Plaatselijk Nieuws. Binnenlandse!} Nieuws. M. C. N. verkocht werd op van ’t - van (get.) - maar van Volgens de «Stanfries*, orgaan van den Frieschen Wielrijdersbond, is het volgend adres verzonden des morgens in de twee boomen bij de kerk tentoon gesteld No. 1 twee poppen, voorstellende het nieuwe paar, en No. 2 de verlaten of teleurgestelde minnaar. (’s Hert. Cl.) Kindermoord. Te Dordrecht is een kinderhoofdje op- gevischt. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het af komstig is van een kind van ongeveer drie maanden oud. De »D. Ct.« zegt, dat men blijkbaar te doen heeft met het hoofd van een pasgeboren kind, dat op gewelddadige wijze van het lichaam is gescheiden en hoogstens een dag of tien in het water heeft gelegen. Aan den hals is een snede zichtbaar, terwijl het boven de slaap verwond is. later gedrukt werden Die boekjes werden een geheele- reeks De heer H. Holtrop, te Joure, is benoemd tot onderw. a/d Chr. school te Wolvega. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Terschelling, de heer K. van Terwisga, vroeger wonende te Joure, laatst candidaat- notaris te Veendam. De heer F. Kuipers (Cooper) uit Chicago, hellenvaurt, und jufferen hylick,« Amsterdam 1730. De heer Auke Postma, den Sneekers welbekend, leverde over een vroegere uitgave een bijdrage in het Tijdschrift voor Ned. Taai en Letterkunde. Over de volksboeken van genees- of natuur kundigen aard, schreven wij in ons artikel over »de Pest«, maar maakten geen melding van het volgende uiterst zeldzame werkje, in onzen tijd zoo van pas: «Het nieuw gepractiseert Arbeyts- loon-boekje, seer dienstig voor koopluyden, meesters en anderen, die eenige knechts om dag-loon in haar dienst hebben.< Als reclame- middel voegt de uitgever Johannes Loots, boekverkooper en graadboogmakerin de Nieuwe Brugsteeg, in de Jonge Lootsman, te Amster dam er aan toe: Noyt voor desen so gesien. Heel naaukeurig uitgereekent. Geslaagd voor de acte als bewaarschool- houderes te Rotterdam, onze stadgenoote mej. H. M. Stilma. SNEEK. De heer S. Huismans, cand. alhier, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te An- jum aangenomen. Den 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Jan Ringnalda in dienst trad bij de firma W. C. Risselada, banketbakkerij. Aan het eind-examen van de Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus in de drie Noordelijke provinciën zullen deelnemen 88 candidatennl. van de H. Burgerschool te Leeuwarden 35, te Groningen 30, te Sneek 11, te Assen 7 en te Veendam 3 leerlingen en bovendien nog 2 extranei. Het mondeling examen zal worden afgeno men te Sneek enden 15den Juli a.s. een aan vang nemen. In de Woensdag jl. alhier gehouden ver gadering van liberale kiesvereenigingen en be langstellenden in dit Tweede Kamerdistrict kon men tot geen eindresultaat komen. Alle kies vereenigingen, behalve Sneek, hadden de can- didatuur van den heer mr. Alma, burgemeester alhier, terwijl Sneek, wetende, dat mr. Alma niet in aanmerking wenschte te komen, den heer Van Diggelen had gecandideerd. Bij gemis aan een centrale vergadering kon men niet tot eenstemmigheid komen. Bepaald werd om tegen 5 Meia.s. eene vergade ring te houden van vrijzinnige kiezers in dit district en een spreker (waarschijnlijk mr. Ph. de Kanter) alsdan uit te noodigen, de kiezers in te lichten over den toestand. In deze ver gadering hoopt men dan tot eenstemmigheid te komen. Het drietal werd nu aangevuld met