Sneek VOOR SNEEK .EN OSMEN. NIEUWS- EN AlimiWlEBLil) ^3* Men lette steeds op onze modellen en afwerking. 1 De Gelukzoekers. Ko. 36. 56e Jaargang. Saterdag ft Mei 1901. I s ■om Grootste H e u z o Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Hg® 3 OU RANT. ERVOETS, - V r.mrw, «ti -ranarn v r .r. 1 >111 r. 1 1 Roman van Dora Duncker. COSTUMES, PANTALONS, JCoeden, Petten, M O D E-A R T11E L EN. met kennisgeving de heeren A. P. Nauta D. door den heer Hettinga bedoeld adres nog niet is afge- loopen, zoodat beide verzoekschriften in de volgende vergadering behandeld kunnen worden. III. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid H. P. Wesselius te Idzega. De Voorzitter zegt dat het gebruikelijk is dat het on derzoek van geloofsbrieven steeds door eene door hem aan te wijzen commissie wordt verricht en verzoekt de heeren Gerbrandij, A. H. Tromp en Feenstra zich met dat onderzoek te willen belasten. De heer A. H. Tromp stelt de vraag, wat aanleiding is geweest, dat de verkiezing van een raadslid zoo spoedig heeft plaats gehad, waardoor de verschillende kiesvereenigingen bijna geen tijd hadden, candidaten te stellen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. In zijne wanhopige stemming had Lodewijkzich gedu rende de laatste weken bijna geheel niet met zijne vrouw bemoeid. Hij zag haar bijna niet meer. Hare nabijheid, die nog altijd machtig op hem influenceerde, mocht hem niet nog meer in verwarring brengen. Eerst moest het dreigend gevaar, dat boven zijn hoofd zweefde, verwijderd zijn, alvorens hij nieuwe pogingen wilde doen, haar voor zich te winnen. Op zekeren dag echter kon hjj ’t niet langer uithouden. Hij zocht Martha op haar lievelingsplekje achter in ’t park tusschen de kersenboomen op. Alvorens zij hem nog had hooren aankomen, bleef hij op korten afstand van haar staan, ’t Was een ver rukkelijk tooneel, dat zich daar voor hem aanbood. In een wit, souple, sluitend kleed gebuid, dat hare prach tige vormen eng omsloet, lag Martha achterover in een gemakkelijken stoel. Zij hield een boek losjes in de hand, maar zij las iret. Haar blik was vanLodewijk af, in de verte gericht. Hij zag haar edel, trotsch profiel, de heerlijke koninklijke lijn van den hals, die hem op dien eersten balavond zoo onweerstaanbaar geboeid had. Niet ver van Martha, onder een overhangenden tak met bloesems, stond de met kantwerk behangen mande- wagen, waarin zijn kind sliep, het knaapje dat zij hem geschonken had! Hij kneep de tanden op elkaar. Een gloed van toorn vlamde over zijn gelaat. Al dat heer lijke geluk zou hij wellicht moeten missen, omdat hij niet op tijd voldoen kon aan de schandelijke hebzucht van een kleinen ellendigen man van zaken Een woedende haat snoerde hem voor een oogen blik’ de keel dicht, maar toen behield de zinnelijke blijdschap over ’t geen hij daar voor zich zag, de over hand. Op de teenen naderde hij zijn vrouw en kuste haar op den hals en het welriekende donkere haar, dat er in VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbritseradeel op Zaterdag den 27 April 1901, des voormiddags te 107, uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezi| en A. F. Oppedijk Voorzitl De Voorzitter vindt het beter eerst het onderzoek der geloofsbrieven te doen plaats hebben en deze vraag tegelijk te behandelen met het uit te brengen rapport. