e. MMS- BH AüVmWlEBLAD 18. IK M, n, 11)0118NM El MNÏilEffi. OPKOMST ONDER DE WAPEMEH. T. De Gelukzoekers. Schutterij. Zaterdag 11 Mei 1901. 56e Jaargang. r l No.138. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Officieele Advertentiën. FEUILLETON. 6 BEKENDMAKING. I ie dee- 30 Juli tot 26 Ie, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e Compagnie van 13 ding Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Doka Duncker. der aar. en I niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van een geboorteakte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrij ving naar behooren geschiede. Sneek, den 23 April 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Ie Compagnie 2e lem. 53 Het jonge mensch zei dat alles heel kalm, zonder eenige gemaaktheid, maar altijd op den hem eigen natuur lijk klagenden, stotterenden toon. Daarbij zag hij er erg uitgeput uit, als iemand die door hongeren nood gekweld wordt. «Komaan, ga daar toch een oogenblik zitten,* zei Martha, op een stoel wijzende. «En als gij zeggen wilt en mij de schuldbekentenissen toonen van wat mijn man aan uwe familie schuldig is, dan zal ik trachten, dat alles zoo spoedig mogelpk vereffend wordt.* »Het betreft termijn-betalingen, mevrouw de barones. Op den eersten April, kort voor den dood van mijn vader, was de laatste termijn vervallen.* Friedberger haalde een zeer beduimeld stuk papier uit de portefeuille, dat hij haar overreikte. ’t Was een schuldbekentenis met da onderteekening van haar man ten bedrage van 16666% mark, welke den verloopen eersten April vervallen geweest was. Martha deed alle moeite, het gevoel van beschaming en verachting, dat bij haar oprees, voor het jonge mensch te verbergen. Ondanks de aanzienlijke rente, ondanks de buitenge wone toelage die haar vader hem verzekerd had, on danks herhaalde verzekeringen van het tegendeel, had bodewijk weer geld opgenomen, had hij niet geschroomd ting BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1901 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1876, om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe ter Secretarie dezer gemeente zal worden gevaceerd op Woensdag 15 Mei 1901. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden ge bracht dat diegenen, welke vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1867 tot en met 1875, waartoe zij volgens hun ouderdom be hooren, dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle Neder landers, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te ves tigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan; dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwe zig is; dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e.k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de schutterijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschre ven en door den Schuttersraad tot eene geldboete ver wezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente Martha schrikte op uit haar sombere overpeinzing. «Neem mij niet kwalijk. Natuurlijk moet gij uw geld hebben. Zoodra mogelijk. Ik zal heden nog met mijn vader spreken. Kan ’t wachten tot morgen avond Ik denk dat mijn vader ’t u tegen dien tijd wel zal kunnen verschaffen. Hij kan zich immers met mijn man in telegrafische verbinding stellen.