o VOOR SM M 018TREREit MEM- EJi ADVERTENTIEBLAD De Gelukzoekers. I r 58e Jaargang. No. 32. Zaterdag 20 April 1901. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. 3 l - A Wordt vervolgd. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Dora Dunckeb. - i. - I langd •Dat zou ik denken. Zelfs naar heel véel,« kwam er met bitterheid uit. •Niet naar iets zeer bepaalds •Ook dat •Bijvoorbeeld?» »’k Wou wel, dat gij nu eindelijk eens verteldet wat gij te zeggen hebt en mij niet langer pijnigt.» •Heb ik je te lang laten smachten? Nu, dan zal je er nu ook de belooning voor hebben I» De kleine vrouw greep weder zjjn hand en boog zich naar hem over. En, aarzelend en blozend, alsof zij van zich-zelve een zoete bekentenis had meê te deelen, fluisterde zij hem nu Martha’s geheim toe. Hij keek haar een oogenblik als versteend aan. Toen greep hij hare handen met ijzeren vuist. •Is ’t waar, wat gij daar zegt? Is ’twaar?» •Wel zeker is ’t waar. Met zoo’n goddelijk geschenk drijft men immers den spot niet!« Hij drukte haar slechts zwijgend de hand. Hij werd beurtelings bleek en rood. Toen ging hij opstaan en keerde zich om zonder een woord te zeggen. Zij mocht niet zien, niemand mocht weten, wat hem zoo aandeed. Deze kleine argelooze vrouw, deze goede moeder, die onderworpen echtge- nootekon immers niet vermoeden, dat hem door die boodschap veel meer de echtgenoote als het kind ge schonken werd. Nu zij eenmaal moeder geworden was, moest immers elke slagboom tusschen hen weg vallen, moest zij hem immers liefhebben, moest zij zijne vrouw zijn! slechts zij kon hem verraden hebben. Een vreeseljjke toorn kwam in hem op. Hij had steeds antipathie gehad tegen dat vervelend deugdzaam mensch, maar nu haatte hij haar bepaald. Met groote stappen liep hij de kamer op en neer. De uitnoodiging zijner schoonmoeder had hij al lang weer vergeten. Ofschoon zijn huwelijk dan ook bjj lange niet was, wat hij er zich van voorgesteld had; alhoewel Martha hem dan ook met geen woord, met geen blik, met geen liefkozing gaf, wat hij begeerde, zoo was toch juist gedurende de laatste maanden hare houding belangrijk beter geworden. Martha was ge lijkmatiger, bedaarder, vriendelijker tegen hem, en hij trachtte alles te vermijden, wat haar kwetsen kon. Op deze basis had hij gehoopt, allengs verder te komen. Langzamerhand zoude zij hem wellicht toch leeren be minnen, zóo beminnen als hij de liefde opvatte, zóo als hij ze elke vrouw geleerd had, die eenmaal in zjjn armen gerust had. En nu had dat onverdragelijk mensch met haar kleingeestige babbelzuchtmet haar ellendige verklikkings-methode alles bedorven Daar werd al weder aan de deur geklopt. Hij gaf zich niet eens meer de moeite »binnen« te roepen. •Ja, ja, ik kom al.» Haastig sloeg hij een glas water naar binnen, dat op zijn nachttafeltje klaar stond. En toen begaf hij zich naar zijn schoonmoeder. Mevrouw Haland ontving hem met een zeldzaam plechtige ontroering. In plaats van hem ver wijtingen te doen, die hij verwacht en verdiend had, sloot zij hem plotseling in de armen en, zich op de teenen ver heffende, trachtte zij hem te kussen. Maar, mijn God, er zou toch geen ongeluk gebeurd zjjn waarop hij zoo zachtjesaan moest worden voorbe reid 1 Als Martha hem eens verlaten had als 47 Eberstein stapte met slecht verborgen wrevel door de •neeuw tot aan de deur van zjjn huis, waar hij gehoopt had Martha te zullen vinden. Tot haar geluk liet zijn stiefmoeder zich niet zien. Hij ging naar zijn kamer en verkleedde zich. Juist toen hij zijn