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering ge schorst. Na wederopening rapporteert de Commissie bij monde van den heer Gerbrandij, dat zij de geloofsbrieven van maar omdat hij nergens rust had en hij nog slechts leven kon in onophoudelijke beweging, en toch vond hij die niet. Juist als hij weder voor een oogen- blik adem wilde scheppen, werd hij weer opgesohrikt door een brief of een telegram van Friedberger in het overeengekomen cijferschrift. Op zekeren dag begon het aristocratisch bloed bij Lodewijk in beweging te komen. Zóóver was het dan waarlijk nog niet met hem gekomen! Een Eberstein zou zich door een kleinen joodschen agent te gronde laten richten? Dat ging toch niet aan! Op ééns veranderde hij van houding tegenover den kleinen man. Geen zweem meer van vriendelijkheid en gemeenzaamheid. Hij schreef hem een boozen brief en verzocht verder hoegenaamd niet meer lastig te worden gevallen. Dat hielp. Voor ’t oogenblik liet Friedberger zich overbluffen en zweeg. Intusschen begon Lodewijk op nieuw pogingen te doen om geld te krijgen. Hij moest zich in elk geval losmaken van dien bloedzuiger, die zijn eer en geluk in handen had. En zoo was dan na onophoudelijk op- en nedergaande gemoedsstemming het einde van April aangebroken. Warme mooie dagen volgden elkaar op. Overal werd alles groen en bloeide ’t. Martha bracht thans dagelijks met de kleine lange uren door in het prachtige park achter het oude huis. Onder een groep bloeiende kersenboomen had zij zich een tentdak laten maken. Daar lag zij te lezen of staarde mijmerend voor zich, terwijl de kleine in zijn wagen sliep, ’t Was een zoet, stil kind en door endoor ge zond, dat haar met eiken dag minder te doen gaf. Martha nam ’t hem bijna kwalijk. Al te weinig leidde de zorg voor den jongen haar af van haar drukkende gedachten. het n'euw gekozen raadslid, den heer H. P. Wesselius te Idzega heeft nagezien en in orde levonden, wes halve zij rapporteert tot toelating te besluiten. De heer Tromp deelt mede, dat de Commissie ge durende het onderzoek over de door hem zooeven ge stelde vraag heeft gesproken en hij naar aanleiding van dat gesprek zijne vraag thans niet wenscht te herhalen. Nadat de Voorzitter heeft gevraagd of iemand nog in lichtingen omtrent het nieuw gekozen raadslid wenscht, wordt zonder hoofdelijke stemming conform het voor stel der Commissie besloten. IV. Adres J. Joustra om ontslag als pontveerwachter. Adressant, thans pontveerwachter te Uitwellingerga, verzoekt als zoodanig eervol ontslag ingaande 12 Mei a.s. De Voorzitter zegt, dat dit adres wel zeer laat is in gekomen, doch B. en W. hebben het ten goede opge nomen en stellen voor, daar er gegadigden genoeg zijn, adressant met ingang van 12 Mei a.s. eervol ontslag te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. V. Benoeming van een pontveerwachter te Uitwel- (ie BR. zacht golvende lokken overhing. Martha schrikte even. Toen dwong zij zich tot een mat lachje en stak Lodewijk de hand toe. Hij had haar zoolang en kiesch met rust gelaten, dat zij hem wel een kleine vriendelijkheid schuldig was. Zij verzocht hem, bij haar en de kleine te komen zitten. Zij maakte de opmerking, dat hij er niet goed uitzag; dat een reis in den zomer voor hem noodzakelijk zou zijn. Hij boog zich over haar hand en kuste die hartstochteljjk. Hjj was zoodanig overweldigd door hare bekoorlijkheid en lieftalligheid, dat hij slechts met moeite eeuige woor den kon uitbrengen. Zij merkte wel, dat er iets bijzonders was, wat hem drukte. Hij zager inderdaad opvallend bleek, slecht en vermoeid uit. Dat wekte haar medelijden weder op. »Wilt ge 't u niet een beetje gemakkelijk bij mjj maken Steek toch een sigaar op; daar ligt de krant ook,« voegde zij er vriendelijk bij, hem het blad over een klein werkmandje toereikende, dat tusschen hen stond. Werktuigelijk nam hij de krant aan. Hij had nauwe lijks gehoord wat Martha zeide, alleen haar stem be koorde hem, en met zijne oogen verslond hij in stilte haar heerlijke gestalte. Toen zij nu zweeg en het boek in haar schoot terecht lei, als om er in te lezen sloeg hij de krant open, ’t Was beter voor hem, den blik van Martha af te wenden. Haastig doorliep hij het hoofd artikel, en toen, toevallig, viel zijn blik op het lokale nieuws. Plotseling bleef hij steken en verbleekte. Nog maals keek hij het. blad in. Toen sprong hij op en kneep de krant in elkaar. Wordt vervolgd. ig met kennisgeving de heeren A. r. in a de Boer, zonder kennisgeving de heer H. één vacature. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: I. Resumtie der notulen van de vergadering van den 2 April il. Deze notulen worden na lezing onveranderd vast gesteld. II. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Voorzitter deelt mede dat bij hem bericht is inge komen dat de heeren A. F. de Boer wegens andere ambtsbezigheden, en A. P. Nauta wegens ongesteld heid verhinderd zijn bij deze vergadering tegenwoordig te zijn. De volgende ingekoraen stukken worden door den Secretaris medegedeeld a. Resolutie van h.h. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot ondeihandsche ver huring van de school en onderwijzerswoning te Nijland; b. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit tot af- en overschrijving van posten der ge- meente-begrooting, dienst 1900; c. Procesverbaal van de gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 6 April jl., waarbij de boeken en kas in orde werden bevonden; d. Een adres van eigenaren en huurders van ge bouwen en landerijen onder Tirns, daarbij verzoekende de daar bestaande kleiweg, welke men vroeger slechts 1 of 2 maal per week behoefde te passeeren om goe deren naar of van stad te brengen öf te halen, doch waarlangs men tegenwoordig dikwijls 2 maal per dag moet rijden om de melk etc. naar de zuivelfabrieken te brengen, in een grindweg te doen veranderen. Ook voor de schoolkinderen is verbetering van dien eenigen weg dringend noodzakelijk. De eigenaren van dien weg weten niet hoeveel de kosten van verbetering zullen bedragen, doch zijn alvast bereid bedoelden klei weg, welke thans reeds bij het kadaster ten name der gemeente staat aan haar over te dragen. De Voorzitter stelt voor de ingekomen stukken sub a, b en c voor kennisgeving aan te nemen terwijl B. en W. voorstellen het adres sub d te stellen in handen van den gemeen te-opzichter, om opgave van kosten der verlangde verbetering en het adres in eene volgende vergadering verder te behandelen. Inmiddels kunnen de leden van den Raad zich beter op de hoogte van den toestand stellen. De heer Gerbrandij deelt mede dat dit adres dan te gelijk behandeld kan worden met het in de vorige ver gadering ingekomen adres om den weg van Tirns over Zijltje-State tot Tjalhuizum te besintelen. De heer Hettinga is er voor eerst het laatstgenoemd adres te behandelen, daar dit ook eerst is ingekomen. De Voorzitter zegt dat het onderzoek betreffende het 51 Lodewijk was geheel en al murw geworden. Als de kleine man gevolg gaf aan zijne bedreiging en met zjjn schoonvader sprak, en niets waarborgde hem dat hij ’t niet deed dan was hij een verloren man. Hij zou nooit op Martha’s vergiffenis behoeven te hopen. Hij stond dan weder op ’t zelfde punt waarop hij ruim een jaar geleden ook gestaan hadvoor den loop van het pistool of het verhuizen naar Amerika. Alleen met dït onderscheid, dat hem thans het af scheid zooveel moeielijker vallen zou omdat hij eene vrouw achterliet aan wie hij ondanks alles nog altijd met gloeienden hartstocht hing, en een kind, waarop hij zijn geheele toekomst gebouwd had. Er moest dus alles in ’t werk gesteld worden, om