maatschappij onder zjjne berus ting had. Men zoekt K. tot nu toe te vergeefs. Bijgeloof op de Veluwe. In het Veluwsche dorpje B. was een vrouw lijdende aan geelzucht. De dokter werd geraadpleegd, doch voorloopig zonder veel resul taat. Buurvrouwen gaven toen den raad, dat de vrouw water moest drinken uit de bijeengebonden handen van eene vrouw die moeder was geweest van een tweeling. In de buurt woonde een vrouw, die ongeveer 12jaar geleden een tweeling had ter wereld gebracht, en deze verklaarde zich bereid hare medewerking tot de merk waardige kuur te verleenen. De lijdende vrouw drinkt nudagelijks water uit de handen der moeder van een tweeling en ze bevind er zich uitstekend bjj veroordeelde Woensdag jl.W. C., alhier, wegens diefstal van kaas, meel en tabak, tot 1 jaar gevangenisstraf. Op vereerende uitnoodiging van Konin gin Wilhelmina en Prins Hendrik heeft dr. H. van Cappelle, vroeger leeraar alhier, Dinsdag op het Loo voor het Koninklijk Paar eene voordracht gehouden, toegelicht met lichtbeel den, over zijne reis naar en in Suriname. De heer R. Sijbrandi, candidaat te Schar- negoutum, is beroepen aan de Geref. kerk te Goes. De buurman is de aanbrenger zoowel van het goede ah slechte nieuws. Dusdanig is het eenvoudigste antwoord en tegelij kertijd het logiste dat men te geven heeft als men van de Pink-Pillen sprekende, zich rekenschap wil ge ven omtrent hunne werkdadigheid. Het is de buurman die op de onpartijdigste wijze inlichtingen zal geven, want hij zal vertellen wat hij gezien heeft, wat hij na gegaan heeft en wat niemand in twijfel kan trekken. Want de buurman, is iedereen, dat zijn al diegenen die U omringen, die nabij wonen. Hij zal zeggen, dat Het begint duidelijk te worden, dat het »zwaar ge vecht” te Hartebeestfontein en de «schitterende En- gelsche overwinning” in diezelfde streek, niet op een dag zijn voorgevallen. Vermoedelijk hebben de Boe ren eerst een convooi en kanonnen genomen en waren de Engelschen later zoo gelukkig dezen buit geheel of gedeeltelijk terug te nemen en seinden daarna dien grooten overwinning van 25 Maart. French, die in Oost-Transvaal zoovele weken op trad, isnogeens weer aan ’t tellen geweest en Kit chener seint zijne getallen van doode, gewonde en ge vangen Boeren, (we zouden die 1200 wel eens wil len natellen), van genomen vee, enz. Zie hier verder eenige telegrammen. Londen, 28 Maart. In het Lagerhuis zeide de heer Chamberlain naar aanleiding van de quaestie over de vredesvoorwaarden aan de Boeren aangeboden, ter sprake gebracht in den loop van de discussie bij de derde lezing van de onteigeningswet, dat de tegenwer ping door Botha gemaakt, werd veroorzaakt door de benoeming van Millner als gouverneur-generaal van de Oranjerivier-kolonie en Transvaal, maar hij gelooft niet, dat deze tegenwerping eenigen invloed had op Botha’s meening betreffende de vredesvoorwaarden. Het is Engeland’s streven, om een eervollen, duurzamen vrede te bekomen. Aan de Kaapsche rebellen was amnestie geweigerd in het belang van de gemeen schap. De termen voor de toekomstige regeering zijn nog steeds wat zij van het begin af geweest zijn, nl. f geleidelijke overgang naar zelf-regeering. Het t meest belangrijke element, dat een goede verstandhouding waarborgt tusschen beide rassen, bestaat daarin, dat de Boeren Engeland’s standvastigheid, besluiten en moed niet meer zullen wantrouwen. Londen, 28 Maart. De heer Balfour verklaarde, dat de regeering niet van meening is, dat de heeren Meniman en Sauer door het Lagerhuis moeten worden gehoord, zooals zij verzocht hadden. Durban, 27 Maart. Gerapporteerd wordt dat de Wet met 400 volgelingen Transvaal zou zijn binnengetrok ken op een punt, 55 K. M. van Standerton. Steynsburg, 27 Maart. Kruitzinger, Scheepers en van Reenen hebben hun