mr. C. C. Paehlig, alhier, zoodat ’t drietal voorloopige candidaten dus bestaat uit de heeren mr. P. J. van Diggelen. H. P. N. Halbertsma te ’s-Hage en mr. C. C. Paehlig. Aan den Raad der Gemeente Sneek. Geeft met eerbied te kennen Het Hoofdbestuur van den Frieschen Wiel- rijders-Bond, goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van 8 Juni 1900, No. 42, gevestigd te Leeuwarden dat op verscheidene plaatsen in Uwe Ge meente vooral in de nabijheid van glaswinkels, steeds veel glas op de straat ligt dat glas zeer nadeelig is voor de rijwielbanden; dat bij genoemd Hoofdbestuur herhaaldelijk klachten inkomen van wielrijders, die dat tot hun nadeel ondervonden hebben dat bij de brug in het Bolwerk, bij den Oosterdijk, een opstap is van circa 15 cM. dat deze opstap voor wielrijders, vooral bij avond, zeer gevaarlijk is dat bij genoemd Hoofdbestuur ook hierom trent herhaaldelijk klachten inkomen Redenen waarom genoemd Hoofdbestuur zich tot Uw College wendt met het beleefd maar dringend verzoek, wel te willen besluiten tot het nemen van maatregelen, le. ten opzichte van het verwijderen het glas, 2e. ten opzichte van het verwijderen van den voor wielrijders zoo hoogst gevaarlijken opstap. Hetwelk doende, enz. Het Hoofdbestuur van den Frieschen Wielrijders-Bond, J. van der WERFF Jz., Voorz. J. D. NOLET, Secretaris. Leeuwarden, 19 April 1901. komen, moet men, zegt Goddaeus, Uilenspie gel niet aanrekenenhet zijn uitvloeisels van den tijd, waarin hij leefde en waarin zulke zaken niet zoo aanstootelijk waren. Men is het er niet over eens, waar en wan neer dit volksboek geschreven is; dat het in 1302, zooals in een oud exemplaar staat, ge drukt zou zijn, is natuurlijk onmogelijk, heel wel kan toen al een handschrift er bestaan hebben. Ook is de schrijver niet bekend. In een oude uitgave zegt hij«door eenige personen en vrienden aangezocht zijnde, om de lotge vallen en potsen van Tijl Uilenspiegel te boek te stellen, heb ik aan dit verlangen voldaan, om de menschen wat op te vroolijken, om treurigheid, ziekte, haat en nijd te doen ver geten, niet om aan te sporen tot het kwade, maar om het te doen vermijden. Ik wilde hierdoor bewerken, dat men zich beter voor listige menschen in acht kan nemen, want, helaas, van ontrouw en boosheid is de wereld vol.« Uit de Duitsche uitgave schijnt te blijken, zegt de heer van Driel, in den Almanak voor Blijgeestigen, dat een Franciskaner Monnik Thomas Murner den «Tijl Uilenspiegel* uit het Nedersaksisch in het Hoogduitsch heeft over gebracht. Vooral in den tijd der Hervorming maak ten de lotgevallen van Tijl veel opgang. In 1520 kocht Albrecht Dürer, de bekende gra veur, te Brussel twee Uilenspiegels voor twee stuivers. Dit kunnen wel geweest zijn twee exemplaren van een afbeelding van Tijl, door niemand minder dan Lucas van I.eyden ge maakt. Over de Latijnsche en Fransche vertalingen willen wij hier niet spreken, wel over de Ne- derlandsche. En dan komt zeker de volgende in aanmerking. Historie van Thiil Uulenspie- gel, van syn schalcke boeverijen, die hij bedre ven heeft, seer ghenoechlyc met schoone figu ren, Rotterdam 1612, in 12°. Over die zoogenaamde volksboeken nog een enkel woord. Het zijn die kleine, meestal op grof papier gedrukte en met zeer oude houtsneden versierde uitgaven. Wel eigen aardig is, dat de vignetten zoo weinig voeling houden met den tekst. De uitgevers, v. Pool sum, Kannewet, Koene, enz. hadden wel wat oude