MMS- EU MlïEmyilEBLM) SNEEK. solide afwerking, lage prijzen en enorme keuze. VOOR MEE ES 018TRML DE KLEEDINGMAGAZIJNEN I De Gelukzoekers. wijzen met NADRUK op hunne goedpassende modellen, Zaterdag IS^Mei IS 01. 66e Jaargang. BEKENDMAKING. STo.40. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Suupmarkt, Sneek. Officieele Advertentiën. FEUILLETON. 4 3 Sneek, BEKENDMAKING. V ”T__ Itft blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien art. 51 der Kieswet en art. 2 van het Ko- Sporen van Volksgeloof in onze taal en letterkunde. 1. 2. 3. 4. I, f Roman van Doka Dunckir. j dienst 1900. Voorstel tot het gunnen van de nieuw te maken c.a. over de Stadsgracht bij de Kolk. Benoeming Stembureaux voor de verkiezing leden v/d Proviciale Staten, Tweede Kamer der Eterstein maakte eene haastige beweging en toen hield hij zich vast aan de rugleuning van den stoel waar hij achterstond. Haland bemerkte dat hij doods bleek geworden was. Hij verzachtte zijn gezegde. In plaats van ’t geen hij had willen zeggen »dat het kind voor altijd aan de moeder gelaten wordt,vervolgde hij: vooreerst aan de moeder gelaten wordt. Eene ge rechtelijke beslissing over het kind is onder weder zijds goedvinden der ouders te vermijden.. Eberstein knikte weder zwijgend. •Gij zult dit huis verlaten. Mijne dochter zal u twee brieven schrijven, met verzoek terug te keeren. Gij zult die brieven onbeantwoord laten; daarna zal mijne dochter, nadat de daarop gestelde termijn zal ver streken zijn, een aanklacht indieuen wegens kwaadwil lige verlating. Naar mijn zoon mij verzekert zal op die wijze binnen drie of vier maanden op zijn langst, de scheiding uitgesproken zijn. Uw tact zal u daarbij wel voorschrijven, dat gij noch moogt terugkomen, noch eene poging doen om den verzoenings-termijn te ver lengen. Wat voorts uwe verplichting betreft tegen over de familie Friedberger, voor de afdoening daarvaii zal i k zorgen. Naar mijne dochter mij zeide, beloopt alles en alles nog de som van 16-666’/» mark. Dit is immers juist?» •Ja, dat’s juist, maar ik moet er voor bedanken, die vereffening van u aan te nemen mijn eer Een spottend lachje gleed over Halands lippen. Wordt vervolgd. verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedu rende veertien dagen vóór en op den dag der verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoon lijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De Candidaten kunnen daarbij tegen woordig zijn. De .Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt no. 27); Brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den vierden Junia.s. zal plaats hebben de verkiezing van Vijf Leden voor de Provinciale Staten van Friesland in het kiesdistrict Sneek; dat op dien dag, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uur, bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten voor dat Lidmaatschap. Deze opgaven moeten inhoudende namen, de voor letters en de woonplaatsen van de Candidaten en onder teekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secretarie dezer gemeente Tusschen vader en zoon had een heftige strijd plaats gehad. Ernst stond er vast en stjjf op, de afrekening op zich te nemen. Met moeite had hij er zich onder neergegeven, dat vooraf de regeling der wederzijdsehe verhoudingen moest plaats hebben, alvorens met de pistool in de hand getracht kon worden te verzoenen, wat Martha was aangedaan. Ook Haland was volkomen bedaard. Wat aan toorn en woede in hem gekookt had, verdween bij Ebersteins gelatenheid, waarmeê hij koelbloedig en zonder ver- schooning zijn schuld erkende. »Dat ik de overeenkomst aanging alvorens ik uwe dochter ooit gezien had, zal bij u n^et als verontschul diging kunnen gelden dat ik haar liefhad van het eerste oogenblik af dat ik haar zag; dat ik terug wilde treden van waarop ik ingegaan was, zult gij van mij niet gelooven.” •Neen”, antwoordde Haland