Ij 1 l. I I i Zo I Plaatselijk Nieuws. Bimienlandsch Nieuws. L L)e Oorlog in Zuid-Afrika. I SNEEK. st i f W H de i Rot in i verk is t gevt hoe niet len pen wed en H. M. de Koningin-Moeder is nog te Berlijn en bezocht er enkele kunstverzamelingen. Het voornemen is om a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer de eindstemming te houden over de Militie- en de Landweerwetten. De heer R. Sijbrandi te Scharnegoutum heeft bedankt voor het beroep naar Gees c. a. en aangenomen het beroep naar Blokzijl (Gerei. Kerk). De heer G. H. van Kasteel, predikant te Oppenhuizen, is beroepen te Harmelen (Geref. Kerk). Dinsdag jl. maakte A. Siebesma, te Ids- kenhuizen, reeds een aanvang met het maaien van een stukje land. luitenant H. W. Schauikes, toen deze opeens, door een vermoedelijk verdwaalden kogel van een der nevenbanen getroffen, neerviel. Het projectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bijne horizontale richting in de kleine hersenen. De dood volgde dan ook onmiddellijk. Luitenant Schauikes, die als vrijwilliger in dienst trad bij het instuctie-bataillon, ging als sergeant van het 6e regiment infanterie naar den hoofdcursus waar hij 3 Decemb. 1884 werd aangesteld tot2e-luitenant en 5 Juni 1890 bevorderd tot le-luitenant. In 1889 werd hem het kruis voor 15-jarigen officiersdienst verleend. De verslagenheid in het groote garnizoen is alge meen over het zoo droevig einde van den nauw 41- jarigen, zeer beminden officier. I T 81 BCl 22 Ri W bloec jeugc zekei word verkl het trans zekei zijn, geve doorf De vrou zij 4 maaj maai is zi, en h Pt nege Di len e Zi rugg Vitu zijzj kent laats king werl door buit P baar houi ding O JOE C Boe sm; Rei beu zv An He Ho We Jor Re Ba en Ha Le i Op L hee) E met 2 v Mr. H. Okma alhier is door de antir. Kiesvereeniging «Wymbritseradeel” tot candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer. Zijn we goed ingelicht, dan wordt de candidatuur door mr. Okma niet aanvaard. Heden (Zaterdag) vergadert de antir. centra le «Nederland en Oranje,” om een definitieven candidaat te kiezen. Men meldt van hier aan De Telegraaf: Gedurende de maand April werden hier op de gewone plaats, onze Eierbrug, ruim 30,000 kievits-eieren verhandeld; hoogste prijs f 1.10, laagste 13 ct. Rekent men bij dat getal 30.000 nog minstens 10,000, die vóór genoemde brug reeds in handen van opkoopers overgingen, dan valt er hier, niettegenstaande ’t koude voor jaar, over den aanvoer nog niet te klagen Maar toch had dit getal vrij wat grooter kunnen zijn, als onze buitenlanden, ’t geliefkoosd oord van den kievit, watervrij waren geweest. VERGADERING van den gemeenteraad van IJlst, op Zaterdag 27 April 11. voorm. half tien uur. Afwezig de heer Carstens. De viering van den 1 Mei-dag ving hier aan met een wandeloptocht met muziek en vaandels door een groot deel der stad, waaraan ook werd deelgenomen door de kinderen, die aan het kinderfeest zouden deelnemen. Daarna en ook des namiddags werd in «Amicitia» een Kinderfeest gehouden, dat uitnemend slaagde. De jeugd werd onthaald op versnaperingen en vermaakte zich met spelen, om voldaan over de pret met een prijsje naar huis terug te kee- ren. De heer D. O. de Vries, van Arum, trad te half één in «Amicitia» als spreker op. In de zelfde zaal werd ’s avonds gezellig feestgevierd. Tooneel- en zanguitvoeringen, plastische stan den, enz. maakten, dat de tijd spoedig vervloog. De wethouder van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen,'is werkelijk benoemd tot burgemeester der hoofdstad, met ingang van 10 Mei, als opvolger van mr. S. A. Vening Meinesz. van de iageko- De drie verdedigers der aanspraken van de Hollan ders, Duitschers en Oostenrijkers, die uitgezet zijn, delibereeren nog steeds met de Eng. vergoedingscom- missie te Londen. Volgens «Daily Mail” gaven zich in de laatste 7 da gen bij de 1000 man over. De Eng. colonnes in ’t Noor den zullen door Zoutpansberg ft groote