I t a r f KENNISGEVING. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Binnenlandsch Nieuws. HOUCKAMA LEEN. NATIONALE MILITIE. H. geslagen. v 1 meer Tot 17 Mei bestaat nog gelegenheid te teekenen op de door ’t dagblad »De Telegiaaf< kosteloos rondge zonden formulieren. Brand. Door onbekende oorzaak is Woensdagavond te Waalwijk de Israëlietische Kerk tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen dat het weldra oversloeg op drie belendende huizen, be- Naar we vernemen heeft de heer Mr. Okma de candidatuur voor de Tweede Kamer in dit district aanvaard. v n 1 r z v V 1c z tl bij opkomst met spoed. Sneek, den 1 Mei 1901. De Burgemeester voornoetnd, ALMA. e fi ’t 1; ii Een gevaarlijke vereeniging. Men schrijft aan het »Haarl. Dbl.«: »Het volgende vermakelijke geval heeft zich voorge- woond door acht gezinnen. Ook deze gebouwen werden een prooi der vlammen. De inboedels werden groo- tendeels gered. Alles is verzekerd. Uit eene nadere mededeeling blijkt ons, dat de brand niet in de kerk ontstaan is maar in de stalhouderij van de Erven de Groot te Besoyen. Door den grooten voorraad brandbare stoffen was weldra de vuurgloed zoo hevig, dat spoedig de Israëlie tische Kerk, het koffiehuis »Het Hof van Holland*, be woond door J. de Groot en een huis van den smid P. v. d. Elshout, waarin ook verschillende gezinnen woon den, door het vuur werden aangetast. Ook alle achter deze panden gelegen schuren en bergplaatsen stonden in een oogwenk in lichte laaie. Daar het vuur zich zoo snel over alle gebouwen uitstrekte, is er weinig gered en kwamen bij de Erven de Groot een paar kalveren in de vlammen om. De schade is zeer aanzienlijk en slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt. De Israëlietische kerk was vóór 15 jaren gebouwd en in Moorschen stijl opgetrokken. Tot voor 10 jaren was zij in gebruik bij alle Israëlieten van Waalwijk, Besoyen en Sprang, totdat eene scheuring ontstond en de dissi dente fractie eene nieuwe Synagoge bouwde in de ge meente Waalwijk. Daar de kerk het laatst werd aan getast, konden alle zaken van waarde worden gered. denen, niet voorzien is voorwerpen; 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een an der toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbe palingen van art. 144 der aangehaalde wet ten streng ste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek, den 10 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoetnd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Studiebeurs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen, die behooren tot het geslacht van den Stichter van het Houckama- Leen te Bolsward, dat de Bestuurders-Collatoren van dat lefen voornemens zijn, een deel der inkomsten te begeven aan een bekwamen Scholier uit het geslacht van den Stichter, waarvoor de belanghebbenden zich ter mededinging moeten aangeven bij Dr. C. J. Nie- meijer te Bolsward, vóór den eersten Juni a. s. Sneek, 9 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoetnd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Inspectie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek, Gelet op het besuit van den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie van den 7 Mei 11. Ie Afd. M. en S. no. 658 (Prov. Blad no. 57) brengen ter open bare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag, den 14 Juni e. k., des voormiddags ten 10 ure, bij het waaggebouw; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te ne men alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens- Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April j.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren; dat de verlofgangers, behoorende tot de lichting van 1894, voor zoover niet gepasporteerd, ook verplicht zijn zich aan het onderzoek te onderwerpen; dat de verlofganger bij dat onderzoek moet versche nen in uniform gekleed, en vooraien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: 1“. die, zonder geldige redenen, niet bij het onder zoek verschijnt; 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige re denen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde SNEEK. Vrouw J. was eerst bij ’t boel- goed in ’t Hooghuis geweest en bezocht toen dat in de Scharnesteeg bij B. Visser. Hier kwam zij zoo ongelukkig te vallen, dat de eene arm bij den pols gebroken werd. Donderdag 16 Mei, Hemelvaartsdag, zal