* De kleine man boog maar al door, niet in staat een woord uit te brengen. Ja, die Halands, dat waren eerst menschen! Hij begreep niet waarom zijn vader zich niet reeds eerder tot hen gewend had, indertijd reeds toen hij den baron naar Biesenthal had moeten nareizen. Op dit oogenblik begon de kleine Alexander zich in zijn met kantwerk behangen mandenwagentje te be wegen. Een ongekunsteld, goedhartig lachje vertoonde zich om Fiiedbergers mond. «Zoo’n kindje is een zegen, mevrouw de barones. Zou ik van op een afstand den kleinen heer baron wel even mogen zien? Ik houd toch zoo dolveel van kinders!” Martha knikte zwijgend. Wat kon die kleine, ineen gedrongen, goedhartige man er aan doen, dat hij haar zoo’n pijnlijke beschaming moest bezorgen I Op de teenen sloop hij tot in de nabijheid van het wagentje. Lachende wiegelde hij het dikke, plompe hoofd. «Een mooi en een gezond kindje, God bescherme ’t. Mevrouw de barones is moeder mevrouw de barones zal wel begrijpen, dat men eene moeder niet in ellende zal laten zitten ter wille harer kinders «Ik begrijp alles. Voor zoover ’t aan mij ligt zal de zaak zoo spoedig mogelijk de wereld uit.* «Mijn onderdanigsten, eerbiedigsten dank, mevrouw de barones.* Met een laatste, stijve buiging had het kleine man- De Burgemeester van Sneek, Gezien de missive van den Heer Commissaris der Koningin in Friesland, van den 25 April 1901, le Af- deeling M/8 no. 596 (Prov. blad no. 48) betreffende opkomst in werkelijken dienst van verlofgangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1897,1898 en 1899; Roept bij deze op de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers van de Militie te land, behoorende tot de hieronder vermelde lichtingen en Korpsen, om zich dit jaar op de hierna aangegeven tijdstippen, uiterlijk ’s namiddags ten 4 ure en de miliciens-vestingtele- grafisten vroegtijdig (vóór 1 uur namiddags), bij hun Korps in werkelijken dienst te begeven, te weten A. De verlofgangers der lichtingen 1897 en 1898, behcorende tot het Reg. Grenadiers en Jagers le, 2e, 4e en 5e Bataljon van 5 Augustus tot en met 3 September. le Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 12 Augustus tot en met 10 September. 2e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 29 Augustus tot en met 27 September. 3e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 29 Augustus tot en met 27 September. 4e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 16 Augustus tot en met 14 September. 5e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 12 Augustus tot en met 10 September. 6e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 29 Augustus tot en met 27 September. 7e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 26 Augustus tot en met 24 September. 8e Regiment Infanterie le, 2e, 3e en 4e Bataljon van 12 Augustus tot en met 10 September. B. De verlofgangers der lichting 1898, behoorende tot het Regiment Grenadiers en jagers. 3e Bataljon, 7, der 4e Comp, van 13 Mei tot en met 11 Juni. 3e Bataljon, 1/, der 4e Comp, van 1 Juli tot en met 30 Juli. 3e Bataljon, le, 2e en 3e Comp, van 2 September tot en met 1 October. le Regiment Infanterie 5e Bataljon van 26 Juli tot en met 24 Augustus. 2e Regiment Infanterie 5e Bataljon van 16 Juli tot en met 14 Augustus. 3e Regiment Infanterie 5e Bataljon van 16 Augus tus tot en met 14 September. 4e Regiment Infanterie 5e Bataljon van 1 Augus tus tot en met 30 Augustus. 5e Regiment Infanterie 5e Bataljon van 26 Juli tot netje het vlierboschje verlaten. Martha keek hem nog eenige oogenblikken na. Zij zag de ineengedrongen, breed geschouderde gestalte met den opvallend sterken nek en het eigenaardig ronde hoofd tusschen de boomen verdwijnen, en toen nam zij een schaar, die in haar werkmandje lag, en knipte het grijze couvert door. Een gezegeld papier viel haar tegemoet. Zooals zij reeds op ’t eerste gezicht zag een wederzijds contract, door Friedberger en haar man onderteekend en opge maakt in Januari van ’t vorige jaar. Die datum be zorgde