noordelijke district, waar nog geen Eng. macht is geweest,) trek ken en daar alles schoonvegen, en alle voorraden, wa gens enz. verwijderen. Volgens ’t zelfde blad heeft French zijne groote vege- rij in Oost-Transvaal goed volbracht, alleen had hij ook Botha’s macht moeten verpletteren; en dat kon hij met zijn groote macht gemakkelijk doen. Dinsdag namen 15 Boeren bezit van Pauwpanstation, 40 mijlen van de Aar (Kaapkolonie); zij vernielden de telegraaf-toestellen, ledigden de brandkast met geld en postzegels. Toen een gepantserde trein kwam trokken zij af. Het verkeer was den geheelen dag gestoord. In ’t midden van Kaapland, het Midland-district zijn de Eng. nu 14 dagen bezig, systematisch een kring om de Boerentroepen te trekken. Succes schijnt zeker. Milner is op weg naar Engeland en morgen, Zater dag, komt hjj te Kaapstad aan. Powell en French schijnen niet naar Eng. te gaan De colonne van majoor Dumoulin is in ’t Z.-O. van Vrijstaat aan ’t vegen geweest; hij bracht mee 30 ge vangenen, 90.000 schapen, 6,000 stuks vee, 800 vluch telingen, 100 wagens en 300 paarden. Een troep van 800 Boeren zat bij Wolvehoek leelijk in ’t nauw en zou wel gevangen genomen worden. In ’t N.-W. der Kaapkolonie zijn de «opstandelin gen” baas en ten Z. van Mafeking wordt nog al eens geschermutseld. Ten N. van Pietersburg, dicht bij Haenertsburg, werd de laatste Long-Tom van de Boeren vernield. Dit stuk schoot op 10.000 meter afstand. Een Eng. troep naderde tot op 3,000 el en toen liet men ’t kanon springen en vluchtten de Boeren; 10 Boeren werden gevangen genomen. Kaapstad, 1 Mei. In de afgeloopen weken deden zich drie en zestig gevallen van pest voor, twee en dertig patiënten stierven. Tot nog toe zijn 519 ziektegevallen, waarbij 217 sterf gevallen, geconstateerd. Een ziektegeval, waarbij alle symptomen van pest zich voordeden, wordt uit Mafe king gemeld. Zuid-Limburg heeft steenkolenbeddingen in zijn bodem, die nog maar voor een klein deel ontgonnen worden. Deze week is een wet aangenomen door de Tweede Kamer, waarbij geleidelijke staats-exploitatie op den voorgrond treedt. Daardoor keert men het plot seling overstroomen van Zuid-Limburg door eene heterogene mijnwerkersmassa. Treffend drama. Uit Amersfoort meldt men Een treffend ongeluk heeft Woensdagochtend te half elf plaats gehad op het schietterrein op de Leusder- heide bij Amersfoort, waar het 3e bataljon van het 5e regiment infanterie schietoefeningen hield. Op het terrein liggen tien schietbanen nagenoeg even wijdig aan elkaar en terwijl nu de 2e compagnie aan het vuren was, werd ook op de nevenbanen door andere compagnieën van het bataljon gevuurd. Toen nu een oogenblik op baan 3 een vuur-pauze was iugetreden, sprak de commandant der compagnie met Inhoud van het Friesche Tijdschrift «Sljucht en Rjucht,» de 4de Mei 1901: Gjin bern mear, J. v. d. Tol. Brilloftsangkje. De fiskersbreid, D. H. Zylstra. Anke, Jan Tines. Dauwe- drippen, J. b. d. L. Brilloftsangkje. Koartswyl. In min getal (mei plaetsjes), D. H. Z. Dinsdagjl. slaagden te Leeuwarden (hulp- onderwijzcrs-examen) onze stadgenooten, mej. J. Bakker en F. van der Zijl. Ook concurrentie I Vroeger was er te St. Nicolaasga slechts één bakker, Hendrik Wietzes. Thans zijn er vier en binnenkort vijf. «Grif in boltsje mear for in dübeltsje«, zal menig zuinig huismoeder denken. Heden, Vrijdag, is ’t 82 jaar geleden, dat D. Glas als 9-jarige knaap in dienst kwam op de kweekerij der firma W. Krijns te Joure. De oude man is nog zeer werkzaam. I Zoover men nu weet, (eergisteren werd nog een lijk gevonden), is ’t aantal dooden bij de ramp te Griesheim (bij Frankfort) thans 21. De gevonden lij ken zijn natuurlijk zeer verminkt. Uit Utrecht meldt men aan de L. Ct. Naar wij van goederhand vernemen, bestaat de voor dracht voor de betrekking van directeur der Neder- landsche Lramweg-Maatschappij uit de heeren: C. Hamelink, (waarnemend directeur en zoon van den