houtblokjes liggen, en de afdrukken werden dan maar in ’t xvilde in het volksboekje geplaatst, zoodat ze meestal niet illustreerden. Zoo wèl, dan vond de uitgever het noodig er bij te zetten, dat de mooie figuren op den tekst «accoordeerden*. De inhoud van die volksboeken loopt zeer uiteende Bijbel, de geschiedenis, de mytho logie, enz., leverden bijdragen. Vooral popu lair waren in vorige eeuwen ou'de sprookjes, als van Floris en Blanchefleur, de Vier Heems kinderen, de Zwanenridder, de Verduldige Helena, die in de middeleeuwen op de kastee- len voor burchtheeren en hun vrouwen wer den voorgedragen en voor de «k'eyne luiden*, letterlijk stukgelezen, en herdrukken kwam er. De oude Fransche legende van Floire et Blanceflor werd 1250 door Dirk van Asse nede in Nederduitsche rijmen o ver gebracht, en daaruit ontstond ons Volksboekje: Floris en Blanchefleur, dewelke nadat se lange geschey- den waren, ende veel perykelen geleeden hadde noch tot den houwelycken staat qua nten. «Seer plaisant ende vermaekelijk om te leesen* voegt de uitgever er bij. De geschiedenis van de Vier Heemskinde ren kan men niet meer in 16e eeuwsche uit gaven lezen, deze zijn verlezen. Een der oud ste uitgaven is van 1752 »waar in verhaelt wort alle vroome feyten van wapenen, die zij bedreven hebben ten tijde van den grooten Koning Karei.* Uit de 16e eeuw dateert ook de volksuit gave van den middeleeuwschen roman van den Zwanenridder. Ook deze bestaat slechts nog uit volgende eeuwen: Een schoone historie en miraculeuze geschiedenisse van den Ridder metter Zwanen. Die te Nimwege in Gelder land te scheepe kwam, bij den geleyde van een zwaen, uit den lande van Lilefoort. Van een volksloek van Franschen oorsprong: L’Historie de la belle Hélène de Constantinople, nièce de Saint-Martin de Tours, verscheen ook een Nederduitsche uitgave: Eene schoone historie van de Verduldige Helena van Kon- stantinopel, eens Koninghs dochter, die 27 jaren achter Lande doolde, in grooten armoe de, broodt biddende. Ook dit verhaal was volgens den Amsterdamschen uitgever Loots man seer pleysant om te lesen, en met schoone figuren versiert. Hier mag ook' wel even melding gemaakt worden van de »Historie van Slenner-Hincke, ofte een kluchtige vertellinge van een West- phaelschen Buren soons vojagie na Holland, piet de graszwadi: Voorts van syn lantlaup, Tot concierge aan de Hoogere Burger school c. a. werd uit de 50 sollicitanten be noemd met ingang van 1 Mei a.s., Gerben Zijl- stra op een jaarwedde van f 400 benevens vrije woning met vuur en licht. Inhoud van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht,« de 27ste April 1901 Gjin bern mear, J. v. d. Tol. Hwet in fleurich sankje soms ütwirkje kin, B. It earste smoarch plak, G. P. In krigel man, J. Gylstra. Blêdfolling, W. P. Alles mei elkoar (mei plaetsjes), D. H. Z. Koartswyl. Frage, B. H. Generaal Kool, de hoogste officier van ons leger, blijkt uitstekend met de Kamer om te kunnen gaan, bij de verdediging der onder minister Eland half afgedane leger wet. De Kamer, die voor Van Gilae’s 81/, mnd. oefening stemde en daardoor minister Eland deed tuime len, heeft aan minister Kool 2 X 7500 man (dus 7500 op 2 verschillende tijden) als blijvend gedeelte toege staan. (Zooals reeds vroeger in de wet bepaald werd, zal de jaarlijksche lichting van 11000 op 17500 worden gebracht.) De heer Kool influenceerde zoozeer op ’t denken der Kamerleden, dat de heer Troelstra durfde spreken