kortaf en scherp. »Dat dacht ik wel en daarom zal ik ook geen poging doen, het u geloofwaardig te maken. De eenige, die ’t u tot op zekere hoogte zou hebben kunnen bevestigen, is dood, ’t Was Friedberger.” Er volgde een korte, pijnlijke stilte. •Mag ik vragen, heer directeur, wat gij en Martha besloten hebt Haland wilde antwoorden dat de gemoedstoestand zijner dochter haar niet in staat stelde besluiten te nemen, maar hij hield die opmerking achterwege. Hij as ’t den in ’t stof getreden trots van Martha ver schuldigd, dezen man zelfs niets te laten vermoeden van haar wanhoop. •Ik heb besloten, dat zonder uitstel de scheiding zal worden voorbereid,. Eberstein verroerde zich niet. •Dat het kind ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verkiezing van vi/f leden der Provinciale Staten van Friesland, De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Gezien art. 51 der Kieswet en de Koninklijke beslui ten van 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144) en 10 Januari 1901 (Staatsblad Het is wel de moeite waard eens de aan dacht te vestigen op de rede, welke dr. Ver dam in de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hield, en die hier en daar met Friesche voorbeelden aan te vullen. De taalstudie kan dienstbaar worden ge maakt aan de beschavingsgeschiedenis, aldus de Leidsche hoogleeraar. De taal toch van een later tijdperk bewaart allerlei overblijfselen eener vroegere periode, waardoor men aardige kijkjes kan krijgen in den beschavingstoestand van ons voorgeslacht. Verschillende spreek wijzen, uitdrukkingen en woorden zijn nog bij ons in gebruik, maar berusten op min of meer afgedaan hebbende voorstellingen, terwijl zij herinneren aan het oude Volksgeloof, aan de algemeen gangbare, voor geen bewijs varbare ninklijk besluit van 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69) Brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den vierden Juni a. s. zal plaatshebben de verkiezing van een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sneek dat op dien dag, van des voormiddags negen uur, tot des namiddags vier uur, bij hem kunnen worden inge leverd opgaven van Candidaten voordat Lidmaatschap. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den Candidaat en onder teekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze op gaven zijn kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedu rende veertien dagen vóór en op den dag der verkiezing. De inlevering der o; gaven moet geschieden persoon lijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kieswet,luidende als volgt: •Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inle vert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zqn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, ter wijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf, van ten hoogste drie maanden of eene geldt oete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als beboeld bij art. 51, heeft onderteekend.” Sneek, den 17 Mei 1901. De Burgemeester van ALMA. •Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend, aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde op gave als bedoeld bij art 51, heeft onderteekend.* Sneek, den 17 Mei 1901. De Burgemeester van Sneek, ALMA. 55 •En het kind?. Hij vroeg ’t aarzelend en op ’t allerlaatst. Hij wist, dat ’t haar pijn zou doen. Zij sprong op met toornige smart. Maar toen ook bedacht zij, dat dit arme, hulpelooze kleine schepsel niet lijden mocht voor de schuld van den vader en de schande der moeder. •Of moeder ’t niet eens voor een paar weken bij haar zou willen nemen? Ik ik kan thans niet.« De directeur dwong zich tot een lachje. •Een grooter pleizier zou men je moeder zeker wel niet kunnen doen. Hoe eerder wij ’t haar brengen, hoe liever ’t haar zijn zal. Alleen moet gij haar dan ook dadelijk nog beloven, het zoo mogelijk den geheelen zomer bij haar te laten.