onberispelijke kamerjapon wilde aanschieten, werd er geklopt. Zijn somber gezicht helderde op Martha, die terug gekomen was en hem roepen liet •Binnen. Is mevrouw de barones terug?» •Nog niet, mijnheer de baron maar mevrouw van den directeur laat u verzoeken in het kleine salon.» •Ik zal komen bromde hij nauwelijks hoorbaar. De bediende verwijderde zich. Toen hjj weg was, stampte Eberstein ongeduldig met den voet. Een nette ruil waarachtig! De schoonmoeder in plaats van de vrouw. Dat Martha zich zoo bijzonder verheugd zou betoe nen over zijne terugkomst bad hij wel is waar niet verwacht, maar nog minder misschien dat zij het huis verlaten zou op een oogenblik waarop zij hem ver wachten kon. Dat had bijna iets van beleedigend op zet! Zou zij vernomen hebben dat hij reeds sedert twee dagen in Berlijn was? Hij trok zijn knevel tusschen de lippen en dacht na. Daar schoot hem plotseling Klara Horn te binnen. Zjj, Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van het Dag. Bestuur besloten en zal dit be sluit ter goedkeuring worden opgezc nden aan hh. Ged. Staten. 4. Adres van mr. H. Okma, ter bekoming van ge meentegrond aan den Verlengden Wester-singel. B. en W. stellen voor, na gehoord te hebben de Commissie voor Openbare Werken, afwijzend op het verzoek van adressant te beschikken. Door aan het verzoek te voldoen zou er een strook grond overblij ven, die weinig waarde voor de Gemeente heeft. Uit de vele discussion bleek, dat het plan van adres sant om 4 oude woningen op te ruimen en daarvoor twee hoerenhuizen in de plaats te bouwen, zeer werd toegejuicht, doch met het oog op het schadelijk hoekje dat overblijft en op Floralia, was het wenschelijk, dat adressant de volle breedte had aangevraagd. De heeren Visser en Pijttersen wilden het verzoek geheel toestaan. De eerste Spr. vond, dat er voor Floralia genoeg ruimte overbleef. De heer Veen meende, dat door het te plaatsen stek de morgenzon zeer belemmerd werd tot nadeel van vele planten van Floralia. De heer ten Gate kon meegaan om ICO M’ toe te staan. De heer Kingma was tegen inwilliging van het verzoek om het kleine stuk, dat overbleef. El ders had de gemeente ook hoeken gehad, die voor weinig geld zijn verkocht, daar de gemeente er niets mee kon. Overgaande tot stemming verklaarden zich 7 leden vóór en 7 leden tegen het voorstel van B. en W., zoo- dat de stemmen staakten. Vóór stemden de heeren Veen, Camphuis, Beekhuis, Gorter, De Vries, Kingma en Paehligtegen de heerenVisser, Fennema, Ris- selada, Wielinga, Ten Gate, Pijttersen en Dokkum. - In de volgende vergadering zal nader op het ver zoek worden beslist. 5. Alsvoren van mr. H. M. de Wendt te Leeuwar den, verzoekende ten bate van een stuk weiland, het leggen van een dam in den trekweg en om een gedeelte trekweg als rijweg te gebruiken. B. en W. stellen voor aan adressant, Voogd-Rent- meester van het O. B. Weeshuis te Leeuwarden, het gevraagde toe te staan op de volgende voorwaarden. De dam moet ten genoegen zijn van B. en W.; de trekweg als rijweg moet door adressant worden on derhouden jaarlijks moet deze voor of op 1 Mei eene vergoeding van f 25 betalen ten kantore van den ge- meente-ontvangerde kosten van overeenkomst ten laste van adressantde uitvoering van dit besluit op te dragen aan B. en W. De heer Kingma vraagt of er ook een pomp in den dam komt, er kon eens kwestie door ontstaan met het waterschap. De heer Fennema zegt, dat het waterschap »het Hui- zumer-Nieuwland« daarvoor moet zorgen. De heer Pijttersen vindt de termijn van betaling op 1 Mei wel wat vroeg. De Voorz. zegt, dat dit met het oog op de voorbe reidende werkzaamheden wel kan. De heer Fennema schetst den treurigen toestand van den reed van dat stuk land, dat 3 maal door de rails van ’t locaalspoor wordt doorsneden, waardoor de reed en drift in slechte conditie is gekomen. Verleden zomer heeft adressant verlof bekomen, in afwachting Hij stiet de kleine vrouw van zich en vroeg achter adem •Waar, waar is Martha dan toch?