van «politiek bedrog* en van «overdonderen Ontsporing. De trein van 6.12 uit Gronaingen is gisterenavond op den wissel Korpswolde ontspoord. Een extra-trein van Nieuweschans moest de reizigers op halen. Er zijn geen ongelukken gebeurd. Naar het U. D. verneemt, zal'de heer Bastert zich bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer beschikbaar stellen. Staking te, Ensehedé. Aan de gehuwden onder de stakende schilders'is nitgekeerd f 6.en f 0.50 voor elk kind en aan de ongehuwden f 5.voor deze week. Woensdag heeft een der stakers den arbeid hervat. Steeds door zijn stakende collega’s achtervolgd riep hij de hulp der politie in, die hem geleidde. Brand. Door onbekende oorzaak is Woensdagnacht te St. Willebrord de hoeve van den landbouwer J. Cor- nessen met schuur tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen, dat weldra het nevenstaand huis mede een prooi der vlammen werdniets kon gered worden, alles is verzekerd. De heer De Waal, Nederlandsch consul-generaal te Kaapstad, is gisteren te ’s-Gravenhage aangekomen en heeft zijn opwachting gemaakt bij den minister van Büitenlandsche Zaken en voorts een onderhoud gehad met den voorzitter en secretaris van het Hoofdcomité van het Roode Kruis. Sedert 1 Jan. jl. zijn in ons land 24 weerbaar- heidsvereenigingen opgericht, waarvan twee in Fries land, n.l. «Hertog Hendrik,* te Leeuwarden en «Hertog Hendrik*, te Rauwerd. Woensdagmiddag is te Demen door onbekende oorzaak de kapitale hofstede van den landbouwer H. Heek tot den grond afgebrand. Een paard, 3 koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om; alles is verzekerd. Aanvaring. Tegen den kapitein Mijssema, gezag voerder en stuurman der stoomboot «Verschure I« werd gisteren één jaar gevangenisstraf geëischt, als beschul digd van ’t aanvaren der te Ouderkerk in den Amstel liggende tjalk van schipper .Texer in den nacht van 20 Dec. 1900, waardoor vier personen verdronken. De Eerste Kamer heeft de nooddrankwet, waar bij de uitvoering der gevolgen van de vergunningswet, die met Mei 1901 zouden moeten beginnen, een paar jaar uitgesteld wordt, (alleen ’t overdragen van ’t ver- - gunningsrecht aan een ander mag na 1 Mei a.s. niet meer; speciale toestemming van burg, en weth. kan alleen hierin helpen,) met 31 tegen 5 stemmen aan genomen. Moord? Men meldt uit Den Haag: De man, die zich in hechtenis bevond verdacht be trokken te zijn in het overlijden van den persoon alhier, wiens lijk dezer dagen gerechtelijk werd ge schouwd op last der justitie, is op vrije voeten gesteld. Een ander persoon, verdacht van mishandeling van den bedoelden man, wordt opgespoord. Niet altyd is de liefde enz. Niet altijd is de liefde bestendig van duur, dit bleek te Someren van een paartje, dat ongeveer 14 jaren geëngageerd was en op het punt stond met Pinksteren a.s. lief en leed voor goed met elkaar te deelen, doch het aanstaande bruidje zag daarvan af, om haar hart aan een ander te schenken. Volgens oud gebruik werd er flink getafeld en waren Dinsdag jl. slachtte de slager T. G. alhier een varken, dat door onzen veearts, den heer W. van Staa, wegens buikvliesontsteking werd afgekeurd. De slager verzocht, om geen opzien te ver wekken, ’t afgekeurde ’s avonds onder politie- geleide naar de aschbelt te mogen brengen. Den volgenden morgen vernam de heer C. v. P., dat er geen politieagent was gehaald om ’t corpus delicti ter bestemder plaatse te be zorgen. Een onderzoek werd