* Martha drukte haar vader zwijgend de hand. Te midden harer wanhoop rees bij haar het troostend vermoeden op, dat met zoo’n man aan hare zijde eene opbeuring nog eenmaal mogelijk zou zijn- Vergezeld van haar vader, was Martha nog dien zelfden dag naar Thüringen vertrokken. Klara zou den directeur binnen twee dagen aflossen. Aan de bepaald aanhankelijke kindermeid had men den kleinen Alexan der voor de korte reis naar Lindenhaus toevertrouwd, waar een telegram haar komst gemeld had. Toen Eberstein twee dagen later van Biesenthal terugkwam, vond hij het huis ledig. Op zijn schrijftafel lag een verzegeld couvert. Het adres was van de hand van zijn schoonvader. Toen h(j ’t couvert open maakte, viel het contract met Friedberger hem tegemoet. De daarbij gevoegde regels behoefde hij niet eens te lezen. Hij wist wat zij inhielden, wist dat Martha en het kind hem voor altijd hadden verlaten. Het geheim was uit den doode opgestaan. Reusachtig groot en overweldigend was zijn schuld getreden tusschen hem en zijn geluk. Hij praktiseerde niet meer en zocht niet meer naar een uitweg, naar redding. Hij had va banquel gespeeld en verloren. Hij was een dood man. Hij verliet het huis niet. Elk oogenblik verwachtte hij zijn schoonvader, zijn zwager of een bericht dat hem opriep tot eene algeheele afrekening. Hij wilde hen althans toonen, dat hij niet laf was, dat hij zich aan zijne vergelding niet zocht te onttrekken. Drie dagen zat hij als een gevangene in het eenzame oude huis. Hij hield vensters en deuren gesloten. Geen frissche lucht noch Meizon drongen bij hem binnen. Hjj bracht de dagen bijna wezenloos door. Hij toornde niet tegen den onbekenden verrader, hij gaf zich aan geen wanhopige smart over, hij voelde nauwelijks spijt over Martha’s verlies. Deze plotselinge slag was, nadat hij zich zoo volkomen gerust en veilig waande, zoo verpletterend op zijn hoofd neergekomen, dat hij alle gevoel en nadenken bij hem gedood had. Af en toe deed hij eene poging aan Martha te schrijven, haar te zeggen, hoe vurig hij haar ondanks alles be mind badhoe alles, ’t eene uit het andere gekomen was; maar hij kon geen vijf woorden geregeld op ’t papier brengen. Eindelijk op den vierden dag trad de directeur zijn kamer binnen. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Zaterdag, den 18 Mei 1901, des namiddags ten 6 ure. Punten van behandeling Resumtie der Notuleu. Mededeeling van iugekomen stukken enz. Beslissing op het adres van Mr. H. Okma. Verzoek van R. Paehlig, om afstand van gemeen tegrond c. a. 5. Adres van H. van der Zee, tot ontheffing eener bepaling der Bouwverordening. 6. Alsvoren van G. Langeraap—Simons, alsvoren. 7. Alsvoren van S. Noordhoff, om restitutie van Schoolgeld. 8. Alsvoren van D. Henstra, alsvoren. 9. Alsvoren van G. C. van Gorkum, alsvoren. 10. Rekening van de Arm voogdij, over 1900. 11. Adres van het Hoofdbestuur v/d Frieschen Wiel- rijdersbond betreffende hinderpalen op de wegen. 12. Alsvoren van B. Kuik tot in gebruik bekomen van terrein der Gemeentereiniging. 13. Alsvoren van den Kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente, betreffende het geheel ter vrije be schikking stellen van een kamer in het Armenhuis. 14. Alsvoren der Ned. Tramwegmij. betreffende aan te brengen wijziging in richting en soort van rails, zoomede tot amoveering van een boom. 15. Vaststelling Kohier van den Hoofdel. Omslag, dienst 1901. 16. Aanbieding eener Concept-Verordening Hoof- delijken Omslag. 17. Wijziging Gemeentebegrooting, dienst 1901. 18. Af- en overschrijving Begrooting dienst 1900. brug 20. van 1 Staten Generaal en Gemeenteraad. 21. Vaststelling Staten oninbare posten Hoofdelij- ken Omslag en belasting op de Honden, dienst 1900. 22. Behandeling Reclames Hondenbelasting, dienst 1901. F •T j A- - s.t. OURAN ERVOETS, EBR

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1