flinke DIENSTBODE, Sneek in Beeld. f 1OO.OOO. Advertentiën. Handels- en Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De Oorlog in Zuid-Afrika. Plaatselijk Nieuws. F. W. Wielenga. GEVRAAGD Vanaf 1 Januari 1901, ont vangt men voor 15 omslagen 1 nummer. Burgerlijke Stand. 12 prachtige LICHTDRUKKEN, in Geïil. Omslag, prijs f 1.50, E. SANDERS, Sneek. Getro u w d Uitgever, voor AMSTERDAM in een burgergezin eene loon f 125. Adres: G. F. W. HEIJENBROCK, Ferd. Bolstr. 34, Amsterdam. niet: -wat zal het helpen?» maar doet wat zijn plicht gebiedt. Haren, 1 Mei 1901. JOHs. BOERSMA. Prof. mr. J. de Louter. De Taak van een klei nen Staat, rede gehouden bij de opening van den cursua in de Staatswetenschap, op 2 October 1900. Utrecht, L. E. Bosch Zoon. [De cursiveering hier A. VEEN Hz. en I. ZUIDERBAAN, die, mede namens wederzijdsche familie, hun nen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Sneek, 6 Mei 1901. gekomen. Het kind liep naar buiten en werd opge merkt door een paar voorbijgangers, die met veel moeite de vlam doofden. Den volgenden middag is het kind reeds aan de bekomen brandwonden .overleden. Ernstig ongeluk. Aan de gasfabriek te Breda viel Maandagmorgen te ll1/, uur een werkman, zekere Busch, van den hoogsten gasketel. De ongelukkige was terstond dood. Hij was door den val onherken- en daar is van mjj. B.] SNEEK. Van den 30 April tot den 7 Mei 1901. Geboren: Hendrikje, dv Hotze van der Veen en Ma rijke van der Werf; J entje, zv Arend Horringa en Be- jefke Klevringa; Jan, zv Kornelis Boersma en Fokeltje Posthuma; Tjibbe, zv Doede de Jong en Geertje de Jong; Doede, zv Meinte Vierstra en Antje Boersma; Ida Catharina Maria, dv Herman Heindrich Brennink- meijer en Henderika Catharina Verhagen; Harmen, zv Hendrik Huisman en Jetske Bostra; Petrus Egber- tus, zv Sijbren Schaafsma en Maria Gjjsbarta Elisa beth Bijkerk; Maaike, dv Reinder Baarda en Matzen Stoffelsma; Geertruida Elisabeth, dv IJnte Batstra en Tjitske de Boer; Janke, dv Jelle Bijlsma en Marijke Zqlstra; Baatje, dv Jakob Brantsma en Wimke Nuijen; Leentje, dv Dedde Bienser Wijbenga en Froukje Post; Baukjen, dv Johannes Strikwerda en Aukje Piersma. GehuwdRijkele de Groot en Jiskjen Ringnalda Antoon V een en Itske Zuiderbaan. OverledenAnne van Dijk, 1 jr.Thomas Zandstra, 76 jr., echtg. v. Elisabeth Bakker; Jitte Flapper, 65 jr. echtg. v. Jantje WitteveenKlaas Dorama, 74 jr., echtg. v. Leeuwkje Ter Horst. te Wolvega. De voorzitter, de heer R. Feen- stra Johszn. en de heer H. Fennema, lid der Eerste Kamer, steunden de candidatuur van den heer Halbertsma. De heer TF. zei o.a., dat in de Tweede Kamer het element van deskun digen inzake openbare werken eerder verster king noodig heeft dan het aantal juristen. Bij eerste stemming werd met 23 van de 45 st., tot definitieven candidaat ge kozen de heer H. P. N. Halbertsma, ingenieur te ’s-Hage. De heer mr. C. C. Paehlig ver kreeg 17 st., mr. Van Diggelen 2, mr. De Kanter 2 en mr. Sickenga 1 stem. De heer H. heeft de candidatuur aanvaard. In >hotel Bouma< werd de centrale ver gadering gehouden van de afdeelingen der anti-rev. partij in ons district. Met 47 stemmen is definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer mr. H. Okma, advocaat en procureur alhier, die ook de candidaat der chr. hist, is. De heer mr. H. Okma zelve verdedigde de candidatuur van den heer H. Pollema, hoofd eener school te Nijland, doch deze verkreeg slechts 20 stemmen. De heer mr. Okma heeft nog niet beslist, of hij de candidatuur zal aanvaarden. Gisteren slaagden te Leeuwarden (On- derwijzers-examen) de dames F. van der Veen, J. van der Meulen, A. van Loon en M. van der Meulen van Sneek, A. de Jong van Bozum en J. Starkenburg van IJsbrechtum. Gisteren werden de twee eerste getuigen gehoord in ’t geding tusschen de heeren H., van Paterswolde en K., alhier, over een sloot- quaestie tusschen hunne perceelen aan den Stationsweg. In de gisteren gehouden zitting van den voor de Geschillen van Staatsraad Asser rap- baar misvormd. Revisie. Men verzekert, dat het nieuwe