haar eene kleine verlichting. Die overeen komst bestond dus reeds, vóór Lodewijks kennismaking met haar. Het betrof dus oude, wel is waar voor haar vader zeer ten onrechte verzwegen verplichtingen en geen nieuwe, achter haar rug aangegaan. Zij streek het sterk gevouwen vel papier vlak, om het te lezen, toen de kleine in zijn wagen onrustig begon te worden. Martha ging opstian en naar het kind toe. Terwijl het daar zoo, boos met handen en voeten slaande, voor haar lag, meende zij voor de eerste maal in zijne trekken een sterke gelijkenis met zijn vader te bespeuren. En het in bare armen beslissende dacht zij er over na, dat die gelijkenis een gevaarlijk geschenk was. Het overerven van het physische deel staat ge woonlijk in nauw verband met dat van het phychische. Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. en met 24 Augustus. 6e Regiment Infanterie 5e Bataljon van 29 Juli tot en met 27 Augustus. 7e Regiment Infanterie 5e Bataljon van 12 Augus tus tot en met 10 September. 8e Regiment Infanterie 5e Bataljon der 4e Comp. van 31 Mei tot en met 29 Juni. 8e Regiment Infanterie 5e Bataljon le, 2e, 3e en der 4e Comp, van 26 Juli tot en met 24 Augustus. le, 2e en 3e Compagnie Hospitaalsoldaten van 28 Augustus tot en met 26 September. le, 2e en 3e Regiment Huzaren van an met 2 September. le Regiment Veldartillerie 7, der le, der 2e, der 3e, der 4e, der 5e en der 6e Batterij van 5 Juni tot en met 9 Juli. 7, der le, der 2e en der 3e Batterij van 22 Juli tot en met 24 Augustus. 7, der 4e, der 5e en der 6e Batterij van 7 Augus tus tot en met 10 September. 7S der Treinafdeeling van 17 Juni tot en met 20 Juli. «22 Juli 24 Aug. «26 Aug. 28 Sept. 2e Regiment Veldartillerie: 12 Juni. 9e Compagnie van 20 Juni tot en met 20 Juli. 10e Comp, van 8 Augustus tot en met 7 September. 2e Regiment Vesting-Artillerie le, 3e, 5e, 8e en 9e Compagnie van 24 Juni tot en met 24 Juli. 4e Compagnie van 9 Juli tot en met 8 Augustus. 6e Compagnie van 27 Juni tot en met 27 Juli. 2e en 7e Compagnie van 29 Juli toten met28 Aug. 10e Compagnie van 19 Augustus tot en met 18 Sept. 3e Regiment Vesting-Artillerie. le, 2e, 3e, 4e en 5e Compagnie van 28 Mei tot en met 27 Juni. 6e, 7e, 9e en 10e Compagnie van 26 Augustus tot en met 25 September. 8e Compagnie van 3 Juni tot en met 3 Juli. 4e Regiment Vesting-Artillerie le, 5e, 8e, 9e en 10e Compagnie van 24 Juni tot en met 24 Juli. 2e, 3e, 4e, 6e en 7e Compagnie van 24 Juli tot en met 23 Augustus. Korps Pantserfort-Artillerie. le Compagnie van 24 Juni tot en met 24 Juli. 2e Compagnie van 1 Juli tot en met 31 Juli. 3e Compagnie van 29 Mei tot en met 28 Juni. 4e Compagnie van 1 Juli tot en met 31 Juli. Korps Genietroepen: le, 2e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e Compagnie van 3 Juli tot en met 6 Augustus. 3e Compagnie van 28 Augustus tot en met 1 October, van de 9e Compagnie a. de Miliciens-vestingtelegrafisten, die hebben vol daan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13 van 2 September tot en met 11 September. h. de Miliciens-vestingtelegrafisten, die niet hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13, en de Miliciens-adspirant-vestingtelegrafisten van 12 Augustus tot en met 14 September. o. de Miliciens, geen Vestingtelegrafist of Adspirant- vestingtelegrafist zijnde van 12 Augustus tot en met 14 September. Voorts worden de betrokken verlofgangers herinnerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen a. voorzien te zijn van al de voorwerpen van klee- ding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen; b. hun verlofpas vóór het vertrek naar het korps te doen afteekenen, en c. zich een of twee