alhier vanwege de Soc. Geh. Onth. Prop. Club een openluchtmeeting voor Geheelonthouding worden gehouden, waarvoor als sprekers zijn uitgenoodigd Prof. Dr. J. van Rees en T. Luitjes. Geslaagd te Leeuwarden (onderwijzers examen) mej. IJ. Bakker, te Sijbrandaburen. Mevr, de Wed. Leempoel v. d. Brugh Visser, van Lemmer, die ’t ernstigst werd verwond bij ’t spoorwegongeluk op 24 April, heeft Woensdag nagenoeg hersteld ’t Stads ziekenhuis te Leeuwarden kunnen verlaten en is naar Lemmer teruggekeerd. De heer L. Hertzberger, alhier, is tot vol komen herstel naar een andere plaats vertrok ken. Voet- en handwonden zijn genezen. Een der oogen eischt nog voortdurende zorg, als ook ’t geheele gestel, dat bij ’t ongeluk zeer geschokt werd. De heer G. H. van Kasteel, predikant te Oppenhuizen, heeft bedankt voor Harmelen (Ger. Kerk). Bij de Woensdag alhier gehouden aan besteding ten gemeentehuize van Wymbrit- seradeel van het af breken van het bestaande en het daar ter plaatse bouwen van een nieuw schoolgebouw te Wolsum, was ingeschreven door: W. Rijpma te Workum f 3478, R. A. Posthumus te Tjerkwerd f 2348, W. G. de Boer te Oppenhuizen f2329, A. G. Visser te Ijlst f 2291, A. P. Wiersma te Gaastmeer f 2288 en door Tj. Hofman te Sloten f 2249, aan wien het werk is gegund. Terzelfder plaats en tijd had de aanbesteding plaats van het glas- en verfwerk van boven genoemd schoolgebouw. Slechts één inschrij- vingsbiljet was ingekomen van G. de Vries te Wolsum voor t 130, aan wien het werk is gegund. Vrijdag 3 Mei is alhier in den ouderdom van 74 jaren overleden de heer dr. K. Dorama. Tientallen van jaren was de overledene de dokter voor zeer velen in en om Sneek en stond hij èn als geneesheer èn als mensch zeer hoog aangeschreven. Met hem is heengegaan. Tientallen van jaren, zeiden we, en te recht. Reeds den 13 Aug. 1850 vestigde dr. D. zich alhier als heelmeester, werd den 16 Aug. d. a. v. bevorderd tot chirurgijn en promoveerde den 16 April 1859 te Groningen tot doctor. Gedurende bijna 40 jaren (eerst in den laat- sten tijd praktiseerde hij niet meer,) nam hij hier de praktijk waar en de talrijke patiënten zul len ’t allen getuigen, met toewijding, vol ijver. Dinsdag had onder zeer veel belangstelling de teraardebestelling plaats op de algemeene begraafplaats, alhier. Namens collega’s voerde dr. Bouma het woord en herinnerde met bij zondere waardeering de groote verdiensten van den overledene, wien velen nog lang dankbaar zullen blijven gedenken. Tal van kransen bedekten de lijkkist. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek, brengen ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet ter openbare kennis, dat aan PETRUS SPOELSTRA, van beroep zilversmid, wonende te Sneek en zjjne recht verkrijgenden, vergunning is verleend tot het oprich ten eener Zilver smederij in het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 1178, staande aan de Galigastraat, Wijk 9 no. 91. Sneek, den 9 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Een motie-Van Dedem, de regeering uitnoodi- gende, om van Rijkswege te zorgen, dat alle provinciale, gemeentelijke en particuliere tollen op land- en water wegen werden afgeschaft, werd gisteren door de Tweede Kamer aangenomen met 50 tegen 19 stemmen. Minister Pierson, wijzende op de kosten (15 ton), zei dat dit niet zonder belastingverhooging kon ge schieden, en achtte zich door het aannemen der motie niet gedrongen, een wetsontwerp, als deze motie be doelt, in te dienen. Dinsdag a.s., na de pauze, zal de Tweede Kamer over de Onderwijswetten stemmen. Dinsdag jl. nam de Tweede Kamer de nieuwe Legerwet aan met 59 tegen 38 stemmen. Daarna werd ook de Landweerwet aangenomen. Na de stemmingen feliciteerde o. a. ook de heer Van Gilse, een tegenstemmer, den minister van oorlog, ge neraal Kool, met zijn succes. Wij vernemen, dat bij de Tweede Kamer is in gekomen het ontwerp betreffende de droogmaking van de Zuiderzee. De groote Protest-meeting, waarvoor alom in den lande, duizenden handteekeningen bewijzen geven van de groote sympathie van zoovele Nederlanders met ’t doel dier meeting, zal gehouden worden op 20 Mei a.s. daan. Hier in Haarlem bestaat, zooals men weet, een Natuur-historische Vereeniging, waarvan lid zijn enkele plant- en dierkundigen, alsmede een paar doc toren in de scheikunde, samen misschien 10 leden vormende. Nu was onlangs per advertentie bekend gemaakt dat een dezer dagen een gezamenlijke duinwandeling gemaakt zou worden en dat men verzocht werd saam te komen aan de Zjjlbrug hier te Haarlem. Aldaar aankomende, de een met een botaniseertrommel, de ander wellicht met een kapellennet, vonden de excur- sionisten een politiemacht van zes man onder bevel van een inspecteur. Of men gedacht heeft aan een Meibetooging of wel aan een anarchistischen aanslag op een konijnenhol? Wel verdient de politie een woord van lof voor hare vaderlijke zorg.