feit, dat door den wegens den moord van het knaapje Boogaard ver oordeelden De Jongh zal worden bijgebracht om tot herziening van het veroordeelend arrest te geraken, hierin moet bestaan, dat niet hij den moord heeft gepleegd, doch een ander persoon, diende veroordeelde wegens de be trekking, waarin bedoelde persoon tot zijn zuster stond, niet wilde verraden. Thans echter, nu die zuster sinds jaren overleden is, zou de aanleiding verdwenen zijn om langer het stilzwegen te bewaren. In verband hiermede wordt herinnerd dat De Jongh, bij de behandeling zijner zaak aanvankelijk heeft volge- houden onschuldig te zijn, doch ook na z’n bekentenis heeft doen doorschemeren, dat er omstandigheden waren die hem dwongen de volledige waarheid te verzwijgen. Nader wordt nu in aansluiting met het vorige bericht gemeld, dat een der gronden van de revisie-aanvraag van de Jongh, veroordeeld wegens moord op het knaapje Boogaard, is, dat de destijds na den moord in het duin opgenomen voetenmaat van den dader verschilt met de maat van De Jongh ’s voeten. SNEEK, 7 Mei. Boterprijs le keur f 42.50. Aanvoer 99,13/„. Vereeniging: le keur f 42,50 ft f 2e keur f 42,— a f 3e keur f 41,f 4e keur f 40,— a f Laagste keur f Fabrieksboterf 41,50 a f 42, Aan voer 43/a, 78/8. Nagelkaas f 12,50 f 17.—. Kanterkaas f f Aanvoer 621 Kilo. Aan de Veemarkt waren heden aangevoerd: 897 Koeien, 7 Stieren, 236 Kalveren, 222 Nuchteren kalve ren, 754 Schapen, 1306 Lammeren, 129 Varkens, vette en magere Biggen, 260 Kleine biggen, 0 Paard. Prijs der Koeien f 100 a f 235Stieren f 60 a f 80 Kalveren f 18 a f 55 Nuchteren Kalveren f5 A f 8; Schapen f 13 a f 24; Lammeren f5 f 9Varkens, vetteen magere biggen f 25 a. f 75; Kleine Biggen f 7 a f 14 Paarden f f Vette koeien 24 a 28 ets. idem kalveren 27 a 35 ets. Idem varkens 20 a 22 ets. Idem biggen, Lon- densche Markt 19 a 20 ets. Idem schapen 00 a 00 ets. Alles per kilo. De handel in koeien gewild. Vette kalveren prijshoudend. Varkens gewild. Biggen Londensche markt idem. Schapen fleurig. Lammeren stadig. Raad van State, afd. Bestuur, werd door port uitgebracht: le. inzake het beroep, ingesteld door E. Blindeman te Sneek tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd tot oprichting van een bewaar plaats van lompen in het perceel, gelegen ach ter zijn woning aan de Gedempte Pol. De Staatscourant bevat de statuten van de Sneeker Coöperatieve Productie- en Ver- bruiksvereeniging Werkmansbelang», alhier. De Proc.-Generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. G. A. Visscher, heeft conclusie genomen in het geding tusschen de voogden van het Old-Burger Weeshuis te Sneek, appel lanten, en de heeren Overmeer c. s., geïntimeer den, waarbij het de vraag betreft of appellan ten bevoegd waren den parallelweg langs den stationsweg te Sneek, bij de Zweminrichting en de Parkbuurt, dien geïntimeerden gebruikten als uitgang van door hen aan dien weg ge bouwde woningen naar den openbaren weg, af te sluiten. De Rechtbank alhier had hun eisch toege wezen, waarbij zij vorderden dat nu appellanten die afsluiting zouden verwijderen; maar de Proc.-Generaal betoogt dat appellanten, door dien weg af te sluiten, alleen gebruik hebben gemaakt van hun recht als eigenaars en geen wetsbepaling hebben overtreden, zoodat de ingestelde eisch ongegrond is. Spreker conclu deert daarom, dat het Hof het vonnis zal ver nietigen, aan eischers hun eisch zal ontzeggen en hen veroordeelen in de kosten van het geding. Uitspraak 19 Juni a.s. De heer Cooper (Kuipers) kwam Don derdag j.l. uit Amerika te Akkrum aan en werd er zeer feestelijk afgehaald en verwel komd. ’s Avonds bracht men een serenade. Morgen, Woensdag, zal de inwijding van de Coopersstichting plaats hebben. Tot bijwoning van de morgen plaats heb bende feestelijke inwijding worden enkele auto riteiten genoodigd de a.s regenten, de familie van den stichter, de leden der feestcommissie met hunne dames. Tal van volksspelen zullen plaats hebben allen inwoners van Ütingeradeel (voornaamste dorpen: Akkrum en Oldeboorn) mogen deelnemen aan de wedstrijden. Op ’t programma staat o.a. fietsrijden met en zonder hindernissen, ringrijden op rijwielen (dit voor dames) en een >wildebargejacht.