dagen vóór den dag, waarop zij bij hun korps moeten zijn, ter Secrectarie der Gemeente te vervoegen tot het bekomen van daggeld en vervoer- bewijzen, voor zoover daartoe termen bestaan. Zjj die wegens ziekte niet aan deze oproeping op den bepaalden tijd kunnen voldoen, zullen van hunne opkomst in werkelijken dienst niet voor diligent wor den gehouden, maar zijn verplicht om: 1. van hunne verhindering tijdig ter Secretarie der Gemeente te doen blijken, door inlevering van een geneeskundige verklaring, en 2. om zich terstond na het herstel naar hun korps te begeven. haar en haar vader op nieuw voor te liegen De kleine, op den kant van den stoel zittende, de saamgevouwen viltenhoed nog altijd tusschen de knieën, de brieventasch in de hand, eerbiedigde het getroffen zwijgen van Martha. Na een poosje vroeg zij «Weet gij niets naders van deze zaak Friedberger ontkende. «Vader was heel discreet waar ’t de heeren cava liers hetrof.* Martha kreeg een kleur. De kleine voelde dadelijk, dat hij, om zijn vader te prijzen, een domheid gezegd had, maar hij bezat ge noeg tact, de zaak door eene verontschuldiging niet nog erger te maken. Hij scharrelde weder in zijn brieventasch om en haalde thans een grijs, gesloten vierkant couvert te voorschijn met de daarop gedrukte firma van den agent, Voorzichtig reikte hij met zijn korte, dikke vingers het couvert over aan Martha. «Wellicht kan mevrouw de barones daaruit iets ge waar worden over den aard der zaak. Ik zou anders de vrijheid genomen hebben, het bij mijnheer den directeur te bezorgen.* «Neen, neen, geef maar hier.* Martha greep er haastig naar. Het couvert was met min of meer onvaste hand geadresseerd«Aan de familie Haland.* Met brandende oogen staarde Mar tha er op. Friedberger was opgestaan. Alsof hij ’t zich tegen zijn zin moest af persen, vroeg hij aarzelend en ge drukt «Wanneer, mevrouw de barones, zou ik op betaling mogen rekenen ’t Is maar met het oog op moeder en mijn broers en zusters.* le, 3e en 5e Batterij en 7, der Treinafdeeling van 10 Juli tot en met 13 Augustus. 2e, 4e en 6e Batterij en 7, der Treinafdeeling van 26 Augustus tot en met 28 September. 3e Regiment Veldartillerie: le, 2e, 4e en 5e Batterij en Treinafdeeling van Juli tot en met 29 Augustus. 3e en 6e Batterij van 30 Aug. tot en met 3 Oct. Korps Rijdende Artillerie le Batterij van20 Mei toten met 22 Juni. 2e «24 Juni 27 Juli. Korps Pontonniers: van 25 Juni tot en met 25 Juli. 30 Juli 30 Augustus. Korps Torpedisten le Peloton van de le Compagnie (plaats van op komst Fort de Ruyter), 2e Peloton van de le Com pagnie (plaats van opkomst Hellevoeisluis), le Peloton van de 2e Compagnie (plaats van opkomst Fort aan den hoek van Holland), 2e Peloton van de 2e Com pagnie (plaats van opkomst den Helder), van 6 Aug. tot en met 9 September. Korps Genietroepen. le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e Compagnie van 13 Juni tot en met 17 Juli. Van de 9e Compagnie: a. de Miliciens-vestingtelegrafisten, die niet hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13, en de Miliciens-adspirant-vestingtelegra- fisten van 12 Augustus tot en met 14 September. b. de Miliciens, geen Vestingtelegrafist of Adspi- rant-vestingtelegrafist zijnde van 12 Augustus tot en met 14 September. C. De verlofgangers der lichting 1899, behooren de tot het le Regiment Vesting-Ai tillerie. le, 2e, 3e en 4e Compagnie van 12 Augustus tot en met 11 September. 5e, 6e, 7e en 8e Compagnie van 13 Mei tot en met :ven igen Alien rei- tus- aam roiie 1 ver- I.H. uit- X.R- baar zijn, gen, Ft te abri- i idsel «i 1. leze i. COURAN r. b i,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1