« Mevrouw Haland begon te lachen over zijne opge wonden bezorgdheid. Ja, haar dochter werd bemind, daarvan kon zij zeker zijn. •Zij is naar den Rijksdag. Papa stuurde hedenmorgen nog een kaart, ’t moet een interessante zitting worden; de rjjkskanselier en de minister zullen het woord voeren. Zij laat je groeten en zich bij je verontschuldigen.» »Dank,« zeide hij koel. De kleine vrouw lel haar mollige hand vriendelijk op zijn arm. •Eerlijk bekend, mijn waarde Lodewijk, is bij ’t geen ik je te zeggen heb, Martha geheel overbodig.» Dus toch 1 Er was iets, dat niet in orde was •En, wonderlijk als zij is, zou zij toch niet thuis ge bleven zijn, ook zonder den rijksdag niet.» •Zoudt gij mij niet willen zeggen, lieve mama, waar over ’t eigenlijk handelt Slechts met moeite hield hij een ongeduldigen, bitsen toon terug. Maar de kleine vrouw liet zich niet uit haar prettige rust brengen. Daar zij zich nu eenmaal tot boodschapster van zoo’n heerlijk nieuwtje had laten maken, wilde zij dit geluk ook behoorlijk smaken en zich niet overhaasten. Zij streek hem nogmaals lief kozend over de hand en keek hem met haar liefst en hartelijkst lachje aan, dat ook nü nog iets kinderlijks, iets oneindig innemends had. •Wat gelooft ge wel, Lodewijk, dat ik je te zeggen heb? Vermoedt ge hoegenaamd niets?» •Niet het geringste,» viel hij barsch uit. Zij schoof den stoel, waarop zij zat, nog een beetje dichter bij hem. •Zeg eens, hebt ge nooit naar 't een of ander ver- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. van een adres aan den Raad, om 2 balken in c\n trek weg te mogen leggen, om zoo een uitweg te vinden. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Op dit besluit zal de goedkeuring van Ged. Staten worden aangevraagd. 6. Alsvoren van P. Schenkius, tot het bouwen van een Jachthuis. De Voorz. zegt, dat dit punt, reeds door het Dag. Bestuur voorbereid, van de agenda wordt afgevoerd, daar de heer Schenkius hem persoonlijk heeft ver klaard, op den duur niet te kunnen voldoen aan de voorwaarde van genoeg water te hebben. Alzoo wordt besloten. 7. Voorstel tot verlaging van den tegenwoordigen gasprijs. De Voorz. herinnert, dat ten vorigen jare door de hooge kolenprjjzen de gasprjjs per M3 1 cent is ver hoogd. Dit jaar zijn de prijzen belangrijk lager. Voor de gasfabriek zijn aangekocht 27000 HL. kolen a 95 cent, zijnde 33 cent per HL. minder dan verleden jaar. De billijkheid eischt tegenover de gasverbruikers, dat de gasprijs thans 1 ct. wordt verlaagd. De cokes- prijzen wil men laten als voorgesteld is bij de begroo- ting voor 1901. Met den Directeur der gasfabriek is voeling gehouden. Deze was tegen prijsverlaging, daar vermindering van prijs z. i. vermeerdering van gasverbruik zou tengevolge hebben. De fabriek die reeds het maximum levert, zou vooral in de winter maanden aan de vermeerderde aanvragen van gas niet kunnen voldoen. De heer Beekhuis zegt, de gasprijs is wel hoog wat de prijs der kolen betreft, doch met het oog op den toestand der fabriek, wil spr. den tegenwoordigen prijs behouden tot de