VOOR 811 M 018TM. NIEUWS- EJ JIIIEIlTEfflEBLAD De Gelukzoekers. Zaterdag 6 April 1901. 66e Jaargang. ISTo. 28. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. nos. 24 Totaal Maar Martha kon 86 129 13 160 Roman van Doha Duncker. - 1400.— - 200.— - 100.— f 2200.-- gevallene vreemder tegenover hem stond als ooit, niet meer overgegeven. Dat, waarvoor zij angstvallig gesidderd had; wat zij den hemel gesmeekt had, haar te besparen, was haar niet bespaard gebleven. Sedert korten tijd wist zij, dat zjj een kind, het kind van den onbeminden man, het leven zou geven. Zoolang Martha ook nog maar eenigszins geloofd had te mogen twijfelen, had zij gestreden, geworsteld, ge smeekt met een wilden hartstocht, welke haar zelf vreemd en verschrikkelijk was voorgekomen. Nu dat, waarvoor zij gevreesd had een niet meer te loochenen feit geworden was, had eene doffe, strakke, matte on verschilligheid zich van haar meester gemaakt. Geen strijd meer, geen verdriet, niet eens meer het gevoel van smaad, waaronder zij gemeend had te bezwijken, maar ook geen gevoel van liefde voor het kleine wordende wezen. Alleen de plicht hield haar aan hem en haar echtgenoot verbonden. En de plicht ook hield haar aan huis vast en onderdrukte het vurig verlangen, in de armen hater moeder te vluchten. Alléén wilde zij dragen wat haar was opgelegd. Langzamerhand werden ook de brieven der haren minder dringend. Allengs deed de herfst zijn rechten gelden. Lindenhaus zou, dus meende hasr moeder, haar nu weinig meer kunnen aanbieden, en bovendien stond de opening van den Rijksdag reeds weder voor de deur. Wie weet wat hij dezen winter brengen zou, had mevrouw er geheimzinnig bijgevoegd. Martha had niet verder over die opmerking nagedacht. Alles scheen haar zoo weinig de moeite waard er over na te denken, behalve dit éénehaar geheim zoolang mogelijk voor Lodewijk verborgen te houden. Zij zagen elkaar in dien tijd heel weinig. Soms dagenlang niet. Lodewijk had een jachtveld gehuurd aan het Stettiner bestrating wordt gevraagd is maar een 30 a 40 M., de kosten zullen dus niet groot zijn. De heer Tromp acht ’t beter eerst de kosten door den Gemeente-opzichter te laten opgeven; wanneer deze dan niet groot zijn, kan z.i. wel aan het verzoek wor den voldaan. De Voorzitter vindt het beter een en ander te behan delen tegelijk met de begroeting voor het volgend jaar, doch zal het voorstel Hokwerda-Visser, in stemming brengen. Dit voorstel, om voor den a.s. winter aan het verzoek van adressanten te voldoen wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemden deheeren Hokwerda, D. Tromp, Vis ser, R. Hettinga, de Boer en Kooistra. Tegen de heeren Gerbrandij, Feenstra, Huistra, van der Leij en Ages. 7. Adres van de Wed. Nautate Heeg tot aankoop van een strookje bermsloot aldaar met het daarop staand boomgewas. Adressante vraagt ten behoeve van een door haar te bouwen woning met 10 April a.s. een strookje berm sloot aan den oostkant der grindweg naar de Schatting onder Heeg, in koop te mogen ontvangen en de daarop staande boomen op te ruimen. Burg, en Weth. meenen gunstig op dit verzoek te moeten beschikken, daar de gevraagde grond, ten dien ste van een te stichten woonhuis, kan worden gemist, zonder het openbaar verkeer daardoor te schaden of te belemmeren; zij stellen dan ook voor met ingang van 10 April a.s. de door adressante te rooien elzenboomen en ongeveer 26 M’ bermsloot aan den grindweg van Heeg naar Hommerts onderhands te verkoopen, de grond voor f 7,87®, de boomen voor f 5,terwijl de kosten, vallende op de desbetreffende koopakte komen ten laste van adressante. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 8. Adres van ingezetenen van Tirns om den weg van daar over Zjjltje-State tot Tjalhuizum te be- sintelen. Adressanten, allen inwoners van de dorpen Tirns, IJsbrechtum, Nijland, Folsgare enz. berichten dat de weg van Tirns naar Tjalhuizum voor voetgangers en rijtuigen totaal onbruikbaar is en bij voorkomende ziektegevallen somtijds niet tijdig geneeskundige hulp kan worden verleend enz., redenen waarom zij ver zoeken dezen kleiweg in een grindweg te veranderen, waarvoor de kosten op ongeveer f 1350 zija geraamd; terwijl door inteekening een bedrag van f 700,is opgebracht, welk bedrag, ter