Friedberger’s verraad te verhinderen. Maar hoè, hoè!? Urenlang liep Eberstein als zinneloos rond, de Thier- garten en de chaussees langs. Het pogen om geld te krijgen had hij opgegeven. Hij zocht naar een middel dat den kleinen agent besussen en voor ’t oogenblik geruststellen kon. En dan kwam hij soms dagenlang niet uit den zadel. Te vergeefs waren de waarschuwingen van zijn rij knecht. Vóór Lodewijk ’t zelf wist, had hjj zjjn paard bedorven. Hij ging naar buiten, naar zijn jachtterrein, ofschoon daar thans weinig of niets te halen viel, alleen lingerga. De Voorzitter zegt, dat B. en W. naar aanleiding van ovengenoemd adres, eene oproeping als pontveer wachter te Uitwellingerga hebben gedaan op dezelfde jaarwedde, zijnde f 4.50 per week met vrije woning; wel zijn er personen, welke zich hebben aangeboden voor minder salaris, doch het zal niet verkiezeljjk zjjn daarop in te gaan. Nu eervol ontslag aan den tegenwoordigen titularis is verleend met ingang van 12 Mei a s., stelt de Voor zitter voor, dadelijk tot benoeming over te gaan. Als sollicitanten hebben zich aangemeld P. Ring- nalda te Uitwellingerga, J. T. van der Zee te Oppen huizen. B. Ringnalda, .1. B. van der Zee, K. Ringnalda, D. Koopmans. allen te Uitwellingerga, T. Lemstra te Jutrijp en W. G. van Dijk te Oppenhuizen. B. en W. stellen voor, na gehouden bespreking en na den heer v. d. Leij gehoord te hebben, als pontveer wachter te Uitwellingerga te benoemen Klaas Ring nalda, oud 32 jaar, aldaar, als zijnde huns inziens de meest geschikte persoon. Zonder hoofdelijke stemming wordt dan ook ge noemden K. Rii gnalda tot wederopzeggens benoemd, met ingang van 12 Mei a.s. VI. Af- en overschrijving armvoogdij-begrootingen. De commissie, belast met het nazien der verschil lende armvoogdij-rekeningen, heeft de verschillende rekeningen dienst 1900 onderzocht en in orde bevon den en stelt voor de gevraagde machtiging tot af- en overschrijving dier rekeningen te verleenen. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. VIL Adres J. Rusticus te Wolsum om uitdieping dorpsvaart aldaar. Adressanten, de heeren J. Rusticus en S. H. Baard a verzoeken, met het oog op den slechten toestand waarin de dorpsvaart te Wolsum verkeert, daarin verbetering aan te brengen. Over een lengte van pl.m. 430 meter vanaf de Pastorie te Wolsum is de vaart niet bevaar baar. Zij verzoeken dan ook deze vaart van gemeen tewege te willen laten baggeren, terwijl zij bereid zijn daartoe eene som van f 200 in de kosten bij te dragen. Burg, en Weth. is het bij onderzoek gebleken, dat bedoelde opvaart gebruikt moet worden voor afvaart van aarde van een door adressanten aangekochte terp aldaar. Bedoelde opvaart weid vroeger alleen gebruikt om van Vijfhuis de SneekerBolswarder vaart te be reiken. Door den aanleg van een grindweg te Wol sum heeft echter meergenoemde opvaart hare bestem ming grootendeels verloren, terwijl ze bovendien behoort in onderhoud en beheer en gelegen is in het water schap «Scharwoude en Morrafennen« z'odat zij voor stellen afwjjzend op het adres te beschikken. De heer Hokwerda is niet tegen het voorstel van B. en W., doch hij heeft in het reglement van genoemd waterschap geene bepaling gevonden omtrent het onder houd van bedoelde opvaart. De heer Visser meent dat het reglement van dat wa terschap van zeer ouden datum is en dus van weinig kracht zal zijn, waarop de Voorzitter antwoordt dat het reglement dagteekent van 1894. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu besloten af wjjzend op het adres te beschikken. VIII. Vaststelling kohier van schoolgeld over het Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1