« Voor de kinderen staat er een draaimolen. Na inwijding en bezichtiging van gebouw en terreinen zal de heer Cooper zijne gasten een diner aanbieden in ’t hötel «Fortuin». Een paar dagen na ’t feest vertrekken de fa milieleden van den heer Cooper naar Zwitserland en daarna naar Parijs. De heer Cooper zelf zal nog eenigen tijd te Akkrum vertoeven. Laten we nog aanstippen, dat onze vroegere stadgenoot, de heer P. van der Meulen, voor zitter der feestcommissie is. D. Z., van Kampen, eigende zich onlangs een fiets toe van de te Heerenveen bestaan de fabriek. Te Leeuwarden beleende hij die I le door den Heer Rechter-Commissaris in het faillissement van K. de Vries Ezn., voormalig manufacturier te Sneek, goed gekeurde uitdeelingslijst ligt vanaf heden, gedurende tien dagen ter kostelooze inzage van de schuldenaars ter Griffie van de Ar- rondissements-Rechtbank te Leeuwarden en «in afschrift» van het Kantongerecht te Sneek. De Curator, P. C. ANDREtE. SNEEK. De leden van de Kiesver. «Sneek» (vooruitstr. lib.) en verschillende belangstellen den in ons district vergaderden Zondag in «Amicitia.» Het gros was als volgtmr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle, H. P. N. Halbert sma te ’s-Hage, mr. Ph. de Kanter te Haar lem, mr. C. C. Paehlig, alhier, en mr. J. Sickenga fiets voor f25 en wist in die stad een half- sleten rijwiel te krijgen, waarmee hij richting- Stiens peddelde. Onderweg werd de buiten band defect en zoo kwam hij, ’t stalen ros aan de hand, in Stiens. ’t Trof er mooi, want ’t was juist kermis, ’t Rijwiel werd in een her berg gezet en ’t ging de kermis op. Toen hij in de herberg terugkwam, betaalde hij zijne verteringen en leende even in 't dorp een fiets. Daarmee verdween hij opnieuw. Het rijwiel van de Heerenveensche firma werd te Leeuwarden door de politie in beslag genomen. Te Leeuwarden werden Vrijdag pl. m- 12.000 kievitseieren aangevoerd; prijs 13 tot 16 cent. Handel levendig; veel vraag, voor al naar Frankrijk en Engeland. Zoo goed als zeker wordt dr. J. Schok- king te Koudum (Chr. Hist.) Tweede Kamer- candidaat in ’t district Harlingen en dr. De Visser (ook Chr. Hist.) in ’t district Schoter- land. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in ’t district Weststellingwerf heeft tot candi daat voor de Tweede Kamer gesteld den heer dr. H. Blink, te ’s-Gravenhage. is een zeer geschikt cadeau bij verschillende gelegenheden. Wij kunnen mededeelen, dat thans door den Mi- nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ter advies aan de verschillende Kamers van Arbeid gezonden is een wetsontwerp ter wettelijke verzekering van werk lieden tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en invaliditeit. Verzekeringsplichtig zullen zijn alle personen in een dienstbetrekking en kleine ondernemers, die niet meer dan f 1200 per jaar verdienen; de verzekeringsplicht begint met het 16e en eindigt met het 65ste jaar. Werkgevers en verzekerden zullen ieder de helft der premie betalen. De loonen zullen in vijf klassen verdeeld worden (beneden f 240, f 450, f 700, f 950 en boven f 950 met premies van 20, 24, 32, 40 en 48 ct. per week)! de rente zal belangrijk hooger zijn dan de door de be kende Staatscommissie voorgestelde. De staat zal in de eerste vijftig jaren jaarlijks twee millioen gulden bijdragen. Tel. Gisteren werd het nieuwe wandelhoofd te Sche- veningen geopend in de hooge tegenwoordigheid van Prins Hendrik, terwijl een 600-tal genoodigden uit de eerste kringen aanwezig waren. Deze wandelpier is een nieuwe attractie voor de badplaats en zoo kan zij wedijveren met andere groote badplaatsen. Zij is buitengewoon stevig gebouwd, loopt een heel eind in zee op en eindigt in een plat form met rotonde, ’s Middags en ’s avonds wordt op dat platform muziek gemaakt en ’s avonds is hetgeheele wandelhoofd electrisch verlicht. Prins Hendrik doopte het met den