tegemoetkoming in de kosten, den Raad wordt aangeboden. Tevens is ingekomen een adres van den heer A. van Veen, Arts te Njjland, welke er op wijst dat verbete ring van genoemden 4veg zeer gewenscht is, terwijl door deze betere verbinding veel tijd zal worden be spaard; ’t lastige omrijden over IJsbrechtum wordt vermeden en alsdan kunnen bij ernstige ziektegevallen de patiënten wel een vol uur eerder worden geholpen. Nog is ingekomen een adres van h.h. Kerkvoogden van Tirns en Tjalhuizum, welke er eveneens op wijzen dat verbetering van genoemden weg van groot belang zal zijn voor de geheele gemeente, daarbij tevens mel dende, dat zij van hunne belangstelling reeds blijk ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar, plaatsruimte. en hoofdeljjke stemming wordt De bovengenoemde uitgaven zijn noodig voor druk werk, schrijf- en kantoorbehoeften, aanleg registers Burgerlijke Stand, kosten Weekmarkt Woudsend enz. De Voorzitter zegt, dat alles zeer nauwkeurig door Burg, en Weth. is nagezien, waarom hij voorstelt deze af- en overschrijving goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 6. Adres van ingezetenen van Abbega om de be- grinding in de buurt aldaar door bestrating te doen vervangen. Adressanten (12), allen wonende of weldra wonende in of nabij de buurt Abbega, verzoeken den Raad, evenals dit in de meeste dorpen het geval is, voor den aanstaanden winter een klinkerbestrating, aanvan gende bij de brug, aan te leggen door de kom van dat dorp, daar deze weg bij regenachtig weer en ook in den winter bijna onbegaanbaar is. Waar Abbega geen groote uitgaven voor de gemeen tekas eischt, verwachten adressanten dat hun verzoek niet zal worden afgewezen. Burg, en Weth. meenen, waar de ondervinding heeft geleerd dat een klinkerbestrating uit het oog punt van zindelijkheid enz. wel is aan te bevelen, het verzoek wel ingewilligd kan worden, doch stel len voor, met deze bestrating te wachten tot een volgend jaar, daar op de begrooting voor dit jaar daarvoor geen gelden zijn uitgetrokken. De heer Hokwerda kan zich beter met de ziens wijze van het adres vereenigen om de bestrating voor de a. s. herfst aan te brengen; de weg is daar steeds min begaanbaar, wel zijn er geen gelden voor ui'.getrokken op de begrooting, doch de kosten zullen ook niet zoo groot zijn. De Voorzitter zegt dat er meer plaatsen zijn waar verbetering noodig is, en voor eene goede administratie is het wel wenschelijk om in September a.s. bij de behandeling der begrooting voor het volgend jaar daar voor een som uit te trekken en inmiddels den Ge meen te-Opzichter op te dragen eene begrooting van kosten der bestrating te makenSpr. acht het niet bepaald noodzakelijk voor den a.s. winter reeds verbeteringen aan te brengen. De heer Gerbrandij deelt mede, dat het voorstel van B. en W. aldus luidt, omdat van de som, uitgetrokken voor bestrating etc. op de begrooting voor dit jaar, niets gebruikt kan worden; reeds werd meer ba- zaltslag aangeschaft, doch dit was beslist noodig voor de wegen. Heden werd ook nog eene aanbesteding voor 't maken van walbeschoeiingen en bestratingen gehouden, en dat viel niet mee, hët kost nog al iets; zoo werd o. a. voor Gaastmeer f 1200 en voor Oudega ruim f 1200 ingeschreven. Spr. is er voor de bestra ting voor Abbega tot het volgend jaar te laten wachten. De heer Hokwerda gelooft niet dat de kosten voor Abbega zoo hoog zullen worden, het zijn hier maar korte eindjesbuitendien is er ook een school in de buurt, waar de kinderen door de slechte wegen bijna niet kunnen komen, hij stelt voor reeds voor den a.s. winter aan het verzoek van adressanten te voldoen. De heer Visser ondersteunt het voorstel van den heer Hokwerda; de eenige speelplaats voor kinderen is bij de schoolin den winter gelijkt de weg meer op een modder- dan op een grindweg, het gedeelte waarvoor spoor; wat hem veel van huis hield. Als hij niet buiten Berlijn was, bracht hij overdag urenlang door met het wederaanknoopen zijner ambtelijke relaties; ook ’s avonds ging hij vaak uit; zooals hij Martha zeide: om oude kennissen te ontmoeten. Hij was gewoon na die samenkomsten erg laat en buitengewoon luidruchtig thuis te komen. Alle ver schijnselen wezen er op, dat ’t buitengewoon vroolijk moest