vroegeren directeur), S. Haagema en W. Kapteijn. Moord te Roxendaal. Een bloedig drama is te Ro- zendaal (N.B.) afgespeeld. In een café-concert kre gen twee bezoekers twist, gingen naar buiten om te vechten, waarbij de een zijn tegenstander verraderlijk vijf messteken toebracht. De dader is gevlucht, waar schijnlijk naar-België; de gewonde is niet geheel buiten gevaar. Verwonding. Woensdagavond omstreeks tien uur kregen eenige jongens in de Nobelstraat te Utrecht ruzie, waarbij een der vechtersbazen een mes trok en zijn tegenstander vlak onder het oog een diepe wonde toebracht. In Duitschland worden nog steeds drukbezochte Pro-Boer-vergaderingen gehouden. Te Keulen (voor eenige duizenden personen) en op andere plaatsen spraken o. a. de welbekende heeren Janson en du Ples sis vooral werd behandeld het door den heer De Cock Buning op touw gezette boycottingsplan van Eng. waren. Ook ds. Herman van Broekhuizen, die nu op weg is naar Amerika, zal daar dit plan bepleiten. Maandagmorgen ontstond brand in de be waarplaats van brandstoffen, enz., grenzende aan de machinekamer der stoomzuivelfabriek te Scharnegoutum. Het personeel der fabriek bluschte het vuur in den aanvang, zoodat de inmiddels aangerukte brandspuit van ’t dorp geen water behoefde te geven. Gedurende de maand Maart zijn in onze provincie 551 menschen, hieronder begrepen 51 levenloos aangegevenen, overleden, of, per jaar gerekend, 19,36 per 1000. Te Sneek stierven in die maand 20, Ijlst 2, Bolsward 13, Sloten 2 en Wymbritseradeel 19 personen. BOLSWARD. Woensdag jl. was ’t 5 jaar geleden, dat de kassiers}. Brouwer en Zn. alhier hunne betalingen staakten. De Spaarbank al hier had aan Br. en Zn. afgegeven een accept, groot f 16.000 met vermelding van «waarde genoten». Den volgenden dag zou men die waarde ontvangen, maar... juist dien nacht verdween één der firmanten er de débacle volgde. Curatoren van ’t faillissement spraken nu de Spaarbank aan tot betaling derf 16,000; daartegen verweerde zich de Spaarbank, als hebbende geen waarde ontvangen. De Leeuwarder Rechtbank gaf de curatoren gelijk. Bij hooger beroep besliste het Hof te Leeu warden eveneens, echter zonder de hoofdkwestie uit te maken. Cassatie werd aangeteekend en de beslissing van ’t Hof door den Hoogen Raad vernietigd. Nu moest ’t Hof opnieuw oordeelen. Woensdag jl. werd beslist, dat een verweer als hier door de Spaarbank is gevoerd, wel degelijk door den acceptant van eene promesse tegen den nemer mag worden gevoerd. De Spaarbank is toegelaten tot het bewijs, dat zij inderdaad de waarde niet heeft genoten. Slaagt de Spaarbank in die bewijslevering, dan behoeft zij de f16.000 niet te betalen. Denkelijk zullen de curatoren nu opnieuw in cassatie gaan, om deze groote vraag thans de finitief door den Hoogen Raad te doen uit maken. Mr. A. Burger pleitte steeds voor de Spaar bank en mr. 1. Wolff voor Curatoren. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen van 23 Maart 11. na lezing, onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens wordt lecture gegeven men stukken. Aan de orde is de behandeling van punt 3. Bespreking adressen betrekkelijk het lossen en laden van mest. Omtrent dit in eene vorige vergadering aangehouden onderwerp, wordt met algemeene stemmen besloten, op het adres van den heer W. Wierda c. s. (inhoudende een verzoek om het lossen en laden van mest in den bebouwden kom te verbieden) afwijzend te beschikken, en het contra-adres van den heer S. O. de Vries c. s. toe te wijzen. Eveneens wordt algemeen goedgevonden eene ge ringe, niet noemenswaardige redactie-wijzigiag aan te brengen in de instructie van den Gemeente-Ontvanger. Het verslag van den toestand der gemeente over I960 wordt alsnu aangeboden aan den Raad. Nadat punt 6. Verzoeken om afschrijving van hoofdel. omslag, wegens vertrek uit de gemeente, is afgehandeld, wordt overgegaan tot punt 7. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Met algemeene stemmen wordt hiertoe benoemd de heer J van der Goot. Bij de gehouden stemming voor leden der stembu reaux voor de a. s- verkiezingen, worden als zoodanig benoemd, voor die der 2e Kamer de heeren: H. P. Fledderus, voorz.A. Rijpkema en C. Nauta en als plaatsvervangende leden de heeren S. van der Goot, H. van der Meulen en S. Vierstra. Voor die derProv. Staten, de heeren H. P. Fledderus, Voorz.A. Rijpkema en C. Nauta, en tot plaatsvervangende leden S. van der Goot, W. Ruardi en S. Vierstra. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. le kwartaal 1901. De Voorzitter stelt voor bovengenoemd kohier, tot een bedrag van f 251,97s vast te stellen en het na de goedkeuring van hh. Ged. Staten aan den gemeente ontvanger ter invordering ter hand te stellen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform hesloten. IX. Adres van E. P. de Jager e. a. te Oppenhuizen om hunne melkwagens evenals vroeger met 30 kan nen te mogen bevrachten. Adressanten, allen wonende te Uitwellingerga en Oppenh tizen verzoeken de thans in werking gestelde politie-verordening zoodanig te wijzigen, dat hunne wa gens evenals vroeger, bij het overrijden der bruggen, weder met 30 volle melkkannen van 40 liter inhoud beladen mogen zijn. Thans zijn zij genoodzaakt, daar is bepaald dat bij het overrijden van bruggen in eene grindweg, de wagens met niet meer dan 20 met melk gevulde kannen beladen mogen zijn, voor elke te pas* seeren brug de meerdere kannen af te laden en ze over de brug te diagen en dan weer op te laden, öf meer wagens voor het vervoer te nemen, wat èn zeer tijdroovend èn kostbaar is, waardoor zij in hunne kost winning schade ondervinden. Voorts wijzen adressan ten op de zware petroleumwagen met een gewicht van ongeveer 3000 K.G.. welke ongestoord over die bruggen mag rijden, terwijl de melkwagens van adres santen lang zoo zwaar niet zijn. Nog was ingekomen een adres van inwoners van h ijland en omstreken van ongeveer denzelfden inhoud, terwijl daarin mede wordt gewezen op het door des kundigen geopperde, dat de wegen niet worden ver nield door hunne wagens, welke allen breede wielban den hebben, maar hoofdzakeljjk door tweewielige kar ren, welke bijna hetzelfde aantal melkkannen mogen vervoeren. De heer A. H. Tromp acht het moeielijk over deze adressen te oordeelen, gaarne zou hij eerst een onder zoek willen laten instellen, om te weten bij welk ge wicht de bruggen gevaar zullen opleveren. De heer Huist ra acht het wel wat dwaas dat over een grindweg meer vervoerd mag worden dan over bruggen; zou men ook eene bepaling kunnen maken dat b.v. van 1 April tot 1 Nov. 30 kannen vervoerd zouden mogen worden, en gedurende de andere maan den 20? De heer Ages gelooft dat de bruggen en wegen meer hebben te lijden van dia zware petroleumwagens. De Voorzitter zegt dat de bruggen zonder provinciale subsidie zijn aangelegd berijdt men dus de wegen met te zware vrachten, dan kunnen daarvoor nog altijd be palingen bij de bruggen worden gemaakt, doch het is geen mooie manier. Spr. zou echter voorstellen de behandeling dezer adressen tot een volgende ver gadering uit te stellen, ook omdat door B. en W. den 24 Jan. reeds aan het Prov. Bestuur werd geschreven w over die zware petroleumwagen, waarvoor de wegen bij lange na niet bestand zijn, om zoodanige ver bodsbepalingen te maken, dat het rijden met derge lijke zware wagens wordt voorkomen, doch tot heden is daarop nog geen antwoord ontvangen. Na nog eenige discussie wordt besloten de verdere behandeling dezer adressen tot een volgende vergade ring uit te stellen, daar men algemeen van gevoelen is, dat er iets gedaan moet worden. X. Alsvoren van B. E. Hiemstra te Heeg, om een perc.grasgewas onderhands in huur te mogen erlangen. Adressant verzoekt evenals het vorig jaar het gras gewas van den grindweg van Heeg naar Osingahuizen, onderhands te mogen pachten. Burg, en Weth stellen voor aan het verzoek van