naamWandel hoofd Koningin Wilhelmina. Volgens de »N. R. Crt.» vertrok gisteren het nieuwe pantserdekschip Utrecht uit Vlissingen naar de Middellandsche Zee met achterlating van een ma troos, die majesteitsschennis pleegde en geboeid per spoor werd vervoerd. Overreden. Zaterdag-middag werd in de Violen straat te Hilversum een kind overreden. Des avonds was het overleden. Staking te Enschede. Zondag vergaderden de sta kende schildersknechts. Met kleine meerderheid van stemmen werd besloten onderhandelingen met de pa troons te openen en dit bij hen aan te vragen, hetgeen dezen, naar wordt beweerd, van de stakers eischen. Verdronken. Uit het water aan de Delftsche vaart te Rotterdam is opgehaald het lijk van een 17-jarigen glazenwasscher, die sedert acht dagen vermist werd. Een oudje. Den 9en Mei a.s. zal de oudste man van Nederland, Johannes Soethout te Zundert (N.-B.), 102 jaar oud worden. Soethout is een krasse grijsaard, die altijd hard ge werkt heeft. Een kind verbrand. Te Harderwijk is Zaterdag het achtjarig dochtertje van zekeren K., toen het haar klee- ren bij het vuur wilde drogen, met de vlam in aanraking De Engelschen kunnen geen overwinningen seinen. In West-Transvaal, waar eigenlijk de Boeren geheel meester zijn, waar Zeerust met zijn Eng. bezetting ge regeld door de Boeren is ingesloten, waar, eenige weken geleden, de Eng. zoo’n groote overwinning heet ten te hebben behaald, (waarop wel wat viel af te din gen), in West-Transvaal dan, daar zou ’t nu wezen. Bij Hartebeestfontein, waar die groote Eng. overwin ning toen plaats had, was nu De la Rey met 4 a 5000 Boeren sterk verschanst. Generaal Babington had hen al eens willen aanvallen, maar de Boeren waren te sterk. Een telegram uit Johannesburg, van 3 Mei, meldt, dat de generaals Methuen en Rawlinson met troepen aanrukken, om Babington te helpen. Men acht ’t onmogelijk, dat de Boeren, die geen kanonnen meer hebben, de stelling kunnen behouden. De Eng. hoopten dus nog eens een slag te slaan. Maar, nu meldt een telegram uit Klerksdorp (dicht bij Hartebeestfontein), gedateerd 6 Mei, dat de Boeren de stelling verlaten hebben en in verschillende rich tingen zijn weggetrokken. Een groot aantal, onder De la Rey, trekt naar het zuiden. Officiëele verliezen in Aprilgedood 8 officieren en 120 man, gewond 20 off. en 206 man, gevangen 3 off. en 93 man. De verhooren te Londen over de schadeloosstelling a»n de verbannen Hollanders, Duitschers en Oosten rijkers vorderen niet snel. Rosmaed, 6 Mei. De Boeren hebben bij Taaibosch een trein genomen door 't opbreken der rails. Er was daardoor 12 uren vertraging in den treinenloop. Bij Mortimer,in district Cradock, (Kaapkolonie) na men de Boeren een goederentrein, door de spoorlijn op te blazen. De schade werd gauw hersteld. De Boe ren verdwenen. Twaalf Engelschen kwamen Donderdag bij Cradock in de knel. De paarden werden gedood en een luitenant met 7 man eerst gevangen genomen en later in vrij heid gesteld. Milner is Zaterdag te Kaapstad aangekomen, vermoeid en afgetobd, maar overigens welvarend. Van Transvaal tot de Oranjerivier reed zijn trein tusschen twee ge pantserde treinen in, later ging alleen een locomotief vooraf. Het Hof te Dordrecht (Kaapkolonie) heeft van 376 ingeschreven kiezers (»2e klas opstandelingen») er 374 veroordeeld tot verlies van stemrecht voor den tijd van 5 jaar. Volgens berichten, die dr. Muller, vertegenwoordi ger van den Vrijstaat, gekregen heeft, zijn er nog 24.000 Boeren en uitlanders in ’t veld, waarvan de helft Vrijstaters. Maandag 13 Mei begint de 5e of laatste klasse der 366e Staatsloterij, waarin al de volgende hooge Prijzen en Premiën moeten uitkomen, als: f 100.000, f50.000, f30.000, f25.000, f 15.000, f 10.000, f 5000, f3000, f 2000, 3 a f1500, 55 a 1000 enz. Zoolang de geringe voorraad strekt, loten te bekomen bij Half lot f 35.vijfde lot f 14.tiende lot f7,twintigste lot f 3.50. Naar buiten tegen toezending van postwissel met 5 ct, voor frankeeren. i Sunlight Zeep LOTERIJ. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 3