gasfabriek klaar is. De heer de Vries vindt het ook billjjk tegenover de gasverbruikers, dat de prijs 1 ct. wordt verlaagd. De heer Ten Gate kan ook meegaan met het voor stel van B. en W. Een gedeelte van de f 9000, die de kolen minder kosten, behoort ten goede te komen aan de gasverbruikers. Ook de heer Pijttersen kan meegaan met 1 cent ver laging, doch als er werkelijk niet meer door de fabriek kan geleverd worden, dat het Bestuur dan ook optreedt als het noodig is en den Directeur steune door te zeggen, het kan niet meer. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten met 1 Juli a. s. den gasprijs 1 cent te verlagen. 8. Alsvoren tot het stichten van eene nieuwe gas fabriek. Op verschillende gronden, zoowel door den vorigen als den tegenwoordigen Directeur uitgesproken, is het noodzakelijk geworden, dat hier eene nieuwe gasfabriek komt. B. en W. stellen daarom voor, 1. om over te gaan tot het stichten van eene nieuwe gasfabriek en direc teurswoning aan de Geeuwkade; 2. B. en W. uit te noodigen, den Directeur te verzoeken plannen en tee- keningen daarvoor in te zenden. Jaren achtereen, zegt de Voorz-, kon voorzien wor den, dat deze beslissing komen moest. Vraagt men, blijft het gas het licht der toekomst? De heer de Boer is van meening, vervolgt de Voorz., dat het gas met zijne verbeteringen nog steeds lang het licht en de verwarmingskracht zjjn zal. Cijfers te noemen van q. Proces-verbaal van de jongste kas-verificatie bij den Gemeente-ontvanger. r. Schrijven van het bestuur van het Departement Sneek van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen berich tende dat de bestaande toestand van de Gymnastiek- school met één jaar wordt bestendigd. Adres van H. van der Zee, verzoekende ont heffing eener bepaling der bouw-verordening. t. Idem van mej. Langeraap—Simons, betreffende eene bepaling der bouwverordening. De Voorzitter stelt voor: punt k te beschouwen als eene voorloopige mededeeiing, zoowel om den vorm als om den inhoud van het schrijven; l van tweele dige strekking, de noodige aandacht te schenken m ten fine van advies te stellen in handen van de Com missie voor straten en wallen n nader aan de orde te stellen o in handen te stellen van de Commissie voor Openbare Werkeni, j, p en q in het gedrukte raadsverslag op te nemenr in verband te beschou wen met de 2e alinea van het raadsbesluit, in de vo rige vergadering genomen, waarbij het bestuur van 't Nut werd uitgenoodigd zich te verklaren, of het de voorwaarden, waarop grond werd afgestaan bij de Gym- nastiekschool, aannam. Geacht wordt, dat hun ant woord daarop, met den termijn in hun schrijven ge noemd. is verlengds en t aan te houden en voor te bereiden ter nadere behandeling. De heer D. Gorter merkt over het verslag van het Muziekkorps op, de subsidie te behandelen in het na jaar bij de begrooting. De Voorz. zegt, dat de vorm van het verslag, het gewone schrijven is dier commissievoor dit dienstjaar is die zaak in orde, door de goedgekeurde begrooting. De heer Pijttersen wenscht naar aanleiding van het goedgekeurde kohier van hondenbelasting iets te vragen. De Voorz. geeft met goedkeuring der leden daartoe gelegenheid na afloop der vergadering. De Voorz. stelt voor, de niet gememoreerde stukken voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt be sloten. 