adressant te voldoen, doch de huurprijs, welke het vorig jaar f 20.bedroeg, te stellen op f25, Zonder hoofdelijke stemming wordt conform beslo ten en zal goedkeuring van dit besluit aan hh. Ged. Staten w< rden aangevraagd. Nog wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat de gewone jaarlijksche publieke verpachting van het gras gewas zal worden gehouden op 7 en 8 Mei a. s., terwijl de aanbesteding van den verbouw der school te WoL sum zal worden gehouden op 7 Mei a. s. De heer Huistra vestigt er nog de aandacht op, dat bij de verpachting van het grasgewas wordt bepaald, dat de huurders alle gras en riet van de wallen moeten afsnijden; waarop de Voorzitter antwoordt, dat hieraan aandacht zal worden geschonken. De Voorzitter zegt dat B. en Weene verordening op de hefting van den hoofdelijken omslag gereed heb ben liggen en dat deze voltrens aanschrijven van den Minister voor 1 Juli ter goedkeuring aan hh. Ged. Staten moet worden aangeboden. Ten einde deze goedkeuring te bespoedigen is de Secretaris reeds bij den Griffier van dat College ge weest, welke de z. i. noodige wijzigingen heeft aange geven. Spr. stelt dan ook voor deze verordening op de secretarie ter inzage neer te leggen voor de leden van den Raad en in de volgende vergadering hierover een be-luit nemen. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de hee ren A. H. Tromp, Gerbrandij en de \oorzitter wordt conform het voorstel van den Voorzitter besloten. Thans wordt medegedeeld een schrijven van den Commissaris der Koningin aan de burgemeesters in deze provincie, daar bij vragende of er ook overwegende be zwaren bestaan om de a.s. stemming en zoo noodig herstemming van leden voor de Provinciale Staten op dezelfde dagen te houden als waarop die stemmingen zullen plaats hebben van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijnde 14 en 27 Juni a.s. Na eenige discussie wordt besloten genoemde stem mingen op dezelfde dagen te houden, waardoor men minder kosten heeft. De heer A. H. Tromp wensoht de verordening op de heffing van leges ter Secretarie zoodanig te wijzigen, dat voor kleine permissiebiljetten, als voor straatmuziek enz. voortaan niet meer 20 cent zal behoeven worden betaald; ’t is voor de betrokken personen toch zeer las tig steeds weer aan te vragen, dikwijls toch ontbreekt daarvoor ook nog den tijd. De Voorzitter is het hiermede niet eens daar nog nimmer klachten inkwamen. Spr. acht het dus beter eerst eens af te wachten hoe deze verordening zal werken. Ter behandeling van eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag gaat de vergadering in eene ge heime zitting over. I. I Bij de boekhandelaren W. Cool van Bokma, J. F. van Druten, R. van der Meulen en F. W. Wielenga, zoomede in de voornaamste café’s en herbergen alhier, ligt nog tot Maandagavond ter teekening het vol gende protest De ondergeteekenden, allen inwoners van Sneek, diep betreurende den oorlog in Zuid-Afrika en de wijze, waarop deze door de Engelschen gevoerd wordt, van meening zijnde, dat de Nederland- sche regeering niet alle middelen tot hare beschikking heeft aangewend, om ten bate van de Boeren tusschenbeide te komen, geven hunne adhaesie te kennen met de protestvergadering in het «Paleis voor Volksvlijt» te Amsterdam. Zooals bekend, zal eerstdaags in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene groote protest-vergadering tegen den oorlog in Zuid- Afrika gehouden worden. Welnu, die Vergadering kan van groote beteekenis worden, als betuigingen van adhaesie als bovenstaande uit alle oorden van ons land toestreomen en duizenden bij duizenden dus op nieuw hun stem verheffen tegen geweld en onrecht en hunne verontwaardiging uitspreken over de mensch-onteerende gruwelen in Zuid- Afrika bedreven. Wij vertrouwen, dat dit protest ook in ónze gemeente algemeene weerklank vinden en door honderden zal onderteekend worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2