* Gisterenmorgen half negen geraakten te Amster dam op ’t rangeerterrein van het Oostereiland der Holl. Sp. M.pij de wagenpoetsers P. Brugman en S. Vosding onder een achteruitrijdenden trein van den Staatsspoor, die zich formeerde. Het linkerbeen van laatstgenoem de werd afgereden en de eerste kreeg een ernstige hoofdwonde. Beiden werden per brancard naar ’t Bin nengasthuis vervoerd. De aanvaring op den Amstel. De rechtbank te Am sterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van M. L. Mijssema, kapitein-stuurman van de stoom boot A. D. Verschure I, beklaagd van aanvaring van de tjalk Verwisseling, van schipper H. Texer, van Wilder- vank, en het door schuld veroorzaken van den dood van de vrouw en vier kinderen van genoemden Texer, hem schuldig verklaard aan het ten laste gelegde en hem veroordeeld tot gevangenisstraf voor één jaar. In het vonnis worden besproken de vragen of er aan varing heeft plaats gehad, of de aanvaring geschiedde door de stoomboot A. D. Verschure I en of de aanvaring te wijten was aan slechte zeemanschap en verregaande roekeloosheid, en al deze vragen bevestigend beant woord. De rechtbank nam aan dat de stoomboot dè tjalk eerst heeft ingevaren en dat door het daarop volgende wenden naar bakboord de planken zijn uitgerukt en de boot dus weer loskwam en kon doorvaren. Vermoedelijk zal de veroordeelde in hooger beroep gaan. De voorlezing van het vonnis duurde l1/, uur. Een ministers-ui. Het handjesgeven is mode in de Tweede Kamer. De legerwetten werden aangenomen en zelfs Van Gilse, een tegenstemmer, haastte zich minister Kool de hand te drukken. De afgevaardigde voor Dordrecht, Van Gijn, haalde er zijn motie over de Dordsche waterweg door en mi nister Leiy drukte hem de hand, doch de man van de schatkist, minister Pierson, keek als een spin. Gisteren verdedigde Van Dedem de afschaffing der tollen en sprak daarbij de hoop uit, ook van minister Pierson een handdruk te mogen ontvangen. Van Dedem’s motie werd aangenomen, terwijl Pierson vooraf duidelijk te kennen had gegeven, niet door die motie verplicht te zijn tot ’t indienen van een overeenkom stige wet. Dadelijk na aanneming van de motie-Van Dedem, stapte minister Pierson op den voorsteller toe en drukte hem de hand. Algemeene hilariteit I Zaak-v. Wezel. In de zaak van P., die 30 Mei a.s. voor het gerechtshof te ’s Gravenhage zal worden be handeld, wegens het ontvoeren van de jeugdige knapen Van Wezel en Endlich zijn vanwege het Openbaar Ministerie een 17-tal getuigen, waaronder deskundi gen, gedagvaard. Schwerin is in feestdos, om zijn hooge gasten, het Hooge Echtpaar uit Nederland, waardig te ontvangen en in te huldigen. Gisterenmiddag kwart voor één kwamen de Hooge gasten. De Groothertogelijke familie ontving hen aan het station. Militairen; muziek; Nederlandsch volks lied; groothertogelijke toespraak; enz. De overige vorstelijke personen gingen langs een anderen weg van ’t station naar het slot; de groote menigte wachtte op onze Koningin en Prins Hendrik, die afzonderlijk in een rijtuig met 6 paarden hunne feestelijke intocht hielden; overal hoch-geroep en ge jubel; de geheele weg afgezet door troepen; bij een eereboog hield de burgemeester een toespraak en over handigde zijn eega aan H. M. een bouquet. De zaak-De Jongh. Naar aanleiding van de revisie- aanvraag, door den gedetineerde De Jongh in zake het tegen hem gewezen vonnis, waarbij hij als moordenaar van Marias Bogaard is veroordeeld, meldt men, dat vol gens bewering van De Jongh niet hij, maar iemand die aan zijn zuster trouwbelofte had gedaan, den moord zou hebben bedreven. Dat zou een gewezen hotelhou der uit Scheveningen zijn die nog leeft. Deze zou de wacht hebben gehouden bij Marius in ’t duin, terwijl De Jongh op het in ontvangst nemen van het geld uit was en in dien tijd zou hij, die met De Jongh de afpersing op touw had gezet, beangst In de gemeente Haskerland (district Scho- terland) heeft de antirevolutionaire kiesveree- niging zich bereid verklaard, de candidatuur voor de Tweede Kamer van dr. De Visser (chr. hist.) te steunen, mits deze zijne instemming betuigt met het program van den Frieschen christelijk- historischen bond. Doet hij dit niet, dan zal waar schijnlijk ook nog een candidaat van antirevolu tionaire zijde gesteld worden. Zoetwater-visschery. Onder voorzitter schap van den heer J. H. van der Palm is te Heerenveen de algemeene vergadering gehou den der Vereeniging ter bevordering van de Zoetwatervisscherij in Friesland. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren F. T. Rinia van Nauta te Grouw, A. Veen Ez. te Sneek en mr. J. Woltman te Heerenveen. De heer Sickens, directeur-generaal der af- deeling landbouw, deelde mede, dat een wets ontwerp enkel de visscherij betreffende in bewerking was, terwijl het de Regeering verheugde, dat de Vereeniging de handen uit de mouwen stak, en de visscherij bevorderde. Door samenwerking zou van Friesland een vischrijk oord gemaakt kunnen worden. De heer Draisma de Vries bracht namens de permanente commissie van toezicht op de visch- cultuur een uitvoerig en zeer belangrijk rap port uit over de planten van Gallicische karpers in de Friesche meren, waarmede verreweg het grootste deel der beroepsvisschers zeer ingeno men bleek. Daar de jonge visschen echter reeds gevangen worden, werd bij besluit van 2 Mei van Ged. Staten het vangen van de karpers gedurende 1901 verboden. De heer Lovink, directeur der Heide-Maat- schappij, vertelde uitvoerig wat die Maatschappij voor de Zoetwatervisscherij heeft gedaan en doet. Er zal een proef genomen worden met de teelt van snoek-baarzen. Volgens den spreker is deze vischsoort zeer geschikt voor planting in de Friesche wateren. Ten slotte behandelde do spreker de vraag Wat kan de Staat doen ter bevordering van de zoetwatervisscherij dat voor deze opkomst geen gebruik mag worden ge maakt van de vervoerbewijzen voorkomende in de zak boekjes, zijnde deze bestemd om te worden gebruikt Hier ziet men ’t ook wel! De ophaal brug is bijna weer dicht en de jeugd als de drommel er op! Dit heeft te Heerenveen een ongeluk ver oorzaakt. Woensdagmorgen zou een schip onder de wipbrug doorvaren, die door den sluis wachter en den schippersknecht werd opgetild. De sluiswachter moest even den schipper, die op ’t schip was, geld teruggeven en liet daarom den knecht alleen de brug houden. Juist lie pen er jongens van den anderen kant tegen de brug opde knecht kon ze niet meer houden en zijn rechterbeen geraakte onder de brug bekneld. Onder hevige pijn werd hij naar dr. Kijlstra vervoerd, die constateerde, dat ’t been bij ’t enkel gebroken was. De wisselwachter, betrokken bij ’t spoor wegongeluk van 24 April jl. wordt niet ont slagen, maar nu gewoon spoorwegarbeider. Nimmer wordt hij weer wisselwachter. Woensdagmiddag 4 uur werd aan de Willemskade te Leeuwarden een sedert 11 uur ’s morgens vermist 21/a jarig schippersmeisje levenloos uit het water opgehaald. Vermoede lijk is het kind overboord gevallen van het schip hater ouders, dat aan genoemde kade gemeerd lag. Ons bestek laat niet toe, uitvoerig de Akkrumer feesten te bespreken. Laten we alleen melden, dat verschillende autoriteiten en genoodigden bij ’t officieel gedeelte aan wezig waren, een tweejarig kleindochtertje van den schenker der schoone stichting gaf de sleutels aan de oudjes, die de verschillende deelen der inrichting mochten betrekken. Ak- krum was in feestdos, ’t Leek er kermis. De volksspelen gaven veel animo. De heer J. H. H. Piccardt, burgemees ter van Finsterwolde, is als zoodanig eervol ontslagen en benoemd tot burgemeester van Wonseradeel. Gisteren zijn in onze provincie de zee sluizen gesloten. De turfmakers te Beets eischen 10 ets. loon per roede. Staking is ’t gevolg. De baggerlieden moesten nu ook wel ophou den met werken. Mr. J. Schokking, predikant te Koudum, werd Maandag jl. door de Chr. Hist, centrale vergadering candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, (district Harlingen). Dr. H. Blink is thans candidaat der libe ralen in Weststellingwerf, terwijl de soc.-dem. aldaar den heer Van der Zwaag en de anti- rev. ds. Talma hebben. een onzer nobelste burgers I I i i c’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2