3. Adres van het bestuur der Coöperatieve vereeni- ging tot aankoop van landbouwbenoodigdheden te Leeuwarden, inzake het gebruik van den Trekweg’. B. en W. stellen voor aan de genoemde vereeniging tot wederopzeggings en tegen eene vergoeding van f 25 per jaar toe te staan, het maken van een houten stap voor opslag en het leggen van twee rails in den Trek weg bij Leeuwarden, op de volgende voorwaarden genoemde vereeniging moet bij voortduring ongeveer 20 M. wal aan de vaartzijde onderhouden opslag en rails moeten ten genoegen zijn van B. en W.de som van f 25 moet gestort worden voor of op 1 Mei, ten kantore van den gemeente ontvangerde kosten van het opmaken der overeenkomst komen ten laste der vereeniging. De heer Kingma vraagt of de vereeniging ook rechts persoonlijkheid heeft, daar de Raad anders met perso nen en niet met de vereeniging heeft te doen met de ijsbaan is vroeger niet met de vereeniging, maar met de personen van het bestuur onderhandeld. De Voorz. denkt wel dat de vereeniging rechtsper soonlijkheid bezit. De heer Paehlig kan zich moeielijk voorstellen dat ze het niet heeft. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Zaterdag, den 13 April 1901, dea namiddags ten 6'/, uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. D. Alma. Tegenwoordig 14 leden. Punten van behandeling: 1. De notulen der vergadering van 5 Maart en 22 Maart worden gelezen en goedgekeurd. 2. Wordt mededeeiing gedaan van de volgende in gekomen stukken: a. Verslag van de commissie van beheer van het Muziekkorps der dd. Schutterij over 1900. b. Een schrijven van mej. D. de Graaf, dat zij hare benoeming tot assistente in de nuttige handwerken aan school no. 3 aanneemt. c. Een idem van D. Bethlehem en vrouw, dat zij de benoeming tot Vader en Moeder in het Old Bur ger Weeshuis aannemen. d. Resolutie van hh. Ged. Staten, goedkeurende het raadsbesluit tot uitbetaling van f 7,33 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-beg rooting, dienst 1901. e. Idem goedkeurende de rekening en verantwoor ding van het bestuur van den Mac-Adamweg van Sneek naar Bols ward. f. Idem goedkeurende het primitief kohier van hondenbelasting, dienst 1901. g. Een schrijven van D. Bethlehem en vrouw, dat zij hunne betrekking van Vader en Moeder in het O. B. Weeshuis 1 Juni a. s. denken te aanvaarden. h. Idem van Voogden van het O. B. Weeshuis, berichtende dat D. Bethlehem en vrouw 1 Juni a. s. in functie zullen treden als Vader en Moeder in ge noemd Weeshuis en tot dien datum die betrekkingen «uilen worden waargenomen door B. Ronner en Echt genoote. i. Proces-verbaal der gehouden kasverificatie op 25 Maart bij den Directeur der gasfabriek. j. Verslag van de Commissie voor de gemeen te-reini ging, dienst 1900. k. Een schrijven van F. A. de Jong, ingenieur te ’s-Gravenhage, verzoekende concessie voor den aanleg eener waterleiding in deze gemeente. l. Een adres van het hoofdbestuur der Schippers- vereeniging »Schuttevaer”, verzoekende openstelling der scheepvaart langs de stadsgracht aan de West zijde en bij de a. s. vernieuwing der brug in den Lemsterstraatweg bij het Hoogend, daarin twee door vaar topeningen te willen maken. m. Idem van N. Zoethout, verzoekende bestrating en walbeschoeiing van den Trekweg aan de Leeu- warderkade. n. Idem van de Brugwachters alhier, verzoekende de bruggen ’s Zondags te mogen sluiten, ’s morgens van 9 tot 12 en ’s namiddags van 2 tot 3 uur. o. Idem van den heer R. Paehlig, verzoekende be koming van gemeentegrond van het terrein, dienende voor Waag. p. Verslag van den gemeente-veearts W. van Staa, over den veestapel en keuring van vleesch in deze ge meente, gedurende 1900. m jL ■•I :4*'' COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1