ingesteld en ja wel, ’t zwijntje was verdwenen. Op de vraag, waar zich ’t onteigend voorwerp bevond, luidde ’t leuke antwoord, dat ’t gestolen was. Natuurlijk liet men zich met dat kluitje niet in ’t riet sturen. Onze politie ging aan ’t snuf felen en kwam al gauw te weten, dat men ’s nachts het zaakje in een kar over Hom- merts, langs de Schatting naar Oudega had vervoerd. Vandaar werd de reis met den eer sten trein naar Workum ondernomen en aldaar geprobeerd ’t afgekeurd vleesch aan den man te brengen. De burgemeester van Workum had inmid dels een telegram uit Sneek ontvangen over ’t binnengesmokkelde in zijne gemeente; waarna deze het publiek waarschuwde, van bewust vleesch niet te koopen. Nadat eenige kilo’s waren de rest beslag gelegd. Donderdagmorgen is de man van ’t varken naar Leeuwarden opgezonden, doch de O. v. J. heeft geen termen gevonden, hem te houden tenminste kort daarna keerde hij weer in de gemeente terug. Woensdag voormiddag zijn de laatste wagens van den trein, die te 10 uur 57 te Leeu warden aankomt, bij het binnenkomen Leeuwarder emplacement ontspoord. Het twee de klasse rijtuig maakte eerst een zwenking en kantelde daarna; de volgende wagen ontspoor de maar smoorde in ’t zand. Drie reizigers werden gekwetst; vijf ande ren kregen lichte blessures. Mevr. P. Visser, wed. Leempoel van der Brug van Lemmer, werd ernstig aan de rechter lichaamshelft ge kwetst en tevens gekneusd. Zij werd in ’t bu reau van den stations-chef verbonden en naar 't Stads-Ziekenhuis gebracht. Ofschoon vol gens een bericht van gisteren haar toestand nog veel zorg blijft eischen, was die toestand vrij bevredigend. De beide andere gewonden, de heeren H. Pijttersen en L. Hertzberger alhier, konden na verbonden te zijn, des Woensdags nog naar Sneek terugkeeren. De heer P. had een vrij ernstige hoofdwon de. De heer H. werd op verschillende plaat sen, aan hand, voet en hoofd gewond en zal vooreerst de praktijk niet kunnen waarnemen. In hoeverre de wisselstand of de blokwach- ter schuld aan ’t ongeluk heeft, zal nog moeten worden uitgemaakt. Hoewel ’t ongeluk ernstig genoeg is, zal zeker ieder in Sneek er zich over verheugen, dat ’t nog zoo is afgeloopen. Te Leeuwarden slaagden voor ’t onder wijzersexamen Dinsdag jl. de heeren H. J. Glastra van Loon, K. Roosjen, en B. Wild schut, allen te Ijlst en J. van de Valk te Loën- ga, en Woensdag de heer S. Walda, te Schar- negoutum. Tot onderwijzer te Amsterdam aan de school le klas no. 68 werd benoemd de heer J. Hemsing, te Sloten. Op de Maandag jl. te Goënga (Nieuw Tolhuis) gehouden districtskeuring werden 11 twenter- en 23 enterstieren aangeboden. Twenterstieren »Zola« vanT. J. de Wolf te Irnsum en «Dirk II* van A. T. Rijpkema te Ijlst, kregen een onderhoudspremie, ieder van f100. «HansFol- kerts« van E. M. de Boer te Sijbrandaburen, «Hercules® van J. S. v. d. Woude te Deersum en «Marssumer* van J. T. de Wolf te Rauwerd, verkregen ieder eene eervolle vermelding. Enterstieren »Klaas« van O. R. Sijbrandy te Rauwerd, «De Wet« van B. H. de Jong te Goënga, «Si mon* van K. IJ. Veilenga te Tirns en «de Fries* van J. L. Wijtsma te Gauw, verwierven ieder eene onderhoudspremie van f75. «Mooie Ozinga« van E. M. de Boer te Sij brandaburen verkreeg eene eervolle vermelding. T. H., uit Jutrijp. werd wegens huisvre debreuk (in de herberg der wed. Tolsma) ver oordeeld tot 7 dg. gevangenisstraf. t I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2