commando’s vereenigd en rukken nu langs den weg naar Venterstad op in de richting van de Oranje-rivier. Londen, 28 Maart. In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain, dat de regeering niet voornemens Is Sir Alfred Millner te vervangen. (Toejuichingen.) Lord Cranborne, ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken, zeide, dat een commissie zou worden benoemd om de eischen tot schadevergoeding, ingesteld door vreemdelingen, die door de Engelsche militaire autori teiten uit Zuid-Afrika verwijderd zijn, te onderzoeken. Instorting. De echtelieden v. d. L.-B., te Steen bergen, begaven zich na de vermoeienissen van den dag ter ruste in een bedstede, waaronder zich, evenals dit in vele kleine woningen het geval is, een kelder be vond. Op eens braken de onderlagen der bedstede en viel de man tusschen den muur en de gebroken schuin staande onderlagen in den kelder. De corpulente vrouw, gedachtig de woorden van art. 161 B. W., volgde het voorbeeld haars mans en kwam eveneens in den kelder terecht. Op het hulpgeroep kwamen buren toesnellen, die het echtpaar uit zijn netelige positie verlosten. die en die persoon in de naastbijzijnde woning, sedert geruimen tijd ziek zijnde aan bloedarmoede, bleekzucht, neurasténie, maag- en ingewandziekten, ’t zij rheuma- tiek en heupjicht, door het gebruik der Pink-Pillen op radicale wijze is genezen geworden. Hij zal U zeggen, dat die of die zieke, die een arm bloed had, hetzelve door het gebruik der Pink-Pillen verrijkt heeft; dat dit of dat meisje, dat sedert langen tijd aan bloedar moede lijdende was door hun gebruik de gezondheid gelden schuldig maakte, behoorende tot de militaire slachterg, is te Ter Neuzen gearresteerd, naar Middel burg overgebracht, en aan de Belgische regeering uit geleverd. Ongeluk. De vrouw, die de vorige week te Vlijmen op zoo noodlottige wijze onder een tram geraakte, is aan de gevolgen overleden. Het Drievoudig Verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië, dat reeds zoo lang be staat, moet binnen kort vernieuwd worden. Zal dit wel zoo vlot gaan? Italië is niet rijk en een leger en vloot i la Duitsch land kosten schatten gelds. Italië is een Latijnsch land, Duitschland Germaansoh. Duitschland heeft er grooteren invloed door. Het Drievoudig Verbond is vooral tegen Frankrijk gericht. Italië heeft schade van een vijandig gezind Frankrijk en belang bij vriendschap met dat land. Frankrijk en Italië zijn beide Romaansch sprekende volken. Zou Italië zich nu losmaken van Duitschland? Reeds lang bestaat er een strooming naar betere verstand houding met Frankrijk. En nu zal op 8 of 9 April een Italiaansch escader aankomen in de Fransche oorlogshaven Toulon. De hertog van Genua is aan boord van de «Lepanto”. President Loubet komt 10 April te Toulon; op dien dag bezoekt de hertog van Genua den President en ontvangt tegenbezoek op de «Lepanto.” ’s Avonds geeft President Loubet een feestmaal en den volgen den dag zal er feest zijn op de Italiaansche oorlog schepen. Zou dit ’t begin zijn van een aansluiting van Ita lië bij Frankrijk? Engeland zou er hebben, dat dit niet gebeurt Gisteren werd het lijdelijk militiewetje, versterking der militie met een 7e lichting door de Tweede Kamer aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. Op vragen van dr. Kuyper omtrent ministerieele le- gerplannen en hoe het nu met het ministerie van oor log kwam, kwamen nietszeggende antwoorden. Gisteren was luitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf, bij de Koningin op audiëntie. Naar gemeld wordt, zal zijne benoeming tot minister van oorlog zeer spoedig volgen, zoodat hij nog met 1 April in functie kan treden. De vermiste Wieringers. Van de vier in Januari vermiste Wieringers die toen met een ijsschots zijn afgedreren, is