toegegaan zijn. Dan kwamen weer tijden, dat hij liet huis niet ver liet; waarin hij zijne vrouw stap voor stap scheen te bewaken en elke gelegenheid uitvond, om met haar alleen te zijn en nieuwe hartstochtelijke pogingen deed, haar te winnen. In zulke oogenblikken leed Martha onbeschrijfelijk. Had zij nog het recht zich voor hem terug te trek ken, zij, de moeder van zjjn kind? Hoe lang zou zij ’t nog voor hem verborgen kun nen houdan, dat zij het was en als hij ’t eenmaal wist, zou hij dan wellicht nog andere argumenten laten gelden Op ’t oogenblik. in ’t midden van November, was Eberstein op zijn jachtterrein bij Biezenthal. Zater dagavond zou hij terugkomen. Op dienzelfden dag verwachtte Martha ook haar vader bij de opening van den Rijksdag. Met angst zag zij dat wederzien tegemoet. Zij vreesde voor haars vaders open, liefderijken blik niet te kunnen ver bergen, hoe het geestelijk en lichamelijk met haar gesteld was. En hoe zou Ernst handelen? Tot nu toe had hij zijn bij eene geheime samenkomst gegeven woord gehouden en zijn vader niets van die alleronaange naamste botsing met Eberstein, niets van hunne vij andschap medegedeeld. A. Oppenheim te ’s-Gravenhage. G. J. A. E. Groeneveld te Winscho ten. Schortinghuis Sticker te Winscho ten. id. id. id. G. J. A. E. Groeneueld te Winscho- z ten. 4. Aanbieding van het verslag van den toestand Zou hij van aangezicht tot aangezicht tegenover zijn vader die belofte kunnen gestand doen en moest haar vader, zelfs al bleef Ernst voortdurend zwjjgen, niet alles begrijpen, zoodra hij met eigen oogen zag dat Ernst het huis zijner zuster niet meer betrad Welke redenen zou men hem daarvoor opgeven? Men zou moeten veinzen o, hoe afschuwelijk dat alles was! Martha zat voorover gebogen, het hoofd in de han den verborgen, bij den haard en trachtte haar gedach ten te verzamelen. Het beste zou zijn dat zij Ernst nog eenmaal tracht te te spreken vóórdat haar vader kwam. Wellicht zou hij een uitweg vinden. Of zou zij hem van zijn belofte ontslaan? Zou hij vader de volle waarheid mogen zeggen Haar vader hield van Lodewijk hij meende nog dat haar geluk in zijne handen goed geborgen wasals hij nu van Ernst vernam welke gezindheid Lodewijk op dat oogenblik aan den dag gelegd had, dan zou zijn geloof aan haar geluk een ge voelige knak krijgen. En zij zou haar vader dat alles zoo graag bespaard hebben. Maar hoe kon zij hem, die de waarheid zelf was, willen laten beliegen Och, wie zou haar zeg gen welke weg de ware was. Loom ging zij ópstaan om naar haar schrijftafel te gaan. Zij wilde in elk geval er nog eens met Ernst over spreken. Hij zou bij haar niet komenhij had gedurende al die maanden geweigerd, ook bij afwezig heid van haar man, haar drempel weder te betreden. Zij wilde dus bij hem informeeren: wanneer zij hem in zijn kantoor kon aantreffen. Zij had de pen nog niet op ’t papier toen zij buiten de schel hoorde gaan. Eenige oogenblikken later werd Klara bij haar aange diend. Wordt vervolgd. 43 De geheele maand September tot diep in October hield het warme, bijna nog altijd zoele zomerweder aan. De Halands waren van hun uitstapje teruggekeerd en deden gedurig nieuwe pogingen, Martha voor een paar weken naar Lindenhaus te lokken. Maar Martha kon daartoe ook nü niet besluiten. Zij had zich na den storm en strijd, dien de ont moeting tusschen Lodewijk en Ernst bij haar hadden opgewekt, met voorbeeldelooze zelfoverwinning aan de zijde van haar man leeren gewennen. Het voornemen, hem te leeren liefhebben, had zij na dien dag voor altijd opgegeven, maar dat wat zij met zooveel moeite en onder bittere smart had opgebouwd, wilde zij door eene plotselinge verwijdering van elkaar niet weder vernietigen. Zij voelde met pijnlijke zekerheid, dat eene tijde lijke verwijdering van Lodewijk haar een nieuw samen leven met hem slechts moeieljjker, ja opnieuw on dragelijk maken zou. Zij voelde zich niet sterk genoeg, de marteling van een tweede wederopbouw hunner uiterlijke betrek kingen opnieuw op zich te nemen. Aan de hoop echter, zich geheel van hem los te maken, welke in ’t begin van haar huwelijk somwijlen bij haar opgekomen was, mocht zij zich, niettegenstaande zij na dat voor- VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbrüseradeel op Dinsdag den 2 April 1901, des middags te 12 uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heer A. H. Tromp, zonder kennisgeving de heeren A. P. Nauta en H. D. Oppedijk; één vacature wegens het overlijden van den heer Joh. Reijenga te Heeg. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling'. 1. Resumtie der notulen van de vergadering van den 23 Februari 1901. De notulen van deze vergadering worden na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Door den Secretaris worden de volgende ingekomen stukken medegedeeld: a. een schrijven van het Bestuur der Vereeniging tot viering van Nationale, Provinciale en Stedelijke Feestdagen te Sneek, dd. 29 Maart 11., daarbij dank betuigende voor de verleende bijdrage van f 35.ter gelegenheid van de feestviering van het huwelijk van H. M. de Koningin op 7 Febr. jl.; b. alsvoren van de 6 rijksveldwachters in de bri gade Sneek, daarbij dank betuigende voor de hun verleende gratificatiën c. alsvoren van den heer W. van Staa, veearts te Sneek, geleidende een verslag over den gezondheids toestand van het vee in de gemeente Wymbritsera- deel, dienstjaar 1900 d. besluit van hh. Gedeputeerde Staten, dd. 28 Febr., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Februari, tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1901 e. alsvoren dd. 28 Febr., houdende goedkeuring van het kohier van hondenbelasting voor 1901 f. alsvoren dd. 11 Maart, houdende goedkeuring van het primitief kohier van hoofdelijken omslag voor 1901 g. resolutie van hh. Ged. Staten, dd. 28 Febr., daarbij de ontvangst berichtende van een afschrift der politie-verordening, vastgesteld in de raadsvergadering van 23 Febr. jl. h. alsvoren dd. 11 Maart, geleidende een exem plaar der goedgekeurde rekening van hh. Commissa rissen der Mac-Adam-weg SneekBols ward. Deze rekening bedraagt in Ontvangsten f 7923.84* Uitgaven- 5434.51 Batig saldo .~f 2489.33* alsvoren dd. 14 Maart, houdende goedkeuring der gemeente over 1900. Ter voldoening aan art. 182 der Gemeentewet bie den Burg, en Weth. bovengenoemd verslag den Raad aan en stellen voor het, hetzjj in druk of in afschrift voor een ieder verkrijgbaar te stellen tegen betaling der kosten en voorts het na afloop der vergadering ter Secretarie ter inzage neer te leggen voor de leden van den Raad. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. 5. Af- en overschrjjving van posten der gemeente- begrooting, dienst 1900. Nu de verschillende pretentiën ten laste der Ge meente zijn ingekomen, blijkt ’t dat verschillende posten op bovengenoemde begrooting te laag zijn ge raamd en wel gezamenlijk tot een bedrag van f2081.25; daar het fonds voor onvoorziene uitgaven lang niet toereikend is, stellen Burg, en Weth. voor, enkele te hoog geraamde posten te verlagen, samen tot een bedrag van f 2200 en wel als volgt Onderhoud straten en wallen te verminderen metf 500.— Verbouwing der schoollokalen en Onder- wijzerswoning te Wolsum (waaraan geen gevolg is gegeven) Restitutie hoofdelijken omslag Kosten nachtwacht van het raadsbesluit van 2 Februari 11. tot lo. sluiting der openbaar lagere school te Nijland met 1 Maart jl., 2o. het veileenen van eervol ontslag aan het onderwij zend personeel aldaar met ingang van denzelfden datum en 3o. verbouwing der openbaar lagere school te Wolsum. Omtrent het laatste gedeelte van dit besluit merken hh. Ged. Staten nog op, dat thans zoo spoedig mogelijk een aanvang met die verbouwing en verbetering moet worden gemaakt. De Voorzitter stelt voor, ovengenoemde ingekomen stukken alle voor kennisgeving aan te nemen, behalve het verslag sub c, dat hij met het verslag van den toestand der gemeente over 1900, punt 4 der agenda, voor de leden van den Raad ter visie wenscht te leggen. Zonder discussie conform besloten. 3. Uitloting van aandeelen in de geldleening. De Voorzitter zegt, dat van de in 1895 aangegane geldleening thans 6 aandeelen, ieder groot f 1000, uitgeloot moeten worden, welke, overeenkomstig art. 10 van de voorwaarden dier leening, op 1 October a.s. invorderbaar zijn. Uitgeloot worden de 178 ten name van P. Posthuma Zoon te Harlingen. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen, worden te allen tijde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1