er Woensdag een gevonden in de Sloot, een vaarwater bij Wieringen. Deze heet Jan Kraan. Het lijk was goed herkenbaar, en daar het horloge stond op 9 uur 5 minuten, vermoedt men, dat zij slechts ander half uur op ’t ijs hebben rondgedreven, daar zij om streeks half acht ’s morgens zijn vertrokken. Prov. Staten van Zuid-Holland. Tengevolge van de in anti-liberalen zin uitgevallen verkiezing van een lid der Staten in Oud-Beijerland, is de politieke verhou ding in de Zuid-Hollandsche Staten aldus geworden, dat er van de 81 leden (er is thans 1 liberale vaca ture in Leiden door het overlijden van prof. v. d. Lith), behooren 44 tot de liberale en 37 tot de anti-liberale richting. Bij de a. 8. periodieke verkiezingen voor de Provin. Staten moeten aftreden 25 liberale en 16 anti-liberale leden. SCHOTERLANDS WESTHOEK. Een eigenaardige ziekte, echter meestal van betrek kelijk korten duur, is hier heerschende. Vooral onder het jonge volkje begint de ziekte met lusteloosheid en diepen slaap, terwijl bij het ont waken de huid talrijke roode plekjes vertoont. Sommigen lieten een dokter komen, die deze ziekte roodvonk heet. Anderen houden de kleinen echter binnenshuis, en zoo moge lijk te bed, waarna met een paar weken de huid weer haar normale kleur heeft. Het schoolverzuim is hierdoor eenigszins toegeno men gelukkig voor de ouders dat art. 12 lid 5 dit verzuim gedoogt. De briefjes waarin meester wordt bericht dat een kind de lessen niet kan bij wonen, zijn, wat stijl betreft, som tijds erg grappig. Tot een bundel bijeenverzameld, zouden er zeker vele koopers voor te vinden zijn; de volksmond zou dan tevens een aantal gezegden méér bezitten. Inhoud van het Friesche Tijdschrift «Sljucht en Rjucht,* de 30ste Maert 1901: Mar sicht, M. Miedema. Yn ’e Smitte, T. J. B. Frysk, Pyt fen Eryslan. De Boer en de Gies, W. P. Koarts- wyl. Briefwiksel, D. Fen de moanne en twa jonge herten (mei plaetsjes), D. H. Z. Tusschen Portugal en Nederland is alles weer «pays en vree.« De Port, gezant, graaf De Sélir, bracht ter gelegenheid van het huwelijk op 7 Febr. hooge Port, ridderorden naar Den Haag en gisteren heeft H. M. de Koningin aan graaf De Sélir het Grootkruis der Orde van Oranje-Nassau geschonken, (het Grootkruis, vermits de graaf reeds vroeger tot Commandeur be noemd was.) Ook te Peking werd het huwelijk onzer Konin gin gevierd. Daar het Nederlandsche gezantschapsge- bouw nog geheel verwoest ligt, heeft onze gezant, de heer Knobel, zijn intrek genomen bij den Duitschen gezant. Op 7 Febr. was ’t Duitsche gezantschapshotel met vlaggen en guirlandes versierd. Alle vertegen woordigers der vreemde natiën verschenen en wensch- teu den heer Knobel geluk; de Duitsche gezant toostte op het jonge Paar en de heer Knobel beantwoordde met een heildronk op den Duitschen Keizer. Weer is de zaak aanhangig van den ex-hoofd- commissaris van Den Haag, den heer Van Schermbeek, tegen den Haagschen burgemeester, baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, aangaande de unfaire behande ling van den vroegeren hoofdcommissaris door den burgemeester ter gelegenheid van een vroeger Konin- ginnefeest. De Rechtbank sprak den burgemeester vrij en be sliste, dat de burgemeester geen beleedigingen had geuit. Gisteren was de zaak voor het Hof. De procureur- generaal vroeg gedeeltelijke vernietiging van het von nis der rechtbank en wil «op grond van eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner functie,» den burge meester veroordeelen tot f 300 boete, subsidiair 60 dg. hechtenis. ■Aquinaldo gevangen. Men herinnert zich den Spaansch- Amerikaanschen oorlog, tengevolge waarvan Spanje, Cuba, Portorico en de Philippijnen verloor. De Philip- pjjnen, een prachtige eilandengroep, aansluitende aan ons Oost-Indië, werden wel in bezit genomen door Amerika, maar de Philippino’s hadden daar geen trek in. Aquinaldo, die met behulp van Amerika zijn vader land van Spanje hoopte vrij te maken en daarin slaagde, beproefde dit niet, om in Amerika een nieuwen over- heerscher te vinden. En sedert duurt de strijd op de Philippijnen en kost hij Amerika veel geld en veel soldaten. Thans komt een voor de Philippino’s treurig bericht. Door list hebben de Amerikanen Aquinaldo met zijn geheelen staf gevangen genomen in de nabijheid van Casiguran, op negen mijlen van Baler. Kolonel Funston had inlanders (Maccabeles) als ver kenners aangeworven. Deze Maccabeles gaven voor opstandelingen te zijn en boden Aquinaldo aan, Funston aan hem over te leveren. Aquinaldo liep in de val. Een Philippijner te Boston heeft verklaard, dat hier mede de .oorlog niet uit is. Andere leiders zullen dezen voortzetten. Branden. Te Goudriaan is in verband met den ge weldigen brand bij den landbouwer Van der Laan, in den nacht van 10 Maart, de voorloopig geschorste veld wachter ontslagen, Eenige personen zijn gedagvaard. In dezelfde gemeente zijn in korten tijd een viertal branden voorgekomen. Men denkt aan brandstichting. Geschorst. De directeur van het Stedelijk Slachthuis te 's-Hertogenbosch is in zijne betrekkiag geschorst. Voor enkele weken geleden verliet zijn broer, ontvan ger van de Godshuizen en den Algemeene Arme, zjjn post, zonder adres achter te laten en nog duurt het onderzoek naar diens gehouden beheer voort. Uilgeleverd. De adjudant-onderofficier van het Bel gische leger A- die zich te Gent aan verduistering van Het belastbaar inkomen is dit jaar te Leeu warden 4 millioen 259.418 gulden. (Dus on geveer 4 X zoo groot als te Sneek, terwijl Leeuwarden nog niet 3 X zooveel inwoners heeft als Sneek.) Er wordt te Leeuwarden 5°/0 hoofdelijke omslag geheven. Dinsdagmorgen werd uit de Cornjumer vaart het lijk opgehaald van den broodventer v. d. Z., van Leeuwarden. Hij is zeker met paard en kar van den weg geraakt; althans, het paard stond in de sloot met de broodkar er naast, terwijl de voerman er onder lag. Het paard was nog in leven. Geen ruimteAchtkarspelen neemt dit jaar op 1 April geen nieuwe leerlingen aan op de lagere scholen en zal hiermee wachten tot 1 April 1902. Achthonderd Achtkarspelers heb ben in een adres aan Ged. St. verzocht, dit Raadsbesluit te vernietigen. Naar aanleiding van veelvuldige diefstallen in Houtigehage hield de justitie daar, een poos geleden, een razzia. Drie personen werden aangehouden en naar Heerenveen vervoerd. Sedert werd gedurig onderzocht; kort geleder I is nog een vrouw, echtgenoote van een der verdachten, gehoord over uitlatingen omtrent spek, dat in hare woning gevonden was. Spoe- De Rechtbank te Leeuwarden uitbetaling van het loon door den patroon in afgepast geld, nimmer in een herberg; afschaffing van de gewoonte onder particu lieren om op karwei te schenken; oprichting van kiosken voor verfrisschende dranken, enz, (te Rotterdam doen de limona de-, koffie- en bierwagens opgeld); verspreiding in ruimen kring van kleine geschriften, waarin op de slechte gevolgen van ’t gebruik van sterken drank op ’t werk gewezen wordt. Op ’t eind van 1899 is toen een vergade ring bijeengeroepen, waarin alles nog eens mondeling besproken en met voorbeelden toe gelicht is en die tot resultaat had, dat aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de wen- schelijkheid betoogd werd, dat te gelegener tijd bepaald moge worden, a. dat schulden wegens sterken drank, in de herberg aangegaan, in rechte oninvorderbaar zijn en b. dat alleen hoofden van gezinnen, die geen ander bedrijf uitoefenen, vergunning kunnen krijgen. Wel een stap in de goede richting, dunkt ons. i T F 1 1 5 1 1 I 1 c i E

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2